Toyota Corolla 1,8 Hybrid

Toyota Corolla, foto 1 Toyota Corolla, foto 2 Toyota Corolla, foto 3 Toyota Corolla, foto 4 Toyota Corolla, foto 5 Toyota Corolla, foto 6

Přezdívka auta Corolla Rok výroby 2021 Koupeno nové najeto [km]:14000 palivo: hybrid počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1798 výkon [kW]: 72 kroutící moment [Nm]: 142 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10.9 maximální rychlost [km/h]: 180 počet rychlostí: 1 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 361 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 4.9

Prečo Corolla Hybrid? Doteraz sme mali Hondu Civic 8G, 1.8 i-VTEC. Tám nám 9 rokov slúžila pri pravidelnom servise bez zásadných problémov, i keď niekoľko opráv nás neminulo: výmena kompresora klimatizácie, výmena riadiacej jednotky ľavého xenónu a asi najnepríjemnejšie bola výmena silentblokov zadnej nápravy (inak veľmi ojedinelý problém, pravdepodobne spôsobený nechceným „preletom“ obrubníka). Všetko spolu stálo okolo 900 eur, čo je za 9 rokov a 173 tis. km pre nás akceptovateľný výdavok. Láska k Japoncom pretrvala, predtým sme mali Nissan Almera a tak sa výber zúžil medzi Hondu, Mazdu a Toyotu, lebo tí majú ešte stále v ponuke aj klasické karosérie – hatchback, kombi alebo sedan. Civic 10G 1,5 Turbo (predsa chceme 4 valce, nie?) nie je pre naše jazdenie mesto / mimo mesto v pomere 50/50 úplne ono, kombinácia turbo + priamy vstrek potrebuje z podstaty veci aj dlhšie jazdy ako 45 km do roboty a späť.
Nakoniec sme vyberali len medzi Mazdou 3 2.0 HB a Toyotou Corolla. Mazdou som sa previezol, je skutočne nádherná, má krásny interiér, okamžite mi padla do ruky a reálne jej z môjho pohľadu nie je čo podstatné vytknúť. Po dlhšom rozhodovaní nakoniec vyhrala Toyota, lebo za porovnateľné peniaze je to (1) automat, (2) motor je jednoduchší bez priameho vstreku a GPF (GPF asi nemá ani Mazda, ale nepodarilo sa mi to spoľahlivo zistiť) a (3) pri našom mixe jázd vychádza nižšia spotreba. Sme rodina 2+2, aj doteraz sme mali hatchback, takže obratnosť zvíťazila nad zriedkavou potrebou niečo viac alebo niečo väčšie odviezť. Náš konkrétny kus sme našli v Toyota AT Žilina, bol presne taký ako sme chceli a bolo rozhodnuté.
Naša Toyota Corolla je Hatchback, 1.8 Hybrid e-CVT vo výbave Comfort paketmi Style a Tech. Farba je červená karmínová, kód 3U5. Pakety pridávajú k inak úplne postačujúcej výbave Comfort ešte ďalšie estetické a funkčné prvky:
Style: 17" zliatinové disky, pneu 225/45 R17, Predné projektorové Bi-LED svetlomety, Ostrekovače svetlometov, Ambientné LED osvetlenie interiéru, Zatmavené zadné bočné okná a okno piatych dverí (Privacy glass), Čalúnenie sedadiel prémiové textilné / syntetická koža – čierne.
Paket Tech: Parkovacie senzory - predné a zadné, Inteligentný parkovací asistent (S-IPA), Inteligentné stierače predného okna so senzorom dažďa, Vnútorné spätné zrkadlo s automatickou clonou, Vonkajšie spätné zrkadlá elektricky sklopné, Vyhrievanie predných sedadiel, El. ovládaná bedrová opierka vodiča , Farebný 7" TFT displej, Systém na detekciu prekážky (ICS), Automatické sklápanie spätných zrkadiel.

