Citroën C5

Citroën C5, foto 1 Citroën C5, foto 2 Citroën C5, foto 3 Citroën C5, foto 4 Citroën C5, foto 5 Citroën C5, foto 6 Citroën C5, foto 7 Citroën C5, foto 8

Přezdívka auta cépäťka Rok výroby 2001 Koupeno nové najeto [km]:164500 palivo: benzin počet válců: 6 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2496 výkon [kW]: 152 kroutící moment [Nm]: 285 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9 maximální rychlost [km/h]: 230 počet rychlostí: 4 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 471 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 10

Automobil objednal otec v roku 2001, hneď po autosalóne, kde bola prvá prezentácia modelu C5.
Jedna chyba teda bola, že auto si v premávke nikdy nevyskúšal a druhá, že to bola úplná novinka.
Na auto čakal asi 4 mesiace. Farbu exteriéru zvolil svetlo zelenú metalízu (tmavá farba sa C5 hodí viacej), interiér kožený svetlosivý - vynikajúca farba. Za 5 rokov čo sme auto mali ho stačilo dať raz do profesionálnej čistiarne, vyzeralo stále skvele. Teraz mám čierne koberce a na údržbu je to des.
Motorizácia najvyššia možná - trojliter V6, 210 koní, automatická prevodovka. Prvky výbavy boli na strednú triedu v tej dobe nevídané - xenónové svetlomety, kontrola tlaku v pneumatikách, dvojzónová klimatizácia, hlavový záclonový airbag, dažďový a svetelný senzor... inak štandard výbavy exclusive - el.nastavovanie sedadiel, el.sklápateľné spätné zrkadlá, parkovacie senzory vzadu + vpredu (tie ale boli neoriginálne), elektrochromatické spätné zrkladlo, sound systém JBL s meničom na 6CD, 8 reproduktormi a zosilovačom.
Pre pasívnu bezpečnosť 6 airbagov, pomocné systémý pre aktívnu bezpečnost: ESP, TCS, EBD, BA.

Otec najazdil s autom za 3 roky cca 120.000km a potom mi ho dal, ja som za ďalšie 2 roky pridal takmer 45.000 a s číslom 164.500km bolo auto po 5 rokoch predané.
Nákupná cena bola 1.450.000 Sk, predajná 230.000 Sk. Strata hodnoty teda na prvý pohľad extrémne vysoká (predaj za 16% z nákupu) ale fakt je ten, že rast koruny a akcie Citroenu spôsobili, že v r.2006 bol nákup C5 V6 cca 1.100.000 Sk, ciže nakoniec je to 21% z nákupu. Ajtak je to veľmi prudký pokles hodnoty!

