Stephen (muž 42 let) Poslat zprávu

Hyundai i30 1,4 T-GDi DCT go!

Hodnoceno: Ohodnoťte toto auto - přihlašte se

Hyundai i30, foto 1 Hyundai i30, foto 2 Hyundai i30, foto 3 Hyundai i30, foto 4 Hyundai i30, foto 5 Hyundai i30, foto 6 Hyundai i30, foto 7 Hyundai i30, foto 8
Hyundai i30, foto 9 Hyundai i30, foto 10 Hyundai i30, foto 11 Hyundai i30, foto 12 Hyundai i30, foto 13 Hyundai i30, foto 14 Hyundai i30, foto 15 Hyundai i30, foto 16 Hyundai i30, foto 17 Hyundai i30, foto 18 Hyundai i30, foto 19 Hyundai i30, foto 20 Hyundai i30, foto 21 Hyundai i30, foto 22 Hyundai i30, foto 23 Hyundai i30, foto 24 Hyundai i30, foto 25 Hyundai i30, foto 26 Hyundai i30, foto 27 Hyundai i30, foto 28 Hyundai i30, foto 29 Hyundai i30, foto 30 Hyundai i30, foto 31 Hyundai i30, foto 32 Hyundai i30, foto 33 Hyundai i30, foto 34

Přezdívka auta Karkulka Rok výroby 2018 Koupeno nové najeto [km]:9000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1353 výkon [kW]: 103 kroutící moment [Nm]: 242 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9,5 maximální rychlost [km/h]: 203 počet rychlostí: 7 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 602 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5,5 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

