PietroLM (muž 34 let) Poslat zprávu

Škoda Favorit 135L

Škoda Favorit, foto 1 Škoda Favorit, foto 2 Škoda Favorit, foto 3 Škoda Favorit, foto 4 Škoda Favorit, foto 5 Škoda Favorit, foto 6 Škoda Favorit, foto 7 Škoda Favorit, foto 8
Škoda Favorit, foto 9 Škoda Favorit, foto 10 Škoda Favorit, foto 11 Škoda Favorit, foto 12 Škoda Favorit, foto 13 Škoda Favorit, foto 14 Škoda Favorit, foto 15 Škoda Favorit, foto 16 Škoda Favorit, foto 17 Škoda Favorit, foto 18 Škoda Favorit, foto 19 Škoda Favorit, foto 20 Škoda Favorit, foto 21 Škoda Favorit, foto 22 Škoda Favorit, foto 23 Škoda Favorit, foto 24 Škoda Favorit, foto 25 Škoda Favorit, foto 27 Škoda Favorit, foto 28 Škoda Favorit, foto 29 Škoda Favorit, foto 30 Škoda Favorit, foto 31 Škoda Favorit, foto 32 Škoda Favorit, foto 33 Škoda Favorit, foto 34 Škoda Favorit, foto 35 Škoda Favorit, foto 36 Škoda Favorit, foto 37 Škoda Favorit, foto 38 Škoda Favorit, foto 39 Škoda Favorit, foto 40 Škoda Favorit, foto 41 Škoda Favorit, foto 42 Škoda Favorit, foto 43 Škoda Favorit, foto 44 Škoda Favorit, foto 45 Škoda Favorit, foto 46 Škoda Favorit, foto 47 Škoda Favorit, foto 48 Škoda Favorit, foto 49 Škoda Favorit, foto 50 Škoda Favorit, foto 51 Škoda Favorit, foto 52 Škoda Favorit, foto 53 Škoda Favorit, foto 54 Škoda Favorit, foto 55 Škoda Favorit, foto 56 Škoda Favorit, foto 57 Škoda Favorit, foto 58 Škoda Favorit, foto 59 Škoda Favorit, foto 60 Škoda Favorit, foto 61 Škoda Favorit, foto 62 Škoda Favorit, foto 63 Škoda Favorit, foto 64 Škoda Favorit, foto 65 Škoda Favorit, foto 66 Škoda Favorit, foto 67 Škoda Favorit, foto 68 Škoda Favorit, foto 69 Škoda Favorit, foto 70 Škoda Favorit, foto 71 Škoda Favorit, foto 72 Škoda Favorit, foto 73 Škoda Favorit, foto 74 Škoda Favorit, foto 75 Škoda Favorit, foto 76 Škoda Favorit, foto 77 Škoda Favorit, foto 78 Škoda Favorit, foto 79 Škoda Favorit, foto 80 Škoda Favorit, foto 81 Škoda Favorit, foto 82 Škoda Favorit, foto 83 Škoda Favorit, foto 84 Škoda Favorit, foto 85 Škoda Favorit, foto 86 Škoda Favorit, foto 87 Škoda Favorit, foto 88 Škoda Favorit, foto 89 Škoda Favorit, foto 90 Škoda Favorit, foto 91 Škoda Favorit, foto 92 Škoda Favorit, foto 93 Škoda Favorit, foto 94 Škoda Favorit, foto 95 Škoda Favorit, foto 96 Škoda Favorit, foto 97 Škoda Favorit, foto 98 Škoda Favorit, foto 99 Škoda Favorit, foto 100 Škoda Favorit, foto 101 Škoda Favorit, foto 102 Škoda Favorit, foto 103 Škoda Favorit, foto 104 Škoda Favorit, foto 105 Škoda Favorit, foto 106 Škoda Favorit, foto 107 Škoda Favorit, foto 108 Škoda Favorit, foto 109 Škoda Favorit, foto 110 Škoda Favorit, foto 111 Škoda Favorit, foto 112 Škoda Favorit, foto 113 Škoda Favorit, foto 114 Škoda Favorit, foto 115 Škoda Favorit, foto 116 Škoda Favorit, foto 117 Škoda Favorit, foto 118 Škoda Favorit, foto 119 Škoda Favorit, foto 120 Škoda Favorit, foto 121 Škoda Favorit, foto 122 Škoda Favorit, foto 123 Škoda Favorit, foto 124

Přezdívka auta favson Rok výroby 1990 Koupeno ojeté najeto [km]:68000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1289 výkon [kW]: 43 zrychlení 0-100 km/h [s]: 15 maximální rychlost [km/h]: 150 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 13 zavazadlový prostor [l]: 260 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7

Nápad kúpiť si vlastné auto vo mne driemal už od dákych 16-tich rokov..vodičák ešte v nedohľadne ale už vtedy som začal po brigádach zháňať peniaze..