Dizajn interiéru je individuálna vec, ale mne sa páčil a aj páči (to ale nemôžem povedať o faceliftovanej verzii, kde ten stredový panel totálne dokafrali.)
Všetko je na svojom mieste, nikdy som nemal žiaden problém s ergonómiou. Veľké plus si zaslúžia odkladacie priestory: veľká a chladená priehradka pred spolujazdcom, pričom dvierka krytu mali na sebe držiaky na perá, vizitky a slnečné okuliare - veľmi praktické. Ďalej obrovské kapsy vo dverách, pod sedadlom vodiča šuflík, naľavo od volantu skrinka s miestom na mince a slušným priestorom na drobnosti, držiak na pohár (aj keď tento má veľmi malý priemer, ani malá fľaška sa do neho nedala vložiť), ďalšie odkladacie miesta sú pred a za rýchlostnou pákou. Praktičnosť auta dokazujú ďalšie drobnosti, ktoré su ale v bežnom živote nápomocné - držiak parkovacej karty pri ráme čelného skla, dvojité protislnečné clony (takže keď si jednu dáte na bok tak si vyklopíte ďalšiu pred seba), zadná a bočné protislnečné clony.
Interiér je veľmi priestorný, v tej dobe meral na šírku viac ako interiér Mercedesa E. Absencia stredového tunela vzadu zvyšovala komfort pre tretieho cestujúceho, ale samozrejme plný komfort mali maximálne 4 cestujúci. Auto je teda veľmi praktické.
Poďme ale jazdiť - auto je veľmi dobre motoricky a aerodynamicky odhlučnené, to je jedno z mojich najvyšších kritérii a v tomto ohľade je C5 vynikajúca. Zladenie prevodovky a motora je taktiež plusom, motor má veľmi plochú krivku krútiaceho momentu, takže aj na 4.prevodovom stupni si vždy bez problémov poradil s rozbehom už od 1.500 otáčok. Na druhej strane bol taký diétny, bez výraznej výkonovej špičky, ale to mi nikdy nevadilo. V otáčkach nad 4.500 mal dokonca pekný zvuk. Nedostatok 4.st.prevodovky bolo poznať na diaľnici, kde motor točil viac ako bolo treba a zvyšovalo to spotrebu. Ja som po diaľnici kvôli spotrebe nejazdil nad 120km/h (do tejto rýchlosti bola spotreba cca 10, potom to už išlo hore pomerne radikálne), spolu s cestami mimo mesto a jazdou v centre mi dlhodobo spotreba oscilovala medzi 10,5 a 11,5, čo pokladám za dobrú hodnotu. Minimum sa mi podarilo pri jazde mimo mesto, z BA do Komárna, cez dediny 70, mimo mesto 90, vyšlo to na 7,9. Papierovo má auto spotrebu mimo mesto 7,2 a to je nedosiahnuteľná hodnota. Potešujúce ale je, že ani mestská hodnota sa stala pre mna nedosiahnuteľnou, hoci teraz v opačnom slova zmysle - papierová je 14,7 a ja som sa nikdy nedostal nad 13,5. Mimochodom palubný počítač rátal spotrebu úplne presne.
Medzi silné stránky by som rád zaradil aj veľmi dobre svietiace xenónové svetlá a aj diaľkové halogény, brzdy a - sedadlá. Človek by neveril, ale kožené sedadlá sú úplne iné ako velúrové. Sú značne tvrdšie, ale to je ich plus. Sú veľmi široké, dlhé a ploché (bez bočného vedenia), takže hlavne spolujazdec sa musí držať, lebo sa šmýka, ale keďže auto nieje športového zamerania, vôbec to nevadí - sú jednoducho skvelé.
Ešte na margo interiéru - ani po 5 rokoch a 165.000km nevrzal a nevykazoval žiadne známky opotrebenia. Jediné na čom bolo vidieť vek bolo ošúpané tlačítko zapínania rádia a predraný koberec pod vodičom.
Ale toto bola asi jediná šťastná stránka výroby tohoto auta. Tie ostatné tri, ktoré budem ešte spomínať, vrzgajú hrozne.

Chvályhodná je ešte jedna vlastnosť - priechodnosť. Nemám teraz v prvom rade na mysli to, že svetlá vyška v maximálnej polohe je takmer offroadová, ale ťažký motor s automatom, zimný režim prevodovky (rozbeh na 3 stupeň) a diferenciál s mierne sníženou svornosťou znamenali až neuveriteľné výkony na snehu. Vlastnosť diferenciálu bola veľmi pomocná aj v meste, kde aj pri plnom rajde a plyne sa auto stiahlo do vnútra zakrúty, žiadny prešmyk, len plná akcelerácia. Drobná nevýhoda bola pri manévrovaní na dorazoch volantu, keď sa autu nechcelo zabočiť, tlačilo sa nosom von a vyslovene dralo pneumatiky.

Najslabšou stránkou celého auta je jeho spoľahlivosť, ktorá inak z veľmi dobrého auta spravila v mojich očiach z Citroena C5 bohužiaľ iba kopu nesystematického šrotu. O tom ale v Skúsenostiach so servisom.

