Škoda Fabia 1,2 CIMBU 52+kW

Škoda Fabia, foto 1 Škoda Fabia, foto 2 Škoda Fabia, foto 3 Škoda Fabia, foto 4 Škoda Fabia, foto 5 Škoda Fabia, foto 6 Škoda Fabia, foto 7 Škoda Fabia, foto 8
Škoda Fabia, foto 9 Škoda Fabia, foto 10 Škoda Fabia, foto 11 Škoda Fabia, foto 12 Škoda Fabia, foto 13 Škoda Fabia, foto 14 Škoda Fabia, foto 15 Škoda Fabia, foto 16 Škoda Fabia, foto 17 Škoda Fabia, foto 18 Škoda Fabia, foto 19 Škoda Fabia, foto 20 Škoda Fabia, foto 21 Škoda Fabia, foto 22 Škoda Fabia, foto 23 Škoda Fabia, foto 24 Škoda Fabia, foto 24 Škoda Fabia, foto 25 Škoda Fabia, foto 26 Škoda Fabia, foto 27 Škoda Fabia, foto 28 Škoda Fabia, foto 29 Škoda Fabia, foto 30 Škoda Fabia, foto 31 Škoda Fabia, foto 32 Škoda Fabia, foto 33 Škoda Fabia, foto 34 Škoda Fabia, foto 35 Škoda Fabia, foto 36 Škoda Fabia, foto 36 Škoda Fabia, foto 36 Škoda Fabia, foto 36 Škoda Fabia, foto 37 Škoda Fabia, foto 38 Škoda Fabia, foto 39 Škoda Fabia, foto 40 Škoda Fabia, foto 41 Škoda Fabia, foto 41 Škoda Fabia, foto 41 Škoda Fabia, foto 41 Škoda Fabia, foto 41 Škoda Fabia, foto 41 Škoda Fabia, foto 52 Škoda Fabia, foto 53 Škoda Fabia, foto 54 Škoda Fabia, foto 55 Škoda Fabia, foto 56 Škoda Fabia, foto 57 Škoda Fabia, foto 58 Škoda Fabia, foto 59 Škoda Fabia, foto 59 Škoda Fabia, foto 60 Škoda Fabia, foto 61 Škoda Fabia, foto 62 Škoda Fabia, foto 63 Škoda Fabia, foto 64 Škoda Fabia, foto 65 Škoda Fabia, foto 66 Škoda Fabia, foto 67 Škoda Fabia, foto 68 Škoda Fabia, foto 69 Škoda Fabia, foto 70 Škoda Fabia, foto 71 Škoda Fabia, foto 72 Škoda Fabia, foto 73 Škoda Fabia, foto 74 Škoda Fabia, foto 75 Škoda Fabia, foto 76 Škoda Fabia, foto 77 Škoda Fabia, foto 78 Škoda Fabia, foto 79 Škoda Fabia, foto 80 Škoda Fabia, foto 81 Škoda Fabia, foto 82 Škoda Fabia, foto 83 Škoda Fabia, foto 84 Škoda Fabia, foto 92 Škoda Fabia, foto 93 Škoda Fabia, foto 94 Škoda Fabia, foto 95 Škoda Fabia, foto 96 Škoda Fabia, foto 97 Škoda Fabia, foto 98 Škoda Fabia, foto 99 Škoda Fabia, foto 100 Škoda Fabia, foto 101 Škoda Fabia, foto 102 Škoda Fabia, foto 103 Škoda Fabia, foto 104 Škoda Fabia, foto 105 Škoda Fabia, foto 106 Škoda Fabia, foto 107 Škoda Fabia, foto 108 Škoda Fabia, foto 109 Škoda Fabia, foto 110 Škoda Fabia, foto 111 Škoda Fabia, foto 112 Škoda Fabia, foto 113 Škoda Fabia, foto 114 Škoda Fabia, foto 115 Škoda Fabia, foto 116 Škoda Fabia, foto 117 Škoda Fabia, foto 118 Škoda Fabia, foto 119 Škoda Fabia, foto 120 Škoda Fabia, foto 121 Škoda Fabia, foto 122 Škoda Fabia, foto 123 Škoda Fabia, foto 124 Škoda Fabia, foto 125 Škoda Fabia, foto 126 Škoda Fabia, foto 127 Škoda Fabia, foto 128 Škoda Fabia, foto 129 Škoda Fabia, foto 130 Škoda Fabia, foto 131 Škoda Fabia, foto 132 Škoda Fabia, foto 134 Škoda Fabia, foto 135 Škoda Fabia, foto 136 Škoda Fabia, foto 137 Škoda Fabia, foto 138 Škoda Fabia, foto 139 Škoda Fabia, foto 140 Škoda Fabia, foto 141 Škoda Fabia, foto 142 Škoda Fabia, foto 143 Škoda Fabia, foto 144 Škoda Fabia, foto 145 Škoda Fabia, foto 146 Škoda Fabia, foto 147 Škoda Fabia, foto 148 Škoda Fabia, foto 149 Škoda Fabia, foto 150 Škoda Fabia, foto 151 Škoda Fabia, foto 152 Škoda Fabia, foto 153 Škoda Fabia, foto 154 Škoda Fabia, foto 155 Škoda Fabia, foto 156 Škoda Fabia, foto 157 Škoda Fabia, foto 158 Škoda Fabia, foto 159 Škoda Fabia, foto 160 Škoda Fabia, foto 161 Škoda Fabia, foto 162 Škoda Fabia, foto 163 Škoda Fabia, foto 164 Škoda Fabia, foto 165 Škoda Fabia, foto 166 Škoda Fabia, foto 167 Škoda Fabia, foto 168 Škoda Fabia, foto 169 Škoda Fabia, foto 170 Škoda Fabia, foto 171

