Fiat Punto Sporting

Fiat Punto, foto 1 Fiat Punto, foto 2 Fiat Punto, foto 3 Fiat Punto, foto 4 Fiat Punto, foto 5 Fiat Punto, foto 6 Fiat Punto, foto 7 Fiat Punto, foto 8
Fiat Punto, foto 9 Fiat Punto, foto 10 Fiat Punto, foto 11 Fiat Punto, foto 12 Fiat Punto, foto 13 Fiat Punto, foto 14 Fiat Punto, foto 15 Fiat Punto, foto 16 Fiat Punto, foto 17 Fiat Punto, foto 18 Fiat Punto, foto 19 Fiat Punto, foto 20 Fiat Punto, foto 21 Fiat Punto, foto 22 Fiat Punto, foto 23 Fiat Punto, foto 24 Fiat Punto, foto 25 Fiat Punto, foto 26 Fiat Punto, foto 27 Fiat Punto, foto 28 Fiat Punto, foto 29 Fiat Punto, foto 30 Fiat Punto, foto 32 Fiat Punto, foto 33 Fiat Punto, foto 34 Fiat Punto, foto 35 Fiat Punto, foto 36 Fiat Punto, foto 37 Fiat Punto, foto 38 Fiat Punto, foto 40 Fiat Punto, foto 41 Fiat Punto, foto 43 Fiat Punto, foto 44 Fiat Punto, foto 45 Fiat Punto, foto 46 Fiat Punto, foto 47 Fiat Punto, foto 48 Fiat Punto, foto 49 Fiat Punto, foto 50 Fiat Punto, foto 51 Fiat Punto, foto 52 Fiat Punto, foto 53 Fiat Punto, foto 54 Fiat Punto, foto 55 Fiat Punto, foto 56 Fiat Punto, foto 57 Fiat Punto, foto 58 Fiat Punto, foto 59 Fiat Punto, foto 60 Fiat Punto, foto 61 Fiat Punto, foto 62 Fiat Punto, foto 63 Fiat Punto, foto 64

Přezdívka auta Punťas Rok výroby 2001 Koupeno ojeté najeto [km]:99000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1242 výkon [kW]: 59 kroutící moment [Nm]: 114 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10.9 maximální rychlost [km/h]: 172 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 zavazadlový prostor [l]: 264 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.5 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "Yuri".

Fiat Punto Sporting som si kúpil (s pomocou skvelých rodičov) v máji 2007 tesne po mojej maturite. Už pred maturitou som sa obzeral po nejakých autách, rozmýšlal som najmä o Citroene Saxo 1,5D, najmä kvôli spotrebe a pozinkovanej karosérií, ale všetky predávané kúsky buď neboli po facelifte alebo mali najazdených veľa kilometrov. Naviac mame sa zdalo Saxo ako rakva na kolieskach :-), asi kvoli hrubke dveri, ktora je veľmi podobna listu A4 (nech sa neurazia majitelia Sax, mne to nevadilo, veď búrať som sa nechystal :-). Ale tak či tak, aj ja som si našiel dôvod prečo Saxo nebolo to pravé. Meriam 194 cm a nemohol som si zmestiť nohy pod volant! Ako isto uznáte, toto bol dosť významný argument, a tak som sa začal obzerať po niečom „väčšom“ :-).
Nakoniec som skončil u môjho milovaného Punta Sporting, vo veľmi zachovalom stave, servisnou knižkou a aj všetkými manuálmi v češtine (očakávam body navyše :-).

