MaTT55 ( 33 let) Poslat zprávu

Toyota Auris Toyota Auris 1.6 Valvematic Exclusive Navi

Toyota Auris, foto 1

Přezdívka auta nemá Rok výroby 2009 Koupeno ojeté najeto [km]:18300 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1598 výkon [kW]: 97 kroutící moment [Nm]: 160 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10 maximální rychlost [km/h]: 195 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 350 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.5

Výber auta:
Po 3 rokoch "zajazdenia sa" na starej Felícii došiel čas na vybranie prvého normálneho auta. Limit bol 10.000€, alebo 250.000 Kč. Lákali ma rôzne ponuky ako BMW 3, alebo Audi A4, no všetky inzerované v tejto cenovej relácii mali zaručených 130 000km po prvom majiteľovi (70 rokov), ktorý s autom chodil pár krát do týždňa nakúpiť a inak stálo v garáži. Niekoľko som ich aj bol pozrieť, ale vyzerali, že už to majú za sebou. Nakoniec som sa rozhodol ostať pri zemi a zvoliť nižšiu strednú triedu.
Prvá rozhodnutie, ktoré bolo treba spraviť bolo výber benzínu, alebo dieslu. Spotreba hovorila skôr pre naftu, ale pri nájazde okolo 15,000 km a možnosti tankovať benzín v rakúsku, kde stojí o cca 15c menej ako u nás (cca 40 halierov) som si zrátal, že táto investícia by mala návratnosť niekde okolo 180,000 km, čo je pri spomínanom nájazde hodnota, pri ktorej už rátam, že auto bude mať nového majiteľa. Vo VW mali výpredajové akcie na skladové golfy, všetky by si ale vyžadovali navýšiť rozpočet o cca 20%. To platilo aj pre základný Auris. Pri prehliadke showroomu VW mi padolo do oka nové Polo a po testovacej jazde som bol preň na 90% rozhodnutý. V predu miesta dosť, kufor pre 2 ľudí dostačujúci a na zadných sedadlách niekoho veziem pár krát do roka, takže tento parameter nebol podstatný. Bolo vo výbave Premium Comfortline (tempomat, parkovacie senzory, klima, hlinikove disky, metaliza...) a s motorom 1.2TSI 66kW. K Aurisu som sa dostal so šťastím "na poslednú chvíľu". Bol som presvedčený o Pole, keď som na nete našiel ponuku Toyota ojazdené. Všetko to boli vozidlá s nízkym nájazdom, servisované v toyote a ňou aj pred predajom preverené. Ponúkajú k nim ročnú záruku. Našiel som medzi nimi môj terajší Auris. Motor 1.6 97kW, 6 kvalit, výbava Exclusive Navi (Navigácia, hands-free, tempomat s obmedzovačom rýchlosti, denné svietenie, alarm, rôzne bezpečnostné systémy), po predošlom majiteľovi ostali ešte k autu aj strešné nosiče. R.v. 2009, 17000 najazdených kilometrov a cena spĺňajúca limit znamenali výlet k predajcovi. Ten auto ochotne ukázal, po vyplatení zálohy pripravil všetky papiere a o 3 dni som sa už viezol domov.

Teraz k samotnému autu:
Motor: Veľmi príjemné prekvapenie. Bol som zvyknutý jazdiť v rozmedzí 2000-3000t/min, indikátor radenia v Aurise mi ale už niekde okolo 1800ot/min svietil aby som zaradil vyššiu rýchlosť. Nakoniec som skončil pri 50km/h so zaradenou 5kou a na moje prekvapenie auto neprejavovalo známky, že by sa dusilo. Maximálny výkon je dostupný až niekde okolo 4000ot/min. V meste sa väčšinu času držím v spodnom spektre, na okreskách okolo 2100-2300. Na diaľnici točí motor okolo 3500-3600.

Spotreba:
Zo začiatku to bolo v priemere 7.5l/100km. Postupne ako som sa s autom naučil jazdiť to kleslo k 7l/100km a pri pomalej jazde sa dá dostať na 6.5l. Zatiaľ rekord bol 5.8, to bola ale noc, okresky a pár prejazdov dedinou. Pri normálnom tempe mesto a okresky 50:50 nieje problém ísť za 7l, ak sa začne využívať potenciál motora, hodnoty 10 a 11 niesú nereálne. K úplnej spokojnosti by trebalo dlhšiu 6tku, ktorá by zrazila na diaľnici otáčky a spotreba by klesla pod aktuálnych 7,8 pri 130km/h. Aj tak som ale príjemne prekvapený, za koľko sa dá ísť s benzínom.