Úplná topka by bolo ešte bezkľúčové otváranie. Uvedená výbava je ale napr. pre nás reálne hádam viac, ako vieme využiť.

O pohon sa stará známy a overený hybridný systéme Toyoty: 4 valec 2ZR-FXE 1,8L, trakčný elektromotor a elektromotor ako motor-generátor plus výkonová elektronika. Všetko spolu dokáže generovať 90 kW t.j. 122 koní. S hybridom som predtým nikdy nejazdil, ale jedno sa musí Toyote nechať: vyladenie sústavy je vynikajúce a je to samozrejme úplne iný zážitok ako bola Honda Civic 1,8 i-VTEC s 6 stupňovým manuálom. Nie horší, nie lepší, skrátka iný.

V meste je jazda neporovnateľne príjemnejšia, hybrid tu exceluje hladkými a svižnými rozjazdami, tichom a až relaxačnou atmosférou. Dynamika je perfektná, pripájanie sa z vedľajšej cesty na hlavnú je otázka okamihu, rovnako tak aj odpich z križovatky je bezchybný. Prejsť vyše 50% v režime EV je bežnou realitou bez zásadného sústredenia sa.

Dynamika na okreskách je tiež bezproblémová, len priebeh zrýchlenia je odlišný od atmosférickej 1,8 i-VTEC v Civicu, s ktorým to viem porovnať: Civic s rastúcimi otáčkami výraznejšie zrýchľoval, čo je vrodená vlastnosť klasickej atmosféry. Corolla pri plnej akcelerácii takmer okamžite roztočí oba motory prakticky na maximum, auto vyrazí vpred a aj keď tomu monotónny zvuk nenasvedčuje, z pohľadu na rýchlomer zistíte, že slušne naberáte rýchlosť. Keďže netreba podraďovať pred akceleráciou a ani radiť vyššie, ak narazíte na obmedzovač v 6600 otáčkach ako v Civicu, celé je to len menej dramatické a výsledný čas predbiehacieho manévru bude veľmi podobný.

Na diaľnici to chce viac sústredenia a predvídania aby ste napr. zbytočne neuviazli za kamiónom a potom zase naberali rýchlosť. Nie je to auto na vymetanie ľavého pruhu, na druhej strane pri plynulom tempe eCVT zníži otáčky motora pri 130 km/h na približne 2200 na min. a v pokoji a pohode cestujete v uvoľnenej atmosfére. Pokiaľ aktivujete tempomat, auto plynule mení otáčky podľa profilu cesty a rýchlosť drží aj dolu kopcom. Aj na diaľnici si pomáha elektromotorom, dokáže plachtiť a napr. prudšie diaľničné klesania v Rakúsku prebiehali len s jemnou asistenciou elektromotora s vypnutým motorom. Podobne napr. na úseku z Banskej Štiavnice po prípojku na R1 dáte 65% na elektriku, lebo je to skoro stále mierne dolu kopcom a auto potrebuje len udržiavať rýchlosť. Na druhej strane, prudšie diaľničné stúpania znamenajú pri 130 km/h, že otáčky stúpnu na 3500 – 4000, v extréme aj 5000, to pokiaľ ešte chcete aj zrýchľovať a motor je vtedy logicky počuť viac. Ako náhle sa ale cesta vyrovnáva, okamžite klesajú otáčky a s nimi aj hlučnosť. Na diaľnici prevláda skôr hluk od pneumatík, ako aerodynamický šum resp. hluk od motora. Hlučnosť v meste a na okreskách je úplne bez pripomienok.

