Peugeot 106 S16 (GTI)

Peugeot 106, foto 1 Peugeot 106, foto 1 Peugeot 106, foto 1 Peugeot 106, foto 2 Peugeot 106, foto 2 Peugeot 106, foto 3 Peugeot 106, foto 4 Peugeot 106, foto 5
Peugeot 106, foto 6 Peugeot 106, foto 7 Peugeot 106, foto 8 Peugeot 106, foto 9 Peugeot 106, foto 10 Peugeot 106, foto 10 Peugeot 106, foto 11 Peugeot 106, foto 11 Peugeot 106, foto 12 Peugeot 106, foto 12 Peugeot 106, foto 13 Peugeot 106, foto 13 Peugeot 106, foto 14 Peugeot 106, foto 14 Peugeot 106, foto 15 Peugeot 106, foto 17 Peugeot 106, foto 20 Peugeot 106, foto 23 Peugeot 106, foto 24 Peugeot 106, foto 25 Peugeot 106, foto 26 Peugeot 106, foto 27 Peugeot 106, foto 28 Peugeot 106, foto 29 Peugeot 106, foto 30 Peugeot 106, foto 32 Peugeot 106, foto 34 Peugeot 106, foto 35 Peugeot 106, foto 36 Peugeot 106, foto 37 Peugeot 106, foto 38 Peugeot 106, foto 39 Peugeot 106, foto 42 Peugeot 106, foto 43 Peugeot 106, foto 44 Peugeot 106, foto 45 Peugeot 106, foto 46 Peugeot 106, foto 47 Peugeot 106, foto 48 Peugeot 106, foto 49 Peugeot 106, foto 50 Peugeot 106, foto 51 Peugeot 106, foto 52 Peugeot 106, foto 53 Peugeot 106, foto 54 Peugeot 106, foto 55 Peugeot 106, foto 56 Peugeot 106, foto 57 Peugeot 106, foto 58 Peugeot 106, foto 59 Peugeot 106, foto 60 Peugeot 106, foto 61 Peugeot 106, foto 62 Peugeot 106, foto 64 Peugeot 106, foto 65 Peugeot 106, foto 66 Peugeot 106, foto 67 Peugeot 106, foto 68 Peugeot 106, foto 69 Peugeot 106, foto 70 Peugeot 106, foto 71 Peugeot 106, foto 72 Peugeot 106, foto 73 Peugeot 106, foto 74 Peugeot 106, foto 75 Peugeot 106, foto 76 Peugeot 106, foto 77 Peugeot 106, foto 78 Peugeot 106, foto 79 Peugeot 106, foto 80 Peugeot 106, foto 81 Peugeot 106, foto 82 Peugeot 106, foto 83 Peugeot 106, foto 84 Peugeot 106, foto 85 Peugeot 106, foto 86 Peugeot 106, foto 87 Peugeot 106, foto 88 Peugeot 106, foto 89 Peugeot 106, foto 90 Peugeot 106, foto 91 Peugeot 106, foto 92 Peugeot 106, foto 93 Peugeot 106, foto 94 Peugeot 106, foto 95 Peugeot 106, foto 96 Peugeot 106, foto 97 Peugeot 106, foto 98 Peugeot 106, foto 99 Peugeot 106, foto 100 Peugeot 106, foto 101

Přezdívka auta Pežo :O) Rok výroby 1998 Koupeno ojeté tuning/stylingoznačené * palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1587 výkon [kW]: 87 kroutící moment [Nm]: 145 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.7 / 8 * maximální rychlost [km/h]: 220 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 / 16 * pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 8

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "kujon".

