PietroLM (muž 34 let) Poslat zprávu

Kia Rio 1.5 CRDi LX+

Kia Rio, foto 1 Kia Rio, foto 2 Kia Rio, foto 3 Kia Rio, foto 4 Kia Rio, foto 5 Kia Rio, foto 6 Kia Rio, foto 7 Kia Rio, foto 8
Kia Rio, foto 9 Kia Rio, foto 10 Kia Rio, foto 11 Kia Rio, foto 12 Kia Rio, foto 13 Kia Rio, foto 14 Kia Rio, foto 15 Kia Rio, foto 16 Kia Rio, foto 17 Kia Rio, foto 18 Kia Rio, foto 19

Přezdívka auta Kia Rio Rok výroby 2009 Koupeno nové najeto [km]:19000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1493 výkon [kW]: 81 kroutící moment [Nm]: 235 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9.9 maximální rychlost [km/h]: 176 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 280 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 4.7

Zdravím všetkých priaznivcov MACZ. Moje staršie recenzie ste si už možno všimli. Mám tu svojho favorita a bývalé rodinné auto, peugeot 205. Konečne prišiel čas aj na krátku recenziu nástupcu 205-ky, kiu rio.

Cesta k fungel novému autu v našej rodine bola dlhá a strastiplná. Nebyť šrotovného tak pravdepodobne dodnes jazdíme peugeotom. Nie kvôli nedostatku financií, ale kvôli tomu "nakopnutiu" v zmysle nové auto teraz alebo nikdy. Námatkovo si teraz spomeniem na niekoľko možných alternatív ktoré sa omieľali a boli postupne zavrhnuté/zabudnuté:

Renault Thalia- dobrá cena ale len s benzínom a otcovi sa navyše nepáčila

Dacia Logan- spočiatku nebola k dispozícii s naftovým motorom a potom sa 50kw základného dci-čka zdalo otcovi málo

Mitsubishi Colt- nevídaná variabilita, výkonné motory a prijateľný dizajn, zavrhnuté pre vyššiu cenu a ehm, neochotu predajcu

Toyota Yaris- môže sa chlapovi páčiť yaris? Môže..zavrhnuté zvyškom rodiny..aj keď zlá kúpa by to nebola

K riu sme potom prišli viac menej náhodou. Kia spustila akciu na dieselovú verziu, ktorá stála aj s dobrou výbavou a s 80kw naftou 12 000€. Plus prišlo šrotovné, čiže ďalších 2000 eur dolu. Za desať tácov naftová raketa s klímou, fabrickým rádiom, lakťovou opierkou a ďalšími serepetičkami, no nekúp to.

A tak to kúpili, priamo cez dvere showroomu sme po podpise zmlúv vyrazili v ústrety západu slnka :D Ale vážne, je to fajn pocit kupovať nové auto, niekto síce za také peniaze kupuje jazdenky ale sadnúť si do "nepreprdeného auta" má svoje čaro.

Toľko k nákupu, teraz trochu objektívnych poznatkov o aute samotnom.

Exteriér

Naša kia má peknú červenú metalízu, myslím že je to najrozšírenejšia farba na tomto aute, napriek tomu ok. Na zliatinové disky nevyšlo, 15 palcové disky kolies kryjú fabrické puklice vcelku vydareného dizajnu. Inak nenájdeme žiadne dizajnové výstrelky, ja to volám "kórejský industriálny dizajn", nič navyše ale celok pôsobí harmonicky. Predsa len, auto si odbylo premiéru v roku 2005. Jedná sa teda o starší dizajnový jazyk.

Súčasného motoristického novinára by pri zbežnej prehliadke interiéru najskôr trafil šľak a na pero/klávesnicu by sa mu tlačili výrazy ako "nekvalitné tvrdé plasty" a "kráľovstvo šedi".
Treba priznať, že interiér je, podobne ako exteriér, navrhnutý funkčne, olizovačov plastov a chronických priaznivcov koncernu VW interiér utvrdí v ich pravdách, o nadradenosti nemeckých značiek. Teda- plasty sú väčšinou sivé, horná časť prístrojovky je čierna. Spracovanie je dobré, žiadne špáry alebo vŕzganie plastov sa nekoná. Rozhodne plusom je fabrické autorádio. Kórejci sa konečne poučili a začali montovať rádiá, ktoré sú integrálnou súčasťou stredového panelu. Vyzerá to omnoho hodnotnejšie. Navyše, dolu v poličke pred radiacou pákou sa nachádza prípojka na usb kľúč alebo prehrávač. Bez príplatku.

Celková ergonómia je z mojej strany bez výhrad, ovládače rádia a ventilácie sú umiestnené prevažne vyššie, nie je treba príliš sklápať zrak. Sedadlá sú skôr tuhšie, bočné vedenie ale nečakajte. Dajú sa v nich ale pohodlne absolvovať aj dlhšie trasy bez potreby návštevy chiropraktika.

Jediné, čo mi v interiéri vadí, je absencia koženého poťahu na volante. Nie kvôli šmýkaniu, volant je totiž z vrúbkovaného plastu- pôsobí to ale lacne a spoločne s nedostatočnou hrúbkou venca nie je volant práve pýchou ria.

