doktorbartollo (muž 41 let) Poslat zprávu

Hyundai i30 1,4 T-GDi 7DCT

Hyundai i30, foto 1 Hyundai i30, foto 4 Hyundai i30, foto 7 Hyundai i30, foto 9 Hyundai i30, foto 10 Hyundai i30, foto 11 Hyundai i30, foto 12 Hyundai i30, foto 13
Hyundai i30, foto 14 Hyundai i30, foto 15 Hyundai i30, foto 16 Hyundai i30, foto 17 Hyundai i30, foto 18 Hyundai i30, foto 19 Hyundai i30, foto 20 Hyundai i30, foto 20 Hyundai i30, foto 21 Hyundai i30, foto 22 Hyundai i30, foto 23 Hyundai i30, foto 24 Hyundai i30, foto 25 Hyundai i30, foto 26 Hyundai i30, foto 27 Hyundai i30, foto 28 Hyundai i30, foto 29 Hyundai i30, foto 30 Hyundai i30, foto 31 Hyundai i30, foto 31 Hyundai i30, foto 32 Hyundai i30, foto 33 Hyundai i30, foto 34 Hyundai i30, foto 34 Hyundai i30, foto 35 Hyundai i30, foto 38 Hyundai i30, foto 39 Hyundai i30, foto 40 Hyundai i30, foto 41

Přezdívka auta Caytlin Rok výroby 2017 Koupeno nové najeto [km]:19000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1353 výkon [kW]: 103 kroutící moment [Nm]: 242 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9.2 maximální rychlost [km/h]: 205 počet rychlostí: 7 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 395 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.5

Po nejakom čase opäť zverejňujem moju recenziu na Hyundai i30 PDe a po najazdení 19000km aj s malými úpravami v nej.

Zdravím Vás milí čitatelia Moje.auto.cz. Po viac ako štyroch rokoch by som Vám rád predstavil moje nové "presúvadlo", a to Hyundai i30 novej generácie (2017). Dúfam, že táto moja recenzia poslúži ľuďom, ktorí uvažujú o kúpe nového auta v tejto kategórii.

VÝBER NOVÉHO AUTA:
Keďže jazdím pomerne veľa kilometrov ročne (25000-28000), mám rád nové technológie, ktoré uľahčujú vodičom šoférovanie a tiež pár Eur nazvyš, rozhodol som sa pre výmenu auta.
Moje kritériá boli nasledovné: LED svetlomety, adaptívny tempomat, aktívne udržovanie v pruhu, benzínový motor, cena primeraná k výbave a auto, ktoré sa mi bude páčiť. Z áut na trhu, ktoré tieto kritérium spľňali a páčili sa mi boli: Seat Ateca 1,4TSI DSG, Opel Astra 1,4T automat, Peugeot 3008 1,6 THP automat a nový Hyundai i30. Viem, autá rôznych kategórii, veľkostí. Uvažoval som aj, či nepočkať na novú Oktáviu, ale tie PR články skoro každý deň na XY spôsobov na jednom nemenovanom webe v ČR mi celú túto značku znechutili. Ostatné autá mali vždy nejakú chybu: buď adaptívny tempomat, ktorý nemal funkciu stop&go alebo iba sledovanie jazdného pruhu bez aktívnej regulácie alebo jedno z toho chýbalo atď...
Priznám sa, Ateca bola môj favorit, ale podľa môjho vkusu vybavené auto stálo 28000,-Eur aj so zľavou od predajcu a to sa mi zdalo veľa. Peugeot 3008 je naozaj krásne auto s úžasným interiérom, ale cena 29000,-Eur aj so zľavou od predajcu sa mi zdala tiež veľa. Ostal Opel a Hyundai. Z týchto dvoch áut som si vybral novú i30, pretože bola lacnejšia v porovnateľnej výbave o 3000,-Eur. i30 bola na sklade dostupná do 7 dní a nakoniec ma presvedčila jazda s novou i30.

