Hyundai Ioniq Electric 28kWh Premium

Hyundai Ioniq, foto 1 Hyundai Ioniq, foto 2 Hyundai Ioniq, foto 3 Hyundai Ioniq, foto 4 Hyundai Ioniq, foto 5 Hyundai Ioniq, foto 6 Hyundai Ioniq, foto 7 Hyundai Ioniq, foto 8
Hyundai Ioniq, foto 9 Hyundai Ioniq, foto 10 Hyundai Ioniq, foto 11 Hyundai Ioniq, foto 12 Hyundai Ioniq, foto 13 Hyundai Ioniq, foto 14 Hyundai Ioniq, foto 15 Hyundai Ioniq, foto 16 Hyundai Ioniq, foto 17 Hyundai Ioniq, foto 18 Hyundai Ioniq, foto 19 Hyundai Ioniq, foto 20 Hyundai Ioniq, foto 21 Hyundai Ioniq, foto 22 Hyundai Ioniq, foto 23 Hyundai Ioniq, foto 24 Hyundai Ioniq, foto 25 Hyundai Ioniq, foto 26 Hyundai Ioniq, foto 27 Hyundai Ioniq, foto 28 Hyundai Ioniq, foto 29 Hyundai Ioniq, foto 30 Hyundai Ioniq, foto 31 Hyundai Ioniq, foto 32 Hyundai Ioniq, foto 33

Přezdívka auta Ioniq Rok výroby 2018 Koupeno ojeté najeto [km]:19750 palivo: elektřina výkon [kW]: 88 kroutící moment [Nm]: 295 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9.9 maximální rychlost [km/h]: 166 počet rychlostí: 1 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 357 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 11.5 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Hyundai Ioniq Electric 28kWh Premium

Elektrické auto. Už keď som videl prvé jazdy elektromobilu v Monte Carle vééľmi vééľmi dávno v televízii, zapáčila sa mi táto myšlienka s tým, že si raz v budúcnosti také auto kúpim (bola to prvá Tesla Roadster). Wow, auto len a len na elektrinu, žiadne tankovanie, žiadny smrad a žiadny hluk... Keď som v roku 2014 kupoval prvé auto do rodiny – Toyotu Prius III 2010 (Toyota Prius III Executive (PALO-Prius) | MOJE.AUTO.CZ), rozmýšľal som aspoň nad Plug-in hybridom, jazdiť si aspoň niekoľko desiatok km na elektrinu. Avšak aj pluginy boli v tých časoch veľmi drahé, tobôž Tesla Model S.
Áno a teraz po dlhých rokoch sme sa aj my konečne dočkali po tom, čo si brat zakúpil novučičkú Teslu Model 3 SR+ (Tesla 3 Model 3 SR+ (Peto02) | MOJE.AUTO.CZ) pred rokom a pol. Tak, ako som už dávnejšie avizoval (20/08/2019: „Priusik si toho zazil dost, no stale musi vydrzat aspon dalsie dva roky, dokym neklesne cena EV.“) v novinkách recenzie na našu Toyotu Prius III, čakal som, kým klesnú ceny jazdených elektrických áut na prijateľnú úroveň. Mobile.de som začal podrobnejšie sledovať koncom roka 2019 a keďže ceny jazdených Ioniqov klesali v priemere 500 EUR / mesiac v decembri 2020 konečne klesli pod mnou stanovenú psychologickú hranicu 20 000 Eur za 2-3 ročné auto s maximálne 30-40 000 km. Pôvodne som chcel kupovať auto, až keď sa situácia okolo COVID-19 stabilizuje, no začiatkom februára sa objavil súkromný inzerát z Rakúska na Ioniq (dnes už naše auto), ktorý vyzeral perfektne:

Hyundai Ioniq EV 28kWh Premium, prvá registrácia 03/2018, 19 750km a cena 19 800 EUR.

