Recenze

D@we (muž 42 let) Poslat zprávu
 
9 Majitel

Hyundai i30 Trikolor Style 1.6 CVVT 93 kW LPG

9.67 Uživatelé

Hodnoceno: 16× Ohodnoťte toto auto - přihlašte se

Hyundai i30, foto 1 Hyundai i30, foto 2 Hyundai i30, foto 3 Hyundai i30, foto 4 Hyundai i30, foto 5 Hyundai i30, foto 6 Hyundai i30, foto 7 Hyundai i30, foto 8
Hyundai i30, foto 9 Hyundai i30, foto 10 Hyundai i30, foto 11 Hyundai i30, foto 12 Hyundai i30, foto 13 Hyundai i30, foto 14 Hyundai i30, foto 15 Hyundai i30, foto 16 Hyundai i30, foto 17 Hyundai i30, foto 18 Hyundai i30, foto 19 Hyundai i30, foto 20 Hyundai i30, foto 21
 

Technické info

Přezdívka auta hjundé Rok výroby 2012 Koupeno nové najeto [km]:26000 palivo: LPG počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1582 výkon [kW]: 93 kroutící moment [Nm]: 157 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11 maximální rychlost [km/h]: 192 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 415 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 8.5

Popis vozu

Mé předchozí auto byl Ford Escort 1.6 16V 66 kW s klimatizací r.v. 1998. Když jsem ho dával na ekologickou likvidaci (jaro 2012), měl najeto cca 260 000 km. S autem jsem byl spokojen, nikdy mně nenechalo ve štychu. Hlavním důvodem likvidace byla koroze podvozku a spousta drobnosti, které kvůli korozi nemělo cenu řešit.

Po zkušenostech mých a mých přátel s českými bazary jsem se zařekl, že bazarové auto nechci ani za nic.

Z nových aut jsem uvažoval zejména o:
- Renault Megane 1.6
- nový Citroen C4
- Ford Focus (starší generace)
- Škoda Octavia (Tour)
- Opel Astra Caravan (starší generace)
- Kia CEED SW
- Hyundai i30 CW

Od Renaultu mně odradila pověstná "kvalita", i na fórech jsem narazil na spoustu neuvěřitelných problémů. C4 jsem projel s motorem 1.4 - zdál se mi líný (proti Hyundai) a musel se točit. S motorem 1.6 už byla C4 cenově mimo. Focus starší generace už byl na konci roku 2011 nedostatkové zboží. Škodovka mě odradila cenou a výbavou. O Astře jsem hodně přemýšlel, ale nakonec jsem volil modernější a lépe vybavený Hyundai. Kia byla dražší a méně se mi líbil interiér (moc černý, bez nějakého oživení).

Díky skvělé výbavě, živému motoru, dobré ceně a oficiální možnosti úpravy na LPG vyhrál Hyundai. Na předváděcí jízdu jsem zajel do firmy GMP MIX v Ostravě-Mariánských Horách, kde jsem auto také v lednu 2012 objednal. Oproti roku 2011 došlo ke snížení ceníkové ceny o cca 50 tisíc a měl jsem obavy, aby se auto brzy nevyprodalo. Objednal jsem ho ale až na duben, abych hned nemusel kupovat zimní pneumatiky, když jsem měl ještě staré auto se zimními pneu.

Volba motoru byla celkem jednoduchá. Se starým autem jsem najezdil cca 15 tkm ročně. Z novým najedu možná 20 tkm. Dieselové motory nemám rád z mnoha důvodů, které zde nechci rozvádět. Benzínový motor 1.4 se mi zdál nedostatečný pro dálnice a navíc k němu byla pouze pětistupňová převodovka. Motor 1.6 CVVT se mi zalíbil už při předváděcí jízdě. Příplatek byl rozumných 15 tisíc Kč.

Přestavba na LPG byla věc rozumu - proč tankovat litr za 36 Kč, když můžu tankovat za 16 Kč? Přestavba stála 30 tisíc, k tomu 3 tisíce za přimazávání ventilů VAP-saver (nebylo to povinné, ale bylo mi to doporučeno) a 700 Kč za vývod tankování LPG u benzínového hrdla (vč. redukce pro tankování). Určitě je to víc, než bych zaplatil u běžné firmy, která dělá přestavby, ale kdo chce 5-ti letou záruku na auto s LPG, musí trpět :-)

S vývodem tankování LPG u benzínového hrdla to nebylo úplně jednoduché. Prodejce mi nejprve tvrdil, že to nedělají. Pak, když jsem jim poslal odkazy na fotky, jak to dělají jiné firmy, tak řekli, že zkusí zjistit, jak to udělat. Nakonec to tedy udělali, ale prý to bylo hrozně složité (málo místa, museli vyvrtat větší díru a koncovku pak zatavit plastem). Prý jsem první a současně poslední zakázník, kterému tuto koncovku dělali :-)

