PietroLM (muž 34 let) Poslat zprávu

Honda Accord 1.8i

Honda Accord, foto 1 Honda Accord, foto 2 Honda Accord, foto 3 Honda Accord, foto 4 Honda Accord, foto 5 Honda Accord, foto 6 Honda Accord, foto 7 Honda Accord, foto 8
Honda Accord, foto 9 Honda Accord, foto 10 Honda Accord, foto 11 Honda Accord, foto 12 Honda Accord, foto 13 Honda Accord, foto 14 Honda Accord, foto 15 Honda Accord, foto 16 Honda Accord, foto 17 Honda Accord, foto 18 Honda Accord, foto 19 Honda Accord, foto 20 Honda Accord, foto 21 Honda Accord, foto 22 Honda Accord, foto 23 Honda Accord, foto 24 Honda Accord, foto 25 Honda Accord, foto 26

Přezdívka auta Yamato Rok výroby 1997 Koupeno ojeté najeto [km]:230000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1850 výkon [kW]: 85 kroutící moment [Nm]: 158 zrychlení 0-100 km/h [s]: 13 maximální rychlost [km/h]: 200 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 zavazadlový prostor [l]: 430 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 8

Hlboko v 90. rokoch, keď sa ešte robili posledné poriadne autá..

Vo vzdialenej krajine, kde perfekcionizmus bol normou..

..dostal niekto šialený nápad, že najlepší spôsob ako vyrábať hondy, je na jednej linke s anglickým roverom. Plod tejto spolupráce vám v nasledujúcej recenzii skúsim čo najlepšie priblížiť. Enjoy.

***VÝBER A NÁKUP***

Táto konkrétna Honda Accord 5. generácie patrí môjmu bratovi. Je to jeho prvé auto a kúpil ho približne pred dvoma rokmi za účelom hlavného módu transportácie.

Napriek značne obmedzenému rozpočtu (cca. 3000 eur) bol výber "toho pravého" vozítka zdĺhavý a komplikovaný. Predsa len, skúste si dať na stránke inzercie autá pod 3 táce, a vyplázne na vás všetko od felície po jaguar xk..
Tradičná dilema benzín/diesel bola vyriešená prevažne v prospech benzínu. Kupovať 10-15 ročný dízlak je už dosť dobrodrúžo aj na 20 ročného chalana.

Do okruhu horúcich kandidátov sa honda dostala spolu s alfou 156 a mitsubishi carisma. Alfa bola vyradená (napriek výborným cenám a širokej ponuke) pre príliš veľa otáznikov nad kvalitou benzínových motorov a carisma je...nudná. Spoľahlivý japonský pracant, ale tak trocha sivá myš.

Ešte poznámka k nákupu akéhokoľvek japonského auta- ani sa neunúvajte obiehať autobazáre. Zo zvedavosti som vbehol do pobočky TTT autotraktor a smiechu som sa nezdržal. Prvé dva dlhatánske rady v zložení passat-oktávia-passat (f tédéíčku voe). Nasledovali nejaké tie masovky pre ľudí čo nemajú na slovenský sen (vw)- fiaty ople, renaulty etc. Úplne na konci, niekde pri offroad sekcii stála jedna toyota avensis a honda accord 6. generácie. Obe v pochybnom stave s ešte pochybnejšou cenovkou..

Internetové hľadanie však slávilo úspech a jedného studeného rána sme sa vybrali na obhliadku tmavého accordu s motorom 1.8i. V sume bratu- 2700 evry. No nekúp to.

Pri obhliadke spravilo auto dobrý prvý dojem. Lak napriek veku lesklý, pekná decentná farba, elektróny, zachovalý interiér, volant v koži.. A potom pragmatickejšie záležitosti. Majiteľ auto používal denne na dlhšie trasy, vedel dokázať nedávnu výmenu rozvodov, plus nejakých ďalších drobností.

