Mazda 6 2.2D 2015 Revolution Top

Mazda 6, foto 1 Mazda 6, foto 2 Mazda 6, foto 3 Mazda 6, foto 4 Mazda 6, foto 6 Mazda 6, foto 7 Mazda 6, foto 8 Mazda 6, foto 9
Mazda 6, foto 10 Mazda 6, foto 12 Mazda 6, foto 13 Mazda 6, foto 13 Mazda 6, foto 13 Mazda 6, foto 13 Mazda 6, foto 13 Mazda 6, foto 13 Mazda 6, foto 13 Mazda 6, foto 13 Mazda 6, foto 15 Mazda 6, foto 15 Mazda 6, foto 16 Mazda 6, foto 17 Mazda 6, foto 18 Mazda 6, foto 19 Mazda 6, foto 20 Mazda 6, foto 21 Mazda 6, foto 22 Mazda 6, foto 23 Mazda 6, foto 24 Mazda 6, foto 25 Mazda 6, foto 26 Mazda 6, foto 27 Mazda 6, foto 28 Mazda 6, foto 29 Mazda 6, foto 30 Mazda 6, foto 31 Mazda 6, foto 32 Mazda 6, foto 33 Mazda 6, foto 40 Mazda 6, foto 41 Mazda 6, foto 42 Mazda 6, foto 43 Mazda 6, foto 44 Mazda 6, foto 47 Mazda 6, foto 50 Mazda 6, foto 51

Přezdívka auta Jinx Rok výroby 2015 Koupeno nové najeto [km]:7000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2191 výkon [kW]: 129 kroutící moment [Nm]: 420 zrychlení 0-100 km/h [s]: 7.9 maximální rychlost [km/h]: 221 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 19 zavazadlový prostor [l]: 522 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 4.6

Pekne pozdravujem miestnu komunitu, a dúfam, že odpustíte recenziu spoza hraníc. Auto som kupoval v ČR a auto.cz ma už dlho baví, ale písať budem po slovensky, ináč by Vás to so mnou veľmi rýchle prestalo baviť. :-) Azda mi ospravedlníte aj isté množstvo nadšenia, posnažil som sa, aby príliš neskreslilo výpoveď o aute. Veľká vďaka patrí všetkým hodnotiacim, netušil som, že sa bude tak páčiť. Ale som za to rád, a recenziu budem priebežne dopĺňať.

Kúpa prvého nového vozu bola témou, ktorú som riešil dlho, lebo som sa chcel rozhodnúť tak, aby mi to dlhé roky vyhovovalo. Založil som rodinu, takže je treba miesto na kočík, výbavičku pre dieťa, a tiež trebárs hokejový vak, gitaru, alebo pár bicyklov. Rád šoférujem, bývam za mestom, a postupne som začal inklinovať k Octavii RS / Leon FR. Medzitým som ale získal prácu v Rakúsku a čaká ma nemálo diaľničných kilometrov, tak som začal hľadať kompromis medzi autom zábavným pre vodiča, a pohodlím na dlhšie cesty, a nakoniec sa rozhodol pre auto o triedu väčšie.

Jeden z problémov bol, že som zhyčkaný z dlhodobej jazdy na rodinných či firemných E-klasse 280 CDI, 320d, 525d, a naposledy A6 Avant 2.0D, a za nič v podobnej kategórií sa mi platiť nechcelo. Zároveň ale som mal na lacnejšie autá často príliš vysoké nároky.

Prečo Mazda? Splnila ich najlepšie... Francúzov som vylúčil hneď na začiatku, sedel som v tom na autosalónoch a nie som ich cieľovka. Avensis má svokor, ale je zastaralý interiérom aj motoricky. Accord sa už v Európe nepredáva. Insignia je stará, a nevyhovuje mi interiérom, ani jazdne. Globálne Mondeo je houby "novinka", nepáči sa mi zvnútra, a nemá bohvieaké recenzie.

