Honda Accord 2.4 i-VTEC EXECUTIVE (CL9)

Honda Accord, foto 1 Honda Accord, foto 2 Honda Accord, foto 3 Honda Accord, foto 4 Honda Accord, foto 5 Honda Accord, foto 6 Honda Accord, foto 7 Honda Accord, foto 8
Honda Accord, foto 9 Honda Accord, foto 10 Honda Accord, foto 11 Honda Accord, foto 12 Honda Accord, foto 13 Honda Accord, foto 14 Honda Accord, foto 15 Honda Accord, foto 16 Honda Accord, foto 17 Honda Accord, foto 18 Honda Accord, foto 19 Honda Accord, foto 20

Přezdívka auta ACCO Rok výroby 2006 Koupeno nové najeto [km]:14500 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2354 výkon [kW]: 140 kroutící moment [Nm]: 223 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8 maximální rychlost [km/h]: 227 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 459 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 8.8

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "babo".

HONDA... Vždy som obdivoval túto značku. Vždy trochu diskutabilný, ale v poslednom čase dosť odvážny dizajn, hlavne skvelý, jedinečný motor... Snáď jediná automobilka, ktorej motory pripomínajú proste motorku, bezproblémové, vďačné a rýchle vytáčanie do otáčok, kde väčšina motor už stráca dych...

Mojou prvou HONDOU bola HONDA CIVIC 5D 1.4 90k v 2005 (jej ďalší majiteľ ju tiež zverejnil tu na WEBE). Nahovoril ma na ňu kolega, zapáčila sa mi definitívne značka HONDA, on vtedy vlastnil ACCORD 2.4 i-VTEC 190k. Tajne som sa zamiloval aj do jeho auta (po veľa zvezeniach)a celkovo do športových sedanov. Povedal som si, že raz si tiež také auto kúpim, aspoň s motorom 2.0l. To som netušil, že už o rok a pol sa bude môj CIVIC (aj keď som s nim bol úplné spokojný) predávať a ja si budem moc dovoliť ACCORD, vysnene auto. Cestou do predajne som bol presvedčený, že kúpim 2.0l, ale nakoniec kolega vybavil takú zľavu na 2.4l, že sa nedalo inak a išiel som domov na ňom.

Stále som uvažoval aj o iných autách strednej triedy, ale nechcem tu víriť debatu, prečo som považoval ACCORD za najlepšiu voľbu, vyzdvihnem len stránky, ktoré sa mi na ACCO páčili, nebudem haniť iné automobilky (veď si o nich nemyslím nič zlé, keby som raz začas mohol jazdiť na BMW 325i, alebo ALFU 159, určíte by som bol vďačný, aj keď iba na krátky čas, dlho by som nevydržal :) )

Kto má aspoň ako taký globálny prehľad o automobiloch vie, že HONDA ACCORD 7G (siedmej generácie), je športovejšie ladený sedan strednej triedy, ktorý minimálne od tejto generácie sa výrazne tlačí medzi prémiové značky v tomto segmente (MERCEDES C, BMW 3, AUDI A4, TOYOTA AVENSIS, MAZDA 6, VW PASSAT, ALFA 159, RENAULT LAGUNA...). Myslím, že toto auto, ktoré vyšlo v roku 2003, bolo skutočne dosť pokrokové. Slušný 190k motor pri kubatúre 2.4 bez turba bol v 2003 silne nadpriemerný, teraz je už pravda, že konkurencia nespi, ale už na konci tohto roku tu budeme mat novy model, tak sa necháme prekvapiť.... Podľa mňa najlepšia prevodovka v triede, presné riadenie, slušné brzdy, výborný podvozok... Poďme ale po poradí.

V prvom rade teda motor. Taktiež asi každý aspoň počul o vynáleze HONDY - VTEC (Variable Timing and lift Electronic Conotrol) - Nie je tu miesto na presne vysvetlenie tejto technológie, koniec koncov na WEBE sa isto nájde dosť odkazov pre záujemcov. A čo je i-VTEC? i- je ako inteligentný. Tu HONDA presne a úspešné spojila technológie DOHC VTEC, VTC a VTEC-E. V zásade ide o to, že motor i-VTEC (zatiaľ ich ma horda pre 1.8, 2.0, 2.4) sa správa, ako dva rôzne motory. Pri nízkych otáčkach je pomerne ekonomický (a funguje ako VTEC-E), vo vysokých však ide na výrazne bohatšiu zmes a dosahuje výborný výkon (samozrejme, aj vyššiu spotrebu).

