doktorbartollo (muž 41 let) Poslat zprávu

Mercedes-Benz A 180d

Mercedes-Benz A, foto 1 Mercedes-Benz A, foto 2 Mercedes-Benz A, foto 3 Mercedes-Benz A, foto 4 Mercedes-Benz A, foto 5 Mercedes-Benz A, foto 6 Mercedes-Benz A, foto 7 Mercedes-Benz A, foto 8
Mercedes-Benz A, foto 9 Mercedes-Benz A, foto 10 Mercedes-Benz A, foto 11 Mercedes-Benz A, foto 12 Mercedes-Benz A, foto 13 Mercedes-Benz A, foto 14 Mercedes-Benz A, foto 14 Mercedes-Benz A, foto 15 Mercedes-Benz A, foto 15 Mercedes-Benz A, foto 16 Mercedes-Benz A, foto 17 Mercedes-Benz A, foto 18 Mercedes-Benz A, foto 19 Mercedes-Benz A, foto 20 Mercedes-Benz A, foto 21 Mercedes-Benz A, foto 22 Mercedes-Benz A, foto 23 Mercedes-Benz A, foto 24 Mercedes-Benz A, foto 25 Mercedes-Benz A, foto 29 Mercedes-Benz A, foto 30 Mercedes-Benz A, foto 31 Mercedes-Benz A, foto 32 Mercedes-Benz A, foto 33 Mercedes-Benz A, foto 34 Mercedes-Benz A, foto 35 Mercedes-Benz A, foto 36 Mercedes-Benz A, foto 37 Mercedes-Benz A, foto 38 Mercedes-Benz A, foto 39 Mercedes-Benz A, foto 40 Mercedes-Benz A, foto 41 Mercedes-Benz A, foto 42 Mercedes-Benz A, foto 43 Mercedes-Benz A, foto 44

Přezdívka auta Elisabeth Rok výroby 2019 Koupeno nové najeto [km]:26000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1461 výkon [kW]: 85 kroutící moment [Nm]: 260 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10.4 maximální rychlost [km/h]: 205 počet rychlostí: 7 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 395 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 4.5 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Dobrý deň všetkým. Po dlhšom čase píšem svoju ďalšiu recenziu môjho auta. Táto recenzia je určená všetkým, ktorí majú radi autá a pre tých, ktorí zvažujú kúpu A-čka od Mercedesu.

PREČO MERCEDES?
V prvom rade kúpa Mercedesu bolo splnenie môjho detského sna. V druhom rade to bolo sklamanie z úrovne a prístupu servisov neprémiových značiek. Auto je dôležitá súčasť môjho pracovného života a preto potrebujem byť neustále mobilný.

PREČO A-čko?
Tento odsek bude veľmi stručný. Financie :-)

MOTOR
Hyundai i30 1,4TGDI 7DCT ma sklamalo chrastením turba a divnou dvojspojkou a samozrejme neochotou servisu. Hyundai som vymenil za Toyotu CHR hybrid, reku budem elektrifikovaný a zbavím sa všetkých moderných sračičiek, čo kazia auto (recenzia CHR-ka chýba), no sklamal ma opäť prístup servisu a spotreba spolu s výkonom auta tiež. Takže Toyotu som vymenil za Mercedes.
Je to paradox, že som si vybral práve dízlový motor. Bol som a aj som odporca dízlov. Voziť v aute "chcanky" a vypalovať DPF bola pre mňa hrozná predstava. Čo ma ale presvedčilo spolu s asistenčnými službami Mercedesu, bola jazda. Naštartoval som predvádzacie auto a po zahriatí motora som nepočul skoro žiadny klapot od motora a tiež aj pružnosť bola veľmi dobrá (však čo by nie, vysavač od Toyoty nie je ťažké prekonať :-) ). Tak napriek tomu, že som odporca dízlov, jeden som objednal a po 26000km jazdenia neľutujem, že som si objednal práve tento druh motora. Nevadí mi, že je to motor pôvodom od Renaultu. Tieto veci neriešim, dôležité je, že motor funguje bez problémov.
Spotreba je vynikajúca. Ak idem pohodovo na okreskách, spotreba je 3,2 litra. Dialnica pri 130km/h je cca 4,7 litra a v meste ani neviem, bývam pri Bratislave, takže samostatné mesto nejazdím.
Čo je pre mňa neskutočná vec (čo je asi aj práca Mercedesu) je kúrenie v zime. Nemám žiadne príplatkové kúrenie ani predhrev, ale auto začína kúriť asi po 30 sekundách jazdy. Takže motor je ešte studený a ja už mám v interiéri teplúčko. WTF? Gratulujem Mercedes!
Nový motor zvykne žrať olej. V Mercedese mi dolievali 0,5 litra po najazdení 10000km, odvtedy OK až po výmenu oleja v 25000km. Úsmevná príhoda bola, keď som prvýkrát chcel pozrieť hladinu oleja. Mierku som hľadal asi 10 minút a nenašiel som. Takže som otvoril manuál od auta a našiel som to. Nemeráme si ušpinením rúk, ale pozrieme na displej v časti servis (obrázok vo fotkách). Gratulujem Mercedes!
Jedna dobrá vec, ktorú odporúčam priplatiť za 99,-Eur sú aktívne lamely v motore, ktoré zabraňujú alebo púšťajú vzduch do motora (nechápem prečo to tam nie je v sérii).
Motor a aj celý podvozok je veľmi dobre chránený aj odspodu oplastovaním (čo má aj vplyv na koeficient odporu vzduchu plus zvieratká, ktorým chutí guma).

