Peugeot 308 1.6 eHDI 88 KW 6M Allure

Peugeot 308, foto 2 Peugeot 308, foto 3 Peugeot 308, foto 4 Peugeot 308, foto 5 Peugeot 308, foto 6 Peugeot 308, foto 7 Peugeot 308, foto 8 Peugeot 308, foto 9
Peugeot 308, foto 10 Peugeot 308, foto 11 Peugeot 308, foto 12 Peugeot 308, foto 13 Peugeot 308, foto 14 Peugeot 308, foto 15

Přezdívka auta Tristoosmička Rok výroby 2016 Koupeno ojeté najeto [km]:145000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1560 výkon [kW]: 88 kroutící moment [Nm]: 300 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11 maximální rychlost [km/h]: 210 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 620 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.5

Pežota som kupoval do rodiny ako pracanta do ktorého sa pohodlne pobalíme na dlhé cesty, pričom ma auto svojou spotrebou nezožerie.

Celkom mi do oka padol jeho dizajn. Hoc mnohí by povedali že je to skôr auto pre ženu.

Nízky športový dlhý kombík s pomerne priestranným interiérom, super spotrebou a skvelým dieselovým motorom. Tak by som začal odpoveď na otázku: "aká je 308čka?"

Pokračoval by som takto: Ale asi si ho kúpte ako nové auto. Bol som s ním spokojný, ale spokojnejší som, keď už mám iné auto.

Aby ste pochopili, auto som kupoval ako jazdenku z druhej ruky. Nebudem vás zaťažovať detajlami. Bol to súkromný predajca, pán v rokoch, pôsobiaci veľmi milo a ochotne, a skutočne taký aj je. Komunikoval som s ním aj 2 roky od kúpy a bol ochotný poskytnúť akékoľvek informácie.

Samozreje auto preverené cez carvertical. Jednalo sa o ALD leasing - odpredaj. Auto dovezené.

Mal natočených 122 tisíc km, a práve mal osláviť 3,5 roka.

No a to je práve kameň úrazu, čo som si vôbec neuvedomil. Auto stálo asi 3-4 mesiace počas zimy. To zabilo autobatériu.

Áno, práve teraz príde ten moment kedy začnem vypisovať peripetie so servisom :). Ale nie, nie je to nič hrozné..

Čiže nová batéria s výmenou, nastavením geometrie, výmenou led pásiku blinkra v spätnom zrkadle a doplnením klimatizácie približne 300e (garážový servis)

Auto malo iba zimné pneumatiky, tak som musel kúpiť sadu nových letných.

Chcel som na auto dať fólie, lebo malá dcérka s nami jazdí cez celú republiku, tak má nárok na svetelný a tepelný komfort. Auto vyzeralo o tiredu lepšie aj zvonku. Súkromie je na nezaplatenie.

Čakal som že cez zimu bude auto vyzera vo vnútri ako v chlieve, tak som obratom objednal originál gumové rohože a velúrové koberce hodil do skrine.

Pri ceste z východu SR na západ domov, som mal dojednaný servis - výmenu rozvodov, oleja a všetkých filtrov.

Do servisu som sa nikdy nedostal ...

Cestou v rýchlosti 140km/H sa zlomila remenica (ozubené koleso poháňajúce rozvodový remeň), samozrejme remeň bol na framforce a auto nepojazdné.

Tu sa pozastavím a poviem prečo má tento peugeot výborný dieselový motor. A prečo som mal šťastie v nešťastí:
1. peugeot vedel vždy robiť kultivované a príjemne výkonné motory s výbornou spotrebou paliva.
2. táto 8ventilová varianta ani pri skočených rozvodoch nemá fatálne vnútorné poškodenia. Zvyčajne sa stane že ventily sú ohnuté tým ako do nich narazí piest. To ale nie je prípad tohto motora, čo výrazným spôsobom zníži náklady na opravy.

No vozidlo dostalo nové rozvody, novú remenicu a vačkový hriadeľ (nebol zohnutý ale vačkovka bola pootočená - mimo os). Dostalo nové žhaviace sviečky - samozrejme dve sa ulomili počas vyťahovania, čiže sa oprava predražila tým, že museli oba žhaviče vyťahovať. Vymenil sa olej, nahodil nový filter, a auto šlo ako hodinky asi 2 mesiace :)

Tu sa dostávam k zásadnej slabine všetkých moderných dieselových peugeotov. Odišlo čerpadlo adblue. Čerpadielko je zalisované v plasovej nádrži a jediná oprava je výmena za novú nádrž. Cena približne 1300 eur aj s prácou. Vykonané v autorizovanom servise Trnava

Po týžni od opravy do mňa zozadu nabúral iný vodič, zrušil mi zadný nárazník. Oprava vykonaná v autorizovanom servise Bratislava - cena 1270 eur - nový nárazník, nové výstuhy, lakovanie a lakovanie kufrových dverí.

Uplynuli 3 týždne a ozvala sa nová kontrolka. Singnalizovala prázdnu nádržku aditíva eolsys (pre tých čo nevedia, niektoré dieselové motory využívajú špeciálne aditívum, ktoré sa vstrekne automaticky do nádrže, keď vozidlo rozpozná zvýšenie hladiny paliva. Aditívum má za účel predĺženie životnosti DPF filtra) 3 litre aditíva a cena práce cca 200 eur.

