Jeep Cherokee 2.8 CRD Limited Edition

Jeep Cherokee, foto 1 Jeep Cherokee, foto 2 Jeep Cherokee, foto 3 Jeep Cherokee, foto 4 Jeep Cherokee, foto 5 Jeep Cherokee, foto 6 Jeep Cherokee, foto 7 Jeep Cherokee, foto 8
Jeep Cherokee, foto 9 Jeep Cherokee, foto 10 Jeep Cherokee, foto 11 Jeep Cherokee, foto 12 Jeep Cherokee, foto 13 Jeep Cherokee, foto 14 Jeep Cherokee, foto 15 Jeep Cherokee, foto 16 Jeep Cherokee, foto 17 Jeep Cherokee, foto 18 Jeep Cherokee, foto 19 Jeep Cherokee, foto 20 Jeep Cherokee, foto 21 Jeep Cherokee, foto 22 Jeep Cherokee, foto 23 Jeep Cherokee, foto 24 Jeep Cherokee, foto 25 Jeep Cherokee, foto 26 Jeep Cherokee, foto 27 Jeep Cherokee, foto 27 Jeep Cherokee, foto 28 Jeep Cherokee, foto 29 Jeep Cherokee, foto 30 Jeep Cherokee, foto 31 Jeep Cherokee, foto 32 Jeep Cherokee, foto 33 Jeep Cherokee, foto 34 Jeep Cherokee, foto 35 Jeep Cherokee, foto 36 Jeep Cherokee, foto 37 Jeep Cherokee, foto 38 Jeep Cherokee, foto 39 Jeep Cherokee, foto 40 Jeep Cherokee, foto 41 Jeep Cherokee, foto 42 Jeep Cherokee, foto 43 Jeep Cherokee, foto 44 Jeep Cherokee, foto 47 Jeep Cherokee, foto 48 Jeep Cherokee, foto 49 Jeep Cherokee, foto 50 Jeep Cherokee, foto 51 Jeep Cherokee, foto 52 Jeep Cherokee, foto 53 Jeep Cherokee, foto 54 Jeep Cherokee, foto 55 Jeep Cherokee, foto 56 Jeep Cherokee, foto 57 Jeep Cherokee, foto 58

Přezdívka auta Kája Rok výroby 2004 Koupeno ojeté najeto [km]:14493 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2755 výkon [kW]: 110 kroutící moment [Nm]: 360 zrychlení 0-100 km/h [s]: 12.6 maximální rychlost [km/h]: 174 počet rychlostí: 5 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 419 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 9.9 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Prečo práve Liberty? Po skončení s offroadom (recenzia na Snehuliaka) som si povedal, že predám aj Racka a kúpim si „pohodlné a univerzálne rodinné auto“. Keďže rýchle sa s týmto zadaním vylučovalo, aby to nebola nudná škatuľa na 4 kolesách, musela to byť 4-kolka so schopnosťou zvládnuť aj stredne ťažký terén. Najprv som pozeral Grand Cherokee WJ, ktorý sa mi veľmi páči, je priestranný a s robustnou konštrukciou. Tam ma však odrádzali VariLocky na nápravách. Zároveň som v mojej cenovej kategórii objavil aj X-Trail generácie T30 a vyskočil mi tam aj Cherokee KJ, ktorý sa mi absolútne nepáčil a prišiel mi malý. X-Traila som bol vyskúšať. Veľmi pozitívne ma prekvapil na ceste – krásne sedel, vo volante plno spätnej väzby, presná prevodovka s krátkymi dráhami (6°), okamžite som s ním jazdil, akoby som ho mal niekoľko rokov. Skutočne parádne auto. V teréne podľa recenzií a videí by mal zvládať taktiež dosť. Pre pokoj v duši som bol následne pozrieť aj „Čerokýho“, keďže bol taktiež kúsok od baráku. Vyhral preto, lebo oproti X-Trailu ponúka robustnejší podvozok s pomocným rámom, mechanicky riešený pohon všetkých 4 kolies a najmä redukciu. A je to Jeep. :-) Pozitívne prekvapil aj priestorovou ponukou – napríklad oproti ZJ-čku má vyššie umiestnenú zadnú lavicu. Priestor pred kolenami je akurát, zase Grand ho nemal oveľa viac. Najväčší rozdiel je v šírke, samozrejme a v kufri. Ale aj ten v pohode. Dokonca, ako som začal viac študovať exteriér, aj jeho dizajn sa mi zapáčil.

