Jeep Grand Cherokee 2.5 TD Limited

Jeep Grand Cherokee, foto 1 Jeep Grand Cherokee, foto 2 Jeep Grand Cherokee, foto 3 Jeep Grand Cherokee, foto 4 Jeep Grand Cherokee, foto 5 Jeep Grand Cherokee, foto 6 Jeep Grand Cherokee, foto 7 Jeep Grand Cherokee, foto 8
Jeep Grand Cherokee, foto 9 Jeep Grand Cherokee, foto 10 Jeep Grand Cherokee, foto 11 Jeep Grand Cherokee, foto 12 Jeep Grand Cherokee, foto 13 Jeep Grand Cherokee, foto 14 Jeep Grand Cherokee, foto 15 Jeep Grand Cherokee, foto 16 Jeep Grand Cherokee, foto 17 Jeep Grand Cherokee, foto 18 Jeep Grand Cherokee, foto 19 Jeep Grand Cherokee, foto 20 Jeep Grand Cherokee, foto 21 Jeep Grand Cherokee, foto 22 Jeep Grand Cherokee, foto 23 Jeep Grand Cherokee, foto 24 Jeep Grand Cherokee, foto 25 Jeep Grand Cherokee, foto 26 Jeep Grand Cherokee, foto 27 Jeep Grand Cherokee, foto 28 Jeep Grand Cherokee, foto 30 Jeep Grand Cherokee, foto 30 Jeep Grand Cherokee, foto 31 Jeep Grand Cherokee, foto 32

Přezdívka auta Cherokéz Rok výroby 1998 Koupeno ojeté najeto [km]:1181 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 2499 výkon [kW]: 85 kroutící moment [Nm]: 300 zrychlení 0-100 km/h [s]: 12.5 maximální rychlost [km/h]: 160 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 1136 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 9.9 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

V roku 2018, kedy mi neúprosne ťahá na 30-ku, som dospel do ďalšieho vývojového štádia a rozhodol sa kúpiť si offroad. Cieľ bol jasný – v lete navštíviť moje obľúbené Rumunsko, no tentoraz mimo spevnených ciest. S myšlienkou o kúpe som sa pohrával od poslednej návštevy tejto epickej krajiny, tj. leta 2017. Do zimy som teda už mal vybratých favoritov, ktorí mali spĺňať nasledovné: výkonný benzínový motor s dobrou dynamikou, jazdiaci na benzín a nie na plyn, dostatok priestoru pre 4 pasažierov a batožinu, možnosť prespatia 2 osôb na palube, výborná prejazdnosť bežným aj trochu ťažším terénom a, samozrejme, spoľahlivosť. Takto mi v hľadáčiku ostali (abecedne) Jeep Cherokee 4.0 V6, Jeep Grand Cherokee 5.2 V8 a Mitsubishi Pajero 3.5 V6. Ostatní adepti mali obvykle slabú motorizáciu alebo som sa bál priveľa elektroniky a spoľahlivosti (Land Rover Discovery a Range Rover, ktorý aj už extrémne veľa žerie). No a keď som zohľadnil aj to, ako ma daný stroj priťahuje, bolo rozhodnuté – Jeep.

Študujem detailnejšie parametre, čítam skúsenosti a prichádzam k záveru, že ideálnou voľbou bude Cherokee 4.0 V6 s automatom. Ako v priebehu štvrť roka sledujem inzerciu, nachádzam typický problém – málo áut v ponuke a v mojej cenovej relácii zväčša s LPG alebo ojazdené. Ako príklad uvediem moju prvú skúsenosť s Čerokým. Bol som vyskúšať voz z Veľkých Levár. Po krátkej skúšobnej jazde a odstavení na parkovisku sa po chvíli začal spod kapoty valiť biely dym. Praskla hadica v chladiacom systéme a všetka voda vytiekla na motor, kde sa odparila. Nepríjemne... Aspoň som mal prvý kontakt a zistil, že Cherokee má vzadu vcelku málo priestoru. Dovtedy som bol v domnienke, že Grand Cherokee je len reprezentatívnejší, s oblejším dizajnom, vyššou výbavou a výkonnejšími motormi. No on je aj rozmernejší! Aby som to skrátil, postupne som „zo srandy“ a pre lepší výber pridal do „garáže“ na autobazár.eu aj dízlové modely. Čo čert nechcel, po asi treťom prezeraní celkovej ponuky som si jeden inzerát spojil s autom, okolo ktorého som chodieval. Na našej ulici! Vždy som si pomyslel: „wau, pekne spravený“ a hneď na to „fuj, diesel!“ Len tak pre skúšku, keďže som ho mal pod nosom, zavolal som na inzerát a dohodol si obhliadku. Prišiel bývalý spolužiak zo ZŠ. :-) Svet je malý... Previezol ma po sídlisku, porozprával o Jeepe. V lete 2017 porobené nápravy, diferenciály, motor aj prevodovka plus 4“ lift od Rough Country a odstránené stabilizátory pre extrémne kríženie. Nechýbal šnorcheľ ani „home made“ expedičná záhradka. Ešte k tomu od človeka, ktorý je mi susedom a chodili sme spolu do školy, tak som dal chrochťáku šancu a dohodli sme sa na jazdu v teréne o 2 dni.

