lamal (muž 38 let) Poslat zprávu

Nissan Primera 2.0 SLXXX

Nissan Primera, foto 1 Nissan Primera, foto 2 Nissan Primera, foto 3 Nissan Primera, foto 4 Nissan Primera, foto 5 Nissan Primera, foto 6 Nissan Primera, foto 7 Nissan Primera, foto 8
Nissan Primera, foto 9 Nissan Primera, foto 10 Nissan Primera, foto 11

Přezdívka auta Primeros Rok výroby 1993 Koupeno ojeté najeto [km]:350000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1998 výkon [kW]: 85 kroutící moment [Nm]: 166 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.9 maximální rychlost [km/h]: 205 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 zavazadlový prostor [l]: 500 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.9

Pozdravujem všetkých fans automobilov i motocyklov a hlavne tohoto portálu, ktorý denne sledujem už roky (cca 9)

Ako to tak chodí, každý raz pravdepodobne narazí na značku áut, ktorá mu zanechá v živote istú stopu. Výber býva často náhodný, prípadne racionálne a emocionálne odôvodnený. Potom už len záleží na tom aký je majiteľ a aké má skúsenosti s daným automobilom, či značkou celkovo.

Ja by som Vám rád priblížil svoj príbeh s Nissanom.

Ako asi každý chlap som mal vždy veľmi veľké zanietenie pre autá, motocykle a pre motory všeobecne. S kamarátmi sme sledovali katalógy z autosalónov ešte v dobách bez internetu a porovnávali tabuľkové hodnoty s KW a časmi zrýchlenia. Každý mal hneď favoritov a svoje sny a predstavy... Väčšinou to, vyhrávala Honda so svojimi V-tec motormi, však už aj tie 1.5ky s 81kw pôsobili v tej dobe ako zjavenia spolu s Corollou 1,6 VVTi. A tak to postupovalo ďalej, prišli doma prvé motocykle bez PP (vďaka Jawe aj Čz za skvelé detstvo), ale stále tam nebolo nič o Nissane. Vlastne som Nissan nikdy nechcel, nepáčil sa mi ani jeden a okrem Primery a Almery , Micry som žiaden iný cestný model nevidel. Nebol som nikdy typ, čo sníval o Ferrari alebo Porsche v garáži, mne sa páčili obyčajné autá, u nás hatchbacky alebo sedany. Nepáčila sa mi ani Mazda až na 323F, ale Hondy tie mali taký progresívny design.

Po čase ako už partia s vodičákmi sme každý drali domáce haraburdy a ako ktorý, ale ja určite ich aj hnali na desivé limity. S kamarátmi od Škody 130, Citroen BX 1,7 a 1,9d po Mégany 1,4e a 1,6e Thalia 1,4.. A ešte aby som nezabudol Corsa 1,2 eco s 33kw pri 4600ot ak si dobre pamätám... nie nie je to diesel, ale chodila tak. Vlastne ich bolo viac, Faváč a náš vtedajší sen Focus 1,6 ktorý jazdí u kamaráta ešte do dnes. Drtil nás (alebo len mňa?) výkonom, pružnosťou, tichom a makkým chodom. O jazdných vlastnostiach nehovoriac.

Na výške už človek začne rozmýšľať trocha reálnejšie o živote, v tom čase už bol aj internet doma a hlavne obdobie kedy bol veľký boom s dovozom áut zo zahraničia a aj na Slovensku v tej biede sa začali objavovať autá... no iné ako tie s Š alebo Ž v názve.

Začal som listovať online aj papierové autobazáre a zisťoval som, že tie autá sú už aké ´lacné´. Netrvalo dlho a následné kalkulácie spôsobili odchod do zahraničia na leto po porobení si skúšok v škole.