Neoddiskutovateľne najväčšou prednosťou celého auta je výborný motor. Po presadnutí z môjho favoritu som zažíval podobné pocity, aké museli mať prví porevoluční manažéri ktorí dostali služobnú oktáviu TDI..

Takže jedná sa o moderný naftový štvorvalec využívajúci vstrekovanie systému common-rail druhej generácie, preplňovaný turbodúchadlom s variabilne nastaviteľnými lopatkami (vgt). Dosahuje maximálny výkon 81 Kw pri 4000 otáčkach a 235 nm pri 1900 otáčkach. Pohotovostná hmotnosť 1200 kíl síce nie je najmenšia, no napriek tomu malý hatchback dokáže s týmto motorom pozametať aj väčšie autá. Nejde ale o pretekanie sa, razantne sa zlepšila bezpečnosť, najme pri predbiehaní ktoré trvá naozaj krátko.

Auto má písanú maximálku 180 km/h a zrýchlenie na stovku za desať sekúnd. Zrýchlenie som netestoval ale maximálnu rýchlosť tachometrovo určite prekoná..pri 180 (všetko tachometrové údaje) má motor ešte citeľnú rezervu a vyžmýkať by sa dal na minimálne 200km/h. Na ďiaľničných 130 sa motor ani nezadýcha, otáčky sa pohybujú okolo 3000. Spotreba je ešte v norme ale chcelo by to na diaľnici určite 6 stupeň.

Čo bolo pre mňa prekvapením, je neochota motora pracovať v nízkych otáčkach. Zo starým peugeotom som bol naučený hodiť tam po meste 5-ku a tá tam vydržala do rýchlosti 40km/h. V kii ani náhodou. Päťka je v meste tabu, štvorka sa dá rozumne udržovať len po rovinke, aj to tých tachometrových "medzi 50 a 60", teda nie čistá 50-ka. Motor teda v oblasti pod 1800 otáčok odmieta spolupracovať. Nezhasne ale duní, trasie sa zadné plato a celkovo má človek pocit, že motoru ubližuje. Pri tých 1800 otáčkach sa dostaví turbo a začína typický turbodieselový kopanec. Ten vydrží asi po 2500 otáčok a potom začína nastupovať výkonová krivka. Pri bežnej jazde ale nemá zmysel ísť ďalej ako na tých 3000 otáčok. Pri predbiehaní alebo razantnom zrýchľovaní si motor nechá povedať aj 4000 ale to je zbytočné.

Celkovo motor rozhodne nespadá do kategórie "user-friendly" teda používateľsky prívetivý. Vyžaduje správne zaobchádzanie pri ktorom sa odmení výbornou dynamikou a spotrebou. Kto je ale zvyknutý na benzínové autá, bude s ním jazdiť ako neúspešný žiak autoškoly.

Záverom ešte spomeniem spotrebu, ktorá sa pohybuje na úrovni plus mínus asi tých 5 litrov. Asi lebo nemáme palubný počítač a tak je to skôr odhad. Minule pri trase bratislava-liptovský mikuláš som potreboval ísť čo najúspornejšie a tak som sa lajdal stovočkou v pravom pruhu a podľa dotankovania mi vyšla priemerná spotreba niečo málo nad 4 litre. Takže dá sa jazdiť aj naozaj za hubičku.

Podvozok

Podvozok je jedným slovom priemerný. Žiadny aladinov zázračný koberec vznášajúci sa nad rozdrbanými slovenskými pseudocestami ale ani kostitras ašpirujúci na motokáru. Diery a výtlky na ceste je kvôli menším kolesám a rázvoru cítiť, odtlmenie je ale dostatočné. V zákrutách sa kia príliš nezdržuje a rovno sa nakloní, pocit kontroly nad autom ale zostáva veľmi dlho a jazdné vlastnosti by som označil ako čitateľné. Treba to ale brať s rezervou lebo nie som žiadny závodník a pravdupovediac, do krízovej situácie som sa ešte v Riu nedostal.

Prevodovka

Jedná sa o klasický 5 stupňový manuál. Nič zvláštne, prvé tri stupne sú sprevodované skôr nakrátko, päťka je potom vyslovene dlhšia. Presnosť je dobrá, rozhodne lepšia ako na nových francúzskych autách ale nie zas tak dobrá ako v tých nemeckých..niekde medzi. Dráhy sú jasne definované, zmena stupňov ide ľahko, k dokonalosti chýba ten pocit že "zapadá to tam samo" ako pri prevodovkách koncernu VW.

Bezpečnosť

Kia Rio II získala v nárazových testoch euro NCAP 4 hviezdičky za ochranu dospelých pasažierov, 3 hviezdy za ochranu detí na palube a na postupku dve za ochranu pri zrážke s chodcom.

Rozhodne sa jedná o dobrý výsledok, hoci sú aj lepší. V základnej bezpečnostnej výbave sú dva čelné airbagy, ABS s EBD, úchyty isofix na detské sedačky a pripomienkovač nezapnutého pásu pre vodiča (mimochodom otravná vec).