Přezdívka auta Fabia 47 Rok výroby 2007 Koupeno ojeté najeto [km]:103000 tuning/stylingoznačené * palivo: benzin počet válců: 3 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1198 výkon [kW]: 47 / 52 * kroutící moment [Nm]: 112 / 120 * zrychlení 0-100 km/h [s]: 15.9 / 12.8 * maximální rychlost [km/h]: 163 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 / 16 * zavazadlový prostor [l]: 260 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.2

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "cretino".

Uvodom by som chcel pozdravit vsetkych uzivatelov tohoto skveleho portalu.. Nakolko tu travim denne dost casu pri prezerani a citani Vasich recenzii, rozhodol som sa podelit s Vami o skusenosti s mojim novym motorizovanym prirastkom. Na zaciatok vsak davam do pozornosti trochu historie..

Historia

Model Fabie sa zacal predavat v roku 1999, kedy prisiel na trh ako nastupca v nasich koncinach kultoveho modelu Skoda Felicia. Predaval sa v troch zakladnych urovniach vybavy. Classic, Comfort, Elegance, neskor pribudli vybavy Junior, Easy, Ambiente..
Motorova paleta Fabie bola na zaciatku tvorena motormi 1,4 (44 a 50kW) s rozvodmi OHV, ktorych zaklad sa pouzival uz mnohe roky. Neskor pribudol motor 1,0 s vykonom 37kW, ktory sa dodaval jedine do urovne vybavy Junior..
V roku 2002 nastupuje era 3 valcovych motorov, kedy bol na trh uvedeny motor s objemom 1,2 oznacovany HTP, ktory nahradzoval modely 1,0 37kW a 1,4 44kW..
Na zaciatku roku 2003 sa objavil dalsi 3 valcovy motor s rovnakym objemom 1,2 a vykonom 47kW, ktory mal uz 4 ventily na valec - tento motor bol nahradou za pohonnu jednotku 1,4 50kW. V modeloch pred faceliftom sa este objavili benzinove motory 1,4 16V s 55 a 74kW a 2,0 85kW. Naftove motory boli reprezentovane modelmi 1,9 SDI 47kW, 1,4 TDI 55kW (3 valcovy motor) 1,9 TDI 74kW a 1,9 96kW vo vybave RS.
Facelift prisiel 09/2004 a priniesol Fabii omladzovaciu kuru.. V exterieri sa to prejavilo odlisnostou predneho naraznika, kde boli umiestnene okruhle predne hmlovky a mierne upraveny design. Zmenu mozno pozorovat aj zo zadnej strany vozidla, kde sa nachadzaju nove typy zadnych svetiel. V interieri sa po facelifte nachadzaju kvalitnejsie materialy na palubnej doske, ktora je prijemnejsia na dotyk, sa zmenili typy montovanych volantov, farebne zladenie interieru ma navrch oproti predoslej verzii, odhlucnenie je vyrazne lepsie..

Takze nieco malo k tej mojej..

Vybava

Mierne upraveny Classic:
- vyskovo nastavitelny volant (vo dvoch smeroch) a sedadlo vodica
- osvetleny kufor a osvetlena schranka schranka pred spolujazdcom
- palubny pocitac
- poloautomaticka klimatizacia
- chaldena schranka spolujazdca, ale aj odkladaci priestor pri dverach vodica
- centralne zamykanie
- 2x airbag
- 6x reproduktory
- radio Pioneer s CD/MP3
- od 30.9.2008 namontovana laktova operka
- od 9.10.2008 kupene a namontovane elektrony z Fabie RS
- od 12.12.2008 vymeneny papierovy vzduchovy filter za vlozku KN

Ako som sa k tomu vlastne dostal?

