luco206 (muž 31 let) Poslat zprávu

Suzuki Jimny Suzuki Jimny 1.3 DOHC VVT 63KW

Suzuki Jimny, foto 1 Suzuki Jimny, foto 2 Suzuki Jimny, foto 2 Suzuki Jimny, foto 3 Suzuki Jimny, foto 3 Suzuki Jimny, foto 3 Suzuki Jimny, foto 3 Suzuki Jimny, foto 3
Suzuki Jimny, foto 3 Suzuki Jimny, foto 3 Suzuki Jimny, foto 3 Suzuki Jimny, foto 4 Suzuki Jimny, foto 4 Suzuki Jimny, foto 4 Suzuki Jimny, foto 4 Suzuki Jimny, foto 4 Suzuki Jimny, foto 4 Suzuki Jimny, foto 5 Suzuki Jimny, foto 5 Suzuki Jimny, foto 5 Suzuki Jimny, foto 5 Suzuki Jimny, foto 6 Suzuki Jimny, foto 7 Suzuki Jimny, foto 7 Suzuki Jimny, foto 7 Suzuki Jimny, foto 7 Suzuki Jimny, foto 7 Suzuki Jimny, foto 7 Suzuki Jimny, foto 8 Suzuki Jimny, foto 9 Suzuki Jimny, foto 10 Suzuki Jimny, foto 11 Suzuki Jimny, foto 12 Suzuki Jimny, foto 16 Suzuki Jimny, foto 17 Suzuki Jimny, foto 18 Suzuki Jimny, foto 19 Suzuki Jimny, foto 20 Suzuki Jimny, foto 21 Suzuki Jimny, foto 22 Suzuki Jimny, foto 23 Suzuki Jimny, foto 32 Suzuki Jimny, foto 33 Suzuki Jimny, foto 34 Suzuki Jimny, foto 34 Suzuki Jimny, foto 35 Suzuki Jimny, foto 36 Suzuki Jimny, foto 37 Suzuki Jimny, foto 38 Suzuki Jimny, foto 39 Suzuki Jimny, foto 40 Suzuki Jimny, foto 41 Suzuki Jimny, foto 42 Suzuki Jimny, foto 43 Suzuki Jimny, foto 44 Suzuki Jimny, foto 45 Suzuki Jimny, foto 46 Suzuki Jimny, foto 47 Suzuki Jimny, foto 48 Suzuki Jimny, foto 49 Suzuki Jimny, foto 51 Suzuki Jimny, foto 52 Suzuki Jimny, foto 53 Suzuki Jimny, foto 54 Suzuki Jimny, foto 55 Suzuki Jimny, foto 56 Suzuki Jimny, foto 57 Suzuki Jimny, foto 58 Suzuki Jimny, foto 59 Suzuki Jimny, foto 60 Suzuki Jimny, foto 61 Suzuki Jimny, foto 62 Suzuki Jimny, foto 63 Suzuki Jimny, foto 64 Suzuki Jimny, foto 65 Suzuki Jimny, foto 66 Suzuki Jimny, foto 67 Suzuki Jimny, foto 68 Suzuki Jimny, foto 69 Suzuki Jimny, foto 70 Suzuki Jimny, foto 71 Suzuki Jimny, foto 72 Suzuki Jimny, foto 73 Suzuki Jimny, foto 74 Suzuki Jimny, foto 75 Suzuki Jimny, foto 76 Suzuki Jimny, foto 77 Suzuki Jimny, foto 78 Suzuki Jimny, foto 80 Suzuki Jimny, foto 81 Suzuki Jimny, foto 82 Suzuki Jimny, foto 84 Suzuki Jimny, foto 84 Suzuki Jimny, foto 84 Suzuki Jimny, foto 84 Suzuki Jimny, foto 84 Suzuki Jimny, foto 85 Suzuki Jimny, foto 85 Suzuki Jimny, foto 86 Suzuki Jimny, foto 87 Suzuki Jimny, foto 88 Suzuki Jimny, foto 89 Suzuki Jimny, foto 90 Suzuki Jimny, foto 92 Suzuki Jimny, foto 93 Suzuki Jimny, foto 94 Suzuki Jimny, foto 95 Suzuki Jimny, foto 96 Suzuki Jimny, foto 97 Suzuki Jimny, foto 97 Suzuki Jimny, foto 97 Suzuki Jimny, foto 97 Suzuki Jimny, foto 97 Suzuki Jimny, foto 97 Suzuki Jimny, foto 97 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 98 Suzuki Jimny, foto 99 Suzuki Jimny, foto 100 Suzuki Jimny, foto 101 Suzuki Jimny, foto 102 Suzuki Jimny, foto 103 Suzuki Jimny, foto 104 Suzuki Jimny, foto 105 Suzuki Jimny, foto 106 Suzuki Jimny, foto 108 Suzuki Jimny, foto 109 Suzuki Jimny, foto 110 Suzuki Jimny, foto 111 Suzuki Jimny, foto 112 Suzuki Jimny, foto 113 Suzuki Jimny, foto 114 Suzuki Jimny, foto 115 Suzuki Jimny, foto 116 Suzuki Jimny, foto 117 Suzuki Jimny, foto 118 Suzuki Jimny, foto 119 Suzuki Jimny, foto 120 Suzuki Jimny, foto 121 Suzuki Jimny, foto 122 Suzuki Jimny, foto 123 Suzuki Jimny, foto 124 Suzuki Jimny, foto 125 Suzuki Jimny, foto 126 Suzuki Jimny, foto 128 Suzuki Jimny, foto 132 Suzuki Jimny, foto 133

