Kia Ceed

Kia Ceed, foto 1 Kia Ceed, foto 2 Kia Ceed, foto 3 Kia Ceed, foto 4 Kia Ceed, foto 5 Kia Ceed, foto 6 Kia Ceed, foto 7 Kia Ceed, foto 7
Kia Ceed, foto 7 Kia Ceed, foto 8 Kia Ceed, foto 9 Kia Ceed, foto 10 Kia Ceed, foto 11 Kia Ceed, foto 12 Kia Ceed, foto 13 Kia Ceed, foto 14 Kia Ceed, foto 15 Kia Ceed, foto 16 Kia Ceed, foto 17 Kia Ceed, foto 18 Kia Ceed, foto 19 Kia Ceed, foto 20 Kia Ceed, foto 21 Kia Ceed, foto 22 Kia Ceed, foto 23 Kia Ceed, foto 24 Kia Ceed, foto 25 Kia Ceed, foto 26 Kia Ceed, foto 27 Kia Ceed, foto 28 Kia Ceed, foto 29 Kia Ceed, foto 30 Kia Ceed, foto 31 Kia Ceed, foto 32 Kia Ceed, foto 33 Kia Ceed, foto 36 Kia Ceed, foto 37 Kia Ceed, foto 38

Přezdívka auta Sitka Rok výroby 2010 Koupeno nové najeto [km]:9000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1396 výkon [kW]: 66 kroutící moment [Nm]: 137 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11.6 maximální rychlost [km/h]: 180 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 340 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.9

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "Swell".

Najskôr niečo k tomu ako som sa k novej "Sitke" dopracoval. Predtým našej rodinke slúžila "felina" (rok. výroby 1997), ktorú sme kúpili ako jazdené vozidlo. Išlo však o kúpu od dobrej známej, ktorá sa o autíčko starala, garážovala ho no a hlavne ho používala na prevoz domov-práca-domov, takže na ňom za 9 rokov nabehala nejakých 70.000 kilometrov. Teda žiadne "kvitnúce" piate dvere, žiaden pretočený tachometer a podobné finty. Felina slúžila dobre, odviezla všade kam sme potrebovali, bez problémov absolvovala aj cestu do Chorvatska a späť (Split). "Vyšplouchla" ma iba raz, problém s reglerom, nedobýjala dobre, no a jasné, že baterka po čase odišla. Felina postačovala aj čo sa týka objemu kufra, vozili sme v ňom aj kočík s vaničkou (presne zapadli do kufra) a aj keď sa tam toho uz potom veľa nevošlo, vždy sme odviezli čo bolo treba. Problémom bola niekedy motorika vozu (sem-tam trochu adrenalínu pri predbiehaní), najmä manželke chýbajúci posilňovač riadenia no a hlavne absolutna absencia bezpečnostných prvkov. A kedže vozím v aute svoje akcie, do ktorých vrážam prachy (jedna ma 4 a druhá 6 rokov), tak sme sa rozhodli poobzerať po niečom bezpečnejšom. Najprv to mala byť jazdenka (ako vždy peniaze boli až na prvom mieste), ale potom sa našiel kvalitný sponzor (díky oci), ktorý nám umožnil pozriet sa aj po niečom novom.