Dáme teraz trošku všeobecnej histórie. Jeep Liberty alias Cherokee (označenie mimo Severnej Ameriky) generácie KJ bol predstavený v roku 2001 pre modelový rok 2002. Vyrábal sa do roku 2007, kedy ho nahradila generácia KK (hranatejší dizajn, rezervné koleso zospodu auta). Patrí do kategórie kompaktných SUV (dĺžka 4420 mm, šírka 1810 mm, výška 1860 mm a rázvor 2650 mm). Palivová nádrž pojme vo všetkých prípadoch 70 litrov a je situovaná vzadu pod karosériou. Na rozdiel od predchodcov dostal vpredu nezávislé zavesenie kolies pomocou viacprvkovej lichobežníkovej nápravy (niektoré zdroje tvrdia, že bol prvým Jeepom s takýmto riešením podvozku, no v skutočnosti mal nezávislé predné zavesenie už Wagoneer v roku 1963), vzadu ostala tuhá náprava, avšak listové pružiny predchodcu XJ-čka nahradili vinuté. Koncepcia zodpovedá klasickým offroadom, čiže motor uložený vpredu pozdĺžne a pohon zadnej nápravy s možnosťou priradenia prednej. Motory boli v ponuke 4 – benzínový 4-valec 2,4 litra s výkonom 110 kW, benzínový 6-valec 3,7 litra s výkonom 155 kW (neskôr 150) a 2 dízlové 4-valce od VM Motori, a to 2,5 CRD 105 kW a 2,8 CRD 110, resp. 120 kW (po modernizácii). Jedná sa o značne spoľahlivejšie a odolnejšie motory, ako bola 2,5 TD od rovnakého výrobcu v Cherokee/Grand Cherokee XJ/ZJ. Pohon mohol byť čisto 2WD alebo 4WD, kde boli zase 2 typy rozvodovky – jednoduchšia Command-Trac (2WD, 4WD Part-Time a 4WD Lock) bez možnosti cestnej 4-kolky a potom Selec-Trac, ktorá pridala aj režim 4WD Full-Time (otvorený medzinápravový diferenciál a tým pádom využitie aj za sucha, jednoducho stále). Prevodovky boli „na výber“ (záviselo v podstate od motorizácie a výbavy) 2 – manuálny „päťkvalt“ a 5-stupňový automat (5.° bol rýchlobeh, tzv. „Over Drive“). Výbavové stupne boli v ponuke 3 – základný Sport (oplastovanie, manuálna prevodovka, Command-Trac, látkové čalúnenie a pod.), „offroad“ Renegade (základom bola verzia Sport, lepšia výbava, voliteľne aj 3,7 V6) a luxusný Limited Edition (automat, Selec-Trac, koža a „mrte“ výbavy). Karoséria je samonosná, no vystužená rámom. Preto aj Liberty váži o cca 400 kg viac ako napr. vyššie spomínaný X-Trail, hoci ten je dokonca dlhší. Tento hendikep je však pre určité využitie benefitom, a tým je tuhosť pri jazde v teréne, krížení. Zároveň je tento „prcek“ vybavený redukciou 2,72:1 ako aj dospelejší súrodenci. Poznávacím znamením modelu je aj plnohodnotná rezerva na piatych dverách, kvôli čomu sa otvára samostatne okno a spodná časť dverí doľava (od chodníka, nie je to Japonec). Štandardná svetlá výška dosahuje v najnižšom bode („skid plate“ – predný ochranný plech pod motorom) 170 mm, vzadu je to optimistickejších 200 mm. Zaujímavosťou je, že počas niekoľkých nezávislých testov novinky v roku 2001 došlo k prevráteniu áut cez strechu alebo aspoň k ich postaveniu na 2 kolesá, a to počas slalomu pomedzi kužele. Následne začiatkom roku 2002 (cca od apríla) boli už všetky Liberty znížené o cca ¾-1“ (označované ako „lowered“) a predchádzajúce kusy boli takto dodatočne znížené („pre-lowered“).