Podvozok a riadenie:
Nemám výhrady. Ak by som chcel s autom športovať, určite by bola prekážkou jednoduchá zadná náprava, ktorá má hlavne na nekvalitnom asfalte tendencie odskakovať. Na "kultivované" presuny z bodu A do bodu B vrámci predpisov však plne dostačujúci. Riadenie nieje preposilované, ale príde mi bez odozvy od kolies. Opäť, pri požadovaní športových a dynamických charakteristík by to bol problém, moje požiadavky ale spĺňa.

Prevodovka:
To najlepšie, čo som zatiaľ mal možnosť vyskúšať. Presné dráhy, rýchlosti padajú akoby samé. Dalo by sa povedať, že sa až teším na každé ďalšie preradenie. To je určite dobré, lebo minimálne v meste sa pri požiadavke na nízku spotrebu nakvaltujem až až. Stupne sú krátke a blázko naskladané za seba, prijal by som dlhšiu, dialničnú 6tku. Inak bez jedine výhrady.

Brzdy:
Mohli by byť lepšie dávkovateľné. Po pár dňoch som si všimol že je počuť od nich šúchanie a disky niesú rovnomerne vyleštené. Dostal som radu aby som dlhé a plynulé brzdenie nahradil kratším a razantnejším (ževraj kvôli materiálu, z ktorého je obloženie). Vyskúšal som a už po prvej jazde boli disky zasa rovnomerne vyleštené. Na toyota fórach som sa ale dočítal o potrebe pravidelného čistenia zadných bŕzd, ktoré sa kvôli nie najštastnejšej konštrukcii zanášajú čo môže pri zanedbaní úrdžby vyústiť do potreby výmeny brzdičov. Inak brzdná sila dostačujúca, pri spojení s kvalitnými pneumatikami nemám k ním výhrady, pri opakovanom brzdení nevädnú.

Interiér:
Miesta na rozdávanie. So sedadlami som spokojný, ani po 400km som nevyšiel z auta rozlámaný. Výhradu mám len ku kovovej výstuhe, ktorá je v ľavej bočnici vodičovho sedáku. Pre menšie postavy nemusí predstavovať problém, pri mojích 189cm ju ale cítim. Zaujímavé, že pri modeloch vyrobených v Japonsku sa nenachádza. Inak si nemám problém sadnúť sám za seba a mimoriadne dobre hodnotím stredový tunel, do ktorého je posadená radiaca páka. Je veľmi šikovne po ruke a tak som si na ňu zvykol, že pri presadnutí do druhého som najskôr naprázdno prehmatol vo vzduchu. Naopak úplne nezmyselne je riešená lakťová opierka. Vyhodiť, spraviť nanovo. Na opretie ruky absolútne nepoužiteľná, poskytuje len pomerne veľký odkladací priestor.

Zvuk, multimedialny systém:
Samostatný odsek chcem venovať aj navigácii. Tá je dotyková a na moje prekvapenie dobre pokrýva SR a ČR. Na slovensku sa do faceliftu dodávala len s mapami východnej Európy, chýba Rakúsko a Nemecko. Aktualizácia na celý kontinent stojí 160€ (časom plánujem dokúpiť, hlavne po skúsenostiach, keď som na chate skúšal, aké odlahlé cesty sú pre ňu ešte známe a musím chváliť veľmi dobré pokrytie. Teším sa na rozšírenú databázu POI, ktorá vo verzii 2009 zaostáva). Výhradu mám k ovládaniu zvuku. To nieje riešené otočným ovládačom, ale tlačítkom. Nieje to nič tragické, ak ale potrebujete rýchlo znížíť hlasitosť (napr. objednávanie cez okienko) je to nepraktické. Možnosť je samozrejme vypnúť audio úplne, ale zo všetkých ostatných áut som zvyknutý na otočné ovladače. Ozvučenie je na svoju triedu prijateľné, po prekročení 100km/h ale splývajú stredy a výšky a vystupujú silné basy. Časom plánujem vytlmenie dverí, uvidíme, čo to spraví. Golf, oktávaia, yaris aj corolla hrajú lepšie. Zaujímavá možnosť je sledovať cez dotykovú obrazovku servisné intervaly. Čakal by som ale, že výmenu oleja zadá servis, alebo bude sledovaná čidlom. Takisto je to pri filtroch, brzdovej a chladiacej kvapaline. Je to síce individuálna záležitosť, ale aspoň orientačné údaje som si tam nahádzal sám (možnost výberu dátumu, alebo počtu km). Aj tak by som ale čakal, že aspoň najbližšiu servisnú prehliadku zadá servis. (nie chyba toyoty, ale konkrétneho predajcu).

Kufor:
Bez väčšieho komentára, pre mňa veľkosť dostačujúca. Pri sklopení sedadla mi vošiel snowboard, aj lyže (190cm). Pri sklopení oboch bezproblémov bicykel.