Moje auto má motor s označením K24A3, je to radový štvorvalec, uložený priečne. Trochu klasických čísel: výkon 190k (140kW) pri 6800 otáčkach, obmedzovač je pri 7000 otáčkach za minutú (rpm). Maximálny točivý moment je 223 Nm pri 4500 rpm.
Radšej by som ale popísal subjektívne hodnotenie. Motor ma prekvapivo priaznivú spotrebu, na to že je to 2.4. V meste dosahujem v bežnej prevádzke 9.5l/100km, niekedy keď jazdím úplné pokojne, 8.8. Medzimesto sa dá spraviť aj za 7.8 (diaľnica 130 km/h). Samozrejme noha môže ľahko oťažieť a v tom momente nie je problém istí so spotrebou vysoko nad 10l. Motor však nie je len o spotrebe, ak by to tak bolo, mali by sme všetci DIESEL. Ide pri ňom určíte aj o športový zážitok a zábavnosť. Motor ťahá v pohode od 1500 rpm, aj keď ja nikdy nejazdím pod 2000. Nad 2000 už pomerne plynulé zrýchľuje, nad 3000 už začínate pociťovať jeho silu. Nad 4000 viete, že to muší byt HONDA, s akou radosťou to ide do otáčok a zrýchlenie je veľmi slušné. Tak pri 5200 ale motor začína trosku ako keby vädnúť. Prvýkrát, keď som už mal motor aspoň trochu zabehnutý a skúšal som ho vytočiť, som pocítil malý pocit sklamania. HONDA a to je všetko, zrýchlenie bude už len takéto? Stačí však vyčkať podľa mňa tak do 5800. Ja si osobne myslím, že tam sa zopína VTEC (nenašiel som nikde v oficiálnych materiáloch) - ostrá vačka s vysokým profilom a motor dostane druhy dych, ale strašné silný. Zrýchlenie začína byt opäť úžasné, pri 6000 senzačné a pri 6500 do 7000 je to proste rozpútané peklo, vyslovene cítiť, že vtedy auto ma maximálny výkon. Motor by sa dal vytočiť určite značné vyššie, ale pri 7000 už je obmedzoval a radosť kazí jeho nie príliš príjemný zásah. Zvuk motora pri 6000 rpm je krásny, ťažko návykový, vážne trochu pripomína motorku. Človek by tak najradšej jazdil v kuse.
Trochu škoda je, že HONDA do ACCORD pre Európu nedodáva 2.4 motor K24A2, ktorý dodáva do ACURA TSX. Je to taktiež 2.4 i-VTEC, avšak ma až 210 koní. Aj ja som dúfal, že do facelift modelu sa dostane ten, zrejme tak však HONDA neurobila kvôli vyšším emisiám. 210 koní z 2.4, to je porovnateľné s motorom 25i od BMW.

Motor je proste pre mňa zábavný. Možno je fajn mať motor s úplne plochou krivkou točivého momentu, ale pre mňa je takýto motor proste zábavný, keď má vyslovene pár vrcholov a zábavných miest vo svojom spektre otáčok. Na civilné vozenie, keď sa chcete občas aj vyblbnúť a dopriať si šport, pre mňa proste ideálne. Iste, diesel je fajn veľkým točivým momentom, ale pre mňa malý rozsah využiteľných otáčok (zväčša od 2000 do 4000), benzínové turbá môžu byť taktiež fantastické, ale predsa tá starostlivosť, predsa len vysoká spotreba a menšia zábava (aspoň pre mňa, mnoho lúdi nebude súhlasiť, ale ja nikomu nenútim názor). Šliapnete na pedál, u väčšiny modelov ešte nepríjemný turboefekt (ktorý sa dá z časti oklamať, ale treba to vedieť) a auto už proste ide ako besné, ale bez výraznej zmeny. A v neposlednom rade, pre mňa benzínové turbo nie je na civilné vozenie. Mať peniaze na ďalšie auto, ktoré používam len na to blbnutie, idem určíte do SUBARU IMPREZA WRX STI 2.5l, alebo twinturbo BMW 335i, alebo... Medze si môžem dovoliť jedno auto, je vsak pre mňa VTEC ten správny kompromis.

