Volvo XC60

Volvo XC60, foto 39 Volvo XC60, foto 40 Volvo XC60, foto 41 Volvo XC60, foto 42 Volvo XC60, foto 43 Volvo XC60, foto 44 Volvo XC60, foto 45 Volvo XC60, foto 46
Volvo XC60, foto 47 Volvo XC60, foto 48 Volvo XC60, foto 49 Volvo XC60, foto 50 Volvo XC60, foto 51 Volvo XC60, foto 52 Volvo XC60, foto 53 Volvo XC60, foto 54 Volvo XC60, foto 55 Volvo XC60, foto 56 Volvo XC60, foto 57 Volvo XC60, foto 58 Volvo XC60, foto 59 Volvo XC60, foto 60 Volvo XC60, foto 61 Volvo XC60, foto 62 Volvo XC60, foto 63 Volvo XC60, foto 64 Volvo XC60, foto 65 Volvo XC60, foto 80 Volvo XC60, foto 81 Volvo XC60, foto 82 Volvo XC60, foto 83 Volvo XC60, foto 84 Volvo XC60, foto 85 Volvo XC60, foto 86 Volvo XC60, foto 87 Volvo XC60, foto 88 Volvo XC60, foto 89 Volvo XC60, foto 90

Přezdívka auta Volkvo Rok výroby 2010 Koupeno nové najeto [km]:15000 palivo: nafta počet válců: 5 objem [cm3]: 2400 výkon [kW]: 151 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 18 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 10.5

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "durino".

Serveru auto.cz dlžím túto krátku "recenziu" lebo počas výberu auta bol cenným zdrojom informácií.
Na výber auta som mal dostatok času, takže s myšlienkou, aké auto nahradí to, čo som mal, som sa pohrával asi 1,5 roka. Od začiatku som si dal podmienky, a to: 4x4, trochu vyšší podvozok, automat, diesel a aby to bolo pohodlné a hlavne bezpečné. Postupne som skúšal New Kia Sorento, Chevrolet Captiva, Subaru Forester, Honda CRV, Toyota RAV-4, LR Freelander, BMW X3, Audi Q5, Mercedes GLK a XC60.
Hneď po prvom zvezení mi zostal užší výber a to XC60, X3, Q5, Freelander a GLK. Ostatné autá som hneď z rôznych dôvodov vyradil. Po dôkladnom zvážení a opätovnom (niekoľkonásobnom :-)) skúšaní som sa definitívne rozhodol pre XC60. Na aute sa mi od začiatku veľmi páčil zadok - a to je pre chlapa fakt dôležité :-) a interiér. Celé to na mňa zapôobilo veľmi upokojujúcim dojmom.
Nakoniec nastal deň D a ja som sa vybral nabúchaný katalógovými fotkami, s naštudovaným cenníkom a preštudovanými recenziami k predajcovi. Po debate dom si nechal nacenit D5 automat Momentum (nechcel som pôvodne kožu) s xenónmi, nezávislým kúrením, Safety packetom, Driver suport packetom a RTI navigáciou. Dodacia doba bola cca 7-8 týždňov. Dostal som celkom slušnú cenu ale aj tak som ešte pre pokoj v duši zašiel za iným dealerom. Tam mi vedel dať akurát tak rovnakú cenu ako som už mal. Dal som si teda ešte nejaký čas na rozmyslenie a na nete som zabrúsil na volvo fórum a vyčmuchal som tam dealera v Maďarsku.
Hneď večer som mu poslal mail a ráno ma čakalo v inboxe príjemné prekvapenie - naozaj super cena v porovnaní s tým, čo som mal. Tak som sa teda vybral do Gyoru, pri debate s predajcom a povození sa na rôznych výbavách som zmenil pomerne veľa vecí. Výbavu Momentum na Summum a dal som bledú/kávovú kožu s bledým volantom. Vyhral hlavne argument, že koža sa bude lepšie urdžiavať, s čím musím teraz s odstupon času naozaj súhlasiť. Ďalšia vec, ktorú som doplnil, je xenium packet, a to kôli akcii, ktorú mali, pričom strešné okno, parkovacia kamera a elektrické sedadlo spolujazdca ma vyšli v podstate zadarmo. Ostatné zostalo podľa pôvodného plánu. Objednával som ho v polovici júla a dodacia lehota bola cca koniec októbra/začiatok novembra. Celý čas, čo bolo objednané, som sledoval kurz HUF/EUR a dúfal som, z čisto zištných :-) dôvodov, že maďarskej ekonomike sa nezačne znovu dariť - podarilo sa :-)
Auto prišlo v októbri, ako u dealera sľúbili, bolo vtedy dosť zlé počasie, tak som dostal zadara ešte aj gumenné koberčeky a išiel som domov.
Musím povedať, že milý prístup predajcu v Maďarsku ma naozaj prekvapil a úspora za dve cca 150 km dlhé cesty naozaj stála.

