Ford Focus Wagon 1.6 Ti-VCT Ghia X

Ford Focus, foto 1 Ford Focus, foto 2 Ford Focus, foto 3 Ford Focus, foto 4 Ford Focus, foto 5 Ford Focus, foto 6 Ford Focus, foto 7 Ford Focus, foto 32
Ford Focus, foto 99 Ford Focus, foto 100 Ford Focus, foto 101 Ford Focus, foto 102 Ford Focus, foto 103 Ford Focus, foto 104 Ford Focus, foto 105 Ford Focus, foto 106 Ford Focus, foto 107 Ford Focus, foto 108 Ford Focus, foto 109 Ford Focus, foto 110 Ford Focus, foto 111 Ford Focus, foto 112 Ford Focus, foto 113 Ford Focus, foto 114 Ford Focus, foto 115 Ford Focus, foto 116 Ford Focus, foto 117 Ford Focus, foto 118 Ford Focus, foto 119 Ford Focus, foto 120 Ford Focus, foto 121 Ford Focus, foto 122 Ford Focus, foto 123 Ford Focus, foto 124 Ford Focus, foto 125 Ford Focus, foto 126 Ford Focus, foto 127 Ford Focus, foto 128 Ford Focus, foto 129 Ford Focus, foto 131

Přezdívka auta Ford Focus II Rok výroby 2007 Koupeno nové najeto [km]:77000 tuning/stylingoznačené * palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1596 výkon [kW]: 85 / 89 * kroutící moment [Nm]: 155 / 149 * zrychlení 0-100 km/h [s]: 11 maximální rychlost [km/h]: 190 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 17 / 18 * zavazadlový prostor [l]: 482 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.6 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Tesil som sa nanho strasne dlho a som rad ze som si kupil prave Focus.. Je to kombi, akcna vybava Ghia X 2007 s motorom 1.6 Ti-VCT (85kW / 115k). Rozmyslal som aj o motore 1.8 TDCi v trocha nizsej vybave a porovnatelnej cene ale potom som sa kvoli vybave rozhodol pre tento motor. Farba je aquarius modra a po roku sa mi stale paci najviac z ponukanych farieb. Aj celkovo povazujem toto kombi za velmi designovo vydarene.

*** VYBAVA ***
Auticko ma priblizne takuto vybavu:
- 6 airbagov
- ABS, EBD, EBA, ESP
- imobilizer a alarm
- autoradio Sony s prehravanim mp3, 8 repro, AUX vstup
- el. ovladane, vyhrievane a sklapacie spetne zrkadla
- vyhrievane celne sklo
- el. ovladane okna aj vzadu
- dazdovy senzor
- svetelny senzor, stmievacie spetne zrkadlo
- predne aj zadne hmlovky
- tempomat, volant potiahnuty kozou
- palubny pocitac
- automaticka klima, 2 zonova
- 17" zliatinove kolesa, pneu Continental SportContact 2 205/50
Mam navyse domontovany cuvaci senzor a zamykanie radiacej paky.

Na zimu som prvy rok mal 15" plechace, bez puklic pneu Dunlop WinterSport 3D, ale vyzeralo to dost otrasne, tak som kupil 16" alu Ford, 7x2 lucove. Pneu som pre velky uspech ponechal Dunlop.

Auto som casom trocha upravoval, o tom pisem nizsie.