Keďže však žijem a bývam momentálne vo Fínsku, našiel som si človeka, ktorý dováža autá z AT/DE. Ten mi to celé vytelefonoval, doviezol auto a vybavil skoro všetky papiere. Aj s platbou za značky (2*33 Eur), ma celá procedúra dovozu z Rakúska vyšla na 850 Eur, čo je ešte nižšia cena ako keď som si sám osobne doviezol náš Prius z Nemecka. Od bývalého majiteľa som ešte za 400 Eur zakúpil druhú sadu kolies s pneumatikami (mal tam fungl nové zimné pneu, tak sa toho pôvodne nechcel zbaviť len tak). Auto bolo zaregistrované na Slovenské značky 04/03/2021.

Auto.
Máme tak skoro nový elektromobil druhej generácie, ktorému okrem väčšieho dojazdu nič nechýba. Šedá metalíza v Rakúskych aj Slovenských papieroch, hoc oficiálne sa farba volá Aurora Silver nie je nič extra, no keďže máme šedého Priusíka, bez problémov...aspoň tak „nekričí“ ta predná tmavošedá maska. Výbava Premium obsahuje úplne všetko okrem strešného okna. Vypichnem len: Tepelné čerpadlo, celokožený interiér s vyhrievanými prednými aj zadnými sedadlami, predné sedadlá aj ventilované, sedadlo vodiča elektricky nastaviteľné s 2 pamäťami, vyhrievaný volant (veľmi dobrá vec), všetci možní jazdní asistenti – adaptívny tempomat, ktorý ide až do zastavenia a rozbehne sa na klik na volante, sledovanie vybočenia pruhov, mŕtvy uhol (aj v spätných zrkadlách), asistent brzdenia pri kolízii, asistent udržiavania v pruhu - auto samo otáča volantom (akoby slabší autopilot), výduchy ventilácie aj vzadu, dvojzónová AC je samozrejmosť, LED svetlomety, cúvacia kamera, parkovacie senzory vpredu/vzadu, elektricky sklápateľné spätné zrkadlá, bezdrôtové nabíjanie smartphonu atď. Oproti najnovším autám chýbajú asi len matrix LED svetlá a appka na spojenie auta s mobilom (čo je štandard v moderných EV). Auto je ešte 2 roky v záruke a batéria ma záruku ešte 5 rokov.

Ak si ľudia v dnešnej dobe stále myslia, že elektrické autá sú drahé...vyhľadal som si na mobile.de Škodu Octaviu s rovnakými parametrami. Ak nemala kožené sedadlá, dala sa nájsť od 17 500 Eur (teda len o 2 300 Eur menej ako náš Ioniq), no ak som zadal, že tam chcem mať (ako v Ioniqu) kožené sedadlá, bum...cena išla od 21 000 Eur vyššie a to v Škodovke pravdaže chýbajú nejaké ďalšie veci ako napr. ventilované sedačky, či vyhrievaný volant, ktorý mimochodom vyhrievam teraz v chladnom období denne počas skoro celej jazdy (mávam stále studené ruky).

A prečo vlastne „starý“ Ioniq? Zo všetkých elektrických áut práve toto vozidlo od Hyundaiu...prečo nie nový Ioniq 38kW s väčšou baterkou, Kona, či e-Niro alebo Soul, Leaf, či Tesla Model 3? Nuž po prvé, nie som „milionár“ a Tesla je zatiaľ mimo ligu. Ďalšie autá majú svoje muchy, ako napríklad nový Ionq 38kWh, ktorý má horšiu spotrebu a výrazne pomalšie nabíjanie a ak chcem väčší dojazd, znova treba priplatiť a ceny sa dostávajú nad 35 000 Eur, čo je už skoro cena jazdenej Tesla Model 3. Na výber tak ostal Ioniq a Leaf. No ako vieme, Leafy majú problém s rapid-gateom (pri častom nabíjaní je batéria prehriata a nabíjanie je extrémne pomalé) a aj vysokou degradáciou bateriek. Aj podla recenzií na internete, bola jasná voľba Ioniq už dávno dávno. Auto má totiž aj rozmery aj tvar ako keby okopírované od nášho Priusu III gen. Ioniq je len o 1cm dlhší, 6cm širší, 4cm nižší a rázvor náprav majú na mm rovnaký teda 2700 mm. Prius ma akurát o čosi väčší kufor, no Ioniq pri teste našich 2+2 Samsonite kufrov obstál rovnako dobre. Keď sa postavia vedľa seba , vyzerajú ako bratia. Takmer rovnaká silueta, rovnaké zadné delené okno na liftbacku... No a keďže sme na túto siluetu zvyknutí z Prisu, páči sa nám aj Ioniq. Ten má dokonca o niečo zlepšený súčiniteľ odporu na 0,24 (presne ako Tesla Model S) oproti Priusovým 0,26. Aj vďaka tomu, má Ioniq výbornú spotrebu, jednú z najlepších, ak nie úplne najlepšiu spotrebu kWh/100km z ponúkaných elektrických áut na trhu, čím kompenzuje svoju menšiu 28 kWh batériu.