rekapitulácia popisu auta:
- D5 (205k biturbo) AWD
- automat
- farba Terrabronz
- výbava Summum
- Driver suport, safety, xenium packet
- strešné okno
- ťažné
- zatmavené okná
- navi a kamera
- držiak okuliarov - je prvý, do ktorého sa mi aj zmestia
- interiér - bledá/kávová koža
- nezávislé kúrenie s DO
- aktívne xenóny
- kdejaké drobnosti :-)

Odkedy som ho kúpil, neviem si vynachváliť hlavne pohodlie, jazdím veľa, ale ani po 800 km nie som rozlámaný ako voľakedy.

Čo sa týka očakávaní, ktoré som mal, všetky sa splnili a na auto zatiaľ nemôžem povedať krivého slova. Je to moje prvé auto s automatom a aj napriek tomu, že občas radí trochu váhavo, by som už manuál na každodenné jazdenie nechcel.
Som veľmi príjemne prekvapený z podvozku, že je naladený tak, že príjemne žehlí naše stredoeurópske "cesty", ale v zátačkách sa nejak extrémne nenakláňa.
Do kufra sa mi všetko, čo potrebujem, zmestí - vrátane nosiča na bicykle a keď ideme na lyžovačku, je super, že sa dá zložiť samostatne stredný diel medzi zadnými sedadlami.

Hodnotenie po častiach:

Design:
Je to silne subjektívna vec, ale mne sa auto od začiatku páčilo a najkrajšie bolo v bronzovej farbe. Farba je praktická aj z toho dôvodu, že na nej nie je vidieť prach a blato.
Predná časť bola krajšia, keď ešte montovali hmlovky - MY2011 je už bohužiaľ bez nich a nie je ich možné doobjednať. Z tohto dôvodu som si doobjednal R-Dedign lišty na plasty po hmlovkách, tak uvidím, ako to bude vyzerať.
Zadná časť a hlavne svetlá sú v noci jednoducho nezameniteľné :-)
Disky sa volajú tuším Zephirus a sú v dvojfarebnej kombinácii - strieborná/čierna

Motor a prevodovka:
Motor D5 s 205 koňmi poskytuje autu dostatočnú silu aj v dlhých stúpaniach, ak je aj plne naložené + s truhlou a rovnako stačí na bezpečné predbiehanie. Do cca 3000 otáčok je kultivovaný, ale vo vyšších otáčkach ho je výrazne počuť. Štarty sú aj pri -17C (menej zatiaľ nebolo) bez problémov a motor má hneď pravideľný chod a pomerne nízku hlučnosť.
Prevodovka je vynikajúca, ak sa často nemení jazdný štýl. Pri pokojnej jazde pekne kultinovane radí a ani o nej neviem. Problém nastane, ak náhle prudšie zošliapnem pedál, väčšinou podradí o 2 stupne, mimo ideálne otáčky, a motor neťahá.
Manuálny režim radenia je na moje prekvapenie nastavený tak, že automatika zasahuje len na spodnom a vrchnom obmedzovači, takže človek môže radiť naozaj ako s klasickým manuálom a napr. podržať vyššie otáčky, ak treba.
Režim šport je použiteľný do cca 100 km/h, potom už nemá zmysel a nie je ho vôbec cítiť na výkone, iba na spotrebe :-)

Jazda:
Musím bezvýhradne Volvo pochváliť. Podvozok ma vyvážené nastavenie a čitateľné správanie. Filtruje krásne nerovnosti, ale nepohupuje sa a ani sa v zákrutách výrazne nenakláňa. Od podvozku je zvukovo odfiltrované vynikajúco. Z auta je dobrý prehľad a ani A stĺpiky výrazne nebránia pri pohľade cez rohy. Dozadu je vzhľadom na veľké zadné okno a veľké zrkadlá vidieť ukážkovo. Riadenie je nastavené kompromisne, extra spätnú väzbu nečakajte, ale nie je zase ani preposilované "maslo".
Jedna vec ma s odstupom času občas hnevá a to je polomer otáčania. Nedá sa s tým poriadne vytočiť a tak napr. v podzemných garážach musím dosť často ísť na dva krát.