Veci sa začali hýbať rýchlejšie keď som dovŕšil 18 rokov. Vodičák pekne na prvý raz ako sa patrí a potom už len vybrať to pravé auto. Už pol roka som sledoval rôzne online autobazáry a rozmýšlal som čo by bolo pre mňa najvhodnejšie..

Na rozum mi chodili škodovky, lacné diely, každý to vie opraviť..také študácke auto..v mojom cenovom limite sa pohybovali zachovalé stodvadsiatky, zvlášť som sa kukal po 125-kách alebo stotridsiatkach..nad favoritom som spočiatku ani nerozmýšlal, väčšina áut v ponuke boli predražené vraky z opačného konca republiky.

Situácia sa zmenila, keď som pri nekonečnom surfovaní po nete narazil na výbornú ponuku. Zachovalý favorit za rozumnú cenu priamo v mojom meste. Už na fotkách bolo vidno začínajúcu koróziu v rohoch dverí a prahu, ale originálny stav, prvý majiteľ a najmä nízky kilometrový nábeh (68 000) ma presvedčili ísť sa na to pozrieť bližšie.

Zohnať majiteľa bolo prekvapujúco ťažké, jeden by povedal, že keď sa snažím predať auto tak som aspoň na telefóne. Mal som ale šťastie, podarilo sa mi nájsť adresu domu a tam som už videl pristavený favorit.

Spolu s otcovým kolegom sme auto prezreli a zhodli sme sa, že je to dobrá kúpa..majiteľ bohužiaľ auto potreboval ešte mesiac kým mu dôjde nové auto tak som musel pekne trpezlivo čakať až do novembra toho roku.

Po autobusoch MHD vysnívaný dátum prišiel, a ja som sa dočkal najlepších Vianoc svojho života. V novembri. Podpísali sa zmluvy,vysádzal som na drevo ťažko zarobené drobné a mohli sme vyraziť. V závese za (dnes už zosnulým) peugeotom 205 som vyrazil na svoju prvú jazdu škodou favorit. Prvé dojmy? Kde je sakra páčka na posun sedadla a ako sa vypínajú svetlá :D no verili by ste tomu..

Nasledovalo obdobie zžívania sa s autom. Až tak práce na tom nebolo, na spojkovú charakteristiku si zvykne aj šimpanz a ono tých hejblátiek tam moc nie je (majitelia vedia). Jedná sa o také užitočné grífy ako:

-pred studeným štartom niekoľkokrát prešliapnuť plyn aby sa naťahal benzín do karbecu (čím dlhšie sa stálo, tým viac)

-pri štarte zohriateho motoru prešliapnuť plyn a držať až kým motor nenaskočí

-lokalizovať a zapamätať si polohu pumpičky benzínu na karburátore

Sú potom aj záležitosti, ktoré sa mi dodnes nepodarilo rozlúštiť, a pri niektorých uvažujem, či chcem poznať odpoveď. Jedná sa napríklad o zvláštny prievan, ktorý v niekoľkých prúdoch tiahne kabínou aj pri úplne vypnutom ventilátore a zavretých oknách. Alebo tiež prečo spolujazdcove dvere pri pohľade z niektorých uhlov vyzerajú ako zle napasované, aj keď auto nebolo nikdy búrané. Á, tie doby revolučné..

Technický popis

Auto je, podobne ako ja, rok výroby 1990 a jedná sa konkrétne o typ 135L. Čo značí klasický karburátorový motor, krátka prevodovka a "lux" výbava. Oproti bežnej základnej výbave má otáčkomer a predné hmlovky. Z tuzexových doplnkov môžem spomenúť ručne šité zamatové poťahy, ktoré môžu pôsobiť gýčovo ale zvykol som si na ne a už tam zostanú. Potom rádio philips na kazety. To som asi po roku +- úspešnej prevádzky doslova vypáčil pajzrom a nahradil rádiom blaupunkt san remo mp.

Zvláštnosťou vo výbave je ručný sytič.Predchádzajúci majiteľ bol zrejme kutilský typ a len tak nejakým automatom si nenechal kecať do voľnobežných otáčok. Z retrospektívneho hľadiska môžme povedať, že to bola chyba. Automatický sytič na favoritoch pracoval zväčša spoľahlivo a jeho kutilsky vyrobený manuálny nemesis nevie nikto opraviť. Ale aby som nebol zlý, tak treba povedať, že nejaké to deci benzínu to po meste pravdepodobne ušetrí. Len netreba zabudnúť sytič po minútke jazdy vypnúť, lebo si spravíte dieru do rozpočtu (nádrže).