A zase Hyundai. Už tolikrát jsem vyhrožoval, že značku změníme a zase jsme zůstali. Ale bylo to tentokrát docela zamotané.
Už loni na podzim bylo jasné, že původní záměr používat manželčina kombíka druhé generace Hyundai i30 zároveň jako rodinný vůz a můj služebák na delší cesty nepoužívat, se poněkud míjí s realitou. Tak nějak se stalo, že kombík jezdil s jednou osobou za volantem jen mezi Prahou a Toušní a zbytek ježdění zajišťovala moje krátká i30 s tříválcem. Tak nějak jsem se s tímhle stavem smířil a dospěl k závěru, že tedy manželce pořídíme auto pro její způsob používání vhodnější (tedy menší) a já naopak příští služební auto trochu "zvětším".
A začali jsme hledat toho nejvhodnějšího kandidáta. Velmi záhy jsme zjistili, že vysněná kombinace menšího auta a převodovky nevyžadující používání spojkového pedálu není moc reálná. Ceny a termíny dodání se nám vskutku nelíbili. Zhruba v tu dobu přichází na trh Kona. Auto, které se mi hrozně nelíbí, ale nemělo to být auto pro mě, tak to není až tak důležité. Na pár dní jsme si ji půjčili, jízdně to není špatné auto, výbava Best of Kona je velice slušná. Manželka si auto celkem důkladně vyzkoušela a po delším váhání dospěla k závěru, že jí Kona vyhovuje a že obětuje na oltář menších provozních nákladů svůj "automatický" sen. A tak jsem zahájil se svým prodejcem jednání o tom co by se kdy za jaké peníze dalo. Poměrně rychle jsme nalezli velice zajímavé řešení a vše směřovalo k tomu, že počátkem února si žena odveze svou červenou Konu a Karamelka zůstane u prodejce na protiúčet. A pak se na konci ledna všechno kolem Kony nějak zamotalo. Nemá smysl zabíhat do detailů, ale důležité je, že ač jsem jinak člověk velice racionální, v některých věcech jsem pověrčivý až to bolí. A tohle byl přesně ten případ. A tak jsme na konci ledna do akce Kona, potažmo výměna auta vůbec, hodili vidle. Byli jsme oba z toho jak se to vyvinulo tak otrávení, že se nám v tomto směru nechtělo vůbec nic.
Jenže člověk míní a život mění. Hned 1.2.2018 byl zveřejněn ceník nových akčních provedení i30 s karoseriemi Fastback a Kombi. A v nabídce se objevila zajímavá konfigurace Best of Style s motorem 1,4 T-GDi a převodovkou DCT. Tak jsem ceník začal podrobněji zkoumat. Ukázalo se, že český import opět vymýšlí vymyšlené a naprosto zbytečně přejmenoval (opět) akční konfiguraci go! k blížícímu se fotbalovému šampionátu. Ve výbavě se tak opět objevil černý strop, modré akcenty v interiéru (obšití, vzor na čalounění atp.). Karamelka byla také v takovém provedení a moc se nám to líbilo. Motivace k výměně auta se opět vrátila, hlavně ženě, která byla velice blízko svému snu o automatu. A tak jsem zaútočil na svého prodejce, aby mi předložili konkrétní nabídku nového auta i výkupu. Měl jsem vnitřně stanovenou hranici rozdílu výkupní a kupní ceny, kterou jsem nebyl ochoten překročit ani o haléř. Cena nového auta byla na hranici "zajímavosti", hodnota výkupu ovšem rozevřela nůžky víc, než jsem byl ochoten akceptovat. Zhruba ve stejné době jsem se ovšem dozvěděl, že je to všechno stejně jen teoretizování, protože akční nabídka se vztahuje jen na skladové vozy a zrovna kombíky v "goučku" s DCT někdo zapomněl objednat :-(. A znovu přišlo ze strany mojí ženy zklamání, že bude muset dál kvedlat, tentokrát ještě větší než při ukončení akce Kona.
A zase zasáhla náhoda - zvláštní shodou okolností, která není podstatná, jsem v té době mluvil i s paní prodejkyní z Hyundai Centra Valoušek, kterou znám z jejího předchozího působení u jiného prodejce. Semleli jsme kde co, včetně toho jak si manželka dělala plané naděje na automat. Posléze jsme se rozloučili a každý šel "svou cestou". Jaké bylo mé překvapení, když nám paní prodejkyně odpoledne poslala velice, ale opravdu velice pěknou nabídku jak na nové auto tak na výkup stávajícího. Hezké gesto, ale když nejsou auta, tak o co jde, že? Jenže další den mi volala, že na importu vybojovala příslib, že auto vyrobí a dodrží předloženou cenovou nabídku! To byl majstrštyk!!! Hned v sobotu jsme skočili do Karamelky, osobně pan Valoušek potvrdil předběžné nacenění výkupu, což jsme stvrdili rukoudáním (na Jižáku jsem vyrostl a mám v živé paměti jak pan Valoušek začínal s Fordem, jak jeho firma expandovala a měnila se, párkrát jsme se i potkali, takže o vzájemnou důvěru nebyla nouze) a manželka podepsala objednávku na svůj vysněný automat. To bylo 10.2.2018 a začalo nekonečné čekání.
Počátkem dubna jsme obdrželi info, že auto jede, jakmile přijelo zajel jsem si udělat pár fotek a zároveň jsem "odevzdal" k montáži a doplnění boční lišty, on-board kameru TrueCam A5s, plastovou ochranu hrany zadního nárazníku a gumové koberce; vanu kufru, zástěrky a SafeLine dodal prodejce. Karkulku si žena převzala 10.4.2018, tedy přesně po dvou měsících od objednání, na místě uzavřela pojistku s UNIQA pojišťovnou a cestou domů jsme Karkulku i přihlásili. V garáži jsme pak vyměnili podložky pod značky, doplnili bezpečnostní matice kol, čepičky ventilků s logem Hyundai, štítek T-GDi na záď a LED osvětlení interiéru. Chybět nemůže ani označení "Začátečník" na němž moje žena i po dvou letech trvá.

Takže zase kombík a ještě k tomu s automatem... Vrátili jsme se k původnímu záměru a Karkulku skutečně používáme jako rodinný vůz, který jen tak mimochodem používá manželka denně k ježdění do Prahy. A já příští rok svůj služební vůz velikostně buď zachovám nebo klidně i zmenším - uvidíme co bude v tu dobu na výběr.

To máme jak a proč, teď se podíváme trochu podrobněji na samotné autí.
Verze kombi i30 PDe přišla po hatchbacku jako druhá v pořadí. Konstrukční základ mají HB i kombík stejný, liší se pouze záď.

Exteriér - vnější vzhled je zajímavý zejména díky akční výbavě go!, celá příď je totiž u těchto výbav použita z provedení Fastback, má jiný tvar DRL a nárazník je ostřejší, než ten standardní (dobře je to vidět na srovnávacích fotkách v galerii). Celkově je design aktuální i30 umírněný až nudný. Já osobně mám poněkud problém se zádí kombíku, která se tak nějak opticky zužuje a snižuje, připadá mi jako kdyby se potkala s velkým ořezávátkem. Zřejmě tu byla snaha o vytvoření jakéhosi náznaku lifestylového kombíku, jeho praktičnost je ovšem kvůli svažující se střeše poněkud diskutabilní a rozhodně menší než u předchůdce. Opravdu krásná byla sedmnáctipalcová kola, opět původem z Fastbacku.
Je škoda, že u nás "goučka" nedostala LED světla, a to ani přední, ani zadní. Ta zadní jsou rozhodně hezčí, ta přední svítí o několik levelů lépe. Ovšem nutno přiznat, že i H7 světla odvádí výbornou práci a je jen dobře, že mají i přísvit do zatáček (řešený přídavnou žárovkou).