Na skúšobnej jazde nič nebúchalo, brzdy brzdili, světla svítili..však to poznáte. Pozorným okom "spolukupujúceho" som objavil po kamienku odbité miesto na čelnom skle a začínajúce bublinky hrdze na zadných lemoch (častá pliaga accordov).

Čo sa týka zjednávania, bol som hlboko znechutený. Chápem, že časť populácie si do inzerátu zadáva pevnú cenu. Budiž. Ale ak mi rovno pred podpisom kúpnej zmluvy vyrveš z prístrojovky rádio s tým že "to nebolo v cene", tak očakávaj "dodatočné vyjednávanie".

Brat však auto chcel, tak si pľacli za pôvodnú sumu aj bez rádia. Kto si nevie dupnúť, nerupne mu v kolene..

***VŠEOBECNÝ POPIS***

Karoséria je v prevedení pre európu stále nedocenenom- sedan. Auto je na prvý pohľad veľmi subtílne, nenápadne elegantné. Môže to znieť ako klišé, no pri porovnaní s konkurenciou podobného letopočtu vám dopne, o čom hovorím. Sprievodným javom nízkej a pretiahnutej karosérie je veľmi nízky odpor vzduchu. Hodnotu koeficientu cx na vás nevybafnem, ale na diaľnici sa toto auto cíti ako doma.

A keď píšem, že auto je nízke, tak to naozaj myslím. Už len nasadnutie dá tušiť, že toto nie je nič pre dôchodcov. Do otcovej kie si sadnem ako na stoličku. Do svojho favoritu zapadnem ako do starého kresla. Tu? Športový posed ale za trochu akrobacie stojí. Áno, sedieť si tak pár cm nad asfaltom, človek hneď omladne. Aj keď má pod kapotou základný benzínový motor.
Ale pozor- nie je základ ako základ. Majitelia fábií by vám porozprávali..

Ešte poznámka k farbe. Ak používam termín "tmavá" alebo "tmavofialová", mám na to dôvod. Po zhliadnutí fotogalérie by ste ma zrejme poslali k očnému, a dokonca aj údaj z technického by vám dal za pravdu. Skutočne je v ňom zapísaná farba ako "čierna". Bez priameho svetla čierna aj je. Len na jasnom svetle a z určitých uhlov vidno fialovkastý odtieň. V Swindonskej lakovni mal niekto zmysel pre humor.

***VNÚTORNÝ PRIESTOR***

Auto má cez 4,6 metra a tomu odpovedajúci rázvor. Ponuka priestoru je teda dostatočne štedrá. A to aj smerom na výšku. Vzhľadom k malej celkovej výške by to človek nečakal, ale vďaka nízkemu posedu je nad hlavou pasažierov slušná rezerva. Meriam cca 180 cm a "za seba" si sadnem s komfortnou rezervou a na hlavu by som si ešte mohol dať viktoriánsku parochňu.

Batožinový priestor je klasický pre sedan. Veľmi dobrý objem neguje obmedzený vstupný otvor a nemožnosť prevozu veľkých predmetov. Ak na dennej báze prevážate chladničky, práčky a spol, pouvažoval by som o odlišnom vozidle.

***MOTOR***

Prechádzame na veledôležitú kategóriu. Motor 1.8i bol mnou uznávaným zdrojom označený ako "z núdze cnosť". Dynamikou na prefláknuté V-TEC motory nestačí ani náhodou, vynahrádza to však spoľahlivosťou. Silnejšie motorizácie tiež zvykli priťahovať rôznych pseudo-tunerov a street závodníkov. Kúpiť také auto by nechcel ani ten najväčší dobrodruh.

Klasická jedna-osma však v žiadnom prípade nepostráda finesu najväčšieho výrobcu motorov na svete. Motor aj po dvoch veľkých kilách na počítadle ševelí ako za nova. Kultivovanosť je na veľmi vysokej úrovni. Len štartovanie sprevádza zvláštne "kýchnutie" štartéra.