Přezdívka auta Kotrmelec Rok výroby 2007 Koupeno ojeté najeto [km]:147000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1328 výkon [kW]: 63 kroutící moment [Nm]: 110 zrychlení 0-100 km/h [s]: 14 maximální rychlost [km/h]: 160 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 140 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 8

Zdravím všetkých čitateľov MACZ . po dlhšej odmlke som sa zase dostal k napísaniu recenzie na v poradí 4té autov našej rodine.
Po tom čo naša lada niva (1997) ktorá bola u nás od roku 2005 čoraz častejšie prestávala poslúchať začali sme sa obzerať po náhradníkovi za ňu . Kedže je to malo byť druhé auto používané hlavne v zime cenoví strop bol nižší a do úvahy prichádzalo auto z bazára : predchádzajúcich skúsenostiach s ladou sme chceli niečo podobné ale novšie kritéria boli asi takéto :
pohonom 4x4 a slušná priechodnosť terénom vek najviac 5 rokov objem motora do 2.0 a maximálne 100000-130000km prijateľnejší bol benzín kôli malému počtu jazdených km cca 10000km za rok a to najdôležitejšie cena tá nemala presiahnuť čiastku 6000e
Do užšieho výberu sa dostali autá ako Kia Sportage I, Kia Retona, Chevrolet Niva , Suzuki Vitara, Suzuki Jimny a prípadne Dacia duster .
Kia sportage nevyhovovala hlavne kôli vysokému veku priemer cca (1998) kia retona bola novšia avšak nebolo veľmi z čoho vyberať a ani design nebol moc prívetiví . Chevrolet niva nebola v ponuke žiadna a motor 1.7 nepatrí k najnovším . suzuki vitara bola veľmi pekná a relatívne aj nová no ceny zachovalých kúskov sa pohybovali okolo 8000 e čo bolo veľa. V tomto roku prišla na náš trh dacia s modelom duster cena za nové auto v druhej výbave a s pohonom 4x4 bola okolo 12000e čo bolo fajn ale čakacia doba cca pol roka :-D a ako druhé auto by sme ju nevyužili . Nakoniec ostalo Suzuki Jimny v ponuke boli modeli od roku 1998 až po úplne nové kusy . Teda začalo sa hľadanie toho najlepšieho
Ceny začínali niekde pri 4000e za kusy z roku 1998 s ťažko uveriteľnými 70000-90000 najazdenými kilometrami navyše modely zo začiatku výroby mali zastaralý motor zo samuraja. Keď som to zase zobral z opačného konca v ponuke bolo niekoľko úplne nových avšak tam ceny atakovala hranicu 14000-15000e čo bolo veľa.
No stal sa malí zázrak a na šiel som inzerát na model z roku 2007 po prvom majiteľovi pravidelne servisovaný s najazdenými 120000Kmv slušnej výbave klíma 2Xairbag a podobne za cenu 7000e pri lízingu 6000e . Auto sa nachádzalo v autobazári AAAuto v Bratislave neskôr putovalo na pobočku v Nitre kde sme sa naňho boli prví krát pozrieť a previesť sa po meste no a po pár týždňom sa dostalo na pobočku do Popradu keď sme to zistili neváhali sme a išli sme sa naňho opäť pozrieť. Auto sme už raz videli takže sme sa išli rovno opýtať na výpočet lízingu a splátok načo nám s úsmevom na tvári povedali že nech sa najprv prevezieme a že potom nám urobia výpočet, tak sme znovu sadli do auta išli sme sa previesť .Tento raz na neďalekú poľnú cestu a lúku jazda dopadla výborne systém 4x4 fungoval bezchybne a tak sme sa mohli vrátiť späť do kancelárie .
Ponuka lízingu výška a aj dĺžka splátok bola nakoniec dobrá takže sme vybavili všetko potrebné a o 2 hodinky sme sa viezli v aute domov.