Kam inam prvý krát na vlastnú päsť ako ku bratom Čechom ? Vyše 3 mesiace som 3x denne vyháňal tých 500 kráv večne fyzicky na dne a s neustále premočenými 2 pármi gumákov a rukavíc. Ako bonus bolo kydanie sračiek po kravách v koridoroch kde chodia... a že ich bolo.. Popri tom všetkom som akurát riešil čo za auto si vlastne kúpim. Peňazí nebude veľa tak max 60 000sk + niečo snáď požičajú doma (: a to bola taká minimálna hranica na aspoň nejaké obstojné auto. Hlavou chodili Golf mk 2, Suzuki Baleno, nejaký staručký Civic a zopár Oplov... Renaulty som akosi vynechával a Citroeny tiež. Nechcel som proste žiadne húpačky a už nikdy nejaké stártrekovské futurismá ala citroen alebo oltcit. (Saxo VTS sorry za riadky) Inzeráty ma doviedli až k Mazde 323F 1.8 16v - mrkačka a Primere P10, teda za tie prachy to vyzerali ako najväčšie hi-tech káry a celkom solídne autá aj na omak. Mazdy som si obvolal, ale z nejakého dôvodu /možno spotreba oleja u 1,8 16V/ som nešiel ani jednu pozrieť... navyše boli ďaleko a pýtali za ne aj 90 000 sk. P10 sedan bol jeden z tých krajších Nissanov. Len problémom bola veľká nedôvera v auto, techniku a hlavne ako strašiak tedajších kecov o drahých dieloch japonských áut. Že to počujem ešte aj dnes? Ale neblbnite... Strach bol oprávnený, pretože Primera nemala ani zďaleka takú jednoduchú techniku ako Opel, alebo VW. Nekonečné prečesávanie webu o Primere a testoch, skúsenostiach ma dostalo aj na Český Nissanclub. To bol zásadný míľnik v celej úvahe, kde som sa dozvedel ako Primera neskutočne jazdí, málo žerie a aká je spoľahlivá. Teda až na tie jej bolesti ako poloosi a horné ramená prednej nápravy. Okrem toho to boli milí a ochotní ľudia a klub fungoval skvele aj čo sa týka obehu dielov a veľké množstvo informácii a skúseností. Cítil som sa medzi nimi ako doma, žiadni egoistický blbci. Hlavne som videl v klube viac Primér, ktoré mali 350 tisíc, 400 aj 500 tisíc km a boli v kondičke. Pocit tak silného zázemia vyvrátil všetky moje obavy a dokonca ma to nasmerovalo na tú najlepšiu cestu - kúpiť nízke široké auto s vyspelým podvozkom, skvelým motorom a sympatickým japonským vzhľadom klasického sedanu bez výstrelkov.

Po príchode domov z CZ (držiac si nohavice bez opasku ľahší o 13 kg živej hmoty) som mal len jednu úlohu... nájsť si auto. Pred tým výletom do CZ som si povedal, že do školy na jeseň už pôjdem na svojom !

Tak som si obvolal a prehliadal inzeráty, P10 vo verzii GT bola len jedna v Bratislave a tá mi moc smrdela... týždeň po telefonáte jej klakol motor a bola rozpredaná na diely. Dostal som sa ku Primere v Bratislave za 85 000 sk, vyzerala zachovalo, mala prijateľnú bordovú metalízu a výbavu... hm pre mňa slušnú - ABS, centrál, 4x elektrika okná, klíma ... no paráda.

