Smart Fortwo

Smart Fortwo, foto 1 Smart Fortwo, foto 2 Smart Fortwo, foto 3 Smart Fortwo, foto 4 Smart Fortwo, foto 5 Smart Fortwo, foto 6 Smart Fortwo, foto 7 Smart Fortwo, foto 8
Smart Fortwo, foto 9 Smart Fortwo, foto 10 Smart Fortwo, foto 11 Smart Fortwo, foto 12 Smart Fortwo, foto 13 Smart Fortwo, foto 14 Smart Fortwo, foto 15 Smart Fortwo, foto 16 Smart Fortwo, foto 17 Smart Fortwo, foto 18 Smart Fortwo, foto 19 Smart Fortwo, foto 20 Smart Fortwo, foto 21 Smart Fortwo, foto 22 Smart Fortwo, foto 23 Smart Fortwo, foto 24 Smart Fortwo, foto 25 Smart Fortwo, foto 26 Smart Fortwo, foto 27 Smart Fortwo, foto 28 Smart Fortwo, foto 29 Smart Fortwo, foto 30 Smart Fortwo, foto 31 Smart Fortwo, foto 32 Smart Fortwo, foto 33 Smart Fortwo, foto 34 Smart Fortwo, foto 35 Smart Fortwo, foto 36 Smart Fortwo, foto 37 Smart Fortwo, foto 38 Smart Fortwo, foto 39 Smart Fortwo, foto 40 Smart Fortwo, foto 41 Smart Fortwo, foto 42 Smart Fortwo, foto 43 Smart Fortwo, foto 45 Smart Fortwo, foto 46 Smart Fortwo, foto 47 Smart Fortwo, foto 49 Smart Fortwo, foto 50 Smart Fortwo, foto 51 Smart Fortwo, foto 52 Smart Fortwo, foto 53

Přezdívka auta Smárták Rok výroby 2007 Koupeno nové najeto [km]:31000 palivo: benzin počet válců: 3 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1000 výkon [kW]: 62 kroutící moment [Nm]: 120 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10.9 maximální rychlost [km/h]: 145 počet rychlostí: 5 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 340 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 5 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "David0600".

Je to roztomilé živé autíčko pro dva lidi. S překvapivě velkým kufrem. Dá se přepínat mezi automatem a manuálem ale samozřejmě bez použití spojky. Spínací skříňka je umístěna hned za řadící pákou. Koupil jsem ho jako předváděčku najeto mělo 1400km, dnes už mám přes 30tis.km a jsem s ním maximálně spokojen.

Výbava Passion + příplatky:

2x Airbag s předpínači bez.pásů
ESP (elektronický stabilizační systém)
Elektrické ovládání oken + zrcátek
Automatická klimatizace s pylovým a pachovým filtrem
Dvojramenný kožený volant a hlavice řadící páky
Dešťový senzor
Světelný senzor
Coming go home
Autorádio smart9 s MP3 přehrávačem včetně 2výškových,2středových reproduktorů a subwoofru, možnost připojení iPodu
Mlhovky
Převodovka softtouch s automatickým programem
Posilovač řízení
Budíčky na palubce otáčkoměr a hodiny
Panoramatická střecha s clonou
Dvanáctipaprsková litá kola 15 palců
Upozornění na nezapnutí pásu kontrolkou a po rozjetí měnícím se nesnesitelným pískáním při rychlosti nad 20km/h
Automatické uzamknutí po rozjezdu

Rozměry:
Délka 2,695m, šířka 1,559m a výška 1,542m s rozvorem 1,867m
Provozní váha je 855kg celková pak 1050kg
Průměr otáčení činí 8,75m