Jazda :

Na začiatok by som rád povedal že budem porovnávať hlavne s predchádzajúcim autom ktoré sme mali v rodine teda s Ladou nivou.
Výbava:
Stupeň výbavi je z troch možných druhí
Bezpečnosť:
4X trojbodové pási vpredu s predpínačmi ABS 2x airbag
Komfort :
Manuálna klimatizácia, el. okná, el. zrkadlá, diaľkový centrál rádio :CD.MP3 4x repro , hydraulický posilňovač riadenia
Ostatné :
Predné hmlovky lakované nárazníky a bočné lišty ,strešné nosiče
CESTA
Jazda ,podvozok a brzdy:
Teda jazda v jimnym po asfaltovej ceste sa dá charakterizovať ako „hopsavá“ dosť neistá hlavne pocitovo teda autíčko na ceste v rýchlostiach nad 70km/h nervózne pohupuje a skacká avšak veľmi slušne drží stopu a je dobre ovládateľné . Neistota je tu spôsobená krátkym rázvorom vyšším ťažiskom a obomi tuhými nápravami . Naproti tomu sa niva správa na ceste kľudnejšie a pocitovo omnoho istejšie avšak niva má prednú nápravu s nezávislím zavesením ,nižšie ťažisko a väčší rázvor a rozchod kolies .No jazda v nej je sprevádzaná neustálim vŕzganím plastov,hučaním prevodovky a nepresným riadením a prevodovkou. Brzdy na Jimnym sú dostatočne dimenzované v predu kotúčové vzadu bubnové s ABS a EBV . Niva síce brzdila dobre ale len do chvíle keď sa nedostala na mokrí povrch vtedy to už taká zábava nebola ,keď pri prudkom šliapnutí na brzdu v meste pred prechodom ,začali z neho ľudia utekať :-D
Motor a brzdy
Čo sa týka motora a prevodovky Jimny veľmi milo prekvapí motor s rozvodom DOHC a 16ventilmi ťahá pekne odspodu má chuť sa vytáčať a pri dobre odstupňovanej prevodovke sa s ním dá jazdiť ako s priemerným osobákom. A čo je najlepšie v kombinovanom režime (mesto, mimo mesta, terén) si vypýta okolo 8 litrov čo je super spotreba oproti nive ktorá sa nedokázala za nič na svete dostať pod 10litrov a bežne jazdila za 12-13.
Bezpečnosť:
Jimny je na tak malé auto bezpečný či už kôli vyššiemu posedu ,tuhému rámu a pevnej karosérii ale aj účinnými brzdami s ABS a dvomi airbagmi .Oproti nive je to obrovský rozdiel .
Karoséria:
Jimny má relatívne úzku krátku a vysokú stavbu karosérie dobre sa do nej nastupuje vďaka veľkému uhlu otvorenia dverí. Samotná karoséria je postavená na tuhom rebrinovom ráme takže odpadajú problémy s jej prípadným krútením . Je celá pozinkovaná pričom rám ,podbehy a spodná časť majú asfaltový nástrek.
