BatoNR (muž 45 let) Poslat zprávu

Kia Rio Sporty 1,4 16V

Kia Rio, foto 1 Kia Rio, foto 2 Kia Rio, foto 3 Kia Rio, foto 4 Kia Rio, foto 5 Kia Rio, foto 6 Kia Rio, foto 7 Kia Rio, foto 8
Kia Rio, foto 9 Kia Rio, foto 10 Kia Rio, foto 11 Kia Rio, foto 12 Kia Rio, foto 13 Kia Rio, foto 14 Kia Rio, foto 15 Kia Rio, foto 16 Kia Rio, foto 17 Kia Rio, foto 18 Kia Rio, foto 19 Kia Rio, foto 20 Kia Rio, foto 21 Kia Rio, foto 22 Kia Rio, foto 23 Kia Rio, foto 24 Kia Rio, foto 25 Kia Rio, foto 26 Kia Rio, foto 27 Kia Rio, foto 28 Kia Rio, foto 30 Kia Rio, foto 31 Kia Rio, foto 32 Kia Rio, foto 33 Kia Rio, foto 34 Kia Rio, foto 35 Kia Rio, foto 36 Kia Rio, foto 37 Kia Rio, foto 38 Kia Rio, foto 39 Kia Rio, foto 40 Kia Rio, foto 41 Kia Rio, foto 42 Kia Rio, foto 43 Kia Rio, foto 44 Kia Rio, foto 45 Kia Rio, foto 46 Kia Rio, foto 47 Kia Rio, foto 48 Kia Rio, foto 49 Kia Rio, foto 50 Kia Rio, foto 51 Kia Rio, foto 52 Kia Rio, foto 53 Kia Rio, foto 54 Kia Rio, foto 55 Kia Rio, foto 56 Kia Rio, foto 57 Kia Rio, foto 58 Kia Rio, foto 59 Kia Rio, foto 60 Kia Rio, foto 61 Kia Rio, foto 62

Přezdívka auta Karkulka Rok výroby 2008 Koupeno nové najeto [km]:36000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1399 výkon [kW]: 71 kroutící moment [Nm]: 125 zrychlení 0-100 km/h [s]: 12.3 maximální rychlost [km/h]: 173 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 zavazadlový prostor [l]: 270 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.2

Dlho som rozmýšľal nad kúpou auta až nakoniec nastal ten správny čas na kúpu nového. Nebolo jednoduché vybrať práve to, ktoré by spĺňalo, čo najviacej predpokladov ideálneho auta. Zistil som, že ku všetkým lákavým reklamným ponukám treba pridať slovko „ale...“ V tom čase (máj 2008) sa k ideálu vysnívaného auta najviacej podobala Kia Rio Sporty. Úprimne poviem, že aj teraz po zhruba pol roku by som si z ponuky, ktorá je na trhu v tejto cenovej kategórii vybral Rio. Výhodný pomer medzi cenou a hodnotou by ma prilákal ešte aj dnes a keď sa k tomu pridá aj dizajnová príťažlivosť a neobľúbenosť u zlodejov, nuž konkurencia to má ťažké.

Predal som Feliciu a s hotovosťou som hneď utekal k predajcovi. Auto bolo kupované v Nitre u predajcu Motor–Car, s.r.o.. V podstate jediné, za čo som si priplatil navyše z cenníkovej ceny bola metalíza. Ešte som si doobjednal ťažné zariadenie, gumené rohože a lapače nečistôt. V pondelok som zaplatil akontáciu na leasing a v piatok bolo auto kompletne pripravené na prebratie. Cena 388.700,- vrátane metalízy sa zdvihla o hodnotu doplnkov a na konci bola 407.886,- Sk.

Všetko, čo môžete vidieť na fotkách je sériová verzia vo výbave Sporty. Karkulka sériovo obsahuje všetko, čo považujem za potrené a nutné pre auto dnešnej doby. Výbava obsahuje napr.: manuálnu klimatizáciu, 4x elektrické okná, elektricky nastaviteľné a vyhrievané spätné zrkadlá, vstavané CD autorádio, ktoré prehráva MP3, obsahuje USB vstup, AUX vstup a prehráva CD+/- RW, 6x reproduktory, výškovo nastaviteľný volant, sedadlo vodiča nastaviteľné vo všetkých smeroch, kožený volant a riadiaca páka, interiér obšitý červenou niťou a na moje potešenie 5x originál zliatinových diskov s logom KIA.

