zaso (muž 35 let) Poslat zprávu

Toyota Auris

Toyota Auris, foto 1 Toyota Auris, foto 2 Toyota Auris, foto 3 Toyota Auris, foto 4 Toyota Auris, foto 5 Toyota Auris, foto 6 Toyota Auris, foto 7 Toyota Auris, foto 7
Toyota Auris, foto 8 Toyota Auris, foto 8 Toyota Auris, foto 9 Toyota Auris, foto 9 Toyota Auris, foto 10 Toyota Auris, foto 11 Toyota Auris, foto 11 Toyota Auris, foto 12 Toyota Auris, foto 13 Toyota Auris, foto 14 Toyota Auris, foto 15

Přezdívka auta Artur Rok výroby 2014 Koupeno nové najeto [km]:1077 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1598 výkon [kW]: 97 kroutící moment [Nm]: 160 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.3

Zdravím Vás,

hneď na začiatku musím upozorniť, že mnou popisované auto nevlastním, ale je služobné a využívam ho v pracovnom, ale aj osobnom čase.

Prvé Toyoty sme do firmy kúpili asi pred štyrmi rokmi a boli to Aurisy predposlednej generácie. Používal som auto s motorizáciou 1,6, Valvematic v pomerne bohatej výbave. Celá moja „recenzia“ bude teda vedená ako porovnanie staršej a novej generácie, kedy budem na základe mojich skúseností vyzdvihovať plusy a mínusy generačnej zmeny Aurisu.

Výber automobilu

Pri zmienke o zakúpení nových vozov som mal len tri podmienky výbavy – tempomat, vyhrievanie sedačiek a benzínový motor 1,6 Valvematic. Nová flotila musela byť vo firemných farbách, takže farba bola jasná už na začiatku – Modrá – ostrovná metalíza. Všetko ostatné som už nechal na uvážení kolegu, ktorý mal na starosti zaobstaranie vozidla. Výroba automobilu trvala necelých 40 dní a v piatok 27. júna som si auto prebral - momentálne sme prekonali hranicu 1000 km.

Exteriér

Ako u všetkého je názor na dizajn subjektívna záležitosť. Keď som videl nového Aurisa na obrovskom plagáte na paneláku v Hybrid verzií, efektne zacieleného na zákazníka, povedal som wau! Dravý look a agresívna maska chladiča vo mne zanechali smutný pocit, že ja mám ten starší a tuctovejší model, ktorý ničím nevyniká a nie tohto fešáka. Menšie prehodnotenie názoru prišlo, keď som si nový model od Toyoty mohol prezrieť naživo. Nemilo ma prekvapili zadné línie auta - malé okno, úsmevná veľkosť zadného stierača a celkovo malé dvere kufra. Ak to mám zhrnúť, tak zadná časť automobilu mi nesedela k tej prednej, tak som novej verzií Aurisu viac nevenoval pozornosť až do okamihu jeho prebratia.

Základná verzia výbavy je TREND a pre mňa zaújimavé prvky sú:
- elektricky sklopné, vyhrievané zrkadlá
- parkovacie senzory vpredu 6x
- parkovacie senzory vzadu 4x
- grafitový difuzér zadného nárazníka
- vnútorné spätné zrkadlo s automatickou clonou
- bez kľúčový vstup, štart a uzamknutie vozidla
- štartovanie tlačidlom
- parkovací asistent
- chrómová koncovka výfuku
- športové vyhrievané sedadlá
- cúvacia kamera
- rôzne iné maličkosti

