Ford Focus Trend

Ford Focus, foto 1 Ford Focus, foto 2 Ford Focus, foto 3 Ford Focus, foto 4 Ford Focus, foto 5 Ford Focus, foto 6 Ford Focus, foto 7 Ford Focus, foto 8
Ford Focus, foto 9

Přezdívka auta Fokus, Starouš Rok výroby 1998 Koupeno ojeté najeto [km]:212000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 výkon [kW]: 74 kroutící moment [Nm]: 145 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11 maximální rychlost [km/h]: 187 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "jjoozzii".

Kúpa auta
Auto som zakúpil z autobazáru v roku 2007. Bolo dovezené z Nemecka, prvým majiteľom bol cca. 50-ročný pán, ktorý ho asi po 2-3 rokoch predal svojmu cca. 30-ročnému synovi. Odtiaľ ho potom doviezli na Slovensko a stalo sa majetkom dovozcu. Prakticky však niekoľko mesiacov stálo v bazáre (od augusta do decembra). Tak som sa stal až štvrtým majiteľom auta. Na tachometri malo niečo cez 155 tisíc km. Netuším, či bolo stočené, ale podľa opotrebenia sa zdá, že kilometre sú čestné.

Výbava
Auto je vo výbave Trend. To znamená športovejšie naladenie podvozka, ABS, 4x airbag, 2x elektrické okná, manuálna klimatizácia, centrál (nie diaľkový), ovládanie rádia pod volantom, 4x 25W reproduktory.

1. Športovému naladeniu podvozka sa veľmi teším, hoci s nešportovou verziou to porovnať neviem, nakoľko v takom Focuse som sa neviezol :).

2. ABS je výborná vec. Jednak to hovorí teória a jednak to ukazuje prax. V šmyku na Felícii bez ABS môžete točiť volantom kam chcete, auto ide svojim smerom. ABS zase nespôsobí zázrak, a preto sa nedá povedať, že auto sa dá ovládať ako keby sa nešmýkalo. To nie. Ale dá sa ovládať aspoň nejak a to môže zachrániť zohnuté plechy alebo inú škodu.

3. 4x airbag v 12-ročnom aute poteší, ide o 2 predné a 2 bočné airbagy v predných sedadlách. Bezpečnostné pásy sú na všetkých sedadlách, aj na zadnom prostrednom. Na tom však chýba hlavová opierka, predpokladám, že aj kvôli výhľadu dozadu.

4. Elektrické okná by sa zišli aj 4, a to najmä kvôli funkcii automatického vytiahnutia okien pri zamknutí auta. Ináč zadné okná prakticky nevyužívam a ani posádka, ktorú tam vozievam. V lete je lepšie pustiť klímu a v zime proti roseniu radšej pustiť ofukovanie ako nechať pasažierov mrznúť s pootvoreným okienkom.

5. Manuálna klimatizácia ma trochu mrzí. Samozrejme, klíma je vec na nezaplatenie, no manuálna má jeden veľký problém. V lete, keď je horúco, nastavujem teplotu na minimálnu. Keď sa kabína vychladí, po čase mi začne byť až zima, preto buď teplotu trochu pridám (čo je ale plytvanie), alebo klímu úplne vypnem. Keď zase teplota stúpne, postupujem opačne. Takto musím štuchať do ovládačov celú cestu. Preto výhoda automatickej či aspoň poloautomatickej klímy je jasná, stačí nastaviť teplotu a tá sa potom udržiava sama.

6. Namontované rádio Ford na kazety malo pekný zvuk, dobré basy a ovládanie pod volantom, no predsa doba pokročila, a tak som ho vymenil za rádio na CD, SD kartu a USB. Tým som ale stratil možnosť ovládať ho spod volantu a navyše musím vyberať predný panel, aby mi ho nejaký dobrák neodcudzil. 2 repráky sú v predných dverách, 2 v zadných. Sú to 25 Wattové širokopásmové repráky, dokážu podať pekný zvuk aj rozvibrovať späťáky :).

Výbava doplnená mnou
1. Diaľkové ovládanie centrálu: Jedná sa o krabičku s kopou káblov, zakúpenú z internetu za cca 1200 SK. Na fórach stačilo naštudovať, ktorý káblik kam pripojiť. Výsledok je parádny, auto viem otvoriť z cca. 20 metrov. Nezávisle sa dajú otvárať aj dvere batožinového priestoru.

