Toyota Corolla 2019

Toyota Corolla, foto 1 Toyota Corolla, foto 2 Toyota Corolla, foto 3 Toyota Corolla, foto 4 Toyota Corolla, foto 5 Toyota Corolla, foto 6 Toyota Corolla, foto 7 Toyota Corolla, foto 8

Přezdívka auta Toyota Rok výroby 2019 Koupeno nové najeto [km]:10 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1987 výkon [kW]: 132 kroutící moment [Nm]: 190 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.1 maximální rychlost [km/h]: 180 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 18 zavazadlový prostor [l]: 581 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 3.9

Výber auta je dnes veľmi zložitá vec. Kedysi každá automobilka vyrábala 3 až 4 modelové rady plus občas nejakú špecialitku. Dnes? Skúsili ste niekedy spočítať koľko modelov teraz ponúka napr. BMW alebo Mercedes? Veď to sa prakticky nedá. Človek by musel byť predajca danej značky, aby o tom všetkom mal vôbec ako-tak prehľad, ale aj tak by určite na niečo zabudol - na to, čo sa v jeho meste ešte nikdy ani len nepredalo.

Problémy s tým, že čo si vlastne vybrať, sú úplne pochopiteľné. Ešte je to umocnené tým, že kým človek našetrí, má na ten výber fúru času, však.

Takže bolo potrebné nejak začať. Hlavne, ja nechcem kupovať výbehové typy. Niekto to robí preto, že sú to overené autá, a hlavne aj lacnejšie, ale mne sa to nepáči. Ja uvažujem tak, že aby auto bolo v čase kúpy konštrukčne nové. Potom máte ďalších 6 rokov pocit, že máte morálne aktuálne auto, a vydrží ten pocit aj o čosi dlhšie. Ale ak za nova kúpite auto, ktoré sa konštruovalo pred 7 rokmi, po 6 rokoch máte morálne 13 ročný zastaralý kus.

Predtým som mal maličký benzínový motorček, ktorý sa zadýchaval hneď ako dorazil k nejakému kopčeku. Takže chcem niečo silnejšie. Kedysi som jazdil aj na starom nafťáku. To bolo v časoch, kedy nikto ešte nevedel čo to znamená ten čierny dym z výfuku. No, v čase po dieselgate to nie je práve najlákavejšie. Ono sa to časom síce poopraví, lebo moderný čistý dieslový motor je predsa len asi to najvhodnejšie, ak človek potrebuje každý týždeň chodiť na druhý koniec republiky. No ale to ja nepotrebujem, prevažne sa pohybujem v meste a okolí. A po skúsenostiach viacerých známych s tým, ako skoro dokáže odísť dvojhmotový zotrvačník, ako zháňajú "repasované" vstrekovače, ako vykuchávajú filtre pevných častíc, tak je jasné, že to diesel byť nemohol.

No, čiže to bude moderný benzín. Tak to máme obrovský zástup prepĺňaných trojvalčekov, v lepšom prípade štvorvalčekov. Na prvý pohľad lákavé. Ono to ťahá, keď sa turbo už roztočí - keď ho už má čo roztočiť - ale keď to človek používa dlhšie (služobne), zistí, že vyhrabať sa z nižších otáčok mu to dá dosť zabrať. Neskôr už potiahne, to áno, samozrejme v technickom preukaze spotreba 4.7 a v realite 8.0... Predajcovia vás budú presviedčať, že to nevadí, že je motor taký malý... No, vadiť vám to začne najmä vtedy, ak odíde turbo pri 18 000 km (však, koncern...). Takže ani tadiaľ cesta nevedie.

Zostávajú nejaké atmosférické motory. Tie sú dvoch typov: staré výbehovky, ktoré sa ešte predávajú len z nejakej zotrvačnosti a o modernej koncepcii a dobrej spotrebe nemožno veľmi hovoriť, alebo tie také tvrdohlavejšie automobilky, ktoré sa zaťali a povedali si, že zostanú pri atmosférických motoroch. Takže z bežnej triedy hádam len Mazda, Toyota, možno niečo ešte u Hondy, aj keď tá to už bez turba tiež vzdala.

Pre mňa je podstatná aj spoľahlivosť. Čo je z pekného a dobrého auta, ak sa bude stále kaziť. Vídať chalanov ktorí len čo si to môžu dovoliť, kúpia si Giuliu (teraz pri písaní recenzie sa mi v pozadí zobrazila reklama na Giuliu, že 25% zľava). Smola je v tom, že po tých autách sa po 3-4 rokoch akosi zľahne zem, putuje to asi na východ. Je to síce jazdne perfektné, ale kto to bude stále opravovať, že.