Druhou najslabšou stránkou je u Citroena paradoxne jeho podvozok. Vopred upozorňujem, že uvedené vlastnosti som si všimol iba na našej benzínovej C5 (jazdím pravidelne s ďalšími troma, ale naftovými verziami) s najvyššou verziou Hydractive III.
Za prvé, podvozok je hlučný, čo sa týka hluku nárazov, takže aj keď odfiltruje nerovnosť, v aute to buchne. Výsledok je, že nekvalitu cesty síce nevnímate zadkom, ale ušami - čiže vnímate. Podľa mojich skúseností je prijateľnejšie-komfortnejšie, ak nič nepočujete, hoci to môže viac triasť. Lenže C5 má problém s filtráciou drobných nerovností. Veľké nerovnosti jej nerobia problémy, pruženie má dlhé zdvihy. Ale na malých nerovnostiach auto nedôstojne poskakuje, za nepekných zvukov z podvozka.
Ešte by som dokázal skusnúť, ak by boli jazdné vlastnosti športové, ale niesú. Nakláňanie je pomerne dobre eliminované (tu je vidieť hlavný rozdiel s naftovými verziami, ktoré sa nakláňajú viac, ale zároveň sú mäkšie), auto aj celkom dobre drží stopu, ale pôsobí neisto. Ťažko to popísať, ako najvhodnejšie sa mi zdá prirovnanie, že treba ísť ďalej ako dovoľuje strach - auto zvládne viac, ako sa tvári, že zvládne. Tomu prispievalo aj veľmi ľahké a pohodlné riadenie (tzv. jednoprstové), avšak úplne nekomunikatívne.
Hlavný problém ale vidím v jazdných vlastnostiach, keď je auto zaťažené (podotýkam, že nikdy som na ňom nemal strešný box). Citroen sa chváli, že vďaka udržovaniu svetlej výšky si zachová svoje jazdné vlastnosti aj pri plnom zaťažení. Nieje to pravda. Nikdy som auto nezaťažil na maximum, napriek tomu už pri 3 dospelých (z toho jedna baba 50kg) s lyžami v aute a s patričnými vecami, zmenili jazdné vlastnosti o 200% k horšiemu. Auto sa vyslovene pri zmenách smeru kývalo po pozdĺžnej osi. Neverím, že by zvládlo losí test pri 60km/h.
Keď porovnám toto "high-tech" pruženie s klasickým v IS, kde sme boli 4 dospelí a viezol som 5 párov lyží aj s lyžiarkami a zimným oblečením v strešnom boxe - a nastali minimálne zmeny správania, tak si hovorím - kde tí socialisti od galského kohúta spravili chybu? Pruženie je jednoducho to najhoršie aké kedy Citroen vyrobil. Jazdil som so xantiou, jazdil som s XM - tam to bolo ako má byť. Makké, plavné, pohodlné...C5 má tzv. VW pruženie - akoby kombinácia tuhých pružín a slabých tlmičov spôsobuje, že auto naoko pôsobí tvrdo, ale pritom sa húpe a kýve. Nič nerieši ani tlačítko šport, ktoré iba minimálne znižuje húpanie.
Pruženie Airmatic DC od Mercedesa sa predáva desatinu času, a je na míle vpred od Citroena. Niekdajšia Citroenia hrdosť, znak pohodlia a pokroku už dnes iba zvyšuje cenu a nespoľahlivosť auta.