2. Parkovacie senzory: Opäť vecička zakúpená z internetu, tuším okolo 2500 SK. Ide o 4 senzory nainštalované v zadnom nárazníku. Riadiaca jednotka je napojená na žiarovku spiatočky, preto sa zapína len pri cúvaní. Prepojenie tejto riadiacej jednotky s displejom vpredu je bezdrátové. Snímače sú pomerne spoľahlivé, hoci niektoré prekážky nezachytia. Napríklad raz som nacúval do stĺpa verejného osvetlenia. Ten je oválny a pomerne úzky, preto sa vlny snímačov neodrazili späť. Snímače občas treba očistiť od blata alebo snehu, ináč by boli menej citlivé a nespoľahlivé.

3. Lakťová opierka: Splašil som sa a kúpil najlacnejšiu opierku za 550 Sk z hypermarketu. Nainštaloval som ju a – je to výborná vec. Je potiahnutá koženkou, preto neotlačí lakeť. Je otváracia a vo vnútri je miesto na odkladanie drobností. Jedinou jej nevýhodou je, že drží na tenkých plechoch, preto trochu pruží a posúva sa do bokov. Tak či onak, 2500 Sk by som za lepšiu nedal. A na druhej strane, auto bez opierky by som už nechcel. Je to výborná vec ako prechádzať bolestiam krčnej chrbtice.

Mnohí Focusom vyčítajú design a zvlášť, čo sa týka interiéru. Je pravda, že je pomerne divoký, no je to vec zvyku. Poviem pravdu, že zrovna unesený som nebol a videl som aj krajšie interiéry. No interiér Focusu je veľmi praktický a priestranný. Sedenie je pomerne vysoké aj keď je sedák v najnižšej polohe. Osobne mi to však vyhovuje - mám lepší rozhľad. Materiály zodpovedajú vtedajšej dobe, palubovka je z tvrdého tmavého plastu, ktorý, keď sa pekne nalakuje, má snahu imitovať koženku. Výplň dverí je skutočne potiahnutá koženkou, čo je veľmi pekné a príjemné. Volant je obšitý kožou a v miestach, kde by sa mal držať je veľmi príjemne "vyboulený". Vlastne som príjemnejší volant ešte nedržal. Pod volantom na ľavej strane je diaľkové ovládanie rádia. Pre nenáročných vodičov je to priam luxus. Čo sa týka priestrannosti, v tomto 12-ročnom aute je viac miesta ako v najnovšej Astre. Je priestrannejšie aj ako Octavia. S Fabiou sa to porovnávať ani nedá, keďže Fabia je malé auto. Vzadu je dosť miesta na kolená, chodidlá sa dajú zasunúť pod sedadlá a keďže ide o Combi, strecha nad zadnými sedadlami sa nezvažuje, a preto je kopa miesta aj nad hlavami zadných pasažierov.

Ako jediný nedostatok interiéru uvádzam malý počet odkladacích priestorov. Vpredu sú v dverách pomerne vysoké kapsy, kde sa dajú odložiť doklady, škrabka na okná, reflexná vesta, no napr. pollitrová plastová fľaša tam vojde len veľmi tesne, keďže kapsy sú úzke. Dvojlitrovku nie je kde položiť. Ďalej možno vpredu využiť držiaky nápojov, kde si odkladám mobil a kľúče. Zadní pasažieri majú k dispozícii len kapsy na operadlách predných sedadiel a tam sa vojdú naozaj len úzke predmety.

Batožinový priestor
Kufor je proste geniálny. Zadné dvere na kombíku sú také široké ako sa len dá. Na rozdiel od iných áut nie je zadok umelo nafúknutý a svalnatý, nemá predimenzovaný nárazník a svetlá zasahujúce od zadných bočných dverí až po zadnú ŠPZ. Nakladacia hrana nie je žiadna. Do kufra si môžete ľahnúť a nohy vystrčiť vonku. Výčnelky od podbehov kolies sú malé a priestor v kufri obmedzujú len minimálne (10-15 cm). Po sklopení zadných sedadiel dostávate úplne rovnú plochu bez schodu.

