luco206 (muž 31 let) Poslat zprávu

Renault Koleos 2.0DCi

Renault Koleos, foto 1 Renault Koleos, foto 1 Renault Koleos, foto 2 Renault Koleos, foto 3 Renault Koleos, foto 5 Renault Koleos, foto 8 Renault Koleos, foto 9 Renault Koleos, foto 10
Renault Koleos, foto 11 Renault Koleos, foto 12 Renault Koleos, foto 13 Renault Koleos, foto 14 Renault Koleos, foto 15 Renault Koleos, foto 16 Renault Koleos, foto 17 Renault Koleos, foto 18 Renault Koleos, foto 19 Renault Koleos, foto 20 Renault Koleos, foto 21 Renault Koleos, foto 22 Renault Koleos, foto 24 Renault Koleos, foto 25 Renault Koleos, foto 26 Renault Koleos, foto 27 Renault Koleos, foto 28 Renault Koleos, foto 29 Renault Koleos, foto 29 Renault Koleos, foto 30 Renault Koleos, foto 30 Renault Koleos, foto 31 Renault Koleos, foto 32 Renault Koleos, foto 33 Renault Koleos, foto 34 Renault Koleos, foto 35 Renault Koleos, foto 36 Renault Koleos, foto 37 Renault Koleos, foto 37 Renault Koleos, foto 38 Renault Koleos, foto 39 Renault Koleos, foto 40 Renault Koleos, foto 41 Renault Koleos, foto 42 Renault Koleos, foto 43 Renault Koleos, foto 44 Renault Koleos, foto 45 Renault Koleos, foto 46 Renault Koleos, foto 47 Renault Koleos, foto 48 Renault Koleos, foto 49 Renault Koleos, foto 56 Renault Koleos, foto 57 Renault Koleos, foto 58 Renault Koleos, foto 59 Renault Koleos, foto 60 Renault Koleos, foto 61 Renault Koleos, foto 62 Renault Koleos, foto 63 Renault Koleos, foto 65 Renault Koleos, foto 66 Renault Koleos, foto 67 Renault Koleos, foto 68 Renault Koleos, foto 69 Renault Koleos, foto 70 Renault Koleos, foto 71 Renault Koleos, foto 72 Renault Koleos, foto 73 Renault Koleos, foto 74 Renault Koleos, foto 75 Renault Koleos, foto 76 Renault Koleos, foto 78 Renault Koleos, foto 79 Renault Koleos, foto 80 Renault Koleos, foto 81 Renault Koleos, foto 100 Renault Koleos, foto 101 Renault Koleos, foto 102 Renault Koleos, foto 103 Renault Koleos, foto 104 Renault Koleos, foto 105

Přezdívka auta Kolos Rok výroby 2009 Koupeno ojeté najeto [km]:65000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1995 výkon [kW]: 110 kroutící moment [Nm]: 320 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10 maximální rychlost [km/h]: 190 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 zavazadlový prostor [l]: 450 pohon kol: 4x4 spotřeba [l/100km]: 6.7

História
Projekt Koleos začal Renault už v roku 2000, no až v roku 2004 bol predstavený koncept pričom práce na modely sa pohli hlavne vďaka spolupráci s Nissanom ktorý dodal podvozok (platforma je zhodná s Modelom (X-trial)druhej generácie. Ruku k dielu priložil aj Samssung. Teda dá sa povedať že Koleos je Francúzko-Kŕejsko-Japonský produkt pričom sa vyrába v Južnej Kórei. Na kórejskom trhu sa predáva pod označením Samsung QM 5.
Do európi dorazil Koleos o čosi neskôr a to koncom roka 2008 pričom dizajn sa od sesterského samssungu líši len v mierne pozmenenej prednej maske.

V ponuke sú dva motory jeden Zážihový 2.5 s výkonom 127kw A Vznetový 2.0 Dci s výkonmi 110a125KW pričom Diesel mohol byť kombinovaný so stupňovou manuálnou alebo automatickou prevodovkou.
Koleos mohol mať poháňanú buď prednú alebo obe nápravy pričom kombinácie pohonov a motorov sa v rámci trhu líšili. Napríklad na slovensku bolo možné objednať benzín 2.5 iba s predným náhonom a v najnižšej výbave Expresion.

