Škoda Yeti 2.0 TDI 125kW Experience

auto bez obrázku

Přezdívka auta Yeti Škodovka / Môj veľký chrobáčik Rok výroby 2010 Koupeno nové najeto [km]:37000 tuning/stylingoznačené * palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1968 výkon [kW]: 125 / 190 * kroutící moment [Nm]: 352 / 417 * zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.4 maximální rychlost [km/h]: 201 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 510 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 6

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "tourudi".

Sorry, fotografie auta uploadnem až nabudúce.

Obchodný cestujúci, 700,000+ km, srdcom fanúšik VW/Škoda. Po Felícii, Fabii, troch Octaviách a dvoch Touranoch som chcel v novej práci služobný Touran kvôli výborným jazdným vlastnostiam, vysokému sedeniu, priestoru a variabilite. Môj obľúbený Touran žiaľ neexistuje vo verzii s náhonom na všetky kolesá a možno ani nikdy nebude. Tak som hľadal ďalej, Yeti sa mu konštrukčne najviac podobá a čím ďalej som z neho viac nadšený. Do úvahy pripadal Tiguan (drahý, odrádzal ma interiér z Golfa Plus), O2 Scout (rovnaký podvozok, nemožné stoličkové sedenie) alebo Sharan, Alhambra (vtedy 15 rokov staré a drahé, 4x4 len s pomerne slabším dieselom).

Prvý dojem z Yeti: pred barákom stojí Yeti, skoro mi oči vypadli. To môj brat motoristický fanatik doviezol na víkend importérske skúšobné Yeti TDI 103kW 4x4. Dojem zo skúšobnej jazdy bol dobrý, ale keď som otvoril kufor, vravím si že toto nikdy. Neskôr som zmäkol po dlhom váhaní a študovaní som vzal do úvahy, že väčšinu času som v aute sám a 510l (stačí posunúť sedačky dopredu) kufor nie je zlý, stačí. Súhlasím s tými, ktorí tvrdia, že 4x4 za mnohé roky skutočne nepotrebovali, ale radosť sa volá 4x4, najmä v zime na snehu. Tam kde sa predokolky vrtia, stačí korekcia volantom a vyplavujú sa endorfíny. Treba rátať s tým, že to nie je permanentný náhon na štyri, Haldex reaguje málinko inak, potrebuje akoby zlomok sekundy na reakciu, ale pri plynulej jazde je rozdiel oproti permanentnému náhonu na štyri minimálny. Keby som chcel naozaj pretekať, tak nie s krížencom MPV a SUV, určite s benzínovým motorom s náhonom 4x4, asi s Audi alebo Subaru... Čiže toto nie je pretekárske auto, ale pracant miláčik so skrytou silou.

Keď som sa rozhodol pre Yeti, tak som si chcel proste urobiť radosť: 2.0 TDI CR 4x4 125kW = 170hp vo výbave Experience, kde je tak či tak skoro všetko, doplnil som nezávislé kúrenie, strešné okno, ochranu podvozku, čiernu metalízu, strieborné nosiče, handsfree sadu a disky Annapurna.

Chvíľu som uvažoval nad 1.8 TSI, ktorý by som stále rád, ale racionalita hovorí pre diesel, najmä ak robím cca 70,000km ročne... Podľa skúseností iných je pri benzíne spotreba cca 9-11l, keby som auto viac naháňal, asi aj viac. Stále ma ten benzín máta, ale možno keď raz dospejem tak si kúpim niečo O1 s 1.8T motor AGU, dám to prečipovať a trochu znížiť vzadu, a potom si budem užívať.