Dostala sa mi do rúk kniha o TPS - Toyota Production System. O tom, ako vyrábať kvalitu a naozaj si na tom dať záležať. O tom, ako začínali, ako odstavovali linky ak zistili nekvalitu, ako to zefektívnili, ako vymysleli just-in-time, ako postupujú vpred ako korytnačka - pomaly, ale neomylne - nie ako zajac, ktorý skáče 2 skoky dopredu, 2 do strany a 1 naspäť, ale hlavne rýchlo. No a časom sa stali najväčšou automobilkou a všetci sa ich snažia napodobniť. Takže filozofia Toyota ma zaujala a nasmerovala týmto smerom. Samozrejme, netreba mať ideálne videnie sveta. Rozšírenie výroby mimo Japonsko určite o niečo sťažilo situáciu. Ale ak existuje predpoklad, že proces je riadený ľuďmi, ktorí naozaj robia to, o čom hovoria, a nie iba o tom hovoria, tak snáď je šanca na udržanie kvality. Keď som si často pozeral rebríčky spoľahlivosti, vždy tam boli na popredných miestach Priusy alebo Lexusy. V recenziách na Priusy bolo typicky napísané: Treba povedať, že to je to najzložitejšie, čo po našich cestách jazdí, ale hneď treba aj zdôrazniť, že aj jedno z najspoľahliveších.

Filozofia hybridného pohonu sa mi páčila. Hodí sa na moje používanie auta v meste a okolí. Auto sa netrápi pri popchávaní sa v zápche, je vidno, že na toto bolo stvorené. Samozrejme, jazdnými výkonmi nijak zvlášť neexcelovalo. Ale kým som na auto našetril, tak sa objavila Corolla aj s novou verziou hybridu s objemom 2.0 litra (áno, poctivý, moderný dvojliter bez turba - hurá), ktorá sľubovala aj nejaké zážitky, nie iba to zvezenie z bodu A do bodu B.

Takže Corolla ma zaujala. Koncepciou, aj dizajnom, veľkosťou verzie kombi, ktorá je aj v strede auta predĺžená, nie iba v kufri. Bolo nutné na ňu ešte hodne čakať, no ale čo už, čas plynie aj celkom pekne, keď človek má po čom túžiť, a ako čas plynul, podarilo sa aspoň došetriť aj na celkom dobre vybavenú a celkom dobre vyzerajúcu verziu Selection.

Auto som si vyskúšal hneď ako to bolo možné. Motor 2.0 sa mi zdal dosť dobrý, zvuk má taký barytónový. Samozrejme, pri dynamickejšej jazde bol prítomný CVT efekt vytočeného mlynčeka, ale akosi to ozaj nevadí, pretože okrem zvuku sa dostavuje aj ťah, a to výrazný. Pri svižnejšom vyskúšaní to malo spotrebu na novom aute 6.5, takže je predpoklad, že to potom ešte trochu klesne. Asistenčné systémy fungovali v niečom aj sympaticky, napr. keď adaptívny tempomat začne zrýchľovať, už keď spoza niekoho len vyhodíte smerovku, že ho začínate obehovať. Celkovo asistencie neprekážali - to je dôležité v dnešnej dobe. Podvozok ozaj fungoval, na 18' kolesách auto sedelo aj pri prudkom prejazde zákrut. Zadná náprava nie je iba tak - to najlacnejšie čo sa dá - ako pri iných autách. Je poctivá, viacprvková. V praxi prejdete zákrutu veľmi, veľmi prudko, a potom si poviete, že znieslo by to aj ešte viac. Na veľkých nízkoprofilových kolesách to drží veľmi dobre, ale zase na druhej strane nie som fanúšik veľkých kolies z dizajnového hľadiska. Na našich cestách je to dosť problematické. No ale keď som chcel tú výbavu a ten motor, nedalo sa inak. Dúfam, že časom neoľutujem, že som zobral 18'. Aspoň na zimu si kúpim menšie disky...

