martin0102 (muž 36 let) Poslat zprávu

Škoda Superb Style 2.0 TDi

Škoda Superb, foto 1 Škoda Superb, foto 2 Škoda Superb, foto 3 Škoda Superb, foto 4 Škoda Superb, foto 5 Škoda Superb, foto 6 Škoda Superb, foto 7 Škoda Superb, foto 8
Škoda Superb, foto 9 Škoda Superb, foto 10 Škoda Superb, foto 11 Škoda Superb, foto 12 Škoda Superb, foto 13 Škoda Superb, foto 14 Škoda Superb, foto 15 Škoda Superb, foto 16 Škoda Superb, foto 17 Škoda Superb, foto 18 Škoda Superb, foto 19

Přezdívka auta ICčko Rok výroby 2015 Koupeno nové najeto [km]:13300 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1968 výkon [kW]: 110 kroutící moment [Nm]: 340 maximální rychlost [km/h]: 218 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 660 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.6

Niekto tu trefne poznamenal, že Superb sa nekupuje, ale fasuje. Ja som si Superba kúpil.
Predchádzajúci Peugeot 308 už mal 5 rokov a 150 000km a aj keď doteraz som nemal problém s mobilitou potreboval som sa porozhliadnuť po novom a hlavne väčšom aute. Chcem kombi. Chcem Golfa kombi. Chcem moderné vecičky a asistentov. Naceňujeme Golfa, dostávame sa na cenu Passatu. Tak som porozmýšľal či neísť o triedu vyššie. V marci som mal Peugeota v servise na 3 dni a predajca mi navrhol, že mi zapožičia 508 ako náhradné vozidlo. Krásne auto, veľké auto. Mal som sedana, ale to nebol až tak problém. Nepozdával sa mi priestor vzadu na nohy a chýbali moderné vymoženosti ako adaptívny tempomat a hlavne akýkoľvek odkladací priestor v oblasti vodiča. Zhodou okolností na záver týždňa som mal dohodnutú predvádzaciu jazdu na Passata. Zdal sa mi pohodlňejší a celkovo modernejší. Dostal som ponuku na Passata, ale keďže sme ešte nemali nachystané financovanie, tak som čakal na začiatok leta. Vtedy asi týždeň pred objednaním mi predajca povedal, že sa naň bude čakať 7 mesiacov a tento rok ho už nedostanem. To pre mňa bolo neprípustné. V tom čase boli vonku už cenníky na Superba sedan, tak som si ich prelúskal a zistil, že pri rovnakej výbave bude Superb lacnejší aj bez zľavy. Išiel som sa pozrieť do predajne, kde otec kupoval jeho Superba a pobavil sa s predajkyňou, ktorá mi nacenila sedana a dala naň peknú zľavu. Odvtedy som čakal už len na zverejnenie cien kombíkov. Keď ich zverejnili, hneď som si jedného objednal s takou výbavou, na ktorú sa Passat ani len nepribližoval pri danej cene. Objednal som ho bez toho aby som si ho omakal a podrobne preskúmal. Predajkyňa sľúbila dodaciu lehotu 3 mesiace. Auto bolo dodané o 2 týždne skôr. Čakal ma pripravený krásny biely Superb combi.

Priestor a pohodlie
Odhlučnenie
Svetlá

Absolútna nelogika niektorých ovládacích prvkov
Lakťová opierka vo dverách nie je polstrovaná
Látka poťahov sedadiel
Špinenie prahov a zadného skla

Plánujem chodiť meniť olej po 15.000 km a na prehliadky zdarma každých 30.000.

Pri 15 000km prehliadka platená.
Vadný ostrekovač vymenený v rámci záruky.
Prehliadku si naplánujem pár dní dopredu, ale teoreticky stačí zavolať v ten deň ráno či majú voľno. Vždy keď idem idem okolo a vyhovuje mi to, tak sa tam zastavím.

Automax Považská Bystrica, p. Dušalová
Veľmi ústratová pani, ktorá ponúkla bezkonkurenčnú cenu a pri predaji bola veľmi profesionálna a všetko vysvetlila a pripravila.

Popis výbavy a mojích skúseností s ňou

Keďže od kúpy uplynuli 2 mesiace a mne na tachometri svieti už viac ako 13000km môžem zrekapitulovať niektoré skúsenosti.