Oproti nive je to obrovská zmena lebo karoséria nivy sa dosť krútila ale čo bolo najhoršie s veľkou chuťou hrdzavela . Po 2 rokoch od prelakovania už znova „kvitla“ na obvyklých miestach.
Interiér a odhlučnenie
Náš Jimny je model 2007 teda má už novú palubovku ktorá sa podľa mňa veľmi vydarila volant s dobrým priemerom hrúbkou venca ,odolné a pekne spracované plasty. Poteší výborná ergonómia či už páčok pod volantom alebo ovládania rádia a klimatizácie . Sedadlá su vcelku pohodlné no vzhľadom na šírku auta dosť úzke. Odhlučnenie interiéru je na danú triedu veľmi dobré a do rýchlosti 110km je v aute prijateľná atmosféra .
Jimny tak ako aj niva je otypovaný ako 4 miestne vozidlo čo je skutočne pravda lebo dozadu sa 3ja pasažieri normálne nevojdu za žiadnu cenu. Jediné čo má Jimny v interiéri horšie je jeho šírka najmä v predu v nive si mohli vedľa seba sadnúť dvaja chlapi a mali dosť priestoru no v Jimnym je to horšie . Na koniec je tu ešte kufor ten v Jimnym má len 130 litrov a je to dosť málo no dá sa nato zvyknúť. V objeme kufra mala niva navrch lebo jej kufor bol raz tak väčší.
Jazda v teréne
Terén je miesto kde Jimny aj niva naplno ukážu ich prednosti zo skúseností z jazdy v teréne môžem povedať že Jimny vďaka jeho hmotnosti svetlej výške tuhému rámu obom tuhým nápravám a priraditeľnému pohonu 4X4 nemá veľa prekážok Jazdil som s ním na mokrej tráve v hlbokom blate ale aj na rozbitých poľných cestách a nikdy nesklamal a to mal obuté cestné pneu 205.70.R15 s profilom asi 6mm
Samozrejme keď sa auto obulo na At pneumatiky Continental cross contact .50cesta/50terén Je Jimny v normálnom teréne takmer nezastaviteľný.
Pohon samotný je riešený tak že normálne je poháňaná zadná náprava 2WD a je možnosť do rýchlosti 100km/h podtlakovo priradiť predný náhon Jimny nemá medzinápravový diferenciál teda 4WD sa odporúča používať len na nespevnenom povrchu . Nakoniec je tu ešte redukčná prevodovka ktorá sa priraďuje tiež elektronicky .

Jazda v meste :
V meste sa Jimny cíti veľmi dobre vďaka priemeru otáčania 9,8metra malým vonkajším rozmerom a dobrému výhľadu a veľkým spätným zrkadlám. Parkuje sa sním ešte lepšie ako so smartom a to vďaka jednej veľkej výhode človeka nemusí trápiť vysoký obrubník

Technické parametre:

Predný - 42°
Zadný - 46°
Prechodový - 31°

História modelu :

