Kia Ceed EX (Optimum)

Kia Ceed, foto 1 Kia Ceed, foto 2 Kia Ceed, foto 3 Kia Ceed, foto 4 Kia Ceed, foto 5 Kia Ceed, foto 6 Kia Ceed, foto 7 Kia Ceed, foto 8

Přezdívka auta Nebiesky Rok výroby 2009 Koupeno nové najeto [km]:4000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1591 výkon [kW]: 92 maximální rychlost [km/h]: 192 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 320 pohon kol: přední

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "ari1".

Kia Cee´d
Rok výroby 2009, zakúpené jún 2009
Motor 1,6 DOHC CVVT benzín 16 ventil, výkon 92,7 kW

PREČO KIA?

Pri hľadaní vhodného auta nás zaujímal najmä vnútorný priestor auta. Samozrejme bola dôležitá aj cena, resp. pomer ponúkanej výbavy voči cene. No a chcel som, ak to bude možné, kúpiť silnejší motor, pretože často jazdíme do hôr stredného Slovenska.

Desaťročná Škoda Felícia 1,6 mi síce vyhovovala, menej už mojej rodine. To auto som mal rád a doteraz na neho nedám dopustiť. V tej dobe už malo posilňovač riadenia, hmlovky, tónované sklá, vonkajšie zrkadlá vyhrievané a elektricky nastaviteľné a motor, ako som už písal, bol osvedčený 1 600 cm3 od WV, so samonastaviteľnými ventilmi a prakticky úplne bezúdržbový. (Za prípatok bolo možné dokúpiť aj palubný počítač, ABS a klimatizáciu, to som však nemal. Pre bezpečnosť som si dal namontovať zamykanie riadiacej páky Construct.)

Najprv sme mali objednaný Citroen C4, motor 1,6 Vti. Citroen vtedy v ošiali šrotovného deklaroval akciu so zľavou viac ako 3 000 eur a pri ponúkanej výbave to bola bezkonkurenčná cena.
Neskôr sa táto objednávky ukázala ako unáhlené rozhodnutie, pretože z nepochopiteľných dôvodov sme až potom začali porovnávať.

PRI VÝBERE sme odskúšali viacero áut v nižšej strednej triede. Najprv to bola Astra Classic 2. Výborné auto, bohužiaľ dátum zrodu sa podpísal na šírke ale aj výške karosérie, hlavne vzadu bolo miesta pre troch cestujúcich pomenej. Aj keď išlo len o niekoľko centimetrov, pri plnom obsadení to bolo nezanedbateľne cítiť. Tiež stvárnenie interiéru je poplatné dobe, hoci to by mi až tak nevadilo.
Opel Astra mala pri porovnateľnej výbave ako ostatné autá príliš vysokú cenu.
Vo Forde Focus mi vadil najmä príliš široký stredový panel. Neustále som mal dojem, že musím mať kolená pri sebe ako panna. Navyše sklon hlavových opierok bol taký, že pri trochu kolmejšom sklone operadla sedadla mi zalamovalo hlavu dopredu. Pri komfortnej polohe opierky som mal pocit, že už v sedadle takmer ležím.
WV Golf sa mi veľmi páčil, elegantný interiér mi sedel najviac zo všetkých, kufor priestranný. Cena bola tiež dosť vysoká, ale odrovnalo ma, že dodacia lehota je pol roka! (No nech si ho nechajú, utešil som sa, že aj tak ich najviac kradnú.)
Octavia by mi síce nevošla do garáže, ale aj tak má vnútorný priestor pocitovo podstatne menší, hlavne vzadu. Ten kufor je však unikátny.
Hyundai i30 je úplne podobný Kii, mám dojem, že je to takmer to isté auto, nielen motormi. Pripadal nám však akoby športovejšie ladený, nevyhoval nám sklon sedadiel a celkovo interiér nepôsobil dojmom auta pre rodinu.
C4 mala bezkonkurenčnú výbavu už v základe. (No, v základe ako v základe: išlo o tretí stupeň výbavy, ale tak to bolo aj pri ostatných prezeraných modeloch.) Tempomat, obmedzovač rýchlosti, elektrochromatické zrkadlo... Posed na zadných sedadlách však bol neuveriteľný. Už pri dvoch cestujúcich vzadu sa nedalo vystrieť, hlava musela byť stále sklonená dopredu. No a keď vzadu sedia traja, tak to tlačí hlavu nielen dopredu, ale aj do boku. (Hovorím o troch dospelých.) Dosť tvrdá daň za elegantný kvapkový tvar karosérie. Tiež mi trochu vadilo, že v C4 je akoby všetko dimenzované nadoraz, na minimalizáciu materiálu a nákladov. Napr. tyčky predných opierok hlavy sú úplne krátke, človek to však zistí, až keď ich vytiahne.
Predajca nás posadil aj do vtedy novinky C3 Picasso. Tam si hlavu nikto nebúcha. Ale vpredu, pri akomkoľvek pokuse stačiť brzdový alebo spojkový pedál, mi noha narazila na akýsi platový kryt. Celkovo ten interiér na mňa pôsobil, akoby ho vyrobili v čínskej továrni na lacné platové hračky v minulom storočí.