Po dohode som už bol s kamarátom na ceste do BA Rača kde mali akurát hody, bola Nedeľa. S pánom som sa dohodol tuším dva dni predtým, že keď pôjdem okolo Trnavy tak zavolám, nech ma očakáva. Tak som zavolal a mobilný telefón mi zahlásil, že volaná stanica je dočasne... veď viete čo. Prešiel ma studený pot hlavne pri predstave, že som v Nedeľu vytiahol jedného člena Nissan clubu Jožka aj s priateľkou, ktorý ma mali dostať na presnú destináciu a hlavne posúdiť či je Primera v dobrom stave. Vravím si, že OK pôjdeme tam, a týpek to snáď časom zdvihne. Stretli sme sa s Jožkom na benzinke a vraví, že nech zavolám na informácie o adrese predávajúceho. Mne došiel kredit tak mi ešte aj telefón požičal a nejakým spôsobom som dostal číslo na nejakú švagrinú a po vysvetlení situácie som dostal aj adresu. Príchod pred panelák prezradil, že inzerát nie je fake a Primera stála smutne na zimných gumách pri obrubníku s nápisom na okne - na predaj. Číslo sedelo, tak som sa vybral do vchodu a zvonil som pánovi XX ... asi po 5tich neúspešných pokusoch som to vzdal a nešťastný šiel dolu schodmi čo viedli z baráku... v tom vyšiel dáky pán v kožennej bunde /hm oblečený ako na hody/ a na chodníku nabral opačný smer. Vravím si, ale to nie, to nemôže byť on, takéto náhody sa nestávajú. Tak som šiel pomaly ďalej. Táto myšlienka ma v spojení sa so vzďalujúcou osobou tak bičovala, že som pobežal za ním a spýtal som sa ho - Dobrý deň, nie ste vy pán XX ? Vraví že áno. Zostal som obarený a vyvalený ako puk a teda som mu povedal, že sme ju prišli pozrieť a pán mal nový telefón a ani nevie ako si zapol presmerovanie hovorov do schránky. Primeru sme pozreli, povozili sa a dostal som požehnanie ku kúpe. Na počítadle svietilo 125 000 km a pod kapotou bola nálepka: Klinový remeň na klímu menený pri - 248 000 km asi dva roky pred tým. Slovo dalo slovo z 85 000 sk čo bola nereálna cena bolo nakoniec 55 000 sk a po príchode do garáže mi ešte naložil 4x letné elektróny s novými gumami Michelin Energy a strešnými nosičmi. Hm vravím si, tak dobrééé.

Poďakoval som Jožkovi (super človek) a spolu s kamarátom Borisom sme odfujazdili domov.
Po diaľnici išla predo mnou bordová Vectra stále viac a viac a 170 bola hranica kedy som si povedal, že stačí zatiaľ ... i keď Primera sa tvárila, že ideme 80 mimo mesto.
Doma som natankoval, následne som ju požičal Borisovi nech ju teda ide vyžmýkať a pri tom som sa len modlil aby mi vydržali tie poloosi : D

V nedeľu teda prišla domov a v pondelok bol prvý deň zimného semestra a do školy som už šiel na svojom aute : )

Predstavenie automobilu:
Keďže nie som moc na históriu tak len napíšem, že Primera bol nový model vyvinutý pre požiadavky Európskeho trhu a bol od Nissanu nazývaný ako Špičkový voz strednej triedy. Samozrejme orientovaný na potešenie z jazdy. (kiež by to platilo aj dnes o Nissane) V tej dobe sa predávali aj v USA ako Infiniti G20. Do predaja nastúpil v r. 1990 a zostal tam do r. 1996, kde v r. 1995 prišiel facelift, ktorý priniesol inovované motory, airbagy a nejaké kozmetické úpravy na prednej maske a zadnom nárazníku so svetlami.
Môj voz r.v. 1993, nejaké technické detaily:
Podvozok:

- vpredu dvojitý lichobežník Nissanom nazývaný Multilink - náprava špeciálne konštruovaná aj proti prejavom potápania prednej časti vozidla pri brzdení a akcelerácii

- v zadu nezávisle zavesená náprava + stabilizátor

- plynovo kvapalinové tlmiče Monroe-Nissan

Motor a prevodovka:

Liatinový blok, hliníková hlava valcov, 4 valec radový, 16 ventilov, dvojvačkový, rozvod poháňaný reťazou, 1998 cm3, štvorcový 86x86 mm, rodina motorov SR20, kód motora SR20Di, elektronické vstrekovanie paliva, R-kat, lambda..

85kw pri 6000ot a 166nm pri 4000ot

Prevodovka 5x manuál s veľmi presným radením - môj kus nejak s extra presným radením, na iných Primerách to bol skôr priemer, ale slušný ..