Kúpa:

Tak ako to už býva nič netrvá večne a po 5tich rokoch bezproblémového užívania šiel náš Renault Megane II z garáže do sveta . Dôvody na výmenu boli hlavne potreba väčšieho auta s pohonom 4x4 , možnosť ťahať brzdený príves s hmotnosťou aspoň 1500kg a dostatočne veľký kufor optimálne okolo 400L . Auto nemalo byť staršie ako 4 roky s prijateľným nájazdom teda pod 80000km. Samozrejme ako to už býva bol tu najnepríjemnejší limit a tým je cena tá sa pohybovala okolo 13000e. A tak sme s otcom začali uvažovať , skúmať čo trh ponúka.
Do výberu sa dostali autá ako Kia Sportage ,Nissan Qashqai, X-trial ,Pathfinder, Dacia Duster , Renault Koleos, Suzuki SX4, Ssang yong Korando II ,Škoda Yeti . Do užšieho výberu sa dostal Nissan Qashqai, Dacia Duster a Renault koleos ,Ssang Yong Korando.
Qashqai sa nám páčil hlavne tým že bol veľmi blízko klasickému hatchbacku no proti hrali hlavne vysoké ceny jazdených áut Dacia Duster bola po celí čas veľmi silným kandidátom no nakoniec v porovnaní Koleosom to bola úplne iná liga a navyše cena nového Dustera v plnej výbave s dieselom atakovala hranicu 17000e. No a Jazdených dusterov bolo pomerne málo a za premrštené ceny okolo 15000e za 2 ročné autá. Pričom spotreba Dustera nieje vzhľadom na veľkosť, hmotnosť a výkon neako oslňujúca . Veľmi zaujímavý dojem po skúšobnej jazde vomne zanechalo Korando ,bolo cítiť nižšiu hmotnosť a výkon 125kw či už akcelerácia alebo držanie auta bolo veľmi príjemné pričom išlo o auto ktoré sme testovali s 5Km! na tachometri . Čo sa týka interiéru bol preistranný a tichý. Proti kúpe stála najmä malá dostupnosť servisu a v podstate nulová ponuka jazdených áut.

Ku koleosu sme prišli v podstate náhodou a to tak že sme prechádzali ponuky rôznych bazárov a okolo toho nášho sme prešli so zdôvodnením že je to pre nás zbytočne veľké auto. Touto myšlienkou nás nakazila najmä mama ktorá chcela auto čo možno najmenšie z dôvodu parkovania v meste . No nakoniec po preštudovaní prospektov a porovnaní s konkurentami sme usúdili že to nieje vôbec zlá voľba a tak sme si šli Koleos znovu obzriet , tento krát dôkladne . Po obhliadke auta vrátane odskúšania sme boli v podstate rozhodnutý a auto bolo do pár dní u nás v garáži.
Náš konkrétny kus má výbavu Dynamique čo je prostredný stupeň zahŕňajúci v podstate všetko čo človek bežne potrebuje ktomu aby sa cítil v aute príjemne, bezpečne a pohodlne.

Bezpečnosť :

6x airbag ,ABS,ESP... a mnoho dalších prvkoch vrátane asistenta zjazdu z kopca.
Komfort: Dvojzónová automatická klíma ,okná a zrkadlá v elektrike, lakťové opierky vpredu, vzadu rádio sa aux a ovládaním pod volantom. Bezkľúčový vstup(Hands Free karta)

Dizajn :

Dizajn je samozrejme subjektívna záležitosť no mne osobne sa Koleos veľmi páči kedže bol vyvíjaný v období (2005-2007) keď prešli modely Renaultu faceliftom ktorý mal aj náš megane. Z predu majú rovnaký tvar a členenie masky.
Celkovo pôsobí auto objemne a väčšina tvarov je oblá čo mi trochu pripomína hrocha no mne osobne sa auto páči. Pekným prvkom je zachovanie tvaru diskov z konceptu a aj tvar zadných svetiel ktorý je zhodný s tvarom lúčov na diskoch.