Batéria a rýchlo-nabíjanie.
Keď som už načal tému batérie, všetkých bude zaujímať maximálny dojazd tohto autíčka. Podla mojich skúsenosti a aj recenzií to bude okolo 250km v lete, v zime do 200km. Pravdaže skúsený vodič elektromobilu nikdy nepôjde s autom zo 100% na 0% a tak sa dojazd pohybuje v zime a na diaľnici , teda v tom najhoršom možnom scenári do 140km. Potom treba auto dobiť. Nabíjačiek je dnes už kopec, stačí si vybrať značku (podľa ceny a rýchlosti). Ioniq je práve známy tým, že dokáže rýchlo nabíjať a na dlhých cestách predbieha tak aj oveľa drahšie EV. Najvyššiu rýchlosť nabíjania dosahuje tesne pod 70 kW, no dokáže ju držať až do hranice 77%, potom mierne spomaľuje a pri 82% nastáva zlom na 22kW. Kto sa ponáhľa a má pred sebou veľa kilometrov na diaľnici, je lepšie, keď zastaví nabíjanie a „fičí“ ďalej k ďalšej DC rýchlonabíjačke. Nabitie tak z 10% do 82% (72% dobitých) trvá nejakých 20-22 minút. Normálne na rýchlonabíjačke nestojím nikdy dlhšie, väčšinou ešte kratšie (15-20 minút).

Celé dobíjanie som si veľmi dobre vyskúšal a overil na ceste Bratislava – Fínsko, ktorá bola dlhá 1977 km a dobíjal som 20 krát pri celkovej spotrebe 16,8 kWh/100km. Cena dobíjania na relatívne drahých rýchlonabíjačkách ma nakoniec vyšla len 63 Eur za celú cestu. Dobíjal som preto tak veľa krát, lebo bola priemerná teplota -4°C, fúkal vtedy akurát silný severák a auto som mal plne naložené až po strechu tak, že sa mi skoro šúchali kolesá o podbehy... Troška som sa bál tých všetkých rôznych dobíjacích staníc, no nakoniec musím povedať, že v dnešnej dobe Vám stačí len internet v mobile a kreditka. Netreba uz žiadne kartičky, RFID čipy a podobne. A to som prešiel elektromobilom 6 krajinami (Slovensko, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Fínsko). Nikde nebol žiadny problém nájsť nabíjačku a dokonca aj ďalšiu, ak by táto akurát nefungovala, či bola obsadená (čo sa mi nestalo ani raz). Po tejto dlhej ceste však už Ioniq bude jazdiť najmä 29km do práce a 29km z práce + nákupy, škôlky, výlety po okolí (priemerná spotreba sa takto (teraz na konci zimy) pohybuje medzi 13-14 kWh/100km). A raz / dva krát za rok 240km dlhá cesta do Helsínk na/z letisko. S jednou 20 minútovou zastávkou to hravo zvládneme. Za tie 2 mesiace, čo máme auto doma som okrem jedného výletu do Ikei (pre stoly a doplnky) inde ako doma nenabíjal, teda stále jazdíme zadarmo...