Interiér:
Interiér je až na ovládanie otvárania kufra navrhnutý ukážkovo ergonomicky. Každý ovládač je tam, kde by ste ho čakali. Na zadných sedadlách je pre 190 cm chlapa málo miesta, ale pre ženy a deti to bohato stačí.
Vypracovanie sedadiel a spracovanie materiálov je na vysokej úrovni. Sedadlá su to najlepšie, v čom som sedel - týka sa to dlhých ciest. Ich bočné vedenie je slabé, ale to pri tejto kategórii auta asi ani nie je očakávané.

Navigácia:
Až na pribalený "VHS" ovládač som milo prekvapený. Po prvé aktuálnosťou máp a po druhé rýchlosťou prepočtu. Pri výbere miest z databázy je dosť pomalá, ale je to ešte v hraniciach únosnosti.
Ovládanie pod volantom je síce super nápad, ale občas si s ním pri točení volantom zavadím o stehno.

- auto ma ukludnilo :-) Aj keď sa začnem ponáhľať, po chvíli ma to prejde. Celé tona mňa pôsobí strašne ukľudnujúco, až mám niekedy pocit, že ma po vyše 0,5 mil km začína znovu baviť šoférovanie.
- 4x4 na snehu a na ľade je vyladené úplne super. Skúšal som to aj v cca 20 cm hlbokom snehu a auto sa valí dopredu ako tank.
- prekvapivo dobrá prejazdnosť v ľahšiom teréne (na ťažký terén mám iné auto). Potreboval som prejsť dosť hlboké riedke blato a fakt som tomu veľkú šancu nedával a čuduj sa svete, bez zaváhania prešlo
- svetlá výška - obrubníky už v meste nepozorujem :-)
- pohodlie jazdy a super sedadlá - sedadlá sú na dlhé jazdy fakt super, dostatočne veľké, príjemne tvarované a dobre nastaviteľné
- super svetlá - aktívne xenóny
- bočné okná s úpravou proti vode - zostávajú zázračne čisté :-)
- adaptabilný tempomat - silne návykový a na moje prekvapenie veľmi dobre fungujúci, mal som trochu obavu, ale som rád, že som si ho tam dal
- dostatočne silný motor - aj keď mu občas robí hanbu prevodovka
- parkovacia kamera so super obrazom, dobre funguje aj po tme
- veľké zrkadlá
- vyklápací držiak tašiek v kufri
- driver alert - už ma raz zachránil !

- prevodovka - automat občas váha, niekedy proti logike podradí o 2 stupne, takže pri predbiehaní používam dosť často manuál
- tlačítko elektrického otvárania kufra je hneď pod tlačítkom otvárania nádrže, takže jazdím s otvorenou nádržou.
-spotreba - jazdím zatiaľ síce len cez zimu a dosť v meste, ale aj pri pomerne ľahkej nohe nejazdím pod 10 l. Rekord som mal 9,3 ale to som chodil ako keď ide dôchdca z Lidla na favoritke s platom vajec na zadnom okne :-)
- premium sound nie je v skutočnosti premium, pri hraní FM mi občas chrapčí pravý predný reproduktor, ale pri pm3 je to OK. Neviem, čo to môže byť, ale občas ma to vytáča.
- malá nádržka ostrekovačov - 5 l je aj na ostrekovanie svetiel naozaj málo
- priečne nosníky na strechu (originál Volvo) sa montujú naozaj strašne zle. Nechápem, že to vôbec mohli takto pustiť do predaja. Až po dlhom laborovaní sa ich podarí nacvaknúť na strechu, čo je v zime naozaj blbé
- pomalé parkovacie senzory
- nemá merač teploty motora - cez zimu mi to dosť vadí
- veľký polomer otáčania

- zatiaľ OK, nemal som ešte poruchy, po servisnej prehliadke doplním

- mal som nehodu, prístup OK, nemôžem sa sťažovať ale dĺžka opravy bola fakt zlá. Servis trval 3,5 týždňa a bola to len plecharina, žiadna elektrika...