Honda však nie je len motor, to zas nie. Manuálna, 6 stupňová prevodovka je podľa mňa najlepšia v triede, úžasne presné radenie rýchlosti (to určite odporúčam vyskúšať na ľubovolnom novšom modely HONDA), nikdy sa mi nestalo, že by som netrafil kvalt aj pri veľmi rýchlom preradení, alebo že by ostala prevodovka v zlej polohe. Drahý sú krátke (aj keď nie tak extrémne, ako v CIVIC TYPE R, NISSAN 350Z, alebo proste nejakom čisto športovom aute). Motor je výborné sprevodovaný. Na I. kvante sa dá istí "len" do 55 (tak nejako podľa tacho, 60 na tacho nedá určite) a keď chce niekto šprintovať, po preradení na II. klesnú otáčky tesne pod 4000. Neviem, prečo sa mi pôvodne zdalo, že iba nad 3000. Stále je ale na šprint tá diera privysoká, ideálne by bolo klesnutie aspoň k 4500 rpm, kde má motor maximum točivého momentu. Inak to už ďalej ide super, fakt dobre sprevodované:

I. - 55km/h
II. - 105km/h
III. - 140km/h
IV. - 185km/h
V - (? neviem, neskúšal som ešte, ale vraj sa na ticho dá isť 243 na tacho)
VI - 223 km/h (oprava chyby, toľko sa nám fakt podarilo vytlačiť, viacej nechcelo). Bolo to ale len raz na diaľnici v noci, inak naše cesty na takéto pokusy fakt nie sú. Nebolo to ale na mojom aute (ale kolegovom), mám ho predsa len v zábehu. Ešte niekedy skúsim a dám "update", na mojom šialenosti budem skúšať snáď až po najazdenom 15000-com kilometri...

Zatiaľ idem k čevenenému poľu len zriadka, aby motor nezlenivel, do 2500km som jazdil stále len do 4000. Mám ale veľa skúsenosti aj z kolegovho ACCO s rovnakou motorizáciou, takže čerpám info aj od tiaľ (samozrejme ale ak prídem na nejaký v mojom aute po faeclifte, hneď zverejním poznatok).

V skutku je to tak, 6-ka má veľmi ťažký prevod a nevládze vyššie rýchlosti kvôli odporu vzduchu, je čisto na ekonomicky chod, na VI pri 130km/h sú otáčky tesne nad 3000, spotreba výborná a motor tichučký. Na V-ke sa podľa mňa dá dosiahnuť väčšia maximálka.
Honda podľa mňa trochu zaostáva v automatických prevodovkách, ale ja automat nemám a zatiaľ by som nechcel.

Pedále idú s nádhernou ľahkosťou. Nebolo by zle, keby boli hliníkové, ale vzdialenosť medzi brzdou a plynom je dobrá. Nie úplné športová ale plynový pedál vyrastá zo spodu, preto je možné podraďovať z medziplynom s využitím techniky HEEL-TOE (špičkou päty sa brzdí, pätou dáva medziplyn), ktorú sa snažím učiť.

Honda v minulosti nemala príliš dobré brzdy, podľa mňa v ACCO 2.4 sú ale výborné (aj keď som už počul aj iné názory), majú dobrý nástup, nevädnú. Vpredu sú 300mm kotúče s vnútorným chladením, vzadu 260mm kotúče, čiže zrejme rovnaké, ako v najnovšom CTR. Kolega čo prevádzal so svojim ACCO som nechápal, podľa mňa miestami som nadobúdal pocit, že auto stoji na mieste, po zošliapntí pedálu. Je možné, že platničky budú skorej opotrebované pri častom príliš športovom využívaní, ja mam zatiaľ len 10 000km a sú OK, takže neviem posúdiť.

