Suzuki SX4 1,6 GS 4x4 ABS ESP AAC MP3 Outdoor Line

Suzuki SX4, foto 1 Suzuki SX4, foto 2 Suzuki SX4, foto 3 Suzuki SX4, foto 4 Suzuki SX4, foto 5 Suzuki SX4, foto 6 Suzuki SX4, foto 7 Suzuki SX4, foto 8
Suzuki SX4, foto 11 Suzuki SX4, foto 12 Suzuki SX4, foto 13 Suzuki SX4, foto 14 Suzuki SX4, foto 15 Suzuki SX4, foto 16 Suzuki SX4, foto 17 Suzuki SX4, foto 18 Suzuki SX4, foto 19 Suzuki SX4, foto 20 Suzuki SX4, foto 21 Suzuki SX4, foto 30 Suzuki SX4, foto 31 Suzuki SX4, foto 32 Suzuki SX4, foto 33 Suzuki SX4, foto 34 Suzuki SX4, foto 35 Suzuki SX4, foto 36 Suzuki SX4, foto 37 Suzuki SX4, foto 38 Suzuki SX4, foto 39 Suzuki SX4, foto 40 Suzuki SX4, foto 41 Suzuki SX4, foto 51 Suzuki SX4, foto 52 Suzuki SX4, foto 53 Suzuki SX4, foto 54 Suzuki SX4, foto 55 Suzuki SX4, foto 56 Suzuki SX4, foto 57 Suzuki SX4, foto 58 Suzuki SX4, foto 59 Suzuki SX4, foto 60 Suzuki SX4, foto 61 Suzuki SX4, foto 61 Suzuki SX4, foto 62 Suzuki SX4, foto 63 Suzuki SX4, foto 64 Suzuki SX4, foto 65 Suzuki SX4, foto 66 Suzuki SX4, foto 67 Suzuki SX4, foto 68 Suzuki SX4, foto 81 Suzuki SX4, foto 82 Suzuki SX4, foto 83 Suzuki SX4, foto 98 Suzuki SX4, foto 99

Přezdívka auta eSX4ka Rok výroby 2008 Koupeno nové palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1586 výkon [kW]: 79 kroutící moment [Nm]: 145 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11.5 maximální rychlost [km/h]: 170 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 270 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 7.1

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "pinpet".

Úvodom...
Aj keď na našich cestách jazdí čoraz viac SX4riek, tak stále je málo užívateľských recenzií. A práve toto je hlavným dôvodom vzniku tohto článku, ktorým chcem pomôcť ďalším ľudom pri výbere nového auta, rovnako ako aj mne pomohli iný, či už svojimi článkami, alebo vzájomnou komunikáciou a patrí im veľká vďaka.
Ak nechcete čítať priebeh výberu tak skočte rovno na časť: „Myšlienka sa stala realitou“.

...Prvá myšlienka...
Všetko to začalo pravdepodobne minulý rok cez leto, keď sme s Esperom boli v servise. Počas opravy sme skočili do susedného Suzuki, ktoré má predajňu hneď vedľa. Po vstupe do predajne sa nám páčil Ignác alá Ignis a to najmä z dôvodu vyššieho podvozku, teda najmä lepšieho nastupovania a vystupovania z auta. Počas vianočných sviatkov sme to znova začali riešiť. Objednali sme si letáky a zahájili prvé kolo. Ešte podotknem, že auto si kupovali rodičia.