Jazda.
Dosť už parametrov a štatistík...ako sa s Ioniqom jazdí? Oproti Prisu je to oveľa agílnejšie a rýchlejšie auto. V ECO móde ma takú akceleráciu na predbiehanie na okreske ako Prius pri POWER móde. Ak si prepnem do Sport módu, letím ako Kimi Räikkönen a v sekunde prebehnem v kolóne aj niekoľko áut naraz. Nie je to ako v Tesle, no aj tak je to stále viac než slušné. Pravdaže ako každé EV je to tichučké autíčko, komfortné a pohodlné. Cestou do práce len zapnem adaptívny tempomat a 99% času sa nemusím o nič starať, najmä ak ide predomnou stále nejaké auto. Pri odbočke zastaví, rozbehne sa, pohodička. Brzdu takmer nepoužívam a to len na konci cesty pri konečnom zabrzdení na parkovisku v práci. Ioniq má veľmi silné regeneračné brzdenie (regeneračné brzdenie sa dá nastavovať páčkami pod volantom-ronaké z relly áut, v 4 stupňoch od najsinejšieho brzdenia až po 0, teda plachtenie) a tak viac menej používam len 1 pedál a to plynový pedál. Keď ho troška povolím, pomaly spomaľujem, ak povolím úplne, auto silno brzdí, ale len regeneráciou... Jazda s autom je ako ovládanie iPhonu na kolesách, všetko ide skoro samo a intuitívne. Oproti Priusu je jazda dokonca komfortnejšia, lepšie tlmí nerovnosti a prejazdy cez spomaľovače v meste.

Kožené, vyhrievané a ventilované sedadlá sú veľmi dobre spracované, celkovo interiér Ioniqu je vyrobený s veľmi dobrých materiálov, priam prémiových, všade mäkčené plasty, príjemné na dotyk, šitie kože, či iné detaily... ako keby chceli týmto prvým EV od Hyundai ukázať svetu, že vedia vyrobiť prémiové autá. Auto ma dostatok, môžem povedať, že až prebytok, odkladacích priestorov (a to mám dve malé deti). Miesta v kabíne je dosť, pre rodinu úplne v pohode. Kufor by mohol byť väčší, oproti Prisu nemám kam dať ani rezervu. No ako som už písal stále je to OK. A ak treba viac miesta, na strechu môžem dať Thule strešný box, ktorý využívame aj s Priuse, napríklad na lyžovačku. Vstavaná navigácia je po update ešte rýchlejšia ako bola, ľahko sa približuje a v pohode zadáva destinácia, križovatky, odbočky, kruháče a návestidlá ukazuje v peknej grafike v pravej polovici obrazovky. Človek si môže navigáciu zobraziť na pravú stranu od tachometru priamo pred oči a nemusí tak sledovať mapu so šípkami na veľkej stredovej obrazovke. Po pripojení smartphonu si ju človek môže cez Android Car zameniť napr. za google maps. Celkovo je spojenie auta a mobilu na vysokej úrovni, čo sa týka telefonovania aj ostatných aplikácií cez Android Car, či iCar. Prístrojová doska obsahuje naozaj veľa tlačidiel, takže ľudia, ktorí nemajú radi dotykovky si prídu na svoje. Ja osobne nemám problem s bratovou Teslo Model 3, kde sa skoro všetko ovláda cez dotykovku, no tak isto mi nerobí problém ovladanie Ioniqu s tlačidlami. Nakoniec počas klasickej jazdy do práce používam akurát tak volant, tempomat a hlasitosť rádia/Youtube.