Do rozhodovania som teda z dvojice Superb-Passat z dôvodu lepšieho interiéru a dostupnosti kombi verzie zvolil Passat. No a samozrejme, ako na zavolanie prišiel facelify Mazdy 6, ktorý sľuboval zlepšenie vecí, ktoré mi na staršom modeli vadili najviac: interiér a hluk.

Passat som kedysi vlastnil vo verzii B6 2.0 TDI DSG, a mám na neho zmiešané spomienky. Vykradli mi z neho vstavanú navigáciu, a neskôr mi auto stálo dva mesiace v servise, kým som sa v rámci kulancie hádal o výmene vstrekovačov. Tento nový sa mi páči designovo zvonku aj zvnútra, a je z neho perfektný diaľničný dostavník.

Bola to dilema, lenže designovo sa mi M6 páči viac, ako Passat, je športovejšia, a nestretne ju človek na každom rohu. A v neposlednom rade je tam cena. V základných verziách nie je tak priepastný rozdiel, lenže VW absolútne pohorel na politike doplnkovej výbavy. Keď som zapol konfigurátor a nahádzal do Passatu všetko, čo má moja Mazda, skončil som na €48500. To je o vyše pol milióna Kč (!!) viac, než som zaplatil za M6. Áno, mal by som 190 koní miesto 175, a niektoré ďalšie prvky pôsobia v Passate o trochu prémiovejšie, plus je možné tam dokúpiť zábavky, ktoré Mazda nemá v ponuke, ale ten rozdiel je skrátka extrémny. Tiež nemám rád, keď koncern rezervuje niektoré riešenia (napr. obrazovka hore nad palubnou doskou) len pre svoje prémiové značky. Mazda týmto neduhom netrpí, tam majú prvé slovo konštruktéri a inžinieri, nie politici a manažéri.

Ešte dodám, že výbava Revolution Top je možno zbytočne uletená. Pôvodne som sa rozhodoval medzi Attraction, ktorá je plne dostatočná, a Revolution, ktorá je už luxusná, ale nakoniec som sa z dôvodu dobrej zľavy a dvojtýždňovej dostupnosti rozhodol pre úplný vrchol. A som za to rád. Adaptívny tempomat funguje pri jazde v kolóne ako balzam na dušu, a od faceliftu nové kožené sedačky sú vynikajúce. Najsilnejší motor je potom už len šťavnatá čerešnička na torte. :-)

-----------------------------------------------------------------------------------

Auto si od prevzatia neviem vynachváliť. Prvé kilometre som strávil zvykaním si na relatívne citlivé pedále, a postupným zoznamovaním sa s vozom. Každou ďalšou minútou na 350 km ceste domov som sa potom už len viac usmieval.

Jazda v Mazde dokáže byť neuveriteľne, zamatovo jemná. Ak je dobrý povrch cesty a človek jazdí s citom, má hladký chod a perfektnú kultivovanosť. Toto sa po facelifte zlepšilo a priznám sa, že som to od auta s takýmito jazdnými vlastnosťami v extréme nečakal. Aj motor je príkladne odhlučnený, a má na ropák výnimočne nežný zvuk, hlavne nad 1400/min. Rodinné cestovanie je pohodová záležitosť aj na dlhšie trasy, Mazda ochotné hltá kilometre a posádka sa cíti dobre. Otec (presadol z A6 2.0 TDI) si bol po krátkej dobe za volantom istý, že pálim Natural, a o interiéri povedal, že oproti jeho Audine rozdiel v kvalite nevníma. Ďalší prémiový voz už sa kupovať nechystá.

