Recenze

chetoos (muž 27 let) Poslat zprávu
 
9 Majitel

Škoda 120 M

9.94 Uživatelé

Hodnoceno: Ohodnoťte toto auto - přihlašte se

Škoda 120, foto 1 Škoda 120, foto 3 Škoda 120, foto 4 Škoda 120, foto 5 Škoda 120, foto 6 Škoda 120, foto 7 Škoda 120, foto 8 Škoda 120, foto 9
Škoda 120, foto 10 Škoda 120, foto 11 Škoda 120, foto 12 Škoda 120, foto 13 Škoda 120, foto 14 Škoda 120, foto 15 Škoda 120, foto 16 Škoda 120, foto 17 Škoda 120, foto 18 Škoda 120, foto 19 Škoda 120, foto 20 Škoda 120, foto 21 Škoda 120, foto 22 Škoda 120, foto 23 Škoda 120, foto 24 Škoda 120, foto 25 Škoda 120, foto 26 Škoda 120, foto 27 Škoda 120, foto 28 Škoda 120, foto 29 Škoda 120, foto 30 Škoda 120, foto 31 Škoda 120, foto 32 Škoda 120, foto 33 Škoda 120, foto 34 Škoda 120, foto 35 Škoda 120, foto 36 Škoda 120, foto 37
 

Technické info

Přezdívka auta Škodulka Rok výroby 1987 Koupeno ojeté najeto [km]:50000 palivo: benzin převodovka: manuální pohon kol: zadní

Popis vozu

Legendární model 120 není nutno představovat. Každý ji měl nebo se v ní vezl. Byli lidé, kteří ji milovali a dodnes na ní nedají dopustit. Druhá skupina říká, že je to nejhorší auto jaké kdy měli. A jedná se o zoufale nekvalitní a nespolehlivé auto. Ať se řadíte do první nebo druhé skupiny, tak se shodneme, že se jedná o legendární model. Stodvacítka začala být žádaným sběratelský artiklem a v dnešní době už málokterá končí na vrakovišti.

Konkrétní model typové řady M byl vyroben roku 1987. Originální barva je hnědá pastelová. Tento kus byl ve vlastnictví jednoho majitele, od kterého jsem vůz zakoupil. Celou dobu jezdilo v nedaleké vesnici, takže jsem auto vídával celou dobu. Pán, který měl již 85 let měl problém se škodovkou jezdit a po pořízení Renaultu Scénic s vyšší polohou sedadel, skončila „stodváca“ u mě. Vše je v původním a originálním stavu. Jedině otáčkoměr byl přidán dodatečně. Na autě byly ještě originální radiální pneumatiky Barum OR 13. Zadní jsem ale z důvodu bezpečnosti vyměnil za nové pneumatiky od Protektorů Praha. Jako první se udělal menší servis. Černý ochranný nástřik na spodním spoileru a spodní části prahů. Seřídil jsem předstih, vyměnil brzdovou kapalinu DOT 3, vyměnil svíčky, filtry a olej 15W40 4l. Jako poslední se nastříkaly dutiny a ošetřila karoserie.
A teď k samotnému autu.

Celý desing a uspořádání je velice jednoduché a poplatné době vzniku. Určitě se nejednalo o modní výstřelek, ale auto má své nezaměnitelné kouzlo a mě osobně se líbí. Hranaté tvary byly v 80. letech moderní. Model M v roce 1983 dostal nové hranaté světlomety, širší rozchod kol, upravený interiér, bezdušové pneumatiky, větší 14“ palcová kola nahradily menší 13“. Zadní sdružené světlomety se rozšířily a vypadají na autě moc dobře. Přední světlomety byly u modelů 120 obdélníkové a modely 105 měly zapuštěné menší světlomety. Přední maska byla zprvu dvoudílná a později jednodílná.

Interiér je velice funkční a jednoduchý. Chválím velký prostor pro nohy. To se dnešním autům typu SUV může jen zdát. Palubní deska je kousíček od čelního skla. Volant je velký jako kormidlo ale velice příjemně se drží a manipulace je jednoduchá. Člověk si ani neuvědomí absenci posilovače řízení. Sedadla jsou celkem pohodlná, ale mají krátké sedáky a o bočním vedení nemůže být řeč. Má škodovka navíc postrádá opěrky hlavy. Ale jezdili jsme s ní, i dálkové trasy a bez problémů. Zadní cestující mají dostatek místa, pokud jedou dva. Vysocí jedinci budou drhnout hlavou o stropnici.