Ako to jazdí

Na svojom aute som začínal s ECO módom, aby sa motor trochu najskôr rozcvičil, zabehol. Aj keď všetci tvrdia, že zábeh už neexistuje, ja som iného názoru. V ECO móde sa auto správa možno porovnateľne so slabšou verziou hybridu - zrýchlenie je postupné, trhanie asfaltu sa nekoná, otáčky idú tak do 3000 ot/min. Auto vo všeobecnosti hodne využíva aj elektrický pohon, a to aj pri rýchlosti nad 100 km/h, ak uberiete plyn a len udržujete rýchlosť. Prvé, čo si všimnete po pohnutí sa, je to ticho. Ak sa pohnutie a rozjazd deje na elektriku, počujete iba slabé bzučanie a odvaľovanie pneumatík. A ticho pokračuje aj vo vyšších rýchlostiach, napr. pri 90 km/h na rovine motor odvaľuje na 1500 ot/min. To naozaj nepočuť vôbec. Pri pohybe v blízkosti chodcov v meste ozaj treba dať aj pozor na to, aby o vás vedeli, nemajú vás ako počuť... Špeciálny mód je so studeným motorom, kedy sa systém snaží motor najskôr zohriať. Vtedy ho pri nižších rýchlostiach aj počuť, pretože systém udržiava otáčky až do 1500 ot/min (na voľnobeh je to zase trochu veľa, na 90 km/h to bolo málo) a motor sa využíva na dobíjanie batérie. Inak povedané, tvorcovia veľmi dobre vedia, že studený motor je zlo, treba ho zahriať. A ak už zahrievať, tak nie na jednoduchý voľnobeh, lebo to by trvalo dlho, ale pod záťažou, s odporom generátora, ktorý tú energiu aspoň uloží do baterky na neskoršie použitie.

No a keď sa motor už zahreje, tak potom spotreba klesá jedna radosť, a nevadí ani občasné prudšie zrýchlenie a ťah, ak sa to samozrejme nejak nepreháňa.

Podvozok je samozrejme nad možnosti zodpovedného vodiča, ktorý si nechce rozbiť auto. 18" kolesá žiaľ dosť cítiť v oboch významoch: aj v dobrom, že to sedí, nepláva na balónoch, aj v zlom, že na nekvalitnom asfalte tú tvrdosť cítiť.

Asistenčné systémy sa držia v rozumnej rovine. Ešte sa nestalo, že by ma núdzové bzdenie prišpendlilo na čelné sklo, lebo sa mu niečo nepozdávalo, len raz ma začalo upozorňovať (malo pravdu). Adaptívny tempomat je myslím si dobrá vec, jedine zvláštne založeným vodičom, ktorí sa potrebujú vopchať všade na poslednú chvíľu, by to asi nevyhovovalo. Udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu je už viac sporný prípad, nie je to nejak príjemný pocit, keď vám s volantom pod rukami stále samo narába. No ale ešte by som to nezamietal, treba vyskúšať na dlhšej trase na diaľnici. Automatické parkovanie som ešte nevyskúšal, to chce viac času. LED svetlá sú po šoférovaní akéhokoľvek starého auta s halogénmi samozrejme pocitovo výborné.

Vysoká technická úroveň. Nie je to ako lacné autíčko, kde je všetko plastové ohybné - aj páčky pod volantom, aj dorazy riadenia, všetko. Zdá sa, že je to konštruované s cieľom byť ozaj dobrý.

Silný pohon. Časom však uvidíme, či klesne spotreba, a ako bude závislá od šantenia. Zatiaľ po pár stovkách kilometrov spotreba klesá. Pri bežnom pracovnom dni už viem dosiahnuť 4,9 l/100 km, samozrejme pri kľudnej jazde.

Výbava je za tú cenu už ozaj dobrá. Vybral som si druhú najvyššiu výbavu a k nej iba farbu navyše, nič iné. A má to LED svetlá vpredu plné (aj hmlovky LED), aj vzadu, prepínanie svetiel automat, adaptívny tempomat od nuly po maximum, takmer plnú bezpečnostnú výbavu snímačov, radarov, núdzového brzdenia, udržiavania v jazdnom pruhu, jedine systém sledovania mŕtveho uhla má až najvyššia výbava. Sú to radary v zadných blatníkoch navyše, tak asi potrebovali predsa len trochu ušetriť voči najvyššej výbave. Má to plný komfort vo vnútri (ale sedadlá len s ručným nastavovaním - v tejto triede ešte samozrejmé - jedine bedrová opierka vodiča je elektrická), čiastočne koženkové sedadlá, digitálny prístrojový panel, e-call, bezdrôtové nabíjanie telefónu a všetky bežné prvky ako dual klíma, bezkľúčový vstup a štartovanie, el. okná apod.