Motor ešte nie je zabitý emisnou normou Euro 4. Prejavuje sa to rozumnými reakciami na plynový pedál. Na lanko do karburátora v mojom favorite to nemá, ale viete o čom píšem.

Oproti v-tec motorom, ktoré sú známe svojim nekompromisným ťahom vo vysokých otáčkach, má motor 1.8 solídny ťah v spodných a stredných otáčkach. Samozrejme nie je to kopanec ako v podaní turbo motorov, skôr taký vytrvalý a konzistentný ťah.

Motor je použiteľný od 1500 otáčok, pričom mu nevadí ani jazda v tomto pásme. Príjemné na bežnú jazdu. Približne od 4000 otáčok sa motor prepne do "športovej fázy". V-tecové inferno sa nekoná, ale auto šlape ako píla až do 7000 otáčok. Nie som si istý, kedy zasahuje obmedzovač, ale červené pásmo je vyznačené od 6500.

Pri razantnom vytáčaní má motor naozaj krásny jadrný zvuk. Žiadne hučanie výfuku či kvílenie trojvalca. Jednotlivé kvalty sa navyše dajú slušne roztiahnuť. Na dvojku sa dá vyžmýkať asi 110-120 km/h a na trojku už výrazne prekračujete diaľničný limit.

Presnú spotrebu vám bohužiaľ kvôli absencii palubného počítača nepoviem. Dlhodobým pozorovaním podľa dotankovania je to však okolo 8 litrov. Na dlhé trasy to padá smerom k 6 litrom, po meste zase stúpa na 10. Takže "kombinovane" za 8. Dajme tomu.
Tieto čísla sú relatívne pozitívne vďaka dvom faktorom:

-motor na bežnú jazdu v rámci limitov nemusí siahať na rezervy
-auto je relatívne ľahké a má nízky odpor vzduchu

***JAZDNÉ VLASTNOSTI***

Auto je postavené na elektrónoch s rozmerom 14 palcov. Znie to úplne absurdne, predstavte si dnešnú strednú triedu na štrnástkach.. Ale. V 90. rokoch mali ešte konštruktéri zbytkový kontakt s reálnym svetom, a podľa toho navrhli podvozok a veci s tým spojené. Rozbité cesty totiž auto zvláda na balónových pneu vredestein veľmi dobre.

Prekonávaniu nástrah slovenských paciest pomáha aj dlhý rázvor, ktorý pomáha podvozku "zhupnúť" sa na väčších nerovnostiach. Športovaniu v zákrutách však relatívne pohodlný podvozok nebráni. Auto sa do zákrut vrhá ochotne a stopu drží isto. Nízke ťažisko pomáha obmedziť náklony. Najväčšou prekážkou ostrejšej jazdy je tak odťažité riadenie. Feeling od volantu pôsobí umelo..asi zle vyladený posilňovač. Niekto však môže považovať čo najdokonalejšiu izoláciu od vonkajšieho prostredia za výhodu. Vec názoru.

***PREVODOVKA***

5 šaltový fofr kvalt. Toľko môj odborný popis prevodového ústrojenstva. Radiaca páka má pomerne presné dráhy, jasné dorazy. Vek a počet km sa však už prejavuje. Veľmi zriedkavo nastane situácia, že "netrafíte" do jednotky. Páka je vyklonená, ale stupeň nie je zaradený a máte neutrál. Stalo sa mi to iba raz, ale bohato to vystačilo, aby som na semaforoch vyzeral ako idiot. Tiež synchrón na dvojke zažil už lepšie časy. Ale dá sa s tým vcelku spokojne žiť.
Spiatočka (na rozdiel od všetkých ostatných áut v našej rodine) funguje bezproblémovo.