Keď je baby sedačka prázdna, jazdné vlastnosti motivujú k dynamickému zvezeniu a prosíkajú o prekročenie povolenej rýchlosti aj na náročnejšej ceste. Mazda sa na 19" diskoch v zákrutách správa príkladne. Sebavedome drží stopu, ESP mi prejazdy nekazí ani vo vyšších rýchlostiach, a nedotáčavosť som zatiaľ neobjavil ani v náznakoch, čo nebolo spôsobené nedostatkom snahy. ]:-) Oproti tomuto bol môj B6 Passat neohrabaný traktor s nebývalým záujmom o prehliadku poľa na vonkajšej strane zákruty, čo koniec koncov dokazoval aj zvukom Pumpe-Düse tédéička. Skyactiv-D reaguje bez citeľného turbo lagu a ochotne po pridaní plynu zo zákruty vystrelí. V kombi takejto veľkosti je kľukatá okreska nečakane zábavná. Predbiehanie aj viacerých áut na krátkom úseku je bezproblémové, vďaka 420 Nm kruťáku a dvom turbám netreba ani veľmi podradzovať, od 1500/min ťahá s radosťou. Za hlavnú zmenu po facelifte by som označil práve vyššiu kultivovanosť, napriek tomu ma ale teší, že auto neprišlo o radosť z jazdy. Motor sa ochotne vytáča, výlet po obmedzovač (5600/min, na diesel dosť vysoko) prebieha s úplnou samozrejmosťou. Nesprevádza ho žiaden nepríjemný rachot, motor si vrní takým zrnitým zvukom, a je dobre utlmený aj vo vysokých otáčkach. Nevnímam ale žiaden zásadný dôvod ho točiť nad päť tisíc, ledaže by sa mi práve v tom momente nechcelo preradiť.

Kapitola sama pre seba je manuálna prevodovka. Ja som na to pomerne citlivý, a vo väčšine áut by som radeniu toho veľa vytkol. Ale páka a spojka v Mazde sú obsesívne presné, spojka je správne citlivá, všetko krásne zapadá do seba, preradenie je otázkou zlomku sekundy, a odozva je veľmi uspokojujúca. V takomto prípade je skoro hriech zvoliť automat... perfektná mechanika šoférovi dáva pocit, akoby miesto rodinného auta jazdil v MX-5.

V zhrnutí jazdných vlastností by som bez váhania Mazdu na ceste označil za špičku triedy bez ohľadu na cenu. Neodpustím si ale jedno sentimentálne povzdychnutie, toto auto má jazdnú rezervu dosť veľkú na to, aby si zaslúžilo ešte výkonnejší motor, možno dokonca šesťvalec. Aj motorový priestor je na podobné huncútstvo dostatočne priestranný. Takže škoda, že u Mazdy sa nad 200 koní jednoducho dostať nedá... a budem závidieť vlastníkom prípadnej MPS. V tomto tiež vidím hlavný ťahák k prémiovým značkám, taká 335d by ma na okreske vysmiala podobne, ako ja predbieham bežné presúvadlá.

Interiér verzie Revolution Top, mimochodom výherca 10 najlepších interiérov 2015 podľa Ward's, je skutočne vyčačkaný. Všade je koža a materiály sú príjemné na dotyk, vyzerá to veľmi dobre. Nikde nič netlačí, nevŕzga, šoférove koleno si hyčká mäkkučká koža, a hlavne vpredu sa dá výborne uvelebiť. Napriek tomu sa v Hiroshime nevyhli menším prešľapom. Napríklad páčky za volantom sú z tvrdého lacného plastu, čo trošku dojem kazí šoférovi. Ako indikačné svetielko na stredovom paneli napríklad používa veľkú obdĺžnikovú oranžovú LED. Toto vyzerá byť v poriadku ako indikátor vyhrievania sedačiek, menej sa mi to ale páči, keď to stále svieti v paneli klimatizácie, kde to indikuje, že vzduch prichádza z vonku auta. (Vedľajšia kontrolka značí vnútornú cirkuláciu.) Túto konkrétnu sa pokúsim nechať vypnúť natrvalo. Intenzitu ventilácie treba vyklikávať tlačítkami, nie je na to rotačné koliesko, ako na teplotu. Sú to ale len drobnosti.