Z bezpečnostného hľadiska je vo výbave najlepším prvkom výkonný motor 1,4 16V, ktorý citeľne ožije nad 3500 otáčkami a tu sa cíti ako doma. Zvuková kulisa je príjemná a nebráni komunikácii so spolujazdcom. Ako sa komunikuje so zadnými pasažiermi, neviem posúdiť pretože, často jazdím sám alebo iba s priateľkou. Výkonnému motoru účinne sekundujú 4 kotúčové brzdy a svojimi vlastnosťami ma pozitívne prekvapili pneumatiky kórejskej značky KUMHO. Našťastie som ešte neskúšal funkčnosť 2 airbagov a ABS človek vyskúša ani sa nenazdá.

Zo začiatku mi prievan v peňaženke robila spotreba. Keď bola Karkulka nová na stovku kilometrov si bez problémov zapýtala 9 litrov benzínu. Svoj vplyv na tom mala novosť auta, ale veľkou mierou sa na tom podpísal aj pocit, ktorý prichádza nad 3000 otáčkami, keď motor začína naberať na sile. Po vychladnutí hormónov a najazdení približne 7000 km spotreba klesla na už prijateľných 7,5 litra. Pravdupovediac dúfam, že pokles bude pokračovať a priblížim sa k papierovému priemeru 6,2 litra.

Jazdné vlastnosti auta sú pre bežnú jazdu predpisovými rýchlosťami ideálne. V zákrutách si auto drží smer a ide práve tam kam mu poviem. Nemal som to „šťastie“ skúšať náhly vyhýbací manéver, takže hraničné situácie nemám overené. Tvrdé pérovanie dáva vedieť o každej nerovnosti na železničných priechodoch a tie ostatné priemerné mi pripomenie buchnutím v zadnej časti. Diaľničné tempo 130 km/h nie je problémom, ale rovnako nie je problémom ísť cez uzavretú obec na 4. prevodovom stupni rýchlosťou 60 km/h na zhruba 2000 otáčkach. Nuž niekedy šetrím a idem cielene na spotrebu a niekedy... (ale iba sem tam).

Výhľad z miesta vodiča je dobrý s ľahko čitateľnými hranami karosérie. Pri parkovaní do radu stojacich vozidiel sa musím spoliehať na spätné zrkadlá a už tradične výhľad zo zadného brať do úvahy ako informatívny. V robote máme služobnú Fábiu s malým spätným zrkadlom na pravej strane. Doprial by som konštruktérovi, aby cúval s týmto zrkadlom. Našťastie v Kórey o tomto nápade nepočuli a spätné zrkadlá sú pekne veľké.

Veľkosť batožinového priestoru je na moje potreby postačujúcich 270 litrov. Horšie už bude zbaliť sa na letnú dovolenku, ale aspoň nevozím každý deň veľa zbytočného závažia a na dovolenku idem aj tak iba raz za rok. Predajca mi vravel, že autorádio je značky Siemens. Podvedome som očakával lacnejší variant nemeckej kvality. Nuž, ako si možno aj myslíte, opäť ma Karkulka príjemne prekvapila a sériovo montované audio nepôsobí lacným zvukom a hrá skutočne dobre.

Sedadlá sú ideálne tvrdé a netlačia ani po dlhej jazde. Dĺžka sedáka je pre moju výšku postavy 160 cm úplne postačujúca. Priateľke sa páči, že predné operadlo sa dá sklopiť jedným rýchlym pohybom a netreba zdĺhavo točiť kolieskom. Vo vreckách, ktoré sú na operadlách predných sedadiel skončili mapy a bezpečnostné vesty. Zadné sedadlá a operadlá sú delené v pomere 2:3. Po sklopení operadiel vznikne medzi batožinovým priestorom a kabínou schodík vo výške 5 cm. Keď chcete sklopiť operadlo a zároveň mať zodvihnutý sedák, potom treba vybrať opierky hláv.