Katastrofa.
Auto bolo ešte ako nové dodané s drobnou poruchou, svietila kontrolka emisného systému. Vraj nebol zapojený nejaký káblik. Na ilustráciu aké bolo auto novinkou si dovolím poznamenať, že neboli aktivované všetky funkcie (napr RDS na rádiu) lebo servis ešte nemal programové vybavenie na prístup do systému auta...
Čoskoro sa začal ozývať buchot od zadnej nápravy. Toto bola detská choroba C5, trvalo asi pol roka, kým to dali do poriadku. Medzitým boli ďalšie poruchy elektronického charakteru, ako asi štvrť roka nefungujúci palivomer a iné "drobnosti."
Raz sa mi stalo, v podvečer keď pršalo, ze mi asi na jednu sekundu vypadol komplet prúd v aute - motor síce bežal, ale zastavili sa stierače, zhasli svetlá, zhasla palubovka, padli ciferníky...dosť blbé prekvapenie. Už sa to ale našťastie nezopakovalo. Vďaka spomínaným poruchám auto trávilo prvý rok dosť veľa času v servise. Menilo sa toho na aute dosť vela, vrátane BSI jednotky a podobne.
Ako náhradné auto, ak bolo, dostával otec Saxo 1.0i.
Servis sa každopádne snažil a po čase bolo auto, nazvime to dokončené, a fungovalo istý čas bez problémov. Potom zrazu prestali isť asi dva valce, takže odťah a oprava cievky. To už v záruke nebolo. V záruke už nebolo ani pokazené vykurovanie vodičovho sedadla, čo servis považoval za neopraviteľné a navrhoval výmenu celého sedadla za 60.000 Sk.
V druhom roku sa prejavila zaujímavá porucha. Ak bolo teplo (nad 20st) motor sa po otočení a vybratí kľúča nevypol. Jednoducho, keby sa nezasekol volant, tak by sa s ním dalo normálne jazdiť bez kľúča v spínacej skrinke. Ako sa motor vypínal? Jednoducho. Bolo treba otvoriť a silnejšie zavrieť jedny dvere. Zrejme tento otras spôsobil, že zoplo správne čidlo a motor zhasol. Ono to bolo chvíľami aj celkom príjemné, keď som zaparkoval, vybral kľúčik, zbalil všetky veci a popritom mi hralo rádio a išla klíma. Na druhú stranu, keď som niekde takto vypínal motor, napríklad pri čakaní na niekoho, pôsobilo to dosť vtipne. Auto išlo do servisu (už bolo po záruke ale zobrali to ako záručnú opravu), kde laborovali, vymenili spínaciu skrinku a aj BSI, ale nepomohlo to. Nakoniec v zime porucha zmizla a už nikdy sa neobjavila.
Na konci tretieho roka, keď som už s autom jazdil iba ja, som si všimol, že zadné pneu sa zjazdievajú veľmi nerovnomerne. Na zadnej náprave sa geometria nastaviť nedá, takže servis a menili sa tam nejaké časti - cena cca 15.000 Sk. Viem, že naše cesty sú nekvalitné, ale ajtak sa mi to zdá skoro.
Vo štvrtom roku a cca 140.000km prišiel šok. Auto stálo asi týždeň a po naštartovaní sa nedvihlo. Odťah do servisu, kde diagnostikovali vadné čerpadlo pruženia. Cena - 40.000Sk. Pripomínam, že Citroen vo svojich materiáloch dodnes hovorí, že systém nepotrebuje údržbu počas 5 rokov alebo 160.000km. V servise som vzhľadom na to žiadal výmenu bezplatne, s čím nesúhlasili. Napísal som teda technickému riaditeľovi importéra, ktorý mi odpísal odmietnutie v zmysle, že porucha nieje údržba. Zároveň sa na aute robili rozvody za 30.000Sk, takže výsledná faktúra bola vyše 70.000Sk. Spolu s tohoročnou výmenou oleja a častí zadnej nápravy teda štvrtý rok prevádzky stál takmer 100.000 Sk. Len tak na okraj, E400cdi stálo za 4 roky na poruchách presne 17.000Sk - výmena motorčeka stieračov. Takže preto sa hovorí, niesme takí chudobní, aby sme si kupovali lacné veci. Na Citroen sa to úplne hodí!
Do toho vznikla vôľa vo volante, pri prejazde nerovností to dosť buchotalo. Nebola to žiadna súčiastka podvozku, ale uloženie tyče riadenia, ktorú bolo treba vymeniť, za cca 15.000Sk.
Ku trablom s C5 ešte musím pridať odídené čidlá tlaku vzduchu v pneu, za čo Citroen pýta 4.500sk za kus. Podarilo sa mi ich ukecať, aby mi tú kontrolu v systéme deaktivovali.
Potom prestal svietiť xenón. V prvom momente každého napadne, že je to žiarivka. Volám do Citroenu - 8.000 Sk pýtajú za žiarivku. Dobre, takže volám do nejakého xenón servisu - 1.800 Sk. Žiarivku som teda kúpil, ale vymeniť mi nešla. Takže som šiel do Citroena. Tam žiarivku vymenili ale svetlo ajtak nesvietilo. Odišla nejaká jednotka, ktorá mení 12V na 20.000V. Podľa ich vyjadrenia Citroen takýto dielec nepredáva, treba kúpiť celý nový svetlomet - 30.000 Sk. Tak poďme späť do xenón servisu, kde mi nakoniec poruchu odstránili za 7.000 Sk.