A nyní to nejzajímavější a to je jízda. Ta je opravdu zábavná a pohodová zároveň. Motor není sice trhač asfaltu, ale takové řečí že je brzdou provozu není pravda. Když jsou dobře seřízené ventily a předstih na semaforu potrápíte mnohem novější auta a dynamika je dobrá do nějakých 90 Km/h což se stejně po městě rychleji nepohybujete. Maximálka je těch 130 Km/h ale nejlépe se cítí při 110 Km/h. Motor má spotřebu kolem 7-8l a dálka kolem 6L s lehkou nohou na plynu. Řazení je vcelku lehké, jen první rychlosti je potřeba trochu pomoc. Dlouhou řadicí pákou se řadí lehce a vcelku bez problému. Nejvíce se jízdní vlastnosti projeví v zimě a na horším povrchu. S dobrými pneumatikami vyjede všude. Na horších cestách se jen pohupuje a vcelku dobře žehlí nerovnosti. V zatáčkách, se ale naklání tak moc, že hrozí převrácení auta. Brzdy jsou už z posilovačem a je to hodně znát. Účinek je dobrý ale není trvalý a po čase brzdy vadnou. Motor je čtyřdobý čtyřválec OHV s necelými 37 Kw. Na dnešní poměry to není moc a navíc je docela hlučný.

Do nádrže se vejde 38L paliva. Pro škodovky bylo určeno palivo Ba 90 s olovem. Dnes se již tento benzín nepoužívá, proto je potřeba při každém tankování přidávat do benzínu náhradu olova v podobě aditiva. Kdyby se do motoru toto nepřidávalo, nebude vznikat na sedlech ventilů tenká vrstva, která chrání ventily před přidřením. A došlo by k přidření ventilů. Jinak je automobil velice spolehlivý. Ted máme s mými kamarády každý svou škodovku a jezdíme si každý ve svých třech úžasných vozech.

Přesto všechno je škodovka skvělé auto na letní dny. Moc rád s ní jezdím na různé výlety a vyjížďky. Je to dobrý společník. V dnešní moderní době je skvělé sednou do auta se kterým jste spjati a je to o vašem řízení.

Silné stránky

Jednoduchost, snadný servis a údržba, levné pojištění, jízdní vlastnosti na sněhu. desing, rostoucí hodnota a cena vozu, prostornost.

Slabé stránky

Některé nedostatkové díly jsou příliš drahé, hlučný a slabý motor, horší antikorozní ochrana, v zatáčkách horší stabilita, spotřeba.

Zkušenosti se servisem (poruchy, opravy):

Servis jednoduchý. Na autě je opravdu málo věcí, které se mohou pokazit. Nejčastěji trpí zadní brzdy, které jsou často nesouměrné a mastné od tekoucí poloosy. Motor je jednoduchý a olej měním po 8 tis km spolu s filtrem. Ventily seřizuji po 3 letech nebo 15 tis km. Nejhorší je udržovat karoserii a přední blatníky. Ty jsou cenově hodně drahé a rády reznou.

Zkušenosti s prodejcem (autosalon / autobazar)

Auto koupeno od prvního majitele. Ten se o auto staral s láskou a péčí. K autu jsem dostal i spousty drobných dílů.

 


Další vozy Škoda 120Vyhledat podle modelu
Vyhledat pouze:


Hodnocení
spolehlivost
7
praktičnost
8
prostornost
9
jízdní vlastnosti
9
jízdní komfort
7
provozní náklady
6
náhradní díly
7
výkon motoru
6
spotřeba
6
hlučnost motoru
3
kvalita sedadel
4
brzdy
6
zavazadlový prostor
6

Blesk.cz

Agáta Hanychová ve vile Like House: Dostává pořádnou »sodu« od ostatních účastníků!

Agáta Hanychová ve vile Like House: Dostává pořádnou…

V pondělí odstartovala nová řada reality show Like House a diváci se tak mohli na vlastní oči podívat, jak Agáta…

Hrdinka Marie Dubská slaví 100 let. Staroměstskou radnici bránila před nacisty, málem při tom uhořela

Hrdinka Marie Dubská slaví 100 let. Staroměstskou…

Teprve třiadvacetiletá Marie Dubská bojovala s povstalci o Staroměstskou radnici během květnového povstání v…

 

iSport.cz

ONLINE: Krejčí s Hanáky hrají v Plzni, Motor proti Zlínu, Hradec hostí Kladno

ONLINE: Krejčí s Hanáky hrají v Plzni, Motor proti…

Úterní hokejový program nabízí šest zápasů 18. kola Tipsport extraligy. Rozjetá Plzeň se doma pouští do bitvy…

VIDEORECENZE: Neužilův Zátopek je trefa, precizní film běží i do světa

VIDEORECENZE: Neužilův Zátopek je trefa, precizní…

Jeden z nejočekávanějších českých filmů míří do kin. Zátopek mapuje příběh slavného českého běžce, jeho lásku s…

 

Reflex.cz

Vystrčil a spol. zbytečně váhají. Hrad hraje o čas

Vystrčil a spol. zbytečně váhají. Hrad hraje o čas

Zdá se, že politická situace den ode dne houstne. Není divu, hraje se o hodně. Taktika demokratů (pp. Vystrčil,…

Předchůdce Tarantina: Snímek plný rasismu, nahoty, incestu, sadismu a vražd dětí

Předchůdce Tarantina: Snímek plný rasismu, nahoty,…

Z otroka úspěšným boxerem! Taková je premisa filmu Mandingo z roku 1975. Rozhodně ale nejde o moderně pojatý…