Jazdiť sme išli na Zelenú Vodu. Videl som, ako s prehľadom prešiel nie bežné terény. Cestou späť som si vypýtal miesto za volantom. Oproti mojim autám úplne niečo iné. Vysoký posed, volant bez citu, odozva na jeho zatočenie pomalá, dynamika „veškerá žádná“. Na asfalte hučiace pneumatiky Green Way Macho, v zákrutách brutálne náklony. :-D Po príjazde domov bolo prakticky rozhodnuté. Naftu som vôbec nechcel (v tomto prípade o to viac, akú má daný motor povesť, kvôli praskajúcim hlavám pri prehriatí), ale prevážili ostatné argumenty – chabý výber benzínových motorizácií za mnou akceptovateľnú sumu, známosť s majiteľom, spomínané investície do auta (nemusel by som nič opravovať, zadný samosvor tiež fungoval, akurát bolo nutné vymeniť prednú panhardku a spraviť geometriu – o tom tiež neskôr...).

A tak som si 1.3.2018 zadovážil môj prvý offroad. Jedná sa o Jeep Grand Cherokee 2.5 TD Limited, generácie ZJ (nakoľko sa jedná o európsky model vyrábaný v Grazi, označuje sa ZG), s rokom výroby 1997. O pohon sa stará naftový 4-valec s objemom 2499 cm3, výkonom smiešnych 85 kW pri 3900 otáčkach a krútiacim momentom 300 Nm pri 2000 otáčkach, vyrábaný VM Motori (425 OHV) a s pohonom ozubenými kolesami namiesto remeňa alebo reťaze. Pri prevádzkovej hmotnosti štandardného auta 1750 kg, poskytoval maximálnu rýchlosť 160 km/h a zrýchlenie na 100 km/h za 12,5 s. Výhodou bola nízka spotreba 9,9 l v kombinovanom cykle a jemne nad 8 l mimo mesta. Nádrž na 87 l bola totožná s benzínovými modelmi. V mojom prípade je motor spriahnutý s manuálnou 5-stupňovou prevodovkou a prídavnou prevodovkou Command-Trac, čiže pohonom „Part-Time 4WD“. Tá poskytuje celkovo 4 režimy. 2H – teda pohon čisto zadnej nápravy, 4H – pohon oboch náprav s uzamknutým medzinápravovým diferenciálom, N – na ťahanie vozidla pri poruche a 4L – pohon oboch náprav s uzamknutým medzinápravovým diferenciálom a redukčným prevodom 2,72:1. Zároveň je zadná náprava osadená mechanickým samosvorným diferenciálom, ktorý však funguje len do krútiaceho momentu 200 Nm. Z toho vyplýva, že na spevnenom povrchu umožňuje daný pohon len zadný náhon, 4-kolka sa smie využívať, keď dochádza k prekĺznutiu kolies (sneh, ľad, blato,...). Jednotlivé režimy možno radiť štýlom „shift on the fly“, tj. za jazdy. 4H do rýchlosti necelých 90 km/h (55 mph) a 4L do 25 km/h (15 mph). Čo sa týka konštrukcie karosérie, tak tá nie je rámová. Má však aj rám. Karoséria je k nemu posadená a privarená. Stačí sa pozrieť pod auto a daný rám je pekne vidieť. S takýmto riešením, niekde medzi klasickou rámovou konštrukciou a čisto samonosnou, prišla prvá Lada Niva v roku 1984. Nasledovali ju ikony ako Pajero alebo Discovery a, samozrejme, Cherokee/Grand Cherokee. Koho by zaujímali technické rozdiely Cherokee vs. Grand Cherokee, tu sú v skratke: 247 mm v dĺžke, 114 mm v rázvore, rozchod majú rovnaký, cca 190 kg pre identické motorizácie, 11 l v nádrži a listové pružiny vzadu pre Cherokee.