Uvidíme časom. Zatiaľ si začínam všímať maličké nedostatky v lícovaní karosérie s nárazníkmi, také detaily. Snáď čas nevyplaví na povrch veľa nedostatkov.

Nasúkať sa do športových sedadiel je samozrejme trochu problematické - no ale keď už ste v nich, tak je to fajn.

Niektoré prvky výbavy nemuseli diferencovať tak, aby človek platil čo najviac. Napríklad vyslovene sa dá vyčítať, že navigácia je pre všetky výbavy mimo, treba doplatiť, a nie malú sumu. Pri tom je to len softvérová záležitosť, všetok potrebný hardvér už v aute je. Ale trvať na mastnom doplácaní za mapy, to je scestné. Ak by dali tretinovú cenu za ten softvér, kúpi si to 10x viac ľudí. Zarobili by. No ale nie. Jedna z mála výnimiek, že japonci postupujú ako nemecké automobilky - ani najvyššia výbava nie je všetko, vždy treba doplácať.

Zatiaľ nie sú.

Predajca v Košiciach je zatiaľ celkom prijateľný. Uvidím samozrejme aké budú skúsenosti neskôr, ak prídu nejaké problémy, servis. Na auto bola aj nejaká tá zľava, ale nič svetoborné. Ono je to taký Mountfield systém: dáte oveľa vyššie číslo, preškrtnete ho a hneď veľká akcia. Ale z ceny, za ktorú ten tovar nikto nikdy nekúpil. Aj v tomto prípade slovenského importéra: prvý cenník po začatí predaja vyzerá tak, že úžasne vysoká cena, a hneď preškrtnutá = zľava. Výsledok - aj tak to nie je veľmi lacné, hoci to auto má výbavy dosť, ale aj tak... Takže zľava bola, aj celkom dobrá, ale z pôvodnej nereálnej ceny, takže na koniec ak je zľava reálne nejaké 4%, tak ťažko zase od radosti skákať po strop. A nedalo sa už nijak raz nižšie ísť, pokusy nepomáhali. Ono je to na druhej strane aj trochu sympatické. Ak predávate niečo, v čom ste si istý že je dobré, tak nechcete ísť s cenou dole. To taký Opel alebo Alfa Romeo vám dá parádnu zľavu, ale keď to prakticky robia aj na úkor toho, že na predaji nezarobia - a potom môžete hádať kedy na vás zarobia. No neskôr.

Úsmevné bolo aj to, že ja som prišiel do predajne nabitý informáciami o novom modeli - za ten čas čakania bol dostatok článkov, teoretických informácií. Predajca sa neveľmi chytal na moje detailné technické otázky. Ale na ich obranu treba povedať, že ozaj neboli jednoduché. No a zostalo to tak až do konca - predajca povedal pri odovzdávaní: no tak vy poznáte to auto lepšie ako ja, tak čo vám budem ukazovať. Pýtajte sa čo ešte neviete a ja skúsim zistiť... No i zostalo pri tom, ešte týždeň po predaji zisťovali ako majú oni nastaviť okná, aby sa dali ovládať diaľkovým ovládaním. Nevedeli že sa to dá, ale ja som vedel, že sa nejak má dať. No a všetci svorne tvrdili, že obrazovka infotainmentu sa v tomto modeli nedá vypnúť ani v noci keď má tendenciu oslňovať - ale ja som to našiel na druhý deň po prevzatí, ako sa to dá...

30.11.2019 21:01

Skúsenosti po 10 000 km

Najazdenie prvých 10 000 km mi trvalo len 7 mesiacov. Je to teda vyššie tempo nájazdu ako som bol zvyknutý. No, jazdí sa dobre, samé výletné zážitky, tak to ide. Snáď aspoň cca dodržím pôvodný odhad 15 000 km ročne, čo je aj predpísaný interval servisu, ktorý sa pri hybridoch predpokladá.