Priebeh kúpy môjho Káju. Po obhliadke X-Traila v Rajke som bol na druhý deň doobeda vyskúšať Cherokee v Chorvátskom Grobe. Išiel som tam skôr len na obhliadku daného typu. Z fotiek sa mi nepáčil a mal malú prasklinu na čelnom skle. Mal som vyhliadnutý iný z Turca, na ktorý som bol dohodnutý na večer. Rozhovor s majiteľom bol fajn, používal ho na dlhšie trasy, staral sa o jeho technický stav (niektoré slovne podané investície som aj ako laik videl) a nejazdil s ním v teréne. Po naštartovaní mal pekný zvuk. Klepal ako veľký diesel z daného obdobia, ale to je samozrejmé. Prišla jazda. Automat radil aj za studena takmer nepostrehnuteľne, podvozok nebúchal, auto išlo rovno, pri brzdení neťahalo, prepínanie pohonu fungovalo. Na tachometri 140 tis., čomu zodpovedal aj nezničený interiér – zachovalé kožené čalúnenie, nezodratý volant, páčky chodili ako nové, všetko funkčné. Dohodli sme sa, že ak nebude ten večerný lepší, vezmem tento. Po príchode domov som premýšľal a rozhodol sa. Model z Turca by isto nebol výrazne lacnejší. Možno by som sa zbytočne previezol. Hneď som volal a po zotmení som bol v Grobe ako na koni. :-D Ešte som otestoval svetlá a tempomat (majiteľ mi dal kľúče od auta a techničák, nech sa idem previezť). Všetko v pohode, takže sme podpísali zmluvy, ja som mal auto a on peniaze. Musím zdôrazniť, že bol veľmi seriózny, čo bolo vidieť na detailoch. Nádrž plná do ¾ (štandard pri kúpe jazdeného auta je v 99 % len pár litrov v nádrži), kompletná povinná výbava (nie žiadne špinavé vesty, ale 2 čisté a pekne poskladané, nové lano...), nikdy nepoužitá plnohodnotná rezerva, originálny zdvihák Jeep, originálne gumené rohože Jeep.

Motor: 2,8 CRD od talianskeho VM Motori. 4-valec so 4 ventilmi na každý valec, turbom a intercoolerom. Výkon 110 kW pri 3800 otáčkach (po modernizácii v roku 2005 stúpol na 120 kW) a krútiaci moment 360 Nm pri 1800 otáčkach (v tej dobe pekné číslo a v nízkych otáčkach, ideál do terénu a na ťahanie). Pod 1500 otáčkami „nejde“, čo však platí len pre akceleráciu, resp. jazdu po ceste. V teréne nemá problém s ťahom a pomalou jazdou ani v okolí 1200.

Prevodovka a rozvodovka: Automat Chrysler 45RFE s 5 stupňami. Klasické polohy (P, R, N, D) a k tomu 2 a 1. Čiže radenie len prvých dvoch stupňov alebo blokovanie jednotky. Samozrejme, nechýba „Over Drive“ – rýchlobeh alias 5. stupeň. Po naštartovaní je vždy zapnutý, vypnúť sa dá tlačidlom na páke. Ja ho vypínam okamžite, nech šetrím prevodovku a zaradím do prevádzky len pri dlhšej a súvislej jazde nad 80 km/h. Rozvodovka je Selec-Trac, takže mám 4-kolku použiteľnú aj za bežných, nie extrémnych podmienok, kedy je medzinápravový diferenciál otvorený (48:52 predok:zadok). Medzi 2WD, 4WD Part-Time a 4WD Full-Time možno prepínať aj za jazdy, a to do rýchlosti 88 km/h (55 mp/h). Redukcia sa radí ideálne pri rýchlosti 3-5 km/h, pričom prevodovka musí byť v polohe N. Niektorí odporúčajú radiť, keď vozidlo stojí a po zaradení sa jemne pohnúť vzad a vpred, aby zuby do seba pekne zapadli.