Bylo nebylo, jednoho krásného dne, několik let po složení řidičských zkoušek :-) a následném „vyježdění se“ v rodinném favoritu, jsem se rozhodl pro koupi vozu vlastního – předcházejícího tomu, který bych Vám dnes rád popsal – musím to vzít od samého počátku. Peněz tehdy nebylo mnoho (ještě stále i v dnešní době jsem studentem) a tak v bazaru padlo rozhodnutí na koupi brčálově zeleného Peugeotu 106 s 8ventilovou 1.4. Tehdy jsem toho ještě o těchto francouzských „splašených krabičkách“ opravdu mnoho nevěděl a tak prim v rozhodování hrála přeci jen cena. S vozem jsem byl prvního půl roku velice spokojen, nicméně poté se začal roztáčet kolotoč různých poruch, potíží a různých dalších příkoří – neustále jsem nad tím zavíral alespoň jedno oko, neb vůz nabízel na svůj výkon (75hp) až nečekanou jízdní dynamiku (díky hmotnosti 900kg). Jednoho, už ne tak krásného, dne, jako v úvodu článku, však pomyslný pohár trpělivosti přetekl a s vozem jsme se rozloučili – sice poslední měsíce s ním byly utrápené, ale kdo někdy měl k autu opravdu citový vztah, tak určitě zná ten velice zvláštní pocit, když odjíždí z bazaru bez auta, či auto odjíždí s jiným majitelem…
Smutek však brzy opadl a nezbývalo nic jiného, než se pustit do výběru nového vozu. Parametry byly jasné – 3dveře (5dveří je z mého hlediska zbytečné, vozím buďto pouze sebe, nebo max. 3osoby), menší velikost (nemám moc v lásce velká auta) a pořizovací cena okolo 80000kč. Několik měsíců jsem si v hlavě ujasňoval co za auto by to vlastně mělo býti, až jsem se oklikou vrátil zpátky k Peugeotu. A to konkrétně zase k modelové řadě 106 :-), avšak nyní k nejvyšší a nejrychlejší možné verzi tohoto automobilu – 106 S16 (GTI). Jestli za to mohlo svezení v Citroënu Saxo VTS 16V, se kterým „stošestka“ sdílí 95% komponentů, nebo přečtení nezměrného množství “chvalozpěvů” na tento automobil, to už je pro mě nyní záhadou :-)
Takže nyní už byl automobil vybrán a scházelo tedy sehnat nějaký „ucházející“ kousek. To se ale posléze ukázalo jako celkem velký oříšek. V době, kdy jsem s16 pořizoval (zima 2k7-2k8), nebyla v českých luzích a hájích na prodej s tímto motorem ani jedna :-( A že jsem toho prošel (internet), obvolal a projel hodně... Když už se nějaká naskytla, tak buďto byla nad můj finanční limit, nebo byla hned pryč. Takže na cca 2měsíce se ze mě stal největší „znalec“ a „sledovač“ prodeje těchto vozů :-) Neúspěch v ČR znamenal tedy rozšíření pole působnosti i na servery zahraniční, kde se jednoho dne vysněná s16, která splňovala všechny moje představy, objevila. Černá barva, maximální možná výbava, rozumná cena – ideální volba :O)
Pro auto se jelo do Mnichova, což jeho cenu nakonec ještě zvedlo, nicméně už jsem byl tak otupělý z nekonečného sledování nových inzerátů, že mě to vůbec netrápilo :-) A konečně tu byla, černá silná kráska, alias „trochu“ silnější městské prdítko :-) a jen a jen moje… Slovy se těžko vyjadřuje, jakou jsem v tu chvíli měl z auta radost. Stav samozřejmě nebyl 100%, ale už v tu chvíli se mi v hlavě spřádaly plány co a jak s autem vyvést a jak se alespoň pokusit obnovit jeho trochu zašlou slávu. Toto vše ale více rozvedu v kapitole věnované tuningu automobilu. Zde ještě přidám několik technických specifikací, aby si každý udělal obrázek, s čím má tu čest. Jedná se o nejsilnější verzi Peugeotu 106 s motorem 1.6 16V - 87kW (118HP). Maximálního výkonu auto dosahuje při 6600ot./min., kroutící moment činí 145Nm, zrychlení 0-100km/h okolo 8s. (změřeno cca 8s – léto, rovina, sucho, obutí 185/55/R14). Maximální rychlost cca 220-230km/h. Automobil je označován dle země původu jako s16, gti nebo rallye. Váha vozu s touto výbavou je cca 950kg. Rok výroby 1998, auto disponuje maximální možnou výbavou (interier v kombinaci kůže-alcantara, servo, klimatizace, vše v el., 2x airbag). Krom výše jmenovaného auto dostalo do vínku od předchozího majitele kompletní KW podvozek, vyndaný střední díl, koncový díl výfuku Remus, K&N filtr a fólie na zadních oknech, přes které je vidět opravdu ..... nic i za dne :-)