Za prvé. Chcel som auto s manuálom, tak mám auto s manuálom. Pravdupovediac k tomuto typu auta sa viac hodí automat, ale keďže DSG nepovažujem za automatickú prevodovku a osobne ju nemám rád, tak mám radšej manuál, ako sa jedovať s odporným podtáčaním motora a trhaním pri brzdení.

Za druhé. Chcel som čo najviac moderných prvkov a elektronických asistentov. Požadoval som od nich to čo sľubujú v reklamných letákoch a podľa toho ich aj hodnotím.

Ideme na to:

Design
Auto je zvonka napohľad veľmi pekné a oproti predhodcovi má lepšie rozloženie proporcií. Rozšírenie mu opticky pomohlo. Svetla sú famózne, vyzerajú ako vyrezávané a pôsobia riadne efektne. Na 17" diskoch vyzará auto nevýrazne, ale len zboku. Na kapote je až 6 prelisov a kapota prekrýva blatníky. Toto riešenie je veľmi zaujímavé a originálne. Ďalší zaujímavý prvok sú maličké krídelká po okrajoch spoilera na piatych dverách, sú v čiernej farbe a podľa mňa majú čisto aerodynamickú funkciu. Inak slúžia iba na to, aby som si nedokázal poriadne umyť celé zadné okno, ktoré sa mimochodom nadmerne špiní vzhľadom na jeho sklon.
Design auta je neopozeraný, ale myslím, že je to len dočasné, za pol roka po mne neštekne ani pes.

Všetci novinári spievajú ódy na vnútorný priestor Superba. Majú pravdu, nakoľko priestor je viac ako dostačujúci. Rozšírenie karosérie prospelo nielen piatemu miestu na sedenie vzadu, ale aj vzdušnosti vpredu a vodič sa už naozaj cíti ako vo veľkom aute.
Palubná doska je pekne mäkčená, dokonca aj na mieste kde je možnosť že sa koleno stretáva so stredovým tunelom. Trocha mi prekážajú lesklé plochy, ktoré sa veľmi rýchlo zaprášia a vyzerajú ošumelo.
Sedadlá pri prvom pohľade vyzerajú super, dokonca sú veľmi pohodlné, elektricky všemožne nastaviteľné a pri dlhej ceste vystupujem čerstvý. Látkový poťah však nevzbudzuje veľkú dôveru, rýchlo sa zapráši, alebo zašpiní a uvidíme koľko vydrží. Dúfam že dlho.
Sklamaný som s opierky vo dverách. Táto je zhotovená len z mäkčeného plastu a nie je to veľmi pohodlné.
Veľmi nepríjemným zistením je špinenie prahov veľmi vysoko. Pri nastupovaní si musím dávať veľký pozor, aby som sa nezamazal.
Jeden z dôvodov prečo som zvolil Superba je jeho kufor. Tento je veľký a krásne prístupný. Super vec je, že pri otváraní kufra sa automaticky odistí plató a presunie sa do prvej polohy, takže je do kufra lepšie vidieť. Odkladacie kapsy v bokoch kufra súsuper, lebo sú uzavreté a vmestia sa do nich všetky veci čo sa inak povaľujú po kufri.

Dvojlitrová TéDéÍčková klasika. Pekne ťahá a hlavne neduní tak ako dakedy. Jeho zvuk je ako keby umelý, nič výrazné, ale dá sa to vydržať. Dá sa s ním jazdiť od cca 1300 otáčok a pri bežnej jazde nie je nutné aby sa ručička otáčkomera ocitla vyššie ako 2000 otáčok. Na svižnejšiu jazdu stačí len očosi viac. Zatiaľ som nemal potrebu prekročiť 3000. Pri 130km/h točí len čosi vyše 2100 otáčok.
Prevodovka je poskladaná veľmi divne. Jednotku a dvojku by som prijal kratšie a preskoky medzi 4-5-6 sú veľmi malé. Päťka je vyslovene zbytočná. V meste nepoužiteľná a mimo mesta idem už aj tak na šetku.
Spotreba, to je to čo všetkých zaujíma. 4,1 čo píšu v papieroch to nie je. Ja to vidím skôr na kilometre, ktoré dokážem preisť na plnú nádrž a tých je viac ako v Peugeote, kde ich bolo už dosť veľa. V Superbe nemám problém preisť 1100 km na 1 tankovanie. Zhrniem to jednoducho: do 6 litrov sa hravo zmestím.