Výbava: Jedná sa o Limited Edition „oži v koži“ a „nevyzeraj ako Fabia Junior“ (mierim na plastové nárazníky). Elektrické okná 4x (srandovné ovládanie, ovládajú sa z prednej lakťovej opierky – vpredu za pákou ručnej brzdy a vzadu nad stredovým tunelom, ovládač na každých dverách slúži na zamknutie/odomknutie dverí, Američania...), elektrické posúvanie a naklápanie sedáka predných sedadiel, elektrické a vyhrievané spätné zrkadlá, 2-stupňovo vyhrievané predné sedadlá, manuálna klimatizácia, tempomat (funguje od 50 km/h vyššie), originálne rádio na CD/MC so zásobníkom na 6 diskov v batožinovom priestore a diaľkovým ovládaním z volantu, elektricky ovládané strešné okno (možnosť otvorenia/odsunutia vzad alebo len vyklopenia pre vetranie), EVIC panel (kompas, vonkajší teplomer, priemerná spotreba, počítadlo km, čas jazdy, km do servisného intervalu plus chybové a prevádzkové hlásenia), automatické stmievanie vnútorného spätného zrkadla s možnosťou on/off, hmlové svetlomety, 12 V zásuvka v batožinovom priestore. Dokonca mám aj alarm s nejakým pohybovým senzorom. Parkoval som na benzínke so stiahnutými prednými oknami a zamkol dvere. Išiel som si odložiť mobil do auta, natiahol som sa cez okno a zrazu začalo auto húkať a blikať. Super „fičúra“, o ktorej som dovtedy nevedel (pol roka od kúpy). Čiže vo výbave mi nič nechýba. Chcel som mať klímu, tempomat a strešné okno, všetko tu je.

Priestorová ponuka a interiér: Úprimne, čakal som oveľa menej miesta (zo skúseností s Cherokee XJ a Grandom ZJ). Liberty ma príjemne prekvapil. Na šírku je auto menej priestranné ako väčší braček, ale vpredu sa aj tak nedotýkame a vzadu dvaja v pohode. Dokonca zadná lavica je vyššie posadená, vďaka čomu je tam pohodlnejší posed než v ZJ-čku. Stehná sú podopreté. Predné sedadlá sú vysoko ukotvené, vďaka čomu zase nie je problém pre zadných pasažierov natiahnuť si nohy pod nimi. Avšak negatívom je menšia rezerva nad hlavami predných pasažierov a istý možno trochu stiesnený pocit pre niekoho. So svojimi 175 cm som v pohode, ale strop sa povážlivo približuje. Kamarát vyšší o 12 cm sa však vôbec nesťažoval. Počas presunu cez Maďarsko po diaľnici som objavil mierny diskomfort pozície sedenia. Trochu obmedzuje mohutný stredový tunel, kedy pri použití tempomatu nie je poloha nohy veľmi relaxačná. Čo sa týka komfortu sedenia, ten je skvelý. Vždy som bol v každom z áut na dlhých trasách rozlámaný, bolel ma zadok. V týchto kreslách nič. Like! Základný objem kufra po spodnú hranu okien je nie práve oslnivých 419 l. Pravidelným tvarom to trochu kompenzuje. Zadné sedadlá majú jednoduchý a pritom prepracovaný systém sklápania. Delené sú v pomere 1/3 ku 2/3. Stačí zatiahnuť za poistku na operadle a počas jeho sklápania sa sedák posúva nižšie a dopredu. Podľa pozície predných sedadiel je vhodné demontovať hlavové opierky. A vznikne rovná plocha. Pod zadnou lavicou je ešte dostatok úložného priestoru. Ja tam mám hever, lopatu, ťažné zariadenie a povinnú výbavu. Keď bude niekedy potrebné voziť viac vecí, stačí kúpiť strešný box. Lyžiny sú súčasťou výbavy. No na 9-dňovú dovolenku sme sa 4 v pohode zmestili. A to sme mali aj kempingovú výbavu (stôl, stoličky, 2 stany, matrac, 10 l vody a jedlo). Kufor bol naložený tak, že nič nepadalo do priestoru pre pasažierov a výhľad dozadu som nemal obmedzený. Trochu chýbajú odkladacie priestory. Mobil sa mi podarilo odložiť do úzkej ale dlhej poličky na spodku stredového panela za pákou prevodovky. Súčasťou stredového panela sú 2 držiaky na nápoje a lakťová opierka s úložným priestorom. V predných dverách sú užšie kapsy, v zadných akurát po 1 držiaku na nápoj. Schránka pred spolujazdcom je malá. Spolujazdcove sedadlo disponuje kapsou na zadnej strane.