Volant by mohol mat trosku menší priemer a asi širší veniec, aby sa lepšie držal. Je kožený, povrch má veľmi príjemný, je na ňom integrované ovládanie audio a tempomatu, nič tam nechýba, nič tam nie je navyše. Nastaviteľný je samozrejme v dvoch osiach. Riadenie je podľa mňa veľmi presné a dáva aj možnosť korekcie pri menšej jazdeckej chybe. Ta nastáva ale málokedy, auto ide vždy presne tam, kam ho pošlem. Trochu ma mrzí, že však riadenie nie je strmšie. Dúfal som, že po facelifte bude medzi dorazmi volantu menej ako 2.85 otáčok, ostalo to však (nový CIVIC sa stáva vzorom so svojím 2.29). V 2003 to bolo na športový sedan segmentu C OK, dnes už je to trosku ťažkopádne. Trochu je tak nepohodlný prejazd strmou zákrutou, ktorú podvozok bez problémov dovolí prejsť istou rýchlosťou, ale rukami treba príliš hýbať, priam až prekladať...

Výborné naladený podvozok, to je podľa mňa ďalšia dôležitá vec. Na športový sedan skvelý kompromis medzi športovými vlastnosťami a pohodlím. Po facelift sa subjektívne menej nakláňa v zákrutách, áno iste nakláňanie tam stále je, ale chce to väčšinou viacnásobné zmeny smeru rýchlo za sebou. Trochu ma máta znížený podvozok, ktorý sa dá objednať, zatiaľ ho vsak nechcem a musel by určíte byt prenastaviteľný, aby sa napr. na zimu dal zvýšiť a podobne.

Prejazd zákrutami je fantasticky, auto výborné sedí. Kamarát, pre ktorého existuje jediná automobilka a to BMW sa viezol a väzné sa pýtal, čí je ACCORD zadnokolka. Samozrejme nie je a niekedy to je cítiť, veď fyzika sa nedá oklamať. Väčšinu času to ale človek naozaj skoro nerozozná. Auto sa chová v zákrute neuveriteľné neutrálne, občas snáď malinké náznaky nedotáčavosti. Na prekvapenie ale nie je problém aj pretáčavý sklon, pri náhlom ubratí plynu, čí prudkom brzdení. Auto naozaj vie kopnúť zadkom. Viezol som sa aj par kráť na ACCORDE 2.2 i-CTDI (diesel) a tam je sklon k nedotáčavosti výraznejší, predsa predok v tomto prípade je už príliš ťažký.

ACCORD má stabilizačný systém, ktorý HONDA nazvala VSA (Vehicle Stability Assistant). V prípade pretáčania niektorého z kolies zasiahne a elektronicky uberie výkon, aby nedošlo k šmyku. Zasahuje veľmi inteligentne a nekazí radosť z jazdy. Osobne sa mi ho podarilo rozsvietiť len 3=krat, to som fakt šliapol na plyn silno a navyše v zákrute príliš skoro pred vrcholom.

Z ďalších vlastnosti je skvelá AERODYNAMIKA. Tvarová konštanta je len Cx=0.26, najlepšia v triede. Áno, čo to vôbec znamená? Keď nejdeme do fyziky, čím nižšia, tým je aerodynamika lepšia, čiže odpor vzduchu menší. Čo sa mi zo stránok podarilo zistiť, tak je to hodnota najlepšia v triede (BMW 3 ma 0.277, to je asi druha najlepšia hodnota, CO som našiel). Je ale pravda, že výrobcovia tento fakt príliš často neudávajú v technických špecifikáciách. Osobne to cítim na tom, že nepočuť klasické aerodynamické svišťanie pri vysej rýchlosti, začína byt počuť až nad 180 km/h, vtedy ale tiež v celku zaniká pri motore a pneumatikách. Motor je naozaj už nad 4500 pomerne hlučnejší, ale asi žiaden HONDA fanúšik by to inak nechcel, pretože ten zvuk je jednoducho nádherný, inak sea nedá nazvať. Do 4000 ale je odhlučnený vynikajúco, ani neviete, že nejaký motor máte. Trochu viac hluku je aj od kolies, ale zistil som, že to značné závisí od pneumatík. Síce subjektívne, ale podľa mňa jednoznačne boli MICHELIN PILOT SPORT SP2 tichšie ako moje BRIDGESTONE POTENZA (tieto pneumatiky sú ale známe vysokým valivým odporom a tým pádom hlukom, jazdne vlastnosti sú však skvelé, hlavne za sucha). Ak ale letné pneumaitky niekedy zjazdím, pôjdem do MICHELIN PILOT, to som si istý.