Spotreba je pre mnohých No. 1 téma hybridov, však preto vznikli, že? My sme pri kúpe Corolly na to išli trocha „z druhej strany“: páčilo sa nám auto ako také, spolu s Mazdou 3 to boli prakticky jediné autá tejto triedy s atmosférou blízko 100 kW a keď sme sa rozhodli pre Toyotu, tak hybrid. V jednom „balíku“ zároveň dostávate aj automat a skutočne výbornú spotrebu. V našom prípade, pokým sme nevyrazili na diaľnice, to bolo 4,6 – 4,9 l/100 km podľa palubného počítača. Teraz máme za posledných 10 tis. km priemer 5,3 l/100 km, ale v tom je okolo 6 tis. km diaľnic bežnou 130-tkou (road trip po Taliansku). Po každej jazde keď vypnete pohon, auto zobrazuje zhrnutie cesty, vrátane spotreby. Na diaľničných úsekoch sme málokedy prekročili 6 l/100 km, na okreskách a v mestách je to bežne pod 5l. Aplikácia MyT, ktorá prepojí váš smartfón s Toyotou ukazuje napr. za posledný týždeň 4,8 l/100 km. Civic sa pri podobnom štýle jazdy pod 7 l/100 km dostal len pri jazde mimo mesto, inak sa dlhodobo držal v rozpätí 7-7,6 l/100km.

Podvozok je skutočne vynikajúci: športovo tuhší, ale viac než dostatočne komfortný. Nájsť jeho limity pri 90 kW výkonu je takmer nemožné. Držanie stopy, smerová stabilita či prudké zmeny smeru, ktoré môžete zároveň skombinovať s takmer vulgárnym brzdením v zatáčke – nič z toho nevyvedie auto z miery. Aj s rozbitým povrchom si poradí výborne, neodskakuje a dáva skutočne pocit istoty a ovládateľnosti. Keď to zase porovnám s Civicom, ten potreboval pevnú ruku a dobrodružného ducha, aby ste z neho dostali maximum – toto som kedysi niekde čítal a je to do bodky pravda. Jeho hlavnou nevýhodou bolo, že bol dosť „uskákaný“. Riadenie malo v Civicu aspoň pocitovo viac spätnej väzby od kolies. Corolla má príjemne strmé a veľmi presné riadenie, spätná väzba je už ale naozaj neznámy pocit. Otázka je, či to vôbec niečomu vadí. Auto vás aj tak svojou povahou navádza k plynulej a predvídavej jazde. Môžete ísť aj skutočne rýchlo, ale to vás skôr či neskôr prestane baviť a „plynule a svižne“ bude vaše nové „rýchlo“. Auto ponúka tri jazdné režimy, Normal, Sport a Eco. Normal je normálny bežne použiteľný režim, v ktorom auto funguje ako má. Sport ponúka ostrejšiu reakciu na plyn, tuhšie riadenie a červeným podfarbený rýchlomer a sem tam ho využívame pri predbiehaní. Eco otupí reakcie motora na plyn a celkove sa snaží o maximálne úspornú jazdu, napr. aj klimatizáciu prepne do režimu Eco. Eco režim nepoužívame.

Interiér je kvalitne spracovaný a zmontovaný a hlavne užívateľsky veľmi prívetivý. Dizajn je úplne iný ako symetrická geometria koncernu VW alebo štýl „za-každú-cenu-inak“ bývalého koncernu PSA. Infotainment je pre naše potreby postačujúci: Apple CarPlay funguje perfektne a to že, grafika asi nie je najmodernejšia je v svetle toho, že to funguje svižne a má to fyzické gombíky na najdôležitejšie funkcie len banalitou. Na druhej strane, k dispozícii je len konektor USB. Displej pred volantom vie zobraziť a ovládať množstvo informácií a funkcií a rýchlomer sa generálne dá sa prepnúť na analógový alebo digitálny. Klimatizácia je u hybridov Corolla vždy automatická a dvojzónová a má samostatný panel a výhradne fyzické ovládače. Funguje vynikajúco, oproti Civicu, ktorý fúkal vždy studený vzduch, len menil intenzitu a smer fúkania je táto v Corolle omnoho citlivejšia. Má naviac tri stupne intenzity: základný, Fast a Eco. Aj Eco uchladí interiér bez problémov, mňa skutočne potešilo, že konečne mi ani vzdialene nefúka v režime Auto vzduch spod predného skla do tváre. Asistentov má auto viac než dosť, podstatné je že nijako neotravujú a keď vypnete Lane Assist (ovládačom na volante), tak už o nich prakticky neviete. Adaptívny tempomat funguje výborne a nastavíte ho pohodlne ovládačmi na volante, nič nemusíte hľadať v infotainmente. Protikolízny systéme nepanikári a automatické diaľkové svetlá fungujú tiež dobre. A ešte to vie aj skoro samé zaparkovať... :).