Pár poznámok:
Zo začiatku som riešil výrazne kolísajúci výkon stretávacích svetlometov. Šošovkové sú dosť citlivé na zanesenie krycieho skla a tak je pred každou nočnou jazdou nutné zotreť ich. Komfort by výrazne zvýšili ostrekovače. Zatiaľ to nepovažujem za veľký problém, uvidíme, ako to bude pri snežení.

Možnosť nastavenia operadiel zadných sedadiel do 2 polôh.

Prepínanie palubného PC kolíkom za volantom. Zvykol som si, ale vyvedenie na volant by snáď japonskí inžinieri zvládli.

Zaujímavo riešený výpočet dojazdu km. Nezahŕňa rezervu, pri dojazde 0km je v nádrži ešte cca 5l paliva.

Zobrazovanie údajov na displeji za volantom má podla mna lepsie rieseny VW Group. Ten ukazuje stabilne hodiny, prejdené km a čas. Dodatočne sa dá zobraziť aktuálna, priemerna spotreba atd... Pri Aurise si treba vždy zvoliť jeden z týchto údajov, nedá sa teda napr. naraz zistiť kolko je hodin a aku mam spotrebu.

Antena by mohla byt integrovana do zadneho skla.

Dizajn hodnotiť nebudem, je to subjektivna zalezitost. Pre mna urcite plus, Auris sa mi paci (hlavne na 16 palcovych kolesach). V triede by sa nasli aj zaujimavejsie kusky, ale nemam potrebu pritahovat pohlady okoloiducich.

Auto celkovo splna moje predstavy a za tu cenu by som myslim si nic lepsie nezohnal.

Prevodovka
Spotreba
Vnutorny priestor
Navigacia
Velke odkladacie priestory pred spolujazdcom

Ovladanie a zobrazovanie palubneho PC
Laktova opierka
Plastova palubovka (tvrde plasty-riziko poskriabania, moze v buducnosti vrzgat)

Zatial bez

Na starosti ma dostal velmi ochotny clovek. Poskytnuta cela historia vozu, bez problemov odpovedali na vsetky otazky. Rychlo vyriesenie papiere- do 3 dni som mal auto pred domom.

5.1.2013 23:45

Najvacsi zapor noveho auta :)

Na 1. miesto medzi zapory akehokolvek noveho auta by som postavil tvrdenie- s jedlom rastie chut. Pred 4 rokmi som bol vo felicii rad, ze sa hybem. Obcasne presadnutie do maminho golfu ma len utvrdilo, ze bez elektrickeho stahovania okien a klimatizacie uz v dnesnej dobe vodic nemoze existovat. Po par tisic km v Aurise by som automaticku klimu nemenil a pri stuchnuti do vypinaca na automaticke stiahnutie okna bez nutnosti jeho drzania rozmyslam nad tym, ako som to v tej felicii vlastne zvladol s pakou. Po "osahani" noveho iDrive v BMW uz ma napada kopec funkcii, ktora by vstavana navigacia v Toyote mohla mat a nema.

Ak by som doteraz sedel vo felicii, stale som velmi rad ze sa len hybem z miesta A do miesta B bez nutnosti obmedzovat sa cestovnym poriadkom. Dnes rozmyslam nad tym, aka "pritaz"je, ze vstavana navigacia nacita z USB kluca len 255 pesniciek :)

5.1.2013 23:28

Spotreba

Spotreb sa ustalila na 6.8l. Pri ekonomickej jazde sa da ist za 6,3 je to ale zaujimave skor z hladiska kam ju az dokazem stlacit bez podtacania motora. Pri normalnej jazde bez obmedzovania sa v zrychlovani k povolenym limitom idem za 7-7,2 co je pre mna stale OK.

5.1.2013 23:26

Dlhodobe hodnotenie

Prisiel cas na zhodnotenie veci ktore ma na aute po spolocnom "zziti sa" tesia a ktore mi piju krv.
Plusy:
Motor a sprevodovanie, da sa s nim pri snahe setrit ist lenivo za 6,3, bezna premavka je za 7 a svizne za 8.
Rovna podlaha pred zadnymi sedadlami a priestor na nohy pod prednymi, pri nudzovom prevazani 3 ludi to nieje take zle.
Navigacia pozna aj velmi nestandartne miesta kedy som cakal len sipku na bielom poli. Na druhej strane k nim casto naviguje nezmyselne dlhou trasou.
Zabudovana handsfree sada, do dalsieho auta urcite dokupujem tiez.
Priestranny interier, so svojimi 190cm nemam problem s vyskou nad hlavou ani aby si za mna sadol niekto priemerne vzrastly.