KIA CEE´D problémy s priestorom nemá žiadne. Nádherný priestor na hlavu vzadu, rovnako aj priestor na nohy. Jedine stredový tunel vzadu pod nohami je dosť veľký. Pohodlné nastupovanie, kufor priemerný. Nikde nič netlačí, človek sa cíti naozaj pohodlne. Pocitovo je ten priestor (hlavne vzadu) v tejto triede bezkonkurenčný.)
Sedeli sme v nej niekoľkokrát a vždy to bolo to isté. Možno aj preto sme sa nedostali k porovnaniu s Toyotou Auris, čo ma doteraz trochu mrzí. Citroen sme nakoniec zrušili.

Od mája mám na tachometri 4 000 km, zatiaľ bez problémov a porúch. Počas prvých mesiacov so sa však nevyhol porovnávaniu s Feliciou 1,6. Najprv z tých negatívnych.

Predovšetkým PLYN A AKCELERÁCIA. Bol som zvyknutý, hlavne pri predbiehaní v kopci, pritlačiť na pedál a auto sa doslova zdvihlo na zadné kolesá a okamžite akcelerovalo, až človeka zatlačilo do sedadla. (Predtým som mal Ladu 1 600 a tam to bolo cítiť ešte viac. Od najnižších otáčok.) Teraz? Stlačím plyn a elektronický pedál najprv počká, či to myslím vážne, potom porozmýšľa a vyzve riadiacu jednotku prepočítať, koľko benzínu a kyslíka, aby boli emisie čo najmenšie a až potom pomaly začne pridávať. (Keď sa mi to stalo prvý raz, musel som sa vrátiť naspäť za kamión. Teraz som sa už naučil s tým žiť.) Pri zložení nohy z pedála tiež porozmýšľa, až potom otáčky klesnú.

SPOTREBA. Na Felícii deklarovaných priemerných 7,3 litra na 100 km som v lete v pohode stiahol na 6,5, pri dlhých trasách dokonca pod 6. Ako som sa tešil, že na Kii udávaných 6,4 dokážem stiahnuť aspoň o 2-3 dcl! (Pre okresky píšu dokonca 5,4 – blud.) Teraz mám podľa PP 6,9 l/100 km, pričom PP som nuloval len raz po prvých asi 300 km a jazdím najviac práve mimo mesta s dôrazom na spotrebu. Pri zrýchľovaní sa na PP radšej nedívam. Nie je problém vytočiť to nad 30 l, nad 20 bežne hlavne pri zaradenej dojke a trojke. Ale spotreba pravidelne 7,6 l pri 60 km/hod. po rovine a zaradenej trojke je naozaj trochu veľa.