Karoséria je nalakovaná úžasne "nadčasovou" Sahara hnedou farbou. Povedal by som, že hnedá farba na autách už vyšla tak z módy, že sa do nej opäť dostáva (viz. mercedes, lexus, škoda, kia..)
Uznať ale treba, že farba je to v prvom rade (ako celé auto) praktická. Bežnú prevádzkovú špinu na nej prvé dva mesiace takmer nevidno. Ak si občas opláchnete okná aby ste orientačne videli von, nemusíte umývarku navštíviť viac ako 2x ročne. Treba len potom dať pozor, aby ste sa pri nastupovaní a vystupovaní neobtreli o karosériu, lebo vás nezachráni ani vaniš oxyekšn.

Ďalšou z výhod je, že na tom slabo vidno hrdzu. Tej nie je až tak veľa, predchádzajúci majiteľ sa o autíčko pekne staral a tak malo striekané dutiny, menené predné blatníky a vyvárané prahy. Hrdza najviac hlodala na rohoch predných dverí. Vyriešené veľmi prakticky- celý kus "infikovaných" dverí sa odstrihol a navaril sa tam kus nového plechu. Prvú zimu som to ponatieral len aby sa nepovedalo. Prahy a spodky dverí. Tie celkom prežili, ale už na jar som musel plátať tmelom dieru v mieste kde sa spája prah a zadný blatník. Poučený skúsenosťami som na tomto mieste na jeseň minul asi pol kýbla Tlumexu a zatiaľ to drží. Neviem, či pod vrstvami farby ešte je aj kov, ale cez stk to prešlo..
Podvozok bol už dva krát za môjho spravovania striekaný plastizolom (alebo takým niečím)a viac-menej to drží.
Najväčším problémom z oblasti korózie je uloženie zadných tlmičov. Už pri kúpe to nebolo dobré a po dvoch zimách je to ešte horšie. Kamarátovi na formane už tlmič bol "pozrieť" čo sa deje v kufri a nechcem, aby sa mi stalo to isté. Zatiaľ som to len brúsil a natieral, keď to odhnije tak tam dám navariť celkom novú časť.

Jednoznačne odporúčam pozrieť galériu, boj s koróziou je vyčerpávajúci, ale tiež fascinujúci boj.

Motor:

úžasná hliníková trinásťstovka, produkt po desaťročia trvajúceho zlepšovania má málo nabehané a celkovo sa javí v dobrej kondícii..fáva bežne najazdia 200tis. km do GO takže môžem zdá sa, kľudne spať..

S výkonom som spokojný. Môže to znieť zvláštne ale nikdy som moc dobre nechápal ľudí, ktorí za prvú výplatu kúpili obúchanú calibru, a za druhú im rodičia platili pohreb. Občas samozrejme navštívim aj vyššie otáčkové pásmo, treba vyhnať pavúky zo sania a tak. Bežne ale jazdím do 100 km/h a 3000 otáčok. Pri rýchlejšej jazde to začína požierať deti pri ceste a hluk v kabíne vás stopne rýchlejšie ako pud sebazáchovy. V jednej príležitosti som to vytiahol na 140, pri riešení dávnej dilemy či dokáže učeník prekonať svojho majstra (dobre, pretekal som sa s kamarátom na felícii). Výsledok je taký, že aj tak sme obaja dementi a 50kw felícia je naozaj rýchlejšia ako 43kw favorit.

Brzdy:

nové kotúče a obloženie-brzdí to dobre..žiadne abs ani brzdové asistenty ale keď dupneš na pedál tak brzdí ako o život..uvidíme ako to bude s fadingom v dlhších klesaniach..veľmi pozitívne však hodnotím dávkovanie brzdného účinku, nové autá v honbe za pseudobezpečnosťou majú častokrát brzdy nastavené na "smrtiacu citlivosť"-tu to nehrozí, dá sa pekne plynulo od dobrzďovania až po flekovanie.

Prevodovka:

vcelku presná, trochu dlhšie dráhy ale stupne ľahko zapadnú do jasne vymedzených miest.Problém nastane, keď si nostalgicky zaspomínam na autoškolu, a pri radení nestlačím spojku. Áno, to sa mi vážne niekoľkokrát stalo. V zime môže byť radenie trochu tuhšie, s klesajúcou viskozitou prevodového oleja klesá tiež nadšenie radiacej páky k pohybu.