Predné sedadlá sú pohodlné, dostatočne nastaviteľné, majú výborné bočné vedenie a elektricky nastaviteľnú bedrovú opierku na strane vodiča. V najnižšej polohe sedíte skutočne športovo nízko. Zadné Volant sa výborne drží, všetky ovládacie prvky, ktoré sú na ňom umiestnené sú v pohodlnom dosahu. Ergonómia celkove je zvládnutá na výbornú. Zadné sedadlá vyzerajú bohato dimenzované, ale nesedel som tam, tak neviem posúdiť, či sú aj na dlhé trasy pohodlné, ale deti sa nesťažujú :).

S miestom je to taký kompromis: vpredu bez problémov, vzadu je menej miesta na nohy ako mal Civic a kufor je tiež menší, rozdiel 361 oproti 415 litrom je vidieť aj voľným okom. Pokiaľ ste vyšší a máte už väčšie deti, bude kombi Touring Sports alebo sedan s dlhším rázvorom a väčším kufrom pre vás lepšia voľba. Asi aj miesta na hlavu vzadu bude v kombi viac. Pomohol by aj väčší uhol optvárania zadných dverí. Na druhej strane, pobalili sme sa na trojtýždňový road-trip a zmestilo sa všetko potrebné... so zadným platom na mieste a bez strešného boxu. Odkladacích priestorov v interiéri je primerane, ale napr. kapsy v predných dverách sú naozaj malé a veci sa z nich ťažko vyberajú. Do predných dverí dáte len menšiu fľašu, ďalšie dva držiaky na nápoje nájdete medzi prednými sedadlami a vzadu sú držiaky na nápoje aj vo dverách, aj v sklopnej stredovej lakťovej opierke. Schránka pod lakťovou opierkou vpredu je dostatočná a odkladacie miesto na mobil pred voličom automatu je veľmi šikovné. Zišla by sa schránka na okuliare hore v streche pri spätnom zrkadle. Schránka pred spolujazdcom je podstatne menšia ako mal Civic a nie je chladená, čo nás dosť prekvapilo. Radi sme chladenie v Civicu využívali v lete na udržanie teploty nápojov a jedla.

Čo dodať? Corolla Hybrid splnila a v mnohom aj prekonala naše očakávania. Vyzerá výborne, je kvalitne a robustne postavená, užívateľsky nesmierne prívetivá a úsporná. Dynamika je v nižších rýchlostiach bezproblémová a na diaľnici dostatočná. Dúfajme, že aj vyhlásená spoľahlivosť hybridov od Toyoty sa potvrdí, nakoniec aj to bol jeden z dôvodov prečo sme sa rozhodli pre hybridnú Toyotu. Pokiaľ by som mal dať námet na facelift, pridal by som ešte jeden dátový USB port, schránku na okuliare, zväčšil by som uhol otvárania zadných dverí a inak vytvaroval kapsy v predných dverách. Pre koho nie je? Pre skutočne športovo jazdiacich vodičov, ktorí si potrpia na veci ako priame spojenie motora a kolies cez presnú manuálnu prevodovku a progresívne dávkovateľné brzdy, pre letcov ľavého diaľničného pruhu a ani pre okreskových šialencov, ktorí predbiehaním, ktoré väčšinou nemá význam, ohrozujú ostatných. Nie je to lacné auto, ale nie je to ani obyčajné auto, kúpite ho preto, lebo ho chcete, nie len preto, lebo ho potrebujte :).