Mám taký zvyk v aute voziť 0,5 litrovú fľašu nejakého nápoja. Za ručnou brzdou sú tri odkladacie miesta na fľaše. Jedno miesto si pre seba obsadil sériovo dodávaný prenosný popolník, ktorý používam na odkladanie drobných mincí a fľaša z druhého miesta vyletí až pri neprimerane ostrom výjazde zo zákruty. Tretie miesto v poradí je určené na fľaše objemu 1,5 litra.

Na stredovom tuneli pred riadiacou pákou sa nachádza otvorená odkladacia plocha a nad ňou sa nachádza zatvárateľná malá skrinka. Pred spolujazdcom sa nachádza druhá zatvárateľná skrinka, ale jej objem nie je z kategórie „wau tu je bodrel,“ ale patrí skôr do kategórie „iba nutnosti.“ Ako vravím, aspoň nevozím zbytočné závažie. Miesta na odloženie drobností sa nachádzajú vo všetkých dverách a vodič má pri sebe ďalšie dve odkladacie miesta.

Priestoru v kabíne vozidla je nadostač vo všetkých smeroch. Rázvor náprav 2500 mm poskytuje dostatok miesta aj pre tých, ktorých občas veziem na zadných sedadlách.

Červeno–čierny interiér, kožený volant a riadiaca páka a chrómové pedále pôsobia hodnotným dojmom. Plasty sú síce tvrdé ako kameň a nie je problém ich poškriabať (viď foto skrinky pred spolujazdcom), ale ja osobne nie som z kategórie tých ľudí, ktorí by si potrpeli na upravované plasty. Farebná kombinácia čiernej a sivej mi vyhovuje.

Značka KIA nie je na prvých 15 miestach v štatistike kradnutých áut na Slovensku.

Keď mám byť konkrétny a hovoriť o mojej Karkulke tak potom sa vyjadrím takto „Neľutujem kúpy tohto auta a kúpil by som ho opäť.“

Neviem nič ma nenapadá.

Prvú servisnú prehliadku mám až po 15.000 km. Dúfam, že pôjdem do servisu až v tomto čase.

Vážené dámy a páni

tí z vás, ktorí čítali túto recenziu skôr viete, čo tu bolo napísané.

Týmto sa ospravedlňujem firme Motor-Car, s.r.o. za to, že som sem viedol nepravdivé informácie.

Po zverejnení recenzie ma kontaktoval predajca a vysvetlil mi celú situáciu. Uznávam, že som spravil predčasný záver situácie. Sám predajca mi ochotne z vlastnej iniciatívy ponúkol riešenie v môj prospech.

Motor–Car, s.r.o. v Nitre hodnotím na výbornú a s hviezdičkou.

Prajem každému, aby mal takéto dobré skúsenosti s predajcom vozidiel aké mám ja.

27.4.2015 13:20

Skusenosti po 120000 km

Počítadlo sa neuveriteľnou rýchlosťou blíži k 120.000 kilometrov. Pre mňa je to dôvodom, aby som Vám napísal na krátky súhrn všetkých skúseností s Karkulkou. Na Karkulke jazdím naozaj skoro každý deň. Cesta do práce, cesta do stavebnín, cesta do chorvátska a pod. Musím uznať, že som veľmi prekvapený kvalitou kórejskej výroby a výberom materiálov. Áno má aj nedostatky, ale tých je z môjho pohľadu veľmi málo. Hneď aj napíšem, že nízka kvalita laku nerobí Karkule dobrú reklamu.

Myslím si, že základom úspechu Karkulky je poctivá výroba a pravidelný servis. Za celý čas od roku 2008 boli vymenené iba spotrebné dielce. To znamená olej, filtre, brzdy a brzdové segmenty, rozvody, remene a podobné veci. Neplánované návštevy v servise spočítam na prstoch jednej ruky.

Prvá neplánovaná bola približne v roku 2013, kedy sa pokazil vypínač svetiel na páčke pod volantom. Svietili iba parkovacie svetlá, ale stretávacie už rozsvietiť nešli. Cena tejto opravy bola cca 80€ za novú páčku na ľavej strane pod volantom a plus cena práce. Kupoval som originálny kus od výrobcu a prácu robili v originálnom servise. Dlhšie ako oprava trvalo nájdenie problému a dovoz novej páčky z ďalekej Kórey resp. centrálneho skladu na Slovensku.
Druhá neplánovaná návšteva servisu bola z dôvodu strateného remeňa. Táto oprava bola zdarma, nakoľko servis vzal všetky náklady na seba, pretože pár dní predtým som bol v servise a menili mi remene. Na ďalšie neplánované návštevy si vôbec nespomínam. Nie, že by som chcel niečo tajiť, ale neboli.