Výbava: 4x elektrické okná, ABS, centrál, klíma mechanická, také veci ako nastaviteľná výška volantu, nastaviteľná bedrová opierka, nastaviteľné sedadlo výškovo , lakťová opierka vpredu aj v zadu to ani nebudem menovať... potešil ešte poctivý mechanizmus zadného veka kufra, kde nezasahoval do batožiny, nie ako dnes... a vlastne kufor, no nie som moc na tie hodnoty, nikde som nenašiel objem, ale je to okolo 500l, je ozaj veľký aj pre sedan. Potešil interiér, ktorý okrem mäkčených plôch na palubnej doske a dverách mal ultra kvalitný poťah na výplniach dverí, sedadlách a hlavne taký prívetivý a neškodný design, každý sa v tom aute cítil príjemne a útulne.

Váha automobilu okolo 1250 kg

Brzdy 4x kotúčové, vpredu chladené 258 mm v zadu nechladené 257 mm

Tak poďme na to ako jazdí...

Je to ťažké opísať, lebo web aj testy sú plné klišé a fráz nehladiac na to, či je to pravda alebo nie.

Každopádne Primera P10 má vyspelý podvozok, je ľahká, nízka a široká, má dobré rozloženie hmotnosti, čo ešte vylepšili na špičku v ďalšej generácii P11, ma komunikatívne riadenie /ďalšie klišé/ - ale skutočne komunikatívne, keď bola na ceste námraza cítil som to už pri prvých metroch, že riadenie ide ako po ľade, ľahko a bez nejakého kontaktu s asfaltom. To že som otáčal kolesá na kamienkoch som cítil tiež a vždy som vedel, kedy už má predná náprava na mále, kedy sa žvýkajú michelinky a kedy povrch nejako šmýka... na mokrej ceste ma občas oblial studený pot a len kvôli riadeniu, ktoré mi sprostredkovalo, že to kĺže. Dosť komunikuje aj cez sedadlo vodiča, zadná náprava sa poctivo hlási, že už sa driapu pneumatiky. Primera všemožne kričí predtým než opustí svoju stopu tak skoro, že jazdiť na limite i na snehu či mokre je dobre kontrolované. Keby to zostalo pri tomto je to už zábavné auto. Auto sa správa tak suverénne pri vysokých rýchlostiach, že to je až zarážajúce a aj extrémne rýchlosti na cestách zvláda s chladom a straší len pohľad na rýchlomer. Diery alebo rolety, rôzne prevýšenia prepadnutia, záludné oblúky tam všade ide suverénne väčšinou s minimálnym náklonom, ale rada si aj trocha zakľakne v oblúku. Dobre žehlí nerovnosti, také niečo ako odskakovanie zadnej či prednej nápravy som nikdy nezažil, každé koleso si ide tú svoju a na ostatné to nemá žiaden vplyv ani na stabilitu a stopu. Nejaké plávanie, prenos hmoty, nebodaj panické roztancovanie keď ujde zadok, alebo po či pri extrémnom manévri skočím na brzdy nehrozí. Aj v prípade šmyku žiadna panika, vlastne aj keď občas pneu vzdali svoj boj šmyk bol zažehnaný jednou kontrou, prípadne len nespanikáriť a počkať kým sa chytia predné pneu. U mňa 85% šmykov ide Primera bokom všetkými 4mi naraz, musí byť sneh alebo niekto úplný blbeček keď s Primerou vyletí von predkom. Vo väčšine prípadov svedčí autu čistá stopa a hlavne sa je potreba nakalibrovať na rýchle nájazdy do zákrut aj menších pomerov, pri čom aj v tiahlych oblúkoch drží kým zadné gumy vládzu, lebo tie sú prvé ktoré to vzdajú. Ako príklad cesta Nitra - Banská Bystrica všetky tie zákruty na diaľnici sa dajú ísť v 180 km/h na 185/65 gumách Michelin a bez nejakých zlých pocitov. Akurát sa treba poriadne držať volantu, lebo bočné vedenie sedačiek je slabé. Majitelia Octavií 1 generácie ma teraz budú kameňovať, ale nedá sa to porovnať ani presnosťou a komunikatívnosťou riadenia, nápravy už vôbec nie. Tá zadná vlečka v Octavii 1 si bubnuje a uskakuje na nerovnostiach aj keď idem rovno a nie to ešte v zákrute a celé auto pláva ako Titanic v rozbúrenom mori pri čom sa mäkká kasňa v zadu modlí aby neprišla zákruta s ostrým hrbolom, alebo roletou. Nehovoriac o tom, že keď sa Octavia 1 raz odtrhne tak to nezrovná ani Sébastien. Nie, nehaním to auto, Octavia 1 je vďačné auto, na svoj účel výborne slúži a s 1,9 TDi to je motor, čo natočí pol mega km bez problému za 4-5 litrov na 100km, ale nie je to auto pre vodiča.