Variabilita

V základe sú delené sklopné sedadlá v pomere 1/3. V spojení s praktickou karosériou typu hatchback to dáva môjmu otcovi netušené možnosti na zmenu rodinného približovadla na dodávku. Kufor v základnej polohe pojme s prehľadom týždenný nákup, po sklopení zadných sedadiel (áno, vznikne schod, wtf) sa do kie s prehľadom narve chladnička, dve motorové kosačky, koberec, vrecká s cementom, motyky, rýľe..proste čokoľvek vás napadne a vo svojom aute by ste to napchaté nechceli :D

Jednoznačne chýba ťažné zariadenie, v kii zaň pýtali nekresťanských vyše 500 eur. Zatiaľ na ťahanie vozíka používame môj starý dobrý favorit.

Mimochodom v kufri máme príplatkovú gumovú vaničku ktorá má pomáhať pri rozliatí nejakého svinstva v kufri..pomáha, niekoľkokrát vyskúšané..

Silný motor

Nízka spotreba

Výborný pomer cena/užitočná hodnota

Príjemné maličkosti vo výbave (prípojka na usb, lakťová opierka)

Kie sa nekradnú

Lacne pôsobiace plasty v interiéri

Tenký veniec volantu z nie práve príjemného materiálu

Tvrdé dverové lakťové opierky

Nezvláda nízke otáčky

Jazda po meste vyžaduje časté radenie a citlivú prácu zo spojkou

Poruchy viz. novinky. Povinné servisné prehliadky vybavil autorizovaný predajca. Po legislatívnej zmene ale využijeme svoje právo a kia pôjde na prehliadku inde. Nie kvôli nespokojnosti z prístupu servisu, ale kvôli cene. Ročná prehliadka vyšla na 270 eur a len olej samotný stál údajne 100 eur..ďakujem pekne

Pre zaujímavosť- otcovi kolegovia majú dve identické kie rio, kúpené približne v rovnakej dobe ako naša. Mali problém, že niečo búchalo od nápravy, asi čap..vymenené v rámci záruky, čo som počul.

Predajca bol v pohode, taký normálny nevtieravý prístup. Je fakt, že vtedy sa moc núkať nemuseli, showroomy boli kvôli šrotovnému plné.
Prístup je ale rôzny, napríklad vo vedľajšom showroome citroenu ma zarazila, pravdepodobne majiteľka..dumali sme nad cé trojkou a pristavila sa či potrebujeme pomôcť. Rodičia sa nemohli rozhodnúť medzi slabšou a silnejšou verziou motoru 1,4i. Ja som bol za silnejšiu verziu, lebo príplatok bol naozaj malý. Táto "osoba" sa do mňa obula, normálne takým arogantným tónom, že čo ja vlastne do toho kecám a že slabšiu verziu majú hneď na sklade a je o tooooľkoto lepšia.. s dovolením u takej puče by som si nekúpil ani koberčeky do xantie.

V kii nás normálne slušne upozornili, napríklad že na modrú metalízu by sme museli čakať, ale nikto do nás nehučal že "berte červenú sedláci lebo je na sklade"

to len ako príklad prístupu predajcov

26.11.2012 22:21

Čapy, ložiská, ťažné

Autu nedávno skončila záruka, a presne podľa plánu súdruhov zo Soulu, prišli prvé servisné úkony. Zatiaľ však nič vážne. Pri 47 000 km začali hučať ložiská. Pri prehliadke v servise odporučil technik vymeniť aj jeden čap na prednej náprave. Ešte nebol zničený ale už bol na najlepšej ceste. Takže preventívka. Diely ľahko dostupné a rozumne nacenené.

Už dávnejšie bolo namontované odoberacie ťažné zariadenie. Favorita som predal a v rodine by nezostalo ani jedno auto s guľou takže..

29.7.2012 20:54

Novinky

Až mi to príde divné, ale akosi niet čo v súvislosti s Kiou hlásiť. Momentálne má najazdené niečo cez 40 000 km a bez problémov.

Jediné, čo ma napadá je občas blbnúci imobilizér. Väčšinou v daždivom počasí (možno zle utesnená elektronika) občas zasvieti kontrolka imibilizéra a auto nejde naštartovať- točí ale nenaskočí. Pomôže až vytiahnuť kľúč a skúsiť znova.

Další vozy Kia Rio

Nové auto..bola by hanba keby niečo iné ako maximálna spokojnosť

prejde poľnú cestu, odvezie veľa, spokojnosť

Stále je to malé auto. 4 ľudia ale strádať nebudú

Pre bežného motoristu akurát

Dobrý

Nebyť predražených servisných prehliadok..

Zatiaľ nebolo treba

na 50/90/130 stačí s veľmi veľkou rezervou

eňo ňuňo

Viac ako motor počuť odvaľovanie pneumatík

Pohodlné aj na dlhšie trasy, stredne tvrdé, bez bočného vedenia

Silné ale najmä dobre dávkovateľné

Je to hatch, ale stačí