Každoročná prehliadka v sieti servisov Bosch, stojí od 150 do 250€. Najdrahší servis bola výmena rozvodov a komplet zadných bŕzd. Každá jedna stála cca 300€. Teraz po prejdení skoro 120tisíc km sa prejavuje buchot od prednej nápravy v trochu väčšej miere. Tento buchot počuť skoro od novoty. V zime je výraznejší a v lete je menej výrazný. Keď ideme v aute viacerý, tak buchot zanikne a nie je ho vôbec počuť. Za studena sa prejavuje piskot, ale tento po zohriatí zmizne.

Dlhodobý priemer spotreby benzínu je 6,5 až 7,0 l. Je to reálny priemer normálneho bežného používania vrátane spotrebičov ako sú klíma, rozmrazovanie okien, dobíjanie telefónu cez zapaľovač. Spotrebu neriešim a všetko čo sa dá používam v zdravej miere, vrátane rýchlych šprintov z križovatky v rannej špičke. Letné Chorvátsko bolo s priemerom 6,4 litra.

Plasty v interiéry sú stále v pôvodnom stave, len pribudlo viacej škrabancov. Sú tvrdé ako kameň a vôbec nevŕzgajú. Kvalitný je aj kožený poťah volantu, ktorý sa doteraz vôbec nešúpe Sedadlá, nuž neviem som zvyknutý, ale na prednom sedadle sa mi sedí lepšie ako vo Fabii II generácie. Pri mojej výške 160cm a váhe 60kg sa v sedadlách Peugeotu 307 (r.v. 2001) akoby strácam a sú mi veľké. V Karkulke mi to nehrozí. Avšak je pravda, že pre vyšších a ťažších by to mohol byť problém. Miesto na zadných sedadlách je ideálne pre 2 dospelých. V trojici by sa dá na kratšie vzdialenosti, ale letná dovolenka v žiadnom prípade. Do batožinového priestoru sme sa dvaja na dovolenku do Chorvátska s ubytovaním bez stravy bez problémov zmestili. Nedokážem si predstaviť, kam v budúcnosti dáme detský kočík a ďalšie potrebné veci.

Kórejská výroba sklamala pri lakovaní. Neviem v čom je problém, ale po 6 rokoch sa začal olupovať lak z pravej zadnej kľučky dverí a teraz po 7 rokoch sa už olupuje skoro zo všetkých. Na karosérii je vidieť každý kamienok, ktorý priletí. V tomto smere Karkulka vyzerá o pár rokov staršia.

Neviem ako sú na tom ostatné Kie Rio, ale moju sa predať nechystám. Stále funguje spoľahlivo a bez problémovo. Záverom môem povedať, že "Dobre som kúpil."

15.1.2013 08:34

Prvy neplanovany servis

Ako to už býva, tak keď sa darí tak sa darí :-) Asi pocas prvej snehovej kalamity tohto roku mi ráno cestou do práce Karkulka prestala svietiť. V jednej chvíli mi prestali svietiť obidve stretávacie svetlá. Prekvapilo ma, že sa naraz vypálili obidve. V duchu som si zamrmlal na polskeho vyrobcu, zastavil na dialničnom parkovisku a v snehovej chumelici vymienal ziarovky.

Na moje prekvapenie nesvietili ani nové žiarovky. Vyskúšal som všetko, čo sa dá skúsiť na dialničnom parkvisku (poistky, pohýbanie káblov). Všetko svietilo, všetko fungovalo okrem stretávacích svetiel. Hneď ráno o 8:00 som zavolal do servisu Motor Car s.r.o. v Nitre povedal som im problém a našťastie prijímací technik bol ochotný ma v ten deň ešte zobrať do servisu. Rýchla kontrola cez obednajšiu prestávku potvrdila, čo som si myslel. Poistky a žiarovky sú OK. Problém je vážnejší. Po ďalších 2 hodinách mi zavolal technik s výsledkom diagnostiky.