Výhoda kombíka nie je v tom, že ho využívate na 100%. Jeho kufor využívam tak na 10%, no výhoda je v tom, že tam stačí všetko len nahádzať a netreba rozmýšľať, ako čo najefektívnejšie naukladať. Zároveň, ak párkrát do roka potrebujem previesť niečo veľké, nemusím zháňať niekoho iného alebo si platiť odvoz.

Tiež sa v kufri pohodlne odvezú dvaja ľudia alebo veľký pes :). So sklopenými sedadlami sa tam pohodlne vyspia dvaja ľudia. Ako výhodu beriem takmer zvislé zadné okno. Jednak umožňuje výborný výhľad dozadu (nedá sa porovnať s Octaviou Combi a Fabiou Combi), jednak sa dá naukladať viac hatižákov, keď sa ide na hory. Predsa sa však treba zastať aj zaoblených a skosených zadkov Octavie a Fabie. Vďaka tomu sa totiž dá batožina lepšie ukladať zhora a okno sa tak nešpiní.

Exteriér
Auto ma 12 rokov a vďaka designu, ktorý vtedy spôsobil rozruch ani teraz nezahanbí. Povedzme si otvorene, že z niektorých uhlov nevyzerá príťažlivo (predok trochu pripomína papuču), z iných je však stále pekné a vyzerá dynamicky. Toľko k exteriéru, keďže je to vec vkusu. Ešte dodám, že auto nehrdzavie. Neviem, ako ho parkovali majitelia v Nemecku, ja som ho rok parkoval na ceste pred domom a ďalšie dva roky pod prístreškom na dvore.

Motor je typu Zetec, 1.6, 16V, má 74 kW, resp. 100 koní. Čo sa týka hlučnosti, zvonku pri voľnobehu počuť skôr jemné pradenie a šumenie ako hluk. Vo vnútri to môžem porovnať s niekoľkými autami:
1. Stodvadsiadka: Motor prakticky nie je odhlučnený a vnútri ho počuť takmer rovnako ako vonku. Pri rýchlostiach nad 70-80 km/h v interieri zaniká reč a ak chcete komunikovať so spolupasažierom, musíte po sebe vrieskať :).
1. Felícia 1.3i: Motor počujete akoby bol v prístrojovke pred vašimi nohami. Vo Focuse vnímate motor veľmi tlmene, akoby z diaľky pred vami.
2. Fabia 1.2 HTP: V tej pri voľnobehu ani neviete, či motor ide. Vo Focuse vnímate slabý hluk a žiaľ aj drobunké vibrácie. Keď však Fábii pridáte nad 3000 otáčok, ona vyslovene reve, vydáva nepríjemný zvuk pripomínajúci trápenie sa a vypätie všetkých síl. Vo Focuse však počujete takmer športový zvuk zrelého dospeláka. Benzíny od Fordu majú rady otáčky.
3. Octavia 1,9 TDI: Tu to poviem v skratke: Dieselová Octavia hučí neskutočne a niektorým ľuďom spôsobuje bolenie hlavy. Hučí podstatne viac ako Focus v celom rozsahu otáčok.
4. Mercedes C220: No a toto sa porovnať nedá. Hoci je tento meďáčik diesel a pri voľnobehu ho trochu počuť, pri bežnej a vyššej rýchlosti (50 - 130) ho proste nepočuť, je hádam 2x tichší ako Focus.

A teraz k výkonu motora. Popíšem to takto: keď presadnete zo starej stodvadsiadky do Felície, zdá sa vám, že Felícia je formula. Keď presadnete z Felície do Focusu, zdá sa vám, že Focus je formula. No keď na Focuse jazdíte 3 roky, zovšednie vám. Je to atmosférický benziňák, žiadne prudké tlačenie do sedadiel sa nekoná. Dôvodom je malý krútiaci moment (asi 135 Nm). Mierne zatlačenie sa deje pri otáčkach nad 4000, stále je to však omnoho slabšie ako zatlačenie na turbodieseloch.