Podvozok
Nie som pretekár, tak podvozok neviem ohodnotiť nijak objektívne.
V aute mám adaptívne tlmiče DCC. Rozdiel medzi ich charakteristikou je rozoznateľný.
Režim Comfort je maximálne do mesta, lebo pri rýchlosti okolo 90 sa auto začne na každej nerovnosti pohupovať a je to celkom nepríjemné. Pripadám si vtedy ako kapitán lode pohupujúcej sa na vlnách a spolujazdcom hrozí morská choroba.
Režim Štandard je taký ako napovedá názov. Je obyčajný, jazdím v ňom väčšinu času.
Režim Šport je dosť tvrdý, ale na kvalitnú diaľnicu sa hodí asi najviac.
Čo sa týka toho ako auto sedí v zákrutách mi príde zaujímave, že keď je auto prázdne, tak sedí lepšie ako keď je naložené. Na Peugeote som mal presne opačné skúsenosti.
Dosť nepríjemné je buchotanie od zadnej nápravy na nekvalitných cestách. V menšom aute je to ospravedlniteľné, ale v takejto lodi už nie.
Inak bežne chodím sám, ale v kufri mám naložených asi 200 kg náradia. Keď sa na auto pozriem z diaľky, tak sedí ako kačica. Neviem či to spôsobujú adaptívne tlmiče, ale vyzerá to divne.

Prvky výbavy:
Začnem najväčšími novinkami pre mňa.
Adaptívny tempomat.
Strašne som ho chcel. Pri testovaní Passatu mi prišiel ako super vecička. Myslím že v spojení s automatom by fungoval asi lepšie. Takto sa mi aj na najmenšiu nastavenú vzdialenosť stáva, že auto začne spomaľovať skôr ako začnem na diaľnici obiehať auto predomnou.
Súčasťou tohto tempomatu je aj tzv. Front asist. výborná pomôcka, ktorá upozorňuje na odstup medzi vozidlami malým piktogramom na displayi. Keby toto majú všetci vodiči, tak by sme sa krásne naučili udržovať bezpečný odstup. Pri náhlom priblížení, alebo keď obieham kamión a ten nejde úplne presne vo svojej stope začne tento asistent trocha zmätkovať, ale nie je to nič strašné.

Lane Assist
Prvoplánovo dobrá vecička. Ale soudruzi ze Škodovky někde udělali chybu. Funguje ti iba na rovnej ceste. Pri zákrute na diaľnici sa vypne a nebojí sa poslať auto do zvodidiel. Takže zaspite iba na rovnej ceste.
V kombinácii s adaptívnym tempomatom by to vedelo fungovať ako autonómne riadenie na dialnici, ale po 5 sekundách bez rúk na volante sa pípaním dožaduje myknutia s volantom.

Smart light assistant
Vynikajúca vec, ktorá dokázala vyťažiť zo zastaranej techniky s bixenónmi maximum. Svetlá sa natáčajú podľa natočenia volantu, automatické diaľkové rozsvietia diaľkové aj keď ide predomnou, alebo oproti auto a tieto pekne vytieňuje, takže po bokoch je krásne vidieť. Vďaka tomuto som si všimol, koľko zveri sa nám takto na jeseň pohybuje pri cestách.
So svetlami sa spája však aj nepríjemnosť. Ich ovládanie je absolútne bez logiky. V polohe 0 svietia len denné LED diódy. V režime Auto je všetko automatické, avšak citlivosť svetelného senzora, aj keď je nastaviteľný je neuspokojivá.Takže svetlá zhasnú aj keď by som bol rád aby svietili. Najmä v jesennom sychravom počasí. Nejde o predné svetlá, skôr mi ide o tie zadné.
Najradšej by som, hlavne teraz na jeseň, jazdil so svetlami v polohe 1. Tu sa však svetlá nenatáčajú a nefunguje ani automatická regulácia diaľkových svetiel. Ďalej je mi vadí absencia akejkoľvek indikácie na prístrojovke o tom či a aké svetlá mám zapnuté.
A doteraz je pre mňa nepochopiteľné kto vymyslel, že svetlá sa rozsvietia už pri prvej polohe kľúčika. Keď sedím v aute a na niekoho čakám a chcem počúvať hudbu, tak musím svietiť.