...Prvé kolo...
Zo všetkých dostupných ponúk sme pomaly škrtali nevyhovujúce autá, medzi ktorými boli prevažne európske autá. Výsledok po prvom kole bol Toyota Yaris, Suzuki Swift a Mazda 2. Keďže na jar sme mali cestu okolo BB, tak sme si šli tieto autá prehliadnuť. Yariska bola zvonka pekná a malá, zvnútra veľká, avšak ten stredový panel odrádzal. Neviem možno ide o zvyk ale mne osobne sa nepáčil. Jazda na tom aute bola dobrá, síce mala dlhé vzdialenosti pri radení a na displeji nebolo nič vidno, ak naň zasvietilo slnko. U Suzuki už Ignáca nemali tak sme sa zamerali na Swifta. Interiér už bol iný, už bol v klasickom štýle a na prvý pohľad šikovné autíčko. Jazda bola až na zvýšený hluk v kabíne relatívne dobrá avšak trocha tvrdá, ale toto auto má prednosti v iných smeroch. V salóne sme ešte obzreli SX4ku, avšak sme sa jej nevenovali. Prišiel čas na Mazdu, kde po mojom prvom sadnutí som sa nemohol s mojimi plecami veľmi rozťahovať. Do interiéru by sa hodilo pár chrómovaných prvkov, ale inak to bolo dosť dobré. Avšak po jazde s týmto autíčkom som úplne zmenil na neho svoj názor a z predajne som odchádzal nadšený, teda aspoň ja :). Z prvého kola hneď vypadla Yariska a časom aj Swift, avšak tieto modely nahradili autá Mitsubishi Colt a Suzuki SX4.

...Druhé kolo...
Ako inak znova sme mali cestu okolo a tak sme dané autá šli pozrieť. Na Colta sa akurát skončila jarná akcia. Auto je to pekné avšak s vnútornými prvkami na palubnej doske by sa mohli dizajnéri ešte trocha pohrať. Inak auto sa i počas jazdy javilo ako celkom dospelé a mal som z neho dobrý pocit. Potom sme prešli do Suzuki, kde sme obzerali SX4ku. Auto je vďaka talianskemu dizajnu pekne a najmä vysoké. Predvádzacia jazda na Outdoor Line bola dosť tvrdá, ktoré potvrdili aj iný ľudia. Avšak najväčšie ambície mala SX4ka. Samozrejme vo výbere bola ešte aj Mazda, aj keď miestami to s ňou vypadalo bledo.

...Tretie kolo...
Po rodinnej rade sme znova šli prezrieť už iba SX4ku, ale k inému predajcovi, ktorý nám tiež všetko možné o tom aute vyrozprával. Dali sme pre istotu ešte jednu jazdu, ktorá bola na Urban Line a milo prekvapila. Auto nebolo až tak tvrdé ako to na predchádzajúcej jazde. Z predajni sme už odchádzali takmer rozhodnutý. Doma a najmä v kľude prebehla posledná rodinná rada, kde vypadla moja favoritka Mazda a aj Colt. Najmä pre svoje vyššie nastupovanie a vystupovanie vyhrala tento súboj SX4ka. Boli tam samozrejme aj iné faktory ktoré tomu napomohli, ako napr. vyšší podvozok, oplastovanie a atď..

...Myšlienka sa stala realitou...
Pôvodne sme chceli verziu Urban Line 1.5GLX, ktorá stála 440 tisíc. Avšak k tomu sme chceli dokúpiť ešte nejaké doplnky ako napr. hmlovky, plasty, elektróny a iné. Po spočítaní a odpočítaní týchto doplnkov od akciovej verzie Outdoor Line 1.6GS, ktorá tieto doplnky už obsahuje v základe, vyšiel rozdiel medzi spomenutými autami okolo 60 tisíc. Rozdiel medzi výbavami je v pohone všetkých 4roch kolies, kompletné oplastovanie karosérie(vrátane podbehov), silnejší motor, ESP(podľa faktúry ESP stojí 20tis), "automatická" klíma, bočné airbagy a iné. Tak auto už bolo vybraté už len vybrať farbu. Nakoniec sme vybrali štandardnú a nenápadnú farbu, ktorá sa už mne osobne vypomstila cestou z obchodu, kde som na parkovisku vyzeral auto a auto bolo pár metrov predo mnou. Ešte, že malo prevozné značky :). Za pár dní sme boli u predajcu, kde sme zložili zálohu, doladili doplnky a dohodli sa na predbežnom termíne. Po 2ch týždňoch sme ho navštívili znovu, avšak sme už odchádzali aj na novom aute.