Pri preberaní vozidla ma upozornil technik, že cca o 20 - 25 tisíc km bude potreba vymeniť DPF filter lebo jeho životnosť sa blíži ku koncu (auto malo v tej dobe najazdench 145 tis. km)

Cena nového DPF filtra a práce v autorizovanom servise cca 700 eur.

Po tejto informácii som sa nadobro rozhodol že sa peugeota zbavím.

Nebola to však jeho chyba, ako som už naznačil na začiatku celého môjho výlevu, je to nájazdom cca 120-130 tis km, kedy vozidlá jednoducho začínajú pýtať veľa na opravách.

Tristoosmička mi však zostane v srdci i naďalej ako krásne ovládateľné, intuitívne auto v ktorom som sa ako vodič cítil nesmierne príjemne. Z užívateľského hľadiska mi padol do ruky ihneď, keď som ho skúšal u kamaráta, a aj I cocpit mi učaroval polohou na palubnej doske.

Ano skoro by som zabudol. Menil som aj Nox senzor. Cena s prácou cca 200 eur :D

Motor - svoje som spomenul vyššie. Príjemne svižný motor s pekný zvukovým prejavom.

Spotreba - bežný priemer pri jazdách po diaľnici na hranici povolenej rýchlosti + 10km bola cca 5,5/100km. Na okreskách sa človek bez nejakej snahy vedel dostať pod 5 litrov/100km

Interiér - pekné čisté spracovanie, kvalitné mäkčené plasty a dosť miesta aj na zadných sedadlách.

Veľkosť kufra - 600l hovorí za seba, kufor je však nízky, čiže veľké kufre, krabice tam nepostavíte, treba ich dať bokom, Rodine s 3 členmi bohate postačí aj na dovolenku

Odhlučnenie - výborné prekvapenie. Motor nie je veľmi počuť, a ani hluk od podvozku.

Sedadlá - komfortné, stredne tvrdé a vhodné na dlhé cesty.

Led svetlá - za mňa obrovský plus - predtým som mal obyčajné halogény na Rapidke a naozaj sa to nedá vôbec porovnať. Je to ako porovnať žiarovku v kuchyni so svetlom na futbalovom štadióne. Hlavne diaľkové svetlá boli úchvatné.

Ovládateľnosť a podvozok - radosť jazdiť, dokázal odfiltrovať aj väčšie jamy, no priečne nerovnosti jednoduchej náprave nesedeli. Pri vyšších rýchlostiach prejazd cez nerovnsť dosť neistý, zadok je nervózny a uskočí.

Kvalita textilu na sedadlách - nepochopiteľne je dizanovo prešité sedadlo nilonovým vláknom, ktoré sa jednoducho začalo vyťahovať Keďže tieto vlákna sú tvrdé je nutné ich vytiahnuť odstrihnúť alebo natlačiť/nalepiť späť inak pichajú do chrbta alebo zadku

Infotainment - Ovládanie klímy na displaji, ktorý je pomerne pomalý. Upgrade máp navigácie je síce možné vykonať zdarma aj na dvore ale pripravte si aspoň 2 hodiny času. Inštalácia cca hodinu a hodinu sťahovanie správnych máp a ich nahratie na USB kúč.

Pedál spojky - nepochopím - ale vŕzgal, nepomohlo ani mazanie, podľa fóra je častým nedostatkom. Čo ale bolo najhoršie, vŕzgal iba keď bolo veľmi teplo, a aj to nie vždy.

Hlavica radiacej páky z hliníka - áno je krásna ale keď je vonku -10, alebo 35 stupnov (v interiéri teda tak aspoň 60 stupnov) tak ju naozaj nechcete chytať do ruky.

Adblue systém - na toto naozaj pozor. Z počutia od kamarátov a známych a ich kamarátov a známych som sa dopočul , že každý jeden, čo mal túto 308čku už menil Adblue nádrž. V servisoch sú na to štandardne pripravený a tieto diely majú bežne na skladoch - to o niečom svedčí....

Čo som sa rozprával aj s M. Karpatom z Autožurnál, týmto neduhom trpia takmer všetky modely od peugeotu s dízlovým motorom, aj 508čky, aj 5008čky aj Travellery..

Servis som popísal vyššie. Inak musím povedať že servis v Bratislave je skutočne profesionálny a služby majú na vysokej úrovni. Lenže to sa odráža aj na ich cenách.

Podobne je na tom aj servis v Trnave, ten nemá síce tak honosné zázemie ale zákazníka vedia obslúžiť.

Další vozy Peugeot 308

Ak chcete spoľahlivé auto tak ruky preč, alebo ho kúpte ako nové auto v záruke kedy prípadné úkony bude riešiť záručný servis

Nie je až tak veľký. Miesto nad hlavou je mizivé a v prípade veľkej detskej sedačky je v zadu dosť obmedzené miesto

dá sa na ňom aj pekne vychutnať kľukatá okresná cesta

Tiché a veľmi príjemné auto na šoférovanie

nie malé, hlavne čo sa týka opráv, aj samotná batéria je drahá lebo štart stop systém.

Drahé a často iba originály - napr Adblue nádrž

plne postačujúci aj na naložené auto

Výborná, v pohode sa dostanete pod 5l. Dlhodobá spotreba pri normálnej "nohe" 5,5l

kultivovaný príjemný zvuk

Sedadlá sú príjemné, ale tie nilonové prešívania sú smrť, časom sa vám vlákna začnú vyťahovať a pichať vás do tela

dlhý ale nízky. No veľký a postačujúci