NIEČO MÁLO (čo viem) O TECHNIKE:
Ako všetky Sportingy (pred faceliftom) aj moje je vybavené priečne uloženým štvorvalcovým motorom s 4 ventilmi na válec a objemom 1242 cm3. Prevodovka je 6 stupňová s prevodmi celkom blízko u seba, čo umožňuje veľmi svižnú akceleráciu. Ale o tom až neskôr :-). Brzdy sú vpredu kotúčové a vzadu len bubnové (kotúčové malo vzadu iba Punto HGT – 1.8 16V).
Vpredu sa nachádza nezávislé zavesenie kolies s nápravami typu McPherson a výkyvnými ramenami (zhotovené zo sferoidálnej zliatiny ak by to niekoho zaujímalo :-)) ukotvenými na pomocných priečkach. Vzadu sa nachádza náprava tvorená dvoma trubkovými obdĺžnikmi s oceľovou torznou tyčou a odpruženými silentblokmi s riadenou deformáciou. -> ešteže mám ten manuál :-)
Posilovač riadenia je elektrický s duálnym účinkom, ktorý sa prepína tlačítko CITY na stredovom paneli. V praxi využijem CITY iba keď chcem pobaviť spolucestujúcich, lebo vtedy stačí na otočenie volantu silnejšie kýchnuť :-).
Na stredovom panely sa nachádza aj zabudované autorádio Blaupunkt so 7 reproduktormi (2 výškové vo dverách pri spätnom zrkadielku, 2 pokrývajúce stredné pásmo tiež vo dverách, 2 v zadu pri C-stĺpikoch a nakoniec to najlepšie – subwoofer v kufri, ktorý je veľmi šikovne zabudovaný a nezaberá veľa miesta). Na originál audiosústavu od výroby hrá výborne!
Nádrž je 47 litrová s 5 až 6 litrovou rezervou, čo pri 5,05 litorovej spotrebe predstavuje dojazd približne 930,6000001 km :-). Celkom slušné na takého prcka.

VNÚTORNÝ PRIESTOR + INTERIÉR:
Ako som už spomínal potreboval som niečo väčšie ako Saxo a ani vo sne som si nepredstavoval, že tento potrebný priestor nájdem v Punte :-). Ale stalo sa a Punto ma svojími vnutornými rozmermi veľmi milo prekvapilo. Nad hlavou mám miesta ako v žiadnom inom aute, ktoré som doteraz šoféroval. Výškovo nastaviteľný volant a aj sedadlo (mimochodom SKVELÉ :) mi pomohli nájsť si pohodlnú polohu takmer okamžite. Miesta v oblasti ramien je požehnane a k miestu za mnou sa radšej nebudem vyjadrovať :-). Ale nejaké sa tam nájde a nie je to až také kritické. Vlastne som bol dosť prekvapený koľko ho tam ostalo. Keď si to tak uvedomím, je tam ešte veľa miesta a to najmä preto, že vzadu nebudem snáď nikdy sedieť, takže ma to netrápi :-))).
Interiér je zhotovený z tvrdých plastov, ktoré trošku vŕzgajú, ale iba pri prejazde po veľmi hrbolatej ceste (napr. betónka). Ináč sú zatiaľ celkom poslušné a dobre sa čisťia. Uvidíme ako sa im bude dariť v zime.
Sedadlá, to je kapitola sama pre seba. Verzia Sporting dostala krásne tvarované sedadlá s úžasným bočným vedením, relatívne dosť dlhým a príjemne tvrdým sedákom a k tomu všetkému sú oblečené do poťahu, ktorý sa mne osobne veľmi páči a ladí s farbou auta a aj výplňou dverí.
Keď už sedíte v perfektných sedadlách, bola by škoda v ruke držať zlý volant. FIAT si toto dobre uvedomoval, a tak do Sportingu namontoval športový trojramenný volant s ideálne tlstým vencom a tvarovaním na palce, ktoré vám pri ideálnom držaní volantu zapadnú tam, kde majú.
A keď už sedíte ako závodník, držíte v ruke krásny volant a pod kapotou si brble motor, ktorý len čaká na pridanie plynu, aby mohol vyletieť do otáčok a zatlačiť vás dozadu, čo vám ešte chýba? Áno, úžasne presná a do ruky dobre padnúca radiaca páka s krátkymi dráhami. Ibaže ak chcete takúto radiacu páku, musíte si bohužial sadnúť do iného auta ako je Punto :-). Radiaca páka je dosť dlhá a dráhy nie sú také presné ako by si toto autíčko zaslúžilo. Nehovorím, že sa radí zle, zatiaľ som zaradil vždy to čo som chcel a nemusel som sa ani veľmi trápiť, ale BMW, VW a ani Škoda to nie je, škoda :-).