Rovnako ako exteriér prešiel aj interiér veľkými zmenami a ani tu neostal kameň na kameni. Musím pochváliť výborné športové sedadlá, ktoré neunavia ani po dlhej trase, mäkčené plasty na palubovke a obloženie syntetickou kožou spríjemňujú pobyt v aute. Dotykové rádio ToyotaTouch 2 má priemernú grafiku, ale prehľadné ovládanie a výbornú čitateľnosť na priamom slnku. Displej medzi budíkmi má hrubý raster a počas jazdy obťažuje nepríjemnou skákavou grafikou, ktorá zobrazuje aktuálnu spotrebu (priemerná spotreba je zobrazená nad týmto údajom) – prepnúť sa síce dá, ale ostatné možnosti ponúkajú pre mňa nepodstatné údaje. Ako zo zlého sna mi príde označenie aktivity tempomatu, ktorý svieti nepríjemne na zeleno a jeho raster priam bije do očí. Budíky sú podsvietené ľadovcovou modrou (výborná voľba), ktorá nahradila staromódnu oranžovú z predošlého modelu. Volant má dostatočný priemer, dobre sa drží a ovládanie na volante sa mi rýchlo dostalo pod kožu – kožené obloženie je príjemné na dotyk a ani keď sa ruky potia, nešmýka sa. Konečne sa na volant dostalo tlačidlo na aktiváciu tempomatu, ktoré sa v predošlom modeli nachádzalo na samostatnej páčke pod volantom (tá ostala aj u aktuálneho modelu). Páčky smeroviek konečne prešla decká chyba, kedy bolo nutné pri obiehaní držať páčku tak dlho, ako mala smerovka blikať. Momentálne stačí letmí nazdvihnutie a smerovka zabliká tri kráť – akurát stačí. Priestoru je na predných sedadlách dostatok, ale pocitovo sa miesto v interiéri zmenšilo. Pocítia to hlavne ľudia sediaci na zadných sedadlách – starý model bol na tom s miestom lepšie. Musím pochváliť schránky na odloženie rôznych maličkostí - schránka pred spolujazdcom je príkladne hlboká a lakťová priehradka skrýva dve podlažia. Konečne sa do dverí zmestí 2l fľaška - výborne! Kufor sa zmenšil z dôvodu dvojitého dna, pre moje potreby postačuje. S čím sa neviem zmieriť je, že rezervu nahradila lepiaca sada – prečo?
Veľmi príjemným doplnkom výbavy je bezkľúčový vstup do vozidla, štartovanie a zamykanie automobilu. Pri zamknutí treba auto „pohladiť“ po kľučke (ja ho sem tam aj pochválim) a poslušne sklopí uši (spätné zrkadlá) a zamkne sa. Trošku sa obávam toho, že si raz na to nespomeniem. Kľúče – plastovú krabičku už z vrecka ani nevyťahujem – raz ich polovička operie a bude. Súčasťou výbavy je automatické svietenie so senzorom, funguje spoľahlivo a za pomerne mierneho šera už zapína k ledkám aj stretávacie svetlá. Rovnako ma potešila automatická funkcia stierania - pri silnom návalovom daždi senzoru trošku trvá, kým zaznamená vedro vody na čelnom skle, ale keď sa rozbehne, stiera spoľahlivo.

Motor a prevodovka

Motor som si zvolil o objeme 1,6l Valvematic s maximálnym výkonom 97kW/6400 otáčkach, presne taký, aký som mal v starom Aurise. Maximálny krútiaci moment je dostupný pri 4400 otáčkach. Nový model prešiel diétnou kúrou a zhodil 100kg, momentálne tento rozdiel na motore a celkovej dynamike vozidla nepociťujem, nakoľko som v režime zábehu – uvidíme po pár tisíc kilometroch. Aktuálna spotreba sa pohybuje na hranici 7,2l/100km – s takouto hodnotou som jazdil na starom voze s 60 000km nábehom. Odhlučnenie motora je výborné, opäť badať zmenu oproti starej verzií. Prevodovka ma šesť stupňov a je vskutku vynikajúca. Porovnávať so starým kúskom si ani len nezaslúži. Rýchlosti sadajú ľahko a kulisa má presné dráhy. Jednotlivé rýchlosti majú dlhšie sprevodovanie:
• 4 prevodový stupeň pri 50km/h – 1500 otáčok (starý model 2000)
• 6 prevodový stupeň pri 130 km/h – 3000 otáčok (starý model 3800)
• 6 prevovový stupeň pri 150km/h – 3500 otáčok (starý model 4300)
Sprevodovanie motora prispieva k pohode pri jazde na dlhšie trate, motor začína byť počuť okolo 150 km/h čo je pomerne ďaleko za diaľničnou rýchlosťou.

Riadenie a ovládanie vozidla

Riadenie je pomerne preposilované, informácie medzi vozovkou a volantom sa totiž niekde strácajú. Dá sa však na to zvyknúť a polovičke to bude úplne vyhovovať. Komfort na palube je vynikajúci, auto sa správa ako keby bolo ťažšie ako je, cez nerovnosti prepláva a do „kajuty“ sa dostávajú len naozaj tlmené zvuky. Priečne nerovnosti zvláda bravúrne a so starým podvozkom nemá zmysel porovnávať. Cúvacia kamera vyriešila problém s malým zadným sklom – ten kto si ju do auta nepriplatí, za chvíľku čosi obtrie.