Motor a převodovka
Řadový tříválec s turbodmychadlem o objemu 999cm3 se čtyř-ventilovou technikou na válec dává 62kw při 5250ot/min. s točivým momentem 120Nm při 3250ot/min. Motor umístěn nad zadní nápravou, kterou také pohání.
Kombinované emise CO2 jsou udávané podle výrobce 116-122g/km , reálné podle spritmonitor.de 176g/km.
Ovládání řazení je vylepšená automatizovaná převodovka, která u předchozího modelu byla šesti-stupňová dnes už pouze pěti-stupňová. Označována jako softouch. Automatická převodovka s funkcí kickdown.
Funkce kickdown umožňuje spontánní podřazení o jeden nebo dva stupně. Stačí sešlápnout plynový pedál až na podlahu a v okamžiku máte k dispozici plný výkon motoru, což oceníte při předjíždění. Pro sportovnější styl jízdy můžete stiskem tlačítka přepnout na softip a řadit manuálně - bez použití spojky.
Při startování musí být řadící páka v poloze „N“ a sešlápnutá brzda jinak motor nenaskočí. Pokud se řadí z jedničky zpátečka nebo naopak musí být také sešlápnutá brzda jinak to nezařadí nic.

Brzdy
Přední kotoučové, zadní bubnové s ESP, ABS, a hydraulickým brzdovým asistentem, který přidá na brzdném účinku při rychlém sešlápnutí brzdového pedálu.
Další dobrá pomůcka je brzdový asistent s pomocí rozjezdu v kopci, kola zůstanou zabrzděna ještě 0,7s po uvolnění brzdy, což dává řidiči dlouhou dobu na přendání nohy z pedálu brzdy na plynový pedál a nepříjemnému popojetí auta vzad.

Rezerva
Smart nemá rezervu pouze set na opravu pneumatiky. Což zahrnuje lepidlo a malý kompresor je to pouze dojezdové řešení, které ale funguje pouze tehdy pokud díra po defektu není moc velká.

Smártík je typické městské autíčko s kterým se velmi dobře parkuje, ale musíte si na něj nejdříve zvyknout, protože v podstatě sedíte na zadní nápravě. Když se podíváte vzad žádné další sedačky tam nejsou jen kufřík a konec auta. K tomu všemu volant mezi rejdy má čtyři otáčky s čím je také třeba počítat.
Co se týče podvozku je hodně tuhý, což v Praze je někdy až překážkou, ale člověk si zvykne když ví kde má přibrzdit, protože při projetí díry nebo větší nerovnosti znamená neskutečnou ránu a modlení jestli to kolo je stále na svém místě.
Za to když se jede na úseku, kde nejsou díry je to úplná radost se povozit a zatáčky auto prostě miluje a krásně v nich drží a pokud se jede nad možnosti adheze pneumatik s vozovkou ozve se žlutý trojúhelník a ESP hned přibrzdí jednotlivá kola a auto usměrní do správného pohybu. Dálnici vcelku zvládá dobře (od té doby co mám smarta je pro mě D1 panelka) jen je náchylnější na boční vítr a při maximální rychlosti 145km/h je vyšší aerodynamický hluk.

Mezi ně patří samozřejmě parkování i když nový model oproti starému narostl o celých 20 cm, dá se s ním stále parkovat kolmo aniž by někomu vadil. Velmi silná stránka je motor 1.0l turbo 62kw nenechá nikoho na pochybách, že ostatní auta sledujete spíže ve zpětném zrdcátku, což je samozřejmě vykoupeno spotřebou.

1ka 55km/h
2ka 80km/h
3ka 120km/h
4ka 155km/h
5ka 155km/h
uváděné rychlosti jsou tachometrové

Velikost vnitřního prostoru je velmi slušná. Audio souprava original s MP3 přehrávačem a subwoofrem hraje víc než slušně. Přikoupil jsem si držák na dvě jízdní kola, který je svou snadnou montáží hodně překvapil.A také v neposlední řadě je dešťový senzor pořizovací cena je sice vyšší, ale stojí to za to jednout zapnout stěrače a už se nestaráte o nic intenzita vše dělá elektronika za vás.Nejvíc se ocení za deště v noci.Mohu jen doporučit vyplatí se to investovat

To je spotřeba paliva i když výrobce udává kombinovanou spotřebu kolem 5l/100km, můj celkový průměr neklesal pod 7,5l/100km , ale už se zadařilo možná je to tím že už mám více najeto nebo jsem se víc naučil jezdit ekonomicky už jsem se dostal na 6,5l/100km po Praze a lehké okolí což je pro mě vcelku už slušné. Když to mastím po okrskách mimo město dá se jet krásně svižně za 5,6l. Teď jak je zima větší zácpy a víc na to šlapu jezdím mezi 7-8l/100km.