Spiatočka občas skočí "falošná"..vtedy pomôže ešte raz a dôraznejšie..s otcovym peugeotom kde som spiatočku hádzal na 5 krát a často aj cez zuby je to neporovnateľne lepšie.

Jazdné vlastnosti:

Napriek všetkým pochybnostiam a predsudkom, ktoré by modernou dobou zhýčkaný motorista mohol mať, favorit je pohodlné auto a na slovenských ehm, cestách sa cíti ako doma. Mäkko naladené pruženie, podvozkové komponenty navrhnuté s rezervou, to všetko pomáha favorit profilovať ako auto na zlé časy a zlé cesty. Jasne, jedného slnečného dňa sa zobudíme, a budeme mať tisícky kilometrov diaľnic s bezchybným povrchom. Potom si kúpim nemeckú pseudolimuzínu s hliníkovými nápravami a budem si pochvaľovať jazdné vlastnosti. Ale do tej doby radšej zostanem pri favorite.

V zákrutách sa to nakláňa, to nepochybne. Každopádne len natoľko, aby aj greenhornovi za volantom naznačilo kde ležia limity podvozku a trinásťpalcových balónov..vďaka ktorým však dobre tlmí bežné nerovnosti..v tomto ohľade spokojnosť.

Riadenie:

Presné, zo spätnou väzbou za akú by motoristický novinári vraždili. Z praktického hľadiska ale musím naozaj konštatovať, že schopnosť určiť "čo sa deje pod kolesami" prostredníctvom volantu je na nezaplatenie, a určite pomáha aktívnej bezpečnosti. To je tá lepšia stránka ne-vlastnenia posilňovača riadenia. Tá horšia, logicky, vypláva na povrch pri parkovaní. Á, autá z doby chlapov..

Inak volant mal dosť nepríjemný studeno-šmykľavý povrch a tak som si ho kutilsky upravil koženým poťahom. Sral som sa síce s montážou dobré tri hodiny (nie som príliš šikovný alebo trpezlivý človek) ale s výsledkom som spokojný. Za nova to dokonca vyzeralo dobre. Teraz sa to, napriek sľubu výrobcu o superkvalitnej koži, trochu predralo. Ale aspoň to vyzerá ako brúsená koža a drží sa to stále dobre.

Priestor:

veľmi dobrý, vzhľadom na vonkajšie rozmery auta..málo výstuh a protihlukových výplní=dosť miesta pre piatich ľudí. Dokáže pobrať aj 5 ľudí a ich vybavenie na týždňový camping vrátane stanu na jeden raz. A to už je nádielka, pri ktorej by niekto siahol minimálne po transporteri.

Kufor je skromnejší, to priznávam. Ale pár batohov, týždňový nákup, alebo jeden opitý človek sa tam čisto teoreticky zmestia, tak čo riešiť..
------------------------------------------------------------------

Auto som využíval viac-menej denne na dochádzku do 10 kilometrov vzdialenej strednej školy. Spoľahlivo mi slúžilo ťažké 4 roky, pričom si muselo vystačiť si minimálnym servisom, neskúseným vodičom a tiež absenciou garáže. Preskákali sme toho dosť a ustáli sme aj niektoré dosť nebezpečné situácie.

S nástupom na vysokú školu v Košiciach však zároveň vyvstala potreba auta vhodného na dlhé trasy s čo najnižšou spotrebou.

S favoritom som sa teda koncom leta 2012 musel rozlúčiť..prvá láska, aj tá automobilová, je vždy prvá. Ešte dnes keď vidím na cestách hnedý favorit tak sa musím nahlúplo usmievať. Dobré časy, autá s dušou.

Cena náhradných dielov
Dostupný servis
Dobrá priestrannosť

Slabá ochrana proti korózii
Nízka pasívna bezpečnosť

menené filtre, prevádzkové kvapaliny, nový olej, ventil kúrenia (tiekol), čidlo oleja (presakovalo), štartér z felície (pre istotu) a teraz po zime mi začína búchať pravý predný čap, asi to má za sebou, uvidíme..
*viz. novinky

Kúpené od súkromnej osoby, s jednaním som bol spokojný

10.1.2013 20:31

PREDANÉ!

..najvyššie prihadzujúcemu. Správy trochu po funuse, len som vám chcel dať vedieť, že ďalšie novinky sa už konať nebudú a auto nebude aktualizované. Koncom augusta bol totiž Favson predaný. Nech novému majiteľovi slúži dlho a spoľahlivo ako mne.