Pocit z auta?

Celkový pocit z auta je výborný. Zvoliť opäť Auris bola určite dobrá voľba. Na šoférovanie a komfort sa stále teším a jazdu si užívam. Auto je v zábehu, takže motor zbytočne nepodáčam (pod 1500) ani nevytáčam (nad 3500). Diaľnice som vymenil za okresky (kde sa dá) a snažím sa nedržať konštantné otáčky zbytočne dlho. Fotografie boli narýchlo snímané telefónom, keď sa vyčasí, vytiahnem zrkladovku. Pokiaľ máte otázky, pýtajte sa v diskusií.

P.S. pokiaľ ma ohodnotíte, napíšte mi pár riadkov, aby som vedel, čo v príspevku chýba. Dikes

13.7.2015 14:51

Rok a 49 500 km za nami...

Rok spoločnej existencie ubehol ako voda, tak pociťujem nutnosť napísať pár riadkov a zbilancovať, ako nám to vlastne spoločne išlo.

Spoľahlivosť automobilu určite nechýba - 50 000 tísíc na krku znamenalo tri garančné prehliadky s výmenou spotrebných materiálov. V rámci jednej prehliadky bolo vymenené tesnenie okolo hmlovky - zrejme moja neopatrnosť pri manévrovaní.

Na aute spravím mesačne cca 5000 km, takže k motoru mám jednu výhradu - chcelo by to diesel. Chod motora je hladký, je príkladne tichý, do otáčok sa mu chce, ale veľmi ho netrápim (nie že by na to nemal). Momentálna spotreba osciluje na hranici 7,4l, čo považujem za prijateľné navzdory diaľničným presunom. Prevodovka super, presné dráhy a istota preradenia tam kam, chcem spríjemňuje svižnejšie jazdy cez okresky. Všimol som si, že 130km na šiestom stupni a otáčky jemne nad 3000 vypnú tempomat. Nie je to veľmi príjemné a stáva sa to na konkrétne jednom kopci na diaľnici pri výjazde na Levice.

Na preposilované riadenie sa dá zvyknúť - nie je to šporťák a na druhej strane v meste je manévrovanie o to jednoduchšie. Zaujímavý doplnok výbavy je parkovací asistent, ktorý som využil ako učiteľa pri pozdĺžnom parkovaní. Vyhovoval do momentu, kedy mi prišiel proces parkovania zdĺhavý a teraz to zvládam aj sám a o polovicu rýchlejšie. Bez čoho si však neviem predstaviť život je cúvacia kamera, bezkľúčové štartovanie a odomykanie vozidla - na príjemné veci sa ľahko zvyká.

Interiér nevydáva žiadne podivné zvuky, sedačky dokonca v zákrutách podržia a poskytujú dostatočný komfort aj na dlhšie trasy. Rádio svojou kvalitou príjmu nenadchne - mesto je ok, všade mimo dokáže čisto prehrať len niektoré stanice. Podpora modrého zubu robí bezpečnejším aj telefonáty počas jazdy - druhá strana ani netuší, že volám z auta. Horšie je to s podporou Apple produktov od iPhone 5S vyššie - softvér rádia je s ním nekompatibilný, takže káblové prepojenie často nevyžívam (max. na dobitie batérie mobilného zariadenia).

Lak automobilu sa javí odolný aj napriek diaľnici a poletujúcim kamienkom. Po navoskovaní dokonca priťahuje okoloidúcich s poznámkami typu - to je paráda tá metalíza!

K autu ako takému nemám väčšie výhrady, vadia mi len maličkosti, ktoré sa proste počas používania nájdu. Interiér mi príde pomerne nudný a hrubý raster medzi budíkmi považujem za veľký nedostatok (nová generácia si na to dala pozor). Výplne dverí sa nepekne špinia v oblasti kľučky a veľmi zle sa to udržiava. Do auta sa nedá umiestniť držiak GPS bez vŕtania a pomerne hlboká palubovka zmenšuje predné okno (jedine tam sa dá držiak "pricucnúť"). Klíma je agresívna aj na najnižší stupeň a tým, že ju nemám automatickú hľadám tú správnu teplotu dlhšie ako by som chcel (riešim to ofukom predného okna). Kľúč od auta je samostatná kapitola - nie že by bol zlý, to nie, len sa ťažko hľadá, keď ho niekam založím a zase manželka musí veľmi kontrolovať vrecká aby ho neoprala. Minule mi vypadol v aute z vrecka pri upratovaní a prišiel som na to len tak, že auto naštartovalo - tým pádom som vedel, že je niekde v aute.

