Hyundai i30 (2017)

14.3.2017

Vůz již není v mém užívání, odevzdáno 17. 6. 2019. První i30 třetí generace na moje.auto.cz. Budu se muset snažit :-) . Nepatřím k lidem, kteří…

Hyundai i30 (Stephen)

Stephen 20.03.17  08:12

« Re: Hyundai i30 (Stephen)

Tady asi došlo k určitému nepochopení, já delší trasy s tímhle autem nehodlám absolvovat ne kvůli motoru "ze sekačky", ale kvůli tomu ostatnímu.
    Mám-li si vybrat mezi autem s podvozkem sice jistějším v zatáčkách, ale rozhodně méně pohodlným a podvozkem vláčným, ale pohodlným - vyberu si pohodlí; pokud vybírám mezi rychlejším a upovídanějším řízením a pomalejším, ale odtažitým a neunavujícím řízením - vyberu odtažité. Pak je tu kufr, kombík má kufr velikosti na naše cesty akorát, do tohoto hatche se s bagáží nevejdeme. A pak je tu otázka ekonomická, proč platit firmě za kilometry projeté s autem k takové cestě nevhodným, když mám v garáži auto pro takovou cestu navýsost vhodné a vlastní :-) ?
    Takže delší dálniční přesun tomuto autu nehrozí, dálniční známku nemá a ani ji mít nebude, k tomu účelu nebylo pořizováno, na to jsou doma a ve firmě jiná auta ;-) .

foto Maxik

Maxik 19.03.17  23:10

« Hyundai i30 (Stephen)

Gratulujem k nádhernému autu a tiež k peknej a podrobnej recenzii. Na základe podobného popisu Forda na tomto fóre som prešiel od dieselových áut na turbo benzín a verím, že som urobil správny krok.

Myslím si, že by ste sa nemali obávať s i30 ani dlhších trás. Ako som už vyššie spomenul, nepoznám tento trojvalec, ale trochu som nad tým uvažoval a vyšlo mi nasledovné: mám C Max 1,0 Ecoboost, 74 kW/ 6000ot./min, 170 Nm/1400-4000 ot.
    Vaša i30 má 88kW a obdobné parametre ako Ecoboost. Ecoboost pri 130 km rýchlosti točí 2800ot, i30 3200ot.(ako píšete). Oba motory sú v pásme max.krútiaceho momentu s dostatočnou rezervou do 4 000ot. Ecoboost v tomto pásme otáčok a krútiaceho momentu ide nádherne a neviem prečo by mal dôjsť dych i30. Až tak odlišné byť motory hádam nemôžu. Alebo áno?

Samozrejme beriem výhrady k prípadnej spoľahlivosti týchto motorov. Klasické atmosferické motory sú rokmi preverené a svojou jednoduchou konštrukciou predurčené k vyššej spoľahlivosti. Lenže kto v tejto dobe si chce nechať auto 20 rokov a najazdiť na ňom 400-500 tis. km? Ja pri mojom nájazde 15 tis. km/rok sa s mojou malorážkou za 10 rokov nedostanem ani k výmene rozvodového remeňa. A tí, ktorí potrebujú s autom najazdiť oveľa väčšiu porciu km, si asi nebudú kupovať auto s litrovým benzínovým motorom. Alebo áno:-)
    Treba to skúsiť aspoň raz a prípadne sem dať nejaký postreh z dlhej kopcovitej trasy. Mňa osobne by zaujímalo, či motoru 1,0 T-GDi došiel dych.Osobne tomu neverím, ale môžem sa mýliť.

foto Riceeater

Riceeater 19.03.17  19:31

« Re: třicítka

U O3 nešokují?

