kuko (muž 45 let) Poslat zprávu

Citroën Xsara

Citroën Xsara, foto 1 Citroën Xsara, foto 2 Citroën Xsara, foto 3 Citroën Xsara, foto 4 Citroën Xsara, foto 5 Citroën Xsara, foto 6 Citroën Xsara, foto 7 Citroën Xsara, foto 8
Citroën Xsara, foto 9 Citroën Xsara, foto 10 Citroën Xsara, foto 11 Citroën Xsara, foto 12 Citroën Xsara, foto 14 Citroën Xsara, foto 15 Citroën Xsara, foto 16 Citroën Xsara, foto 17

Přezdívka auta Ksara Rok výroby 2001 Koupeno ojeté najeto [km]:128500 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1360 výkon [kW]: 55 maximální rychlost [km/h]: 172 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 15 zavazadlový prostor [l]: 408 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.5

Toto nie je recenzia na nejakú novinku, ani nejakého vymazleného upraveného auta, ale skôr každodenné postrehy a skúsenosti bežného uživateľa, ktorý sa k limitom ani len nepriblížil. Ponuka ojazdených Xsar je relatívne široká, ceny sú tiež viac než priaznivé, takže možno niekomu pomôžu moje poznámky pri výbere auta.

História

Citroen Xsara, zástupca nižšej strednej triedy. Uvedený na trh v roku 1997 vo verzii liftback, následne aj kombi Break a „coupé“ VTS a nakoniec veľmi úspešné MPV Xsara Picasso, ktoré sa vyrábalo až do minulého roku. Jeho predchodcom bol model ZX uvedený koncom 80-tých rokov, a po ukončení výroby v 2004 ho nahradil model C4 (údajne ďalej bežala výroba v Číně, určite tam stále vyrábajú modifikovanú ZX).

Pokračoval na základoch položených predcházajúcim modelom ZX – nekonfliktný dizajn, zameranie na komfortné jazdné vlastnosti a užitné vlastnosti, minimum extravagancií. Nenájdete v ňom hydra podvozok, jedine snáď športový derivát VTS vybočuje z rady svojím upraveným (pritvrdeným) nastavením.

V roku 2000 prebehol veľký F/L ktorý zjednotil prednú masku s v tej dobe novou C5. Následne absolvoval model ešte menší F/L v roku 2003, ktorý priniesol napríklad upravený predný nárazník (najviditeľnejšia zmena – vyčlenenie mlhoviek z hlavných svetlometov a ich zapracovanie do spodnej časti nárazníka).

Motorizácie – model sa ponúkal so štandardnou paletou motorov, podobných ako u konkurencie. Takže v benzinoch 1.4/1.6/1.8/2.0/2.0VTS a klasická naftová atmosféra 1.9 spolu s turbodieslovými 1.9/2.0. Po F/L bola 1.6 nahradená novou 16v verziou, 1.8 vypadla z ponuky a medzi naftami sa objavili nové HDI varianty – 2.0HDI a 1.4HDI.

K dispozícii bol samozrejme aj automat, 4stupňový, ktorý sa považuje za nadpriemerne spoľahlivý.

A kto vlastne predstavoval priamu konkurenciu? Peugeot 306, Renault Megane I, VW Golf IV, Opel Astra G, Ford Focus I, Fiat Brava, ale aj Škoda Octávia I.

Ako som sa k autu dostal

Po presťahovaní na vidiek sme riešili potrebu zakúpenia druhého vozidla. Určené malo byť čisto na dochádzanie za prácou do mesta, ročný nájazd 5-10tis. Km. Ešte než sme začali zvažovať varianty, náhoda nám dopriala práve Xsaru. Auto zakúpil ako nové moj svokor, od neho po 4 rokoch prešlo k švagrovi a on práve v tej dobe hľadal nový voz ako náhradu za Xsaru. Takže bola tu Xsara 1.4 benzin, s jasnou históriou, servisovaná v autorizovaných servisoch (posledný veľký servis pri 105tis. Km pol roka pred kúpou), vo výbornom stave.