SYSTÉM AUTOMATICKÉHO UZAMYKANIA. Pre mňa absolútne nepochopiteľná logika naprogramovania. Keď vystúpim, neviem otvoriť zadné dvere z vonka. Keď si vyberám tašku, musím otvárať z vnútra. Keď niekto vystupuje, musí potiahnuť kľučku dvakrát: odomknúť a otvoriť. Keď chcem potom umožniť nastúpenie na zadné sedadlo a stačím vypínač automatického uzamknutia, dvere sa zamknú. Otvoria sa až pri opätovnom stlačení tlačídka. Jednoducho, maturita.

OSTREKOVAČE. Striekajú veľmi slabo a príliš nízko, nedajú sa nastaviť. Stierač začína stierať v podstate nasucho. To je taký problém zabezpečiť, aby bol pohyb stierača opozdený o 0,5 sekundy? (Poznámka po ďalšej najazdenej tisícke kilometrov: pri rýchlosti 130 km/hod ostrekovače ledva dostreknú na stierač.)

RADENIE, SPOJKA, BRZDY. Dvojka mi pri vyradení niekedy neskočí do neutrálnej polohy. Potom neviem, kde vlastne je. Riadiaca páka má divný sklon, treba si zvyknúť na polohu hlavne neutrálu.
Spojka zaberá príliš nízko. Za mesiac mi pri pohýnaní auto zdochlo viackrát, ako za dovtedajšieho môjho života. Pred križovatkou so stopkou sa vždy na to sústreďujem, nechávam si väčšie rezervy pre autá na hlavnej.
Brzdy sú pri zábere príliš ostré. Pri dlhšom intenzívnom brzdení však mám hlúpy pocit, ako by pedál utekal pod nohou.

HLUK. Motor (1,6 CVVT) je tichý, hlavne na voľnobech. Iste som nebol jediný, čo sa v začiatkoch najmä na križovatke pozrel, či vôbec ešte ide. Oveľa horšie je to z hlukom od podvozka. Stará zlatá Felicia! Pneu od Michelinu Energy tomu na pohode nepridajú. Trochu sklamaný som pri otáčkach cca 2 200 až 2 700. Pri nich niekedy dáva motor o sebe vedieť až príliš.

DRNČANIE. Na hrboľatej ceste (kocky) pri niektorých rýchlostiach drnčí predný panel. U Felície mi drnčalo na tých istých úsekoch predné sklo. Vedel som, kde pritlačiť, aby to prestalo. Po prvých rokoch to prešlo. U panela som to zatiaľ neodhalil.

ZADNÉ DVERE kufra sa nedajú zavrieť bez úplného skrútenia tela. Sú tam také vlysy, do ktorých keď vložím prsty, musím sa pri buchnutí na prekonanie mŕtveho bodu autu pokloniť až po nárazník a potom ruku rýchlo vytiahnuť. Inak zámok cvaká bezchybne, zamkne už pri jemnom páde dverí z výšky cca 20 cm. To som však vyriešil: podľa vzoru Felicie som do vlysu pripevnil asi 15 popruch a dvere zavriem v pohode bez skrúcania sa.

KLIMATIZÁCIA A KÚRENIE. Mám automatickú, automatiku však veľmi nevyužívam. Vadí mi to intenzívne fúkanie na začiatku. Veľmi sa mi ľúbi, že nastavenú teplotu udržuje aj pri kúrení, nielen pri chladení. Chladenie pri automatickej klíme buď ide, alebo nie. To šetrí spotrebu, keď je kompresor odpojený cez spojku, ale na druhej strane, keď ide, je chladenie príliš silné, dal by som prednosť menšiemu výkonu a teda menšej intenzite chladenia pri využití dlhšieho časového intervalu. Na rozdiel od Felície začína Kia kúriť skoro, už po cca 2 km.

STIERAČE majú cyklovač s pevne prednastavenými intervalmi. Opäť úplne nelogicky „plus“ na ovládači znamená menšiu frekvenciu stierania, „mínus“ naopak je intenzívnejšie stieranie. Čiže musíte začať myslieť v „pauzách“. Kratšia pauza („mínus“) = kratší interval = väčšia intenzita stierania. Oproti Felícii mi chýba možnosť jedným dotykom zotrieť zadné sklo, lebo treba zapnúť prepínač a po jeho zapnutí je zadný stierač trvalo pustený (s cyklovačom).