Co se týká barvy vozu, tak vyhrála bílá, protože na tomto autě se mi velice líbí, zvlášť v kombinaci s předními světlomety, které mají černé pozadí. Z metalízových barev jsem si nějak vůbec nemohl vybrat. Další argumenty pro bílou: méně se ohřívá interiér, auto je více vidět. Cena byla samozřejmě až na prvním místě v důležitosti :-) Všechny metalízy stály 13000 Kč. Co se týče špinění, jsem zatím mile překvapen. I když je auto špinavé, tak z dálky je pořád bílé :-)

Předání vozu bylo o den odloženo, protože servis nestíhal namontovat LPG. V době předání pak předáváli asi 5 aut současně, připadal jsem si, že nekupuju auto, ale rohlíky. Ale musím ocenit, že i přes to se mi nakonec prodejce a servisní technik věnovali příkladně.

Jediné co mě při předání vozu zarazilo bylo, když přišel servisní technik s účtenkou za plnou nádrž LPG (nádrž pochopitelně museli natlakovat, aby ověřili těsnost). Nejprve jsem si myslel, že je to vtip. Člověk zaplatí převodem přes 300 tisíc za auto, a pak po vás chtějí (v den předání) 800 Kč v hotovosti za plyn. Jiní dealeři dávají plnou nádrž benzínu jako dárek. Já jsem dostál jako dárek účtenku ...

Auto tedy provozuji od dubna 2012. Do teď (srpen 2012) jsem najel cca 9000 km. Z toho 3000 km byla dovolená v Chorvatsku a v Itálii. Auto je zatím bez poruch, pouze občas, když např. stojím na křižovatce a mám zařazený neutrál, slyším chrastění nebo klepkání z převodovky. Když jsem na to se ptal v servisu těsně před dovolenou, tak mi bylo řečenou, že to může být ložisko, ale bez poslechnutí to nedokážou říct. Zatím jsem s tím v servisu nebyl, protože ten problém nenastává vždy, a je jasné, že zrovna, když budu v servise, tak převodovka poběží jak švýcarské hodinky. Počkám, jestli se to nezhorší, nebo naopak, jestli problém nevymizí. Podle diskuzí na internetu by to mělo být způsobeno špatným ozubeným kolečkem na třetím převodovém stupni, viz:
http://forum.cars.cz/hyundai/viewtopic.php?f=56&t=20862&start=30

Spotřeba se zatím pohybuje kolem 8-9 litrů LPG / 100 km. Palubní počítač ukazuje cca o 10% méně (je kalibrován na benzín), vetšinou kolem 7.5. Na dálnici je dobrá spotřeba do 120km/h (PP ukazuje 7-8). Při vyšší rychlosti roste spotřeba i hluk.

Budu rád za Vaše názory či případné dotazy.

UPDATE 14.8.2012: přidány poznámky k výběru auta, upravené "Slabé stránky"

UPDATE 4.8.2013: upravené "Slabé stránky"

Silné stránky

- živý motor
- velmi prostorný interiér
- USB pro přehrávání MP3, dobré přední repro
- samozatmavovací zrcátko
- tempomat
- velká toroidní nádrž 57 litrů (umožňuje natankovat cca 45 litrů)
- do 100 km/h je v autě krásné ticho
- přesné řazení

Slabé stránky

- automatické stěrače vždy jednou setřou po nastartování NASUCHO
- zadní reproduktory nic moc (bez výšek a snad i bez basů)
- občasné chrastění v převodovce při zařazeném neutrálu
- zpřevodování - 6-tý rychlostní stupeň točí cca 3500 otáček při 130 km/h, což je dost
- při rychlejší jízdě na dálnici spotřeba přes 10 litrů LPG
- koncovka plnění LPG je moc zapuštěná, takže krytka se špatně povoluje a drží se tam voda
- po necelém roce se začala olupovat kůže na řadící páce (to co se loupe vypadá jen jako vrchní tenká fólie nebo lak)
- nepohodlná poloha nohy na plynovém pedálu při dlouhých cestách (bez tempomatu bych měl asi křeče)
- přední sklo (spíš plast) se velice snadno poškrábe, po zimě je plné vodorovných škrábanců od škrabky (v tomhle byl starý Ford lepší)

Zkušenosti se servisem (poruchy, opravy):

Zatím žádné.

Zkušenosti s prodejcem (autosalon / autobazar)

Zatím dobré.

 

Novinky v recenzi

30.10.2013 20:55

Opět popraskaná pipeta

Nová skleněná pipeta (přimazávání ventilů kvůli LPG) je opět popraskaná. Navíc kapalina uvnitř nekape, pouze stéká po skle, takže není možné seřídit počet kapek. Kapalina také stéká vně po hadičce. Myslím, že při poslední opravě asi neudělali 100% práci. Již čekám na dodání nové pipety.