Teraz k výbave. Limited bola najvyššou možnou. To znamená ochranné lišty vo farbe karosérie, zlaté detaily, kožené čalúnenie sedadiel, kobercové čalúnenie batožinového priestoru, "drevený" obklad, klimatizáciu, tempomat, elektrické okná, zrkadlá aj sedadlá s pamäťou, vyhrievanie predných sedadiel, informačný EVIC panel (zobrazuje poruchy vozidla, chýbajúce náplne) a grafický modul GDM (zobrazuje zvolený druh pohonu), palubný počítač s kompasom, samozrejme aj rádio, tónované sklá a hliníkové disky.

Čo z toho asi tak funguje v offroade, ktorý má za sebou 20 rokov života, neznámy počet najazdených km (počítadlo zaseknuté na 256555) a pár razy bol utopený (brodil skoro po strechu)? Kupodivu, dosť. Na úvod spomeniem, že riadiaca jednotka týchto Jeepov bola zaliata v nejakej živici, práve kvôli brodeniu. Funguje vyhrievanie sedadiel, elektrické ovládanie predných okien, zrkadiel a sedadiel s pamäťou, ventilácia a osvetlenie spolu s kompasom na stropnej konzole. Nefunguje ovládanie zadných okien ani zadný centrál (treba ručne), klimatizácia, rádio (pýta kód, no ten sa dá zistiť len po jeho vymontovaní a zistení podľa výrobného čísla na zadnej strane...), rýchlomer s počítadlom prejdenej vzdialenosti a blbnú smerovky. Palubný PC by mal tiež ukazovať priemernú a okamžitú spotrebu, no pri prepínaní módov je tam len denná celková vzdialenosť, čas jazdy a kompas. Z toho vzdialenosť nejde, ako som písal. Je to však offroad! :-D

Ako je Cherokéz upravený oproti sériovému prevedeniu? Najpodstatnejšiu úpravu prezentuje zdvihnutie o 4“ (teda 10 cm) vďaka podvozku od Rough Country. Bežný Cherokee/Grand Cherokee mi príde ako zvýšené kombi, teraz pôsobí ako skutočný offroad, pred ktorým ľudia v úzkych uličkách mesta uskakujú (vyskúšané :-D ). Zároveň sú odstránené stabilizátory a pružiny sa vedia oddeliť od uchytenia (dá sa povedať, že sa len opierajú o karosériu pri navádzacích kužeľoch), čo zvyšuje kríženie náprav na extrémne hodnoty. Motor má zvýšené nasávanie pomocou šnorchľa, takže možno brodiť, pokiaľ to vodič vydrží. Na strešnom nosiči mám namontovanú záhradku. Nosnosť strechy je podľa výrobcu 75 kg, no bývalý majiteľ má riadne cez 120 kg a uniesla ho. Na záhradke je namontovaná svetelná rampa, ktorá príde vhod pri nočných potulkách. Nedá sa využiť akurát pri snežení/daždi, kedy oslepuje odrazmi od padajúcich vločiek/vody. Inak super. Z interiéru je odstránené tapacírovanie podlahy kvôli tomu, aby sa tam nedržala vlhkosť. Plus sú odrezané prahy, keďže to je známe miesto korózie pre tieto autá. Pneumatiky obúvam Green Way Macho 235/75 R15. V danom prevedení je svetlá výška 232 mm (spodok hrušky diferáku).