Zapory:
Bude ich sice viac, cim nechcem povedat ze auto je zle, ale rozne drobnosti ktore mi v aute nesedia si vsimam ovela castejsie ako vychytavky ktore sprijemnuju zivot na palube a ani si ich neuvedomim
Nastavenie opierky hlavy- Ked si do sedadla opriem cely chrbat a hlavu o spravne vyskovo nastavenu opierku, je to velmi nepohodlne. Tato pozicia je vhodna pre gymnastu, pre bezneho cloveka je vsak opierka hlavy prakticky nepouzitelna a vacsinu casu trci nevyuzita do priestoru.
Zas a znova laktova opierka- pouzitelna len ako odkladaci box, na opretie ruky nepouzitelne.
Vrzganie plastov v interiery- po 19.000km by som cakal ovela vacsie ticho
Vrchna odkladacia schranka pred spolujazdom- Na prvy pohlad potesi objemom, nepotesi ale vyuzitelnostou. Na dne je sice pokus o aretaciu, cokolvek v nej ale lieta z jednej strany na druhu a vydava neprijemne zvuky, takze v praxi nepouzitelna na nic ine ako parkovacie karty, blocky za benzin a podobne "nehrkotajuce" veci.
"One touch" otvaranie vodicoveho okna- ma 2 polohy, v prvej sa klasicky stahuje pokial sa tlacitko drzi, pri plnom tazlaceni sa v druhej polohe uplne stiahne alebo vytiahne. Nevyrazne oddelenie poloh ale sposobuje, ze pri plnom stlaceni ide okno dole, ked ho chcem potom zastavit potiahnutim do 1. polohy, prekliknem sa rovno do 2. a okno ide zasa uplne hore. Je to banalita, ale na spokojnosti neprida. Vo vozidlach od VW group tento problem nemam.
Na nekvalitnej ceste ma v zakrutach zadna naprava tendencie odskakovat, vzhladom na to ze japonsky inzinier nemoze ratat so stavom slovenskych okresnych ciest a celkovym zameranim vozidla na kludnu jazdu sa s tym da zit :)

Celkove hodnotenie: Celkovo som zatial spokojny. Motor, prevodovku a podvozok japonci vedia naladit k uplnej spokojnosti. Ergonomia ovladacov v interieri a jeho celkove spracovanie vsak na europsku konkurenciu straca. Ak by som si mal znova kupit Auris, musel by sa v tejto oblasti zlepsit.

5.1.2013 23:01

Zimne pneumatiky

Po 3 mesiacoch a 3.000km na zimnych cestach velmi chvalim Nokian WR A3. Na studenej ceste nemam vyhrady, po zasnezenej luke som sa ku chate dostal tiez bez problemov.
Zatazkavaci test na snehu a lada ich cakal tento rok pred vianocami. Luka ku chate bola uz zasypana tak, ze prejazd bol limitovany svetlou vyskou. Lesna cesta z druhej strany predstavuje 1,5km po udrziavanej asfaltovej ceste pouzivanej lesnikmi a dalej 1,5km po ceste ktorej udrzba je vysledkom niekolkodnoveho rozjazdovania snehu 4 vozmi z okolitych chat.
Pre predstavu sa najskor jedna o par zakrut a nasledne prejazd strmsieho kopca ktory je z jednej strany v 2/3tinach sprijemneny vyraznou pravotocivou zakrutou. Vo vyjazdenych kolajach sa zvykne dlho drzat lad. Vyjazd bol bezproblemov, stacilo si najst spravnu stopu a na 1tke bez presmykovania. Dovtedy som neveril aky rozdiel mozu spravit nove zimne pneu proti jazdenym starsim. Sused na zjazdenych michelinoch z druhej ruky nakoniec obuval retaze.

U mna Nokian 8/10, spickova pneumatika to nieje ale rozhodne sa oplati investovat par eur navyse oproti lacnym.

Další vozy Toyota Auris

Zatial nemozem hodnotit. Neocakavam ale problemy.

Kvoli castim dialnicnym presunom chyba pouzitelna dialkova operika, niektore ovladacie prvky nedomyslene.

Zevraj svojej doby najvacsi interier v triede.

Na normalny presun z bodu A do bodu B staci, na sportovanie stavana nebola.

Zatial len benzin a olej. Dufam ze dlho to nebude nic okrem spotrebneho materialu.

Dostupne, ale v pripade potreby draheee

Treba ho hladat vo vysokych otackach, ale dokaze s autom slusne zacvicit.

Cakal som viac. Pouzitie 50:50 mesto:okresky a dialnice

Pri volnobehu by mohol mat clovek nutkanie otvorit okno ci aj ide :) Inak tichy, az pokial sa nevytaca do vrchnej polovice, potom je to prijemny zvuk a nie hluk.

Vystuha prekazajuca lavej vodicovej nohe

Este ma nesklamali, treba venovat vacsiu pozornost udrzbe

Pre 2 ludi az zbytocne velky, 4 clenna rodina by mohla mat opacny problem. Mne plne vyhovuje