Takže keď si to tak zhrniem podvozok a zážitok z jazdenia je na 1tku, v aute nič neklepe ani po 300tis km a športovnosť nie je vykúpená kostitrasom čo odskakuje. Proste dobrá japonská škola.

Motor:

V popise je napísané všetko podstatné, zhrniem len to čo nevyjadríš čislami: Napriek nižšiemu krútiaku na papieri, výkon 85kw bol v tej dobe štandart na 2,0 benzín i v Japonsku, Mazda, Subaru a aj VW mali v tejto kubatúre bežne túto hodnotu. Podstatné je ako motor ide do otáčok a rada motorov SR20 ide po otáčkach skutočne dravo. Aby som sa ešte dostal k tomu nájazdu, motor mal dva roky do zadu pred kúpou 245 tisic km, rátam, že tých 30 tisíc za tie dva roky spravil tak keď som ho kúpil mal asi 280 tisíc a za necelých 6 rokov som ja urobil tých 60 tisíc... jazdil na Esso 5w40 ja som prešiel na Shell Helix 10w40 a menil som každých 8 - 10 tisíc km. Filter sa mi najviac osvedčil MANN. Za celý čas som len 2x vymenil sviečky predpísané výrobcom NGK, menil olej a to je všetko. Rozvody reťazou chodili ticho, nič neklepkalo a motor bol využívaný na maximum lebo celých 6 rokov pravidelne leštil červené pole otáčkomera. Áno, olej dobrý a hlavne čerstvý na to som si potrpel a nikdy nedostal výpek na studeno, červené pole prišlo min. po prejdení 15 km aj keď voda už bola zohriatá v lete po 1- 2 km a v zime po 3-4 km v závislosti od teploty a kúrenia. Za studena som chodil ako dôchodca a držal ho okolo 2000 ot s ľahkou nohou. Nikdy nezožral ani pol deci oleja, ani pri výpeku nezadymil a keď som na konci výfuku pretrel prstom vnútro ani som nemal čierny prst. V číslach 0-100 za 9 s, na 3ke do 150 pekne svižne a do 170 ešte tlačí do sedačky, 180 bárskedy a bárskde a potom skapal pes... na 205 vylezie vždy, ale nad 190 to už len pomaly ide. Pružnosť 80- 120 okolo 6,5 s na trojke a na 4ke to išlo po 190. Pružnosť 60-100 na 4ke bola okolo 9 sekúnd. Existovalo viac verzii tohoto motora, do EU sa vozila verzia SR20de 92kw po 110kw - SR20DE čo je kultový motor asi na celom svete. Rodina SR20 za mlákou mala verzie SR20VE 192 PS a točila bežne 8500ot - mala variabilné časovanie ventilov NeoVVL, ďalej SR20VET tj NeoVVL + turbo, potom široké spektrum SR20DET tj iba turbo od 147kw cez 250kw a viac. To bolo v športových modeloch ako 200sx atď., ktorých mal Nissan neúrekom.