*** VYBER ***
Pri vybere som uvazoval nad dalsimi kombikmi, resp autami s vecsim kufrom ako som mal dovtedy - aby sme sa cela rodina pomestili.
Opel Astra - to bol dlho najhlavnejsi konkurent, pacil sa mi zvonka (vnutri som nesedel), aj celkovo sa az tak nekradne a nepocul som nan ze by mal nejake nedostatky.
Seat Altea, neskor Altea XL - tak Altea sa mi pacila uplne najviac zo zaciatku, od jej kupy ma odradila cena, najme ak by som chcel silnejsi motor ako benzinovu 1.6 74 kW. Mozno by som u predajcu dohodol nieco, kto vie.
Kia Ceed SW - na tento model som chcel pockat, kedze predtym som mal Hyundai a bol som s nim viac ako spokojny.. U Kie zavazila zaruka, dobra cena a bohata vybava v zaklade. Bohuzial v case kupy auta sa SW verzia este nevyrabala.
Nad Skodou ani VW som neuvazoval, lebo sa dost kradnu.
Vo Forde som bol este pozriet C-Max avsak nepaci sa mi umiestnenie riadiacej paky na stredovom paneli (mam rad paku "zo zeme") a tiez sa mi nepacil tvar kufra, je hlboky ale s mensim podorysom. Vyhodou su naopak posuvatelne zadne sedadla.
Nakoniec to vyhral Focus, FoFo II kombi sa mi velmi paci, ma vynikajuce jazdne vlastnosti a bola dobra akcia cez leto 2007. Odvtedy neustale zlacnuje, co je jedina vec ktora ma mrzi :) Zatial vsak svoje rozhodnutie nelutujem.

*** MOTOR ***
Motor ma objem 1596 cm3, maximalny vykon 85 kW a maximalny krutiaci moment 155 Nm. Jeho recenzia sa objavila aj na tomto servri, konkretne tu http://news.auto.cz/technika/ford-duratec-1-6-ti-vct-85-kw-vylepseny-motor-pro-novy-focus.html. Podla nazoru viacerych je to minimalna (rozumna) motorizacia pre auto hmotnosti Focusu, je vsak pravda ze auto so 100 konovou 1.6 som nesoferoval. Zatah sa zacne prejavovat od 2000 otacok, potom okolo 3000 otacok nasleduje maly prepad krutiaceho momentu a znova zatah od 3500. Dokumentuje to aj graf z motorovej brzdy ktory sa nachadza v galerii. Nad 3500 otacok motor taha velmi pekne, avsak odmeni sa za to vyssou spotrebou. Ja som si uz zvykol, na okreskach predbieham vecsinou na 3. predovovom stupni, kedy je odozva na plynovy pedal velmi dobra.
Zvuk motora je velmi prijemny, spociatku bol hrubsi nez na aky som bol zvyknuty z predchadzajuceho auta, avsak pri dlhsej jazde na dialnici niektorych ludi otravuje. Hluk ciastocne riesi tlmiaca "deka" pod prednou kapotou, ktora sa seriovo montuje do aut s dieselovym motorom.
Zaujimavostou je maximalny vykon odmerany na motorovej brzde - 123 koni (teda o 8 viac ako deklaruje vyrobca), ale aj 150 Nm (teda o 5 menej ako uvadza vyrobca).
Osobne by som motor odporucal pre jazdu na okreskach s nezatazenym autom, t.j. sofer a pripadne spolujazdec. Tam sa naplno prejavia skvele jazdne vlastnosti auta a motor je celkom zivy. So zatazenym autom je to uz s dynamikou trocha horsie.

*** INTERIER ***
Vnutrajsok vo vybave Ghia vyzera velmi dobre, velur je prijemny na dotyk avsak narocny na udrzbu a elektrizuje. Sedadla su prijemne tvarovane, pohodlne sa v nich sedi aj pri dlhsej jazde. Mozno su vsak priuzke pre sirsie postavy a mohli by mat lepsie bocne vedenie. To sa da ciastocne vylepsit v dolnej casti vypnutim bedrovej opierky, vtedy je chrbat viac vnoreny do sedadla. To bocne vedenie by pomohlo najme na hornu cast chrbta.
Plasty v interieri su mekcene, z vynimkou madiel na dverach, ktore su tvrde a pri dlhsom opreti ruky z nich bolia lakte. Tiez priestor na nohy medzi dverami a stredovym tunelom by mohol byt vecsi (sirsi).
Udrzba interieru je dost narocna, na ciernych sedadlach vidiet vsetky omrvinky, vlasy a ine necistoty. Castym vysavanim sa zase priestor pod kobercekmi a v kufri dost chlpi. Detska autosedacka tiez zanechava stopy na sedadle (vid foto v galerii). No a v zime dost elektrizuje, ale zavisi to aj od oblecenia posadky. Uvazujem o kupe kvalitnych textilnych autopotahov aj kvoli tomu ze v aute casto nosim dieta.
Focusu sa tiez casto vytyka nedostatok odkladacich priestorov, napriklad pre flasu, tiez odkladacie priestory vo dverach su dost male.
Celkovo ale interier posobi utulne a citim sa v nom velmi dobre.