Výber a kúpa auta:
------------------

Takže s finančným limitom +/- 400.000 starých "peneži" som sa pustil do výberu nášho budúceho autíčka. Pravdupovediac veci okolo aút som sledoval a nejaký prehľad som mal, ale intenzívnejšie som sa sústredil na potenciálne objekty. Vďaka kríze som mohol so svojím rozpočtom uvažovať aj o nižšej strednej triede (co by ešte pred dvoma rokmi nebolo možné) a tak som hneď zameral svoju pozornosť na najbežnejšie autá tejto kategórie. Nebudem tu popisovať koľko času som strávil na nete čítaním rôznych recenzií, testov, dlhodobých testov a diskusií k jednotlivým modelom. Obehol som aj zopár predajní a absolvoval zopár testovacích jázd. Nebudem opisovať ani to, ako a prečo som postupne vylučil niektore autá (napr. Bravo, Megane, Golf, Mazda 3, Octavia Tour, C4, Focus, nová Octavka...), niekedy sa cena dostala príliš nad môj limit, niekedy sklamal určitý parameter (napr. miesto na zadných sedadlách) a inokedy to bolo o tom, že to proste (uplne sublektivne) nebolo ono. Nakoniec sa do finále dostali tri autá: Kia Ceed, Huyndai i30 a Peugeot 308. Francúz sa mi veľmi páčil najmä čo sa týka interiéru a s dobrou zľavou som mohol mať aj automatickú klímu a tempomat s obmedzovačom rýchlosti. Ani exteriér 308-čky nebol pre mňa taký odpudzujúci ako pre niektorých ľudí. Problém som skôr mal so spoľahlivosťou francúzskych áut, a to aj napriek tomu, že je jeden francúz teraz aktuálne v rodine a zatial bez väčších problémov. Čo sa týka rozhodovania medzi Ceed-om a i30-kou obe autá sa mi veľmi páčili a aj čo sa týka motoriky - ich základný benzín mi plne postačoval. Postupne však začala mať čisto s estetického hľadiska mierne navrch kia a aj manželke, ktorá mi inak do kúpy vôbec nekecala, sa viac páčila. Kedže môj ročný nábeh je do 15.000 km, bolo jasné že pôjdem do benzínu a ako sa ukázalo plne bude postačovať základná motorizácia 1.4l.
Nastala tak fáza handlovania a vyjednávania o cene. Oslovil som viacerých predajcov Kia aj Hyundai po celom Slovensku a postupne som sa dopracoval ku jednému z oboch značiek, ktorí ponúkli najlepšiu cenu a boli stále ešte ochotní jednať sa a ponúknuť ňiečo navyše. Predajca z Hyundai (mimochodom bola to žena), bola veľmi ústretová a korektná a robila čo mohla, ale s cenou sa (začiatkom roka 2010) nedokázala dostat na úroveň Ceed-u. Okrem toho Ceed bol už faceliftovaný (viac sa mi páčil interér aj predná maska) a vedel som, že facelift i30-ky sa čaká v blízkej dobe. (To som ešte samozrejme netušil, že to bude naozaj iba take oprášenie a nejake prkotiny k tomu.) Voľba tak nakoniec padla na Ceed-a vo výbave LX s dokúpenou manuálnou klímou v akcii a prednými hmlovkami. Inak auto malo zhruba všetko čo som požadoval a nebolo potrebné nič viacej dokupovať. Jediné čo som oľutoval je, že som nedokúpil ESP (700€), ale už to neriešim.

Exteriér
--------
Nebudem sa tu príliš rozpisovať, mne osobne sa exteriér Ceed-u po facelifte páči viac ako pred ním, ale myslím, že to je absolútne subjektívna záležitosť, navyše neracionalizovateľné, proste sa vám to páči alebo nepáči a neriešite veľmi prečo.
Najmä prepracovaný predok - jeho nová maska a hranaté hmlovky na mňa pôsobia (ani nie tak na fotkách ako skôr "naživo") dojmom jasnejšie vyhraneného vozítka v porovnaní s pred-faceliftovou verziou. Čo sa týka farby voľba padla na "základnú modrú". Trochu sme sa obávali ako to dopadne (najmä aby nebola príliš tmavá), lebo "na živo" ju nikde v tom čase nemali a predsa len vzorkovník má niekedy od reality naozaj ďaleko. Nakoniec ale spokojnosť. Bohužiaľ, je na nej dosť vidieť špinu.

--------
Interiér bol pre mňa od začiatku veľmi príjemným prekvapením a zdal sa mi elegantnejší ako v i30-ke, čo by som však o pred-faceliftovej verzii netvrdil. Inak mal som po finančnej stránke velmi dobré ponuky na "staršiu" verziu Ceed-u, ale napriek možnosti ušetriť nejaké to euro som neodolal novej verzii. Interiér a najmä "pracovisko" vodiča mi jednoducho padol do oka a keď som ho porovnával napr. s Meganom alebo aj Oktáviou zdal sa mi krajší. Na prístrojovej doske sú použité mäkčené plasty, ktoré sú vhodne skombinované so striebornými prvkami. Čo na mňa nepôsobilo veľmi dobre boli "preplastované" výplne dverí, ale zvykol som si. Naopak milo na mňa zapôsobili niektoré odkladacie priestory - napr. hore na okuliare, alebo dve "podlažia" v lakťovej opierke. Sedadlá sú podľa môjho názoru pohodlné (ani príliš mäkké, ani príliš tvrdé), dobre nastaviteľné podľa potreby vodiča a poteší aj taká blbocinka ako bedrová opierka v sedadle vodiča aj spolujazdca. Uvidíme ako sa osvedčia pri dlhších cestách. Sedenie vzadu nemám odskúšané, ale podstatné je, že miesta je dosť pre dve detské sedačky a keď treba tak ešte jedného dospelého medzi nimi.