Prečo legendárne motory? Neviem nájsť link s článkom, (časom skúsim doplniť) kde bolo písané o tom, že Nissan 2,0 SR20DE bol jediný motor v tej kubatúre, ktorý slúžil pre ropnú spoločnosť ako testovací motor pri vývoji mazív - ako jediný prežil životnosť maziva a slúžil na pozorovanie a testovanie. A ďalej to pokračuje s tým že sériový motor a prevodovka znesie 250k s turbom bez zásahu do motora čoho sa bohato využíva vo svete, stačí si pozrieť napr. Hondy Civic s motorom SR20DE z Nissanu a hlavne Nissany samotné. Aftermarket na tento motor je tak obrovský že sa dá zohnať čokoľvek od veľa výrobcov. Stačí si poklikať na webe, všetko to vyskočí na prvých stranách, tak keď ma niekto podozrenie na báchorky, behom 1 minúty sa sám presvedčí. Aby to nevyzeralo alibisticky, na taký motor od Hondy ako BA16 alebo K20A nájdete to isté. Honďáci zdar !

Ďalej to bude asi pomer výkon/spotreba, je to dané aj tým, že sériové ECU jednotky držia až do vysokých otáčok stechiometrický pomer riadený lambdou a tak aj pri 4500 ot motor nemá vôbec tendencie robiť výr v nádrži pokiaľ teda nie je plyn na podlahe. Ja som bežne chodil mesto a mimo mesto za 7,5 - 8 litrov, dlhé trate tj viac ako 50 km za 6,8 litra a bez obmedzovania sa alebo vlečenia a také svižné vozenie keď si občas človek užije redline je tých 8-9 litrov na kratšie trasy, 10 sa už veľmi pekne vozíme a nad 12 to je už na okreskách asi masaker, takmer sa nedá dosiahnuť mimo mesto. Očividne má problémy v meste so studeným motorom, tam to odhadujem na tých 14 litrov za studena a keď je zohriaty tak to mesto tých 11 litrov na 100 km. Exceluje na dlhé trate, po diaľnici sa dá ísť 150 na okreskách svižne a spotreba neprekročí 8 až 8,5 litra a to je myslím slušné. Teraz vlastním Primeru P11 GT a tá je ešte tak o 1 liter úspornejšia vďaka lepšiemu motor managementu, vstrekovaniu atď. Aby som sa vrátil k môjmu motoru SR20Di je akási podladená verzia SR20DE, má nepatrne nižší výkon ale zas plochejší krútiak a tak v spojení s nízkou váhou nenechá na pochybách ani pri zaradenej 5ke a 50km/h. (samozrejme tak som ho netrápil pod 1800ot som chodil len na max 4ke a v nízkej záťaži na rovine bez potreby rýchlo akcelerovať) Motor od 1500 ot s kľudom jemne zatlačí do sedačky a pracuje. Pri 2800 ot je už pripravený seriózne tlačiť a hlavne na 1 a 2 prevodovom stupni už bez reptania ide dravo do otáčok, na 4000 ot posilní a ide už z ostra, pri 5000 ot ešte trocha pridá a do 6500 ot dáva to naj zo seba až zasiahne obmedzovač. Čo je na verziách SR20de/DE iné, tie točia vyššie a dole sú trocha slabšie, tak niečo za niečo. Prakticky poteší vždy tá istota, že nad 3000 ot je už dosť sily pod plynom a vytočenú 2ku na 4000 ot po zarazení plynu do podlahy nezastavilo v rozlete ani plné obsadenie vozidla alebo kopec. Takže okamžitý odpich z 50tky v obci je po 95 km/h na 2ke je taký evergreen s kopancom do zadku ako z dieslaku.

V skratke sa dá povedať, že aj dnes po 20tich rokoch obyčajná nenápadná Primera veselo konkuruje aj novým autám čo do jazdných vlastností a zážitkami a pocitmi ich prekonáva až na výnimky. A to isté platí aj pre veľa iných ako Honda Accord 2,0 V-tec, alebo Mazda 6, Alfa Romeo 156 atď.. Odhlučnenie, bezpečnosť, emisie sú však poplatné dobe vzniku.