S mojim povodnym premiestnovadlom som sa po takmer 2 rokoch (bez 1 mesiaca) a najazdenych 46833 nadhernych kilometroch rozlucil aj napriek tomu, ze som ho mal celkom rad. Bolo to predsalen moje prve auto, a k tomu ma clovek zanieteny pre auta zvlastny cit. Moje dovody, preco som tak urobil boli skor vyuzitim danej moznosti v danej chvily ako potreba. Moj terajsi kusok bol povodne rodinnym premiestnovadlom, no kedze sa naskytla moznost rodicov kupit novu C4 1,6 so 110 konmi za velmi vyhodnu cenu, bolo treba v obmedzenom case konat. A ja som sa takymto sposobom po predaji mojej starej (2 roky :) )Fabie dostal aj s urcitym doplatkom k tomuto kusku. Vyhody su oproti 40kW verzii celkom podstatne. Vykon, ale ja druhy airbag, ktory ochranuje moju najmilsiu, prijemne prostredie pri zapnutej klime,... Zatial u mna prevlada spokojnost, aj ked nejake dorobnosti sa uz nasli, ale tie popisem v dalsich riadkoch.

Stav pri kupe:
Kupene: 16.7.2008
Stav tachometra: 27700
Absolvovany servis 30000 uz v 27500 este povodnym majitelom (rodicmi:) )

Motor + prevodovka + spojka

Jedna sa teda o zazihovy radovy trojvalec 1,2 HTP 12V kvapalinou chladeny ulozeny vpredu napriec s rozvodom 2x OHC (zaujimavostou je, ze to neznamena "Hodne Tlacit Plyn" ako si mnohí myslia, ale je to High Torque Performance) s vykonom 47kW pri 5400 otackach za minutu a krutiacim momentom 112Nm pri 3000 otackach za minutu. Zdvihovy objem 1198cm³ vznikol "odobratim jedneho valca" z verzie 1,6 ktorej objem je 1597m³. Oproti verzii so 40kW sa odlisuje zvysenim vykonu o 7kW a krutiaceho momentu o 6Nm. Obmedzovac je nastaveny na 6100 otacok za minutu. Motor splna emisnu normu EU4. Objem palivovej nadrze predsatvuje 45 l priestor, ktory je pre tuto triedu standardom.

Prevodovka je manualna 5 stupnova mechanicka, plne synchronizovana.. Vyznacuje sa (chirurgicky :)) ) presnymi drahami a velmi prijemnym chodom v kulise, ktory kladie jemny odpor (je citelnejsi ako v novej fabii 2, kde radiaca paka chodi ako v masle). Nie je problem zaradit akukolvek rychlost, jedoducho paka ide tam, kde ju poslete :).

Spojka je hydraulicky ovladana jednokotucova sucha s tanierovou pruzinou a bezazbestovym oblozenim. Urcite mnohi z Vas poznaju neskutocny zapach, ktory vznika v pripade, ze tuto spojku trochu spalite, ci uz pri vychadzani z podzemnej garaze na strmomom stupani, alebo pri blbnuti rozneho druhu. Je to taky mix pachu starej kyselej kapusty (zeli) a zapachu kravina... hroza... :) .

Podvozok + pneumatiky

Predna naprava je typu McPherson so spodnymi trojuholnikovymi ramenami a priecnym skrutnym stabilizatorom, zadna naprava je klukova s vlecnymi ramenami. Obutie je seriove, tzn. 165/70 R14. Toto je teoria.. V praxi to vsak znamena, nieco uplne ine.. Pri pohlade na tieto udaje si mnoho ludi povie, ze nic moc. Ja som si to tiez povedal. Ale akonahle som mal, a stale mam moznosti to skusat stylom co to da, dennodenne ma toto auticko presviedca o pravom opaku mojich povodnych myslienok. Auto drzi stopu az neskutocne dobre vzhladom na rozmery pneumatik. Neviem si predstavit (mozno trochu aj ano :) ), ako by sa toto cele mohlo spravat na rozmeroch 195/50 R15, ktore su planovane do buducna. Ohladne jazdnych vlastnosti v dalsich sekciach..