Výbava verzie LX okrem iného obsahuje:
- ABS + EBD
- Aktívne opierky hlavy na predných sedadlách
- 6 x airbag
- Imobilizér + alarm
- Elektricky ovládané a vyhrievané spätné zrkadlá
- Predné okná v elektrike
- Tónované sklá (nie zatmavené)
- Výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča aj spolujazdca
- Diaľkové ovládanie centrálka v sklápacom kľúči
- Palubný počítač
- Lakťová opierka
- Ovládanie intenzity podsvietenia prístrojovej dosky
- Automatické zapínanie svetiel (denný režim)

K tomu som dokúpil:
- Manuálna klimatizácia
- Predné hmlovky

Ako som už napísal, táto výbava mi bohato postačuje (až na to zaváhanie s ESP) a rovnako aj motorická stránka spĺňa moje nároky. Auto som kúpil po istom období porovnávania s inými vozmi, čítania mnohých recenzií, takže kúpa bola spojením racionálneho uvažovania ale aj estetických nárokov. Otázka je ako to bude so spoľahlivosťou auta, ale to ukáže iba čas.
Ešte dve veci, ktoré som musel riešiť pri výbere tohto auta. Aj napriek mnohým kladným recenziám a ohlasom som sa pravidelne stretal s diskutujúcimi, ktorí neustále poukazovali na to, že sa jedná o koréjské auto, čo je v ich ponímaní zrejme synonymum pre šmejd. Pravdupovediac ešte pred takými troma-štyrmi rokmi by mi ani nenapadlo ísť do kórejca, ale musím priznať že Ceed ma dostal. Čas ukáže či to bola správna voľba, ale myslím, že Kia aj Hyundai spravili za posledné obdobie veľký pokrok a to by mali uznať aj zarytí odporcovia týchto značiek.
Druhým problémom bola voľba motora, teda benzín bol jasný, išlo iba o to či bude 1.4 stačiť. Aj na túto tému bolo popísaných hodne diskusií a zaznelo veľa názorov typu "auto s týmto motorom je lenivé a výkon je nedostatočný". Ja som po povození sa musel konštatovať, že mne bude s najväčšou pravdepodobnosťou postačovať (čo sa aj potvrdilo) ale to môže súvisieť so štýlom mojej jazdy (okresky 90, diaľnica 130-140), ktorý je prispôsobený tomu, že na zadných sedadlách vozím svoje malé deti. Uznávam ale, že ak sa chce niekto "vyblbnúť" tak siahne minimálne po motore 1.6l.

Mnohé z vlastností sú porovnávané vzhľadom na predchádzajúce auto:
- Výborné bezpečnostné prvky a takmer všetko z volitelnej bezpečnostnej výbavy už od verzie LX (druhý stupeň výbavy): ABS + EBD, 6 x airbag, aktívne opierky hlavy v predu.
- Podľa môjho názoru dobre naladený a dostatocne vykonný motor, ktorý je už pri naštartovaní tichý, ale vo vnútri, po zahriatí, na voľnobehu takmer nepočuteľný a vonku ticho pradúci.
- Krajší dizajn v porovnaní s predfaceliftovou verziou (niektorí určite nebudú súhlasiť).
- Krajšie a ergonomickejšie usporiadanie ovládacích prvkov v interiéry.
- 7 rokov záruky (jasne že nejaké tie fintičky sú v tom skryté, ale sám som zvedavý ako sa zachová Kia keď by k niečomu naozaj došlo, povedzme po piatich-šiestich rokoch).
- Veľké množstvo priestoru na zadných sedadlách (deti v sedačkách mi konečne neokopávajú predné sedadlá).
- Dobre prístupný kufor.

- Motor točí pri tachometrových 130 km/h asi 3900 ot./min. - ("bodla" by tam šestka :-().
- Zvýšená hlučnosť pri vyšších rýchlostiach (ale pri mojej predpisovej 130-ke žiaden problem).
- Pomerne veľký rozdiel medzi tachometrovou rýchlosťou a rýchlosťou podľa GPS pri vyšších rýchlostiach napr. pri tachometrových 130km/h ukazuje GPS 122 km/h.
- Absencia ESP v prvých troch stupňoch výbavy.
- Spotreba sa zatial drží pomerne vysoko, ale plánujem v najbližšej dobe vynulovat počítadlo a snáď to už bude lepšie.
- Aj keď s radením nemám problém, mám dojem že dvojka tam ide niekedy trochu stuha a pár krát sa mi stalo, že namiesto požadovanej spiatočky tam bola hodená jednotka.
- Odletujúce kamienky sa v podbehoch ozývajú niekedy fakt neskutočne, takýto problém som s feldou nemal.
- Dosť tvrdo naladený podvozok a niekedy pocit že zadná náprava poskočí viac ako je "zdravé".
- Niekedy cítiť smrad pravdepodobne zo spojky, uvidíme ako sa to vyvinie.
- Na môj vkus trošku jedovaté brzdy, chvilú trvalo kým som si na ne zvykol.
- Pre niektorých je to "iba" kórejec.
- Párkrát som už zavadil o páčku otvárania palivovej nádrže, snáď ju neurvm.