Nevýhody a starosti:
Poďme aj na tie starosti, ani toto auto nie je dokonalé ako by sa podľa predošlého čítania mohlo zdať.

Na aute som menil:

- 1x vodná pumpa
- predné ložiská
- brzdové obloženia to je asi bežné ako aj oleje a iné náplne
- zadné tlmiče Kayaba
- 2x poloos
- asi 2x som menil horné ramená na prednej náprave
- výfuk stredná a koncová časť
- vyváranie podbehov a blatníkov na 2 častiach

Ako vidíte, jedna zo slabín a známych sú poloosi, takže do 3 mesiacov po kúpe som presne v strede odstrihol obe poloosi. Jedna stála 8 000 sk tak si to spočítajte. Toto ma asi najviac naštvalo, lebo za tých 18 000 tisíc sk by boli pekné väčšie jazdené elektróny aj s novými gumami. Ďalej korózia, nie je to extrém auto hnije len na spodku, lemy, a viditeľné časti sú OK, ale podbehy smerom od zadu a občas prehrdzavie aj blatník až dnu. Treba si dať pozor aj na podlahu vpredu. Keď sa to ale včas rieši na aute takmer nič nevidno a spraví sa to, ja som mal podbeh aj originál sivý tak po oprave, ktorá ma stála 150 eur bol čierny a komplet vyvarený aj s dvomi dierami vo vnútri blatníku o veľkosti asi 10cm v priemere. Inak je na podvozku len povrchová hrdza, Primera je veľmi robustné auto, a to platí aj pre kasňu. Ďalej čo ma vážne štvalo miestami sú horné ramená nové stoja asi 120 eu oboje tj. ľavé i pravé, najprv začnú hnusne a nahlas vŕzgať a to doslova, silikón o kov a potom začnú klepkať a pukať. Dobrý zážitok a hlavne keď si človek musí nájsť ozaj dobrého výrobcu nech má pokoj. Dnes sú už v predaji ramená s ložiskom a nie silikónovým puzdrom, tak by to malo byť OK. Ja som ich menil 2x ale vždy z vrakáča alebo z klubu som si zohnal tak ma dokopy stáli nejakých 40e za 4 kusy. Za skoro 6 rokov som si ich tak pokryl. Tiež mi začal na konci rátať zuby aj kĺb na vonkajšej poloosi - áno tej novej, ale to už nie je chyba Primery, to je asi smola na kus, lebo tie nové poloosi sú robustné. Vodná pumpa bola menená zbytočne tak 150 eu odišlo na kravinu. Začal ísť z periférii motora taký blbý zvuk a ´odborníci´ v diskusiách sa zhodli na vodnú pumpu - asi. Bolo to ložisko na spojke klíma kompresoru, ale čo už. Tak isto to bolo aj s prednými ložiskami, po výmene dosiek mi jedna visela, lebo sme neroztiahli poriadne strmene a kamoš ju tam narval a drhla v distančných plechoch kde mala ľahko chodiť. Tak sa opäť odborníci kadejaký zhodli, že to budú už predné ložiská a jedni tvrdili, že ložisko musí hučať iní zas nie. Tak som dal 170eu za SKF ložiská aj s výmenou a automechanici mi hovoria, že to nebude ono, ale čo už vymenilo sa a nebolo to ono... ľavá brzda visela, hriala sa, kotúč sa vypekal až sa dymilo a neskutočne tá doska s kotúčom pišťali po 15tich km. Nakoniec som to doma rozobral vyčistil, rozhýbal a bolo po probléme a pôvodné ložiská boli ako nové. Človek sa učí na vlastných chybách. Menil som ešte brzdovú kvapalinu, prevodový olej za Castrol TAF-X a také bežné veci, keďže celoživotné náplne a iné reči sú bludy. Ešte mi raz zatuhli zadné doštičky na oboch stranách tak sa čistilo a aj piestik sa čistil s usadeninami v systéme nech to brzdí spoľahlivo. Zadné tlmiče odišli asi po 270 000 km aj to kvôli tomu, že nemali už dobré manžety a v zime zamrzli. Predné boli aj po 350 tisíc dobré pracovali skvele ! Koľko áut má pôvodné tlmiče cez 300 tisíc km a ložiská tiež ? a nejaké silentbloky na nápravách, puzdrá o tých som ani nevedel ani o čapoch. Menila sa ešte spojka, tiež od kamoša z klubu takmer nová lamela aj prítlačák s ložiskom s prácou za 80 eu. No to hej tí japonci sú drahí : ) Pred predajom ešte zblblo teplotné čidlo a motor občas nespustil sýtič. Sem tam centrál sa zamkol a odomkol pri vybratí nejakej jamy, ale to mi nevadilo nejak a ani som to neriešil.