Brzdy

Kvapalinove dvojokruhove, diagonalne prepojene s podtlakovym posilnovacom..
Predne brzdy su kotucove s kotucmi s vnutornym chladenim a jednopiestovymi plavajucimi strmenmi, zadne su bubnove s dvoma samostatnymi celustami.
Este nikdy ma tato kombinacia nenechala v stychu a za to tymto brzdam patri obrovske "dakujem" :)

Exterier
Z vonkajsieho pohladu moja Fabia nicim zvlastnym nevynika. Podobne kusky vidno na kazdom rohu. Je to verzia po facelifte, v podstate je to jeden z posledne vyrobenych kuskov vyrobeny 01/2007, kde sa uz ako iste viete od februara vyrabali len Fabie 2. Oficialna farba je seda metaliza, mne to vsak stale pripomina bledomodru. Aerodynamicky je zvladnute celkom v pohode, sucinitel odporu vzduchu je Cx 0,3.

Jazdne vlastnosti

Nakolko mam 21 rokov a vasen pre auta, uz som toho s fabiami prezil dost. Svedcia o tom aj zvonka zodrane pneumatiky na mojej byvalej, co som aj dostal patricne okomentovane pri predaji. Ale k veci. Auto sa sprava pri prejazde zakrutami az po okraj fyzikalnych zakonov a moznosti obutia veeelmi dlho neutralne, takze si toho "necha libit" pomerne vela.. Potom nastupuje jemne vynasanie prednej csati auta smerom von zo zakruty, ktore je presne citatelne a citelne. Riadenie poskytuje dostatok spätnej väzby vzhladom na charakter auta. Je takmer nemozne dostat zadnu cast auta do hodin bez rucnej brzdy. Pisem takmer, lebo sa mi to podarilo. Bolo to sice len na motokarovom okruhu v nedalekom meste, ale aj to sa rata :) . Ide to stylom trhnutia volantu smerom von zo zakruty a naslednym trhnutim smerom do zakruty. Takymto stylom sa uvedie zadna cast vozidla do mierneho vychylenia od povodne ocakavaneho smeru.. Neustalym pridavanim plynu sa potom za kratku chvilu auto zrovna a naberie pozadovany smer. Takze to bolo malo o malom blbnuti mimo cestnu premavku :) .

Pri zrychlovani auto nema problem nechat sa ochotne vytacat do okolia 6000 otacok, co je asi trochu zbytocne, ale je to efektne a robi to dobry dojem - zial iba pre mna, pretoze rodicia a dokonca ani priatelka pre podobny styl nema moc pochopenia - takze sa plne realizujem iba v pripadoch, ked jazdim sam..

S tymto autom som absolvoval cestu do Chorvatska, bolo to nejakych 840 km, co som zvladol aj s prestavkami za 9,5 hodiny, trasa bola asi 500 km dialnice, 340 km cesty prvej triedy a obce. Vysledna priemerna rychlost (98 km/h) bola pekna, ale vzdy je to nieco za nieco. Spotreba predstavovala 7,4 pri zapnutej klimatizacii, co sa podla mna aj celkom da. Pri tejto ceste som okusil 180 tachometrovych pri jednom malom klesani :) , taktze radost z cesty bola na mieste :) .

Prevazne jazdim trasu dlhu 60 kilometrov, co predstavuje moju cestu do prace / skoly. Na tento ucel mi toto vozidlo postacuje, aj ked v hladine docasnych snov sa nachadzaju podstatne ine vozidielka. Jazdim s dlhodobou spotrebou 6 l/100km. Pri dodrziavani cestnych limitov jazdim za 4,7 , pri vyletnom tempe som mal zatial rekord 4,3. Ale nie je vobec problem sa priblizit hodnotam okolo 10 pri obcasnom blbnuti.

Vycitky / poruchy

Toto auto nie je vsak len o samych pozitivach, ako by sa mohlo z tychto riadkov javit.. Asi pred 2 mesiacmi zacalo auto na volnobehu trochu blbnut. Najprv kolisali otacky, 3,4 krat do tyzdna to na volnobehu skapalo. A robilo to v nepravidelnych intervaloch, nevedel som odpozorovat ziadnu zakonitost pri ktorej by sa to zakazdym stavalo. Pri absolvovani 30 000 prehliadky (mimochodom uz pri 27 500) v polovici jula sa v autorizovanom servise precistila skrtiaca klapka s tym, ze to sposobuje ona. Tato prehliadka stala (na SKODU) neskutocnych 6000 SK. Potom som absolvoval spominany vylet do Chorvatska, kde sa to pri spätnej ceste opät prejavilo. Po navrate nasledovala dalsia zastavka v servise, kde sa nic mimoriadneho nezistilo a bol som poslany domov s tym, ze auto je v poriadku. Samozrejme to v poriadku nebolo. O par dni na to, co to stale skapinalo, som absolvoval dalsiu zastavku v servise, kde do nadrze naliali pridavok, co by to mal cele precistit s tym, ze potom to pojde. A islo? :)Nie..:( Rozhodli sme sa navstivit okruh v Brne, kde sa konali MS v MotoGP, kde som na moje strasne sklamanie konstatoval pretrvavanie zavady. Nasledovala dalsia zastavka v servise, kde prehrali softver a zvysili volnobezne otacky motora. Raz to este skapalo, ale uz sa to drzi asi tyzden bez dalsich naznakov poruch, takze dufam, ze to uz bude v pohode.