- Zatial iba jedna: urval som kúsok tmelu na spodku karosérie (mea culpa) - už zatmelené a zastreknuté (dal som na kávu chlapcom v servise).

Tak toto je samostatná kapitola, keďže som oslovil viacero predajcov (rôznych značiek) a ich správanie sa pohybovalo v celom intervale od naozaj príjemných (nie vlezlých) a pomerne informovaných až po vyslovene arogantných, z ktorých som mal pocit, že ak si u nich nekúpim na prvý šup nejaké auto, tak sa k nim už ani nemám vracať (a popravde ani som sa nevracal). Naviac ma pobavili tí, ktorí o aute čo predávajú nevedeli ani naozaj základné veci. No hlavne že mali sako a špicaté topánky.
Nakoniec kúpené v Cars IQ Piešťany, najlepšia cena, férové vyjednávanie. Takže celkom dobrá zľava a nakoniec ešte "presvedčovacie" zimné gumy k tomu a oceľové disky za priaznivú cenu (33€ za kus). Keďže sa dokupovala klíma a hmlovky a v požadovanej farbe nebolo auto na sklade, išla požiadavka do výroby - predpokladaná dodacia doba 2 mesiace. Už sme s tým boli zmierení (o to horšie, že felina už bola predaná), ale nakoniec auto dodané v priebehu troch týždňov, takže pozitívne prekvapko.

6.2.2011 19:42

28.1. 2011 garančná prehliadka

Takže naša Kia absolvovala prvú garančnú prehliadku, po roku, najazdených cca 13.000km. Môj plán bol obtelefonovať najbližšie servisy a zistiť, aká je cena príp. aké sú možnosti napr. priniesť si vlastný olej, alebo možnosť byť prítomný pri prehliadke. Nakoniec to nebolo potrebné. Spomenul som si, že chlapík čo sa staral o našu felinu, pracuje síce u predajcu inej značky ale je to jeden areál s Kiou. Tak som zavolal a sľúbil, že to zariadi. Išlo mi iba o to, aby tam bol niekto komu môžem veriť a kto dohliadne aby technik spravil všetko čo treba. Možno sa bude niekomu zdať moja opatrnosť prehnaná, ale po skúsenostiach a osobných svedectvách ľudí, ktorí pracovali v autorizovaných servisoch nepovažujem za samozrejmé už naozaj nič. Jeden známy sa mi napr. priznal, že pracoval ako technik v servise jednej nemenovanej bývalej československej značky ale pretože nemal žalúdok na to čo sa tam dialo radšej odišiel. Najhoršie mi príde to, že najviac si dovoľovali na bežných ľudí a dôchodcov, ktorých ošklbali aj o posledné úspory, a kľudne si vymysleli čo všetko treba vymeniť a čo opraviť. Takže nakoniec spokojnosť, známy vybavil aj zľavu, predpokladaná cena cca. 160€, nakoniec faktúra na 107€. (A v tom je určite ešte nejaká marža zarátaná, takže ako na tom musia za normálnych okolností zarábať.) Okrem bežných úkonov, reklamácia tesnenia v okne vodiča, pri zatváraní okna sa krčí. Reklamácia bez problémov akceptovaná a dohodnutá výmena tesnenia. Bolo mi povedané, že sa jedná o bežnú závadu, bol som dosť prekvapený na žiadnom fóre som sa o tom nedočítal. Tyčky stabilizátora zatiaľ ostávajú, že vraj sú v poriadku. Nemilé bolo, že pred prehliadkou som zistil ako mi nejaký blbec buchol do dverí pri otváraní svojich dverí, asi niekde na parkovisku pri hypermarkete. Musela to byť dobrá šupa, lebo je tam aj priehlbina. Na jar to dám spraviť, škoda že očakávať viac ohľaduplnosti pri takých bežných veciach ako je otváranie dverí na parkovisku asi nemožno u nás na Slovensku veľmi očakávať.
Inak ale spokojnosť a dúfam, že auto bude bez problémov slúžiť ďalší rok a bezpečne nás dovezie všade kam budeme potrebovať.