Jedinou závadu co mám je nepříjemné vrzání až skřípání při přejezdu nerovností u otvírání kufru. Už jsem s tím byl na reklamaci, ale nepřišli na to čím to může být tak mě to čeká znovu. Už naštěstí nečeká přestalo to samo. Začala mě zlobit zatahovací roletka panoramatické střechy začala skřípat po přejezdu nerovností přímo mě nad hlavou tak jsem jí párkrát roztáhl a zatáhl, ale to už se zasekla celá a už se ani nehla, jel jsem do servisu kam jsem byl objednán na servis po 15tis.km (výměna oleje, filtrů a kontrola diagnostiky celý servis včetně dolití směsi do ostřikovačů 2318,-Kč. Roletku se jim, ale bohužel rozchodit nepovedlo a objednali mi ji novou na záruku. Tak roletka je nová a maká výborně.

Rozsvítila se mi kontrolka motoru za jízdy volám do servisu hned, protože s tím že se mi rozsvítí za jízdy motor mám neblahé zkušenosti s druhým autem. Říkají mi, že by to snad nemělo být nic vážného, ale ať přijedu co nejdříve. Druh den ráno jedu rovnou do servisu, aby zjistili co se stalo. Přejímací technik mě ujistil, že nejpozději po obědě zavolá co se stalo. Dvě pryč a nic volám jak to vypadá:"zatím diagnostikujem zavoláme až budeme vědět" tak to už v tom vidím vážnou závadu, ale kolem páté hodiny mi volají že odešel katalysátor a auto je v pořádku. Ať si ho vyzvednu objednají nový a až dorazí vyzvou mě na výměnu. Krátce po novém roce mě skutečně vyzvali že jim dorazil nový katalysátor a objednali mě na výměnu. Nevyměnili jen katalysátor, ale rovnou celý výfuk. Tak doufám že mě to nezačne znovu zlobit a že to byla jen prevence a nic mi nezamlčeli.

Tak máme 10.1.08 Jedu zařídít na rychlo pracovní záležitost a vyrážím se svým smártíkem. Projíždím Resslovou ulicí směrem na smíchov. U tančícího domu slyším policejní houkačku přibrzdím a koukám do zrcátka a kolem sebe odkud by to mohlo jít když jsem těsně před hranicí křižovatky vidím, že zleva jede policejní transportér se zaplými majáky a má dost na spěch zastavím na hranici křižovatky a koukám jak projíždí mezi auty. Najednou se ozve rána a ejhle nevím co se děje a najednou stojím na druhém konci křižovatky. Zapínám varovky, zatahuji ruční brzdu, vylézám z auta rozhlížím se kolem sebe asi 30metrů za mnou nabourán peugeot pán leze také z auta a zkoumá situaci. Policejní transportér zastavuje jeden policista jde ke mě ptá se jestli jsem v pořádku zmateně odpovídám že asi ano přitom se vracím do auta zhasínám motor, druhý policista jde k pánu z peugeotu a dává mu stejnou otázku ten odvětí podobně jako já. Policisti koukají na auta a sjednoceně říkají viník je jasný ptají se jestli škoda nepřekračuje 50tis.Kč, ať se dohodneme sami. Říkám jim těžko říct jaká bude cena v originál servisu mercedes, to samé pán z peugeotu. Mezitím na druhé straně další dopravní nehoda. Policisté do vysílačky hlásí, že k nehodě ke které jeli nedorazí a řeší naší a do toho ještě nehodu z protější strany. Na chvilku zablokují dopravu, aby jsme mohli přejet na chodník a zmizeli z křižovatky. Policisti si začnou měřit křižovatku atd. My si mezi tím opisujeme údaje pro pojišťovny. Po chvíli před auty zaparkuje fabie combi. Vystupuje pán a oslovuje pána s peugeotu. Říkám si asi nějaký spolupracovník nebo rodinný přítel. A ejhle pán ze společnosti Galilej, nabízí nám odtah vozů a zajištění veškerých formalit a náhradní auto samozřejmě zdarma(známe z tv reportáže jak tyto firmy fungují) oba to odmítáme a vracíme se zpět k opisování údajů. Vyruší nás policista s dýchacím přístrojem na zjištění alkoholu oba máme test negativní přijíždí pán v mondeu zaparkuje před našimi auty očumuje moje auto hlásí nějaké věci do vysílačky poté přistupuje k peugeotu zase komunikuje s vysílačkou po chvíli nás osloví, že je z asistenční služby a nabízí nám odtah vozů a zajištění veškerých formalit a náhradní auto samozřejmě zdarma. To už mě trošku vytáčí a začínám být arogantní pán to pochpil a odchází po chvíli se znovu vrací a snaží se mi vyvrátit všechno co jsem mu řekl. (že od originál servisu nedostanu nic a podobné žvásty) ukončíme to tím, že nám předá vizitky a odjíždí. Mezitím podepisujeme protokol o nehodě pán z peugeotu dostává 500,-Kč pokutu a odjíždí rovnou do servisu stejně jako já. Pár fotek v galerii.