SKÚŠOBNÁ JAZDA:
Už len zabuchnutie dverí a naštartovanie novej i30 bolo úplne iné - luxusnejšie. Páčili sa mi aj materiály v aute, ktoré vyzerali hodnotnejším dojmom. Neveril som, že šoférujem i30. V aute bolo tak o 50% tichšie, o prevodovke som ani nevedel, že radí, komfort na 17 palcových diskoch lepší ako na mojich 15 palcových. Po skúšobnej jazde som auto hneď objednal.

MOJA NOVÁ i30:
Tieto moje prvotné dojmy zo skúšobnej jazdy pretrvávajú doteraz a to mám auto viac ako 5 týždňov a odjazdených 5000km. Doteraz neviem pochopiť, ako sa môže v automobilovom priemysle za štyri roky urobiť taký pokrok v technológiách, materiáloch a celkovej vnímanej kvalite. Na každú jednu jazdu s novou i30 sa vždy teším!
Po najazdení 19000km musím uznať, že tie dojmy sú stále rovnaké. Ešte stále sa teším na každú jazdu s i30. Užívam si zrýchlenie turbomotora, tichosť jazdy na dobrom asfalte a na adaptívny tempomat, ktorý mi uľahčuje jazdu v meste aj mimo nej.

EXTERIÉR AUTA:
Musím uznať, že predchádzajúca i30 bola dizajnom originálnejšia. Nová i30 vyzerá z predu ako Infinity, z boku ako P308 a zo zadu ako BMW1. Môj subjektívny názor ale je, že auto sa mi páči a každý týždeň prídem na niečo a objavím niečo nového na karosérii. A tá biela farba naživo je krásna, veľmi ladí s čiernymi doplnkami a striebornými lištami. Páčia sa mi predné LED svetlá, ktoré svietia vynikajúco (fotka v noci v galérii) a premenia noc v deň. Škoda, že nie sú matrixové. Po prvej nočnej jazde som si povedal: "ak takto svieti Hyundai, ako môže svietiť nový Mercedes E"? Zadné LED svetlá sú už iba ako bonus (zamrzí, že nie sú celoledkové). Z exteriéru auta vyniknú 17 palcové disky kolies z ľahkých zliatin obuté do pneumatík Michelin. No a konečne Hyundai má miesto antény plutvičku :-)

Po 19000km musím LED svetlá skritizovať. Svietia naozaj dobre, ale Hyundai zatiaľ nezvládol ich automatické nastavovanie. Takže keď sa v noci pustia diaľkové svetlá, tak medzi stretávacími a diaľkovými svetlami mám "čiernu dieru", ktorá kazí účinok z LED svetiel. Bol som s tým aj v servise, ale nevedeli mi to opraviť. Snáď neskôr, keď sa bude na túto "chybu" sťažovať viac užívateľov. Problém je v tom, že motorčeky nastavujú svetlá až moc citlivo na záťaž auta. Ak sedím v aute, tak ľavá strana svetiel je nižšie ako pravá a preto vzniká aj tá diera medzi diaľkovými, lebo stretávačky svietia nižšie ako by mali.

INTERIÉR AUTA:
Áno, interiér je celoplastový, teda okrem sedadiel a podlahy :-) Ale musím povedať, že tie plasty vyzerajú kvalitnejšie ako v predchádzajúcej i30. Áno, dvere sú celoplastové, ale tam kde je potreba, je mäkčený plast (opierka na ruku a lakeť) a sú vyrobené kvalitnejšie - aj keď sa do nich opriem kolenom, nič nevŕzga. V predchádzajúcej i30 bola na dverách síce látka, tú ale som mal stále špinavú a musel som ju čistiť. Na novej i30 iba utriem prach a mám umyté. Taktiež stredová konzola je vyrobená kvalitnejšie - vôbec sa nehýbe, nevŕzga ako v predchádzajúcej i30. Budíky sú prehľadné a medzi nimi je vynikajúci farebný displej, ktorý mi dáva všetky informácie, ktoré potrebujem - od palubného počítača, cez navigáciu až po bezpečnostné systémy. 8 palcový tablet, ktorý "trčí" z prístrojovej dosky je síce na ovládanie trocha zložitejší ako pri minulej generácii, ale je rýchlejší a väčší. Som fanúšik Apple, takže môžem povedať, že CarPlay funguje veľmi dobre, škoda, že neexistuje viac aplikácii, ktoré by som mohol v aute využívať. Taktiež vyhrievanie sedadiel má väčšiu intenzitu ako v minulej generácii. Jediné čo ma mrzí, je absencia CD prehrávača. Som človek, ktorý stále používa CD disky.
Vynikajúca vec je sklopenie obidvoch spätných zrkadiel pri cúvaní, spolu s parkovacími senzormi a kamerou (ktorá má ale menšie rozlíšenie ako v minulej generácii a nie je schovaná, čiže sa špiní) je parkovanie naozaj hračkou. Sedadlá sú pohodlné, elektrické ovládanie sedačky vodiča s pamäťou príjemné (do pamäte sa ukladá nielen sedačka, ale aj spätné zrkadlá a podsvietenie prístrojovej dosky). Ďalšia zaujímavá vec je nastavovanie si dľžky blikania smeroviek pri odbáčaní. Som zvyknutý, že na každom aute je iba trojblik. Tu si môžem nastaviť troj, päť a sedem blik. Skúsil som dať päťblik a vychádza mi ako ideálny pre mestskú aj dialničnú premávku.