V roku 1970 uviedli na japonský trh prvé suzuki Jimny. motor mal len 359 ccm a výkon 25 koní Rezervné koleso sa nachádzalo za vodičom a tak na sedenie ostali spolu len 3 miesta. To platilo až do roku 1976.
1972 Typ LJ 20 výkon 28 koní pri 5500 ot./min. a vodou chladený motor. V 72.
1974 Typ LJ 50V motor 550 ccm, je dlhší o 20cm a ťažší o 100kg. S nezmeneným dizajnom ale s drobnými úpravami a najmä s rezervným kolesom umiestneným na zadnej časti karosérie
1977 Typ LJ 80 Narástol o 12cm dostal štvorvalcový štvortaktný motor s objemom 797 ccm a výkonom 41 koní pri 5500 ot./min..Jimny dostal priraditeľný pohon 4x4 s redukciou a uzávierkou zadného diferenciálu. Spolu s nízkou váhou dokázal v teréne divy .
1982 Typ SJ410 1982 dostal listové pružiny vzadu s plynovými tlmičmi a Motor o objeme 1litra s výkonom 33KW .
1984 Typ SJ413 v podstate model SJ410 avšak s motorom 1.3 litra a výkonom 48.5 kW a 5stupňovou prevodovkou
1984 Samurai vychádzal z modelu SJ413 a s malými zmenami sa vyrábal až do roku 2004 asi jeden s najznámejších malých offroadov u nás dodával sa s benzínovým 1.3 alebo s hladkým dieselom 1.9
1998 vznik doteraz posledného modelu ktorý namiesto mena Samurai dostal opäť po dlhom čas meno Jimny prevzal 1.3 litrový motor ktorý bol modernizovaný a dával výkon 59kW
V roku 2001 bol dostal nový 1,3 litrovým 16ventýlovím motorom DOHC o výkone 60kw
V roku 2004 dostal aj dieseloví motor 1.5 od Renaultu s výkonom 48kW V roku 2006 dostal jimny nový moderný interiér , faceliftovaný predný nárazník a iný dizajn liatinových diskov
Výkon Motora 1.5DCi sa zvýšil na 60Kw.

+ Design jednoduchý pekný a účelný s nádychom offroadu
+ náklady na prevádzku a údržbu primeraná cena dielov
+ spoľalivosť overený motor rámová konštrukcia Japonská kvalita
+ motor pružný dostatočne výkonný s nízkou spotrebou
+ prevodovka dobré prevodové pomery slušná presnosť
+ vlastnosti v teréne vysoká priechodnosť priraditeľné 4X4
+ odolnosť hlavne podvozkových komponentov a motora
+ rozmery s týmto autom je radosť v meste parkovať
+ výhľad spolu s dobrým presklením a vysokým posedom sa s autom
jazdí v meste bezproblémovo a ešte ľahšie sa parkuje.
+ bezpečnosť ABS 2X airbag slušné výsledky v nárazových testoch
+ zostatková hodnota Jimny si aj po rokov drží dosť vysokú cenu
+ Dobrá antikorózna ochrana

- plastové nárazníky najmä ich malá odolnosť v teréne
- horšie jazdné vlastnosti na ceste
- malý kufor len 140litrov
- malá šírka interiéru
- vysoké ceny originálnych doplnkov napríklad originálne gumené
rohože do predu za 70e je dosť prehnaná suma
- zle riešené prahy dverí z dôvodu vonkajšiu polovicu prahu tvorí
plast ktorý pri menšom opretí v teréne nevydrží na svojom mieste.
- vysoká cena nových kusov

Asi 3 mesiac po kúpe auto putovalo na garančnú prehliadku po 120000 a 3rokoch vymenili olej ,filtre a skontrolovali stav tlmičov a celého auta cena bola prijateľná niečo okolo 130e
Podľa záznamov v servisnej knižke bolo auto pravidelne servisované v značkovom servise SUZUKI v záznamoch je napísané že na aute boli menené v rámci záruky asi po 30000km predné kotúče a po 80000km prelakovaním opravené stopy po hrdzi na oboch dverách a kufri .
Inak všetko fungovalo a funguje na 100%

Asi po 130000 odhnila kompletne kabeláž zadného osvetlenia ŠPZ.