29.7.2012 21:02

Opravy, úpravy a ako ďalej

Auti už dávnejšie úspešne absolvovalo technickú kontrolu- na prvý raz a bez úplatku. To je vcelku čo povedať. V rámci príprav však bolo treba vymeniť stredný diel výfuku. Cyklus menenia dielov výfukového systému je teda ukončený.

Minulý týždeň som mal menšiu smolu. Ráno pri ceste do roboty som už z parkoviska ťahal pravé zadné koleso beznádejne zablokované za sebou. Po rozobratí bubnu vysvitlo, že obloženie na jednej strane sa odlepilo a následne zaseklo medzi bubon a mechanizmus brzdy. Pech. Vymeniť brzdovú čeľusť som následne s menšou pomocou internetu zvládol aj sám. A to je opäť- dosť čo povedať.

Inak uvažujem, že na jeseň sa bude kupovať auto nové. Teda, novšie. Ak bude peníz tak rozhodne. Favson už má svoje roky a mňa prestáva baviť každý rok bojovať márny boj s postupujúcou koróziou. Slzu v oku však budem pri predaji zatláčať márne.

2.10.2011 19:59

Tradičné serivisné práce

Ako každé leto, bojovalo sa s koróziou. Koncom augusta som sa vykašlal na brigádu a pustil sa do práce. Preborený pravý prah bol zatmelený (chcel som to pekne do roviny takže kýbel gitu). Odhalené menšie diery v podlahe pod vodičom a na zadnej pravej strane. Zatmelené a utlmené. Minulý rok opravovaný blatník okolo bočných smeroviek prešiel ďalšou odhrdzovacou kúrou. Bojím sa, že nabudúce už bude treba vyvariť celú "nakazenú" plochu.

Inak celé prahy aj spodky dverí dostali novú vrstvu tlumexu. Konečne po 30 rokoch došla tá obrovská pixa asfaltového sajrajtu. A na to šiel finiš v podobe presnejšieho odtieňu farby striekaného sprejom. Už nemám oranžový pásik ale svetlohnedý.

Po asi dvoch rokoch som auto znovu naleštil :) Ronault bude nadšený. Plus nové fotky v galérii.

2.4.2011 20:55

Po dlhánskej dobe nejaké apdejty: Auti zdárne prežilo zimu a minulý týždeň som prezul na letné a spravil malý servis. Kolesá som prehadzoval "samo doma" spôsobom a nabudúce sa radšej plesnem po vrecku a zaveziem to do pneuservisu. Nie kvôli seknutým krížom, ale zase som si vpravo vzadu preboril prah. Tie prahy držia viacmenej kvôli farbe a tmelu, keď sa cez to človek snaží zdvihnúť celé auto tak to má tragické následky. Cez leto mám teda čo robiť s tmelom.

Roboty bude aj s farbičkami..po návšteve umývarky mi zliezla krycia farba z tlumexového náteru na spodku dverí a prahoch. Tlumex je vôbec zlý podklad pre akúkoľvek farbu.

Menil sa tiež olej (madit sa už nevýraba? dammit) filtre a zisťovalo sa, prečo nesvieti predná obrysovka..zistilo sa, že žiarovka je OK, nejde tam prúd. Teda prúser, bude sa riešiť pred STK.

***nové foto v galérii po 100 rokoch ;) ***

1.10.2010 22:27

ZMENA! Prvýkrát od zverejnenia auta došlo na prepracovanú recenziu. Enjoy. Nie je úplne nová ale asi 80% vecí som zmenil a doplnil tak, aby lepšie odrážali jednak skutočnosť, jednak moje skúsenosti s autom.

plus nová baterka varta 45- bolo na čase

13.9.2010 12:44

Jedného dňa favson po dlhej dobe vypovedal službu..nikde som nebol asi týždeň a pre baterku to znamenalo definitívne stop..najskôr som myslel, že zase hapruje štartér z felície zakúpený z piatej ruky ale nakoniec to bola len baterka..teraz mám požičanú funkčnú a stará sa nabíja, možno to ešte rozchodí, ak nie budem musieť kúpiť novú...zadný diel výfuku bol úspešne vymenený (vďaka patrí chlapom z..oni vedia) a ešte pred cestou do košíc vymením sviečky..plus nová vtipná foto v galérii

22.8.2010 14:45

Ako každé leto, ani tento rok nebude výnimkou a treba odstrániť škody po zime..predné blatníky začali prehnívať v mieste pri prednej maske, tu sa drží voda a potom tam všetko hnije..plus na maske samotnej kamienky odrazili lak a hneď sa tam chytila hrdza..takže ošmirgľovať, základovka, tlumex a vrchná farba, ktorá mimochodom vôbec nepasuje s pôvodným odtieňom ale čo sa dá robiť..plus plánovaná výmena zadného dielu výfuku, už ho mám kúpený a natretý vypaľovacou striebrenkou..len si nájsť čas a miesto vymeniť ho