Sign assist.
Rozpoznávanie dopravných značiek. Funguje spoľahlivo na všetky značky obmedzujúce rýchlosť a obiehanie. Dokonca číta aj doplnkové tabule pri obmedzeniach.

Blind spot assist.
Toto bola ďalšia vec, ktorú bola pre mňa must have. Stalo sa mi viackrát, hlavne v meste, že proste prehliadnem auto v mŕtvom uhle. Teraz by sa mi to teoreticky stať nemalo, prakticky sa mi tu už stalo. Auto mi dovolilo preisť do druhého prúdu. Nie som si istý či v tom momete svietila výstraha v spätnom zrkadielku. Na diaľnici mi však do druhého prúdu odporom vo volante preisť nedovolí.

Cúvacia kamera.
Hodí sa do mesta. Treba si však uvedomiť, že objekty v kamere sú veľmi skreslené, hlavne čo sa vzdialenosti týka. Upozornil by som len na jednu vec a tou je nadmerné špinenie objektívu kamery, keďže sa vôbec neschováva.

Kessy
Bezkľúčový prístup do auta a motorizované otváranie veka batožinového priestoru. Obával som sa rýchlosti tohto otvárania, ale toho sa netreba báť, ide dosť rýchlo. Funguje aj tzv. virtuálny pedál čo je veľká pomôcka, keď nosím viacej vecí. Nepáči sa mi však, že pri otváraní kufra sa neodomkne celé auto. Pretože keď ideme k autu viacerí a ja idem nakladať do kufra a ostatní si idú sadnúť, tak musi čakať, kedy si pôjdem sadnúť aj ja.
V interiéri je tlačítko na otvorenie kufra, ten sa v pohode otvorí z miesta vodiča, no nedokážem ho tak zavrieť a netuším prečo to nejde. Musím vystúpiť, preisť dozadu a zatlačiť tlačidlo na veku.
Auto sa dá odomykať a otvárať aj klasickými tlačidlami na kľúči. No k tomuto sa viaže jedna nepríjemnosť. Bežne nosím kľúče vo vrecku a keď som mimo auto, ale auto parkuje len kúsok odomňa, napr. dole pod oknami, alebo cez stenu stalo sa mi už pár krát, že som po čase prišiel k autu a to malo otvorený kufor dokorán. Stalo sa to tak, že vo vrecku keď som sa zohol, zatlačil som asi stredné tlačítko na kľúči, ktoré nie je nijak chránené a je dosť vysoko vystúpené, takže sa zatlačí ako prvé. Je to veľmi nepríjemné, keď prídem k autu a to je kompletne otvorené. Všimol som si, že starší Superb má ochranu stredného tlačítka proti zatlačeniu, no nový kľúčik to nemá, Divné riešenie. Musím si dávať pozor, aby som nosil kľúč čo najmenej vo vrecku.
Ďalšia blbosť ktorá zamrzí pri tak "dokonalom" aute je detská poistka. Pri jej zatlačení sa znefunkční len ovládanie otvárania okien vzadu, no samotné dvere sa otvoriť dajú. Keď chcem zablokovať aj tieto, je potrebné to spraviť manuálne na zadných dverách ešte pred ich uzavretím. Na Peugeote sa to krásne ovládalo jedným tlačidlom. Našťastie zatiaľ deti nemám, ale ak ich budem mať tak toto budem považovať za riadnu nevýhodu auta.

Colubus
Rádio, média, navigácia.
Všetko funguje krásne a intuitívne. Na rádiu sa zobrazujú logá staníc, čo je efektné. Navigácia má dobré ovládanie, jediné čo mi chýba, je že keď si prehliadam mapu a chcem sa dať navigovať na konkrény bod, tak to nejde jednoduchým podržaním na konkrétnom mieste. Musím ísť cez menu a mapa sa mi automaticky presunie do miesta kam bola navigácia nastavená posledne.
Ku zvuku nemám výhrady, keďže nie som žiadny audiofil.
Čo sa týka konektivity s telefónom, tak zatiaľ využívam len bluetooth. Skúšal som aj ten smartgate a mirror link, ale s mojím telefónom to zjavne nefunguje.