*** ZAUJIMAVOSTI ***
Palubny pocitac svieti aj po uzamknuti auta nejaku dobu. Zatial som neprisiel na vyznam tejto "feature".
Smerovky maju 2 polohy - v prvej sa packa nezaaretuje, ale skoci spet: v tejto polohe smerovka blikne 3x; druha poloha je uz zaaretovana a tam je spravanie smerovky klasicke. O tomto som cital ze to ma Opel a myslel som si ze je to blbost. Teraz vsak tuto vlastnost pouzivam stale.

Ked presadnete z Hyundai Getz do FoFo II tak o silnych strankach asi nema zmysel pisat :) Nie ze by Hyundai bol srot, naopak bol som s nim velmi spokojny, ale predsa je toto auto uz niekde inde.
Kupoval som ho kvoli tomu ze ma:
- automaticku klimu
- ABS a ESP
- vecsi kufor
- vecsia bezpecnost - 5 hviezdiciek v EuroNCAP teste, viac tu: http://www.euroncap.com/tests/ford_focus_2004/204.aspx
Podvozok spominat nebudem, to najdete v ostatnych recenziach.
Som tiez spokojny s tym ako hra Sony radio a 8 reproduktorov.
Paci sa mi dobry pristup do kufra, nie je tam hrana a podorys je dostatocne velky. Dobre sa tam napriklad prebaluje dieta :)
A nazaver varovanie - toto auto je silne navykove :D

Tu skor vypisem take veci, ktore mne trocha vadia, inac to auto nema slabu stranku :)
- slabsia dynamika pri zatazenom aute, napriklad 4 dospeli s batozinou
- tlacitka tempomatu na volante by mohli byt podsvietene - aspon kym si clovek zvykne na ovladanie tempomatu po tme.. teraz mi to uz nevadi
- horsia viditelnost kontroliek za svetla - nastavenie jasu displejov neovplyvnuje kontrolky na "budikoch", len BC a radio
- v nizsich otackach trocha mrtve.. vid graf krutiaceho momentu, treba tocit tocit tocit
- nevidiet stav kvapaliny do ostrekovacov skla, mal by som mat signalizaciu nizkeho stavu, avsak viaceri kolegovia s rovnakym autom reportovali ze im to nefunguje

Prvu servisnu prehliadku (po 20000 km) som absolvoval v Auto Kois v Banovciach nad Bebravou, s cenou za prehliadku som spokojny. Vramci servisu mi namontovali aj struny/pruziny Eibach Pro Kit, avsak po montazi sa zacalo zlava spredu ozyvat vrzganie pri prejazde nerovnosti. Toto bolo odstranene opetovnou navstevou servisu.
Po zlych referenciach na servis v BA, ktory mam najblizisie, som sa rozhodol ze budem chodit na servisne prehliadky do Auto Kois.

Kupoval som v N-motor NR, mozem kazdemu odporucit. Takto si predstavujem seriozneho predajcu. Navysom som tam dostal aj nejake bonusy.
Odporucam pred kupou noveho auta obehnut viacerych predajcov osobne a popytat sa na mozne zlavy pripadne doplnkovu vybavu ktoru vam mozu dat zadarmo.

Úpravy

*** Zimne upravy ***
15" plechace som vymenil za 16" alu disky Ford, znacku zimnych pneu som nechal Dunlop WinterSport 3D.
Namontoval som spodny kryt motora, ktory sa dava tusim len na dvojlitre, mozno aj na diesely.. to neviem presne. Motor sa potom menej spini.