Prvých cca 5000 km bola spotreba okolo 8,5l/100km pri dodržiavaní diaľničného limitu, t.j. tacho 140km, zodpovedá skutočnosti 130-132km/h. t.j. motor v zábehu. Neskôr išla spotreba asi o liter nadol. Pri ľahkej nohe a tacho 120km/h na tempomat sa pohybovala spotreba na 6l/100km. Keď som vybral zadné sedačky, tak v lete za ideálnych podmienok na diaľnici 5,7l/100km. Po výmene pneu z pôvodných 225/50/R17 za golfovské 205/55/R16 sa spotreba znížila cca o 0,7-1l/100km, teraz nie je problém pri tachometrovej stovke dostať sa na 5-5,3l/100km.

Čo ma jedovalo, bola akcelerácia, auto síce ťahalo, ale akcelerácia medzi 2000-3000 otáčkami za veľa nestála, odozva na plyn bola pomalšia ako by som očakával. Motor ožíval od 3000 otáčok vyššie, ale keďže nejazdím 24hod. le Mans, načo mi je výkon v 4400 otáčkach, keď potrebujem akcelerovať medzi 2 až 3tis. otáčkami. Rozhodne PD motor z Tourana išiel lepšie, a po úprave omnoho lepšie ako toto nominálne výkonné CR čudo z fabriky.

Výmena oleja po 2000km, oplatí sa to. Ak má motor dlho slúžiť, je to určite dobrý nápad. Inak vám budú kolovať po motore obrúsené čiastočky zo zábehu. V servise vám povedia, že to už nikto nerobí a načo aj. Logika hovorí opak. Ak chcete motor zámerne viac opotrebovať, používajte long life oleje na celých 30,000km. Verím, že sa budú v servise na auto tešiť už po 100,000 km.

Výmena oleja po 14000 km, nový vzduchový a palivový filter.

Po 30,000km prichádza servisná prehliadka a po nej prichádza navšteva obce Sukorady a živej legendy Mr. Cimbu, ktorý ladil už predtým môjho Tourana. Odchádzam s opatrným nadšením, ktoré sa zväčšuje cestou na Slovensko... reálne tam bolo z fabriky 205 hp, ktoré narástli na 256hp. Merali sme to z VAGu, za ideálnych podmienok chladného rána, ale tá hodnota je impozantná a kto neverí, nemusí.

Nedávno som musel stráviť 11,5hod jazdou na snehu, cca 650km po diaľniciach, lokálkach a cez horské prechody. Auto išlo nádherne. Spotreba 6l pri obsadení 5 chlapmi, plný kufor.

Kvalita Škodovky a VW je výborná. Technologicky je Yeti vysoko moderný a dokonca vďaka konkurencii k BMW X1 dostal 125kW TDI, to mu dáva výborný pomer výkon/hmotnosť. S náhonom na 4 a skvelými jazdnými vlastnosťami sa dá získať auto luxusnej triedy za cenu omnoho nižšiu ako super prémiová konkurencia. Ale kto potrebuje mať na kapote logo VW,Audi, BMW alebo Mercedes, neberiem mu to. Myslím, že Yeti ničím nezaostáva.

Originálny dizajn. Pomaly sa mi začína páčiť.
Výborná koncepcia, kríženec MPV a SUV, ojedinelý počin.
Vysokokvalitný a pekný interiér, príjemné plasty.
Skvele využitý obstavaný priestor, omnoho lepšie ako v Tiguane.
Skvelý priestor vpredu.
Obstojný priestor vzadu.
Variabilný interiér Varioflex (má to aj Touran a Roomster) - v tejto kategórii je to unikát, sedačky zložíte, prípadne vyberiete za pár minút.
Priemerný kufor 410l, ktorý sa dá ľahko zväčšiť na obstojný kufor 510l posunutím sedačiek.
Fantastický podvozok, multilink vzadu, platforma PQ35, výborné jazdné vlastnosti, minimálne náklony karosérie v zatáčkach.
Presné riadenie.
Výborné radenie, presné, krátke dráhy.
Výborná manuálna prevodovka 6st.
Merač teploty oleja v palubnom počítači.
Digitálne zobrazenie okamžitej rýchlosti.