30.10.2013 20:45

Výměna pipety a utěsnění prostoru pro rezervu proti vodě (Srpen-Září)

V kufru pod LPG nádrží (tedy v místě pro rezervu) se mi již delší dobu objevovala voda. V srpnu jí tam bylo již několik litrů, tak jsem zamířil na opravu. Prý to souvisí s plněním LPG v místě benzínového hrdla. Kdybych to tušil (a kdybych předem tušil že to plnění bude stát 700 Kč), tak bych to nechal udělat klasicky do nárazníku. Nicméně technik mi řekl, že vodu pod rezervou řešili i v čistě benzínové i30ce. Takže nevím.
O nějaký týden později mi vyměnili popraskanou skleněnou pipetu.

4.8.2013 10:28

Popraskaná trubička přimazávání ventilů (červenec 2013)

Týden před dovolenou jsem si všiml, že skleněná trubička pro přimazávání ventilů je popraskaná (nicméně v celku). Jel jsem do servisu, a tam mi řekli, že už jsem asi dvacátý, kterému se to stalo (asi špatný materiál). Že objednají náhradní a vymění ji. Na dovolenou můžu jet klidně s tou popraskanou, prý se nerozpadne. Někteří majitelé to prý už ani neřeší.

4.8.2013 10:28

První servisní prohlídka (duben 2013)

Cena první prohlídky byla 6200. Cenu navýšilo LPG o 1431 Kč (ceny uvádím s DPH):

121 Kč výměna filtru LPG
605 Kč servisní prohlídka LPG
505 Kč revize LPG
200 Kč LPG vložka

Nepředpokládal jsem, že revize LPG bude tak drahá, zvlášť když současně dělají servisní prohlídku LPG. Příště si asi revizi LPG zaplatím jinde.


Další vozy Hyundai i30Vyhledat podle modelu
Vyhledat pouze:


Hodnocení
spolehlivost
10

Zatím bez poruch.

praktičnost
10
prostornost
9

Zavazadlový prostor je hodnocen zvlášť.

jízdní vlastnosti
8

Na příčných nerovnostech občas malinko uskočí, ale jinak OK.

jízdní komfort
9
provozní náklady
10

LPG.

výkon motoru
9

Není to formule, ale silné to je dost.

spotřeba
8

Mohla by být nižší :-)

hlučnost motoru
8

Nad 120 začína mírně obtěžovat.

kvalita sedadel
9

Sedí se výborně, jen k tomu umělému vláknu nemám moc důvěru.

brzdy
8

Brzdí to ...

zavazadlový prostor
7

Na kombíka malý. Ale jinak dobře přístupný, spousta přihrádek pod podlahou.


Blesk.cz

Zkažené Vánoce kvůli Amazonu? Rozhořčeným zákazníkům nejdou koupit dárky

Zkažené Vánoce kvůli Amazonu? Rozhořčeným zákazníkům…

Vánoce klepou na dveře a lidí kupují dárky jako zběsilí. Tedy ti, kterým se to podařilo. Zákazníci obchodu…

Harry, jdu do baráku! Dům z filmu Sám doma je k pronájmu za neuvěřitelnou cenu!

Harry, jdu do baráku! Dům z filmu Sám doma je k…

Takovou noc by chtěl zažít každý fanoušek filmu Sám doma. Dům ze slavného snímku bude na jednu noc k pronájmu za…

 

iSport.cz

Langer po Lotyších: Uvidíme, jak se Finové vyrovnají s domácí atmosférou

Langer po Lotyších: Uvidíme, jak se Finové vyrovnají…

PŘÍMO Z FINSKA | Žádné pochyby. Čeští florbalisté potvrdili proti Lotyšům role favoritů a po vítězství 9:1…

Nedvěd a Ručinský začínají podnikat: podívejte se do jejich restaurace

Nedvěd a Ručinský začínají podnikat: podívejte se do…

Nedají bez sebe ránu, teď je propojí i byznys. Hokejoví kamarádi Petr Nedvěd (49) a Martin Ručinský (50)…

 

Reflex.cz

Personální veto je v rozporu s Ústavou, tvrdil Zeman. Dnes vetuje sám, blíží se ústavní střet?

Personální veto je v rozporu s Ústavou, tvrdil…

Poklidně probíhající ministerské audience v Lánech rozčeřily zprávy, že prezident Miloš Zeman trvá na vyřazení…

Tragické osudy nejslavnějších kurtizán: Satanistky, špiónky i nejkrásnější anglické konkubíny

Tragické osudy nejslavnějších kurtizán: Satanistky,…

Díky ženským zbraním mělo něžné pokolení nad muži vždycky tak trošku navrch a některé dámy toho uměly řádně…