Jazda na spevnených cestách: Káju využívam ako primárne auto. Čo sa týka podvozku, ide pekne, „nebúcha, neklepe“ (obľúbený výraz z našej bazárovej inzercie :-D , no tu je to reálne tak), náklony sú v norme. Ani svižnejší prejazd zákrutou nie je vražedný, stačí premýšľať nad prenosmi hmotnosti pri nájazde a výjazde. Trochu ma prekvapilo, že pruženie je tuhšie. Neviem, či je to kvôli vyššej hmotnosti a ťažisku auta. Mne to tak vyhovuje, redukuje náklony a zároveň je adekvátne aj na rozbité cesty. Nevytrasie z posádky dušu. Riadenie má prekvapivý cit aj tuhosť (oproti Grandu ZJ sa cítim ako v športiaku). Jazdím prevažne na 2WD (zadný náhon aka „drift king“). Taktiež musím vypichnúť relatívne dobré odhlučnenie. Či už od ruchov z okolia, aerodynamického hluku alebo ak podvozka (isto za to čiastočne vďačím tichým zimným pneumatikám). Pri 100 km/h si motor točí 2000 otáčok. Pozitívne ma prekvapila aj dynamika. Čakal som lenivca. Či už podľa neveľkého výkonu, výrobcom udávanej hodnoty zrýchlenia na stovku za 12,6 s alebo kvôli pohotovostnej hmotnosti 2 tony. Pocitovo by som povedal, že ide veľmi dobre. Bude teda platiť, že „objem ničím nenahradíš“. S čistým svedomím môžem po dynamickej aj akustickej stránke túto motorizáciu odporučiť. Po diaľnici tempomat 140, pružné zrýchlenie na okreskách taktiež fajn. Iba pri plnej akcelerácii treba počítať s oneskorením prevodovky a následné čakanie na nástup turba. Zatiaľ vozím pneumatiky General Snow Grabber v rozmere 235/70 R16 (originál podľa výrobcu). Jazdím totiž aj po teréne, kde by letné prišli rýchlo na limit a zároveň by bolo vyššie riziko defektu. Na jazde po ceste ma najviac fascinuje spätná väzba a komunikácia auta s vodičom. To som od Američana absolútne nečakal. Vo volante cítiť, čo sa deje s prednými kolesami, sedačka zase napovie o situácii so zadnou nápravou. Za toto dávam veľké plus. Už sa mi to počas prvých 500 km aj 2x zišlo. :-) 2WD v kombinácii so zákrutou a trochou rozmočeného snehu vyústilo v pretáčavý šmyk. Kontru som musel dať 4-krát. Potom som prepol späť na Full-Time. Dosť bolo testovania... Druhý raz bola iba mokrá vozovka, nerovnosti a 180° zákruta v prudšom stúpaní. Automat držal 3-ku, otáčky cca 1300. Motor sa už trápil. V momente, keď som mu chcel ručne uzamknúť 2-ku, preradil, otáčky vyleteli asi o 1000 nahor a zadok išiel bokom. Kvôli nižšej rýchlosti stačila 2x kontra a bol som zrovnaný. V každom prípade zaujímavá skúsenosť a vcelku zradné správanie. Na suchom asfalte jazdí stroj parádne. Treba ovládať zákony fyziky, správny prejazd zákrutou a zvezenie môže byť svižné. Pomáha tomu aj spomínaný pohon na zadok.