Po 19000km s týmto odsekom súhlasím, nenašiel som doteraz nejaké ďalšie chyby interiéru. Interiér mi vyhovuje.

BEZPEČNOSTNÉ SYSTÉMY:
Každý jeden z nás tieto systémy pozná, ja Vám priblížim, ako pracujú v i30.

Systém automatického brzdenia a varovanie pred nárazom AEB a FCWS:
- priznám sa, že som nemal odvahu ešte skúsiť nechať auto ísť proti prekážke. Ale je pravda, že mi už dvakrát auto inicializovalo blížiacu sa zrážku auta predomnou a dvakrát cyklistu. Stalo sa tak podľa môjho názoru až príliš neskoro. Nestačil by som presunúť nohu na brzdu (ak by nezabrzdilo samé), ale zas je fajn, že ma každú chvílku auto nebuzeruje, že prichádza možná kolízia (tento systém sa dá nastaviť v nastaveniach na skorá-normál-neskorá).
Po 19000km musím skonštatovať, že i30 vie vyhodnotiť naozaj krízovú situáciu. Už dvakrát mi tento systém zachránil predok auta.

Adaptívny tempomat ASCC:
- adaptívny tempomat je vynikajúca vec. Používam ho skoro stále. Sám zastavuje na križovatkách na červenej (ak je predomnou auto) aj sám zrýchli a funguje naozaj spoľahlivo. Vzdialenosť sa dá nastaviť v štyroch úrovniach - ja používam tú najkratšiu, ktorá necháva akceptovateľnú medzeru medzi autami. Taktiež sa mi páči, že ak auto ide do zákruty, ja idem 60km/h a tempomat je nastavený na 90km/h, tak auto nezrýchluje, ale počká až kým prejdem zákrutu. Tiež sa mi páči, že na dialnici ak ma auto predbehne a zaradí sa predomňa, tak auto nezačne šialene brzdiť, ale ostane na tej istej rýchlosti. Čím sa rýchlosť auta zrýchluje, tým aj medzera medzi autami je väčšia. Trošku mi to vadí na dialnici, kde musím predvídať a predbiehať pomalšie auto trošku skorej ako som bol zvyknutý. Čo je ale fajn, tak na dialnici auto začne zrýchlovať už so zapnutým blinkrom. Tento adaptívny tempomat hodnotím ako vynikajúci a uľahčuje moje každodenné jazdenie. Samozrejme sa dá aj vypnúť tlačidlom a môže fungovať ako obyčajný tempomat.
Po 19000km musím uznať, že adaptívny tempomat je dobrá vec a využívam ho stále, nemá skoro žiadne chyby, možno tak niekedy panické brzdenie ak auto odbočuje a že nevidí stojace autá na ceste na červenej.