Toto vozidlo mam asi 6 tyzdnov, za ktore som stihol najazdit 5300 kilometrov, ktore hodnotim az na mensie zavady skor pozitivne. Dufam, ze sa u mna ohreje o nieco viac, ako ten predosly kusok (financne straty su celkom podstatne)..

Este by som sa chcel citatelom ospravedlnit za moje pismo (nie, ze by bolo skarede), ktore je bez diakritiky. Tato recenzia totiz vznikala vramci pracovneho casu a dostupnej nemeckej klavesnici.

- spotreba
- prevadzkove naklady
- spracovanie interieru (kvalita materialov a ich spracovanie)
- cenovo dostupny servis a nahradne diely
- klimatizacia
- velky stupen anonymity v dave (vela aut rovnakeho vyzoru)
- pocit z dalsieho vlastneho auta
- laktova opierka
- podvozok

- vykon (nkdy ho nie je dost)
--- vykon pri zapnutej klime
- naznak poruchovosti - odstranene!
- obklad vodicovych dveri (cierna latka, zachytava necistoty)
- priestor za vodicom (193cm, 91kg) :) - vid fotky..
- velky pocet aut rovnakeho typu

Jazdi do autorizovaneho servisu SKODA vo Vojtechovciach, zatial prevlada spokojnost..

Kupovane od rodicov - velmi dobre skusenosti :). Ale aj pri povodnej kupe v predajni IMPA Samorin ma personal vynikajuci pristup k zakaznikovi... Ak sa este niekedy rozhodneme pre kupu novej Skody, urcite to bude prave v tejto predajni..

Planovane upravy, vylepsenia..

Do buducna neplanujem vykonat velke zmeny na tomto aute, musi to hlavne jazdit/jazdit spolahlivo. Ako dobra investicia sa mi javi po predoslych skusenostiach laktova opierka, ktora by mal byt podla mna montovana uz od vyroby. Cena z originalneho prislusenstva (4500 bez montaze) sa mi vidi (nielen ako studentovi) az priliz drahe. Inou realnou alternativou je opierka od firmy Milotec, na ktoru som zatial pocul len same chvaly.. Mozno sa pre nu v blizkej buducnosti rozhodnem a doplnim recenziu..

Doplnok k recenzii po namontovani opierky:

Po zvazeni moznosti a nevelkom pocitani som sa rozhodol pre objednavku tejto opierky od jej slovenskeho distributora pre firmu Milotec. Zaksielka mi bola dorucena 12 dni po objednani cez net. Zda sa mi to dost vela na dnesnu dobu, kedy aj celu sadu kolies aj s nahodenim a vyvazenim dorucuju do 3 dni od objednania. Ale prekusal som sa cez to.. Dosiel mi balik o rozmeroch asi 110 x 45 x 30 (v centimetroch) co som fakt necakal. Predosla laktovka co som mal v druhom aute bola v krabici len o nieco väcsej ako topanky. Dost velky problem som mal so zohnanim vhodneho nastavca na golu, s ktorou by som bol schopny tento zazrak techniky namontovat :). Takze montaz prebehla az 3 dni od mojho obdrzania.
Ale cely tento proces stal za to, ta opierka je neskutocna. Rozsah nastaveni dovoluje personalizaciu podla mna pre 99 percent ludi, takze kazdy si najde pre seba tu vhodnu polohu. Opierka je z kvalitnych materialov - plasty aj semisovy potah su na vysokej urovni.
Po predoslych skusenostiach z mojej fabie, ale aj zo skusenosti mnou zatial nadobudnutych z inych aut, mozem tuto opierku len odporucit.
Zatial som s nou do maximalnej moznej miery spokojny.. :)

Doplnok k recenzii po prezuti na nove pneumatiky o rozmere 205/45 R16 s diskami z Fabie RS:

Hm, ako zacat... ked ste si precitali moju recenziu urcite zistite, ze o novych diskoch a sirsich pneumatikach som sa uz zmienoval ze su v plane, ale s tymito som fakt neratal :) Takze maly pribeh: po tazkych zivotnych bitkach a v case, ked sa mnoho veci kazi jedna za druhou ako domcek z karat som so rozhodol, ze si doprajem nieco pekne, nieco, z coho budem moct mat radost kazdy den.. :) Boli to nove disky pre moje auticko - konkretne ide o disky z modelu RS, ktore su obute na pneumatikach Bridgestone Turanza ER300 o rozmere 205/45 R16.. Urcite si mnohi z vas povedia, ze som to z vyberom tak trochu prehnal. Hm... pokial som tie disky nemal na aute, mal som urcite pochybnosti o spravnosti mojho rozhodnutia.. Cakal som trapenie uz pri rozbehu, tazkopadne zrychlovanie, spotrebu ako o triedu vacsie auto... ALE... a este raz podotykam to ALE :) .. Nic z toho sa nekonalo.. Prve rozbehnutie, prva akceleracia, prve predbiehanie ma presvedcili o opaku.. Pokles dynamiky zatial nepocitujem, a zvysenie spotreby je mininalne. Pocitovo citit tieto kolesa pri vacsej zotrvacnosti auta pri ubrani plynu, brzdny ucinok je o minimum tazkopadnejsi ako s povodnymi kolesami - toto su jedine negativa, ktore som zatial spozoroval.
Pozitiva su vsak podstatnejsie.. :) Jazdne vlastnosti auta sa zvysili na uroven auta o triedu vyssieho, tam, kde som zakrutu bral 60 kou a bolo to dost, lebo mierne vynasalo, tam som dnes isiel 75 a auto drzalo bez akychkolvek pochybnosti o mojich zameroch:). Volant ztuhol, citit v nom vacsiu odozvu na dianie pod kolesami. Dalsim pozitivom je zmena celkoveho dojmu z auta, ved posudte na fotkach.. To auto dospelo az mi je luto, ze prichadza zima:). Spotrebu som mal dnes rano na ceste do Bratislavy 5,7, cestu domou aj z cestou po meste do nakupneho strediska som absolvoval so spotrebou 5,3.. Obe hodnoty su z palubneho pocitaca.

Este taka malickost - vzdy, kde sa pozriem na svoje auticko, tlaci sa mi usmev do tvare a mam tendenciu si prehliadat auto dookola, jednoducho z tychto diskov mam radost :) ....

Recenzia AUTOSALON PARIZ 2008

Vo chvili, ked som sa dozvedel, ze budem mat tu cest a moznost ist do Pariza v case, ked tam bude prebiehat autosalon sa mi objavil nepopisatelny usmev na tvari. Mal som z toho obrovsku radost, lebo auta milujem, aj napriek tomu, ze som necakal co ma tam bude cakat. Este nikdy som na tak velkom autosalone nebol.

Prisiel den D, a tym dnom bol 15. oktober 2008. Rano zacalo fantastickymi ranajkami v hoteli, po ktorych ma(nas) cakala cesta napriec Parizom dopravnymi prostriedkami ako RER a metro. Cesta od hotela trvala nieco vyse hodiny a kratko po desiatej sme sa nachdzali na tom spravnom mieste. Moje obavy, ze cas, ktory mam vyhradeny na navstevu autosalonu bude nedostatocny vo mne neprestajne rezonovali. Cisty cas mi vychadzal nieco okolo 5 hodin..

Pri vstupe do prvej haly sa vo mne pocity radosti stupnovali, takze hor sa na to.. Pri vstupe nas cakali automobilky ako Mini, BMW, Porsche, ........ Ale to uz nebudem pisat, tie najzaujimavejsie veci (podla mna) sa nachadzaju na fotkach a ako sa hovori, lepsie je raz vidiet ako 100 krat pocut.. Kvoli presunu tejto recenzie zo samostatnej polozky sem sa fotky z autosalonu nachadzaju v galerii oboch mojich aut..

Este pridam zaujimavy zazitok z motokarovej drahy, ktora sa celkom odlisovala od tej, co pozname u nas..

Akonahle som ju uvidel, vedel som, ze to musim vyskusat. Vyzeralo to tam ako na klzisku, motokary boli elektricke a prvy dojem bol taky, ze maju niecim nalestene kolesa ktore sa na klzko vyzerajucom povrchu spravali ako na finskej rally sutazi - zo smyku do smyku. Isiel som sa teda informovat pri vstupe do velkeho stanu, kde stala mala rada... Prvy sok: nikto nehovoril po anglicky, o nemcine som mohol len snivat ale rukami - nohami ma nanavigovali na stanok nachadzajuci sa asi 15 metrov odtial..