Jazda v teréne: Keď si odmyslím článok medzi volantom a sedačkou a použité pneumatiky (i keď toto mi Kája počas jedného offroadu v blate vyvrátil, lebo na zimných pneu sa mi podarilo vybojovať strmé, mazľavé stúpanie v jemnom bočnom náklone aj s koľajami, kedy to už nebola sranda, cúvanie späť nepripadalo v úvahu kvôli potencionálnemu zošmyknutiu do rokliny naľavo a otočiť sa pre nedostatok priestoru tiež nedalo). Taktiež pri krížení a protiľahlých kolesách vpredu a vzadu vo vzduchu ma vždy auto vytiahlo z problému. Stačilo využiť redukciu a nepridávať plyn. Na voľnobehu alebo pri minimálnych otáčkach otvorené diferenciály zaistili trakciu na kolesách na podklade. Jediným výrazným limitom je nízka svetlá výška. Treba viac vyberať stopu alebo sa nebáť šúchania predného ochranného plechu. A po jazde vyčistiť, lebo je to zberač bordelu. Motor je síce krytý hrubým plechom, zadná náprava tiež znesie veľa, ale nie je to Grand Cherokee... On ale ani nemá byť. Len na to treba pamätať. S predošlými, výrazne zdvihnutými Jeepmi som sa mohol vrhnúť takmer kamkoľvek. Ale to mi nevadí, aj tak ho nechcem ničiť v ťažkom teréne. Prejde veľmi veľa, viac ako je bežne potrebné. Pri krížení, ktoré nie je taktiež extra, sa nekrúti, dvere idú normálne otvoriť aj zavrieť. Jedná sa o SUV. No jedno z najschopnejších SUV. Pre mňa je totiž význam tohto slova v schopnosti odviezť posádku komfortne po spevnených cestách a žiadne obmedzovanie sa pri chuti opustiť civilizáciu a vyraziť na kopec, ktorý vidím z asfaltky. Keď sa chcem svižne odviezť na okreske, nekúpim si na to vysoké a ťažké auto. Plán je zakúpiť nejaké AT pneu a jeho schopnosti budú zase inde. Pohrávam sa s myšlienkou mierneho zdvihnutia 1,5 - 2“.

Počas jedného jazdenia po väčších dažďoch, kedy som brodil dlhšie a väčšie mláky, stratil som prednú špz. Absolútne som si neuvedomil, že je nízko a na rane. Ešte k tomu som ju nemal ani eskapáskymi poistenú... Len mi zrazu kamarát hlásil, keď išiel predo mňa, že ju nemám. Tip bol, že nárazom na vodnú hladinu povolil plast a vypadla. Tak som z kufra šmátral lopatkou na dne (voda kalná, samozrejme), ale bez výsledku.

V čase publikovania recenzie mám odjazdených 7500 km (7,5 mesiaca), pričom samotné auto má celkovo 148xxx. Po meste jazdím málo, zväčša sa jedná o trasy po okreskách okolo 150 – 300 km, jazdím aj do terénu a cez leto som absolvoval dlhšie presuny aj po diaľnici.

Vzhľadom na sezónne zamestnanie mi OME pružiny a tlmiče spolu s ramenami ležali pol roka na poličke. Keď už som sa chystal na upgrade, prišiel záujemca a Káju kúpil za mnou požadovanú sumu. V tom čase bol na predaj osemvalcový Jeep, ktorý ma dlhšie lákal. Tak som išiel do toho, nech vyskúšam zase niečo "nové". Akokoľvek bolo KJ super. Predaj nastal 30.5.2020, stav tachometra 155227, pri kúpe 140734.

- priechodnosť terénom (zdolá viac, než sa vodič odváži)
- mechanický pohon 4x4
- kompaktné rozmery
- robustná konštrukcia (napríklad aj dvere a ich pevné pánty a krásny chod)
- cit vo volante a celková spätná väzba (vzhľadom na kategóriu)
- prekvapivo dynamický motor 2.8 CRD
- nádherné biele budíky
- komfortná jazda bez ohľadu na povrch
- ľahšie a presnejšie radenie pohonu na prídavnej prevodovke oproti XJ/ZJ a kompaktnejšie oproti WJ/WK
- rezervné koleso na 5. dverách ako ochrana auta pri mestských ťukancoch a v teréne pri cúvaní