Dizajn
Jedná sa o model z prvého roku po veľkom F/L, teda 2001. Osobne sa mi predná maska páči viac ako pred F/L, vertikálna orientácia svetiel miesto horizontálnej auto oživila. Inak je to klasický 5 dverový liftback (alebo hatchback, ak chcete), najlepšie ho vystihujú asi pojmy ako „nekonfliktný“, „striedmy“, „príjemný“. Žiadnu extravaganciu tu nehľadajte, skor nenápadnosť, ale zároveň voz nie je úplne tuctový a svojím sposobom je jeho výzor až milý a pekný. Veľmi sa mi páči hlavne zadná časť vozidla. Náš kúsok je v klasickej striebornej, ale osobne sa mi na Xsaru viac hodia tmavé farby – tmavo zelená metalíza je asi zatiaľ najlepšia čo som videl, sýto modrá je tiež slušná, čierna je raritná, bordová tiež fajn. Raz som videl aj nádhernú bielu v kombíku, asi z posledného roku výroby.
Z modelovej rady sa mi najviac páči kombík. Jeho zadná časť so svetlami je veľmi vyvážená a aj po rokoch nevyzerá vobec zastaralo.

Výbava
Na dnešné pomery relatívne slabá – 2x airbag, ABS, posilovač riadenia, mlhovky, všetky okná (predné s jednodotykovým ovládaním) + spätné zrkadlá v elektrike, centrál s diaľkovým ovládaním, 12V zásuvka a nejaké extra úložné schránky.
Medzi prístrojmi potom nájdeme výstražné ikonky na nezapnutý bezpečnostný pás – našťastie len svieti a neobťažuje zvukovou výstrahou, ako aj výstrahu na nezavreté dvere – upozorňuje tiež krátkým pípnutím a zabudnuté zapnuté svetlá.

Natvrdo pre tvrďákov – plasty palubnej desky sú komplet tvrdé. Možno to nevyzerá moderne, možno nechutia ako z Michelinskej reštiky, ale údržba je veľmi jednoduchá, ich trvanlivosť veľmi dobrá (aj po 10 rokoch vyzerajú skutočne dobre) a najma palubka nevŕzga! Leto/zima, prudká zákruta, výmoly – palubka je ticho. Trošku povŕzgávajú sedačky a dosť vŕzga plastový diel, v ktorom je uchytené plató nad kufrom. Lesklý čierny plast sa niekedy odráža v čelnom skle.
Samotné spracovanie interiéru a použité materiály hodnotím nadpriemerne. Problém s lícovaním neregistrujem, materiály (sedačka, palubka, čalúnenie) vyzerajú aj po toľkých rokoch zachovalo a neopotrebovane. Všetky ovládače sú plne funkčné, nič neodpadlo ani sa nepokazilo.
Palubka je v starom štýle – budíky nie sú utopené v „kelímkoch“ ale sú pohromade v kapličke, nad ktorou sa vinie palubka v tvare obráteného U. Nájdeme tu klasicky rýchlomer, otáčkomer, stav paliva, a teplotu chladiacek kvapaliny.
Vľavo pod volantom je ovládanie spätných zrkadiel a nastavenie svetlometov. Pod výduchmi ventilácie je stredový panel, kde je zabudované továrenské autorádio s PC, pod nimi ovládače ventilácie a ďalej dole ovládanie okien. Následuje obligátny zapalovač.
K ovládanie okien – zo začiatku som si chvíľu zvykal na toto riešenie, všetky autá s ktorými som doteraz jazdil to mali klasicky na dverách. Tu sú 4 samostatné ovládače uprostred, takže na všetky dosiahne pohodlne vodič aj spolujazdec + 2 ovládače pre zadný pár okien sú aj zo zadnej strany stredového tunela medzi prednými sedadlami. Osobne toto riešenie považujem za skutočne príjemné – nemusím pri sťahovaní okien meniť ruku na volante a ľahko na ovládače dosiahnem z radiacej páky.
Ventilácia – regulácia vnútorného/vonkajšieho okruhu prebieha na kruhovom ovládači spojenom s intenzitou (naľavo uzavretý okruh a stupne intenzity, napravo otvorený okruh), takže nemusím najprv zmeniť okruh a potom následne upraviť intenzitu, ale rovno prepnem na požadovanú intenzitu aj typ okruhu. Regulácia kúrenia je nie úplne dokonalá a nájsť optimum je najma v zime docela problém – chvíľu kúri ako blázon, potom zase nie, takže je to neustále ladenie. Samotný nábeh kúrenie je naopak veľmi rýchly - keď škrabem okná, tak po 2-3 minútach sa začne objavovať teplo, ak nie a rovno vyrazím, tak vačšinou po 2-3 kilometroch.
Ovládanie svetiel je po francúzsky na ľavej páčke, ovládanie stieračov na pravej.
Radiaca páka je celkom malá, pekne uchytená v koženkovej manžete.
Podsvietenie je zelené, ručičky prístrojov sú biele. Cez deň je podstvietenie prakticky neviditeľné, ale v noci je veľmi pekné a prehľadné.
Továrenské rádio s kazetovou mechanikou dokáže prečítať názov stanice, reproduktory vo dverách a v rohoch palubovky sú ale podpriemerné. Už pri bežných rýchlostiach mimo obec nestíhajú. Rádio samo pri určitej rýchlosti zvýši hlasitosť, pri znížení rýchlosti (a hluku) zase opačne stlmí.
Tlačítka ovládania sú dostatočne velké a od seba vzdialené, takže nehrozí nechcené aktivovanie iného čudlíku.
Samostatný ovládač na rádio je umiestnený aj vpravo pod volantom, ani neviem aké všetky funkcie má, lebo hlasitosť ovládam cez hlavný panel a nič iné prakticky neriešim. Tento ovládač je u Citroenu značne obľúbený (minimálne automobilkou samotnou), lebo sa dá nájsť aj v najnovšej C4 a C5....