JAZDNÉ VLASTNOSTI + MOTOR:
Hmotnosť auta so všetkým okrem mňa je iba 930kg a slušný výkon 80 koní, točivý moment 114 Nm dokáže auto veľmi svižne rozhýbať. Veľmi slušne znamená 10.9s na 100km/h. Samotné údaje 80 koní, 114 Nm sa nezdajú moc omračujúce a v skutočnosti ani nie sú :-), ale naozaj bohato stačia na veľmi svižnú jazdu. Motor má krásne lineárny záťah a naberá silu od voľnobežných otáčok. Prvýkrát však výraznejšie ožíva asi pri 2500 ot./min. a druhý nárast výkonu je pri 4000 ot./min. Červené pole je až pri 7000, ale maximálny výkon dosahuje už pri 5000 a maximálny točivý moment pri 4000 ot./min. Aj z tohto vyplýva, že hrabať sa cez 6000 nemá veľký zmysel, ale keď je to potrebné, motor to zvládne. Pri voľnobežných otáčkach je motor krásne tichý a bez vybrácií, až sa mi chce povedať to otrepané „na križovatke som sa ho pokúšal už pár-krát naštartovať aj keď bežal“, ale nanapíšem to, lebo je to blbosť :-) vzhľadom na to že mám otáčkomer :).
Čo si vypýta motor za odmenu? Asi pri každej druhej jazde ho pochválim ako pekne ide :-) a bol by som strašne rád keby mu to stačilo :-). Ale až taký super nie je, a tak mu nalejem približne 5,05050505... (periodické číslo má neukončený desatinný rozvoj a tak to nemôžem napísať presne :-) litra 95 oktánového benzínu na 100 km a nemerateľné množstvo oleja Selenia K20. Pomer mesto / mimo mesto je u mňa zatiaľ 60 / 40 takže so spotrebou som mimoriadne spokojný. Jazdím však celkom ekonomicky a snažím sa využívať mestské diaľnice, ktoré spotrebe určite prospievajú. Pri 90 km/h točí motor na 6 rýchlostnom stupni 2500 ot./min. Auto sa nebráni ani nízkym otáčkam a keď nepotrebujem zrýchlovať, jazdím na 6 niekedy už od 60 km/h.
Jazdné vlastnosti sú podľa mňa na 1*! Asi sa vám zdám veľmi nenáročný :-), keď všetko tak chválim, ale jazdné vlastnosti sú naozaj dobré. Vďaka pneumatikám Pirelli P6000 o rozmere 185/60 R14 a asi má na tom zásluhu aj podvozok :-), drží Punto v zákrutách veľmi urputne. Náklony karosérie sú nebadateľné a na hrane sa prejaví nedotáčavosť, ktorá je celkom dobre čitateľná a dá sa regulovať plynom. Jednoducho user-friendly vozidlo :-). Tieto jazdné zážitky si naplno vychutnáte na niektorých cestách v Bratislave alebo v jej blízkosti, ale vďaka trošku tvrdšiemu podvozku si v BA bohužial vychutnáte aj menej príjemné zážitky. Oproti napr. Lagune I, Fordu Sierra alebo 406 tlmí Punto nerovnosti horšie, ale na jeho obranu je treba spomenúť, že má o nejaký ten metrík menej a tiež mu chýba nejaké to kilečko, aby mohlo lepšie pohltiť rázy od výtlkov a nerovností. Ale ináč úplná spokojnosť :-).