Jedným dychom však treba povedať, že krútiaci moment nie je všetko a posledné slovo pri šprinte má predsa len výkon. Ak postavíte vedľa seba 100-koňový benzín a turbodízel (ktorý má cca 2x väčší krútiaci moment), bude to vyzerať takto:

1. V benzíne radíte niekde medzi 5500-6000 otáčkami, pričom krútiaci moment postupne stúpa do cca 4500 otáčok a vy necítite nejaké mega tlačenie do sedadla. Zároveň vidíte, že nafťák vás predbieha.
2. V nafťáku už pri 2000 otáčkach máte k dispozícii plný krútiaci moment, preto vás to zatlačí do sedadla, až sa nezvyknutým môže točiť hlava. Zároveň ale so stúpajúcimi otáčkami krútiaci moment pomaly klesá a radíte niekde na 4000.
3. Po dosiahnutí istej rýchlosti sa však nafťák prestane vzďaľovať od benzínu a jazda sa stane vyrovnanou, obe autá idú rovnako rýchlo a rozdiel medzi nimi je cca. dĺžka jedného auta.

Záver je taký, že je to motor postačujúci, v porovnaní so slabými a rozšírenými HTP-čkami máte nadštandard, no na trojlitrovú Audinku nemá :).

Spotreba
Auto nemá palubný počítač, preto spotrebu počítam len metódou tankovania plnej nádrže. Za 3 roky, čo na Focuse jazdím, som skúšal dosiahnuť, maximálnu aj minimálnu spotrebu. Priemerná spotreba za 3 roky je 7,5 litra. Pri jazde ako prasa, to jest 90 km/h na trojke, rozbehu z križovatiek na plný kotol (nemám v povahe takto jazdiť, je to len test pre účely vedy :)) som dosiahol kombinovanú spotrebu 7,8 litra. Pri maximálne suchárskej jazde, to jest 50 km/h na štvorke, veľmi pomalé rozbehy, dobrzďovanie motorom a podraďovanie pred semaforom, som dosiahol spotrebu 6,7 litra. Tento test však nedopadol slávne asi kvôli podtáčaniu motora. Pri bežnej jazde, to jest občas šetrná, občas aj divoké vytáčanie dosahujem spotrebu okolo 6,8 litra. Minimálna spotreba, akú sa mi podarilo dosiahnúť je 6,3 litra. Stále však ide o spotrebu kombinovanú, cca. 10 km mimo mesta, 8 km po meste. Na diaľnici je spotreba okolo 7,0 litra. Z toho všetkého vyplýva, že motor nie je nejako veľmi citlivý na spôsob jazdy. Treba jazdiť čo najvyrovnanejšie, nepohoršovať iných prudkými rozjazdmi, ale motor ani nepodtáčať (menej ako 2000 otáčok). Pri 12-ročnom 100-koňovom benzíne je kombinovaná spotreba 7,0 litra celkom slušná.

Brzdy
Treba povedať, že brzdy nie sú jedovaté, teda pokiaľ nepresadáte zo stodvadsiatky :). Pri brzdení na stodvadsiatke trebalo na brzdový pedál vyvíjať pomerne veľkú silu. Povedzme, že Focus nebrzdí jedovato ako malé mestské autíčka typu Yaris. Zo začiatku, odhadujem cca. pri centimetrovom ponore pedálu začne jemne spomaľovať. Pre prudšie brzdenie je potrebné vyvinúť trochu väčšiu silu. Brzdy nevädnú ani pri dlhom brzdení. Ešte dodám, že kombík má vpredu aj vzadu kotúče. Čerpadlo ABS je pri aktivácii trochu hlučné a vydáva dosť nepríjemný hluk.

Riadenie a radenie
O riadení vo Focuse čítame samé chvály. Len sem-tam sa nejaký odporca všetkého iného ako Škoda vyjadrí v zmysle, že najlepšia a najkrajšia je práve Škodovka, dokonca že Focus má gumové riadenie. Môj názor a skúsenosti sú také, že aj Fabia jazdí takmer geniálne. Dokonca by som povedal, že o puntík lepšie ako Octavia. No Focus je Focus. Ešte pred kúpou Focusu som čítal o výbornej spätnej väzbe riadenia. Netušil som, čo to prakticky znamená. Po 3 rokoch jazdenia s Focusom to viem, no nedokážem to presne vysvetliť. To treba vyskúšať :). Vôľa je úplne nulová. Na každý milimeter pootočenia volantu auto reaguje. A každý milimeter nerovnosti vozovky cítite vo volante. Je to akoby jemné ťuknutie, ktoré sa vám prenesie do rúk a si takmer vie predstaviť, ako práve vyzerá miesto vozovky pod kolesami. Treba však upozorniť, že posilňovať riadenia je oproti iným autám dosť tuhý. Znamená to, že ak presadnete do Focusu z Fabie alebo z VW Polo, možno aj zaváhate, či Focus vôbec posilňovať má. Volant sa malíčkom ovládať naozaj nedá. Predsa sa však nezapotíte pri manévrovaní na mieste ako vo stodvadsiadke alebo Felícii. V týchto autách sa vyslovene unavíte a bežne sa pritom vzdychá. Vo Focuse nie, posilňovať vám pomôže, no určite vás nerozhýčka. Preto pozor, časté manévrovanie na mestských parkoviskách môže krehkým princeznám a zženštilým mužom byť nepríjemné.