Interiér/variabilita:

Ako bolo v mnohých testoch spomenuté interiér skutočne pôsobí vzdušne a priestranne rozloženie a veľkosť ovládačov je príjemné , sedenie a výhľad z auta sú taktiež dobré . Palubná doska je prehľadná bez zbytočných výstrelkov a smiešnych líšt skrátka sa auto na nič nehrá . Variabilita je to čo sa mi na aute veľmi páči. Nie je problém odviesť predmety o dĺžke až 3 metre (odskúšané) vďaka možnosti sklopenia spolujazdcového operadla . Chytro je riešené zadné veko kufra ktoré je dvojdielne a umožňuje nakladanie aj v stiesnených priestorov . Je tu tiež možnosť sklopenia zadných sedadiel priamo z kufra . Sám Renault koncipoval auto skôr ako kríženca SUV s rodinným vanom , o čom svedčí možnosť nastavovania sklonu zadných sedadiel v 5tich stupňoch či sklopné stolíky pre zadných cestujúcich a taktiež veľké úložné priestory pod podlahou vzadu.

Pohodlie :

Sedadlá majú strednú tvrdosť a akési to bočné vedenie ktoré by mohlo byť o niečo väčšie no je to v norme. Celkovo dlhšie cesty sú v aute príjemné a komfort odpruženia je na dobrej úrovni. Zvyknúť si treba na nakláňanie v zákrutách ,no je to skôr psychologický efekt ako strata priľnavosti. Odhlučnenie auta je vzhľadom na Diesel pod kapotou dobré a aerodynamický hluk sa prejavuje až nad rýchlosťou 130Km/h , kde narastá hlavne vplyvom veľkých spätných zrkadiel. Pričom aj v 180-190km/h nieje problém v aute komunikovať.

Motor/prevodovka

Diesel 2.0Dci je pomerne známym hráčom na trhu či už v autách značky Renault alebo Nissan. Jeho prejav je kultivovaný pričom verzia s výkonom 110Kw a krútiacim momentom 320Nm je dobrým základom pre príjemné cestovanie . Čo sa týka priebehu výkonu do 1800otáčok sa v podstate toho veľa nedeje no za touto hranicou sa veľké vodou chladené turbo roztáča a jeho ťah lineárne narastá pričom končí až niekde v hraniciach okolo 4000otáčok . Celkovo jazdenie s týmto motorom je príjemné. Sprevodovanie vyhovuje výkonu a hmotnosti auta pričom prevodovka samotná ma 6stupňov z toho prvý stupeň akoby suploval redukciu . Radenie prevodov v dorazoch mierne gumové no presné celkovo sa nemôžem neako sťažovať.

Spotreba :

Spotreba je veľmi závislá od štýlu a hlavne od rýchlosti. Pri svižnejšej jazde s plne naloženým autom ,diaľnica okolo 150 Km/h a pustenou klímou je okolo 8litrov . Ak človek spomalí na 130 a skrotí pravú nohu dá sa bez problémov jazdiť za 6,5-6,9 litra čo je na veľkosť a hmotnosť auta pekná hodnota. Mesto motoru neprospieva a spotreba sa drží v rozmedzí od 8l pri kľudnej jazde až po 10l pri prudších štartoch od semafóra.

Podvozok :

Podvozok Koleosa je tvorený klasickým zavesením MC-person vpredu , Zadným viacprvkovým nezávislým zavesením. Podvozok spolu s obutím 225/60R17 Tvoria pomerne vydarenú kombináciu istých jazdných vlastností a prijateľného komfortu odpruženia. V zátačkách sa auto správa neutrálne a jeho limity sú ďaleko za rýchlosťami ktorými by človek denne jazdil a nebodaj ešte s rodinou v aute. Riadenie veľa spätnej väzby neprináša no človek si časom zvykne pričom v meste pri parkovaní vyhovuje prevod a ľahkosť otáčania volantom. Zásahy plne vypínateľného ESP sú v hraničných situáciách decentné a tak nemá človek pocit že mu elektronika "kecá" do riadenia.

4x4:

U Koleosa je 4x4 riešené dnes u SUV najbežnejším spôsobom . Dodávateľom je Nissan teda systém je rovnaký ako v Nissane X-trial Funguje teda na princípe priraďovania zadnej nápravi pomocou viskóznej spojky. Teda za normálnych okolností je auto "predokolka" v prípade straty trakcie sa pripojí zadok. Režimy sú na výber tri: 2WD, Auto a 4WD lock ktorý rozdelí moment 50/50 na obe nápravy funguje do rýchlosti 60km/h potom sa sám prepne na Auto Ovládanie je trojpolohovým prepínačom. Verzie s ESP sú navyše vybavené režimom zjazdu zo svahu HDC ktorý sa dá aktivovať tlačidlom. Celkovo sa systém 4x4 správa v teréne obstojne a auto má dobrú trakciu, pričom je schopné sa pohnúť aj z kolesom vo vzduchu prípadne s dvomi kolesami bez trakcie.
Zima: Konečne som mal možnosť preveriť schopnosti systému aj v zimných podmienkach. Systém pracuje veľmi rýchlo a plynule je cítiť určité časové oneskorenie pri preklze predných kolies a aj to len pri prudkých štartoch zároveň nieje cítiť žiadne škubanie alebo kopance zozadu.Trakčné systémi sú nastavené tak že umožnujú mierne preklzi prípadne neaké to malé zošmyknutie. Výhodou je že ak sa chce človek naozaj vyblázniť ESP sa dá trvalo vypnúť bez obmedzenia rýchlosti.