...Celkový pohľad a prvé skúsenosti...
Auto je aktuálne v zábehu, takže informácie treba trocha brať s nadhľadom. Celkovo sa javí dobre má pekný dizajn, avšak už tak nevynikne, lebo na našich cestách je to už skoro samá SX4ka. Vďaka svojej veľkosti dostatočne vyhovuje, prakticky sa zmestí skoro všade a je radosť s ním jazdiť i po úzkych mestských cestičkách. Avšak kvôli netypickej karosérii môže vadiť väčší aerodynamický hluk pri jazde vo vyšších rýchlostiach, alebo s pootvoreným oknom. Celkom potešia dve veľké "uši" po stranách auta, ktoré sú sklápateľné do obidvoch strán. Tieto zrkadlá sa už neraz osvedčili najmä pri cúvaní, lebo klasický spôsob ako som bol naučený, že hlavou som pozeral cez zadné sedačky dozadu sa mi v tomto aute veľmi neosvedčil. Celková šírka auta je slabé 2 metre. Uvádzam preto, lebo oficiálne sa uvádza bez spätných zrkadiel. Doma prišlo prvé nemilé prekvapenie v podobe neplnohodnotnej rezervy. Ďasie prekvapenie, ktoré ešte prišlo bolo v podobe jednej zadnej hmlovky a jedného svetla pri cúvaní. Z vnútra mu nie je čo vytknúť a z predných sedačiek sa javí celkom robustne. Priestor na nohy si nájdu spolu-cestovatelia aj vpredu a rovnako aj vzadu. Ohľadom áčkového stĺpika si treba zvyknúť, človek sa musí nakláňať aby videl najmä chodcov na prechodoch, alebo aj v zákrutách musí dávať tiež pozor. Celkom by som prijal, keby na tomto stĺpiku bola nejaká rúčka(aspoň u vodiča) ako je to u Off-Roadoch. Vnútorný priestor a rovnako aj počet odkladacích miest je celkom bohatý, avšak horšie je to s kufrom, ktorý by mohol byť o štipku väčší, ale inak je zatiaľ dostačujúci(zatiaľ sme všetko odviezli aj keď už to bolo na mále). Potešilo by, keby predná sedačka sa dala sklopiť dopredu a to v prípade, že ak človek vezie niečo dlhšie. Zadné sedačky sú delené a sklápateľné v dvoch polohách, avšak v tej prvej polohe vznikne veľký schod a pri druhej polohe najskôr treba zasunúť opierku hlavy a až tak sklopiť sedadlo. Celkom nevhodne mi príde zafixovanie sedačiek v tejto polohe, kde treba pripevniť háčik na opierku prednej sedačky. K motoru toho veľa nepoviem, zatiaľ je najazdené pár km a tak sa jazdí v zábehových otáčkach. Čo môžem však podotknúť je dobrý ťah motora už od 2000 ot/min.. Hlučnosť motora začína prenikať do kabíny od cca 3000 ot/min, ale stále je to v znesiteľnej úrovni. Motor sa rýchlo zohreje, čo tiež vidím ako plus. Radenie rýchlosti je spočiatku tvrdé ale po prejdení pár km sa už radí jedna báseň. Neviem, či sa mi to len vidí, ale mám taký pocit, ako keby tam trojka išla trocha ťažšie. K riadeniu spomeniem iba to, že auto ide ako na koľajniciach. Minule som mal taký pocit, ako keby som šiel vo vyjazdených koľajach a tak som sa musel presvedčiť, či je to naozaj pravda :). Pravda to samozrejme nebola, lebo to spôsobuje posilňovač riadenia s premenlivým účinkom. Podvozok je klasicky tvrdý, avšak očakával som oveľa tvrdší, konkrétne nejaký taký ako na prvej skúšobnej jazde. Je však dostatočne vysoký a vďaka tejto tvrdosti sa auto v zákrutách ani tak nenakláňa. Na druhú stranu aspoň zistíte koľko daná cesta má nerovností, ktoré sú cítiť. Odhlučnenie od podvozku nie je najideálnejšie, ale celkom sa to dá a záleží po čom idete. Ak náhodou idete po hrubom asfalte, panelovej ceste a podobne, tak ho dosť počujete. Na spomenutej panelke síce ponatriasa, ale prežijete to. Inšpirovaný z diskusie som skontroloval tlak v pneumatikách, ktorý v zadných kolesách sedel presne a na predných bol o nejakú desatinku atmosféry menší. U bŕzd nemám čo vytknúť, rovnako aj brzdový asistent pracuje dobre, snáď iba to, že iné značky v podobnej cene dávajú aj do zadu kotúče. Výbava je sama o sebe v tejto verzii bohatá, avšak keďže je to plná výbava tak by som privítal štandardne montovanú lakťovú opierku, lišty v dverách a ďalšie drobnosti, ktoré by určite potešili. Rádio je kapitola sama o sebe. Vo výbave je 8 reproduktorov(4 klasické a 4 výškové), avšak mám k nim prvú výtku, lebo niekedy sa z nich ozýva dunivý zvuk a miestami je problém rozumieť moderátorom rádia(podľa