- servis po 30 000 OK

- ochota, príjemné vystupovanie

8.9.2011 18:40

servis 30 000

servis po 30 000, ráno som auto zaviezol a na obed bolo hotové. Taká klasika olej, filtre, kontrola, podolievať. Auto vrátili umyte a povysávané :-) Takže zatial spokojnosť aj so servisom.
Cena 350 EUR

5.9.2011 12:55

PPC 3 jednotka skúsenosti

takže po cca 5 000 km som sa konečne rozhodol napísať svoje dojmy z BSR PPC 3 Tuning systému.

Systém som sa rozhodol kúpiť cez http://www.bsrczech.cz/produkty/t1707/ ako oficiálneho zástupcu pre Českú Republiku. Lákalo na 207 na 245 hp a 434 na 520 Nm Dopredu som si tam zavolal a obchodník mi všetko vysvetlil a ponúkol, že ak sa mi s tým nechce hrať, vie mi to spraviť priamo Volvo, tuším hovoril Auto HASE. Následne som si objednal PPC 3 spolu s športovým filtrom, čistiacou kvapalinou a olejom. PPC 3 prišiel dobierkou do dvoch dní a hneď volali, že filtre nie sú ale, že ho dodatočne pošlú na svoje náklady čo sa aj o cca 10 stalo.
Následne som mal po nehode cca 3 týždne nepojazdné auto, takže som sa k inštalácii nedostal. Medzi tým mi ale volali z BSR, či som balík dostal lebo, že som sa ešte neregistroval...to ma celkom príjemne prekvapilo 
Po vrátení zo servisu som prehodil vzduchový filter a išiel som programovať. Inštalácie SW na XP prebehla OK. Problém nastal keď som chcel načítať VIN a chybové hlášky. Mám bezkľúčový štart a maďarský návod k autu tak som dosť dlho laboroval ako dať polohu Ignition 2  ale nakoniec som zavolal do BSR a za cca 30 sek to už frčalo. Načítalo to auto, zosynchronizoval som to s PC, stiahol upgrade cez SW, znova synchronizácia a upgrade auta. Robota na cca 20 min.

Pocity po 5000 km sú, že to neboli vyhodené peniaze. Je citeľný lepší ťah motora a najmä zmenila sa klasická charakteristika automatu na podstatne lepšiu logiku. Konečne to už neradí hociako náhodne hore dolu. Veľmi citlivá a rýchla je v S režime (až je to niekedy nepríjemné), naopak v D radí pri normálnej jazde na 1450 rpm, keď je viac stlačený plyn, na cca 1950 rpm, inak klasika, točí až hore.
Čo sa týka PPC 3, dá sa s ňou upgradovať, nahrať pôvodný SW a načítať chybové hlásenia, čiže je to aj ako klasická diagnostika. Uff, nejak som sa rozpísal 

26.8.2011 14:21

R design

- R design dolnky na prenú masku
- podsvietené prahy dverí
- nový sieťový program
- ochrana na zadný nárazník

- BSR PPC kit. Optimalizácia z 205 za 245 hp a 520 NM. K tomu doplnený športový vzduchový filter, čiže suma sumárum skoro 250 hp. Je to cítiť, keďže je aj zmenená charakteristika automatickej prevodovky.

(nové foto v galérke)

26.8.2011 13:31

nehoda

- takže prvú nehodu mám za sebou. Nedalo mi prednosť auto, takže mám nové dvoje dvere a zadný blatník. Foto je v galérke :-)

Přidat názorDiskuse: Volvo XC60

Další vozy Volvo XC60

Zatiaľ všetko funguje bez problémov

Super, presne to som chcel

ale na zadných sedadlách by to ešte nejakých tých 5 cm znieslo ale na druhú stranu, ja sa tam nevozím

Super, na že je to vysoká búda jazdí super a keď nasneží, ide ako priklincované

Volvo :-)

zatiaľ som ešte nebol na servisnej prehliadke, tak neviem

Zatiaľ som potreboval len nejaké doplnky a to bolo do cca 2 dní k odberu

Ja nie som závodník a 205 koní mi bohate stačí

Mno, pod 10 sa nedostanem a to nemám nejak obzvlášť ťažkú nohu

Len pri režime S a vysokých otáčkach robí hluk ale je to celkom príjemný bublot

Super, prestal ma konečne pri jazde autom bolieť chrbát

Vybehla mi srna a auto stálo v momente. V normálnej prevádzke sa krásne dávkuje brzdná sila.

Na rozmery auta dobré, len na bokoch sú neprakticky umiestnené kryty na výmenu zadných žiaroviek a občas vypadávajú