Asistenti... to je téma sama pre seba. Všeobecne tieto systémy nemám príliš v láske. Nekupoval by som ich, keby neboli zahrnuté vo výbave. Ale napriek tomu si niektoré z nich neviem vynachváliť. Napríklad pri cúvaní z priečneho miesta, kde nevidím na prichádzajúce autá, ma systém varuje asi 3 sekundy pred potenciálnou kolíziou, že sa auto blíži, a teda mám prestať vycúvavať. Príma. Adaptívny tempomat funguje výborne, zvykol som si hneď, hoci preferujem ovládanie páčkou oproti tlačítkam na volante.

Zaujímavý je systém automatického prepínania svetiel. Tvári sa, že automaticky odtieni autá na ceste, podobne ako rôzne Matrix LED systémy u prémiových výrobcov, ale v skutočnosti ide skôr u pokročilé prepínanie diaľkových a stretávacích svetiel, ktoré dokáže niektoré časti diaľkových svetiel nechať selektívne pustené. Napríklad aj v premávke naďalej osvetľuje pravú krajnicu, takže chodcov, zver, a dopravné značky je vidieť lepšie. Reaguje primerane rýchlo, hodnotím ho pozitívne a používam ho. Oklamať sa nechá len príležitostne, napríklad zruší diaľkové svetlá pred železničným priecestím, ktoré bliká na bielo. Stretávacie svetlá svietia relatívne nakrátko, neviem, či sa to dá niekde manuálne zmeniť. Ale tak či tak ich používam skoro exkluzívne v tom automatickom režime, kde sa to koriguje lepšie - nehrozí, že by človek mimo mesta nevidel, a v meste je aj tak svetla dosť. Celkovo majú tieto svetlomety famózny výkon. Lepšie osvetlenie som zatiaľ nikde nevidel, xenóny Mercedesu aj Audi sú horšie. S prémiovými LED alebo laser systémami nemám možnosť porovnať.

Varovanie proti opusteniu jazdného pruhu ma príliš nebaví, budem to zapínať asi len pri nočných jazdách, keď už nie som najsviežejší. Dá sa rôzne nastavovať, a dáva pocit, ako keby človek jazdil tak trochu "v koryte". HUD display síce nevyzerá najlepšie, ale je to praktická vec, ktorá nebráni vo výhľade. Zvykol som si naň za prvých 300 km, a používam ho rád. Zobrazuje nastavenie adaptívneho tempomatu, asistentu jazdných pruhov, aktuálne pokyny navigácie, a aktuálnu rýchlosť. Okrem toho poskytuje rôzne informácie v rôznych situáciách, napríklad blikajúce BRAKE!! keď kolízny asistent panikári. Vtipné je, že sa jedná len o priehľadné sklíčko, ktoré odráža svetlo displaya, ktorý je schovaný v palubnej doske. V dôsledku obraz v ňom vidí len šofér, alebo pasažier za ním, ktorý sa snaží o veľmi podobný uhol pohľadu. Celkom ma to baví. Vďaka tomu napríklad pasažieri ani nemusia vidieť, že je vôbec pustená navigácia.

Celé auto má bohaté možnosti nastavení, od rôznych podsvietení, citlivosti a odozvy asistentov, svetelného senzoru, hlasitosti rôznych zvukov (rád som si napr. stíšil blinkre a zvuk zamykania), ale napriek tomu niektoré nastavenia stále chýbajú - natrvalo sa napríklad nedá vypnúť HUD. Ak by niekomu prekážal, nedá sa zrušiť jeho automatické vysúvanie.

Občas sa vyskytne prešľap, a rôzni asistenti sa správajú zmätene. Napríklad automatický prepínač svetlosti strednej obrazovky nástojil za bieleho dňa na tom, že má byť tmavá akoby v nočnom režime, a nebola dobre čitateľná. (Zmena nastavenia problém vyriešila.) Auto niekedy zazmätkuje, a pýta si preradiť na 6. stupeň vo chvíli, keď pri rýchlosti okolo 60 km/h na 5. stupni točí necelých 1200/min. Keby som sa týmto pomocníkom riadil, asi by ma to nepotešilo.