- malá svetlá výška vpredu
- nedostatok priestoru pre pravú nohu v prípade využitia tempomatu
- skoré radenie automatu na vyššie stupne, čo prekáža v strmších stúpaniach po asfalte
- vysoko ukotvené predné sedadlá (menej miesta nad hlavu ako vzadu,a to hlavne zboku od dverí)
- ovládanie otvárania okien na stredovom tuneli

Zatiaľ bežná údržba ("olejový" servis), predošlý majiteľ sa staral. Vychytal som akurát nejakú netesnosť v okruhu klimatizácie, uniká mi chladivo.

Seriózny pán, ktorý na aute jazdil 40 km do práce po obchvate a nevyužíval ho v teréne. Môžem len chváliť.

4.6.2020 18:55

Predaj

4.9.2019 23:13

Trochu kríženia na ceste DJ186A v Rumunsku.

4.9.2019 22:35

Driapanie sa korenisto-kamenistým chodníkom pod Pietrosul Rodnei v Maramureši (RO).

4.9.2019 22:23

Trochu jazdy po kamenistom chodníku v Maramureši (RO).

Další vozy značky Jeep

Zatiaľ hodnotím kladne. Nikde ma nenechal, aj keď mu dám občas dosť zabrať.

Rozumné vonkajšie rozmery skombinované s dobrou priestorovou ponukou.

So sklopenými sedadlami preveziem bicykel vcelku, naložili sme sa 4 na dovolenku aj s kempingovou výbavou, pasažieri si na nedostatok priestoru nesťažovali. Bod uberám za miesto nad hlavou vpredu (pocitovo, reálne nechýba) a málo odkladacích priestorov.

Vraj sa nakláňa, v losom teste sa prevrátil, je ťažký... No mne jeho jazdné vlastnosti nadmieru vyhovujú. V teréne sa nestratí a pritom na okreskách som rýchlejší, než by si ostatní pomysleli. Pravdou ostáva, že pre menej skúseného vodiča môže byť zradný.

Inžinierom sa podarilo dobre skombinovať vysokú hmotnosť karosérie a kolies so zadnou tuhou nápravou a predným nezávislým zavesením. Nerovnosti počuť, ale celková jazda je príjemne plavná. K nej prispievajú aj pohodlné sedačky (kreslá).

"Zatím dobrý."

Ľahko dostupné od rôznych dodávateľov, veľa možností úprav. Ceny štandardné. Ale niektoré špecifické, ťažšie dostupné (na objednávku) a cca s 2-násobnou cenou.

110 kW a 2,1 tony vyzerá na papieri ako debakel. Neverte číslam! Dynamika ma pozitívne šokovala.

Spotreba je rozumná. Okresky sa dajú ísť aj pod 9, po diaľnici 120-140 s priemerom okolo 9,5 a celkovo aj s offroad vsuvkami za dlhodobých 10 a niečo. V meste nejazdím, ani nerobím krátke jazdy. Tam takýto motor nepatrí a nie je hospodárny.

Kolega v druhej recenzii písal, že je motor hlučný ako z náklaďáku. Práve preto je jeho zvuk úplne super! Taký patrí k offroadu! Vnútri pritom vôbec neobťažuje a takmer ho nepočuť.

Kratšie sedáky a žiadne bočné vedenie. Šofér sa drží volantu a pasažieri madiel. Kreslá sú to veľmi komfortné. Zatiaľ prvé auto, v ktorom moje pozadie nespoznalo stredovek.

Dostatočné. Intenzívnejšie brzdenie pôsobí možno trochu nebezpečne a človek sa strachuje, či to auto zabrzdí, no ani naložené nesklamalo. Pocit "nebezpečenstva" pripisujem pohybu karosérie v pružení, kedy auto už prakticky stojí, ale pasažieri ešte letia.

Na prvý pohľad malý s neveľkým objemom. Široký, relatívne vysoký, no krátky. Reálne je však väčší, než sa zdá a je hlavne dobre využiteľný. Chýba možno krycia roleta (dodávaná za príplatok, avšak s nízkym ukotvením).