informácií čo mám, tak to robí iba pri istých staniciach). Ďalej vie síce prehrávať MP3 ale len z CD a dlho mu trvá načítavanie CD(5 sekúnd), alebo MP3 CD(15 sekúnd). Povedzme ak počúvate niečo z toho a máte zapnuté dopravné informácie, tak po ich skončení znova načítava tak dlho ako keby ste tam to CD vložili. Na druhú stranu ide presne od toho istého miesta ako skončilo. Som si všimol, že keď sú už zapnuté dopravné správy a rádio má slabý signál, tak si samo preladí na najbližšiu hornú stanicu(ovšem to funguje iba pri vypnutom AF). Veľmi dobrou funkciou je AVC, síce mohli ju navrhnúť trocha inak. Jedná sa o to, že rádio samo nastavuje svoju hlasitosť, avšak nastavuje ju podľa rýchlosti, teda čím idete rýchlejšie, tým hrá rádio silnejšie. Je to odstupňované asi v 3ch, alebo 4roch krokoch. Lepšie by bolo, keby hlasitosť nastavovalo podľa úrovne hluku v kabíne. Privítal by som väčší displej, lebo keď sa hrabete na MP3 disku, alebo počúvate pesničky kde sa zobrazuje text, tak zobrazí iba 7, alebo 8 znakov. Prepínanie rádia je v smere FM1-FM2-CD-LW-MW-MW2, pričom si myslím, že LW a MW sú už úplne zbytočné. Rádio ďalej obsahuje široké nastavenia a dá sa ovládať aj z volantu, ale rovnako ako u ostatných autách od Suzuki, tak ani tu nie sú tlačítka na volante podsvietené. Keď sme už pri podsvieťovaní, tak podsvietenie chýba aj v ľavej časti pod volantom na tlačítkach pre nastavovanie výšky svetlometov a illumini cancel. Jedine v tej časti je podsvietené tlačítko pre zapínanie predný. Ďalej podsvietenie ovládačov na vodičových dverách je relatívne stráviteľné horšie je to na dverách ostatných spolujazdcov, kde ovládač na otváranie okna samozrejme nie je podsvietený. Keď sme pri tých elektrických oknách, tak sklamalo to, že len vodičove okno je v automatike a aj to len smerom dole. Viem si predstaviť ovládanie predných okien z vodičovej strany smerom nahor a aj nadol v automatike. Ostatné ovládače sú klasicky po ruke. "Automatická" klíma pracuje dobre, sem tam keď sa nastavujú určité hodnoty fúkania sa nechcene zapne, tak ju treba ručne oklamať, teda vypnúť. Palubný počítač zobrazuje základné informácie v podobe vonkajšej teploty a aktuálnej, alebo priemernej spotreby. Nebol by od veci ešte nejaký dojazd, alebo ďalšia priemerná spotreba v rámci určitého úseku, prípadne priemerná rýchlosť. Dobré je vyhrievanie sedačiek, síce iba sedáka, čo je trocha škoda. Vyhrievanie pracuje iba na jednom stupni a to, že vraj zohreje na určitú teplotu a potom sa vypne. ESP sa dá vypnúť podržaním príslušného tlačítka. Pri radiacej páke je ešte kolískový prepínač na voľbu pohonu, teda režimy sú buď 2WD, 4WD, alebo AUTO. Väčšinou jazdíme na AUTO alebo 2WD. 4WD sme boli otestovať ale iba tak "zľahka", kde sme na jemnom štrku uzamkli všetky kolesá, vypli ESP a skúšali sa pohnúť. Predné kolesá trocha zahrabli, ale hneď sme sa pohli. Rozdiel oproti ostatným režimom bolo hneď poznať. Avšak neotestovali sme prepínanie 4WD na AUTO v 60km rýchlosti, tak pri najbližšom teste to určite vyskúšame. Niekedy však štve, že ak máte otočený kľúč v prvej polohe, teda počúvate rádio a máte otvorené dvere tak to stále pípa a buď vypnete rádio, alebo zatvoríte dvere. Rovnaké pípanie sa začne ozývať pri nezapnutom páse smerom vpred od 20km/h, avšak u spolujazdca táto kontrola nieje. Ešte by som chcel spomenúť, že auto nemá modul automatického rozsvietenia svetiel, čo si myslím, že v dnešnej dobe je škoda. Ďalšia vec, ktorú by som si vedel predstaviť je špeciálny režim smeroviek, ako je u Colta. Proste ak ste pritlačili a pustili páčku od smerovky, tak smerovky na danej strane 3krát blikli. Na koniec chcem pochváliť bezkľúčový vstup. Poviem Vám je to pohoda. Stačí pristúpiť k autu, stlačiť tlačítko na dverách a auto sa odomkne, tak už len nastúpiť, naštartovať a ísť cestou, necestou :). Podobne je to aj pri vystupovaní a zamykaní auta. Štartovanie je tiež bezkľúčové a tiež je to pohoda. Kto by však hľadal elegantné štartovacie tlačítko, tak je na omyle, lebo štartovanie je vyriešené ako keby ste mali klasický kľúč.