Sedačky sú potiahnuté modrosivou látkou (asi velúr), ktorá je nadpriemerne odolná a zároveň príjemná na dotyk. Zadné strany predných sedačiek sú z koženky – dobrá vychytávka, ak napr. vzadu vozíte deti - a sú v nich kapsy na mapy napr.
Samotné sedačky sú mäkké, mäkké a ešte raz mäkké. Bočné vedenie na nich sice opticky nájdete, ale v reálnej prevádzke po ňom prakticky nie je ani stopa. Sedačky sú uchytené celkom nízko, takže vystupovanie po dlhšom rozvaľovaní sa v pohodlnom gaučíku začína byť s pribúdajúcim vekom namáhavejšie.
Priestorová ponuka vpredu je dostatočná, vzadu v rámci svojej triedy tiež nadpriemerná. Čo sa týka usadenia 3 dospelých osôb dozadu – dá sa to prežiť, ale na dlhé cestovanie to určite nie je. Strecha sa začíná zvažovať až prakticky nad sedadlami, takže aj výškový priestor vzadu je bezproblémový.

Odkladacie priestory – kapsy vo všetkých dverách, 2x zavretá v predných dverách pod opierkou na ruku, 1x otvorená na drobnosti v palubke, 1x zavretá v dolnej časti palubky, 1x zavretá medzi sedačkami (v podobe falošnej lakťovej opierky) + klasická schránka pred spolujazdcom, skor menšia.

Kufor – ofiko 408 litrov, pravidelný tvar, vysoká nakladacia hrana. V miestach rozšírenia za podbehmi sú namontované uchytávacie prúžky – do toho priestoru napr. môžete postaviť lekárničku a prichytiť ju, aby nelietala po kufri. Komplet celý priestor je čalúnený. Ja v ňom mám ešte gumovú vložku, ktorá je uprostred zdrsnená aby na nej držali menšie predmety. Piate dvere majú madlo, takže sa dajú zavrieť bez ušpinenia. Otvárajú sa vysoko, teda nehrozí úder do hlavy.
Pravdupovediac neviem, či po sklopení zadných sedačiek vznikne rovná plocha – nikdy som to nepotreboval.

Benzínový štvorvalec, 1360cm, 8v, 55kW/75k. Je to evolúcia osvedčenej klasickej PSA jednotky, používanej v rôznych verziách už napr. aj v ZX, alebo Pežote 306. Do 2tis./min prakticky mŕtvy, potom sa začne zbierať (rast otáčok nie je nijak extrémne rýchly, skôr rozvážny), ožíva okolo 3tis./min, potom celkom slušne ťahá a nad 4,5tis./min. už veľmi nemá význam ho točiť. V meste jazdím prakticky stále medzi 2 a 3tis./min.
Zvuk motora je celkom príjemný (asi mám menšiu dierku vo výfuku, takže je až trošku športový...), samozrejme nad 3tis/min začne byť citeľne hlučnejší.
Xsara je sice ešte celkom ľahká, napriek tomu tento základný motor je skutočne dostatočný tak do mesta, prípadne mimo diaľnice. Ak je vozidlo plne obsadené, stráca veľmi rýchlo dych.
Na ďialnicu som sa dostal párkrát, udržovať stabilných 140km/h nie je problém, samozrejme pred dlhším stúpaním je dobré nabrať trošku rýchlosti. Spomalenie napr. za kamiónom znamená nutnosť podradiť.
Spojka zaberá rýchlo (nízko nad podlahou). Plyn je klasický cez lanko, takže reakcie nie sú opozdené ako u elektronickej varianty.