*** Eibach Pro Kit ***
Auto prijemne stvrdlo, nenaklana sa na zakrutach aj pri prudsom brzdeni. Je to vyhoda ak vozite na sedadle spolujazdca spomalovac, mozete ist do zakrut rychlejsie bez toho aby si to vsimol-a :) Komfort pritom vobec neutrpel.

*** Kryt pod kapotu ***
Kupil som kryt motora pod kapotu, ktory sa standardne pouziva v dieselovych verziach, kapota je vsak rovnaka, takze pasuje. Hluk od motora sa znizil, co potesi hlavne pri ustalenych rychlostiach vo vyssich otackach (na dialnici).

*** Folie ***
Dal som si nalepit folie, aby synovi (resp. komukolvek kto sedi vzadu) nesvietilo slnko..

*** Eibach Pro Spacer ***
Na zadne kolesa som namontoval distancne podlozky Eibach Pro Spacer, kedze kolesa su v zaklade trocha utopene a podarilo sa mi podlozky ziskat za rozumnu cenu.

*** K&N vzduchovy filter ***
Bavlneny vzduchovy filter pre moj Focus sa zacal vyrabat len nedavno, toto je dovoz z USA. Instalacia je jednoducha, odsrobovat kryt airboxu, vytiahnut stary filter, vlozit novy, zasrobovat airbox. Po nainstalovani trocha zhrubol zvuk motora a subjektivne sa zlepsil krutiaci moment v nizsich otackach, okolo 2000 rpm. Cize odporucam kazdemu :D

*** Planujem ***
- predbezne nic.. uvidi sa ci budu volne nejake prachy ;)

19.5.2010 10:28

Nove pneu

Prezul som na nove letne pneu Pirelli PZero Nero, 225/40 R18. Stare Bridgestone Potenza RE050A boli uz pred smrtou, dost hucali a na vode mali problemy kvoli chybajucemu dezenu..

19.11.2009 08:23

Cistenie K&N filtra

Odhodlal som sa na cistenie K&N vzduchoveho filtra. Zakupil som cistiaci prostriedok, kod vyrobku 99-5003. Tento pozostava zo "samponu" a impregnacneho oleja. Po aplikovani samponu sa stratila cast ciernej vrstvy, ktorou bol filter pokryty, nie vsak cela. Minul som asi 1/3 flasticky, pre lepsiu farbu je potrebne pouzit viac. Potom som filter nechal vysusit a naimpregnoval olejom v spreji. Voila, mam pokoj aspon dalsich 50000 km.

16.6.2009 01:57

Euroring

Spolu s partiou nadsencov som si bol cez vikend zajazdit na okruhu www.euroring.hu v Madarsku. Bol to velmi prijemny vylet, ktory si urcite este zopakujeme. Fotky coskoro.

16.6.2009 01:57

Tmave svetla

Vymenil som predne svetla za rovnake ale s tmavym pozadim, davali sa do verzie Sport. Takto cele auto viac ladi do modro-cierna.

16.5.2009 19:18

Nove kolesa

Tak a je to tu, nove kolesa su konecne na aute.. Su to Team Dynamics Pro Race 1.2, 8x18, pneu Bridgestone Potenza RE050A, 225/40 R18. Co na ne poviete?
Zaroven som absolvoval prehliadku po 40000 km. Po vycisteni KN vzduchoveho filtra zvuk opet pekne zhrubol, hlavne v nizsich otackach.. Tak sa mi to paci :)

15.4.2009 10:29

letne pneu

Kedze 18" kolesa su zatial v nedohladne, bol som nuteny prezut na 16"-ky ktore pouzivam na zimu letne pneu, kupil som na inzerat jazdene Bridgestone Turanza, dezen asi 3-4 mm. Neskor napisem nejake pocity z nich.

6.2.2009 11:43

kolesa

objednane 18" kolesa na leto, pneu budu Bridgestone Potenza.. uz sa velmi tesim

13.11.2008 00:00

Prezute, zimne pneu Dunlop WinterSport 3D 205/55 R16, disky alu Ford.