Terén:

Koleos nieje auto stvorené pre každodenné jazdenie po poľných cestách no zvláda to bez problémov bez výraznejších buchotov od náprav . Limitom je hlavne prejazdový uhol hmotnosť a obutie. Celkovo pri jazde po poľných cestách či už suchých alebo po daždi nebol s autom problém a dostalo sa aj tam kde by človek nepredpokladal .

Spoľahlivosť/servis

Auto sme kupovali po prvom majiteľovi so servisnou knižkou. v čase kúpi malo najazdené 57000km a v servisných záznamoch bola len pravidelná údržba . Teda olej filtre a predpísané kontroly. Za celú domu sa nič nad rámec nepokazilo v súčasnosti po odjazdení 10000km auto bez problémov funguje hneď po kúpe. Nasledovala výmena oleja+filtra, výmena palivového filtra a vložky peľového filtra. Auto bolo pripojené na diagnostiku pričom nebola nájdená žiadna chyba ani chybové hlásenie. Poslednou prehliadkou bola kontrola geometrie ktorá bola po 60tich tisícoch jazdy na našich tankodrómoch v úplnom poriadku. Pred kúpou som sa trochu obával toho že auto má DPF moje obavy sa zatiaľ nenaplnili. Keďže auto jazdí pravidelné dlhšie trasy 300-1000km filter má príležitosť regenerovať.

Na záver chcem poďakovať všetkým ktorý sa dočítali až na koniec. Recenziu budem ďalej dopĺňať o skúsenosti a najmä o fotografie.

Motor,Podvozok,Komfort Výhľad z auta Nevšednosť . Spoľahlivosť.Rozvody poháňané reťazou,veľká olejová náplň cca 8litrov,Vodou chladené turbo.

Hmotnosť (schudnúť takých 200Kg by nezaškodilo)
Riziko drahého servisu(DPF, Dvojhmotný zotrvačník)

Zatiaľ len pravidelný predpísaný servis v Renaulte výmena oleja max po 20000km

Predajca bol v Čechách ale aj na Slovensku veľmi známi nemenovaný Baaazár. Auto sme si vyhliadli sami pričom prehliadka aj skúšobná jazda prebehla bez problémov. Auto bolo po prvom majiteľovi s doloženou históriou a servisnou knihou ktorá zodpovedá záznamom priamo v Renaulte .

Rám,LED, Carbon.

Úprav na našom aute nieje veľa no stoja za povšimnutie: Prvím asi najvýraznejším prvkom je predný rám . Nikdy som nemal vsťah k autám ktoré boli ovešané chrómom ,pokiaľ sa nejednalo o veterány. A tak som pristupoval aj ku rámu na našom Koleose spočiatku som chcel po kúpe rám dať dole no časom som si naň zvykol a teraz ho už beriem ako zaujímavý doplnok ktorý odlišuje náš Koleos od iných. Samotný rám je pomerne ľahký a jednoducho uchytený. Má však jednu nevýhodu a tou je zníženie predného nájazdového uhla. Jasné nieje to Offroad no pri každom výlete mimo cestu sa mi stane že rámom niekde zavadím čo dosť naštve. LED( DRL) :Z dôvodu malého počtu možností pre umiestnenie DRL som uvažoval o 5ich kusoch led ktoré by som vyskladal po obryse hmlovky prípadne pod stretávacím svetlom . No vyskytol sa problém a tou je spoľahlivosť týchto NO-name lediek a tak som stavil na kvalitu. DRL od Philipsu sú jednoduchého tvaru s malými rozmermi ,pričom ich dodatočne montuje aj sám Renault , dokonca pre Daciu Duster má aj redukciu do mriežky. DRL je vybavené štartovacím modulom ktorý sa pripojí na batériu o zapínanie a vypínanie sa postará modul. Žiadne zdĺhavé hľadanie vhodného kábla na + napájanie sa teda nekonalo. Posledným prvok bolo oblepenie líšt okolo displeja rádia a ovládania rádia na stredovom panely do carbon fólie. Niekto by si myslel že je to pokus o tuning no v tomto konrétnom prípade šlo hlavne oto aby sa prestal rámik displeja odrážať v čelnom skle . Nalepení fólie sa tento problém vyriešil.