Domáce pomalé nabíjanie.
Ráno prídem k autu, stlačím tlačidlo na kľučke vodičových dverí, odpojím kábel, sadnem do vyhriateho autíčka. Po zavretí dverí sa mi sedadlo automaticky posunie vpred (ako má dnes už Tesla – Easy Entry). Zatlačím brzdu a POWER tlačidlo, potom tlačidlo R, vycúvam a idem do práce. Keď prídem domov, vypnem auto, zatlačím tlačidlo na otvorenie nabíjacieho portu, otvorím dvere, sedadlo sa mi odsunie, vystúpim, napojím kábel, stlačím tlačidlo na kľučke a auto sa zamkne (zamkne aj kábel v porte). Rozdiel oproti benzínovému autu je v tom, že denne „stratím“ 15 sekúnd kvoli káblovaniu, no zase nemusím raz za 2 týždne navštíviť čerpaciu stanicu (5-7 min), Je to ako s mobilným telefónom, ktorý si každý večer nabijem cez noc. V prístrešku pri dome mám obyčajnú 230 V zásuvku, z ktorej odoberám cca 2,32 kW/h, do auta po stratách tak pritečie cca 2,1 kW/h. Pri priemernom dojazde 200km = 100% potrebujem do 80% dobíjať každý deň (ak prejdem 60km) cca 4 hodiny. V aute je nastavený časovač s tarifou (odkedy, dokedy môže nabíjať), ktorý mám nastavený na 02:00 do 07:00 s tým, že druhým časovačom požadovaného odjazdu 06:00 a nastavením teploty interiéru na 22,5°C mám z predchádzajúceho dňa (kde auto malo len 50% a dojazd 100km) na ďalší deň ráno o 6:00 dobité auto na 80% s dojazdom cca 160km. Bohužiaľ v Ioniqu sa nedá nastaviť limit maximálneho nabíjania, žeby som si nastavil napr. 85% a vtedy zastaví nabíjanie. Ioniq vždy nabíja do 100% ak môže (čo mu obmedzujem časovou tarifou, prípadne na DC rýchlonabíjačkách zastavím nabíjanie cez appku/stojan). Ľudia sa budu pýtať na cenu prevádzky takéhoto dobíjania. Keďže mi momentálne nájom platí zamestnávateľ, cena ma netrápi. V Bratislave to bude cca 0,13 EUR / kWh, bez nejkého špeciálneho tarifu, čo pri priemernom dojazde 200km na 100% robí cenu 1km na 0,0182 Eur, teda 1,82 Eur/ 100km. Náš hybridný Prius má spotrebu okolo 4,7l/100km a pri cene 1,4 Eur/l to robí 6,58 Eur/ 100km, čo je 3,5 násobok...a to je hybrid. Keďže bývame 29km od jadrovej elektrárne, dá sa povedať, že momentálne skutočne jazdíme, čo možno najekologickejšie na „jadrový pohon“. Hoc nie som žiadny „eko-terorista“, ako jadrový inžinier podporujem čistú energiu, najma bez smradov a s nízkymi emisiami.

Záver.
Ioniq tak hodnotím po takmer 2 mesiacoch a odjazdených 4000km veľmi vysoko. Je to moderné komfortné auto, s ktorým sa výborne jazdí v meste a prímestskej doprave, no ani takmer 2000km jazda nebola problém a to najmä vďaka parádnym sedadlám. Po Priuse máme doma opať najmodernejšiu technológiu za polovicu ceny jazdenej najmenšej Tesly. Avšak, tak ako som písal na začiatku, tomuto autu k ešte vyššiemu komfortu chýba najmä jediné – väčšia baterka, ideálne aspoň o 200% (mobilná appka na spojenie auta s mobilom, kvôli sledovaniu stavu nabíjania, či predhriatia interiéru by bola tiež fajn). Takže 1000km dlhá cesta na sever do Laponska by bola s týmto autom , najma pre deti príliž dlhá a tak pôjdeme Priusom. Do tých 300-400km je to ešte ok. Preto ani Ioniq nie je úplne „definitívne“ riešenie, hoci o cca 2 roky sa stane našim jediným autom (Prius pôjde preč). Budeme si musieť počkať ďalších cca 4-5 rokov, kým sa začnú vyrábať Tesly Model Y v Berlíne, neskôr predávať a potom si takú opäť mierne jazdenú môžme kúpiť. Bude to konečne plnohodnotný elektromobil bez kompromisov pre rodinu. Ioniq EV odporúčam najmä pre jeho výborný pomer cena / výkon, resp. za slušnú cenu ponúka takmer všetko.