Aktivne udržovanie jazdného pruhu LKAS:
- tiež veľmi dobrá vychytávka. Auto samo točí volantom do uhla cca 12 stupňov, od tohto uhla sa sám vypne a začne pípať, aby som prebral riadenie. Inak je tento systém spoľahlivý, ak kamera v čelnom skle vidí nakreslené pruhy. Ak nie sú, tento systém je na ho.no - ale našťastie Vás upozorní, ak "stratí" svoju dráhu. Taktiež ďakujem Európskemu parlamentu za iba 12 sekundové autonómne riadenie (aj keď musím uznať, že moja i30 sa niekedy pozabudne a drží volant sama aj 30 sekúnd:-)), pretože by to mohlo byť oveľa viac. A ešte jedna super vec - odkedy používam tento systém, všímam si oveľa viac prírodu okolo mňa :-)

Systém monitorovania slepého uhla BSD:
- tento systém sa mi zdal zbytočný, pretože však ak chcem predbiehať auto, pozriem sa do spätného zrkadla a predbehnem. Tento systém má ale dve veci navyše: 1-ak predbieham auto a zaradím sa trošku skôr pred neho, tak ma systém upozorní, že v pruhu, do ktorého sa zaraďujem je auto. 2-keď vychádzam z parkoviska, systém ma upozorní pípnutím a ukázaním smeru odkiaľ mi ide auto (priznávam, už mi to dvakrát zachránilo zadok auta) a tušim funguje do 10km/h.

Čítanie dopravných značiak:
-podľa mňa tento systém nečíta dopravné značky, ale využíva podklady z navigácie.
Po 19000km musím povedať, že tento systém mám vypnutý.

Systém na sledovanie únavy vodiča DAA:
- blbosť

SAMOTNÁ JAZDA:
Dostávam sa k tomu najdôležitejšiemu - jazda. V aute mám tri režimy jazdy. Síce sa nemení charakteristika tlmičov, ale "iba" rýchlosť radenia prevodovky, tuhosť volantu a odozva plynového pedála.
Režim ECO:
Jazda pohodová, kľudná, prevodovka radí čo najnižšie otáčky a mám odmerané, že spotreba je menšia cca o 0,3 litra na 100km.
Režim NORMAL:
Jazda taká istá, iba reakcie motora, volantu a prevodovky sú lepšie. Tento režim používam najčastejšie. Raz sa mi pri ECO stalo, že som potreboval rýchlo v meste zrýchliť a to auto proste nechcelo ísť. Odvtedy v meste a na okreskách používam normal a na dialnici eco.
Režim SPORT:
Vážení, a teraz pozor. Neskutočná zmena. Auto by som prirovnal zmena z maltezáka na buldoka. Fakt. Je ťažké o tom písať, človek to musí zažiť. Viem, že Hyundai nikdy nebude Porsche s V8 motorom, ale myslím ten rozdiel medzi ECO a SPORT je naozaj sila. Minule som išiel po okreskách (kto pozná cestu z Hlohovca do Topolčian vie o čom hovorím) a to auto držalo neskutočne v zákrutách, zrýchlovalo do kopca ako splašené, dole kopcom pekne prevodovka podraďovala, no proste adrenalín a zážitok. Išiel som tou cestou cca 50% rýchlejšie ako s predchádzajúcou i30 a to som ešte cítil, že limit tohto auta je ešte ďaleko.

Jazdu by som teda zhrnul ako komfortnú, ale pritom športovú. Asi by som to prirovnal k môjmu predchádzajúcemu Focusu v športových vlastnostiach + trošku komfortu naviac.

Po 19000km musím uznať, že podvozok mi vyhovuje a je komfortný. Mohol by byť ale ešte o kúsok lepšie odhlučnený.

SPOTREBA A PREVODOVKA:
7. stupňová dvojspojková prevodovka radí veľmi dobre, pri rozbiehaní auto necuká, zmena prevodu je hladká, zmena z D na R je rýchla, ale tiež som sa presvedčil, že kvalít hydromeniča nedosahuje. Párkrát sa mi stalo, že prevodovka cukla a zaradila zlý prevodový stupeň. Všetko má svoje pre aj proti. 8stupňová ZF je proste najlepšia....
Prevodovka pri 130km/h drží 2500 otáčok. Vynikajúca hodnota (predchádzajúci 6.stupňový hydromenič mal 3200)

Systém start&stop je otravný, ale dá sa vypnúť tlačidlom vedľa páky prevodovky. Ak ho náhodou zabudnem vypnúť, tak sa tento systém aktivuje iba ak stlačím brzdu pri zastavení väčšou silou, respektíve mám aktívny AUTO HOLD. Následné štartovanie je rýchle a tiché.