Jednoznačnou a nejsilnější stránkou celého vozu je motor - ten je prostě famózní. Auto je díky tomu ne nadarmo označováno jako jeden z nejlepších „hot-hatch“, co kdy vznikl. Zážehová 1.6 16V s výkonem 118koní propůjčuje autu neuvěřitelnou dynamiku. Jelikož jsem předtím vlastnil tentýž vůz s 8ventilovým 1.4motorem, tak se neubráním srovnání – Oba automobily jedou do cca 4000ot./min. velmi podobně, avšak po překročení této hranice nastává něco jako „bod zlomu“ :-) 1.4 je nad touto mezí takřka mrtvá „babička“, kdežto 1.6 16V se právě při této hodnotě probudí a jako neřízená střela zrychluje daleko za hodnotu 7000ot./min. Jezdil jsem ve velkém množství aut, ale takový pocit zrychlení jsem zažil zatím pouze ve 106 s16. Jako příklad mi může posloužit vlastně první jízda v tomto automobilu, kdy jsem si chtěl vše řádně „osahat“, nicméně problém byl v tom, že na tuto jízdu se mnou vyrazila i moje maminka :-) V momentě, když plyn šel prudce dolů, tak chudák maminka začla tisknout nezměřitelnou a téměř nadlidskou silou spolujezdcovo madlo (držátko), načež strach z možné nehody (a také ztráty madla :-) vyústil ve zpomalení a poklidný dojezd. Nicméně i tak jsem měl ještě zhruba 2týdny poté na talíři přednášku o nebezpečnosti silných a rychlých aut :-) Další srovnání motorů se v mém případě konat nemůže, protože na silnici moc často nezávodím, nicméně prakticky jsem si ověřil, že sériové Fabii RS 106ka ujede.

Samozřejmě každý vůz má své slabé i silné stránky. Mezi jednoznačně slabé u tohoto vozu patří zejména bezpečnost, což je ale dáno rokem výroby automobilu. Novější 106 (rok 2001 a výš) dostaly do vínku ještě navíc boční airbagy, avšak i tak je bezpečnost z dnešního pohledu všelijaká. Potom by vozu snad „slušely“ výkonnější brzdy – netvrdím že nejsou dostatečné, ale vzhledem ke sportovní povaze auta by dle mého měly býti razantnější.

Se servisem mám jen nejlepší zkušenosti – servisuji u svých známých automechaniků :-) a to co zvládnu, dělám sám . Na autě se za dobu užívání projevilo pár vad - nefunkční klimatizace (nutnost výměny chladiče), prasklý hliníkový držák motoru – stalo se tak zhruba při 30-40kmh při přejíždění kolejí – držák byl zavařen. Největší problémy byly však s výfukovým potrubím – koncový tlumič Remus a jeho „neodborné“ uchycení způsobilo netěsnosti, stejně tak i v dalších různých místech potrubí – přeci jen už „trubka“ není nejmladší. Naposled jsem se s tím potýkal cca před měsícem a pohár trpělivosti přetekl, takže při příští díře nastupuje na řadu kompletní nové nerezové potrubí ;) Jinak, a to musím zaklepat, se na autě nevyskytly žádné větší problémy. Výměna rozvodů a oleje je samozřejmost.

Auto jsem si dovezl z Německa sám, takže můžu při případných problémech nadávat pouze sobě, či napsat předchozímu majiteli několik nelichotivých řádek :-)

Podstoupené úpravy a opravy :O)

Asi největší prostor bych rád věnoval úpravám mého vozu. Jak již jsem psal na začátku článku, vůz nebyl v úplně 100% stavu a tak jsem se na něm značně „vyřádil“ (a snad ještě vyřádím :-) Ale vezměme to od začátku.
Auto těsně po dotažení z Německa vypadalo následovně:

Vůbec první úpravou na autě bylo dodělání popisků k ovládacím tlačítkům. Předchozí majitel je totiž, z mě zcela neznámeho důvodu, ztrhal. Takže to v praxi vypadalo tak, že místo „čudlíků“ klimatizace, výhřevu zadního okna a recirkulace vzduchu, na mě svítily pouze prázdné chlívečky :-) Takže jsem si změřil rozměry půlkruhových ráměčků, na PC si je navrhnul znovu, vytisknul ve fotokvalitě a nalepil. Výsledek mne potěšil, aneb první krok ke kráse :-)
Další stupeň „zkrášlování“ spočíval ani né tak v autě, jako v garáži. Byla by asi škoda nechat takovéto auto jen tak napospas počasí a tak se hledalo řešení. Nastal totiž nečekaný problém – takto nízké auto z naší rodiny nikdo nikdy neměl a tak se musely upravit celé nájezdy do ní – tzn. vykopat dlaždice, podsypat kamením, pískem, vyrovnat a znovu zahrabat. Umíte si asi živě představit jaké toto martirium vzbuzovalo v naší rodině nadšení :-) Když už vše bylo zdárně hotovo, tak zbývalo vyřešit mechanismus vjezdu dvou aut do garáže. Na fotografiích to není moc dobře vidět, leč garáž sama o sobě pojme 2auta, nicméně vrata do ní jsou úzká a 2auta tam prostě nezajedou (a to ani v případě malého P106). Takže pro náš problém se naskytly 2 východiska – buďto do garáže vybourat další vrata (což se ale tuze nelíbilo mamince, neb před onou částí garáže šlechtí již několik let svou skalku :-), či vymyslet jakýsi posuvný mechanismus pro jedno auto, který by ho v horizontálním směru dokázal za vynaložení rozumně velké lidské síly rozpohybovat do druhé části garáže) – tento nápad nakonec zvítězil a funguje bez problému dodnes. Inspiraci jsme tedy s mým otcem, rodilým kutilem, našli v dávném pořadu Přemka Podlahy – oba jsme viděli pouze kousek, takže jsme trochu improvizovali :-) a výsledek byl na světě. V PC mam uloženo pouze několik nepříliš detailních fotek celého mechanismu, nicméně když by někdo v diskuzi projevil zájem, tak dodám bližší info ;)

Po tomto následovala „vykuchávka“ celého automobilu (interiéru) za účelem kompletního vyčištění, výměny průduchů vzduchu (původní byly rozlámané) a výměny podsvětlení (žárovičky) ovládání topení. Kůže byla naimpregnována, kolejničky sedadel promazány a žmolky na alcantaře jsem odstranil použitím smirkového plátna o hrubosti 800 broušením pod vodou.

Zadní kryty kotoučových brzd jsem vymontoval, opískoval a nastříkal do matné černé a když už byly dole, tak jsem očistil a natřel brzdiče žlutou barvou ;)

Nebyl sem věru moc spokojen se zašlým a oprýskaným lakem stěračů, takže i ty jsem si opískoval a nechal nastříkal tentokráte do klasické, lesklé černé. Plus samozřejmě dostaly nové gumičky.

Svíčky byly vyměněny za Iridiové, od NGK, přesně pro tento motor.

Poté následovala první „větší“ akce. Nelíbila se mi začínající rez v motorovém prostoru (vivat francouzský pozink), takže následovalo broušení, broušení pod vodou a nový lak – lesklá černá. Lakoval jsem oba prostory nad tlumiči, držáky vzpěr a horní hranu jejich spoje. Výsledek se povedl a tak se v hlavě zrodil nápad, udělat to samé i s motorem, resp. s jeho víkem. Takže jsem si v manuálu k autu našel jak na to (utahovací momenty, atd.)celé víko (2 části) šlo dolů, opískovat a žáru odolný nátěr (spray na výfuky do cca 690°C). Stejnou proceduru podstoupil i kryt svodů v motorovém prostoru a "držák" baterie. Menší problém nastal při opětovné montáži – problém s těsněním. Bylo mi řečeno, že tento motor se těsní silikonem, nicméně po deinstalaci vík jsem zjistil, že krom vrstvy silikonu je na hraně ještě původní, šedé těsnění. Po několika konzultacích na Anglickém 106 foru mi bylo doporučeno původní těsnění ponechat a nanést kolem něho vrstvičku Gasket-Sealu, což se nakonec nadmíru osvědčilo.