OK, už by sme mohli ísť aj jazdiť. :-) Prvá jazda bola hneď večer po kúpe, zavolal som 3 kamarátov, ktorí prejavili záujem o „Romania offroad trip.“ A rovno aj veľmi poučná. Vždy je dobré preveriť si, aké panujú podmienky pod pneumatikami. Vybral som sa na lesnú cestu dole kopcom z Dúbravky smer záhrady na Veľkej lúke. No pod vrstvou snehu bol komplet ľadový povrch. Klesanie by s najvyššou pravdepodobnosťou skončilo dosť zle. Tak som sa rozhodol vrátiť. Jednalo sa o prekonanie cca 25 dĺžkových a 4-5 výškových metrov. Tma, priestoru málo, fčíl sa otoč. Ešte aj na ľade... Nakoniec to bola tá ľahšia časť. Prišlo strmšie stúpanie späť na asfalt, v týchto podmienkach extrémne strmé. Prvé 2 pokusy nevyšli, musel som opatrne zacúvať späť. Cesta v zákrute, sprava múr rodinného domu, auto sa šmýka. Na 3.-krát sa mi podarilo vyjsť. Potom sme sa už len vozili pri Devínskom Jazere, kde nám stačil zadný náhon. Zamrznuté nerovnosti na poliach však dali pruženiu zabrať... Na záver sme si dali les so snehovou pokrývkou. To bola nádhera. Krásne sme si išli, cesta-necesta. Na 2. jazde sa mi zase podarilo zapadnúť pravou stranou do hlbokej koľaje. Prepadol som sa cez ľad. Nepomohlo zaťažovanie auta ani podkladanie kameňov pod kolesá. Vytočiť kolesá pre lepšiu trakciu nešlo, lebo som bol fixovaný hrubou vrstvou ľadu. Museli sme volať pomoc, ktorú tvoril Maťo s jeho Mášou (Niva). Najprv ťahanie vzad a roztrhnuté lano, potom vpred, čo nešlo pre hrubý ľad. Bol som totiž trochu na bruchu, držal ma zadný diferenciál. Tak som spod neho sekerkou vysekal zamrznutú zem a ľad a po chvíľke ťahania sa nám podarilo „odpadnúť“ (opak pre zapadnúť :-D ). Na 3. jazde sme zvolili dlhšiu trasu, konkrétne s cieľom na Veľkej Javorine. Pekné pojazdenie a bez problémov. Akurát v hlbokom snehu Cherokéz prešmykoval, tak sme zvolili návrat. Tam by to chcelo reťaze alebo nižší tlak v pneu, no nemal som kompresor pre opätovné dofúknutie. 338 km a vyše 8 h sme zvládli bez ujmy na zdraví alebo sluchu. :-) Motor totiž hučí, ale tak príznačne, nie ako obyčajný diesel, ale ako náklaďák alebo autobus. Do toho hukot odvaľovania pneumatík a tiež od nábojov kolies. Asi preto boli v cene 2 vysielačky. Jedna pre pasažierov na predných sedadlách a druhá pre tých na zadných. :-D Po doteraz odjazdených 570 km prišlo na rad opätovné dotankovanie plnej a spočítanie spotreby, ktorá vyšla na 13,9 l/100 km. Dobré číslo, vzhľadom na gumy, podmienky, aerodynamiku. No a potom prišla 4. jazda, znovu vo štvorici a tento raz krúženie na Zelenej Vode. Vyhliadli sme si trasu, ktorú každý absolvoval spolu 3x. Najprv spravil „faux pas“ Tomáš, ktorý si neveril na výjazd s úzkym úvodom po snehu a mierne naklonenej rovine, zvažujúcej sa vľavo do rákosia a vody a pokračujúci úzkym výjazdom v žľabe. Podstatou bolo držať rýchlosť, nie nízku, aby vyšiel a nie vysokú, aby sa nešmykol do vody, no podarilo sa mu pravou stranou naraziť do kopca, čo nás zastavilo. Nasledovalo cúvanie späť dole. Nič sa nestalo, ale bolo to asi znamenie. Potom šoféroval Ľubo, ktorého som navigoval po trase zo sedadla spolujazdca. Nejako som stratil orientáciu (celý čas bola tma) a poslal ho „voľným pádom“ z kopca. Našťastie bez ujmy, ale znovu tade ísť nechcem(e). Skutočne som mal pocit, že sme len spadli predkom nadol... Na záver, našťastie so mnou za volantom, aby nemali kamaráti traumu, pri výjazde od vody bolo som cítil, akoby sme mali defekt na prednom kolese, lebo auto zle ťahalo. K tomu sa pridali aj škaredé zvuky, rachotenie. Kopec sme vyšli, hor zastavili a pozerali, čo sa stalo. Defekt žiadny sme nevideli. Pohnúť sa však už nedalo, auto sa napružilo ako pri zatiahnutej ručnej a bol cítiť výrazný odpor. Nešlo vpred, vzad, ani tlačiť s neutrálom či neutrálom na prídavnej prevodovke. Tak sme išli pešo do civilizácie a taxíkom domov. Následne som googlil, položil dotaz na fórum 4x4club.sk. Ozval sa mi super ochotný chalan Miloš, s ktorým sme sa tam druhý deň večer stretli a pomohol s diagnostikou problému – zničeným predným diferenciálom. Taktiež poradil s prevozom Granda do Vrakune. Odskrutkoval som 4 skrutky a odpojil kardan, potom bolo ešte potrebné pobúchať kladivom po diffe, aby sme ho dostali do polohy, kedy nebol zahryznutý a pomaly na 1-ke sme dopravili Jeepa na parkovisko. Ešte raz vďaka, Miloš! Ďalej som zháňal servis. Prihlásil sa Dušan z Autoservisu DD na starej Vajnorskej, tj. 8 km od miesta odstavenie Cherokéza. Misia bola jasná, dostať ho tam opatrne a pomaly, takže niekedy v noci. Tak aj bolo. Samozrejme, zastavili nás policajti. Čo je v poriadku, komu by nebol podozrivý offroad, ktorý sa pomaly pohybuje večerným mestom... Neverili môjmu príbehu, ale keďže papiere som mal v poriadku, popriali šťastnú cestu a nech príliš nezdržujem premávku. :-D To je 10.3., prosím pekne. V pondelok (12.3.) som odovzdal kľúče od auta v servise s tým, že ho do konca týždňa prezrú a dajú mi vedieť, čo a ako. Tak sa aj stalo, no „nepotěšili mně“. Nebudem tu všetko menovať, aj tak som sa rozpísal príliš veľa. Vyjadrené v €€€: cca 1500. Bez diffu, „len“ to navyše. Po pár dňoch rozhodovania som si povedal, že to risknem, dám opraviť len diferenciál a ďalej sa uvidí. Momentálny stav je taký, že do konca tohto týždňa by mal byť diferenciál opravený... Najprv som sa rozhodoval, potom sa im nahromadila práca, bola Veľká noc, ochorel mechanik, Dušan bol 2 týždne mimo servisu... Kto čaká, (snáď) sa dočká. :-D Každopádne situácia je taká, že za 8 týždňov od kúpy nemám peniaze a „mám“ nepojazdné auto v servise, ktoré ešte nemám na seba prepísané (lebo prestalo jazdiť skôr, než k prepisu prišlo). Ale aj o tom je kupovanie ojazdených áut, beriem to športovo. Pekne bude, pekne. :-)