Spotreba? papierová kombinovaná je 5,5, ja mám zatiaľ 6,2-6,4, teraz to vyzerá, že budem mať 6,0. Podľa môjho názoru v zábehu je to vynikajúca hodnota. (v starej i30 som mal pri tom istom štýle jazdy 7,1litra a papierová kombinovaná bola 6,8).

Po 19000km mám priemernú spotrebu 6,2 litra. Spokojnosť.

RESUMÉ:
Neľutujem, že som kúpil Hyundai i30, odporúčam ho každému, kto nemá predsudky voči kórejcom a 5 ročnej záruke bez obmedzenia km :-) Dúfam, že nová i30 bude aspoň tak spoľahlivá, ako bola minulá i30, s ktorou som najazdil 132000km bez návštevy servisu (teda ak nerátam výmenu volantu, jednej chrómovej lišty a výmenu navigačného systému, čo všetko prebehlo počas pravidelnej sevisnej prehliadky a zdarma).

Po najazdení 19000km som s autom spokojný. za cenu 20000,-Eur mám auto, ktoré má bezpečnostné a komfortné prvky, ktoré som chcel a využívam ich každú jednu jazdu. Nie som Hyundaiofil ani nie som na túto značku zaťažený, ale za tú cenu je to naozaj kus dobrého auta, ktoré ma zatiaľ nesklamalo. A túto recenziu berte ako pohľad majitela auta, ktorý je so svojim autom spokojný a prosím svoje nevraživé komentáre (podobné zakomplexovanému pánovi s Yetim) si nechajte pre seba. Ak sa Vám Hyundai nepáči, kúpte si kľudne niečo iné a buďte s tým spokojní. Ak máte záujem o kúpu i30, dúfam, že táto recenzia Vám pomôže s výberom.

Majte sa krásne a jazdite bezpečne!

- LED svetlomety
- komfort jazdy
- tichosť jazdy
- vynikajúci motor
- spotreba
- bezpečnostné systémy

- nejazdí úplne samo :-)
- LED svetlomety nie sú matrixové
- občas sa predné dvere nezavrú na prvýkrát
- menej miesta vzadu
- chýba osvetlenie priestoru pre nohy v interiéri plus nejaké podsvietené lištičky :-)
- chýba vyhrievané predné sklo
- CD mechanika, 1 USB vstup vpredu
- nezakrytá kamera na cúvanie
- "čierna diera" medzi stertávacími a dialkovými LED svetlometmi
- občasné "cuknutie" automatickej prevodovky

Zatiaľ žiadne.

Autopolis v Bratislave-Petržalke. Pre mňa nadštandardné služby spojené s kúpou a odovzdaním auta. Veľmi spokojný.

Přidat názorDiskuse: Hyundai i30 1,4 T-GDi 7DCT

Další vozy Hyundai i30

klop-klop, dúfam, že tak isto spoľahlivá ako minulá i30

SUV, kombi ani dodávka to nie je :-)

miesta vpredu viac ako v minulej i30, vzadu menej ako i30

vynikajúce, veľký rozdiel oproti i30, s autom sa dá jazdiť aj športovo

aj keď má auto tuhšie nastavený podvozok ako v minulej i30, mne sa zdá pohodlnejší a to aj napriek tomu, že v minulej i30 som mal 15 palcové disky.

?

?

dostatočný

pre mňa za 10 bodov, pretože už teraz mám menšiu spotrebu ako na staršej i30 a to jazdím tak isto.

OK, nad 4000 otáčok ho už počuť, nad 6000 reve

bez pripomienok. Možno sedák by mohol byť ešte o trošku dlhší

oveľa lepšie ako v starej i30

na svoju triedu OK. Páči sa mi dvojité dno, pod ktorým mám "úložiško" hovadín.