A čo sa týka radenia, opäť uvediem porovnanie. Na stodvadsiadke sa radilo tak, že občas ste museli riskovať aj zlomenie páky :). Na Felícii to išlo ľahko, ale vôle boli často také, že na pohľad ste nevedeli, aký stupeň máte zaradený a keď ste šahli rukou na páku, mohli ste ňou v akomkoľvek stupni kývať v rozsahu 10 cm všetkými smermi :). Na preradenie iného stupňa ste tak v najhoršom prípade mohli prejsť vzdialenosť takmer pol metra :). Vo Fabii - a zvlášť najnovšej – pripomína radenie skôr hranie sa s joystickom (avšak “geniálne” radenie spiatočky, kedy si nie ste istí, či po uvoľnení spojky sa pohne auto vpred alebo vzad radše nekomentujem). Nuž, vo Focuse až taký luxus nemáte. Pripomína skôr športové auto. Dráhy páky sú takmer chirurgicky presné, páka nemá žiadnu vôľu. Ak ale chcete, pri niektorých zaradených stupňoch môžete pákou kývať tak pol centimetra, aj to nie vo všetkých smeroch. Po zaradení rýchlosti páka jednoznačne presne zapadne – takmer zacvakne - do svojej polohy. Dráhy sú však oproti Fabii o dosť dlhšie, páka je tiež dlhšia, takže o joysticku sa tu hovoriť nedá.

Jazdné vlastnosti
To najlepšie nakoniec. Opäť to chcem uviesť na príkladoch:

1. Na stodvadsiadke ste mohli prejsť nejakú, určitú konkrétu zákrutu povedzme tridsiadkou, no už to bolo stresujúce, lebo ste sa báli, že vás predbehne zadok alebo sa prevrátite.

2. Na Felícii ste tam mohli ísť štyridsiadkou, lebo to auto sedí omnoho lepšie. Predsa sa však nakloní a chýbajúci posilňovač vám adrenalín riadne zdvihne. Vo Felícii mávam strach, či sa auto pri prudkom prejazde zákruty neprevráti alebo sa neodlomí polovica prednej nápravy.

3. Octavia ide pribitá k ceste a máte v nej pocit ako v tanku alebo obrnenom transportéri. Preto do zákruty môžete vletieť päťdesiatkou. V nej sa nebojíte prevrátenia ale predsa vnímate ťažký predok a celkovú mohutnosť a tým aj akúsi neobratnosť auta a ste v istom napätí, či auto zákrutu vyberie hladko alebo sa začne akoby vysúvať von zo zákruty.

4. Nakoniec do zákruty pôjdete s Focusom. Doteraz ste ju bežne vyberali päťdesiatkou, pretože to auto jazdí geniálne a je asi stavané na vyberanie zákrut. Zatiaľ čo s inými autami ste túto zákrutu brali ako súčasť cesty z bodu A do bodu B, vo Focuse sa na ňu budete tešiť a bude vás to lákať vyskúšať, či sa dá prejsť aj šesťdesiatkou. Je to tým, že Focus neuveriteľne dobre sedí a zároveň v ňom nemáte pocit ako v tanku ale ako v balerínkach v divadle. Vyberanie zákrut nie je o strese a opatrnom pribrzďovaní ale o radosti a vzrušujúcom pôžitku. Jednak máte úžasnú spätnú väzbu od volantu. Cítite každý kamienok, takže viete na milimeter presne odhadnúť a korigovať natočenie volantu. A jednak, vo Focuse sa ťažko dostať na hranicu jazdných vlastností. Snažíte sa skúšať vždy viac a viac. Po čase sa dostanete blízko hranice, kedy už začínate cítiť nedotáčavosť auta. Auto sa začne jemnúlinko vysúvať vonku zo zákruty, no stále ju spoľahlivo vyberá. A čo je najlepšie, keď tú hranicu prekročíte, môžete sa spoľahnúť, že auto neodskočí a nestane sa neovládateľné, len sa bude zo zákruty vysúvať priamo úmerne viac. Vďaka tomu sa na Focusa môžete vždy spoľahnúť a skúšať, čo dokáže. A to je vzrušujúce. Hoci si športovú jazdu neužijete vďaka rýchlosti na rovinke (veď tú treba dodržiavať), užijete si ju vyrezávaním zákrut.