Stephen 18.03.17  13:02

« Re: Nová I30

Atmosféra 1,6 v nabídce není a nebude (lhostejno zda MPi nebo GDi). Jediným "starým" motorem je základní 1,4 MPi v základní výbavě. Kdo chce na našem trhu lepší výbavu musí brát turba.

foto chetoos

chetoos 18.03.17  12:21

« Nová I30

Moc hezká je ta nová I30 a ta červen barva je nádherná. Gratuluji ke krásnému autu. Jsem zvědavý v jaké kondici bude motor 1.0 T-Gdi. raději bych zvolil klasickou 1.6, ale ta myslím v limitované edici není. Doufám, že to nebude jak u škodovek kde tříválce zrovna spolehlivé nejsou. Uvidíme za pár let. Jinak auto moc hezké, kvalitně udělané. Opravdu co nový model to lepší kus auta. :yes:

melonsvk 16.03.17  18:19

« Re: Re: Re: Re: Re: Re: Liter vs. jednasestka

Pekne grafy, musel si si s tym dat kopu prace :-) Ale vysledky su zaujimave, nikdy som to teda nepocital, ale ratal som, ze 1.6 GDI dobehne 1.2 TSI uz niekde okolo 3000ot. Hold, z atmosfery sa tazko vytlaci vyssi krutiaci moment ako 100-nasobok litroveho objemu, obvykle je to na tejto hranici... Ale zato okrem extremne nizkych a extremne vysokych otacok neklesa pod 85-90% jeho maxima. :-)

V reale to bude samozrejme zavisiet aj od % stratoveho vykonu medzi motorom a kolesom, ale to uz je v zasade u vsetkych vyrobcov podobne. Tym samozrejme ale netvrdim, ze turbomotory su zle, ved sam momentalne zvazujem Leona s 1.4 TSI, ale mensi objem neprichadza do uvahy. Pri mojom sviznom jazdeni by ma na pumpe zakazdym zrejme trafil slak >:-[]

melonsvk 16.03.17  15:39

« Re: Re: Re: Re: Liter vs. jednasestka

Ono krutiaci moment pri turbomotore je samozrejme vyssi, ale dolezity je ten, co je az za prevodovkou. A kedze maju turbomotory vseobecne tazsie prevody, pri tej istej rychlosti na rovnakom stupni bude mat atmosfera vyssie otacky (teda lahsi prevod) a tym sa rozdiely v krutiacom momente mozu lahko dorovnat. :-) Keby boli prevodovky rovnake tak samozrejme sa nema cenu o tomto bavit, ale prave atmosfera si kompenzuje nizsi krutiaci moment kratsimi prevodmi.

Stephen 16.03.17  15:11

« Re: Re: Re: Liter vs. jednasestka

Z pohledu konstrukce motorů to jablka a hrušky jsou - 4 válce vs. 3 válce, atmosféra vs. turbo. Ale máš pravdu, že v nabídce jeden svým způsobem nahradil druhý a míří tudíž na stejnou/podobnou cílovku.

Plné auto jsem nezkoušel a troufám si tvrdit, že ani nevyzkouším. Není pro to důvod ani vlastně příležitost. Pracovně jezdím sám nebo ve dvou a bez podstatných zavazadel (svojí ledvinu s doklady a peněženkou potažmo kabelku kolegyně za podstatná zavazadla nepovažuji). A když jedu soukromě ve větší zátěži, tak kombíkem s GDi :-) .

Takže já můžu napovědět, ale ve svém režimu používání si to nakonec každý musí vyzkoušet sám ;-) .

foto Bertold

Bertold 16.03.17  15:06

« Re: Re: Re: Liter vs. jednasestka

Prečo by mal dôjsť dych maloobjemovému turbomotoru pri plne naloženom aute? O tom rozhoduje priebeh krútiaceho momentu a ten hrá v prospech prepĺňaného motora. Dych takémuto motoru môže dôjsť len vo veľmi nízkych otáčkach (hlboko pod 2000 ot./min.). A to je problém sa takýmto otáčkam vyhýbať pri jazde do kopca s naloženým autom?

melonsvk 16.03.17  14:26

« Re: Re: Liter vs. jednasestka

To by som netvrdil ze hrusky s jabkami, nad 1.0 T-GDI budu uvazovat ludia, ktori chcu nieco viac ako zakladnu atmosfericku 1.4 ale zas nepotrebuju vrcholnu verziu (1.4 T-GDI bude skor nahrada za povodnu i30 Turbo :-) ). Si myslim, ze z pohladu zakaznika maju tieto dva motory viac spolocneho ako sa zda, aj ked technicke parametre su v podstate uplne odlisne :-)

Skusal si uz aj jazdu s plnym autom? To byva obvykle velky problem pre maloobjemove turba, ze im proste "dojde dych".