Tento týždeň by mi mala prísť za Aurisku náhrada - jej nová sestra po facelifte, so zmenami v interiéri a v nafte. Mrzí ma, že kvôli emisiám vyradili z ponuky 2 l motor a nahradili ho 1,6 l s nižším krútiacim momentom a výkonom. Čo čert nechcel, nedal som si pozor na prevodovku a opäť je to manuál - nepoučil som sa. Tak snáď o rok...

Ak máte otázky, páči sa, pýtajte sa.

9.10.2014 07:55

Sčítané a podtrhnuté (po 15k +)

Sme po prvej garančnej prehliadke, za cenu 130€ sa menil olej, filtre, kontrolovali brzdy, karoséria a tak ďalej.

Auto sa trošku ukľudnilo, prejav motora je tichší a spotreba šla rádovo skoro o liter hore. Jazdím predovšetkým po diaľici a tempomatová 140 km/h s občasným predbiehacím manévrom v 160 km/h znamená 7,4l na stovku. Nakoľko je auto služobné mi to neprekáža a pokiaľ by bolo moje asi by som jazdil viac na spotrebu. Tak či tak mi táto hodnota príde vyššia ako by som si prijal, ale ako som písal vyššie - 90% ciest tvorí diaľnica.

Na aute som za tú dobu nenašiel nič, čo by mi významnejšie vadilo. Nadšenie opadlo a jazdu opäť beriem ako povinnosť a radostnejších chvíľ je čoraz menej - toto je najväčšie mínus. Motoru by bodlo viac kW, nakoľko tiahle stúpania sú tragédia. Je pravda, že nad 3500 ot./min auto ako keby niečo poštuchlo, ale za cenu hluku, nekomfortu a vysokej spotreby toto spektrum (4000+) využívam len vtedy, keď ma zákazníci vytočia (asi to bude častejšie ako si myslím). Chýba mi automat, veľmi - po 500 km trase s radičkou v ruke nie je večer na relax žiadna chuť - chápete. Aby som len nehanil, kúrenie je výborné a teplý vzduch sa urodí takmer okamžite po pár sto metroch - nepreháňam. Sedačky sú pohodlné, sila signálu rádia je nedostatok, ktorý už ani neriešim a rovno prehrávam svoj playlist.
Počas voskovania som zistil, že dvere sú už dotrieskané od nepozorných vodičov pri veľkých obchodných centrách (zvyknem stáť naozaj ďaleko) - auto síce nie je moje, ale nenávisť voči ľudskej nepozornosti sa opäť prehĺbila. Lak sa javí pomerne odolný - kamienky zatiaľ nespôsobili vážnejšie rany, za to ľudia áno.

Sčítané a podtrhnuté (po 15k)
Auto je dobré, napriek tomu všetkému skutočne je. Odvezie kam má, je pohodlné, na predných sedačkách priestranné, rýchlo kúriace s tichým motorom v normálnom spektre otáčok. Chýba mu však charizma. Neponúka žiadnu radosť zo šoférovania, proste sadnete, kilometre ubiehajú a vy sa pristihnete, že si nepamätáte posledných 30km.

Do budúcna by to chcelo viac koní (okolo 200 na čas postačí), pokukujem po Porsche, len šéf je proti - ach prečo??

11.8.2014 07:38

6700 km...

Nadšenie z auta ostáva aj po pár ďalších kilometroch. Bedrová opierka je výborná vec a nedal by som ju za nič. Klimatizácia je výborná a tri režimy každého stupňa (soft, medium, fast ?) zaručujú, že v kabíne bude stále tak akurát a agresivita klímy sa drží pri zemi. Oceňujem aj automatické odomykanie volantu hneď po štarte. Motor sa začína prebúdzať - druhý a tretí prevodový stupeň od 3000 otáčok znateľne ožil. Stále to nie je úplne ono, ale zlepšenie je citeľné.

Vec, ktorá mi vadí je, že motor neviem vypnúť tak, aby sa mi nevyplo celé auto (napr. rádio) a musím tlačidlo opäť stlačiť, aby aspoň rádio naskočilo. Ďalšia vec je rádio, ktoré má veľmi úbohý príjem signálu a dokáže "chrapčať" už pár km od Bratislavy.