Niečo k výbave: Pri 2.4 je naozaj bohatá. Na prvý pohľad môže sa zdať byt auto drahé. Najnižšia výbava je však EXECUTIVE ( a vyššia už iba EXECUTIVE-E, ktorý ma kožu, navigačný a adaptívny tempomat). V EXECUTIVE je koža na prianie, ale inak tam je prakticky všetko. TEMPOMAT, 17'' disky, dvojzónová automatická klíma, ABS, EBD, VSA, xenóny, ostrekovače xenónov, alarm, elektrické okna, elektricky nastaviteľné sedadla, vodičové aj výškovo, predné sedadlá vyhrievané, elektrické strešné okno, elektricky sklopne vonkajšie zrkadielka, samostmievajúce vnútorné spätné zrkadlo, dažďový senzor, zabudované rádio so zabudovaným 6CD meničom, nadpriemerne dobré audio. CD site neprehráva MP3 (až novšie modely HONDA), ale keďže sa tam dá vložiť 6CD, je to v podstate jedno a CD sa vkladajú priamo do CD prehrávača, netreba vkladať do nosiča v kufri, čí podobne nepohodlné záležitosti. Vo výbave nič, za čo by ste museli doplácať, žiadne príplatky z za metalickú farbu. Keď si to človek uvedomí, ACCOR 2.4 je skvelý v pomere cena/výkon, skoro bezkonkurenčný.

Bližšie k faceliftu, ktorý nedal mnoho zmien. Po facelifte sa pre väčšinu verzii (okrem 2.0l i-VTEC) dodávajú sériové 17'' hliníkové disky (miesto 16''), rozmer 225/45/R17. Na prednej maske pribudlo viacej chrómu (čo sa mne pozdáva), mierne sa zmenil predný nárazník, ktorý vyzerá agresívnejšie. Interiér sa zmenil minimálne, trochu iný volant, viacej som si snáď ani nevšimol, hoci som sa hodne vozil aj na vozidle s rovnakým motorom pred faceliftom (ročník 2003). Snáď ma ešte napadla vec zo servom. Že dnes ani v globále športvejšie ladené autá nemajú pri riadení žiadnu spätnú väzbu, to je už škoda rozprávať, sťažovať sa je zbytočné. ACCO pred faceliftom podľa mňa mal tieže extrémne silné servo. Po facelifte sa mi zdá, že je odpor väčší, ale môže to byť len môj dojem. Stále je ale servo príliš silné. Riadenie aj napriek tomuto nedostatku je ale presné. Ďaľší rzodiel je, že v modely po facelifte je lepší palubný počítač. Ukazuje už aj priemernú spotrebu a pár ďaľších info, ktoré pred facelift neboli. Mne palubný počítač nikdy nechýbal, to čo montuje HONDA do súčasného ACCO sa už aspoň približne dá nazvať počítačom (aj keď funkćií tam práve na rozdávanie nie je).

Dizajnovo je auto podľa mňa nesmierne podarené, tým ma tiež dostalo. Niekomu dizajn tohto modelu nič nehovorí, mňa ale opantal, neviem však presne definovať prečo. Pre mňa jediná vada sú vysoké blatníky, čiže veľký priestor medzi kolesom a podblatníkom. Pri nich aj 17'' kolesá vyzerajú tak trochu malé a mierne to kazí inak fantastický dojem. Aj z estetického hľadiska by to chcelo znížiť podvozok, ale...

Kufor ponúka v triede normálnych 459l. Na sedan má kufor dostatočné veľký prierez. Samozrejme v ňom neodveziete ani menšiu skrinku, kufor je na to príliš nízky. Párkrát sa však s mojím autom išlo na chatu a je neuveriteľné, čo sa do neho všetko zmesti, vizuálne sa to nezdá. Sedadlá sa sklápajú trochu nešťastné, robí sa to z kufra a nie z interiéru. Stačí ale potiahnuť jednu šnúrku a sedadlo už ide dolu jedným pohybom. Zadné sedadlo je delené v pomere 60 ku 40, po sklopení ale vznikne trochu malý prierez dovnútra. Škoda, že sa nedá sklopiť len stredná opierka tak, aby vznikol priestor na lyže, kvôli ním je potrebné sklopiť jedno sedadlo. Žial na populárny stredový tunel teda treba zabudnúť.