Prevodovka

Manuál 5-stupňová. Ak existujú nejaké klišé o francúzskych prevodovkách, tak táto ich dokonale splňuje. Prvých pár týždňov som si fakt musel zvykať – hlavne radenie za 1 niekedy drhlo, zmena prevodov potrebuje viac sily, je tam cítiť mechanické trenie, prevody sú dlhšie, páka aj pri zaradenom stupni kvedlá kľudne o 5cm na každú stranu.
Po čase som si zvykol a vychytal postupy, takže teraz už radím hladko a bezproblémovo. Viem kde mám trošku pritlačiť, kde trošku viac potiahnúť. Nikdy sa mi ale nestalo, že by som netrafil vybraný rýchlostný stupeň.
Silnejšie stránky – nie je ich veľa, ale v porovnaní s Meganom r.05 ktorým tiež jazdím je to napr. rýchlejšie zohriatie oleja v prevodovke v zime, a tiež lepšia synchronizácie pre prvý rýchlostný stupeň. Kým v Megane mi nepustí zaradiť za 1 dokiaľ prakticky nestojím, Xsara to už pri minimálnej rýchlosti zvláda v pohode.
Samotné odstupňovanie je celkom príjemné – jednotka je dlhšia a je aj lepšie ju viac vytočiť, pretože pri preradení spadnú otáčky minimálne o 1tis. a dvojka by sa potom ťažšie zbierala z nízkych otáčok. Mestkú 50tku dávám vačšinou za 3, 4-ku od zhruba 60tky, -5ku od 70tky. Pri predbiehaní je podradenie nutnosťou (ak teda nemáte voľnú cestu a fúru času).
Mám podozrenie, že prevodovka má akúsi formu umelej inteligencie – pri pár pokusoch o „športovejšiu“ jazdu (rozumej snaha o rýchlejšie preradenie) som bol z jej strany vždy sabotovaný a just to išlo ešte pomalšie ako normálne. Naopak, keď som kvoli nejakej vynútenej situácii rýchlo potreboval preradiť, tak sa to skutočne podarilo veľmi efektne.

Podvozok

Klasika, žiadny multilink. Ladené silne do mäkka a komfortu. Mne to absolútne vyhovuje, auto sa pohupuje, v zákrutách sa výrazne nakláňa. Držanie stopy v ostrých zákrutách (myslím samozrejme mesto, žiadne serpentíny v horách) je ale veľmi dobré a myslím, že vždy skôr zasiahne pud sebazáchovy (vyhecovaný silným náklonom) ako limit podvozku. Je to trošku paradox, ale vysvetlenie može byť v konštrukcii zadnej nápravy – veľmi krátke vlečené ramená, pérované priečnymi torznými tyčami, pasívne priraďovanie zadných kolies v zákrute, vyrovnávajúce prirodzenú nedotáčavosť (zdroj autorevue.cz). Prosto a jednoducho – vjazd do zákruty (napríklad 90stupňovej), auto sa silne nakloní na stranu, musíte sa pevne chytiť volantu, inak sa kľžete v sedačke tiež, následuje presun obsahu žalúdka a nepríjemný pocit v hlave, ale kto vydrží, ten vyhrá, lebo auto skutočne drží stopu a prakticky nie sú potrebné korekcie volantom a aj samotná nedotáčavosť je minimálna. Ale samozrejme menšia nájazdová rýchlosť je vždy príjemnejšia.
Pri vyšších rýchlostiach je stabilita slabšia, auto má tendenciu plávať (napr. pri bočnom vetre, alebo vo vzduchovej kapse vedľa kamióna) a sú nutné častejšie korekcie volantom.
Bohužiaľ je hlavne zadná náprava celkom hlučná, takže jazda po mestských výmoloch, kanáloch a pod. je spojená s ranami prenikajúcimi do interiéru. Séria dier dokáže celkom rýchlo rozhádzať stabilitu a ľahký zadok začne odskakovať.