Niečo viac k hybridnému systému:
Funguje presne tak ako ho opisujú všetky testy: úplne automaticky a bez citeľných prechodov medzi jednotlivými režimami. Čo sa práve deje pod kapotou môžete sledovať na monitore energie, ktorý je možné zobraziť na stredovom displeji aj na prístrojovom panely. A vtedy zistíte zaujímavé veci, na ktoré už v spomenutých testoch miesto neostalo :). Tak napríklad, keď je batéria úplne dobitá rekuperáciou pri jazde dolu kopcom a stále idete pomerne rýchlo, spustí sa spaľovací motor najprv do voľnobehu a pokiaľ stále klesáte a stále idete rýchlo, postupne sám zvyšuje otáčky a začne mierne brzdiť motorom. Ja sa len domnievam, že je to pravdepodobne preto, lebo brzdenie rekuperáciou už nie je možné pre plne nabitú batériu. Alebo pri jazde do kopca alebo po rovine nie vysokou, ale konštantnou rýchlosťou, motor poháňa auto, ale súčasne aj dobíja batériu. Ak stlačíte plyn, energetický tok sa ihneď otočí, batéria napája elektromotor a ten pomáha s akceleráciou. Ak je zapnutý adaptívny tempomat, tak pri brzdení z vyššej rýchlosti za pomalšie idúcim autom pred vami, hybridný systém sám brzdí motorom a pri tom dobíja batériu. Energiu zase využije, keď ten pred vami zrýchli. Obvyklá „finta“ hybridov Toyota, zrýchliť napr. na 50 km/h, potom jemne uvoľniť plyn a následne nechať auto pokračovať v jazde len na elektriku funguje výborne a naučíte sa ju používať úplne podvedome. Hybrid vás naučí, že dynamická jazda „brzda – plyn“ najmä v meste neznamená prakticky žiadne skrátenie času jazdy. Len letíte od semaforu k semaforu, ale nakoniec oveľa skôr do cieľa aj tak neprídete. Naopak, treba predvídať, včas dať nohu z plynu a využiť získanú kinetickú energiu. Rýchla, ale plynulá jazda mu nie je cudzia, pomáha mu k tomu výborný podvozok, na ktorý sa viete spoľahnúť. Často sa tiež v testoch dočítate, že prechod medzi rekuperačným brzdením a brzdením klasickými brzdením je u tejto generácie hybridov Toyota už tiež nepostrehnuteľný. Áno, v 99% prípadoch to platí, ale viete ho „nachytať“, napr. ak brzdíte prerušovane dolu prudším kopcom (lebo ste trak boli zvyknutý z normálneho auta, aby ste neprehrievali brzdy), tak sem tam cítite, že klasické brzdy práce prevzali prácu od hybridného systému.

Vzhľad, jazdné vlastnosti, komfort, spotreba.

Miesto vzadu.

Zatiaľ žiadne.

Toyota AT Žilina - 100% spokojnosť.

13.5.2022 15:41

Prvý rok s hybridom alebo 28.000 km za volantom Corolly

S Corollou sme za prvý rok najazdili niečo cez 28.000 km a je čas podeliť sa o ďalšie skúsenosti. Dlhodobé používanie v priebehu celého roka odhalí aj veci, na ktoré napr. týždeň trvajúci test jednoducho nemá príležitosť alebo čas prísť. Vystriedajú sa ročné obdobia, letné pneumatiky za zimné a tie zase za letné, absolvujete ďalšie trasy – krátke, dlhé, mestom, vidiekom aj diaľnicami a zažijete rôzne ďalšie situácie, v ktorých lepšie spoznáte svoje auto.

Na mojom celkovom hodnotení, ktoré vidíte vyššie by som ani po roku nič podstatné nemenil, skôr doplním to, čo sme postupne zistili rokom praxe Corollou Hybrid.