Komfort v aute je tiež primeraný. Sedačky sú podľa mňa výborné, pohodlné, dobre anatomicky tvarované. Majú výborné bočné vedenie a človek v sedačke určíte nelieta ani pri rýchlym prejazdom zákrutami. Opierky hlavy sa tiež dajú dobre nastaviť, aj keď asi ešte nemajú systém aktívnej ochrany, ako v CIVICU, čí CRV (aspoň si to myslím, že nemajú, neviem to na 100% povedať). V zadku si sadne človek v pohode, nerobí problém ani sedenie dvoch 190cm ľudí za sebou.

Rozmery auta sú slušné, dĺžka 4650mm, patri k dlhším, rázvor je nadpriemerných 2680mm (viac majú v triede len BMW 3 a MERCEDES C). Skôr je trochu uzšie, 1760mm, čo zrejme pocítia 3 dospeli ľudia vzadu, nudú predsa len trochu stiesnenejší, ako v takom PASSATE.

Na zimu mám obyčajné plechové disky, pneumatiky výborné DUNLOP WINTERSPORT 3D, 205/R16/55, majú dobré vlastnosti aj na mokre, nie len na snehu. Cesta po rozbitých cestách je v ňom predsa len ešte pohodlnejšia, inak ale letné 225/45/R17 sú OK. Problémom sú len veľké koľaje, jamám sa samozrejme vyhýbam. Intenzívne rozmýšľam nad zimnými elektrónmi, lebo s plechovými diskmi auto vyzerá o triedu horšie. Niekedy som tvrdil, že elektróny sú zbytočný výstrelok, dnes som ale veľmi rad, že mám v základnej výbave bez príplatku aspoň na leto pekne 17'' (dobrý ťah HONDY, pred tým sa aj 2.4 štandardne dodával s 16'', ktoré navyše nevyzerali práve dobre).

Úpravy... Fólie na zadných sklách, stredne tmavé. No a najnovšia úprava je originálny SPORTPACK, ktorý spočíva v prednom, zadnom spojleri a bočných prahoch. Úprimne, ak by sa na Slovensko dodával ACCORD TYPE-S (tiež 2.4 i-VTEC, čiže rovnaký motor, ale oplastovaný a má športovejšie poťahy), išiel by som do neho (má ale trochu horšiu výbavu). Tak som si aspoň doprial plasty, aj keď to nebola úplné lacná zábava :)

Skrátene je pre mňa proste ACCORD prémiové auto segmentu C, ktoré si ma úplne opantalo. Určíte patrí k najlepším autám strednej triedy, dovolil by som si povedať, že pri pomere cena/výkon jedno z úplné najlepších áut strednej triedy, úplný líder. Platí ale čom ste sa dočítali vyššie, nechcem príliš rozpútavať debatu na tuto tému. Moja rada ale je, že kto chce auto z tejto oblasti, mal by sa v ACCORDE určíte aspoň raz odviesť :)

+ výborný motor
+ podvozok
+ prevodovka, naozaj perla
+ dobre idúce pedale
+ presné riadenie
+ audio
+ výbava
+ vydarené biele "budíky" s modrým podsvietením

Podľa mňa žiadne výraznejšie mínus, skôr subjektívne chybičky krásy

- príliš vyrezané blatníky
- riadenie po faclifte mohlo byt strmšie, športovci by ocenili
- k peknym bielym budíkom s mordým podsvietením by sa viacej hodil aj krajší display rádia, ktorý je integrovaný s klímou. Zostal taký klasický (monochromatický. Výhodou ale zas je, že je na ten display bez problemov vidieť, aj keď praží slnko pod zlým uhlom. Pri čiernom pozadí a bielych písmenkách väčšinou za takých okolností nie je vidno nič.
- možno by ľudia ocenili, ak by bol v ponuke aj V6 motor vyššej kubatúry. Mne osobne 3.0l motor nechýba (či niečo podobné), ale možno minimálne z image stránky byt pre HONDU bolo dobré ho mať v ponuke pre ACCO...
- budíky pekne svietia, ale na mňa je budík rýchlomeru príliš veľký a otáčkomer menší. Viac by som uvítal rovnaký rozmer, dokonca by mi nevadilo ak by bol väčší otáčkomer. Takto naň človek v ľavotočivej zákrute niekedy nevidí, čo mi trochu vadí.