Polsedačka vzadu v strede.
Trochu menej miesta pre tri osoby na zadných sedadlách, kvôli polsedačke v strede, aj kvôli priestoru v aute s 4,2m.
Nedá sa úplne vypnúť vonkajšie osvetlenie, aj keď je na nule, svietia pozičné svetlá.
Občas svieti iba jedno svetlo z denného svietenia, neviem prečo.
Panoramatická strecha berie asi 5cm nad hlavou, vyššia postava nech zváži klasickú strechu bez panoramatického okna.
Hodila by sa ešte jedna zásuvka na 12V v interiéri.
Sedačka vodiča nemá odkladacie schránky, spolujazdcova má.
Malé otvory na nápoje v strede medzi sedadlami.
Vypínač uzamykania dverí v strede medzi sedadlami miesto na vodičových dverách ako je obvyklé.
V prevodovke by sa hodil dlhší diaľničný 6.ty prevod.
Až teraz prichádza diesel 103kW s automatickou prevodovkou, 6st.DSG.
Škoda že Škoda nedostane do Yeti 2.0 TFSI, porazila by Tiguan na celej čiare, rozdiel cca 120-150kg.
Ďialkový ovládač k nezávislému kúreniu treba dokúpiť.

Keď som chcel prestaviť z variabilného QG1 intervalu na 15,000km, QG0, osobne mi technik tvrdil, že to nejde. Potom sa ukázalo, že to ide.
Keď som to dal urobiť, vrátil som to naspäť, lebo to vyplo ukazovateľ teploty oleja v palubnom počítači.

Poškodené zadné ramená, z mojej hlúposti... servis korektný, dobrá skúsenosť. Moji múdri kamaráti vyťahovali zapadnuté auto tak, že zavesili navijak za zadné ramená nápravy multilink... a ohli ich. Mali to dvihnúť na ruke. Ale servis výborný, absolútna spokojnosť. Odťahovka na účet Škoda Auto, slušná komunikácia, príjemný personál, originálny servis do 50km prakticky všade.

Pôvodne dohodnutá zľava 5% bola zrazu pri podpise 4% percentá a percentuálne vyjadrenie bolo z papiera vymazané aby som si to nevšimol. Nejako mi to v hlave nesedelo, ale keď som to doma prepočítal, vidím, že toto som ešte nezažil. Chvíľu som musel z hlboka dýchať, aby som nedostal porážku. Následne po mojich protestoch dali síce dali zadarmo pár doplnkov na zalepenie očí, ale načo mi sú haraburdy s reálnou hodnotou 2,000SKK (za toľko ich viem získať z internetu) keď som prišiel o čistých 9,000 SKK... (samozrejme že SKK je orientačne, kupoval som v EUR). Vzhľadom na to, že to nebola iniciatíva predajcu ale očividný nátlak zo strany nadriadeného, nerobil som z toho cirkus, ale dotyčný riaditeľ u mňa skončil, už nikdy mu nebudem dôverovať a ďalšia škodovka bude od iného dealera. Jednanie na hanbu sveta. Welcome to Slovakia. Dôveruj ale preveruj. Preveruj vopred, dôveruj až potom.