Hill hold a elektronická ručná brzda
Neviem čo je lepšie, či elektronická, alebo mechanická ručná brzda, ale každá má asi svoje výhody a nevýhody. Mne sa páči, že sadnem do auta a hneď idem. Takisto pri stání na červenú stačí len zatlačiť brzdu trocha silnejšie a auto zostane stáť aj v kopci. Pri púšťaní spojky sa brzda automaticky odistí a nemám pocit, že prekonávam nejaký odpor. Jedinou nevýhodou je, že pri stání na semafóre mi stále svietia brzdové svetlá, takže v tme sa tí za mnou veľmi netešia, keď im vypaľujem sietnicu.

3-zónový Climatronic
Tento musím len pochváliť, funguje lepšie ako v predchádzajúcom Superbe a hlavne tlačítka sú prehľadnejšie. Z miesta vodiča viem dokonca ovládať a zamykať teplotu v zadnom rade. Jedine čo mi tu chýba je ovládanie vyhrievania spätných zrkadiel. To je umiestnené v ovládaní natočenia. Keď ho zapnem tak sa mi stáva, že ho zabudnem vypnúť aj keď ho už nepotrebujem.

24.4.2016 20:14

24.4.2016

Absolvovali sme servisnú prehliadku po 30 000km. Pri 28 tisícoch som musel doliať asi 3 dcl oleja. Pre mňa je to neštandardné, ale v servise povedali, že pre tento motor je to bežné. Tak uvidím ako sa bude chovať ďalej.
Pred prehliadkou som už mal objednané nejaké doplnky od Milotecu. Konkrétne ide o ochrannú lištu nárazníka, keďže často nakladám a vykladám náradie z kufra. Takisto som si doprial koncovky výfuku alá 2.0Tsi, až na to, že sú slepé. Škoda toho, že výfuk nie je na tomto aute priznaný. Teraz to vyzerá z diaľky dobre, z bližša je poznať, že nemám benzín.
Na leto som si prichystal aj zmenu obutia. Štandardné 17` disky ostali na zimu a na leto som zaobstaral nove 17` disky DBW. Auto na nich vyzerá parádne. Dúfam, že ich neoškriem ako na Peugeote.

17.2.2016 18:50

17.2.2016

21 600 km
Od poslednej aktualizácie sme opravili ostrekovač. Vymenený v rámci záruky, ževraj Škodovka o tom vie a budú sa meniť všetky v rámci zvolávačky.
Boli sme takisto na lyžovačke. Taliansko, 4 ľudia, plná bagáž, truhla na streche. 1800 km pri spotrebe 5,9 čo je super. Truhla je od 120 km/h troška hlučnejšia, ale to nie je problém auta. Potvrdila sa mi pohodlnosť auta, kedy som aj po 900 km za jeden deň vystúpil úplne v pohode a všetci iba súhlasili.
Takisto sme boli v Prahe. České diaľnice sa od mojej poslednej návštevy opravili, a s podvozkom nastaveným na comfort to bolo znesiteľné. Znova sa mi však potvrdilo, že Česi jazdia ako dobytok. Našťastie tam nejazdím až tak často, aby ma to až tak znepokojovalo.

15.1.2016 14:23

14.1.2016

Prvá servisná prehliadka: výmena oleja a filtra
Prvá závada: od začiatku mi zle strieka pravý ostrekovač čelného skla- pri prehliadke zistili, že je v ňom niečo zlomené, objednali nové teleso ostrekovača.
Spotreba: záleží na podiele diaľnic, ktoré jazdím. Spotreba sa pohybuje medzi reálnymi 5,4-5,7 l/100km. Palubný počítač klame cca o 0,3l, čo nie je až také zlé ako u starších VW group áut.

Zakúpil som si nejaké "simply clever" príslušenstvo
- odpadkový kôš do dverí - užitočná pomôcka, veľmi ľahko sa vyprázdňuje
- držiak na telefón do držiaka nápojov - tento sa mi veľmi nepáči nakoľko je riadne veľký aj keď v ňom telefón nie je, nedá sa zatvoriť držiak nápojov. A keďže ja mám rád uhladené plochy, tak mi narušuje priestor pod rukou.

30.12.2015 23:01

30.12.2015

Po dlhom písaní sa mi konečne podarilo zverejniť recenziu

Další vozy Škoda Superb