Vŕzganie, búchanie, klepanie, popiskovanie
Tak, toto je kapitola zvlášť charakteristická pre Ford :). Ešte raz pripomínam, že auto je 12 ročné. Pri jazde vydáva tieto zvuky:

1. Pri prejazde určitých nerovností sa ozýva ťukanie z B-stĺpika. Pravdepodobne ide o mechanizmus navíjania bezpečnostného pásu.
2. Pri prejazde iných nerovností sa ozýva búchanie akoby zo zadných operadiel. Predpokladám, že ide o mechanizmus uchytenia operadiel, ktorý umožňuje ich sklopenie.
3. Pri prejazde jedného konkrétneho železničného priecestia (cesta cezeň je pravotočivá a celé je trochu vyvýšené) sa ozve zapískanie akoby z okolia zadného pravého kolesa. Usudzujem, že ide o špecifickú záťaž niektorého ramena viacprvkovej nápravy. Zvláštne je, že tento zvuk sa ozve stále na tomto priecestí a nikde inde :).
4. Pri prejazde mega veľkých výtlkov sa ozve silná rana v celej palubovke, raz mi dokonca vyskočil panel rádia.
5. Občas začne vŕzgať obloženie vodičovych dverí. Stačí mierny úder lakťom a vrzganie prestane :). To si vysvetľujem tým, že toto obloženie som mal dole a nenainštaloval som ho odborne.

1. Jazdné vlastnosti
2. Spoľahlivý a celkom úsporný motor
3. Priestranný interiér a výborne prístupný veľký kufor
4. Neprepozeraný design
5. Fordy sa takmer nekradnú
6. Fordy sú pomerne lacné (oproti Škode a francúzov s výnimkou Renaultu)

1. Pomerne málo odkladacích priestorov
2. Rôzne pazvuky pri prejazde nerovností
3. Kúrenie slabšie ako na Fabii
4. Náhradné dielce nie sú lacné ako na Feliciu alebo Getza. Zase však nie sú také drahé ako na Francúzov.

Mám skúsenosti so servisom Szilcar v Košiciach. Na prvý pohľad neochotný a prispatý personál, no vychádzajú v ústrety a sú ochotní.

Další vozy Ford Focus

Všetko, čo sa pokazilo, pokazilo sa len kvôli prirodzenému opotrebeniu vekom (zapaľovacie trafo, lambda sonda, spojka, deravý výfuk, všetkko cca po 180000 km)

Auto v kufri odvezie čokoľvek, od posteľe, skryne, psa až po 2 ľudí. 2 ľudia sa v kufri vyspia. Odkladacích priestorov je však málo.

Na svoju triedu hádam najlepšie. Je omnoho priestrannejšie ako najnovšia Astra.

Jazdné vlastnosti Focusa netreba komentovať. Treba vyskúšať, potom už iné auto nechcete :).

Povedzme, že by mohlo menej hrkať a mohli by byť lepšie odhlučnené kolesá a aerodinamický hluk. Kúrenie je slabšie ako vo Fabii. Podvozok je príjemné tvrdý, auto výborne sedí, nenakláňa sa, bočný vietor mu nevadí.

Pri dodržiavaní predpisov bohate stačí. Trochu horšie je to s predbiehaním pri naloženom voze a so zapnutou klímou.

Sú isto aj úspornejšie motory, na 12-ročný voz však vynikajúca spotreba.

Tak s meďačikom sa to porovnávať nemôže, určite však lepšie ako Octavia.

Povedzme, že predné sedáky mohli byť dlhšie a bočné vedenie výraznejšie.

Viac by sa mi páčili brzdy jedovaté. Ináč veľmi dobré, vpredu aj vzadu kotúče, nevädnú.

Výborný, žiadna nakladacia hrana, rovná plocha po sklopení zadných sedadiel, malé výčnelky podbehov zadných kolies.