Včera som pocítil absenciu rezervného a dojazdového kolesa. Dostal som tak nešťastne defekt, že sa nedal opraviť ani sprejom a musel som čakať dve hodiny na odťahovku a následne hodinu a pol na prezutie elektrónu. Dostal som ojazdenú pneumatiku Continental namiesto Bridgestone Turanza ER300. Do konca sezóny pojazdím a na leto prezujem obe predné. Foto v galérií.

23.7.2014 18:55

Novinky...

Dnes sme sa prehupli cez 4000 km, spotreba sa ustálila na 6,5l. Po ďalšej tisícke musím pochváliť kufor, ktorý sa ľahúčko zatvára - netreba ho znásilnovať trieskaním, stačí pustiť a sám pekne zacvakne na miesto. Ešte sa mi nestalo, že by som ho musel znovu zatvoriť, aj keď cvak bol len nepatrný.

Vyriešil som aj umiestnenie držiaka na telefón. Nachádza sa na ľavej strane čelného skla a napájací kábel je vedený cez volant. Kábel sa mi podarilo "zastrčiť" za textíliu, takže vôbec neprekáža a drží na mieste. Celé riešenie aj zo stojanom ma vyšlo na 23€ - neoriginálny kábel v polovičnej cene originálu vyriešil problém s rádiom, ktoré už nevypisuje žiadne hlášky - divné. Foto v galérií.

15.7.2014 19:44

Novinky...

Dnes som si zbehol do Toyoty kúpiť poistné skrutky na elektróny - ako si sa na ne zabudlo, keď sa auto objednávalo.

Začal som používať tempomat a spotreba pekne klesá, momentálne oscilujeme na hranici 6,8l (najazdené jemne cez 2500 km).

Po pár spoločných kilometroch mi pár vecí na aute začalo vadiť. Konkrétne môžem spomenúť displej rádia, ktorý sa nedá jednoducho vypnúť. Musím vstúpiť do nastavení rádia a tam ho nešikovné deaktivovať. Ďalej po pripojení iPhonu cez USB mi rádio po čase začne vypisovať, že má problém s nepodorovanými funkciami a po potvrdení ma hodí na default obrazovku (počas jazdy to pekne otravuje a pokiaľ musím nabíjať, rádio hrá, ale na obrazovke stále rovnaká hláška). Cez bluetooth je všetko v poriadku.

Problém mám aj so stojanom navigácie a jeho umiestnením. Ak stojan prisajem na sklo, tak dosť cloní vo výhľade, čo mi nevyhovuje. Ak sa rozhodnem ho umiestniť niekam na palubovku, tak nepochodím - netradične riešené výduchy klimatizácie neumožnia pripnúť nič a na syntetickej koži nepochodím. Takto jazdím bez navigácie a keď už hľadám konkrétnu ulicu, telefón je v ruke a ide sa.

Čo ma naopak potešilo je tlačidlo, ktorým si viem nafúknuť bedrovú opierku. Zistil som aj na čo slúži tlačidlo na volante, ktoré sa podobá na tempomat - ide vlastne o obmedzovač rýchlosti - využitie si neviem momentálne predstaviť. Už už som myslel, že vytiahnem návod k autu, ale stále sa mi darí sa zaobísť bez neho!

13.7.2014 18:51

2000km

Prehupli sme sa cez 2000 km, prvy krat som si dovolil zapnut tempomat a drzat tym konstantne otacky. Stale neprekracujem 3500 otacok, len neviem, dokedy by som mal auto setrit, poradite mi?

2.7.2014 10:28

ŠPZ a GPS

Dnes som dostal ŠPZ, takže prevozné som odviezol do salónu. Momentálne mi do auta inštalujú GPS zariadenie, ktoré bude sledovať kade jazdím a čo sa s autom momentálne deje. Starý Auris aj napriek tomu bez problémov vykradli.

Další vozy Toyota Auris

Nové auto

Veľkosť kufra mi vyhovuje aj napriek trojitému dnu

Jazdím sám - nemám pripomienky.

Riadenie by nemusel byť tak preposilované.

Výborný.

Ešte si musí sadnúť motor.

Nové auto.

Pre moje potreby dostačuje.

Na surový motor som spokojný.

Výborné odhlučnenie.

Športové - výborné.

Výborne sa dávkujú a nehryzú.

Niekomu by mohlo vadiť.