EXTERIÉR + DIZAJN:
Ja ho hodnotiť nebudem lebo dizajn je o individuálnych pocitoch každého z vás a neprislúcha mi vám vnucovať svoj názor. Verím, že v súčasnosti má už každý dosť masírovania mienky reklamami a globálneho vkusu a tak to nechávam len na vás. Ale čert to vezmi! Dosť bolo tých kecov, jasne, že sa mi Punto strašne páčí, ináč by som si ho nekúpil :-).

NIEČO Z PRAXE:
Ako celkom dobrá vec sa mi zdá funkcia "Follow me home". Funkcia sa aktivuje pritiahnutím páčky svetiel k sebe(ako keby bliknutím diaľkovými svetlami) pri vytiahnutí kľúčiku zo zapaľovania. Jedno ťuknutie znamená 15 sekundové svietenie stretávacích svetiel, 2 ťuknutia 30, 3 - 45 sekúnd a asi už tušíte, že sa jedná o aritmetickú postupnosť :-). Je to funkcia ktorú som využil zatiaľ iba raz, keď som ju skúšal, ale aj tak veľmi poteší, že v Punte sa nachádza taká sofistikovaná elektronika :-).
Druhou menej praktickou vecou, čo som objavil počas prevádzky bola skutočnosť, že výmena žiarovky v zadnom ľavom svetle nie je vec pár minút. Potešilo ma, že na prístrojovej doske sa mi rozsvietila indikácia vypálenej žiarovky, no už menej ma potešila jej výmena :). Žiarovka sa dá vymeniť len pri demontovaní celého svetla. Celé svetlo sa však dá demontovať až po demontovaní subwooferu. Ak takto vykonáte, budete mať plný kufor rozobratého subwooferu, pár úchytok a ostane vám v rukách vybraté svetlo z ktorého musíte ešte demontovať kryt :). Potom sa už našťastie žiarovka dá vymeniť a vy sa môžete s chuťou pustiť do opätovného montovania demontovaných vecí :-).

LYŽOVAČKA 2008
Tak sme boli s Puntom na lyžovačke. Na strechu som nahodil truhlu, naplnil vecami, lyžami a snowboardom a vyrazili sme spolu ešte s jedným autom na 7 dňový výlet. Do kufru sa zmestili veci pre dvoch až troch ľudí, zbytok bol v truhle a vo vnútri.
DIAĽNICA
Na začiatok cesty nás čakala diaľnica z Bratislavy do Púchova a veľmi som sa tešil ako sa bude auto správať s truhlou, naložené a na diaľnici. Výsledok? Absolútna pohoda! Po diaľnici som udržoval stálu rýchlosť 120 km/h. Akustický hluk zrovnateľný s Peugeotom 406 2.0 HDi (možno ešte jemne lepšie), motor bohato stačil a na 6 prevodový stupeň točil 3350 otáčok. Výkonu bolo dosť aj keď som potreboval krátkodobo zrýchliť. Smerová stabilita príkladná, nespozoroval som žiadnu náchylnosť na bočný vietor. Možno preto, lebo vôbec nefúkalo :). Veľmi ma zaujímalo ako si moja 1.2 16V poradí so stúpaním za Trenčínom a či budem musieť podraďovať, ale Punto to zvládlo zo vztýčenou hlavou a kopec som vybehol na 6-tku a bez plného plynu.
Dojem z jazdy po diaľnici – pozitívny (aj keď bolo jemne cítiť, že pre diaľnicu sú postavené iné autá).
OKRESKY
Za celú lyžovačku sme najazdili 1000 km, lebo sme museli cestovať za snehom. Raz sme dokonca absolvovali 100 km cestu v 5 ľudoch. Myslím, že sa osadenstvu cestovalo celkom pohodlne, lebo spokojne podriemkávali, zatiaľ čo ja som si vychutnával kľukaté horské cestičky. Ako sa Punto zatažilo, začalo dokonca aj pružiť a cestovný komfort za podstatne zvýšil :). Na horských cestičkách držalo stopu veľmi presvedčivo a pochopil som kde sa cíti toto auto najlepšie. Ani s pribúdajúcimi kilami Punto nezačalo vystrkovať rožky a ulitu a jazdilo veľmi svižne. Trošku som sa obával spotreby. Takmer stále som jazdil na 70% zaťažený a patril som medzi rýchlejších učastníkov premávky. Na moje milé prekvapenie som si po príjazde späť pozrel palubný počítač, ktorý som vynuloval pri odchode na lyžovačku a odčítal som tam príjemnú hodnotu 18 km/l. Tým, ktorým táto hodnota nič nehovorí :), ekvivalent je 5,56 l/100km. SKVELÉ. Myslím, že v Torine vymysleli Perpetum mobile :).
Dojem z jazdy po okreskách – veľmi veľmi pozitívny.
CELKOVÝ DOJEM
Je veľmi veľmi veľmi pozitívny. Diaľnica bez najmenších problémov. Okresky som si užíval a dúfam, že aj moji spolucestujúci. Pri príjazde ku chate kde sme bývali som veľmi ocenil relatívne vysoký podvozok, takže nebol problém sa dostať ku chate po nespevnenej ceste. Každým dňom ma Punto viac a viac presviedča o tom, že som si vybral dobre a ja sa mu budem snažiť jeho služby oplatiť riadnou údržbou a trochou rozmazlovania :).