...Záver...
No čo dodať na záver? Auto jazdí dobre, celkové pocity sú veľmi dobré, sem tam by sa niečo našlo, ale dnes je to o kompromisoch. Porovnať môžem jedine s Esperom, síce rozdiel v technológii je 10 rokov, čo je nezanedbateľný a teda je to veľká zmena v rôznych smeroch. Napríklad Espero bolo síce mäkšie, ale v zákrutách sa dosť nakláňalo. Rovnako aj s tou hlučnosťou v kabíne je to rozdiel, kde pred tým som bol zvyknutý na určitú hlučnosť pri určitej rýchlosti a v novom aute som miestami spozoroval, že som nešiel celkom predpisovo. No je to sila zvyku, ale už si dávam pozor.

- pohodlné nastupovanie a vystupovanie
- dobrý ťah motora od nízkych otáčok
- tvrdý a vysoký podvozok, ktorý drží stopu
- voliteľné režimy pohonu
- bez kľúčový prístup

- horšie odhlučnený motor a podvozok
- áčkový stĺpik: pôvodne som ho nechcel dávať ale minule som síce šiel vo svojom pruhu, ale prekvapilo auto v ľavotočivej zákrute.

Zatiaľ žiadne, primajúci technik mi po konzultácii pripadal ako solídny človek.

Auto bolo zakúpené v predajni Pro Auto BB. Prístup predajcov bol solídny a zároveň boli aj ochotný odpovedať na položené otázky.

Iné

V rámci mojich síl budem priebežne odpovedať a dopĺňať nové informácie.

10.5.2009 22:02

1. garančná prehliadka

Ten čas neuveriteľne letí a už rok nažívame s SX4kou. Tak sme sa objednali v servise Pro Auto BB. Prehliadka trvala vyše 1,5 hodiny a stála takmer 150 euro. Zaujímavé je, že nový zákon o celoročnom svietení zodvihol cenu modulu pre automatické svietenie svetiel až 3 násobne.