+ tiché auto
+ komfort
+ plná výbava
+ bezpečnosť
+ bez priamych emisií do ovzdušia
+ nízke prevádzkové náklady
+ jednoduché ovládanie

- dojazd len 260km v lete
- dojazd len 200km v zime
- chýba appka pre spojenie auta s mobilom

Bol som na garančke po 3 rokoch (137 Eur) v Huoltokorjaamo Friman Oy v Raume (Fínsko) a musím len pochváliť profesionálny prístup.

4.3.2024 08:02

3 roky a 65 000km s EV (6 rocne)

Su to presne 3 roky, co jazime nasim prvym EV (ma 6 rokov) a auto funguje zatial bezproblemovo, ci uz pri -22°C, ktorych sme tento rok mali vo Finsku takmer 2 tyzdne, alebo v 30°C horucave v lete. Kedze stale byvame v dome, ktore vlasnti mesto a elektrina sa plati pausalne na osobu, nabijanie EV nas realne nic nestoji a hoc sme za posledny rok zaplatli najviac na komernych nabijackach (100 Eur), stale sme za tie 3 roky usetrili na palive 7750 Eur, co je uz slusne cislo pri nakupmnej cene auta 20 000 Eur.

Tento rok je v plane predaj 14 rocneho Priusu a zakupenie opet mierne jazdeneho EV, uvidime podla cien jazdeniek v Nemecku, ale verim, ze sa mi pdoari zohnat za vybornu cenu Teslu Model Y Long Rang, 2021 model a to bude uz naozaj ultimatne, najlepse auto, ake si clovek dnes moze kupit pre aktivnu rodinu (2+2+pes).

21.3.2023 12:21

2 roky a 45 000 km s elektromobilom (5 rocne EV)

Su to uz dva roky, co nas Ioniq dostal Slovenske znacky a zacali sme s nim jazdit. Ma tak svoju prvu 5 rocnicu za sebou (a ano, ziadna vymena bateriek sa nekona ;-) ) Po dvoch rokoch som mal absolvovat STK na Slovensku, ale kedze sa mi uz tuto cestu nechcelo a neoplatilo absolvovat, Ioniq dostal Finske znacky aj poistku. V druhom roku sme s Ioniqom jazdili este viac ako predtym, najma vlete bolo vela ciest po dialnici na a z letiska.
Co mozem povedat po dalsom roku uzivania? Zas a znova = bola to vyborna kupa, tesne pred automobilovou krizou takze dnes 2 roky po kupe aj s vacsim poctom najazdenych km stoji podobny Ioniq v bazaroch rovnako, ako som ho kupoval ja (ca 20 000 Eur). Bola to kupa v pravy cas. Ioniq je zatial spolahlive auto, bez problemov. Dalsia garancka bola za 135 Eur v autorizaku.

Kolko nam Ioniq uz usetril? Ako som pisal v recenzii, Ioniq v danej vybave bol na nemeckych bazaroch v rovnakej a dokonca nizsej cene ako porovnatelna Oktavia, terza ke dpozeram napriklad Civic, je za rovnaku cenu (ca 20 000 Eur), takze cim dlhsie Ioniq mame, tym viac “setrime peniaze", najma z dovodu, ze dobijam hlavne doma, kde mame pausal = cena elektriny / osobu / mesiac (ci mas elektro auto alebo nie).
Za tie dva roky to robi uz usetrenych 5382 Eur na pohonnych hmotach (ak pocitam benzinak s 6,5l priemernou spotrebou – pol roka vo Finsku je zima, kratke jazdy a pod. + odpocital som platby z nabijaciek).