So servisom ziadne skusenosti okrem garancnych prehliadok, dufam, ze to tak aj ostane. Co sa tyka garanciek OK, olej zda sa bol naozaj vymeneny kvalitne, novy doliaty po hornu rysku, co nie je zial uplne zvykom v nasich autorizovanych servisoch.

S predajcom nadstandarnte vztahy, ponuknute zaujimave zlavy v OMNIA MOTORS BRATISLAVA.

10.4.2008 00:00

Zníženie podvozku
Od kúpy vozidla prešlo niečo vyše roka a došlo k zmene, nad ktorou som dlho rozmýšľal. Išlo o výmenu tlmičov vrátane pružín. Nie že by staré boli poškodené, to určite nie. Čítal som však test továrenského SPORT SUSPENSION, ktorý pre HONDU robí firma SHOWA. So sériovým podvozkom som bol spokojný, aj keď predsa náklony karosérie pri ostrejších prejazdoch sa občas objavili. Nemyslite si, že to bola nejaká loďka, ale proste náklony boli väčšie, ako by sa mi páčilo. Bál som sa straty komfortu, taktiež zníženie svetlej výšky ma trochu mátalo, lebo spolu so spojlermi som mohol mať auto už nebezpečne nízko.
Dohodol som si však testovaciu jazdu s tu dobré známym mladým mužom menom "ďábel". On má už pomerne extrémne zníženie - 50mm / -50mm. Jeho auto však na mne zanechalo výborné dojmy a stále sa mi nezdalo príliš tvrdé, tak som do origo SHOWA podvozku išiel.
No a musím povedať, že som urobil veľmi dobre. Podvozok som nechal vymeniť spolu s prezutím na letné pneumatiky. Prechod z 205/55 R16 na 225/45 R17 znamena pomerne veľkú zmenu v komforte a priznám sa, že po rovine by som ani nerozoznal, či mi podvozok bol naozaj menený. Časom som zistil, že auto naozaj viacej kopíruje povrch vozovky, čiže ho menej "žehlí", tlmenie nerovností sa však takmer vôbec nezhoršilo. No a v zákrutách je to o inom, to mi verte. V bežných sa náklony znížili na minimum, v ostrom prejazde krásne cítiť prácu podvozku, v dvojitej zmene smeru sa ovládateľnosť ešte zlepšila, auto sa stalo ešte stabilnejším. Už som išiel aj po pomerne kľukatej ceste a poviem Vám, že to je radosť, je to jedna z najlepších prednokoliek, aká sa dá v tomto segmente nájsť, priam pripúšťam názor, že ACCORD mal dostať tento podvozok ako sériový a sportkit už mal byť len pre extrémistov, ktorý prevetrajú auto aj na okruhu viackrát ako raz za rok.
Navyše som skalovpevne presvedčený, že zmena prospela autu aj po výzorovej stránke. Jedna z mála dizajnových vád bola príliš veľká medzera medzi kolesami a blatníkmi, tá sa však teraz pominula. Najmä v zadu, tam blatníky priam prekrývajú vrch pneumatiky. O predný nárazník so spojlerom, ktorý sa mohol ocitnúť už príliš nízko nad vozovkou som mal zbytočný strach, úplne vpredu sa prekvapivo zníženie prejavilo najmenej.
Trochu technických údajov: Podvozk pre ACCORD 2.4 a 2.0 má sériový kód: 08W60-SEA-600B, set obsahuje tlmiče aj pružiny, podvozok nie je prestaviteľný. Cenníková cena je 27 000 Sk, treba potom pripočítať aj cenu za montáž.