V zime mi auto prestalo kúriť. Chladič stále studený... Dal som to do servisu a hovorím, vymeňte termostat. Vrátili mi auto s tým, že termostat je OK, že mi odvzdušnili systém. Nič to nepomohlo. Tak som strkal pred chladič papundeklový kartón a auto zrazu kúrilo.

Už v druhom roku bolo vidno hrdzu na koncovom tlmiči výfuku. Vo štvrtom roku už obal tlmiča visel takmer až po zem a onedlho som počul, že vo výfuku je diera. Po obhliadke som zistil, že nieje diera vo výfuku ale v spojnici tlmiča a vedenia. Zavolal som do Citroena a dozvedel sa, že koncový tlmič stojí 40.000 Sk. Po skúsenostiach so xenónom som začal hľadať alternatívne riešenie, avšak žiaden after-market výrobca dielcov nepredáva no-name tlmič pre motorizáciu V6. Nakoniec mi výfuk opravil známy za fľašu vodky. Zvaril čo sa dalo a nastriekal to nejakým sprejom čo vydrží vysoké teploty.

Sem tam som stratil krytku na ostrekovači svetiel, je to plast 4x3cm. Pár stojí 1.500Sk aj s lakovaním. Neuveriteľne pískali zadné brzdy, servis to len čistil ale to vydržalo deň-dva. Nakoniec som kúpil úplne mäkké brzdové doštičky a prestalo to.
Na záver sa mi už občas stalo, že z ničoho nič prestal ťahať tempomat, alebo sa neodklopili zrkadlá, spínacia skrinka akoby váhala pri štartovaní, poloosi už bolo cítiť.
Bolo na čase, aby auto išlo z domu.

Považujem za potrebné dodať, že momentálne som v kontakte (a jazdím s nimi) s ďalšími troma C5, všetky sú 2,2HDI exclusive v automate. Jedna je 2001, druhá 2002 a tretia 2004. Táto posledná je už celkom vychytaná, ale voľa v tyči riadenia, či výmenu čidiel v klíme musela absolvovať. Tie staršie sú na tom podobne ako tá moja bývalá - xenóny, čidlá v pneumatikách, čidlá dorazov okien, pískajúce zadné brzdy, a im sa ešte pridal únik nafty, únik chl.kvapaliny, výmena fap filtra pri 90.000km za 17.000Sk, na jednom výmena prístrojového panela za tuším 25.000 Sk a podobne. A aj také kadejaké srandy, že po naštartovaní a vyhodení smerovky sa otvorilo spolujazdcove okno...
Je neuveriteľne drahé platiť prevádzku týchto áut. Naozaj odporúčam každému, kto už sa rozhodol kúpiť C5, aby kúpil novú, zaplatil si extra záruku a tesne pred jej skončením sa auta zbavil.

Fotky

Fotky zase žiadne nemám. Kto by si už len fotil také auto? Dúfam, že podrobný popis absenciu fotiek vynahradí.

2.6.2007 00:00

Pridal som pár obrázkov a výpis porúch z diagnostiky. Mazanie trvalo technikovi asi 10 minút a po naštartovaní auta tam boli všetky späť...

Přidat názorDiskuse: Citroën C5

Další vozy Citroën C5

Od začiatku až do konca nespoľahlivé.

Jednoznačné sklamanie. Tento model nieje podvozkovo hodný Citroena.

Podvozok je húpavý, na malých nerovnostiach odskakuje. Žiadna podobnosť s tým, čo má Citroen poskytnúť.

Veľmi vysoké, servis drahý.

Veľmi - veľmi drahé.

Motor nemá výkonovú špičku, takže najmä ľuďom zvyknutým na turbonaftu príde byť lenivý. Naladený je tak, aby poskytoval slušný výkon od 1500ot.

Existujú (vraj) aj úspornejšie trojlitre, ale aj tento mal primeraný apetít.

Šesťvalec iba šepká...

Nefrancúzsky tvrdé ale výborné.

Veľmi dobré a veľmi dobré dávkovanie.