Mazda MX-5 NBFL

Mazda MX-5, foto 1 Mazda MX-5, foto 3 Mazda MX-5, foto 5 Mazda MX-5, foto 12 Mazda MX-5, foto 13 Mazda MX-5, foto 14 Mazda MX-5, foto 15 Mazda MX-5, foto 16
Mazda MX-5, foto 17 Mazda MX-5, foto 18 Mazda MX-5, foto 19 Mazda MX-5, foto 20 Mazda MX-5, foto 21 Mazda MX-5, foto 22 Mazda MX-5, foto 23 Mazda MX-5, foto 24 Mazda MX-5, foto 25 Mazda MX-5, foto 26 Mazda MX-5, foto 27 Mazda MX-5, foto 28 Mazda MX-5, foto 29 Mazda MX-5, foto 30 Mazda MX-5, foto 31 Mazda MX-5, foto 32 Mazda MX-5, foto 33 Mazda MX-5, foto 34 Mazda MX-5, foto 35 Mazda MX-5, foto 36 Mazda MX-5, foto 37 Mazda MX-5, foto 38 Mazda MX-5, foto 39 Mazda MX-5, foto 40 Mazda MX-5, foto 41

Přezdívka auta Miata Rok výroby 2003 Koupeno ojeté najeto [km]:58000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1840 výkon [kW]: 107 kroutící moment [Nm]: 168 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.5 maximální rychlost [km/h]: 205 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 140 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 9.5

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "enakki".

Uvod, alebo ako som sa dostal k Miate..

Povodne som chcel napisat nieco orientovane skor technickym smerom, ale cim dalej toto auto mam a spoznavam ho, mam pocit, ze sa s nim asi nikdy nerozlucim.
Ale poporiadku.
Niekolko rokov som mal Toyotu Corollu, model E12 (2002+) ktora mi sluzila velmi dobre. No chybalo mi nieco zivsie, zabavnejsie, sportovejsie. Zacal som premyslat o mnohych variantach. Asi za zmienku stoji posledna Toyota Celica, Honda Civic Type-R 7.gen.. No nakoniec som sa rozhodol pre zadny nahon. A japonca.
Zacal som velmi premyslat nad poslednou Toyotou MR2, MX-5 som nejak nechcel. Ani nedokazem povedat preco, MR2 sa mi proste velmi pacila, koncepcia "motor v strede" posobila lakavo. Zaujala ma natolko, ze som si povedal ok, bude to roadster, ziadne coupe ani nic podobne. Dve miesta stacia, i tak som v 'rolle viezol okrem seba a priatelky dalsiu osobu raz za cas a auto kupujem pre svoj uzitok, nie pre uzitok druhych. trosku individualisticky postoj, ja viem.
Previezol som sa v MR2, nadsenie bolo obrovske. Ale aby som dosiel kludu, na druhy den som siel skusit MX-5. Urobil som to skoro ako z povinnosti, nech mam pokoj a idem si kupit vyhliadnutu MR2. Mal som davnejsie uz moznost sa v nej viezt ako spolujazdec, tak som priblizne vedel, co ma caka. No tento krat som bol za volantom ja. Uz na prvy pohlad ma uputal interier, ktory oproti tej, v ktorej som sa viezol prvy krat, bol ako z rozpravky. Biele 'budiky' v sere podsvietene cisla na cerveno lemovane ciernymi konturami, krasne sportove hnede kozenne sedacky, ladiace faredne s peknym volantom od Nardi, strieborne doplnky v interieri. Jazda bola velmi prijemna, interier som hladil pohladom. Bol prekrasny. Posobil na mna ovela sportovejsie ako ten v Toyote s jemnou 'retro' prichutou . Ked som sa povozil, bol som uneseny, nielen z vizualneho dojmu, ale aj z riadenia, radenia, podvozku. Ale stale som vo svojom vnutri bol rozhodnuty pre MR-ku. Az na druhy den som si ale uvedomil, ze to tak vobec nie je. Pretoze som celu tu noc nedokazal zaspat, stale som mal prestrihy bielych budikov, kratkej a presnej radiacej paky, prijemny zvuk, uzasny podvozok.
Nakoniec som sa rozhodol a .. bola moja.
Nedostala ma tym, ako vyzera, ale niecim, co som nedokazal nikomu vysvetlit.
Ked si sadnete do MX-5, mate pocit, ze vsetko je tam, kde ma byt, nic tam nie je zbytocne, nic navyse. Ucelna jednoduchost riesenia interieru je dokonala.
Presne, to vystihuje samotnu myslienku tvorcov MX-5 - Jinba Ittai (jazdec a kon ako jedno telo).