13.1.2008 00:00

iPod
V novembri som si v USA kúpil novú iPod CLASSIC 80GB a tak som začal špekulovat, ako ho pripojiť do auta. Už ked som iPod kupoval, vedel som, že nejako cez AUX (vedel som, že k audiosystému sa dá pripojiť aj kazetový prehraváč a tak som dúfal, že cez to pripojím aj iPod. Samozrejme riešením bol aj FM moduler, ale predsa - človek nemôže ovládať okrem hlasitostí z volantu nič, kvalita zvuku je dost slabá a človek stratí možnosť sledovať dopravné správy 9samozrejme sa automaticky neprepnú, keď na rádiu je naladený vyseilač iPodu).
A si pozriete oficiálne stránky, HONDA ponúka aj svoj iPod interface, ale ten je príšerný. Kolega ho kúpil do HONDA LEGEND za cenu, ako môj cely iPOD a nehrá mu to poriadne, audiosystém v aute zle rozoznava skladny na iPode... Proste nepoužitelné. Podobné skúesnosti aj s MAZDOU a ďaľšími značkami (proste všetkými, ktorých audio systém nepočíta natívne s iPod - a po pravde, tých je zatiaľ strašne málo)
Tak som našiel produkt (www.xcarlink.co.uk), čo sa pripojí do rádia cez AUX a do neho iPod... Pozrel som recenzie (ludia spokojni). V servise bez problémov namontovali, mám vyvedené v odkladacom priestore spolujazdca. Hrá to super, ovládanie cez rádio 9tým pádom cez volant) funguje, iPod sa aj dobíja. Som veľmi spokojný, konečne nemusim prenášat, či viackrá napalovať CD-čka (aj ked mam nosic na 6CD), keď chcem počúvať aj doma, aj v práci, aj v aute.

23.8.2007 00:00

Dovolenka 16.7.2007 - 29.7.2007
Dovolenka. Auto zvládlo prvú dovolenku. Boli sme štyria v Taliansku. Dovolenka nebola úplne klasická - týždeň na horách v DOLOMITOCH (to znamená, že sme mali turistické topánky, palice, stan, vetrovky, spacáky...) a potom týždeň pri mori (cize aj plavky, slušnejšie oblečenie, chladnička, ...). 459 litrový kufor sme využili úplne na 100% (ani zastrúhaný vlas by sa už dnu nezmestil). Všetko sa ale zmestilo, bez truhly na strechu. V zadu sa dalo sedieť stále veľmi pohodlne.
Priemerná spotreba 8.0l, čo ma tiež potešilo... Pri 140 km/h (v rakúsku naozaj príliš neodporúčam prekračovať limity)
Takže auto ani v tomto smere nesklamalo, čo ma moc teší. Na lyžovačky v štyroch cez zimu to už bude chcieť zrejme truhlu, ale to je jasné.

17.6.2007 00:00

17.6.2007
Prevodové stupne
Upravené info v texte o tom, koľko sa dá isť na I-ke (ciže na prvom kvalte) a kam spadnú otacky pri preradení na II. Išiel som dlhšiu cestu a keďže už bol motor hodne teplý, dal som si šprint na semafóroch s nejakým 320d (vzdoroval, ale podľahol).
Tiež so si spomenul daľší rozdiel facelift modelu oproti pôvodnému - palubný počítač.

Přidat názorDiskuse: Honda Accord 2.4 i-VTEC EXECUTIVE (CL9)

Další vozy Honda Accord

HONDA je znama spolahlivostou, dufam, ze to tak ostane, zatial ziaden naznak problemu

Sedan nikdy nemoze dostat 10, tento ma slusny kufor, ale horsie sklapanie sedadiel a nema stredovy tunel na lyze

su aj preistornejsie v tejto triede, ACCORD je ale nadpriemerny

uplne jasne :)

sedadla vyborne, pri normalnych rychlostiach tichucky motor, prijatelny podvozok

podla mna slusne, spotreba OK a podla mna pri spolahlivosti sa da na servise usetrit

zatial som nepotreboval, ak budu problemy, znamku zmenim

Super v 2003, dnes uz je ale za 9, skoda ze nemame ten z ACURA TSX

na 2.4 motor vyborna

puct je nad 4000 otacok, hlucnejsi nad 5000, ale tak to podla mna ma byt, inak by som nechcel.

komfortne, dobre vedenie, tak to ma byt

podla mna vyborne

459l je dobry priemer