Po 135000 odišiel snímač zaradenia 4WD v rozvodovke chyba sa prejavovala tak že pohon sa zaradil a hneď aj vyradil problém bol nakoniec v odtrhnutej kabeláži k snímaču po oprave opäť všetko funguje bez problémov.

So spoločnosťou AAAuto máme zatiaľ len pozitívne skúsenosti kedze sme cez nich predali Renault Thaliu a kupovali sme Renault megane I (1998) a Jimnyho . Prístup na pobočke v Nitre bol milý nemali žiadny problém s predvádzacou jazdou . Pobočka v Poprade či už pri kúpe Megana alebo Jimnyho vždy bolo vidieť ochotu a dobrý prístup zo strany predávajúcich navyše AAAuto pri predaji zmluvne garantuje počet najazdených kilometrov a pôvod auta.

Doplnky

Po kúpe som auto dôkladne umyl a ručne natrel podbehy a spodnú časť karosérie asfaltovým náterom no a namontoval som hasiaci prístroj. Jimny dostal aj pekné nové poťahy ,nové gumené rohože a žiarovky H4 s modro-bielim svetlom ktoré svietia veľmi dobre. Ďalej u Jimnyho niesu v pláne žiadne radikálne úpravy ani tuning. Po dobrých skúsenostiach s denným svietením DRL na Megane plánujeme montáž aj na Jimnyho . a Na Jar dostane ťažné zariadenia a potom už len jazdiť a jazdiť.

19.6.2013 13:39

Servis 150000km

Kedže sa počítadlo tachometra prehuplo cez 150000km Jimny putoval do servisu v pláne bola výmena oleja, sviečok a celková kontrola stavu k tomu dezinfekcia a údržba klími. nNeplánovaná bola výmena gufera na zadnej náprave kedže prepúšťalo olej do zadných bubnov . Celková cena servisu cca 300e . Servis bol robený v autorizovanom servise Suzuki v Nowom Targu . Voľba naň padla z dôvodu že predchádzajúce skúsenosti boli OK ,je to blízko, ponúka najlepšie ceny a aj služby.

24.4.2013 18:04

2013

Tak máme tu jar a číslo na tachometre Jimynho sa prehuplo cez 147000km. Jimny robí stále len radosť. Čo sa týka servisu doposial si auto vypýtalo len olej filtre a nič viac. Zimu sme zvládli bez problémov Jimny nesklamal ani v pol metrovom snehu a spoľahlivo prešiel všade tam kde bolo potrebné . Jediná chybička krásy je objavujúca sa korózia na ráme avšak len povrchová no aj to zamrzí . Chystá sa servis po 150000km no mal by to byť len olej filtre a prípadne neaké drobnosti .

Další vozy značky Suzuki

Na vek a kilometre nadpriemerná

Až na kufor je auto pristranné a vďaka deleným zadným sedadlám je doňho možné naložiť aj väčší náklad.

Šírka v oblasti ramien vpredu by mohla byť aj väčšia ale na dané rozmery auta je to OK

na ceste typické 4x4 v teréne takisto :-D

odhlučnenie je na dobrej úrovni a pérovanie je dosť "hopsavé" a tvrdé

Vďaka nízkej spotrebe a malej poruchovosti sú dobré.

Dostupnosť bezproblémová ale ceny sú pomerne vysoké .

Na ceste úplne postačujúci v teréne by sa možno zišiel vyšší krútiaci moment.

Spotreba závisí od štýlu jazdy dá sa jazdiť kľudne za 7L-7,5L pri svižnejšej jazde okolo 8L v zime okolo 8L-9L .

Motor je celkom slušne odhlučnený do 4000 otáčok je pomerne ticho a od 4000-6000 má príjemný športový zvuk.

Sedadlá sú príjemne tvarované no pre ľudí nad 180cm malé .

Brzdi sú dimenzované tak akurát vďaka ABS majú dobrú účinnosť akurát by mohli mať rýchlejší a ostrejší nástup.

Asi najväčšia slabina auta 140L je fakt málo :-(