ODHLUČNENIE
Objednal som si Vibraflex 25, tlmiaci materiál, podobný asfaltu :). Majitelia Škody Octavia si po vytlmení kufru pochvaľujú zníženie hluku. Vytlmil som teda to čo je vidno na fotkách, ale výrazné zníženie hlučnosti som bohužial nespozoroval. Auto je trošku tichšie na nekvalitnom asfalte a subwoofer má lepší zvuk, ale čakal som trošku viac :). Keďže takéto odhlučnenie na Punte nerobil nikto koho poznám, musel som to vyskúšať :).

• vykonný a tichý motor
• dobré jazdné vlastnosti
• nízka spotreba
• skvelá audio sústava Blaupunkt
• relatívne nízka nákupná cena ojazdeného auta
• na rozmery auta veľký vnútorný priestor

• tažšie nastupovanie na zadné sedadlá (3dv. verzia)
• relatívne náchylný lak na škrabance
• tvrdší podvozok na nekvalitné cesty
• menej presná prevodovka
• horšie odhlučnenie hluku pneumatík

Zatiaľ som bol nútený vymeniť mekano na spojke => celú spojku. Dal som ju vymeniť v autorizovanom servise na Rožňavskej ulici. Výmena ma vyšla niečo okolo 10 000 Sk, čo sa mi zdá dosť veľa, ale menili aj prevodový olej a úplne celú spojku. Tak dúfam, že budem mať teraz aspoň na 200 000 km pokoj :-). Btw. so servisom som bol spokojny, v motorovom priestore nebolo nič zašpinené od oleja, hneď pri prevzatí vozidla dali na sedadlo igelitovú návliečku a zdá sa mi, že vnútri aj povysávali :-). Jediná výhrada je, že tí volov*ia dotiahli všetky šróby na kolese (ktoré museli demontovať) pneumatickou pištolou tak silno, že sme ohli golu pri pokuse o ich odskrutkovanie. Po neúspešnom pokuse doma, sme sa nahnevali (ba priam nasra*li :) a išli sme do servisu, kde uznali chybu a šróby nám uvoľnili a dotiahli jemnejšie.

Auto bolo zakupene v autobazáre ktorého názov tvoria prvé tri písmená abecedy :-). Predajca bol celkom ochotný, zľavil o 1000 :-) a po objavení závady so spojkou vybavil servis a zaplatil takmer polovicu s celkovej ceny opravy. Daľej som u nich lacno kúpil aj zimné gumy na plecháčoch s puklicami. Dá sa povedať, že som bol spokojný.