Tam sedeli 2 slecny, ktore samozrejme anglictinu asi ani nepoculi doteraz:).. Promptne privolali chlapika zo straznej sluzby, ktory vedel anglicky asi tak na urovni uvodnych rocnikov zakladnej skoly - stale lepsie ako nic:). Dali mi vypisat 3 listy dotaznikov - samozrejme boli vsetky po francuzsky, ale organizatori boli mily lebo to vsetko vyplnili za mna a za poplatok 5 euro som sa mohol postavit do rady na motokaru..

Moj dojem bol taky, ze zaplatim, sadnem a idem.. Opak bol vsak pravdou.. Ked som sa dostal na radu, posadili si ma a zacali mi merat tlak, pocuvat pluca, srdce... Hm.. Potom ma navliekli do pretekarskeho overalu, nasadili prilbu, ochranu krku, rukavice a mohlo sa zacat... Hm... stale nie.. :) posadili si nas (boli sme tam traja) a nieco ako instruktor nam zacal vysvetlovat principy soferovania.. Samozrejme nikto z tychto ludi zatial po anglicky nehovoril, a tento instruktor nebol vynimkou :)). A konecne som sa po asi 25 minutach saskovania mohol sadnut do motokary.

Bolo jedno zahrievacie kolo, 3 merane a jedno dojazdove. Uz prve stlacenie plynu vo mne vyvolalo dojmy, ake som necakal. Po plnom zosliapnuti plynu isli zadne kolesa pohanane linernym elektromotorom okamzite do driftu, preklzovali sa ako dive. Podkladom bola nalestena podlaha a to znamenalo neskutocny faktor zabavy, aky som doposial nezazil. Kazde pridanie plynu, kazde trhnutie volantom, kazde brzdenie, vsetko to islo v smyku, motokara bola takmer celu dobu trvania kola v drifte - BRUTALNY ZAZITOK... Vyblaznil som sa ako asi este nikdy :)

KONIEC vo mne znasobil pocit radosti:
po vystupeni z motokary mi podali do ruk papierik s napisanym mojim najlepsim casom, kde stalo 0:58,8 - tak som nevahal a mojich francuzskych spolubojovnikov na trati som sa opytal, ako dopadli. HM... jeden mal cas 1:14 sekund.. Druhy 1:25.. HUUU povedal som si ze som zajazdil nieco, co bolo celkom fajn a nedalo mi to.. Zistoval som od organizatorov, aky bol najlepsi cas, ktory tam kedy niekto zajazdil a ked mi zdelili, ze to bolo 57 sekund aj nejake drobne, povyrastol som o par centimetrov a s usmevom na tvari som odisiel :)
Neskor som zistil, ze to bol nejaky nabor do francuzskeho motokaroveho tymu - takze uplne seriozna vec, seriozna motokarova skola z ktorej vysiel aj Sebastien Bourdais - jazdec F1.

Mail na mna maju, mozno sa ozvu :)))))

Aktualne som objavil link na vysledkovu listinu:
Moj cas bol konkretne 58,893, takze som sa do prvej desiatky v dany den nedostal, ale su tam aj dni, ktore by som bol druhy :)
Rozpis jednotlivych dni je tu:

Dakujem Vam za pozornost a som rad, ze som sa mohol podelit s vami o moje bezprostredne zazitky z famozneho miesta menom Pariz..

25.9.2009 08:59

servis - 60 000

nedavno som absolvoval servis zase po 15 tis. km a plna spokojnost.. auticko sa drzi ako ma, podvozok je v 100% nom stave ako aj cely zvysok a robi aj nadalej radost hlavne kvoli bezproblemovej prevadzke.. :)

8.6.2009 21:22

Zadny naraznik

...moje auticko dostalo novy zadny naraznik z fabie RS a ovalnu koncovku na dotvorenie vzhladu... Nove fotky v galerii.. :)

3.5.2009 13:19

Pridane..

...video zrychlenia

9.4.2009 11:35

Par novych zmien...

Na auticku mi pribudli folie, odstranil som hrdzu z bubnov, nachystane dalsie zmeny... Pridane fotky v galerii..

20.3.2009 08:55

Cimbu

Od vcerajska zvyseny vykon..

18.3.2009 10:46

Nahrane nove fotky...

... po znizeni...

15.3.2009 21:25

Znizenie

Asi pred dvoma dnami islo moje auticko trochu k zemi, konkretne 35/30.. Teraz to sedi na ceste jak motokara, neskor pridam skusenosti z ciest do recenzie - zatial som nahodil nejake fotky neumyteho auta.. :)

9.3.2009 19:14

Cas na zmenu..