PREVODOVKA
7 stupňová dvojspojka. Našťastie do dízlových motorov dáva Mercedes inú prevodovku (GETRAG s vlastným softom) ako do benzínových motorov 1,33 litra (A180, A200). Mal som možnosť jazdiť s A180 a ten rozdiel je patrný v logike radenia aj v rozbiehaní.
Dlho som hľadal tlačítko Auto-hold. Samozrejme žiadne nie je, stačí jemne "kopnúť" do bŕzd a Auto-hold je aktívny. Skvelé Mercedes, o jedno tlačítko menej.

VÝBAVA
Auto som si nakonfiguroval podľa vlastných predstáv a je tam všetko, po čom som túžil. Jednu chybu som urobil pri konfigurácii podvozka (o tom viac v sekcii "jazda"). Napíšem sem podľa môjho názoru tie najlepšie a najužitočnejšie prvky výbavy, ktoré používam a vnímam najviac.

Príplatkové dva 10,25 palcové displeje:
sú krásne. Grafika, čitateľnosť, farby a množstvo nastavení a konfigurácií vyráža dych (viac obrázkov v galérii). Systém MBUX, kde sa môžem s autom porozprávať funguje veľmi dobre, som spokojný aj keď úprimne ho veľmi nevyužívam. Napríklad kým poviem, že chcem zapnúť vyhrievanie sedadla, tak jedným stlačením tlačidla to mám oveľa rýchlejšie, takže jedine kde využívam "Hej Mercedes" je nastavovanie adresy v navigácii. Viac písať myslím nemusím, vídeí a recenzií je na internete veľmi veľa. Systém MBUX je skvelý.

Osvetlenie interiéru:
je jedným slovom krásne. Páčia sa mi osvetlené "turbínové" výduchy klimatizácie a iné svietiace lištičky. Čo mi chýba a čo má napríklad Peugeot je osvetlená panoramatická strecha.

360 stupňová kamera a automatické pozdĺžne a priečne parkovanie:
automatické parkovanie je len pre ženy, ja to nepotrebujem... Toto bola moja úvaha na automatické parkovanie, ale poviem Vám, že ten systém funguje tak dokonale, že niekedy nechám auto samo zaparkovať. Ja sedím v aute so založenými rukami a na 360 stupňovej kamere sledujem čo sa robí. Odporúčam ako príplatok. Kamery funguju veľmi dobre aj v noci. Zadná kamera je skrytá, takže ju budete mať vždy čístú.

Burmester:
V Toyote CHR som mal príplatkové JBL a musím skonštatovať, že Burmester vytvára veľmi priemerný zvuk. Burmester má veľmi málo basov, priestorový zvuk je pekný a aj čistota zvuku. Očakával som oveľa viac.

Elektrické sedadlá:
keď si priplatíte za elektrické sedadlá s pamäťou, majú geniálnu funkciu "polomasáže" respektíve v určitých intervaloch, ktoré si nastavíte v MBUX sa Vám sedák aj operadlo mierne pohybujú a tým predchádzajú stvrdnutiu svalov. Skvelá vec toto na dlhých cestách!!!

Balík asistenčných jazdných systémov:
fungujú spoľahlivo a mám ich rád. Najviac využívam autonómnu jazdu, ktorá funguje veľmi dobre. Auto vie samo jazdiť asi 60 sekúnd, potom sa zapne automatické núdzové zastavenie plus kontaktovanie operátora Mercedes Me či je všetko v poriadku (vyskúšané). V tomto vidím najväčší prínos tohto systému - v prípade mikrospánku Vás auto zacháni. Ostatné systémy sú už bežné aj v iných autách, v Mercedese fungujú naozaj spoľahlivo.

Multibeam LED:
tak túto príplatkovú položku by malo mať každé auto. V noci máte stále zapnuté diaľkové svetlá, ktoré vykrajújú ostatných vodičov. Jediná nevýhoda (za ktorú ale nemôže Mercedes) je jazda na dialnici, kde mi preblikávajú oproti idúce kamióny, keďže kamera nevidí ich svetlá - problém je vo vysokých zvodidlách, ktoré zabraňujú kamere vo výhľade.