Je mi jasne, ze v kludnom tempe bude mat turbo vzdy navrch. Horsie to je, ked treba vystupat nad "komfortne" otacky, napriklad pri obiehani alebo jazde do kopca. Budem to musiet prebehnut aj ja, aj ked kupovat to urcite neplanujem, ale na porovnanie sa to urcite hodi :yes:

Stephen 15.03.17  18:37

« Re: i30

Díky.

foto twistedTSD

twistedTSD 15.03.17  12:39

« třicítka

Tak takhle brzy jsem novou i30 na MACZ nečekal. :yes: V rodině na ni zrovna přišla řeč, ceny akčních verzí vzhledem k výbavě nejsou špatné. Odrazuje ale právě motor, kdy tříválcové litrové turbo už se zdá být na kompakt podměrečné, zejména vzhledem ke spolehlivosti takřka úplně nové motorizace. V recenzi mě každopádně velmi překvapila spotřeba.

Co mě docela šokovalo, jsou plastové výplně dveří. Je aspoň ta "loketní" část měkčená?

melonsvk 15.03.17  10:19

« Liter vs. jednasestka

Ahoj, pekna recenzia, konecne som si mohol o novej i30 precitat aj od bezneho uzivatela a nie len novinarov :yes: :-)

V texte som objavil, ze mas aj i30 s 1.6 GDI. Kedze si prevetral uz cely rozsah otacok aj na litriku, ako by si porovnal novy motor s povodnou 1.6 GDI? Teoreticky by to mali byt podobne motory (kedze turbo ti 11kw bezproblemov "prida", aspon do urcitych otacok). Ako sa lisi kultivovanost, vykon a spotreba, povedzme pri beznej jazde (nemyslim vyletne tempo pri 80km/h na okreskach, skor take to bezne jazdenie tesne nad limitmi ;-) )

Stephen 15.03.17  10:17

« Re: Re: Re: Pěknej drak :-)

Sleva je relativní pojem :-) . Firemní auta nakupuji já, takže je občas obtížné rozlišit kdy vystupuji sám za sebe a kdy za firmu. Pardon.
    Já to vnímám tak, že za určité zboží jsem ochoten dát nějakou maximální částku. A buď se do ní prodávající "vejde" a pak obchod proběhne nebo nevejde a obchod neproběhne. Tady se prodávající těsně vešel. Proto obchod proběhl, ale o výrazně nižší částku oproti zaváděcí ceně se nejednalo.
    Já jezdím "na klobouka" pořád, spěchání mě opustilo před 20 lety, proto ta nízká spotřeba, já jezdím za málo se vším.
    1,6 GDi má na šestku ve všech rychlostech o 250 ot/min. víc (dnes jsem si vzal manželky auto, tak jsem si to znovu ověřoval), zátah je v dálničních rychlostech (tedy od 110 km/hod) srovnatelný, jestli stejný jsem se stopkami neměřil. Každopádně je druhá generace opravdu víc autem cestovním než řidičským, takže na delší cesty s rodinou rozhodně budu používat kombíka minulé generace.

foto Dzakobo

Dzakobo 15.03.17  08:48

« Re: Re: Pěknej drak :-)

Nemyslel jsem to nijak negativně, jen to byla věc k té slevě, ale když píšeš, že jde o služebku, tak to je jiná. Nicméně u služebáka bych čekal vyšší spotřebu >:D , v testu si Rasťo Chvála liboval, co se týká podvozku, no na dálnici asi bude lepší ospalejší projev starší i30, která má zřejmě na 6. rs stejný zátah jako 1,0 turbo.