26.3.2014 11:56

Jar

Tak počítadlo kilometrov sa nám prehuplo cez 75000km. Pomali sa začalo otepľovať tak nastal čas prezúvania a jarného umývania. Po zime môžem zhodnotiť že zimné pneu Nankang patra medzi tie kvalitnejšie a cenovo rozumné . Čo sa týka jazdných vlastností auto bolo stabilné a nemalo problém s trakciou ani v hlbokom snehu ,či na ľadovom podklade. Opotrebenie asi po 8000km na zimných pneu je v predu max 1mm a v zadu je tamer nemerateľné . Ceľkovo sme s autom a aj s pneu spokojný .

23.12.2013 13:49

23.12.2013 13:48

Zimné pneu+foto

Po dlhšej odmlke som pridal zopár foto Koleosa na zimných gumách .
Na aute sú obuté zimné pneu Nankang SW7-XL . So značkou Nankang máme už neaké predchádzajúce skúsenosti teda volili sme ju aj na zimu. Pneu majú zaujímaví dezén prevažne šípového tvaru s možnosťou nastrelenia hrotov (na slovensku to zákon žiaľ zakazuje). Brzdenie na ľade prípadne na suchej premrznutej ceste je bez problémov a auto sa správa stabilne. Záber v hlbokom snehu ma príjemne prekvapil nebol problém s autom prechádzať 30cm záveje tam kde Suzuki Jimny na At pneumatikách zapadlo Koleos prešiel bez problémov . Hlučnosť Zimných pneu je na dobrej úrovni ,takmer porovnanelná s letným obutím na dialnici. Ani v rýchlostiach nad 130km/h nieje hluk nepríjemný
Kedže originálne alu.disky niesu vhodné na zimnú prevádzku kúpili sme 17 palcové Disky Dezent TD. Jedná sa o novinku zimnej sezóny 2013 výhodou je jednoduchý 5-lúčoví dizajn ktorý je dobrý na údržbu a zároveň sa tak skoro neopozerá.

Další vozy značky Renault

Zatiaľ bez problémov.

Auto je priestranné s množstvom chytrích a užitočných nápadov.

Pre 4 člennú rodinu úplne postačuje

Jazda je na danú triedu a hmotnosť príjemná a istá.

Odhlučnenie motora je v poriadku no pozornosť by si zaslúžili podbehy kolies najmä tie zadné.

Náklady na auto sú primerané kategórii SUV.

Dostupnosť dielov je bez problémov pričom cena originálnych je vysoká, no je možnosť nájsť aj kvalitné dieli z druhovýroby ktoré sú za prijateľné ceny.

Prázdne auto ide svižne a veľa sa natom nemení ani pri jeho plnom naložení. Nedostatok výkonu sa skôr prejavuje pri vyšších(170km/h) diaľničných rýchlostiach a to najmä vplyvom veľkej čelnej plochy a s tým spojeným rýchlo narastajúcim odporom vzduchu..

Vzhľadom na veľkosť a hmotnosť auta primeraná.

Pri studených štartoch ho je v kabíne počuť no po zahriatí je minimálne hlučný a neruší ani pri rýchlej jazde.

Sedadlá majú vhodnú tvrdosť výplne no zaslúžili by si lepšie tvarovanie ,či už samotných operadiel alebo veľkosti bočníc. Čo sa týka sedákov majú primeranú dĺžku.

Majú menej ostrí nástup na aký bol človek zvyknutý z Meganu II no ich účinok je veľmi dobrý pričom vpredu a aj vzadu sú kotúče s vnútorným chladením. V testoch na kategóriu SUV veľmi dobrá brzdná dráha (42m)

Tvarovanie je jednoduché málo členité vďaka čomu sa dá objem dobre využiť pod dnom je veľký priestor na povinnú výbavu a niečo navyše. Objem 450L je taký bežný štandard.