Jazda

Jazda so Xsarou je čistá esencia antišportovna. Kombinácia makkých pružín, silných bočných náklonov, húpavej jazdy podporenej makkými sedačkami bez bočného vedenia a minimálne komunikatívneho riadenia može u niektorých slabších jedincov, odchovaných na Focusoch a Civicoch, zapríčiniť až prejavy nevoľnosti.
Kto si naopak užívá cestovanie s dostatkom priestoru, príjemným sedením, húpavého prejazdu nerovností a nepotrebuje pri točení volantom zároveň posilovať ručné svaly, tomu Xsara toto všetko dopraje vrchovate. Aký veľký je to rozdiel, svedčia aj moje osobné skúsenosti – pri presadnutí do Meganu mám vždy pár kilometrov pocit, že to auto je tvrdé a sedačky zbytočne utiahnuté okolo tela (akorát posilovač má Megane ešte silnější).
Naladenie posilovača riadenia je trochu divné – v malých rýchlostiach je celkom tuhý, pri vyšších naopak až veľmi gumový. Ovládanie je také priemerné, nemastné, neslané, aj keď musím uznať, že celkom presné.
Štandardný rozmer pneu je 195/55 R15. Na zimu som nazul 185/65 R15 a autu to viac než prospelo – lepšie tlmí nerovnosti (predsa len viac hmoty/gumy), aj ovládanie je príjemnejšie, a zároveň som nepocítil zhoršenie ohľadne držania stopy.
Brzdy sú priemerné, celkom dobre dávkovateľné. ABS je nastavené rozumne, takže nezasahuje pri každom prudšom zabrzdení.
Odhlučnenie je slušné. Samozrejme vytáčanie motora znamená viac rámusu, ale pri bežnej rýchlosti na okreskách je auto príjemne tiché.

Prevádzka

Auto som kupoval pri cca 108tis. Km, takže som vedel, že pri 120tis. ma čakajú rozvody, sviečky a pod.
Pri 118tis. km som si u známeho nechal urobiť rozvody + olej s filtrami (cca. 7000Kč).
Ostatné veci som poriešil svojpomocne – sviečky, vzduchový filter, baterka (v zime auto cca 3 mesiace stálo a ja blbec som tam nechal baterku... no ale aj tak vydržala 9 rokov, takže OK) a lekárnička (cca. 1900Kč).
Tento rok je plánovaný znova olej, brzdovka, a nechám si skontrolovať brzdy či sú ok a asi ten výfuk, ale snáď to bude len utesnenie.
K tomu som dokúpil pred zimou novú sadu pneu.
Za predcházajúcích osem rokov okrem bežného servisu sa extra menili len nejaké drobnosti na prednej náprave, chladič (prerazený kameňom od kamióna) a alternátor (po snehovej kalamite, v autorizáku bolo viac Xsar s tým problémom v rovnakom čase, bolo to poslednú zimu než som ju kúpil).

Pár postrehov z každodenného života

Kapota motora má plynové vzpery. Prístup k častiam motoru, kde zvládnem údržbu (filter, sviečky...) je dobrý. Nádrž na ostrekovač je trošku utopená.
Výhľad dozadu je obmedzený, predsa len zadné okno je docela malé.
Výborné sú ostrekovače čelného skla – voda sa rozstriekne na celé sklo a aj stierače sú veľmi efektívne (ešte stará klasika – majú 4 prítlačné miesta, nie len jedno ako tie moderné....)
Naopak cyklovanie stieračov je nič moc. Prvý stupeň na dlhé intervaly, druhý stupeň je už rýchly, tretí bleskový. Kľudne by som pridal dva ďalšie medzistupne. Sú však inteligentné a pri zastavení napr. na semaforoch sa frekvencia zníži, a tiež pri zaradení spiatočky sa automaticky spustí zadný stierač.
V zime som mal (najme keď je viac ľudí v aute) problém s mlžením bočných okien a zadného okna. Pod čelným sklom sú ofuky po celej dlžke, takže tu to bolo ok.
Podobne pri jazde v zime alebo v daždi sa silne špiní spätné zrkadlo a okno na vodičových dverách.
Rezerva je umiestnená zvonka pod kufrom. Nie je to ideálne riešenie, už to mám nacvičené, ale naprvýkrát, a hneď naostro, to bol hard-core.
Zaujímavo riešené sú svetlá – v jednom telese sú integrované aj mlhovky. To bola aj hlavná výtka, vraj sú vysoko nad vozovkou a neplnia dobre účel, preto boli pri ďalšom menšom F/L presunuté pod nárazník.
Výmena žiaroviek – asi ako pri každom modernejšom aute je to gymnastické cvičenie na ruky. Zatiaľ mi odišla jedna stretávačka. Bolo to večer cestou z práce, tak som sa ráno stavil v servise. Mechanik to zvládol asi za 5 minút a zistil, že odišli aj obe parkovačky. Šikulovia by to určite zvládli vymeniť tiež, ja radšej keď bude pekné počasie čiastočne odstrojím predný nárazník.
Kĺúč s diaľkovým ovládaním je poplatný dobe, takže by sa dal použiť aj ako menšia zbraň.
Parkovanie cez zrkadlá je celkom jednoduché, zadok auta je dobre viditeľný.