Strucny popis:

2. generacia (NB) najoblubenejsieho roadstera na svete. konkretne sa jedna o verziu po facelifte (NBFL).
Je to auto s motorom ulozenym pozdlzne a zadnym nahonom. Dodavali sa dve motorizacie: 1.6 (81kW) a 1.8 (104kW a 107kW). Silnejsia 1.8 prisla na trh s verziou NBFL. Tento motol dostal vyssi kompresny pomer a variabilne casovanie ventilov. Maximalny vykokn sa posunul na hranicu 7000rpm. NBFL dostala okrem lepsieho motora aj ine svetlomety (s projektormi) a agresivnejsi predny naraznik.

Ako moznost priplatkovej vybavy sa dodaval samosvorny diferencial Torsen, ktory vo verziach 1.8 NBFL bol uz v zakladnej vybave. Softtop je z vinylu, niektore modely mali klasicke platno. Za spomenutie stoji dost netradicne zavesenie, kde predna aj zadna naprava pouziva dvojite lichobeznikove zavesenie a tiez velmi kratka radiaca paka, ktora "trci" priamo z prevodovej skrine.
Auto je vybavene seriovymi 15" diskami Enkei a pneu 195/50.

Vybava:

MX-5 posobi velmi spartansky. Klimatizaciu najdete v maloktorych modeloch, vacsinou bola za priplatok. V roadsteri je to naozaj zbytocnost, hmotnost navyse.
Okna su ovladane elektricky, hudbu vam produkuje mazdacke modularne radio, kde ako standard je CD prehravac a 4 reproduktory. Kontrolu trakcie a stabilizacie tento model nepozna. Brzdy maju ABS a vpripade narazu sa mozete "zoznamit" s dvomi airbagmi (jeden pre vocica,druhy pre spojujazdca).
Kozenne sedacky su vyhrievane. Volant nie je nastavitelny v ziadnom smere, co moze sposobovat problem vyssim postavam pri hladani vhodnej polohy v stiesnenom interieri, alebo skor kokpite.
Strecha sa ovlada rucne, co je podla mna najlepsi sposob, nakolko sa usetrila hmotnost a nemusite riesit pripadne problemy s funkcnostou mechanizmu. Navyse, nakolko strecha je zlozena hned za vami, manipulacia s nou je skutocne otazka 5 - 10 sekund, takze kedykolvek na semaforoch nie je problem odistit dva uchyty pri slnecnych clonach a "hodit" ju za seba.

Motor a jazdne vlastnosti:

Maximalny vykon ako som uz spominal vyssie, je dosahovany v 7-ich tisicoch otackach. Do 4-och tisicoch nie je uplne lenivy, ale prave nad touto hranicou vyrazne oziva a casto musim davat pozor,aby som neskoncil v obmedzovaci, ktory zakroci priblizne v 7300-7500 (neviem presne, vzdy to presvinem zaregistrovat:)
Vykonovo toto auto mozno niekoho neohuri, nakolko cca 140 koni dnes nie je nic nevidane. No i napriek tomu, maloco vam dokaze ujst a to uz nehovorim o klukatych okreskach. Je to asi dane kratsim sprevodovanim. Ako je o mazdach zname, neohuria nizkou spotrebou a podobne je to aj s MX-kou. Spociatku som maval v meste 8,5 - 9l, dnes je to skor 10. Neviem, ci je to sposobene chladnejsim pocasim a zimnym obutim, skor mam pocit, ze sa s tym autom viac zabavam. Slovo zabava je uplne na mieste. Caro tohto auto je v tom, ze sa dokazete bavit vsade! V meste, na krizovatkach, okreskach a niekto aj na prazdnych parkoviskach. Jedinu nudu zazijete na dialniciach.
Ono je ovela dolezitejsie brat do uvahy pohotovostnu hmotnost (kto pozeral niekedy parametre napriklad Lotusu Elise, vie o com pisem). Mazda by mala udajne vazit niekde medzi 1040 - 1100kg.