28.8.2009 10:09

Predané!

Takže dozrel čas a moje milované auto som predal. Bude sa mi s ním ťažko lúčiť, lebo to bolo moje prvé auto a k tomu si človek spraví citový vzťah :). Teraz si, ale budujem vzťah k BMW 320d touring - M-packet :) a treba povedať, že sme si už na seba zvykli. Na dobré sa ľahko zvyká ;).

3.6.2009 01:13

VIDEO

Tak som natocil moje prve video. Snad sa vam bude pacit :).

25.3.2009 19:45

Vymena čapov riadenia

Zima bola tuhá a výtlky hlboké. Dnes som menil čapy riadenia a poviem vám žiadna slasť to nebola. Kontra matica povolila až potom čo som jej vyrezal asi 60° vyrez :). Ale už nepočuť žiadne klepanie. Oba čapy ma vyšli na 26 Eur.

24.10.2008 00:00

Objednaný tlmiaci materiál Vibraflex 25. Ide sa odhlucnovat podvozok, snad sa to podari :). Neskor napisem vysledok.

17.6.2008 00:00

Dnes som išiel svoju vlastnú „Eco-rally“ :). Pre toho, kto sa aspoň trošku vyzná v BA : odchádzal som z Mlynskej doliny a po obchvate som prišiel až do Ivanky pri Dunaji.
Čas : okolo 11:00, teplota : 22°C, cesty : prázdne, štýl jazdy : ako slimák :)
Na parkovisku som si vynuloval pal.PC a potom som vyrazil na cestu za minimálnou spotrebou. Pre dosiahnutie osobného rekordu som bol ochotný vzdať sa všetkého luxusu, čo moje auto ponúka, takže som vypol rádio aj vetrák ventilácie. Okná som neotváral, aby som nedajbože nezhoršil aerodynamiku. Svetlá museli byť samozrejme tiež vypnuté, každá desatinka litra je dobrá :). Na obchvate som udržoval 80 km/hod na 6 rýchlostnom stupni a mimo mesto som išiel 60 – 65. Rozbiehal som sa veľmi pozvoľne a využíval som najmä točivý moment namiesto výkonu. Snažil som sa nebrzdiť, ale raz som sa tomu nevyhol :).
Suma sumarum som prešiel asi 30 km so spotrebou 100km / 28,7km/l = 3.48 l /100km. Vzdávam hold tomuto autíčku!

4.5.2008 00:00

Tak sa nám oteplilo a konečne som sa dostal späť na spotrebu akú som si sľúbil minulé leto. 100/20,2 = 4.95 l/100km. Chcel by som upozorniť, že to nie je spotreba po vynulovaní pal. počítača a jazde dole kopcom. Jedná sa o spotrebu za približne 900 km. Športový vzduchový filter Green spotrebu určite vôbec neovplyvnil, takže som spokojný :).

12.4.2008 00:00

Namontoval som parkovacie senzory :). Robota to bola zaujimava, nie moc naročná a trvala asi 5 hodín. Myslím, že to zvládne každý priemerne zručný "kutil". Cena senzorov bola tiež priaznivá a najmä s väčšími autami so zlým výhľadom dozadu je ich služba neoceniteľná. Takže ak rozmýšľate o kúpe, môžem doporučiť.
Senzory sa umiestnia do zadného nárazníku a vzhľad auta moc "nezohyzdia". Srdiečko však trošku zabolí keď sa vŕtajú 4 diery do autíčka :).
Senzory fungujú v rozmedzí 1,6 až 0,3 metra. Signalizácia je zvuková(dá sa výpnúť) a vizuálna prostredníctvom display-u. Fungujú s presnosťou asi 3-5 cm, takže sa dá krásne zaparkovať aj na stiesnené miesta. Som veľmi spokojný, že mám také sofistikované zariadenie v aute :).