Spotreba

Absolútnu vačšinu času trávi Xsara pendlovaním medzi vidiekom a mestom a následným poskakovaním po meste. Spotreba sa v lete udržuje okolo 7l, s tým že napr. cez prázdniny pri menšej premávke som sa dostal až k 6.7l, naopak v zime a pri kolónach vystupuje na 8.0/8.3l. Jazdím na pohodu, žiadne preteky medzi semafórmi.
Minulý rok som absolvoval dve dlhšie cesty po diaľnici, spotreba sa pohybovala medzi 7.0/7.5l.
Dlhodobá spotreba sa pohybuje tesne pod 7.5l.

- spoľahlivosť
- nízke prevádzkové náklady
- pohodlné sedačky a podvozok
- slušný priestor
- veľký a praktický kufor
- dobre spracovaný interiér
- nezáujem zlodejov

- radenie a čiastočne riadenie
- hlučnejší podvozok
- slabší motor

Čo nezvládnem sám, s tým otravujem známeho, ktorý má menší servis a kamarátske ceny. Náhradné diely (spotrebák) zase beriem od iného známeho, ktorý obchoduje s autodoplňkami, takže za veľkoobchodné ceny. Určite však existuje široký výber aftermarketu (keď sme menili rozvody, ponúkal mi asi od 3-4 výrobcov). S komplikovanejším problémom by som určite zašiel za nejakým špecialistom, buď vyslovene na Citroeny, alebo min. na francúzske autá. Je ich dosť a aj ceny majú slušné.

Servisné intervaly predpísané výrobcom sú +/- štandardné. Olej 1x do roka alebo tuším 20tis. Km, vzduchový filter 1x 2 roky, palivový filter 1x 60tis.Km, brzdovka 1x 2 roky, sviečky 1x 60tis Km. Zaujímavé sú rozvody – 10 rokov alebo 120tis.Km. Hlavne ten časový rozmer je v súčasnosti už docela raritný.

Celkovo je Xsara považovaná za nadpriemerne spoľahlivý model. Opotrebenie asi najviac potrápi podvozok (najmä zadnú nápravu, kde pri zaťažovaní to často končí nutnosťou repasovať, auto si sadne a kolesá sú do A). Motory sú relatívne jednoduché, možno začínajúca generácia HDI mohla mať problémy s horšou kvalitou nafty. Častý problém francúzských áut zo začiatku nového tisícročia – elektronika/elektrické inštalácia, sa tu ešte neprejavujú masívne (nakonie je to ešte auto pôvodom z roku 1997). Dočítal som sa ešte o problémoch s únikom oleja zo serva posilovača riadenia a koróziou výfukov, alebo častejším praskaním žiaroviek.

Príjemné. Predaj sme zapili, našiel som mu nové auto, takže všetko OK.

Nepríjemné bolo akorát prehlásenie do ČR, keď na Slovensku som musel absolvovať Kontrolu originality a za tento špás vysoliť 90Euri (bez dokladu samozrejme). Samotné prihlásenie s STK v ČR už bolo bezproblémové.

10.5.2011 09:26

Xsara je na prodej!

Zdar. Takže plán se trochu změnil a Xsara je na prodej. Cena k jednání 70000Kč, volejte 607555548, případně email: kupkatomas28@centrum.cz.

Další vozy Citroën Xsara

Zatiaľ žiadna porucha

Pre moje potreby absolútna

Samozrejme to stačí, ale kľudne by som bral aj vačšie

Na pohodu, žiadna autokára

Až na hlučnejšiu zadnú nápravu presne podľa môjho gusta

prijateľné

zatiaľ som nič vážne neriešil, ale spotrebák je +/- na bežných cenách

niečo tam je, do mesta to stačí, ale radšej mať 200k a nevyužiť to ako keď naopak majú chýbať však

No, keby to benzín radšej vyrábalo a nežralo mohlo to byť aj za 11

viac otáčok, viac rámusu, menej otáčok, ticho

super pohodlné, trošku bočného vedenia a boli by dokonalé

priemerné

pravidelný tvar, dostatočne veľký, dobre prístupný