VNÚTORNÝ PRIESTOR som už spomínal. Auto je veľké, komfortné. Totiž - pre pasažierov. Oproti Felícii tam dokážem napchať oveľa menej, lebo predné sedadlo nejde sklopiť do polohy poloľah a opierky hlavy sú aktívne, čiže sú pevne spojené so sedadlom a nedajú sa vybrať. V tomto aute žiadne dlhé kusy prenášať nemôžem, na rozdiel od Felície, v ktorej som pri zatvorenom kufri viezol 60-ky dvere. Ani napr. lyže, hlavne, že sa každý hrá s rovnou plochou pri sklopení sedadiel. (Kia má malý schod.)

PREPÍNAČ SVETIEL tlmené-diaľkové ide veľmi ťažko, nestačí ľahké drgnutie. Pri stretávaní áut je to dosť nepríjemné, treba zložiť ruku z volantu, nestačí ju odtlačiť prstami. Často sa stane, že pri pepínaní sa zopne aj svetená húkačka. Niektorým tiež vadí, že na to, aby sa páčka smeroviek automaticky vrátila do základnej polohy, musel byť predtým volant dosť vytočený do strany.

Chýba mi tempomat, škoda, že ho tam nedávajú. Kontrolka zatiahnutej ručnej brzdy je veľmi nenápadná. Auto dokážete rozbehnúť aj pri zatiahnutej ručnej.

Praktická je skrinka na okuliare pri stropnom svetle, poteší aj lakťová opierka s odkladacím priestorom. Priestor na fľašu je len na pol litrovú.
Doteraz som nepochopil, načo je dobrá klimatizovaná schránka, keď tam nevojde 1,5 fľaša. Formát papiera A4 sa v nej tiež necíti komfortne.
Našťastie EX má stmievanie panela PP a budíkov. Inak by som si tú jazdu v noci nevedel predstaviť.
PP je priemerný, najmä mi chýba možnosť dvoch nezávislých meraní priemernej spotreby. Privítal by som meranie celkovej spotreby za určitý časový úsek. Mimochodom, PP meria podľa mňa priemernú spotrebu o 1 až 2 dcl menej (merané plná – plná). Kilometrometre sú tri, teda celkový a dva denné. Poteší.
Kia má aj napriek svojim rozmerom lepší "rajt", čiže menší polomer otáčania ako Felícia.

ZAUJÍMAVOSTI
Ešte som nespomínal, že auto sme nakoniec kúpili v Poľsku. Vyšlo to vtedy o cca 1 800 eur lacnejšie a to po zarátaní všetkých sprievodných nákladov.
Zaujímavé veci som zistil pri porovnávaní výbavy áut u predajcov v Čechách, v Poľku a na Slovensku. Čechám som sa zvlášť extra nevenoval, cena nebola natoľko zaujímavá, aby stálo za to ísť ju tam kúpiť. Spomínam si však, že vo výbave EX (tretí stupeň) boli podľa letáku do Čiech dávané pneumatiky 185/65 na 15“. Na Slovensku dávali 205/55 na 16“. No a v Poľsku to boli 195/65 na 15“. Boli tam aj ďalšie rozdiely.

Napríklad hlavný rozdiel: v Poľsku sa tento stupeň výbavy volá Optimum. Nemá kožou potiahnutý volant a riadiacu páku, nemá funkciu Escort pre svetlomety, zadné sklá sa otvárajú ručne, nemá 205 len 195 pneumatiky a nemá v kufri tú celoplošnú škatuľu s prepážkami. Posledné dve veci mi veľmi, veľmi vyhovujú. Potrebujem kufor, nie zastavaný priestor! Obe verzie nemajú automatickú klímu. Tú som si musel doplatiť, ale zatiaľ, čo u nás by stála 430 eur, tam ma to vyšlo len cca 250. Metalíza bola lacnejšia o cca 15 eur.
Ale Poľská verzia má aj niečo navyše. Hneď som si všimol zásterky na všetkých kolesách, neskôr som prišiel na to, že má aj kryty prahov vo všetkých dverách. V letáku som našiel ešte dva rozdiely, kontrolku chýbajúcej kvapaliny ostrekovačov a alarm (= také slabé trúbenie po dobu 0,5 min.). Neviem, či EX na Slovensku to má, alebo nie.