21.3.2008 00:00

Spolu s otcom sme namontovali filter. Rozrezali sme pôvodnú hadicu a vložením dvoch kúskov nerezovej trubky sme si ju prispôsobili podľa našich potrieb. Filter sme potom uchytili prúžkom nereze. Uvidíme časom či bude treba urobiť aj nejaké ďalšie odtienenie od výfukov (od výroby tam už kryt výfukov je). Celkovo úprava netrvala dlho a myslím, že sa vydarila.
Určite ste, ale zvedavý ako to jazdí a ako to znie. Na jazde sa toho moc nezmenilo, výkon je asi rovnaký, jediné čoho som si trošku všimol je jemne lepší priebeh točivého momentu v stredných otáčkach. Takže ak si chce niekto kúpiť kónický vzduchový filter kvôli zvýšeniu výkonu bude asi sklamaný.
No ja som s výkonom spokojný. Hlavný dôvod prečo som si ho kupoval bol zvuk. A svoj účel splnil do bodky! Nikdy naozaj nikdy som si nemyslel, že by mohol tak veľmi zmeniť zvuk motora. Športový zvuk prichádza len pri plnej záťaži (čo mi vyhovuje, lebo sa dá jazdiť aj potichu), ale keď dáte plný knedlík, tak sa ozve úžasný zvuk. Nad 6000 ot/min dokonca prejde do takého zvláštneho "ryčania".
Niečo ako toto: http://youtube.com/watch?v=sJFpzPbltV8
Ak teda chcete zmeniť zvuk motora, kónický filter je určite niečo pre vás!!! Vrele odporúčam :)

16.3.2008 00:00

Už mám doma vzduchvý filter Power flow od Green-u. Teraz potrebujem ešte pozháňať nejaké veci na jeho správne uchytenie a už sa neviem dočkať ako bude znieť. Podľa videí čo som pozeral a recenzií čo som počítal by to malo byť veľmi veľmi fajn. Tak sa teším.

21.2.2008 00:00

Kotúče si už asi sadli s platničkami a brzdný účinok sa podstatne zlepšil. Brzdový pedál jemne ztvrdol a teraz sa dá brzdný účinok aj presnejšie dávkovať. Zatiaľ spokojnosť. Môžem doporučiť.

13.2.2008 00:00

Pridal som zážitky z lyžovačky. Kapitola "LYŽOVAČKA 2008" :).

23.1.2008 00:00

Dneska som si namontoval nové kotúče. Trvalo mi to asi 3 hodiny a hneď som sa bol aj povoziť, či spozorujem rozdiel. Spozoroval som :). Zistil som, že to brzdi horšie ako s tými pôvodnými kotúčmi, ale po asi 20 brzdeniach sa to zlepšilo. Teraz budem asi 200 km zabehávať kotúče a budem sa snažiť brzdiť jemne. Uvidíme potom, či sa brzdný účinok zlepší.
Vyzerajú, ale super. Už sa teším keď dám letné pneu s elektrónami a aj ich uvidím :).

21.1.2008 00:00

Konečne dorazili kotúče Zimmermann. Keď bude zajtra aspoň trošku teplo tak sa ich pokúsim namontovať. Som zvedavý!

3.12.2007 00:00

Dneska som si objednal vŕtané predné kotúče ZIMMERMAN. Strašne, strašne, ale strašne moc sa teším keď dorazia a ako budú vizerať na aute. Dúfam, že sa zlepší aj brzdný účinok - hlavný dôvod prečo som ich kupoval. Mám Vianoce :-)

1.12.2007 00:00

Pridal som nové video, ktoré priblíži tým čo nesedeli v Sportingu ako asi ide. Toto sa mi zdalo asi najreálnejšie zo všetkých čo som videl na youtube. A zdá sa mi, že moje ide úpne rovnako :-). (btw. video nie je moje)