20.7.2022 10:06

Najrychlejsie nabijanie - 71kW @73% SoC

Vcera som zobral Ioniq po ceste z letiska na DC 100kW drahsiu nabijacku, ze kolko da v lete maximum. Zacal na 64kW a pri 73% SoC dosiahol maximalnu rychlost 71kW (vid. posledna foto). Za 17min som sa dobil z 11 na 74% a to som kuril kedze bolo vonku len 10°C.

Takze vsetky auta 2.gen (Leafy a spol.) sa mozu "strcit" aj s ich max 49kW tak ako je to aj v pripade novsieho Hyundaiu Ioniq s inym typom bateriek...

3.3.2022 12:27

1 rok a 21 630 km s elektromobilom

Dnes je to presne 1 rok, co nas Ioniq dostal znacky a zacali sme s nim jazdit. Za ten 1 rok sme s nim najazdili viac ako byvaly majitel za 3 roky (19 780 km) :-) Bolo to presne 21 630 km. Musim sa priznat, ze odkedy mame EV tak jazdime viac aj tam, kde by sme mozno nesli, nemuseli, resp. isiel mozno na bajku, kedze doterajsi priemer najazdenych km sme mavali okolo 15-18 tisic.
Co mozem povedat po roku uzivania? Bola to vyborna kupa, tesne pred automobilovou krizou takze dnes rok po kupe aj s vacsim poctom najazdenych km stoji podobny Ioniq v bazaroch o 3-4 tisic viac. Bola to kupa v pravy cas. Ioniq je zatial spolahlive auto, bez problemov. Servis kazdych 15tis km zamrzi pri EV a najma cena vo Finsku ~140 eur. Je to vsak stale menej ako pri nasom druhom aute Toyote, kde sa to strieda medzi 180 a 360 eurami. Po byvalom majitelovi a nie tak castej prevadzke som musel vymenit 12V bateriu a stierace.

Kolko nam Ioniq uz usetril? Ako som pisal v recenzii, Ioniq v danej vybave bol na nemeckych bazaroch v rovnakej a dokonca nizsej cene ako porovnatelna Oktavia, takze dalsie roky nam bude uz len “setrit peniaze” a to nie len vdaka tomu, ze je elektrina lacnejsia ako benzin (ktoreho cena ide stale rychlo hore), ale aj kvoli tomu, ze nam podnajom plati zamestnavatel a tak aj elektrinu uplne :-)
Za ten rok nam teda Ioniq usetril 2367 Eur na pohonnych hmotach (ak pocitam benzinak s 6l priemernou spotrebou – pol roka vo Finsku je zima, kratke jazdy a pod. + odpocital som platby z nabijaciek), spolu som na komercnych nabijackach zaplatil 98 eur, vacisnu pri ceste SVK-FIN. Najldhsie jazdy boli do Helsink a spat co je 2x 280km, inak vacsina tras je do prace (30km) a po okoli do 100km. A presne na tento ucel bol Ioniq kupovany - na vacisnu nasich ciest a vyletov. Jedine, co s nim nezvladneme je raz za rok cesta za polarny kruh do Laponska, ale s tym sme ratali...

5.10.2021 08:42

EV a prvych 15 000km

Dnes sa pocitadlo km prehuplo cez 35 000, co znamena ze sme so svojim prvym EV najazdili cez 15 000km. Usetrilo nam to teda nemale peniaze (cca 1700 eur) za toho vyse pol roka. Stale vysoka spokojnost, najma vyhrievane sedacky a volant su super, tak isto ako rychle vykurenie interieru. Akurat pruzne zrychlenie z ~80 na ~110 pri predviehani by mohlo byt rychlejsie, nie je to taka rychlost ako z 0 na 60 v meste.