Doplním ešte moje postrehy z vedenia vozidla a nastupovania/vystupovania. Oproti športovým derivátom bežných vozidiel je to úplne niečo iné. Keď presadnem do Eliáša, mám pocit, že sedím v monoposte F1 (a to Clio nemá extra nízky posed). Tiež na ceste je potrebné stále korigovať smer jazdy volantom. Auto bez stabilizátorov trochu pláva. Ale to k tomu patrí. Zase nemusím riešiť spomaľovacie prahy alebo obrubníky. A ten výhľad! Aj ponad také G-čko sa viem pekne pozrieť. Nastupovanie je ešte v pohode. Pri mojej výške 175 cm tam vkročím. Horšie je to s vystupovaním. To aj kamarátom hovorím „vypadni“. Lebo sa doslova vypadáva. :-D Treba dať pozor na ušpinenie od blatových prahov. A tiež za mokra sa vždy pošmyknem, lebo na podlahe je blato a bez tapecu sa to šmýka. Zážitok!

Jedna príjemná vychytávka od konštruktérov na záver – uchytenie spätných zrkadiel na pružine. Dajú sa ohýbať dopredu a dozadu a nehrozí ich odlomenie. Ani v teréne, ani v meste. Geniálne jednoduché!

Snáď sa nevyskytne viacero skrytých vád a nerozsype sa mi pod zadkom...

Kúpené pri "stave tachometra" (merané gps a pripočítané k hodnote, ktorá svietila už kto vie ako dlho...) 256555 a predané pri 257736.