Podvozok je relativne tvrdy. Kazdu nerovnost, co i len malu zaplatu v na asfalte citite v rukach, v sedacke, ktora je celkom tvrda a este ju aj pocujete, nakolko toto auto nie je vobec odhlucnene. Niekomu to moze prist ako negativum, ale v sportovom aute je to akosi prirodzene a navyse mate lepsi kontakt s charakterom vozovky.
Co sa tyka nedotacavosti/pretacavosti, naozaj zalezi na style jazdy. Vacsinou sa chova neutralne, s tendeciou skor k pretacavosti. Jazdim natomto aute necely rok a stale mam pocit, ze je sa co ucit. Narozdiel od aut s prednym nahonom, mozete vyvolavat pretacavost plynom, ci uz ubranim alebo pridanim.Zavisi od rychlosti, polomeru zakruty a samozrejme otacok.
Hovori sa, ze MX-5 ma slaby motor vporovnani s podvozkom, ktory by si zasluzil nieco silnejsie. Ano, nieco na tom je. V kazdom pripade zalezi, co od toho auta ocakavate. Ja osobne nepotrebujem byt prvy pri starte na semaforoch. Casto sa bavim, ako sa na mna tlacia rozne SUV a ine rodinne auta, pokial rovnu cestu neukonci nejaka zakruta, kde sa mi v spatnom zrkadle zacnu napadne zmensovat.
A o tom to je! Vychutnat a naucit sa vyuzit plny potencial tohoto auta. Zistite, ze nie stovky koni su potrebne k tomu, aby ste sa skerili na polopradznych okreskach, ale nieco, co je male, kratke, lahke, komunikativne ci uz v smere od vas k nemu, alebo naopak.
Potom zistite, ze rychlost nie je iba vo vykone. A zabava iba v rychlosti ;-)

obrovska radost a zabava riadit toto male auto
neskutocne dobre jazdne vlastnosti
krasny zvukovy prejav uz v serii
interier - prevedenie. dobra kvalita plastov, vsetko je po ruke.
posobive radenie - kratke a hlavne presne drahy
citlive a presne riadenie
prekvapivo dobre original audio (ovela lepsie ako som mal v corolle E12)
clovek ma pocit, ze je sucastou auta

nad 100km/h dost velke turbulencie vzduchu pri sklopenej streche
vyssia spotreba v porovnani s konkurentom od Toyoty - MR2, ale i tek v celkom prijatelnej hodnote. ked som ju prvy krat ratal, bal som sa ze to bude ovela viacej. v podstate som sa celkom potesil, tak neviem ci je to az taka slaba stranka :-)
priestor v interieri je pomensi, ludia nad 180cm maju problem. ja osobne meriam 180cm a mam pocit, ze je ako uliate presne na mna.

zly.. mazda servis je neskutocne predrazeny :-(
pokial nechcete prist o zaruku na karoseriu, musite pri servisych prehliadkach trpiet na fakture polozku "prehliadka karoserie"za priblizne 800,- Skk. Fakt nechapem, co na tych par plechoch tolko pozeraju. Zlata Toyota. Ale co clovek nestrpi pre toto auto :-)