Každý jeden deň používania ma utvrdilo v tom, že Corolla Hybrid s automatom eCVT je (nie len) do mesta ideálny spoločník. Jemné rozjazdy bez potreby preraďovať, svižné zrýchlenie z miesta, výborná pružnosť, rozumne komfortný podvozok, výborné manévrovacie schopnosti a po zahriatí motora spotreba zhruba 4,5 L/100 km sú hlavnými prednosťami pri mestských presunoch. Cúvanie na elektromotor, kedy pohyb auta regulujete len pedálom brzdy a smer volíte pokojne len s jednou rukou na volante je hračkou. Tu naozaj nie je čo podstatné vytknúť, samozrejme niečo malé sa vždy nájde: výhľad hore dopredu zodpovedá tomu, že ide o kompakt a niekedy nevidíte semafor bez toho aby ste nezaklopili slnečnú clonu alebo ste sa trocha nesklonili. Tak ako v Honde Civic 8G, aj tu je výhľad šikmo vpred obmedzený A – stĺpikmi, je to lepšie ako v Civicu, ale treba dávať pozor, aby sa tam neskrylo auto napr. pri vjazde na kruhový objazd. To sú ale vlastnosti, ktoré sú bežné pre väčšinu dnešných áut.

Mimo mesto a na diaľnici neprestávajú baviť vynikajúci podvozok, presné riadenie a výborné brzdy. Viete jazdiť so spotrebou od 4 do 5 L/100 km. Samotnú spotrebu ovplyvňuje samozrejme nie len vaša rýchlosť, ale aj profil trate: z Banskej Bystrice na Štrbské pleso cez Donovaly a po severnej D1 vyšším tempom a so záverečným stúpaním zo Štrby to bolo za 6,3L, ale naspäť pokojnejším tempom cez Podbanské a Čertovicu len za 3,8L. V zimných mesiacoch spotreba mierne vzrastie, takže jazdíte do 6L namiesto do 5L/100 km. Pri studených štartoch sa spaľovací motor vždy naštartuje a beží aby sa zahrial aj preto aby auto mohlo kúriť a nevypne sa pokiaľ celý systém nevyhodnotí, že je dostatočne zahriaty. Ako náhle sa tak stane a idete dlhšiu trasu, spotreba je zase taká pekná „hybridná“: Banská Bystrica – Budapešť a späť, celý deň mráz pod nulou, 4,8 L/100 km.

Zimné pneumatiky: Prezutím na Bridgestone Blizzak 205/55 R16 auto mierne stíchlo a podvozok sa stal poddajnejším. Trakcia na snehu je bezproblémová, neviem prečo som si myslel, že elektromotor v pohonnom reťazci môže robiť ťažkosti (vyšší krútiaci moment?), ale opak je pravdou, plyn sa dá veľmi jemne ovládať.

Letné pneumatiky Falken Ziex 225/45 R17 sú postupom času hlučnejšie ako na začiatku, stopu držia a vplyv na spotrebu neviem spoľahlivo posúdiť: keď sme ich prezuli v novembri za zimné, tak sa ochladilo a spotreba vzrástla z tohto dôvodu a naopak, teraz sme prezúvali až začiatkom mája spotreba už postupne klesala úmerne tomu, ako sa vonku otepľovalo. Vôbec by navadilo, keby malo auto obuté mierne poddajnejšie pneumatiky, charakterom niečo podobné zimným Bridgestoneom, to je bude téma, keď dôjde na ich výmenu.