***BRZDY***

Čo ma na drahom (za nova stálo cez 700 000 korún..na tú dobu majland) aute strednej triedy prekvapilo, je absencia ABS. Toto považujem za veľký fail. Síce čo tam nie je, to sa nepokazí ale.. autá po 95. roku by už abs mali mať štandardne.
V honde si to žehlia kotúčmi na všetkých kolesách. Je pravda, že zahryznúť sa v prípade potreby dokážu. Nástup brzdného účinku je príjemne plynulý. Fadding nie som kompetentný komentovať, s autom nejazdím dlhé trasy kde by som mal príležitosť sledovať pokles brzdného účinku.

***SUMA SUMÁRUM***

Zhrnul by som to takto. Accord piatej generácie poskytuje poctivú japonskú techniku v príjemnom kabáte za dumpingovú cenu. V kombinácii s benzínovým motorom je to ideál na časté prímestské poskakovanie. Výhľad pri parkovaní nie je ideálny, nastupovanie pomerne obtiažne takže vyslovene do mesta by som toto auto nedoporučil. Naopak, diaľničné presuny zvláda s nečakanou gráciou.

-dizajn
-japonská spoľahlivosť
-solídny podvozok
-športový feeling

-slabší výhľad pri parkovaní
-nekomunikatívne riadenie
-korózia určitých partií
-absencia ABS

Hneď po kúpe sa ukázalo, že majiteľ pri výmene sviečok použil na zakrútenie jednej neprimeranú silu. Čo sa môže zdať ako hlúposť, nakoniec skončilo v servise a oprava vyšla na 400 eur. A to ešte servisák bol skúsený fachman, a vedel to spraviť bez zloženia hlavy valcov. V takom prípade by to stálo dvojnásobok.

Opravený ťukanec na čelnom skle, menené brzdové kotúče, doštičky. Menené prasknuté výfukové zvody za "ladené".

Na zvody pri accordoch všeobecne pozor. Je to taká skrytá závada, človek ani nevie, ale postupne mu ubúda výkon. V pokročilom štádiu sa pridá aj zmenený zvuk. Ladené zvody ktoré brat zvolil však nemôžem s čistým svedomím odporučiť. Ak ste kutil a nevadí vám dodatočná práca (babračka) pri dopasovaní, tak ich skúste. Mierne zmenia zvuk (trochu hrubší) a možno pridajú dákych 0,3 koňa.

Komplet výfuk bol tiež menený. Diely z druhovýroby sa dajú zohnať v rozumných cenových hladinách. Zadný diel tuším za 40 eur.

Autoalarm sa po rokoch služby odporúčal- vyrvaný aj s káblami. Diaľkový centrál má tiež občas zlú náladu.

Opravená korózia na zadnom leme- aj s prácou profesionálneho lakýrnika za 200 eur. Au.

Ak som na niečo zabudol tak neskôr doplním.

Súkromný predajca. Tak trochu blbec profesionál.

tuning

Decentné zmeny a úpravy vykonané na vozidle zahŕňajú:

-odstránenie nápisov "accord" a "1.8i" z veka kufra

-plastové záslepky otvorov v prednom nárazníku nahradené čiernou sieťkou z ťahokovu

-zadné okná zatmavené najtmavšou legálnou fóliou

-autorádio pioneer s usb vstupom

-číre blinkre v predných blatníkoch

29.7.2012 20:47

Predané

Auti bolo v júni 2012 predané. Nech novému majiteľovi dobre slúži a vy sa môžete tešiť na recenziu nástupcu- hondy accord coupé 2.0 Vtec.

22.10.2011 01:24

Poznámka k fotogalérii

Fotky čo som nahodil, sú prevažne staršieho dáta. Väčšina je robená hneď po kúpe. Spomínané úpravy/opravy preto ešte nie sú zahrnuté. Aktuálnejšie foto dodám, hneď ako sa k nemu dostanem. Za pochopenie ďakujem.

Další vozy Honda Accord

Vzhľadom na vek akceptovateľná

sedan

4,5 dospelej osoby sa zvezie pohodlne

žere trávu, malé deti a neukotvený majetok popri ceste

dostupné, rozumné ceny

zdravý základ