Interiér - pro mě starý známý, ve stejném se vozím už víc jak rok, liší se jen v detailech daných použitím automatické převodovky. Máme tu tedy hezkou palubní desku orientovanou horizontálně na níž se uvelebil tablet infotaimentu. I tady s navigací, kterou považuji za absolutní nutnost, protože verze bez navigace s pouze pětipalcovým displayem a tlustým orámováním je prostě ošklivá.
Poněkud zklamán jsem použitým materiálem čalounění sedadel, je to jakási levnější látka. Rychle se špiní, špatně se udržuje a není ani moc příjemná na omak, materiál použitý v "mojí" krátké i30 je výrazně lepší a příjemnější. Modrý dekor je ale pěkný a černé čalounění stropu je pecka!
Kufr je velký, praktický a skladný. Určité rozčarování mi přinesl fakt, že výrobce stále zmenšuje prostor pro zadní cestující a zvětšuje kufr. První generace kombíku kvůli místu vzadu dokonce použila prodloužený rozvor! Ústup z této strategie u druhé generace mi už po chuti moc nebyl a u třetí generace se místo opět zmenšilo, rozvor je stejný jako u druhé generace, takže jsou zjevně jinde uchycená sedadla, což vzdálenost těch zadních od těch předních zase zmenšilo. Zatím je dcera celkem malá, ale obávám se, že pokud poroste nasazeným tempem, tak menší místo vzadu už nebude do budoucna přijatelné. Tento vývojový směr není zrovna můj šálek kávy. A když už jsme u té kritiky, oddělovací síť zavazadelníku byla u druhé generace taky mnohem lepší, byla větší a její uchycení ve stropě mělo krytky, tady jsou uchycení odkrytá a nepěkná.

Výbava - je velice zajímavá. Bohužel u nás nejde "goučka", na rozdíl od Německa, ještě dokonfigurovat, o pár možných vylepšeních bych věděl. Výbava tak byla zcela fixní, zde jen reprezentativní výběr - automatická dvouzónová klimatizace, navigace, černá stropnice, modré akcenty v interiéru, pádla pod volantem, příď z Fastbacku, sedmnáctky kola z Fastbacku, obyčejné vnější osvětlení, automatické dojezdy nahoru i dolů u všech bočních oken, asistent vedení jízdy v pruzích, vyhřívaná přední sedadla a volant, parkovací kamera, přední a zadní parkovací čidla s grafickým znázorňováním v přístrojovém štítu, zatmavená zadní okna atd.

Motor a převodovka - tady se bude jenom chválit :-). Motor 1,4 T-GDi se opravdu povedl. Má dostatek síly, lineární zátah (ve smysluplných otáčkách), je tichý, i v záběhu úsporný a jeho sladění s převodovkou (nebo převodovky s ním) je ukázkové. Měl jsem z DCT dvojí obavy. Jednak jsem měl dojem, že v typickém jízdním režimu mojí ženy bude dvouspojka trpět a lépe by se hodil planeťák s hydroměničem. Nicméně jsem si typické trasy pro jistotu projel a dospěl jsem k závěru, že to hrotím zbytečně. Tak moc skákání v kolonách tam není resp. skoro žádné. Druhá obava byla mnou neovlivnitelná - naladění převodovky. S ohledem na tlak Brusele jsem měl obavy z podtáčení a trápení motoru v nízkých otáčkách. Naštěstí jsem se opět bál zbytečně. Převodovka velice citlivě reaguje na míru sešlápnutí plynové pedálu a podle toho volí otáčky pro další přeřazení. Můj obvyklý pokus ve stoupání za Táborem při výjezdu z omezení, kdy v 80 km/hod nechám tempomat vzpomenout na přednastavených 130 km/hod. převodovka vyřešila přesně dle logiky normálního řidiče - zařadila za pět a nechala motor proběhnout do pravé poloviny otáčkoměru. Žádné courání a honění se za co nejmenšími emisemi CO2. To vše v režimu "NORMAL". Lze zvolit i režim "ECO", kdy ale převodovka jede fakt na spotřebu a tam už se pohybujeme na hranici trápení motoru, režim "SPORT" zase drží otáčky pěkně vysoko a dá se i celkem pěkně blbnout na okreskách.