15.10.2008 00:00

Po vyse roku, co mam Miatu som zacal mat pocit, ze auto je predsa len(relativne) dost makke. Najma ako som mal moznost povozit sa na rovnakej generacii MX-5, no model sportive, ktory ma vyrazne sportovejsie ladeny podvozok. A napokon Honda S2000.
To som sa v mojej miate zacal citit ako v luxusnom sedane :-)
Zvazoval som, cim zacat. Plan vymeny prednej rozpery som zavrhol po precitani niekolkych diskusnych for, kde vacsina potvrdila, ze uchytenie len medzi tlmicmi - tzv. tower brace je na miate takmer bez ucinku. A moznost dat tam skutocnu strut brace neexistuje.
Stabilizator. Tam padlo nakoniec moje rozhodnutie. Dlho som hladal serioznu znacku az, som sa nakoniec rozhodol pre Racing Beat. Japonci, venujuci sa Mazdam niekolko desiatok rokov.
Na miata.net sama chvala. Takze som nakoniec kupil cely kit obsahujuci: sportove pruziny, predny stabilizator a k nemu spevnujucu rozperu, ktora sa uchytava medzi stabilizator a nosniky na podvozku. Viac na prilozenych fotkach.
Stabilizator je namontovany, vymena pruzin pocka na jar. Predsalen v zime je lepsie mat auto vyssie a hlavne maksie.
Zatial mam za sebou iba niekolko kilometrov, ale naklony karoserie sa vyrazne obmedzili. Zadok je teraz citelne maksi vporovnani s predkom, takze auto ma vacsiu tentenciu k pretacavosti. Riadenie je ovela presnejsie, s okamzitou odpovedou. Predok sa vrha do pozadovaneho smeru ovela ochotnejsie. Prve dojmy su velmi pozitivne. Uvidim, co ukaze cas a zmena v teplotach, pripadne pocasie (dazd, sneh).
Na jar vymenim pruziny, a po nejakom case sa rozhodnem, ci budem menit aj zadny stabilizator.

27.3.2008 00:00

aktualizovana sekcia "popis vozu"

31.12.2007 00:00

Pridane fotky v "zimnej vybave". MX-ka dostala 15" disky (mam pocit, ze su z VW Golf GTI) ktore jej dodavaju jemny 'retro' styl.
Taktiez hardtop. Vdaka nemu je v aute o trosku tichsie, priestrannejsie a je tam viac svetla.

22.8.2007 00:00

pridany uvod, ako som sa dostal k MX-ke

22.8.2007 00:00

pridane nove fotky interieru, motora a pohlad "do kufra"

Další vozy Mazda MX-5

za spolahlivost hovoria statistiky TUV a J.D.Power

z globalneho hladiska, nic moc, no tazko sa hlada auto, ktore vam poskytne tolko zabavy ako MX-5 a zaroven ho mozte pouzivat na denne vozenie

maly batozinovy priestor, interier skutocne iba na sedenie, ine veci musite robit inde..

uzasne a zabavne zaroven, i ked so sportovejsim povozkom to musi byt uz neskutocne

zo subjektivneho hladiska, sedi sa nom dobre, do vysky 180cm si clovek najde este vhodnu polohu. Mam za sebou i dlhsie cesty (napr. 1000km do DE a spat, na otocku)

cim dalej sa "zoznamujeme", tym viac zacina rast priemerna spotreba. servisne prehliadky mi pridu trosku drahsie, nez som bol zvyknuty v toyote a treba ratat s nastavenim geometrie aspon raz do roka.

na 1.8 celkom uspokojivy vykon, najma v relativne lahkom aute, no poznam aj lepsie agregaty v danom objeme

ked som ju kupil, maval som 8,5l/100km (leto) prisla jesen, zacal som jazdit prevazne so soft-topom, takze aerodynamika sa zlepsila a dosiahol som rekordnu priemernu spotrebu 7,5l/100km prisla zima, vymenil som pneu za zimne, nejake mrazy a spotreba 9,5

auto nie je takmer vobec odhlucnene. je to predsa cistokrvny roadster!

material koza, relativne tvrdsie, takze mate vaciu spatnu vazbu od podvozku, bocne vedenie celkom postacujuce a co ma potesilo, relativne dlhe sedaky, takze so sedadlami spokojnost

udajne ma MX-5 velmi dobre brzdy. tak snad su. nemal som moznost ich nejak zavarit, na bezneokresky uplne postacujuce, moznost VELMI precizneho davkovania

necelych 140 litrov asi hovori za vsetko. zalezi naozaj od narokov. treba si aj uvedomit fakt, ze je iba pre dve osoby