Úprava SW riadiacej jednotky CIMBU z 128kW na viac

Merania sú uložené v .xls súbore, kto neverí, nemusí.
Pred úpravou sme zmerali cca 205hp, po úprave 256hp.
Pred úpravou sme zmerali cca 352Nm, po úprave 417Nm.
Auto jazdí ako namydlený blesk.
Zlepšila sa najmä odozva na plynový pedál v nižších otáčkach
Zlepšil sa priebeh točivého momentu, od 2500 po 4000 je max. a auto chce ťahať, pokles je cítiť až od 4500 ot. Fabrický software bol citeľne priškrtený, auto bolo manej živé, ožívalo ako tak pri 3000 ot./min. a gradovalo do 4000 ot./min., s tým že zaujímavé to bolo až nad 4000 ot./min. ale bolo cítiť že motor stráca apetít už skôr. Motor točí do 5000 ot./min., ale kto by tam diesel bežne točil. Neviem koľko by bola po úprave maximálna rýchlosť na 6.stupni, pretože Yeti nie je stavaný na odhadovaných 210-220 km/hod., hoci by to mohol zvládnuť. Otázka je že na čo by to bolo dobré, kvôli stabilite a spotrebe.
Zaujímavá je akcelerácia 80-120 alebo 120-160 km/h a spoľahlivá akcelerácia do svahu s plne naloženým autom kvôli bezpečnosti predbiehania.

Merali sme z VAGu, pri cca 2 C, v lete by boli hodnoty o nižšie kvôli teplému vzduchu, intercooler by nedokázal stlačiť toľko vzduchu ako pri meraní za ideálnych podmienok.
Samozrejme že maximálny výkon sa skoro nedá využiť, bežne stačí jeho zlomok, ale je príjemné vedieť že pod kapotou obyčajného auta sa skrýva beštia, ktorá by bez problémov strčila do vrecka kadejakých frajerov

Oproti môjmu druhému PD TDI 103kW (menšia turbína) v Tourane ktoré teraz po úprave je tiež omnoho výkonnejšie a živšie je cítiť že CR motor najprv trochu viac premýšľa pred akceleráciou, ale je to jednak tým, že sa najprv musí rozbehnúť rotačné čerpadlo spoločného vedenia Common Rail, a pomalšie sa rozbieha väčšia turbína v 125 kW motore. Daň za výkon veľkej turbíny je jej pomalšia odozva. Od 2500 ot./min. auto dosahuje také zrýchlenia, že obrazne povedané: motoristickí fanúšikovia pasažieri krochkajú od radosti a nefanúšikovia sa chytajú madiel.

Další vozy Škoda Yeti

Ešte nezlyhalo, na mladé auto je to OK, uvidíme to 200tis.km

Zatiaľ jedno z najpraktickejších áut.

Dobre využitý obstavaný priestor, auto má len 4.2m. Tiguan aj Touran majú 4.4m.

Výborné, v danej kategórii neviem o lepšom. Väčšina MPV sa nemôže merať.S pneu 225 je hravé a rado zatáča. Neutrálne chovanie. Zadokolka z toho nikdy nebude, ale ani nie je nedotáčavé. Výborný rejd 10,2m. Otočíte sa na ceste bez cúvania.

Výborne trafené tlmiče. Komfort dobrý, pri zachovaní pomerne dobrej športovosti auta. Na MPV/SUV výborný výsledok.

Po úprave dobré. Jazdenie na tacho 140km/h za ideálnych podmienok cca 6,5l/100km. 160 tacho cca 7,5l/100km. Na pojazdnú vstavanú skriňu s veľmi vykrojenými blatníkmi dobré.

Cenovo to ujde, u BMW alebo Audi by som sa po oprave zbláznil.

Pred úpravou cca 30 percent posadený nižšie ako by sa dalo. Motor výborný.

V zábehu tragédia, potom neuspokojivá, ale po úprave SW na špičke dostupných technológií. Treba užšie pneu, 225ky berú samotné o liter viac.

Veľmi tichý na diesel, samozrejme pri výkone je počuť.

Uvítal by som lepšie bočné vedenie, ale pravda je, že sedačky sú dobré. Chcelo by to vyskúšať tie športové čo sa dodávajú odnedávna. Keď som objednával auto, neboli ešte v ponuke.

Kotúčové, vpredu ventilované, veľké kotúče, zaberajú výborne, nevädnú.

Údajne existuje verzia +2, asi o 20cm väčšia. Keď ju pustia, bude to auto snov. Kufor by sa hodil väčší, 700l ako v Tourane by bolo fenomenálnych.