V zime som si nechtiac vyskúšal, že v aute môžu byť akékoľvek asistenčné a bezpečnostné systémy, ale fyzikálne zákony neoklamete. Prehnal som to s rýchlosťou jazdy v koľajach v snehu, v ktorých bol prakticky ľad a keď som chcel vyjsť z koľají na sneh v tých asi 50 km/h zažil som najhorších pár sekúnd jazdy v Corolle: ľavé koleso po vyskočení z koľaje do snehu (hlbokého možno 2-3 cm) „spomalilo“, pravé pokračovalo „rýchlejšie“ ďalej a auto sa začalo stáčať do hodín. Kontra volantom, plyn stále jemne v zábere a auto zase do hodín na druhú stranu. Zase kontra a zase smerom do hodín... to sa opakovalo možno 3-4 krát, ale nakoniec som prehral... Corolla urobila obrat na pravobok o 180 stupňov a ostala v snehu na kraji cesty. Našťastie sa ani autu ani nám vnútri nič nestalo a vďaka ochotným okoloidúcim vodičom sme ju za chvíľu mali vytiahnutú nazad na ceste. V takejto situácii si ESP ani neškrtlo, keď nemajú kolesá trakciu, nedá sa nič robiť. Takže pri ďalšej jazde za lyžovačkou sme pristúpili k historicky prvému nasadeniu snehových reťazí v našej rodine. Máme Pewag, keď si to s nimi pár krát vyskúšate, nájdete spôsob ako ich pomerne rýchlo nasadiť aj zhodiť. Finálne dotiahnutie na kolese prebehne automaticky pri jazde a trakcia je bezproblémová pri jazde hore aj dole kopcom. Okrem vytočených hodín a premiéry reťazí zima už našťastie nepriniesla žiadne mimoriadne udalosti :).

Exteriér v zime neutrpel tak, ako som bol zvyknutý pri Civicu. Ten mala kapotu plnú bielych bodiek, kde kamienky odrazili čierny lak. Na Corolle pár bodiek je, ale je to neporovnateľne menej. Čiastočne to môže byť aj tým že kapota Corolly je menej sklonená.

Interiér je stále ako nový, jednoducho sa udržiava (samozrejme máme gumové rohože a vaňu v kufri), ale na klavírnom čiernom laku hlavne na stredovej konzole je vidieť miniatúrne škrabance. Tomu sa zjavne v tejto triede áut asi nedá vyhnúť. Po roku viem k sedačkám doplniť to, že majú výborné držanie, pohodlne sa v nich sedí, ale stalo sa mi, že po 3-4 hodinách jazdy ma začal bolieť chrbát. Osobne si myslím, že to skôr bude mnou, nie sedačkou, je možné, že nesedím úplne ako by som mal a ani manželka sa nikdy nesťažovala.

Keď čítam testy áut, ktoré prichádzajú na trh a zisťujem, čo všetko treba vypnúť pred jazdou a ako nešikovne sa niektoré prvky v nich nastavujú cez dotykový displej, tak som rád, že Corollu zapnete (lebo nie vždy sa motor aj naštartuje) a môžete vyraziť. Žiadny asistent neotravuje, systém vedenia v pruhoch a adaptívny tempomat ovládate na volante fyzickými tlačidlami, default sú vypnuté a ostatných systémoch ani neviete. Predkolízny systém reaguje správne a napríklad pri cúvaní ma už trikrát zastavil úplným zabrzdením, lebo asi vyhodnotil, že sa približujem prekážke príliš rýchlo. Adaptívny tempomat som si obľúbil skôr proti jazde na okreske v hustej premávke, kde chcete „splynúť s davom“. „Zavesíte“ sa za auto pred vami a stačí už len točiť volantom, ostatné urobí Corolla za vás. Audio viete ovládať na volante a klimatizáciu so samostatným displejom fyzickými ovládačmi na stredovom panely. Apple CarPlay oceňujem ako jednu z tých vecí, ktoré reálne posunuli komfort používaniu bežného auta vpred. V mobile dnes máte pol života a takto je hudba, navigácia a telefón integrovaný do auta behom chvíľky a bez potreby ďalších zariadení.

Servis: zatiaľ máme za sebou jednu predpísanú prehliadku po roku alebo 15.000 km v Portas Zvolen. Účtovali presne toľko, koľko je v cenníku zverejnenom na webe plus nad rámec kabínový filter klimatizácie, ktorý som chcel dať vymeniť, takže nemám dôvod neprísť po 30.000 km znova.

Toľko po roku jazdenia s japonskou stálicou v hybridnej verzii :).

Další vozy Toyota Corolla