CELKOVÝ ZÁVER: Priestorovo najlepšie riešené auto, najmä čo sa týka zadných sedadiel. Všetky nedostatky okrem spotreby sa buď dajú prepáčiť, alebo si na ne jednoducho zvyknete. Jediné, čo mi naozaj vadí, je spotreba. Tá deklarovaná výrobcom je jednoducho mimo reality.
Po desiatich rokoch vo Felícii som čakal trochu viac. Vývinový dvojskok, ako bol medzi Favoritom a Feliciou, sa však nekonal. Je to len normálne auto.
Aj keď má Kia Cee´d nedostatky, celkovo, po všetkom tom porovnávaní, neľutujem, že som ju kúpil.

ĎALŠIE POSTREHY (DOPLNENÉ v novembri)
Po jazde v sťažených podmienkach (noc, hmla, dážď) pripájam ďalšie skúsenosti, bohužiaľ tiež skôr negatívne.

Ovládače svetiel nie sú posvietené. Použiť prepínač na hmlové svetlá bez skúseností a predošlého vyskúšania je takmer nemožné. Najprv ho treba prácne nájsť, lepšie povedané nahmatať, čo pri náhlych prechodoch do hmly nie je až také jednoduché. Spôsob zapínania a vypínania vyžaduje značnú dávku skúseností. Predné hmlovky sa zapnú pootočením prepínača dopredu, potom sa prepínač sám vráti naspäť. Rovnakým pohybom sa vypnú. Tým istým prepínačom sa zapína zadná hmlovka - ale pootočením dozadu. Takým istým pohybom - pootočením dozadu - sa vypne.

NEPRÍJEMNÁ SKÚSENOSŤ: Pri rozsvietených oboch hmlovkách, t.j. predných aj zadnej, som chcel vypnúť zadnú, keď sa za mnou blízko objavilo auto. Pudovo som zatlačil prepínač dopredu - a zhasli predné. Rovnako intuitívne som ich chcel naspäť zapnúť, zatlačil som prepínač naspäť dozadu - a už nesvietili ani jedny.

Hlavne to zhasnutie predných bolo v danej situácii dosť nepríjemné. Než som to opäť nastavil do želanej polohy, prešla hodná chvíľa, pričom treba opäť zdôrazniť, že ovládače nie sú podsvietené a všetko sa robí nahmatávaním a skusmo. Nepríjemné a nelogické, až nebezpečné.

Rovnako ani druhá páčka s ovládačmi stieračov nie je podsvietená. Prepínače treba nahmatávať, zmeny cyklovača som robil len skusmo, lebo som nevidel, či krútim do plusu alebo mínusu. Prepínač zadného stierača tiež treba len nahmatávať - vskutku nepríjemné. A ako som už písal, chýba mi jednodotykové zotretie skla - dosť veľmi.

- vnútorný priestor
- stabilita na ceste

- spotreba
- hlučnosť od podvozka
- nedá sa úplne sklopiť predné sedadlo, nie je priestor na dlhé predmety
- nepodsvietené ovládače svetiel a stieračov

- našťastie žiadne

- Kupované v Poľsku. Predajcu som prvýkrát videl pri kúpe. Korešpodenciu sme mali e-mailovú, on písal poľsky, ja slovensky. (Preto ten názov "nebiesky" - to tak v Poľku volajú modrú farbu.) Peniaze som posielal dopredu prevodným príkazom.

Další vozy Kia Ceed

- žiadne dlhé predmety sa nedú v kabíne prevážať

- vo svojej triede bezkonkurenčná

- sklamanie

- veľmi ostrý nábeh, potom "zmäknú"