.. dnes som si kupil dlho ocakavane sportove pruziny a farbu na zadne bubny... pridane "balikove" fotky, ktore sa coskoro zmenia na realitu aplikovanu na auto..

28.2.2009 20:36

Pridane fotky..

..ohladne dnesnej spotreby cestou domov zo skoly.. Cesta bola plynula, aj ked takmer celou cestou som bol vo vlaciku spolu s ostatnymi - vysledok vidite na fotkach..

23.2.2009 21:45

Zhodou nestastnych...

... okolnosti mam v aute namontovanu namiesto tempomatu novu radiacu paku.. Prikladam jednu foto (kvalita 0 bodov), ale ked bude prilezitost tak nafotim aj dalsie..

18.2.2009 09:13

Servisna prehliadka - 45 000

Vcera som absolvoval servisnu prehliadku spojenu s vymenou oleja, filtra... Takze zas klud na dalsich 15000 km..

16.2.2009 19:50

Nahrate nove..

..zimne fotky z dneska..

12.2.2009 10:10

Mierne upravena

recenzia a dopisanych par malickosti

9.2.2009 15:47

Olej a filter..

.. na dalsiu vymenu mam uz doma, v najblizsich dnoch ma caka navsteva servisu. Pridana fotka do galerie

4.2.2009 13:08

Nalez...

... tak v penazenke som nasiel zopar starych listkov z pokuty, ktora mohla byt ovela mastnejsia nebyt mojej diplomatickej konverzacie - stava sa.. :)) Pridal som fotku do galerie..

3.2.2009 10:32

Mierne upravena...

...a aktualizovana recenzia...

1.2.2009 18:00

Pridane fotky...

...z cistiaceho procesu, ktory moje auticko uz nejaky ten cas potrebovalo..

31.1.2009 13:41

Pridane fotky..

...zimneho charakteru... :)

25.1.2009 17:39

Pridane fotky laktovej opierky..

...na ziadost uzivatela dolfy55..

21.12.2008 00:00

Tak, za posledne tyzdne sa udialo par novych veci na mojom auticku..
1. vymenene ziarovky za nove - OSRAM Night Breaker
- vidno dost podstatny rozdiel oproti povodnym - 90 korunovym NO NAME, nakolko sa stmieva o dost skorej ako v lete, myslim, ze to bola rozumna investicia... :)
2. sportova vlozka vzduchoveho filtra KN
- na chode motora a jeho pruznsoti citit posun k lepsiemu. Skor ako by to malo pridat nejaky vykon mam pocit, ze to skor zvysilo krutiaci moment o nejaky malicky kusocek
- zaruka na 1 600 000 km... myslim, ze tolko moje auticko zial nevydrzi - asi by som ani nechcel.. :))

22.10.2008 00:00

Presunuta recenzia (povodne samostatna) z autosalonu v Parizi a doplnena galeria o tieto zabery..

11.10.2008 00:00

Pridane fotky a maly popis novych kolies

10.10.2008 00:00

Nove disky z modelu RS a pneumatiky Bridgestone Turanza ER300 205/45 R16.. Recenziu a fotky doplnim v blizkej buducnosti..

6.10.2008 00:00

Namontovana laktova opierka uz tyzden, pridane fotky a maly popis..

7.9.2008 00:00

Dnes je tomu uz vyse troch tyzdnov, co jazdi auto bezproblemovo, takze sa vo mne zas prejavuju lepsie pocity z noveho auta a dufam, ze to bude trvat aspon do chvile, co sa rozhodnem ho predat :) ..

29.8.2008 00:00

Nahranych dalsich par fotiek..

Přidat názorDiskuse: Škoda Fabia 1,2 CIMBU 52+kW

Další vozy Škoda Fabia

Male problemy sa uz vyskytli..

Pre dvoch ludi je uplne postacujuca..

Male auto, malo miesta...

V ramci triedy slusne..

Tvrdy podvozok ho trochu znizuje, ale mne to vyhovuje

Je to auto dostupne pracujucemu studentovi..

Zatial som ziadne neplatil

Nikdy ho nie je dost..

Takmer ideal, aj ked na TDI to nema..

Lepsie ako v predfaceliftovej verzii..

Paradne drzia telo, dobre bocne vedenie, da sa v nich zvladnut aj dlhsie cesty (napr. 840 km :) )

Iba dobre skusenosti - nezavodim s nim..

Tak na skolsku tasku celkom postacujuci..