5.8.2021 09:40

Prvych 5 mesiacov a 11 500km s EV

Tak mame s Ioniqom za sebou prvych 5 mesiacov a na mna vysoky pocet 11 500km. Isteze 2000km bola len cesta zo Slovenska do Finska... Vyzera to tak, ze teraz cestujeme paradoxne viac autom na vylety a podobne ako predtym s Priusom, kedze "tankujeme" zadarmo :)

Priemerna spotreba sa ustalila na 13 kWh/ 100km, v lete pocas vyletov a castej dialnici na 11,5. Minuly mesiac sme absolvovali 3x cestu na letisko a spat kvoli navstevam a podobne, co robi vzdy cca 540km vzialenost na 3-4 nabijania podla nalady so spotrebou cca 13 kWh/100km (vid. nova foto), co pri vacsinovej dialnci nie je zle.

Celkovo som zatial za 11 500km zaplatil spolu 76 eur na dobijaniach (z toho bola vacsina, teda 63 eur na ceste zo SVK do FIN) a tak za poslednych 8 500km som platil len par krat za smiesnych 13 eur :) Kto tvrdi ze sa EV oplati az po najazdeni vela vela kilometrov tak sa myli, lebo pri benzinaku s priemernou spotrebou (v zime pri -10 studene starty) by to bolo mozno 6-7 l/100km, co by pri 11 500km robilo vo Finsku (cena ~1,75 Eur / liter) 1320 Eur. 1243 Eur je suma, ktoru som za prvych 5 mesiacov usetril na benzine, odhladnuc od vsetkych ostatnych plusov s elektromobilom.
Zatial teda velka spokojnost.

18.5.2021 14:50

Dlhsi vylet s EV

Prvy dlhsi vylet do Helsink a spat - 545km prebehol uplne bez problemov. Cestou tam sme dobijali iba raz a kedze bol sviatok, ked su obchody zavrete musli sme zastavit na komercnej obycajnej Fortum
DC nabijacke (ziadny hypercharger). S detmi bola nakoniec prestavka dlshia ako by bolo nutne a tak sa auto dobilo za 29 minut na 91% pri celkovej cene dobitia 6,60 Eur. Cesta spat podla planu 2 zastavky pri Lidloch (18-20min) s mensim problemom, ked dobijacie miesto okupoval Plug-In hybrid, hoc jeho nabijacka bola odstavena.

Potesila ma najma priemerna spotreba 13,7 kWh /100km pri fajnovej teplote 15-19°C a zapnutej AUTO klime, ktora obcas musela ficat kvoli slniecku, ktore pieklo cez sklo na dialnici. Rychlosti boli cez 50% dialnicnych 110-115 km/h (Finsko), dalisch 13% cca 105-110km/h, 25% okresky 90 km/h a zvysok cca 12% mesto. Takze ziadne plyzenie sa a schovavanie sa 80-tkou za kamionmi...

Teraz, ako konecne zacalo byt teplejsie tak sa spotreba do/z prace pohybuje okolo 11 kWh/100km obcas aj pod :) s teoretickym dojazdom 255km (100%->0% )

28.4.2021 18:55

Fotky

Fotografie konecne spracovane a pridane do recenzie.

Přidat názorDiskuse: Hyundai Ioniq Electric 28kWh Premium

Další vozy značky Hyundai

Zatiaľ bez problémov a pri EV ani neočakávam nejaké väčšie problémy, akurát tak so zahrdzavením bŕzd.

Auto je určené najmä do mesta a prímestskej premávky. Kvôli kratšiemu dojazdu nie je veľmi praktické na dlhé vzdialenosti.

Všade je dostatok miesta.

Veľmi komfortná jazda , tichá, no zároveň nie je problém dupnúť na to...

Vynikajúci komfort.

Lepšie nemôžu byť. Za prvých 4000km som zaplatil 63 eur na rýchlonabíjačkách.

Štandardné Hyundai ceny, resp ešte lacnejšie alternatívy.

bez problémov

Ioniq ma jednu z najlepších ak nie úplne najlepšiu spotrebu spomedzi všetkých elektrických áut.

EV

Naozaj vysoká kvalita celokožených ventilovaných a vyhrievaných sedadiel. Sedadlo vodiča sa dá elekricky nastaviť do polohy, ktorá vám vyhovuje.

bez problémov

Kvôli batérii je kufor o čosi menší.