2.7.2010 18:29

Budem musieť skontrolovať výfuk..po tom ako sa minulý rok odporúčal predný diel tak teraz zrejme bude načatý stredný alebo zadný diel..nič výrazné, možno sa to bude dať upchať vrstvou tlumexu a chemickej kotvy :D plus nové fotky v galérii

7.6.2010 17:56

Prekonaná magická hranica 77 000km..trvalo to len dvadsať rokov :)

6.5.2010 15:34

Verný pracant prešiel cez STK aj emisnú kontrolu, hurá :) Neboli zistené žiadne chyby, čo ma samozrejme teší. Škola mi teraz končí takže fávo bude stáť viac ako bolo zvyknuté, ak si pomedzi prímačky nájdem čas tak by som chcel skontrolovať ako auto vyzerá po zime zo spodu a určite poriadne natrieť výfuk tlumexom..nech to zase nehnije

30.3.2010 17:28

Jarná údržba vykonaná. Najviac ma dorazila prevodovka z ktorej vytiekol liter oleja. Má byť dva a pol. Ale prečo sa mi tak ťažko radí v poslednej dobe som sa čudoval :P Ďalej bočné blinkre vymenené (euro za kus, no nekúp to) filtre a kontaktné plôšky na kufri. Osvetlenie špz-tky stále svieti len keď zatlačím na kufor ale už sa mi to nechce riešiť. Ďalej som prezul na letnú sadu diskov a otec v robote dal nastaviť nižšie voľnobežné otáčky...plus po dlhej dobe nové fotky v galérii, enjoy

4.3.2010 13:49

pomaly sa začínam chystať na jarnú pred-stk prípravu. Keď prestanú byť ráno mrazy zhodím zimáky a treba vymeniť olej v motore aj v prevodovke. Plus blinkre v blatníkoch ktoré už istú dobu nefungujú a osvetlenie špz bude treba zrevidovať..inak sa auto drží (klop-klop)

1.2.2010 12:26

Začalo sa soliť a to "pravé orechové" pre karosériu ešte len začína..inak auto minule po víkende keď boli 20 stupňové mrazy nenaštartovalo..na obed keď bolo teplejšie chytilo na prvý raz. Na toto si treba dávať pri starších autách pozor, ak dlhšie stojíte na mraze rátajte s tým že potom nemusíte chytiť..pomáha garáž alebo raz za dva dni ísť preštartovať ;)

19.12.2009 16:06

Zima došla v plnej paráde, auto zatiaľ fachčí..na konte má momentálne 75 000km, z toho 7000 som spravil ja

29.11.2009 18:11

predný kus výfuku vymenený, cena-18 eur + fľaška za prácu

6.11.2009 19:00

Auti začalo hučať ako závodný špeciál tak som pochytil podozrenie že výfuk spieva svoju labutiu pieseň...anyway bude to zrejme predný diel pretože nadmerný hluk sa ozýva spod motora

14.10.2009 17:00

Neviem ako u vás ale na liptove nám včera nasnežilo tak som dnes urýchlene prezúval na zimáky. Minulý týždeň tu bolo 20 stupňov a teraz..? Úprimne ľutujem ľudí čo nemajú pripravenú sadu diskov..

1.10.2009 19:55

Homemade úprava karburátora aby motor držal voľnobežné otáčky pozostávajúca z bužírky nasunutej na lanku čo ovláda škrtiacu klapku...geniálne až na detail že voľnobeh pri zohriatom motore mi kolíše od 1100 do 1500 otáčok za minútu, very economical ako sa vraví..

15.9.2009 12:37

Minulý týždeň bol nastriekaný spodok bodyčkom. Toť posledné z antikoróznych opatrení nateraz. Myslím že je to zmáknuté poctivo, uvidíme čo s tým spraví zima. Plus ein neue foto v galérii

29.8.2009 21:54

Pravdepodobne finálna fáza boja proti korózii úspešne ukončená. Najviac ohrozené časti ako sú rohy predných dverí (kde sa veľmi rád drží sneh) a celkovo spodná časť dverí a spojnica prahu a zadného blatníku obdržali riadne hrubý tlumexový náter. Dúfam že to pomôže. Ak aj nie, čo už, na jar okopeme prahy, vytiahneme tmel a spravíme to zase znova :D plus dve nové fotky v galérii

15.8.2009 00:08

Mám teraz fúru voľného času tak som si kúpil štetec a farbičky a vyzbrojený šrobovákom som sa pustil do korózie v kufri..v kútiku duše som dúfal že sa tomu vyhnem ale na jednom mieste som sa prevŕtal skrz a tak si prišiel na svoje aj tmel. A keď som už bol zadrbaný od farby tak som rovno aj opravil koróziu ktorá bujnela na smerovkách v predných blatníkoch.