Smárták po týdnu v servisu opraven cena opravy nepřesáhla 19tis korun pojišťovna viníka vše uhradila jak měla a spokojeně jezdím dál.

Tak smártík absolvoval pravidelní servis ve 30tis.km, který zahrnoval výměnu oleje a filtry, svíčky, celková prohlídka a seštelování ruční brzdy. Navíc měli ještě opravit pravý trn na držák jízdních kol to bohužel neproběhlo protože ho nemají skladem a na záruku ho objednají. A také výměna čelního okna, které bylo poškozeno kamínkem, který jsem chytil na D1 ani nevím od koho.

Tak trn se nepodařilo zreklamovat takže je pouze zavařený. A s oknem jsem tam musel znovu, protože dešťový senzor prostě přendat nejde tak museli objednat nový a dát ho tam.

Prodejci zatím dobrý, na poslední Smartparádě "takový sranda mač mezi majiteli smartů" jsme se seznámili s novým prodejcem smartů panem Brabcem. Je to určitě dobré pro stmelení kolektivu členů na www.smart-club.cz a novými zákazníky

14.4.2008 00:00

12.4.2008 Jsem přezul zpět na letní gumy a přidal pár fotek jak smárťák vypadá bez kol.

19.2.2008 00:00

18.2.2008 Tak auto po nehodě konečně opraveno a jede se dál

9.1.2008 00:00

Tak včera vyměněn katalysátor za nový, tak doufám že tam vydrží déle než ten předchozí.

18.12.2007 00:00

18.12.2007 Autíčko už je doma na diagnostice zjistili že odešel katalyzátor objednají ho a vymění. Naštěstí nic vážného

17.12.2007 00:00

17.12.2007 Rozsvítila se mi kontrolka motoru za jízdy, auto jede stále stejně, ale pro jistotu to dávám hned na diagnostiku zítra snad budu moudřejší

31.10.2007 00:00

30.10.2007 Přezuto na nové zimní gumy Bridgestone Blizzak LM-20, je to první zkušenost se zimními gumy této značky tak doufám, že mě nezklamou

Přidat názorDiskuse: Smart Fortwo

Další vozy Smart Fortwo

Zatím jsem po technické stránce neměl problémy

Vyhovuje

Zatím jsem do něj dostal vše co jsem potřeboval

Super

Perfektní sedačky

Je to mercedes, ale servis zatím levnější než u škodovky

Zatím jsem nic nepotřeboval

Dost slušný, myslím že pár řidičů se už červenalo když si mysleli že na rozjezdu budou rychlejší

Trochu víc to baští

Je trochu slyšet