Stephen 15.03.17  07:39

« Re: Re: Pěknej drak :-)

Prvenství nebylo zrovna cílem, ale mám takový pocit, že zákaznická byla jedna z prvních v ČR vůbec, prostě to tak vyšlo. Barva je kompromis, nechtěl jsem bílou a odmítl jsem akceptovat Kč 16.900,-- za metlu, takže tahle červená zbyla ;-) .
    Motor jak píšeš, přesně odpovídá charakteru provozu pro nějž je tohle auto určené. Na delší cestu si vezmu soukromou 1,6 GDi kombi minulé generace.

Stephen 15.03.17  07:36

« Re: Pěknej drak :-)

To auto málo vybavené rozhodně není, v aktuálním ceníku odpovídá výbavě Style s LED světly. Ale nepovažoval jsem za nutné do textu vypisovat výbavu, časem se třeba donutím nascenovat ceník, protože .pdfka sem vkládat nejdou.

foto idam-i

idam.i 14.03.17  22:17

« Re: Pěknej drak :-)

Gratulujem k prvenstvu aj voľbe farby. ;-) Voľba motora je vec preferencii.Na jazdenie okolo komína určite vhodné. :yes:

melonsvk 21.03.17  20:05

« Re: melonsvk

-- Tvrdím len, že každému z nás vyhovuje niečo iné a tiež som napísal, že sa s malorážkou dobre cestuje aj na dlhé trate. --

A to je presne to, co som celym tymto chcel povedat aj ja. ;-) Len som zobral nejake objektivne faktory (v tomto pripade namerane hodnoty pruznosti) a dal ich do spojitosti s mojimi skusenostami. To su cisla, tie su dane a nemenne. Pocit moze byt samozrejme rozdielny.

Ako som pisal, kazdy mame ine dynamicke poziadavky, niekto si bude pochvalovat 80 koni, niekomu bude malo 200. A ak si moje prispevky pochopil tak, ze nemas byt spokojny so svojim autom, tak to sa ospravedlnujem, zrejme to vyznelo inak ako malo. :-) Male turba su stale turba a aj pri mierne nizsom vykone budu mat relativne lepsiu dynamiku ako atmosfery, ale dych im dojde daleko skor oproti vacsim turbobratrancom (napr. 170Nm a 240Nm, 1.0 a 1.5 Ecoboost).

A Stephen, ked budem mat cas, rad si pojdem prebehnut nove Rio s litrovym turbom, ved mam s cim porovnavat. :) Verim, ze to pojde lepsie, ved to ma aj vyssi vykon. Ale ano, predsudky mam. Hlavne ked pri obiehani rad vyuzivam potencial motoru, teda hranice maximalneho vykonu. A ten nelezi v nizkych ani strednych otackach. :-! A myslim, ze tymto mozeme debatu ukoncit. >:D Hlavne je, ze ste spokojni, ved predsa kazdy mame to svoje :yes: ;-)

melonsvk 20.03.17  08:43

« Re: Hyundai i30 (Stephen)

Pozeram na tvoj C-Max a pri provoznej hmotnosti takmer 1400kg neverim, ze tych 100 konikov pojde krasne. :-) Skor si myslim, ze kazdy mame ine dynamicke poziadavky na auto. Na automobile-catalog.com tvrdia, ze zrychlenie 80-120 na VI. prevode trva 100k C-Maxu 23.5 sekundy. Moja 1.4 s atmosferickym plnenim to podla nich zvladne o dve sekundy skor a viem, ze ked zrychlujem na sestke tak je to ziva tragedia. 8-s

Preto z mojho subjektivneho pohladu, ano, dochadza mu dych. >:D V mensom a lahkom aute to male turbo samozrejme dava vacsi zmysel, Fabia ktora ma o dva metraky menej ako C-Max to zvladne niekde na urovni 15 sekund a vtedy sa da hovorit o rozumnej pruznosti. :-) Inak to treba tocit, tocit a tocit a tam to male turbo bude zrat o hodne viac ako atmosfera vo vysokych otackach.