Multimediálny systém Mazda Connect mi robí radosť. Má dobré rozlíšenie, peknú grafiku, a bohaté funkcie. Možno najväčší upgrade od predfacelifotvej verzie. Medzi obrazovkami funguje konzistentne, má ucelený systém ovládania, aj keď by som ocenil viac fyzických tlačítok. Je tam kopec funkcii a konektivity, vrátane wifi. Po pripojení wifi sa dá dostať cez SSH terminál do Linuxového systému, kde človek získa prístup k rôznym skrytým nastaveniam, napríklad sa dá spojazdniť dotykové ovládanie aj za jazdy. S týmto sa ešte pohrám, napríklad skúsim zistiť, či sa dá zrušiť aj to otravné bezpečnostné upozornenie, ktoré sa zobrazuje po naštartovaní. Zatiaľ som sa len dočítal, že je možné skrátiť interval jeho zobrazenia z východzích 10 sekúnd na napr. 0,1 s. Aj tak dobre.

Audio od BOSE je výkonné a znie relatívne dobre, hoci na Mark and Levinson, resp. Bang & Olufsen sa absolútne nechytá. Porovnal by som ho skôr s Dynaudio, aj to by zrejme ťahal za kratší koniec. Napriek tomu hanbu neurobí, hudba sa v kabíne počúva príjemne. Bose tvrdí, že má funkciu anulovania vonkajšieho hluku, a skutočne pri pustenej hudbe a rýchlostiach 80-120 km/h sa zdá, že to funguje, a občas má človek v takejto situácii problém vôbec počuť monotónny hluk zvonku auta. Ale potom tú funkciu v menu vypnem, a... no, na slepý test by som si asi netrúfol. :-) Hlasitosť sa stane bolestivo vysokou skôr, než začne dochádzať ku výraznejšiemu skresleniu. Hlasné počúvanie hudby znamená hodnoty okolo 35 zo 60, a nad 45 som to vytočil snáď len raz.

Na navigáciu si bolo treba zvyknúť, má ovládanie, ktoré nepoznám. Ale funguje dobre, iba raz sa mi stalo, že sa nevedela načítať. Vybratie a znovu zasunutie navigačnej SD karty problém vyriešilo a už sa nevrátil. Od prvého štartu chytá satelity vždy rýchlo, má bohaté funkcie, ale online služby (live traffic, ceny paliva, a podobne) na Slovensku zatiaľ nefungujú. Vyhľadávanie trasy je menej šikovné ako v Google maps, ale medzi vstavanými navigáciami patrí medzi to lepšie. Chybička krásy - zatiaľ som nezistil, ako nastaviť hlasitosť navigovania relatívne k hlasitosti audio systému. (Teda navigácia má stálu hlasitosť nastaviteľnú v menu a neriadi sa podľa toho, ako hlasno práve počúvam hudbu.) Toto je občas nešikovné, hlavne berúc do úvahy, že hlasové pokyny nestíšia hudbu v celom aute, ale len na šoférovej strane, a snažia sa hovoriť zároveň s hudbou. V prípade, že počúvam nahlas, je to nepríjemné. Zatiaľ som hlasovú navigáciu vypol a riadim sa len centrálnou obrazovkou, resp. HUDom - tak to mám aj tak najradšej.

Celkovo voz hodnotím nadmieru pozitívne, robí mi radosť pri každom nasadnutí za volant. Nie je mi celkom jasné, prečo ich po cestách jazdí tak málo... ale hádať sa nebudem, o to viac exkluzivity pre mňa. Možno je to aj červenou metalízou, alebo novotou faceliftu, ale pozornosti u ľudí budím rozhodne viac, ako keď jazdievam na A6.

Rád po záujme urobím ďalšie fotky, prípadne zodpoviem otázky.