10.8.2009 23:12

uhorková sezóna a vychytávanie múch

tak cez prázdniny som zatiaľ nenabehal skoro nič...škola nie je a brigáda stojí za houby..aspoň mám viac času venovať sa fávu. Zatiaľ som dal opraviť ťukanec na čelnom skle kvôli ktorému mi minule fízli robili problémy, stálo to 30 eur a mám pokoj. Ďalej ocovi kolegovia u hasičov dlho maturovali nad nefunkčným manuálnym sytičom..od jari som jazdil viac-menej bez. Nakoniec to vyladili ale môžem potvrdiť že manuálny sytič je naprd...nápad je to dobrý ale samotné prevedenie je nespoľahlivé. Toť novinky zatiaľ, budúci týždeň sa chystám na ten čap, uvidíme..

29.6.2009 13:54

nové foto v galérii

13.6.2009 22:25

Konečne poriadne audio! S pomocou kamaráta som dnes úspešne zamontoval autorádio Blaupunkt san remo, nové 100W repráky dopredu a 50W dozadu+poriadna kabeláž. Chcel som aj novú anténu ale nakoniec zostane táto. Fotky nahodím čo najskôr

29.5.2009 17:02

dostal som sa k novým predným kolesám zo štvrtej ruky ale majú lepší dezén ako tie staré..SAFETY FIRST :D
+neue foto v galérii

15.5.2009 14:31

Asi dva týždne som pozoroval že mi auto ťahá na stranu..myslel som že po zime to definitívne zabalil niektorý z komponentov podvozku..našťastie po zbežnej kontrole som zistil že mi sfúklo pravé predné koleso..behal som tam s jednou atmosférou(!)..som blb no ale čo už :D, "závada" odstránená a favson už znova chodí rovno

28.4.2009 14:13

Takže prinášam prehľad plánovaných opráv na najbližšieho pol roka:
1. keď budem na školskej praxi odstavím favo u otcovho kolegu a ten sa mi pozrie na sytič ktorý mám od zimy rozhasený

2. v ideálnom prípade sa tam tiež vyvaria uloženia zadných tlmičov-prehnité na prach, nemá význam patlať tmelom

3. cez leto budem jazdiť tak ako je a v jeseni sa spraví nástrek spodku a podbehov bodyčkom (dodatočne zatrem miesta na prahu kde je teraz ten otrasný odtieň hnedej)

4. letné pneu čo mám teraz žijú svoju poslednú sezónu, na budúci rok kúpim nové predné aj s diskami (disky čo mám teraz sú tak v prdeli že mi v servise povedali že "lepšie to už vyvážiť nešlo"..volant stále trošišiščku trasie takže asi je to fakt zlé

toť všetko zatim-uvidíme ako to pôjde ;-D

12.4.2009 16:56

Takže ako som spomínal, v piatok a sobotu prebiehala jarná antikorózna kúra-prvý šok nastal keď som sa šrobovákom na spolujazdcovej strane prevŕtal skrz prah :-D..nasledoval rýchlokurz tmelenia..myslím že som to vcelku zvládol, nie je to moc pohľadné ale aspoň som prekryl všetky diery..potom troška odhrdzovaču tu a tam, základovka a na to dve vrstvy 20 ročného tlumexu..a keď som už mal dole kolesá tak som nahodil letné matadory mp 12..zadné sú už slušné slicky ale ešte to jednu sezónu vydržia...čeknite galériu

7.4.2009 20:01

ak vydrží solídne počasie tak sa budú opravovať škody po zime..našiel som v pivnici plechovku tlumexu tak sa budem hrajkať..popritom prezujem favsona na letné gumy a keď už budem mať dole kolesá tak preventívne natrem aj podbehy..

niet nad krásne strávené prázdniny s vašim favoritom :-D

2.4.2009 17:52

auti úspešne absolvovalo emisnú kontrolu..mechanik mi aj nastavil správne volnobežné otáčky a vymenil klinový remeň (starý už mal na mále)..bohužiaľ som sa dozvedel že aby mi fungoval správne sytič bude treba meniť membránu v karburátore..čo nie je ani jednoduché, ani lacné..dúfam že keď je teraz šrotovné tak sa mi podarí "zošrotovať" si nový karbec..