Konektivita:
mám v aute priplatené AppleCarPlay, ktoré úprimne nevyužívam, tak dobrý je MBUX systém, takže by som zvážil objednanie tohto príplatku. Mercedes Me je veľmi dobrá pomocná funkcia spojenia sa s operátorom nonstop a pomoc v situáciách, ktoré Vám zabraňujú v ďalšej jazde. Ja som sa napríklad cez Mercedes Me objednal do servisu. Ďalšia skvelá funkcia je dialková diagnostika vozidla a aktualizácie máp a softu cez 4G. Veľmi často používam aj spojenie auta s mojim telefónom, kde si môžem pozrieť informácie o aute, lokalizáciu, taktiež ho otvoriť prípadne zavrieť na dialku a v neposlednom rade si doma zadať do aplikácie adresu do navigácie, prísť do auta a jedným ťuknutím si adresu preniesť do vozidla.

Panoramatická strecha:
táto príplatková položka je bežná v dnešných autách, ale musím ju tu spomenúť, pretože Mercedes ju vylepšil :-) Vysunutá strecha má dva módy, ktoré sú závislé od rýchlosti vozidla. Pri pomalšej jazde je otvorená na maximum a pri rýchlejšej sa trošku priklopí, aby nebola taká hlučná a zrejme aj prispieva k lepšiemu koeficientu odporu vzduchu. Taká blbosť, ale potešilo ma to, to je presne to, čo odlišuje prémiu od meanstreamu.

PODVOZOK, JAZDA
Pre mňa najväčšie sklamanie z tohto auta. Zrejme som mal väčšie očakávania, keďže si kupujem Mercedes - moja predstava bola tichá a komfortná jazda. V tej tichej jazde sa Mercedes aj trafil do môjho vkusu (okrem slabšieho odhlučnenia kolies) ale v komforte veru nie. Auto je tvrdé, v zákrutách cítiť ako zadná náprava odskakuje a cítiť skoro každý kanál, dieru atď. Problém je v tuhej zadnej náprave. Preto odporúčam všetkým si prikúpiť adaptívny podvozok, kde už je súčasť viacprvková zadná náprava. Jazda by bola určite komfortnejšia a hodná podvozku Mercedesu. Škoda. Vlastne jediné negatívum tohto auta je jeho podvozok. Samozrejme to neplatí pri kvalitných cestách. Tam je podvozok tichý a pohodlný. Najlepšie to ohodnotila moja kamarátka, ktorá vlastní tiež Mercedes: "Mercedes má kvalitný podvozok, ktorý nie je určený na naše zničené cesty".

ZÁVER
Mercedes je prémiová značka, ktorá má vyšperkované technológie, kvalitu materiálov a spracovania a taktiež prvotriedne služby. Čo ma sklamalo je podvozok, ktorý ale príplatkom 1288,-Eur môžte vylepšiť. Jediné velké negatívum je jeho cena, ale ako sa hovorí, za kvalitu si človek musí priplatiť.
A či by som si kúpil Mercedes znova? Neviem. Mercedes má kvalitné materiály, skvelú technológiu, primerané služby, ale neviem či ten mastný príplatok oproti iným značkám, ktoré už technológiami dobiehajú Mercedes, za to stojí. Svoj sen som si splnil a zrejme bude kúpu určovať výška môjho bankového konta v budúcnosti.

- kvalitné materiály
- nízka spotreba
- Mercedes-Benz
- technológie
- konektivita
- Multibeam LED
- Balík asistenčných jazdných systémov

- hlučnosť od podvozka
- tuhá zadná náprava neposkytuje dostatočný komfort jazdy
- cena vozidla

SERVIS:
1. 2x chybné čidlo airbagu vodiča, druhýkrát vymenili celú riadiacu jednotku (opravené v záruke)
2. búchanie v zadnej časti vozidla (opravené nastavením zámku 5. dverí)
3. šum od zadných dverí (zatiaľ sa servisu nepodarilo odstrániť. Mám citlivé uši a každý zvuk mi vadí :-) )
4. výmena chybného ESP modulu (záruka)
5. výmena bezpečnostného pásu vodiča (záruka)

SAMOOPRAVA:
1. niekoľkokrát zamrznutý MBUX (vypnúť a zapnúť motor chybu odstránilo)
2. nefunkčné automatické dialkové svetlá (zahmlenie kamery počas vlhkého počasia)
3. nefunkčná automatická jazda (zahmlenie kamier počas vlhkého počasia)

Výmena komplet bŕzd po 158000km. Pri 160000km vymenené rozvody (pre istotu skôr).

Predajca Mercedes-Benz v Dunajskej Strede môžem len odporúčiť. Predajné služby sa s neprémiovými značkami nedajú ani porovnať.

Taktiež výška zľavy bola vyššia ako napríklad v predajni Mercedes-Benz v Bratislave, čo som veľmi rád.

Další vozy Mercedes-Benz A

Pár chybičiek sa už našlo. Vyriešené v servise.

Fajn, keď hodnotím triedu malých áut.

Málo miesta vzadu.

Od Mercedesu som čakal viac.

Od Mercedesu som čakal viac.

Servis a záruka v cene 6 rokov / 160 000km.

??

Dostačujúci. Vedel som, do čoho idem.

Vynikajúca.

Po zahriatí motora nie je počuť.

Veľmi fajn, mohli by byť objemnejšie a makšie.

Veľmi dobré dávkovanie.

Chýba rezerva.