Ako sa s autom jazdí
Corolla má podľa väčšiny recenzií veľmi dobrý podvozok. Zo začiatku sa mi videl akosi uskákaný, tvrdý. Kvality sa prejavia až keď to človek trochu "osolí". Auto je skutočne nadpriemerné obratné a isté si samo sebou. Až do takej miery, ktorú bežný vodič s deťmi vzadu akosi nevyužije. Ale to nevadí, veď dobrý podvozok má byť rezervou, má byť na to, aby sa auto pri bežnej jazde nedostávalo na hranu nestability. Veľké 18 palcové kolesá sú na naše cesty a ich kvalitu skutočne až nevhodné. Na dobrom, kvalitnom, hladkom asfalte je vedenie auta neskutočne presné, dokonalé. Ale povedzme si pravdu: aký je u nás podiel tých kvalitných ciest a aký je podiel tých druhých? Na zimu som preto zvolil 16 palcové disky Toyota s ich odporúčanými pneumatikami Nokian. Po prezutí auto o niečo zmäklo, prechod nerovností je menej hlučný. A nezdá sa, že by auto nejak plávalo. Zatiaľ teda spokojnosť, sám som zvedavý, či na jar po prechode späť na veľké letné kolesá bude návrat nejak bolestivý.
Pohon auta vnímam ako veľmi dobrý. Je mimoriadne kultivovaný a univerzálny. Dnešné motory sú často jednoúčelové: malé benzíny iba do mesta - na dlhých trasách príliš smädné alebo slabé, diesel iba na dlhé trasy - v meste nepoužiteľné, resp. motoru to priamo škodí, ak sa takto používa. Silnejší z dvojice hybridov, s ktorými sa predáva Corolla, je podľa môjho názoru a doterajších skúseností výnimočne univerzálny. V meste sa netrápi v zápchach a pomalých posúvaniach, a je vzorom pre slová ako tichosť a kultivovanosť. Mimo mesta je pohodlný, silný, úsporný. A, narozdiel od doterajšej mienky o hybridoch, mne vyhovuje aj na diaľnici. Stále je tam dostatočne silný, primerane úsporný. Najväčšia zmena je v tom, že prevodovka mení prevodový pomer dynamicky podľa potreby. Zvuk motora teda nie je priamo úmerný rýchlosti. Zvuk motora je priamo úmerný sile, akou chcete zrýchľovať, resp. kopcu, ktorý potrebujete prekonať. Voči doterajším zvyklostiam je to neobvyklé, ale je to len zvyk. Už mi to vôbec nepríde zvláštne, naopak, začínam chápať túto logiku.

Zmena zvyklostí a názorov
Minule som videl radu áut, ktoré stáli za sebou smerom hore kopcom. Ticho vrčali. Potom sa začali postupne pohýňať. Každé zahučalo, zakvílilo, bolo priam počuť kĺzanie spojok, hučanie motorov, uvoľňovanie bŕzd. Zostal za nimi hluk, dym. Prestal som to chápať.
Až keď človek najazdí tisíce kilometrov s hybridom, zistí, že takto to skutočne nemá byť. Také technológie, ako čakanie motora na voľnobežných otáčkach, alebo preklzovanie a opotrebovávanie spojky, sú už skutočne zastaralé a prekonané. Rozbeh auta má byť tichý, na elektriku, s účinnosťou elektromotora vyše 90%, a nie to neskutočne trápne preklzovanie trecích spojok, z ktorých niekedy až cítiť spálený smrad.
Je správne, aby človek kvôli tomu, aby auto zrýchlilo na 100 km/h mal 8x stlačiť nejaké pedále a šabľovať s pákou? Nie. Je normálne, aby motor počas zrýchľovania niekoľkokrát mal voľnobežné otáčky, niekoľkokrát naplno vstrekoval palivo a púšťal viac vzduchu, potom menej, stále nejak inak, aby tam neustále fungovali zložité regulácie spaľovacieho procesu? Nie je to normálne.
Je normálne, aby motor mal nižšie otáčky keď chceme od neho nižší výkon, a aby mal vyššie otáčky, ak chceme od neho vyšší výkon? Áno, je to normálne. Je normálne, že ak chcem zrýchliť na 100 km/h určitým rovnakým zrýchlením, aby pracoval môj motor pri určitých rovnakých otáčkach? Áno, je to normálne. Je normálne, aby sme spaľovací motor nevyužívali pri nízkom zaťažení? Áno, je to veľmi žiaduce. Benzínové motory majú účinnosť od neviem koľko percent do 41% (tých 41 má môj, najviac medzi sériovými motormi). Ale to platí pri nejakých optimálnych podmienkach. Pri nízkom zaťažení účinnosť dosahuje iba zlomky tejto hodnoty. Napriek tomu všetci jazdia s ubratým plynom, keď ho nepotrebujú. Hybrid ak výkon nepotrebuje, resp. potrebuje menší, motor buď vypne a ide na elektriku, alebo motor naopak viac zaťaží a prebytočný výkon dáva cez generátor do baterky. Potom motor vypne celkom a baterku použije na udržanie rýchlosti. Je lepšie, ak motor ide, aby išiel na vyššie zaťaženie. Ak má ísť na nízke zaťaženie, radšej nech nejde. To je úplne iný prístup ako pri všetkých iných autách, a keď si to človek zanalyzuje, zistí iba jedno: vedia čo robia a je to tak správne.