28.3.2009 18:41

Splašil som zánovný štartér z felície na môjho favsona za 25€ aj s montážou..myslím že celkom dobre..starý štartér si odložím na horšie časy, ešte stále totiž funguje

20.3.2009 17:42

predvčerom mi konečne došiel kožený poťah maria cavallo ktorý som si objednal, tak som ho hneď aj zamontoval..prácička je to na dobré 3 hodiny + pevné nervy ale s výsledkom som veľmi spokojný

19.3.2009 12:42

Spravený menší jarný servis-výmena oleja (polosyntetika madit), olejového čidla ktoré už netesnilo no a filtra..

bohužiaľ auti sa mi za starostlivosť odmenilo tým že dvakrát po sebe ráno nenaštartovalo..vidíte, celú zimu pohoda a teraz na mňa spadne hajzel :-D

ale nevadí, už mám sľúbený štartér z felície od ocovho kolegu+ bude sa dávať 60-ka baterka..."ať to točí"

1.3.2009 22:07

nové fotky z road tripu v dúbrave

15.2.2009 16:12

Pridané new snežné fotky

31.1.2009 16:18

Mal som teraz cez víkend čas tak som utesnil ten kufor ako som sľuboval...a keď som už šaškoval vonku na mraze tak som rovno aj premazal odporne škrípajúce dvere

plus dostal sa mi pod ruku woofrik blaupunkt aj s bedňou, bohužiaľ do fáčka sa mi nezmestí takže ak má dakto oktávku combi a záujem o subwoofer dajte vedieť

27.1.2009 16:52

Tak včera som úspešne odhalil kadiaľ mi zateká do kufra...vybral som rezervu (medzičasom už mierne "nahrdzavenú" a na dne prelisu sú také dve záslepky ktoré očividne netesnia...inak ich účel mi je nejasný a tak mám jasný plán-cez víkend zoberem monžážny silikónový gel a komplet to utesním

dosť že to hnije zvonku ešte aby to hnilo aj zvnútra ;D

22.1.2009 19:16

Tak dnes som úspešne s favíkom prekročil hranicu 70 000 kilometrov...teda ja som spravil posledných 1500..je to ešte mladík v najlepšej kondícii ;-D

15.1.2009 00:00

vyskytla sa menšia porucha..všimol som si že dosť rapídne ubúda chladiaca kvapalina..už som sa chcel vystrašiť keď otcov kolega rýchlodiagnostikou :-D zistil že tečie ventil kúrenia..ten na druhý deň vymenený-problém vyriešený
oprava stála 6,50 euro

29.12.2008 00:00

zamontovaný geniálny systém odhlučnenia zadného plata-pozostáva z korkovej zátky rozrezanej na plátky a sekundovým lepidlom prilepené k miestu kde plato dosadá na plast kufra-SIMPLY CLEVER-pri jazde po rozmlátenej ceste je rozdiel naozaj počuť

28.12.2008 00:00

Ďalší prírastok v galérii-zimná tématika

17.12.2008 00:00

Včera som naleštil lack pastou Tempo na staré laky a výsledok vyzerá výborne..foto dodám cez prázdniny

3.12.2008 00:00

Do galérie som pridal fotky dokumentujúce opravu karosérie..pre porovnanie sú tam aj zábery spred opravy.

23.11.2008 00:00

Opravená korózia na dverách a prahoch..vybrúsené, odhrdzené, vytmelené, nastriekané "body" a pretreté farbou kasňe..tu som moc neodhadol odtieň ale je to pásik takže nevadí
Za pomoc ďakujem Hasičskému a Záchranárskemu Zboru v Liptovskom Mikuláši za poskytnutie priestorov a odbornej pomoci :D

17.11.2008 00:00

15.novembra- nahodil som sadu diskov so zimnými gumami (matador 58), ešte mi ich musí brácha v servise vyvážiť lebo pri vyšších rýchlostiach dosť hádžu..

Přidat názorDiskuse: Škoda Favorit 135L

Další vozy Škoda Favorit

na 20 ročné auto prekvapivo dobrá

chýba mi tam centrál

veľmi dobrá, až na kufor

adekvátne stavu a povahe vozovky

nie je to citroen

etalón lacnej prevádzky, treba niečo dodať?

na každom rohu a stoja pár šušňov

na okresky stačí, na diaľnicu nie

verím tomu, že zo správne naladeným karburátorom by bola nižšia

šepot kvetín :D

kreslá z obývačky