A aby toho nebylo málo, tak druhá „větší“ akce hned vystřídala první :-) V hlavě se zrodil nápad na nový lak. Stávající byl totiž na několika místech buďto zašlý, poškrábaný na plech, nebo velmi nehezky „zmatněnýů“ – těžko se to popisuje, dle slov lakýrníka se již v minulosti toto snažil opravit, nicméně opravdu se to nezdařilo… Takže nastalo asi největší martirium – broušení. Jestli jsem předtím nechápal proč lakování auta stojí tolik peněz, tak při broušení, které jsem dělal sám s kamarádem, jsem na to přišel :-) Nový lak byl v plánu na následující věci – Celé zadní dveře, oba zadní plastové lemy, celý zadní levý bok (kolem nádrže bylo ono zmatněné místo), zadní nárazník a kapota. Když už jsme konečně dobrousili, tak následovala další etapa – kitování kapoty, jelikož na ní byly vlny jako na moři :-) Pak jsme ještě auto stříkli svépomocí do matně-černého plniče.. Dobroušeno, dokitováno, dostříkáno, a tak auto následně putovalo do profi boxu na lak ;) Výsledek můžete zhodnotit sami.

V době čekání na dostříkání auta vznikl další nápad – jelikož můj stávající klíč k autu měl již mírně řečeno svoje nejlepší léta za sebou :-) a auto disponovalo nepříliš praktickým IrDa dálkovým centrálním zamykáním, tak na řadu přišly vystřelovací klíče s novou, rádiovou řídící jednotkou. Zapojení vypadalo v manuálu jednoduše, ale v praxi se z něho stala 2denní noční můra. Díky pomoci kolegů z Peugeot-Clubu se ale vše v dobré obrátilo a vše již funguje tak jak má. Zbývalo pouze nechat vyrobit duplikáty planžet k vozu pro vložení do vystřelovacích klíčů, umístit do nitra klíče imobilizér a dozapojit výstup pro signalizaci blinkry při zamčení/odemčení vozu.

Když už byl „na světě“ nový lak, tak chtělo něco provést také se stávajícím, neutěšeným, stavem zadního plastového loga na 3.dveřích –plastík co obklopuje zadní „čudlík“ otevírání dveří. Po třech dnech kitování, broušení a lakování onoho čtverečku cca 40x40 mně došla trpělivost a objednal sem celý plast nový – nikdy to nebylo ono, navíc i při 2denním zaschnutí se při instalaci, a mírném zatlačení, na logu objevily hluboké otisky prstů. Následovaly ještě nové nápisy „106“ a červený „s16“. Auto také dostalo nový plastový zadní stěrač, místo klasického nevzhledného kovového.

A to už se dostáváme pomalu do přítomnosti. Největší prozatimní investice přišla na konec a to konkrétně v podobě nových alu kol. Originální 14“ 6J Speedline s pneu 185/55/R14 byly díky neodolatelné nabídce :-) vyměněny za 16“ 7J kola značky Toora , model T940. Kola díky svému vysokému ET (35) potřebují podložky a delší šrouby. Volba tedy padla na 25mm podložky a šrouby M12x1,25x60 spolu s delšími bezpečnostními šrouby McGard. Výsledné ET kol je 10, což jak prakticky tak i teoreticky vyhovuje . Pneu, na které mimochodem do dnešního dne čekám :(, budou v rozměru 195/45/R16, Hankook K105 XL.

Další menší věci jako výměnu chladiče, instalaci nového podběhu, instalaci nových kabelů k zadním repro, atd., jsem nefotil, takže jsem je ani detailněji nepopisoval.. Tímto tedy zatím moje „vylepšování“ končí, ale 106 s16 je auto pro radost a plány do budoucna se už nebezpečně „kumulují“ v mojí hlavě :O) Všem,kdož recenzi dočetli až do tohoto místa, děkuji za pozornost ;)

P.S.: Další foto nauploaduji jen jak mi to server dovolí. Auto ve skoro_finální fázi vypadá takto:

8.5.2010 12:05

Jarní probuzení

Nahrány nejnovější fotečky ;)

13.4.2010 16:04

Zvuk s novým raceland sání + K&N filtrem ;)

Po nějakém čase si opět dovolím přihodit jednu novinku, aneb "nový" zvuk :-) (Přímé sání Raceland + K&N RU-1760 vzduchový filtr).