24.7.2008 00:00

Absolvoval som prvu servisnu prehliadku po 20000 km, sucasne som si dal namontovat struny Eibach Pro Kit. Nove foto v galerii!

7.7.2008 00:00

Spolu s kolegami z ford-focus.cz som si bol dat odmerat priebeh vykonu a krutiaceho momentu motora mojho auta vo firme Profituning v BA. Graf je prilozeny medzi obrazkami, som vcelku spokojny, ale ten prepad okolo 3000 otacok by mohol byt mensi, alebo ziadny :D
Pristup pracovnika firmy Profituning povazujem za velmi profesionaly, ba az priatelsky a firmu vrele odporucam.
Namerane hodnoty max. vykonu a max. krutiaceho momentu mam uvedene aj v sumari auta v hornej casti stranky.

4.5.2008 00:00

Namontovane podlozky pod kolesa Eibach Pro Spacer do zadu.

1.5.2008 00:00

Namontovana vlozka vzduchoveho filtra K&N.
Kupene struny Eibach Pro Kit, podlozky pod kolesa (dam do zadu) Eibach Pro Spacer.

11.4.2008 00:00

Tak, mam folie.

26.3.2008 00:00

Mal som na displeji radia nejake skrabance, odstranil som ich pomocou pasty Displex. Fotky mozem dodat na poziadanie.

4.2.2008 00:00

Namontovany kryt pod kapotu, original sa dava len na dieselove motory, avsak kapota je taka ista takze pasuje. Vyrazne tlmi hluk motora, hlavne pri vyssich rychlostiach (na dialnici)

1.2.2008 00:00

Oprava celneho skla - kamienok spravil malu dierku. Opravene za 700 Sk, nastastie droty vyhrievania neboli poskodene takze vsetko funguje ako ma.

18.10.2007 00:00

Kupil som zimne gumy Dunlop Winter Sport 3D 195/65 R15, aj plechove disky.. hadam to nebude vyzerat az tak zle.. ved uvidime.

5.9.2007 00:00

Namontovane bezpecnostne matice na kolesa. Vdaka http://moje.auto.cz/user/zirafak11

1.9.2007 00:00

Pridane ID sluzby spritmonitor.de. Zatial jazdim len druhu nadrz, teraz som dal Shell V-Power.. Prvu nadrz som mal za 7, auto som moc nevytacal, tak do 4500 rpm.. Teraz som meral jazdu z NR do SC, v obci som dodrziaval rychlost, mimo obce tak do 110 a mal som 6.4.

25.8.2007 00:00

Pridane fotky z vyletu v Cunove (fotene mobilom).

Další vozy Ford Focus

Po skoro 2 rokoch bez poruchy.

Je to kombik a (myslim ze) najsirsie auto vo svojej triede.

No comment, s Eibach Pro Kit a 18" kolesami 2x No comment.

Trochu lepsie odhlucnenie kabiny by vsak nezaskodilo, hlavne na horsich cestach pocut hluk od pneu a tiez hluk motora pri vyssich otackach, napr 140 km/h a 4000 RPM.

Zatial len benzin, pneu a pravidelne servisy. Spotreba je ocakavana.

Original Ford diely dost drahe.

Myslim ze je umerny objemu, 1 bod strhnem za vykon v nizsich otackach, do 2000 RPM.

Zalezi od stylu jazdy, da sa jazdit aj za 6 aj 10 litrov. U mna je mimo mesta okolo 6-7, dialnica 8-9, v kombinacii nieco nad 7.

Hlucnejsi vo vyssich otackach, pri zrychlovani nevadi, horsie je na dialnici.

Su z prijemneho materialu, ale vidiet na nich vsetky omrvinky a vlasy. Treba udrziavat. A staticka elektrina.. Mohli by mat lepsie bocne vedenie.

Nastup dost pozvolny, ale ked sa poriadne prislapi brzdi skvele.

Pre rodinu s dietatom postacujuci, velky podorys, bez nakladacej hrany.