+ Kultivovaný a výkonný biturbo motor
+ Jazdné vlastnosti a naladenie vozu
+ Fantastická manuálna prevodovka
+ Sebavedomý podvozok a ochota zatáčať
+ Design interiéru a exteriéru
+ Pohodlné sedačky s perforovanou kožou
+ Výkonné adaptívne LED svetlá
+ Mazda Connect je špičkový systém
+ Cena v porovnaní s podobne vybavenou konkurenciou

- Hlučnosť vo vysokých rýchlostiach je horšia ako v novom Passate
- Spotreba je výrazne vyššia ako udávaná, účtovať to podľa tabuľkovej nie je radosť.
- Budíky a obrazovky za volantom sú jednoduchšie, toto Mazda kompenzuje informáciami na stredovej obrazovke
- Pri prejazde krátkych priečnych nerovností na 19" diskoch je príjemné spomaliť
- U konkurencie sa dá nájsť väčší kufor a viac miesta vzadu
- Dlhšie trvá nájsť si dobrú polohu za volantom (lakťová opierka nič moc)
- Obrazovka navigácie mohla byť väčšia, páčilo by sa mi viac fyzických tlačítok na stredovom tuneli
- Drobné prešľapy občas kazia ináč prémiový dojem z interiéru
- Neflexibilná politika výbav a nedostupnosť niektorých luxusnejších príplatkových prvkov

Výmena oleja a olejového filtra po zábehu v AutoPalace Bratislava. Skúsenosť taká priemerná, aj keď miesto úvodnej ponuky za €139 si po úkone vypýtali €181. (Konečná cena bola uprostred.) Nabudúce asi skúsim Auto Grand, a uvidím, či nebudem mať lepší pocit tam. Skúšal som s tým osloviť aj rakúske servisy, a tí si zapýtali okolo €220. Možno niekedy v budúcnosti (aspoň na veci zo záruky) uprednostním ich.

Možno sa pýtate, prečo som mal potrebu si pre auto prísť do ČR, keď by som to mal jednoduchšie na Slovensku. Inu, môže za to slovenský importér Mazdy, ktorý nasadil nenažrané ceny. Očakával som, že keď má česká Mazda nižšie cenníkové ceny, tak slovenská Mazda bude mať viac priestoru k ochote dať vyššiu zľavu. Ale bolo to presne naopak. Slováci na nové auto zľavu dávať nechceli, a tak boli vo výsledku aj o vyše stotisíc korún drahší, ako predajcovia v ČR. Nuž, ich smola, a ja sa nabehám viac po úradoch.

Moja Mazda pochádza z Auto Laros Ostrava, konkrétne pán David Skokan. Jednali rýchlo, férovo, ponúkli dobrú cenu a dodanie vozu z Antwerp do dvoch týždňov. (Dodanie sa následne o týždeň predĺžilo.) Auto bolo pripravené ako sme sa dohodli, prebratie prebehlo bez väčších problémov. Na strany pod zrkadielka mi nalepili reklamu čiernymi písmenkami Auto Laros, a toto mi odstránili až po eskalácii k majiteľovi. Celkovo ale spokojnosť.

Ďalší díleri, ktorých prístup mi vyhovoval boli Auto Zeman (Praha, ale menšia zľava) a najlepšiu cenu ponúkol AMH Olomouc.

14.12.2015 23:20

Svetlá a sklo

Tak po rokoch prišlo aj na mňa. Ťukol mi v noci na Autobahne z kamiónu kamienok, a keďže som na skle nič nezbadal, šiel som ďalej domov. Do rána som mal cez celé zorné pole obrovskú puklinu, a pochopil som aj, prečo som poškodenie nevidel. Zásah bol totiž milimetre od A stĺpika do miesta, kde sklo je pokryté čiernou páskou, a zvnútra nebola žiadna šanca si ho všimnúť. Odmenou mi bol deň v servise a faktúra za €942,42 - čo sa mi zdalo byť pomerne prísne.