- priechodnosť terénom
- mechanický pohon 4x4
- priradenie prednej nápravy v pohybe do 88 km/h
- robustná konštrukcia
- priestorová ponuka
- veľký objem palivovej nádrže

- slabé svetlá
- viac ako 2" lift bez poriadneho vyriešenie podvozku aj kardanov môže spôsobovať problémy
- korózia prahov (ja ich nemám)
- umiestnenie rezervy v kufri (no pre výklopnú zadnú stenu nemôže byť na nej)
- zadná lavica by mohla byť kúsok vyššie posadená
- zadným pasažierom nejde zasunúť nohy pod predné sedadlá

12.3.-9.5.2018 v Autoservis DD kvôli pokazenému prednému diferenciálu

Kupoval som od suseda a zároveň spolužiaka zo ZŠ. Pocity mám zmiešané, lebo z jeho rozprávania malo ísť o super kúpu, v servise bola prvá reakcia, či mu ho viem ešte vrátiť... Uvidím, ako by povedal slepý.

Ako funguje Command-Trac?

Názorné video v angličtine s popisom funkcie systému pohonu Command-Trac, ktorý je použitý v Cherokézovi.

18.6.2018 13:19

Predaj

Keďže sa začali objavovať rôzne problémy a nemal som čas ani chuť ich riešiť, ponúkol som Cherokéza na predaj. 16.6.2018 si ho prišiel kúpiť záujemca z BS. Ľavý predný homokinetický kĺb vydával nepekné zvuky (pri Žarnovici sa novému majiteľovi rozpadol...) a začínali problémy s radením 2-ky a 3-ky. Predal som teda za 2500 €.

14.5.2018 13:58

Predný diferenciál opravený a Cherokéz znovu pojazdný

9..5.2018 sa mi Cherokéz vrátil zo servisu. Oprava si vyžiadala výmenu koša a vnútorností predného difu, kardanový kríž, simmering a olej. Všeho všudy s prácou 350 €. Pôvodný diferenciál bol úplne bez oleja. Vyliali z neho len hrdzavú vodu. Odvtedy len 1000 km. Uvidím, čo sa objaví ďalšie.

Další vozy Jeep Grand Cherokee

Problém s diferenciálom beriem, že buď bol chytený pred kúpou alebo som ho nejako (nevedome) poškodil ja. V každom prípade v ňom nebol žiaden olej, vytiekla len hrdza...

Do mesta ani garáží sa rozmermi nehodí, no medzi stromami som zatiaľ vždy nejako prekľučkoval. Inak sklopné operadlá do roviny v pomere 1/3 ku 2/3. Dalo by sa vzadu v pohode spať. Plánujem.

Vpredu miesta veľa, vzadu v dvojici detto, možno lavica mohla byť trochu vyššie posadená. V trojici tiež OK, aspoň pasažieri v teréne nelietajú. :-D Batožinový priestor obrovský, hoci trochu nízky.

V teréne. Na ceste akceptovateľné, no kupoval som vyslovene offroad. Spevnené cesty len na presuny. Extra ťažký terén neberiem do úvahy, tam by chýbali uzávierky.

Hmm, v tomto prevedení by jeden povedal, že veľký nie je. Minimálne nie pre vodiča, ktorý sa musí na vedenie auta veľmi sústrediť. Všade prítomný hluk je spoločný pre celú posádku.

Doplním neskôr. Som v očakávaní... :-/

ND sú ľahko dostupné a za rozumné, často dosť nízke ceny. Len aby sa toho veľa nenazbieralo...

Motor výkon nemá, ale ťah áno. Keď je najhoršie, je tu redukcia. Po okreskách sa rozbehne cez 110 km/h, do kopcov stráca dych.

Adekvátna a akceptovateľná (na pneu Green Way Macho 235/75 R15).

Na diesel a offroad znie super. Počuť aj z vedľajšieho bloku domov. Kamarát ho nazval autobusom, ďalšieho kamaráta otec zase tankom. Na dorozumievanie vpredu sediacich so zadnými pasažiermi slúžia vysielačky. :-D

Mäkšie a v podstate ploché kreslá, dimenzované na rozkysnutých Američanov. Koža sa ľahko umýva.

Auto je ťažké, treba si nechávať odstup, hoci sú všetky kotúčové.

Veľký, no trochu nízky a časť zaberie rezerva, ktorá má v ňom miesto. Nechýbajú kotviace oká, ani sieťka na povinnú výbavu. Pod zadnými sedadlami sú tiež priestory. Pod podlahou ďalší priestor nie je. V prípade potreby je tu však záhradka.