20.3.2010 21:09

Jaro je tu! :)

Jak praví nadpis - jaro je tu. A ve stejném duchu začínám pracovat na autíčku :) Přes zimu se mi doma "nahromadilo" několik novinek a tak je postupně instaluji. Momentálně jsou na autě nově crystal zadní světla, flat stěrače a nově nastříkaný přední znak. Chystá se raceland kit přímého sání spolu s K&N RU-1760 vzduchovým filtrem. A tím to rozhodně nekončí :O)

27.12.2009 22:36

A ještě si dovolím jedno video z nepříliš dlouhého "řádění" na letišti :-) 3x Peugeot 106 s16 (gti), Octavia II tdi a něco žlutého, korejského :o)

27.12.2009 22:12

:-) Novinka po době

Konečně jsem se dostal k tomu, abych napsal alespoň nějakou novinku. Co se auta týče, tak díky vytížení konec vš, začátek druhé :-) + práce - takže vše = víceméně při starém. Přibylo pár "drobností", které snad netřeba popisovat. Na jaro se ale chystá pár dalších úprav, takže se určitě polepším ;)

13.4.2009 00:38

Nahrál jsem tři fotečky z prvního jarního výletu :O)

28.3.2009 20:26

Menší upgrate

Tak dnes, jelikž se vyčasilo, proběhl menší upgrade :-) aneb nové kotouče + destičky ;) Fota přidána.

8.3.2009 21:07

Nahrána jedna velmi aktuální fotečka (ze včera), jen pro doplnění videa ;) Jinak co se úprav týče, tak přes zimu zmizely folie na oknech (už se mi nelíbily a dle mě to bez nich vypadá lépe), nasadil jsem nové boční blikače a čeká mě instalace nových brzd ;)

8.3.2009 03:54

Winter ressurection :O)

Tak, konečně jsem se dočkal :-) A při té příležitosti jsem si neodpustil krátké videjko, snad se bude líbit ;)

1.3.2009 21:35

Jezevčík :-)

Řadu "vylepšení" mého auta dnešním dnem rozšířil old_school jezevčík s kývací hlavou :)) Sháněl jsem ho celkem dlouho a mám z něj velkou radost, ta jsem se alespoň jednou fotečkou dovolil pochlubit :)

24.2.2009 22:45

Nahrány 2 nové fotečky ještě z podzimu plus jedna s podtitulem - "Když jsem s autem vyrazil za Hranice" :D

4.2.2009 13:59

New stuff :-)

Přes zimu se toho na autě moc neudělalo, tak jsem si (mu) udělal alespoň malou radost několika "hračkami" aneb bílé boční blinky + nové přední drážkované kotouče CRN & destičky EBC green stuff :-)

16.1.2009 22:36

Zimní pauza

V zimní pauze jsem si dovolil přihodit alespoň jednu mnou upravenou fotečku z podzimu, snad se bude líbit ;)

3.12.2008 00:00

Byl jsem požádán o foto interiéru, takže jsem je vložil na konec ;)

22.11.2008 00:00

Další novinka je spíše z těch neveselejších - K nám na vysočinu již bohužel dorazila zima v plném proudu, takže chtě nechtě proběhlo s autíčkem menší loučení. SPZ poputují v pondělí do depozitu a dnes bylo na pořadu poslední letošní focení a následné uložení do "pelechu" :O) (přidány 2 fotky)

10.11.2008 00:00

Přidána jedna momentka ze včerejšího peugeot srazu v pardubicích, aneb 3 106 GTI (S16) vedle sebe ;)

26.10.2008 00:00

Tak, dobrá věc se podařila a já už mám konečně "přezuto" na ony 16" Toora T940! ;) Fotečky pomalu uploaduji...

20.10.2008 00:00

Dnesk dorazila další "vzácná návštěva" v podobě 4ks výše avizovaných gum (Hankook Ventus Prime 195/45/16) ;) Takže už zbývý pouze nasadit (pátek) a jezdit ;) Foto kompletu dodám jakmile to jen bude možné, zatím přidám alespoň foto v nenazutém stavu...

15.10.2008 00:00

Přidal jsem další fotečky ;)

Přidat názorDiskuse: Peugeot 106 S16 (GTI)

Další vozy Peugeot 106