5.4.2009 18:09

Konečne nastal čas

Takže auto bolo prezuté späť na letné gumy, hneď vypadá aj krajšie ako sa tam dali späť elektróny :). Spotreba na zimných pneumatikách bola podľa palubného počítača 8.2litra. Ináč všetko po starom, sem tam vrzne sedačka a pravdepodobne predná ŠPZ miestami rezonuje.

28.12.2008 00:00

S úderom zimy sa spočiatku(pri studenej prevodovke a motore) tvrdšie radí(najmä jednotka a trojka). Toto kompenzuje sedačka, ktorá zatiaľ vyhrieva (bohužiaľ iba) prdel :). Po pár kilometroch je to už klasika.
Pri nastupovaní/vystupovaní z vodičovho miesta sem tam sekne sedačka(momentálne sa to nerieši).
Medzi sviatkami, cestou na chatu bola možnosť na poľnej(skôr horskej) ceste vyskúšať náhon všetkých kolies. "Test" spočíval v zapnutí 4x4 a pomalom štveraní(bez rozbehu) do zasneženého kopca, ktorý sme aj úspešne zvládli. Cestou späť sme stretli Pickup, ktorý do toho kopca šiel s rozbehom, miestami si aj pohrabal a vyšiel zhruba do polovice(išiel na svoju chatu, ktorá je zhruba za polovicou, tak zvyšok cesty majiteľ absolvoval prechádzkou po zasneženej krajine).

6.12.2008 00:00

Otestoval som ako je to s tým bezkľúčovým ovládaním pri odomykaní kufra. Ak chcete otvoriť iba kufor, tak prídete ku kufru, raz stlačíte gombík na kufri a on sa odomkne. Naložíte napr. nákup zatvoríte kufor a potom ak znova stlačíte dané tlačítko, tak sa kufor zamkne. V prípade, že ak chcete odísť na aute preč, tak ho musíte znova odomknúť.
V poslednej dobe som mal možnosť najazdiť na Roomstri, no ale neviem či by som chcel to auto, aj keby mi ho zadarmo dávali.

4.11.2008 00:00

Takže po dlhej dobe(spôsobenej kvôli mojej neprítomnosti a potom z nedostatku času) vychádza prvý update.
Na cesty som si doniesol nového kamaráta s menom TomTom One XL.
Aktualne je eSX4ka prezutá do plecháčov na zimné Pirelli 210 SnowSport 205/60 R16. Spotreba trosku podrástla a hlučnosť je primeraná zimným pneumatikám. Čo sa týka auta, tak stále sa v ňom super jazdí rovnako ako pred tým.

Přidat názorDiskuse: Suzuki SX4 1,6 GS 4x4 ABS ESP AAC MP3 Outdoor Line

Další vozy Suzuki SX4

Kupovalo sa nové, tak sa predpokladá, že bude spoľahlivé. Zatiaľ sa zdržím hodnotenia.

Z von malé, z vnútra veľké. Z väčšej časti vyhovuje.

Pre posádku je kopec priestoru, vzadu to budú mať horšie dlhší jedinci.

Vysoký podvozok, ktorý sa nenakláňa, radiaca páka s krátkymi dráhami atď :).

Odhlučnenie podvozku, ktoré závisí od povrchu danej cesty. Normálna asfaltka je v pohode.

Benzín náš každodenný.

Predajca síce vravel ceny dielov, ale dúfam, že nás to nezastihne.

Dobrý ťah od nízkych otáčok. Vo vyšších určite bude dobrý, ak nie aj lepší.

Viac odkaz, ale vidí sa mi ako keby ostatný členovia jazdili ekonomicky.

Od 3000ot/m sa už ozýva, ale je znesiteľný. Vo vyšších otáčkach zatiaľ neviem.

Prvých 50km ma bolel chrbát, potom som sa pohral so sedačkou a od vtedy je už pohoda.

Po pohladkaní, ale aj stlačení pedálu nieste nalepený na prednom okne.

K dokonalosti by to chcelo ešte pár litrov, aby sa to číslo začínalo trojkou.