Pokazená páčka pod volantom, ktorou sa ovládajú smerovky a svetlá. Nutná výmena za nový kus. Predbežná cena poruchy je cca 80€ (nový kus cca 50€ + robota). Karkulka zostala v servise a pre auto si pôjdem až koncom týždňa z dôvodu mojich pracovných povinností.

Inak za celých 4,5 roka sa na aute nevyskytli žiadne poruchy. Iba viem, že budem musieť vymeniť klinové remene, lebo sú už popraskané a ložisko vodnej pumpy vydáva trochu divný zvuk.

8.1.2010 12:11

Servis a folie

Hned po novom roku sme boli v servise po 30.000 km. Okrem toho, že sa občas ťažšie zacvakne zámok bezpečnostného pásu na vočivom sedadle sa za celý čas nevyskytli žiadne problémy. Zámok bezpečnostného pásu museli objednať a bude vymenený v rámci záruky.

Hned na druhý deň sme boli lepiť fólie na okná. Nalepili sme stredný stupeň zatmavnenia, ktorý prepustí 20% svela.

22.6.2009 08:37

Spotreba

Momentálne má Karukulka najazdených skoro 21000.

Výrobcom udávaná spotreba je mesto/mimo mesto/priemer 7,7/5,2/6,2. Môj dlhodobý priemer je na úrovni 7,2 litra. Nie je tomu tak dávno, čo Karkulka bola na výlete v Bratislave. Kedže nemám palubný počítač a chcel som si overiť, to čo tvrdí výrobca, tak som ráno v Nitre natankoval plnú nádrž a večer opäť v Nitre dotankoval doplna.

Na trase Nitra - Bratislava (plus BA mesto) - Nitra som najazdil 196 km a spotreba paliva bola 10,64 litra. Z toho mi vychádza veľmi pekná spotreba na 100 km s hodnotou 5,43 litra.

Uznávam, že veľký vplyv na spotrebu mala súvislá jazda v kolóne rýchosťou 90 km/h v miestach, kde sa opravuje diaľnica medzi Bratislavou a Trnavou, ale všade tam, kde sa dalo som šiel rýchlosťou 120 km/h vrátane rýchlostnej cesty Nitra - Trnava. Pre úplnosť doplním, že v tom čase boli ešte horúce dni takže klíma bola samozrejmosťou.

Ako vidíte aj benzínový motor môže mať veľmi slušnú spotrebu.

3.5.2009 18:24

Prvé výročie

Karkulka oslávila prvé výročie.

Po roku sa priemerná spotreba ustálila na 7,2 litra. Toto je celkový priemer vrátane zimných štartov, jazdy so studeným motorom v meste, jazdy na krátke prímestské vzdialenosti, používanie klímy a využívanie rýchlostných limitov.

Ani po roku som nenašiel žiadny dôvod, aby som ľutoval to, že som si kúpil kórejské auto.

14.2.2009 19:44

Karkulka bola v servise

Počítadlo kilometrov sa pomaly priblížilo k 15000 tak sa Karkulka vybrala na kontrolu do servisu. So servisom hlásim 100% spokojnosť. Cena prvej servisnej prehliadky (výmena oleja, olejového a vzduchového filtra a doplnenie chladiacej zmesi a cena práce) bola 185,17 EUR (5578,40 SKK prepočítané kurzom 30,126 SKK).

Za celý čas od mája 2008 do februára 2009 sa nevyskytli žiadne problémy. Celková priemerná spotreba na 100 km sa ustálila na 7,2 litra. Toto je priemer vrátane každodenných studených zimných štartov, jazdy v meste s ešte studeným motorom a jazda na krátke prímestské vzdialenosti. Ustálená rýchlosť po diaľnici znamená o približne 0,5 litra menšiu spotrebu.

Opäť môžem jedine potvrdiť to, čo som už písal. Kia Rio Sporty ponúka vysokú hodnotu za primerané peniaze. Som rád, že som si ju kúpil.

Přidat názorDiskuse: Kia Rio Sporty 1,4 16V

Další vozy Kia Rio