Tiež ma začali hnevať adaptívne svetlá. Občas zasvieti oranžová kontrolka a systém odmietne fungovať. Dokonca mi raz vypovedal s varovaním službu aj zadný SCBS. Po diagnostike sa pôjde na výmenu... čoho? Stále mi to presne nikto nedokázal vysvetliť. Pravdepodobne ovládacieho modulu svetlometov, čo nejak zázračne opraví aj to SCBS. Aspoň, že je to vrámci záruky a dostanem aj náhradný voz. (Schválne, ukecám MX-5? ;-) ) Chápem, že sa jedná o úplnú novinku značky, ale kde je tá bájna japonská spoľahlivosť?

21.10.2015 12:07

Elektronická svokra

Mazda má v základnom nastavení niečo, čomu hovorím elektronická svokra (tchýně). Veľmi rada totiž kecá do šoférovania. "Ideš moc rýchlo", "brzdi!!", "nerež zákrutu cez protismerný pruh", "daj ruky na volant", a podobne. Väčšinu týchto radostí, vlastne okrem kolízneho varovania, som veľmi rýchle povypínal, našťastie nastavenia umožňujú túto starostlivosť dostatočne obmedziť. Lenže nedávno som objavil iné potešenie z tohto súdka, a to v prípade prázdnej nádrže.

Časom som získal cit pre to, koľko litrov mi ešte ostáva v nádrži vo chvíli, keď Mazda tvrdí, že už mám dojazd 0 km, preto som si bol istý, že mi na známu benzínku, kde som sa chcel zastaviť, bez problémov palivo vystačí. Bol som preto celkom prekvapený, keď nejakých 15 km pred ňou sa začalo auto správať zvláštne. Prestalo reagovať na plyn, zrýchliť na stovku sa stalo bojom snáď na 30 sekúnd, a vôbec celé auto sa správalo, ako keby malo silu 30 koní a nevedelo sa pohnúť z miesta. Bol to fakt nepríjemný pocit. Uvažoval som, že by som zle odhadol množstvo nafty, Mazda melie z posledných výparov, a onedlho ma nechá na krajnici?

Ale kdeže, to sa len aktivovala svokra, a nanútila nejaký ultraúsporný režim. Auto s veľkým odporom, ale bez problémov s nedostatkom paliva dorazilo na pumpu, kde som plným dotankovaním zistil, že mi nafty zostávalo ešte asi 5 litrov. Po novom naštartovaní sa úsporný režim deaktivoval a auto hneď fičalo, ako sa patrí. Vydýchol som si. Ale za toto teda Japonským inžinierom neďakujem. Je to veľmi otravné a úplne zbytočné.

7.10.2015 11:30

Prvá oprava

Ťuknuté pravé spätné zrkadielko, kto by to bol povedal. Debilná situácia, v podstate môžem byť rád, že som tú medzeru trafil dobre a nevzal celý bok. Bola to aj tak slušná rana.

V súhrne to máme výmenu oboch plastových krytiek, vnútorného telesa zrkadla vrátane samotnej sklenenej časti, spolujazdcovho okna, čo zrkadlo pri zaklapnutí poškriabalo, a tiež tak chrómovanej lišty na dverách. Celkovo za €650 (nejakých 18 kKč) v Auto Palace Panónska. Po oprave ako nové.

7.10.2015 11:24

Olejové radosti

Hladinu oleja kontrolujem pravidelne, preto ma prekvapilo, že na palubnej doske zasvietila správa "Oil change due". Olej sa pohybuje kúsok nad MAX, zrejme nešťastné nedokončené regenerácie DPF, ale stále hlboko pod úrovňou X. Keďže som sa na nete dočítal o problémoch, čo majú Mazdy s privysokou hladinou oleja, auto som nechal skontrolovať v autorizovanom servise. Potvrdili mi teóriu s regeneráciami a dozvedel som sa ďalšie dve mňa zaujímavé veci.

Oil change due hláška je ukazovaná nesprávne, čo je dané známou chybou v software. Tento sa bude v rámci záruky updatovať, keď bude k dispozícii nová verzia. A rastúca hladina oleja nie je príčinou k obavám, a nedôjde kvôli nej k poškodeniu vozidla. V prípade, že by mala nebezpečne problematický stav, zasvieti iná kontrolka a auto nebude pokračovať v jazde.