20.11.2007 00:00

Po prejdení 5000 km som si vypočítal spotrebu pekne ručne :-). Každé natankovanie si zapisujem a dnes som si to dal dokopy a výsledok je 5,489 l/100 km. Spotreba je to super, keď beriem do úvahy chladnejšie počasie v poslednej dobe, zimné pneumatiky a moju stále väčšiu chuť vylihovať v posteli a potom stratený čas dobehnúť cestou po diaľnici (ale s mierou :-)). V lete si však znovu brúsim zuby na spotrebu 5 l/100km :-).

28.10.2007 00:00

Nedávno utrpelo Punto prvú ranu osudu (alebo skôr ranu od Jeepu :(. Hneď ako to bolo možné odviezol som pacienta do nemocnice (tej istej ako mu menili aj spojku) a za 6 dní (aj s víkendom) som si ho odviezol do domácej starostlivosti :-). Na moje prekvapenie nebolo Punto po operácií vôbec zelené a nemalo ani uplakané svetlomety :-). Farbu trafili parádne a s prácou som bol maximálne spokojný. S cenou to už nebolo také jasné. Celkovo to vyšlo 32 000 Sk. Najväčšia položka bolo predné svetlo – 12 000 Sk!!! Rozsah poškodenia si môžete pozrieť na fotkách. Našťastie už je pacient doma, darí sa mu dobre a všetko platila poisťovňa :-).

Přidat názorDiskuse: Fiat Punto Sporting

Další vozy Fiat Punto

Vyše 30000 km bez jediného vážnejšieho problému. Ale prkotiny sa našli. FIAT - Fix It Again Tomorrow :)

Pre 2 ľudí, paráda! No, je len 3 dverové a tak nemôže dostať vysokú známku. Ja som ho, ale nekupoval ako autobus takže 7.

Vpredu 10, vzadu 6 => priemer = 8. Čistá matika, tá nepustí :-). Vzadu by mali ideálne sedieť ženy, potom sa to dá.

Tu nie je čo skritizovať. Teším sa na každú zákrutu. Minimálne náklony, nezáludné chovanie aj na hrane.

Na nerovnostiach tvrdý podvozok a vrzganie palubovky. Smrt sú priečne nerovnosti. Tie Sporting naozaj nemá rád. Na kvalitnom povrchu je to, ale paráda. Aerodynamický hluk minimálny, motor tichý, sedadlá pohodlné.

Špičková spotreba, veľmi nízke povinné zmluvné poistenie, málé opotrebenie špongie pri umývaní malej karosérie :-). Veľmi silná stránka tohto auta!

Originál nie sú najlacnejšie. Predné svetlo za 12 000 SK by som čakal skôr u R-R alebo Maybachu. Spotrebné veci sú však lacné.

Bez komentára, pri obsadení len vodičom je auto veľmi živé (10,9 sekundy na 100). Pri väčšom zaťažení samozrejme cítiť limity stanovené objemom 1242 cm3.

Reálna kombinovaná je niečo okolo 5,5 litra.

Do 2500 ot./min nepočuť. Pri plnom plyne sa krásne ozve Green filter a máte pocit akoby ste mali pod kapotou podstatne väčší motor. Nad 6000 ot./min zaujímavý rev :-).

Ďaľší svetlý bod. Príjemné "športové" sedadlá s dobrým bočným vedením. Pohodlné aj na dlhšie cesty.

OZ Zimmerman kotúče vpredu s platničkami Lockheed sa starajú o dobrý brzdný účinok. Vzadu bohužiaľ iba bubny, ale to je skôr estetický problém, lebo brzdia dobre.

Čo chcem to odveziem v pohodičke. Na dovolenku tak pre 3 ludi. Po sklopení sedadiel naložíte takmer všetko! Pozor však na maximálnu dĺžku predmetov. Veľký vstupný otvor.