19.11.2010 17:21

automatické zapínanie klímy odstránené

...včera som sa na nejakom fóre dočítal ako odstrániť automatické zapínanie klímy, ktorá sa spúšťa pri prepnutí na odmrazovanie/odrosovanie predného skla. Bol som k tejto rade skeptický ale vyskúšal som to a ono to naozaj FUNGUJE! Takže treba pustiť fúkanie v polohe predné sklo a potom niekoľko krát po sebe stlačiť tlačidlo pre vnútornú recirkuláciu vzduchu. Klíma sa vypla a pri ďalšom zapnutí fúkania na predné sklo sa nezapla. Odskúšané aj po vypnutí motora a opätovnom naštartovaní. Ani neviem komu sa mám za túto radu poďakovať, ale jeden z idiotských nápadov inžinierov Kia je odstránený. škoda len, že takto jednoducho nejde odstrániť aj automatické nulovanie priemernej spotreby po dotankovaní.

4.10.2010 13:37

Nové postrehy

Takže po najazdení ďalšej porcie kilometrov zopár (negatívnych) postrehov.
1. Priemerná spotreba na PP sa automaticky po natankovaní určitého množstva paliva vynuluje. Trvalo mi chviľku kým som zistil v čom je problém. Ide v tomto prípade o nastavenie z výroby, ale je to absolútne nelogické nastavenie. "Soudruzi z KIA" sa v tomto prípade aj podla reakcií ktoré som našiel na rôznych fórach poriadne sekli. Ale myslím, že podobný problém je s Vengou, takže absolútne nechápem ich stratégiu.
2. Ďalšou nepochopiteľnou vecou je, automatické zapínanie klimatizácie pri pustení fúkania na predné sklo. Stáva sa mi, že si to všimnem až po určitej dobe a zbytočne mi zatiaľ beží klíma, hoci to nepotrebujem. Znova nepochopiteľné uvažovanie inžinierov z KIA. Ak chcem klímu, pustím si ju a nepotrebujem aby sa mi zapínala takto automaticky, práve keď ju nepotrebujem.
3. Počas leta sa mi párkrát stalo, že po vytiahnutí predného skla hore, sa trochu pokrčilo tesnenie, do ktorého sa sklo zasúva. Zdá sa mi, ako by bolo voľnejsie v porovnaní s druhou stranou. Budem to reklamovať pri garančke, uvidím, čo povedia.

17.7.2010 21:58

Cesta do Chorvatska

...tak ma "sitka" prvu dlhsiu cestu za sebou, konkretne nasu dovolenku v Chorvatsku, co znamena asi 1800 km, vratane tam najazdenych kilometrov. Cesta bez problemov, auto plne nalozene, traja dospeli, dve deti. Samozrejme, ze s motorom 1.4l je plne zatazenie citit, ale nic tragicke, len pri akceleracii treba pocitat s trosku dlhsim potrebnym casom. Dokonca aj na tiahlich stupaniach na chorvatskej dialnici bez problemov na 5-ke, tusim raz som musel podradit na stvorku, pretoze ma pribrzdili a z 80-tky to do pomerne strmeho stupania neslo (v normalnom case) rozbehnut.
Spotreba asi primerana stylu jazdy a podmienkam, t.j. cele Madarsko a Chrovatsko dialnica - tachometrovych 130 - 140 km/h. Vonku 33 az 35 stupnov, takze klima (manualna) v permanentnej prevadzke. Spotreba mi vychadza okolo 7,8l co je za danych okolnosti myslim prijatelne.
Celkovo s autom na tejto prvej dlhsej ceste spokojnost, jedine co sem-tam vadilo je uz x-krat zmienovane tvrdsie odpruzenie, ale s tym uz nic nenarobim.
PS: Brat kupil Hyundai i30 s 1.4l motorom po facelifte (ak sa to tak pri i30-ke da nazvat :-) a v priebehu buduceho tyzdna ho bude mat doma. Tak sa tesim ked ho prevetram a budem moc porovnat v normalnej prevadzke moj ceed-ovy precipovany motor (66kW) s hyundai-ackym neprecipovanym (tusim okolo 80kW) a celkovo jazdu v tomto dvojcati ceed-a.

Přidat názorDiskuse: Kia Ceed

Další vozy Kia Ceed