Jízdní vlastnosti a komfort - tady to do stavu tachometru 6.959 km bylo o něco "výživnější". Sedmnáctky z Fastbacku jsou nádherné, kombíček na nich sedí jak přibitý k silnici a pokud jede člověk sám a přepne jízdní režim na "SPORT" tak je to fakt i celkem zábava. Jenže takhle se s rodinným kočárem nejezdí, tedy většinou. Sedmnáctky sice krásně drží, ale taky nic nezatají. Auto se tak na našich silnicích neustále klepe, tluče a drncá. Pokud k tomu ještě narazíte na hrubý asfalt začnou Michelinky ukazovat, že s takovým asfaltem se jejich vývojáři nikdy nepotkali a jejich hluk je nesnesitelný (alespoň pro mě). Takže jsem se sebou vedl vnitřní boj, zda obětovat vzhled a pár vteřin zábavy za menší hluk a větší pohodlí a nevyměnit je za šestnáctky. Tento vnitřní boj nakonec 17.8.2018 výměnou skončil. A na šestnáctkách je to úplně jiné auto! Úroveň pohodlí je o několik levelů jinde, samozřejmě už se nedají zatáčky řezat tak jako na sedmnáctkách, ale u family caru je důležitější pohodlí. Podvozek kombíku byl zjevně laděn právě na šestnáctkách a setrvačné síly sedmnáctek byly na rozbitém povrchu už nad jeho síly.

Jaké tedy vlastně je naše 20. auto v rodině, které je zároveň 10. značky Hyundai? Po přezutí na šestnáctky je to velmi dobré auto, které je pohodlné, tiché, jízdní vlastnosti má pořád jisté a předvídatelné, prostorností vyhovuje (místa na nohy na zadních sedadlech by mohlo být víc), s příjemně sladěným motorem s převodovkou. Pokud by šla výbava vylepšit o pár drobností - zejména LED vnější osvětlení a lepší čalounění sedaček - bylo by to auto téměř dokonalé.

Toliko můj pohled, mnohem důležitější je názor mojí ženy, je to její auto, a ta je díky automatické převodovce spokojená na 100%. A to je to hlavní!!!

- motor, převodovka a jejich vzájemné sladění
- kufr
- solidní výbava

- méně místa na zadních sedadlech oproti předchozí generaci

12. 5. 2018 - 1.951 km
Zhruba po dvou týdnech od převzetí auta začalo něco drnčet. Zvuk vycházel ze sloupku řízení. Stav se bohužel neustále zhoršoval a i když jsem se snažil zdroj nepříjemného zvuku najít a eliminovat, nebyl jsem úspěšný. Tak jsem se na sobotu objednal do Hyundai Centra Valoušek na "hledání" zdroje pazvuku. Dorazil jsem před devátou, potkal se s mechanikem, projeli jsme se, zvuk se ozval, tak jsme se dali do hledání. Po dvou hodinách bylo celkem slušně rozebráno (viz foto v galerii), ale zvuk jsme slyšeli pořád. Pomalu jsme se smiřovali s tím, že palubka půjde ven. I torpédo jsme sundali, jestli nedrnčí o sklo (taky už jsem se s tím setkal). Ale drnčelo to dál. A přišel další mechanik a povídá - "Nechcete nezaujaté uši?". Nabídka pomoci se neodmítá, a tak vyrazili na zkušební kolečko. Za 5 minut byli zpátky a s lišáckými úsměvy jsem byl vyzván ke zkušební jízdě. Sláva!!! Drnčení zmizelo. A co to bylo? Byl to kabel napájení kamery! Pro mě nezvykle je veden zleva, tedy nad hlavou řidiče. A jak se tam mlel, tak klepal do výztuhy. Obalili jsme ho "molitánkem" a v autě ticho. Takže kablíček klepal za sluneční clonou a strop spolu s krytem A sloupku, palubní deskou a plasty sloupku volantu fungovaly jako špičkový rezonátor...
Hlavní je, že původce byl nalezen a eliminován - zdarma.

Hyundai Centrum Valoušek ukázalo velice silný "tah na branku", opravdovou snahu vyjít nám vstříc a sehnat auto, které žena chtěla. Všichni kdo do procesu nabídky, objednávky, výkupu stávajícího vozu, předprodejní přípravy i předání byli zapojeni odvedli svou práci dle mých představ. Rozhodně není důvod tuto společnost nedoporučit.

19.8.2018 17:17

Foto

Fotogalerie doplněna o slíbené fotografie aktuálního vzhledu na šestnáctipalcových kolech.

17.8.2018 20:05

Změna obutí

Dnes jsem při stavu tachometru 6.959 km vyměnil sedmnáctky za šestnáctky. Projev auta se radikálně změnil, podle mých měřítek jednoznačně k lepšímu :-) . Příslušné části recenze jsou tedy aktualizované dle zjištění po provedení této změny. Fotky na nových kolech dodám jakmile Karkulku umyju.