Teda platí záver: auto je v poriadku, mám jazdiť ďalej v takomto stave, ignorovať tú Oil change hlášku, a prísť na plánovanú výmenu oleja pri 20000 km. Mno. Dúfam, že majú pravdu. Ak nie, v záruke si to vyžerú.

Ešte dodám, že odvtedy sa táto hláška zobrazuje len občas, vídam ju tak dvakrát týždenne. Olejový monitor na centrálnom paneli ukazuje oil quality 60% a výmenu podľa plánovaného cyklu.

20.4.2015 11:48

Aktualizácia recenzie

Hlavnou zmenou je upresnenie spotreby po 2000 km, rozšírenie jazdných vlastností v extréme, a bližšie informácie ku asistentom a infotainmentu v hlavnej časti.

Přidat názorDiskuse: Mazda 6 2.2D 2015 Revolution Top

Další vozy Mazda 6

Spoľahlivosť je silná stránka Mazdy podobne ako Toyoty. Problémy s koróziou sú odstránené, záruka na prehrdzavenie je 12 rokov, záruka na auto je 5 rokov (150 kkm), a problémy s únikom paliva do oleja sa u týchto motorov nevyskytujú.

Veľké kombi s premyslenými riešeniami, nie je o čom. Ale nutno uznať, že v tejto triede sa nájdu aj praktickejšie autá.

Vpredu skvelá, vzadu dostatočná. Na to, že auto má 4,8 metra, mohlo byť vnútorného priestoru ešte o trošku viac.

Najšoférskejšie auto svojho segmentu, ak nepočítame rôzne športové verzie. Kvalita jazdy smelo znesie porovnanie s nemeckou prémiou. Jazda vie byť krásne hladká, ale aj zatlačiť do sedačiek. Vychutnávať si tiahle zákruty je na tomto podvozku zážitok.

Aj na 19" kolách filtruje nerovnosti dobre, ale na rýchly prejazd retardérov a iných krátkych priečnych nerovností som si radšej nechal prejsť chuť. Akustická pohoda vládne do 130 km/h, potom je okolie auta už počuť. Napriek tomu výrazné zlepšenie po FL.

Výmena oleja v autorizovanom servise stojí €181. Diely patria medzi drahšie. Reálna spotreba výrazne prevyšuje udávanú. Dúfam v dobrú spoľahlivosť, a spolieham sa na 5ročnú záruku.

Nemám priame skúsenosti, ale predpokladám, že budú patriť medzi drahšie. Tak dúfam, že ich bude treba menej. :-)

175 koní dokáže ľahkým kombíkom krásne zahýbať. 420 Nm ťahá parádne odspodu, predbiehanie je radosť.

Môj priemer je 6.7 l/100km. Pohodovú jazdu mestom a okreskami povolenou rýchlosťou s minimom brzdenia auto zvládne za 4,2 l/100km. Pri krátkej eco run zasvietilo 2,7 l/100km. Okresky na hranici bezpečnosti s rozbehmi na plný plyn sú za 9 l/100km.

Nad 1400/min zamatový chod. Pasažieri často považujú motor za benzínový, hlavne ak presadli z iného dieslu.

Krásna perforovaná koža a ergonomický tvar. Človek sa aj na dlhú jazdu teší. Je to výrazné zlepšenie po facelifte, tie predtým sa mi veľmi nepáčili. Perličkou je vyhrievanie sedadiel vzadu, ľudí to baví. Ale príplatkové sedadlá v Passate sú lepšie.

Plynulý nástup a dobrý výkon.

522 litrov patrí medzi menšie hodnoty v segmente. Kufor má šikovnú roletku, dobre využiteľný priestor, veľké kapsy po bokoch, háčiky na tašky, šikovný priestor pod platom, a zadné sedadlá sa dajú jednoducho sklopiť páčkami. Žiadna Škoda, ale som spokojný.