Spotreba
No, spotreba a hybridy - obľúbená téma. Ja som si nekupoval ten silnejší hybrid na to, aby som dosahoval rekordne nízku spotrebu, to by nemalo logiku. Ale zase na druhej strane nízka spotreba poteší. Pri hybride sa nízka spotreba dostaví hneď, keď s ním začnete jazdiť ako so svojim, nie so služobným. Ak si chcete svoje auto zachovať, aby dlho slúžilo spoľahlivo, tak za studena na to nešlapete, nevyužívate každú skulinku v doprave, kde by sa dalo strčiť sa. No a potom to na spotrebe vidno. Prekvapilo ma, že spotreba sa dosť mení, a najväčší vplyv má profil trate. A tiež ma prekvapilo, že spotreba na krátke trasy sa dosť zvyšuje. Hybrid si totiž na začiatku zahrieva motor tým, že ho púšťa na cca 1400 ot/min a energiu dáva do baterky. Spotreba je vtedy vyššia. Po nahriatí ak práve ukončíte jazdu, tak zostane spotreba vysoká. Je potrebné aspoň pár kilometrov urobiť. Ak baterka zostáva pri vypnutí viac nabitá, je to výhoda - ale až pri ďalšej jazde. Nie som si istý, ale podľa rýchlosti nahrievania motora sa mi zdá, že moje auto má technológiu pre ohrev chladiacej vody od spalín motora. Nahriatie dvojlitra je skutočne rýchlejšie ako nahriatie malého motorčeka 1,2.
Takže uvediem pár príkladov aká je asi spotreba v rôznych situáciách, no a potom na konci tú výslednú priemernú:
- bežná jazda po meste, viac ako 5 km: 4 - 4,5 l/100 km
- bežná jazda po meste, náhodou z vyššieho miesta na nižšie: 2,7 l/100 km
- krátka jazda po meste: 7 l/100 km
- krátka jazda po meste, z nižšieho miesta na vyššie, s vopred nenabitou baterkou a studeným motorom: 8-9 l/100 km
- bežná trasa 12 km do roboty po meste a potom rýchlostná cesta, ale striedmo: 4,3 l/100 km
- asi 15 km trasa po cudzom veľkomeste podľa navigácie, v strese: 1,9 l/100 km - lebo náhodou to bolo z vyššie položeného sídliska dole do centra - to bolo prekvapenie
- štveranie sa na horský prechod s plne naloženým autom, studeným motorom a nenabitou baterkou: 14 l/100 km
- po zídení z toho horského prechodu sa priemer vrátil na: 6 l/100 km
- diaľnica s ponáhľaním sa 140 km/h, s väčšinou stúpaním diaľnice: 7 l/100 km
- diaľnica pohodovo 110 km/h: 5,1 l/100 km
- diaľnica aj bežné cesty na super dlhom výlete 1500 km: 5,3 l/100 km
Takže suma sumárum na širších letných pneumatikách to vychádza na 5,2 l/100 km a na užších zimných to máme výsledok 4,9 l/100 km. Na to, aké pohodlie tento motor poskytuje, a na to, že občas človek neodolá využitiu jeho výkonového potenciálu (veď preto sme si ho vybrali, že), tak to vôbec nie je zlé. A podstatné je, že tento motor netrpí ani v meste, ani na diaľnici. Proste len funguje správne podľa projektu a keď si sadám za volant toho auta, tak sa teším na jazdu.

Další vozy Toyota Corolla

Zatiaľ je to predpoklad.

Predsa len, na menších diskoch by to bolo lepšie.

Na naše cesty - pri trochu úcty k predpisom - viac ako dostatočný.

Uvidíme ako sa ustáli spotreba.

Veľmi tiché auto. Pri kľudnej jazde svoj motor nepočujete. Hučia nafťáky zvonku...

Dobré bočné vedenie, zodpovedajúce schopnostiam auta.

Zatiaľ skúmam ten prechod medzi rekuperáciou a skutočnými brzdami.

Pre rodinu plne postačuje.