Další vozy Hyundai i30

Po 7.000 km samozřejmě bez problémů.

Typické kombi segmentu C. Zvenku ještě dost "malé", aby se s ním dalo dobře zaparkovat, uvnitř už dostatečně prostorné pro 4 osoby a s kufrem, který vše pobere.

Dostatečná, ale překvapilo mě, že vnitřní prostor, zejména na zadních sedadlech, je menší než u předchozí generace, zatímco kufr je větší. Zatím to pro nás problém nepřestavuje, ale jak dcera poroste bude prostor na zadních místech nabírat na důležitosti.

Na kolech o průměru 17 palců měl i kombík jízdní vlastnosti, na svou kategorii, až skoro "sportovní", ale moc pohodlné to nebylo. Na kolech 16-ti palcových je to pohodlný cestovní kočár a jízdní vlastnosti se výrazně nezhoršily.

Na 17 bylo auto tvrdé a na nekvalitních silnicích "utřesené". Po přezutí na šestnáctky je to krásně pohodlná jízda i na mizerném povrchu bez toho, že by utrpěly jízdní vlastnosti. Prostě ideální kompromis.

Provozní náklady jsou v mezích obvyklých u aut této velikosti a značky.

Obvyklý průměr u značky HYUNDAI. Něco je celkem levné, něco dražší. Ale konkurence to řeší podobně.

Výkon je dostatečný a díky turbu snadno dostupný. Sladění s převodovkou DCT se velice povedlo, převodovka využívá jak výkon, tak točivý moment rozumně, není zbytečně "ekoteroristická" a netrápí motor v nesmyslně nízkých otáčkách.

Jsem velmi mile překvapen, jezdí za míň než jsem očekával. Zejména městský provoz potěšil. A kromě toho se dá očekávat, že po pořádném zaběhnutí motoru ještě klesne.

Motor 1,0 T-GDi je odhlučněn velice slušně, motor 1,4 T-GDi je odhlučněn velmi dobře! O to více vynikne hluk od kol.

Tvar sedadel je příjemný, ale použité čalounění je zjevně levnější varianta. Hůř se udržuje a ani není moc příjemné na omak resp. posez v krátkých nohavicích.

Brzdy jsou typická i30, s rychlým nástupem (až jedovatým), dobře se dávkují a v běžném provozu nevadnou.

Dostatečně velký, spousta prostoru pod podlahou na drobnosti (v různých schránečkách). Dobře přístupný s přiměřeně vysokým prahem. Roleta vyžadovala trochu cviku, ale teď už bez připomínek.

Merkelová si na večeři s Erdoganem u prezidenta nechala zajít chuť. Není sama

Merkelová si na večeři s Erdoganem u prezidenta…

Německá kancléřka Angela Merkelová se nezúčastní státní večeře, kterou v pátek pro tureckého prezidenta Recepa…

Nemůžete spát? Bude úplněk! Zkuste 5 tipů jak večer usnout!

Nemůžete spát? Bude úplněk! Zkuste 5 tipů jak večer usnout!

Večer lehnete do postele a ne a ne zabrat? Převalujete se, přemýšlíte nad prací, domácími povinnostmi, počítáte…

Ocenění FIFA: Modrič nejlepším hráčem, mezi trenéry vládl Deschamps

Ocenění FIFA: Modrič nejlepším hráčem, mezi trenéry…

Nejlepším fotbalistou světa za sezonu 2017/18 podle Mezinárodní fotbalové federace FIFA byl zvolen Luka Modrič.…

SESTŘIH: Jablonec - Plzeň 3:0. Mistr po Lize mistrů propadl, pálil Trávník

SESTŘIH: Jablonec - Plzeň 3:0. Mistr po Lize mistrů…

Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola FORTUNA:LIGY prohráli v Jablonci 0:3 a klesli na třetí místo tabulky.…

Děsivá čínská epidemie: Unikátní snímky z doby, kdy chřipka zabíjela lidi po tisících

Děsivá čínská epidemie: Unikátní snímky z doby, kdy…

Mandžuská chřipka byla snad největší zdravotní katastrofou čínské historie. Pro Evropana ji zastiňuje tehdejší…

Okamura mění taktiku. SPD hodlá zastavit diktát EU a říct islámu NE z komunální úrovně

Okamura mění taktiku. SPD hodlá zastavit diktát EU a…

Dlouhá léta bojuje vlastenec, podnikatel, politik a finalista minulého ročníku mistrovství světa v populismu…