Keď to zhrniem poloosi + hrdza inak len bežné veci.

Časom som ešte menil ostrejšie vačky z Nissan Sunny GTi, tá má motor SR20DE 105 KW, vačky pasujú a pocitovo po doladení predstihu išla lepšie hore, ale nie o moc. Problém bol, že pôvodná riadiaca jednotka mala obmedzovač na 6500ot a motor v tej najlepšej chuti zastavil. Do 7000 ot by šiel ako píla aj kvôli vačkám, lebo GTi mal limiter na 7500ot. Mám ešte stále prichystanú kabeláž aj celé vstrekovanie z P10 GT spolu s riadiacou jednotkou, ale už som nestihol prestavbu dokončiť. Tieto vačky pomohli zrýchleniu 0-100 za 8,9s, ale hlavný zádrhel bol, že som to nedotočil na 2ke (95 km/h) ale musel kopnúť ešte trojku čo ma ako nie tyrana prevodovky spomalovalo.

Primera odišla z dôvodu nízkych cien novému majiteľovi, keď som videl, že idú pomaly za 600 eu, nevedel som si predstaviť, že to o rok budem dávať za 400 niekomu kto ju zlumpuje, rozbije a zničí behom pár mesiacov. Nový majiteľ si ju až s nátlakom zobral, bol to hneď prvý človek, ktorý ju prišiel pozrieť. Musel som mu ju predať hneď, nechcel prečkať víkend.

Dúfam, že sa má dobre, splnila a predčila všetky moje očakávania a naučila ma veľmi veľa a rozdávala plnými hrsťami. Lepšie auto som si na prvý krát ani nemohol priať.

Moje obavy o rozsiahlosti textu sa naplnili, dúfam, že to aspoň nejaký fanúšik Nissanu prečíta do konca, lebo neverím, že niekto iný áno.

Moja predstava o ďalšom aute po mojej súčasnej Primere P11 GT, ktorú vlastním je ešte hmlistá.... ale v diaľke sa občas objaví Accord 2,4 V-tec sport.

Uvidíme,

ďakujem za pozretie a všetkým fandom áut a pálenia benzínu či nafty prajem hlavne šťastie a opatrnosť na cestách a potom zábavu a radosť z jazdy.

MATo

video zrýchlenie 0-140:

nejaká pružnosť motora:

takto to vyzerá keď sa do Primery P10 dá motor SR20VE dovezený z USA, ako som spomínal v popise... na prevodovku aj všetko pasuje ako riť na šerbel

a niečo pre drifterov

- Jazdné vlastnosti

- Motor

- Bezprostrednosť, nenútenosť a presná mechanická odozva, žiadna gumovosť - taká mechanická odozva na všetkom čoho sa človek chytí

- Reakcie na plyn, riadenie, brzdy okamžité a čitateľné

- Spoľahlivosť, odolnosť (až na tie poloosi)

- štart vždy obligátne na 1x za akýchkoľvek podmienok

- Kvalita spracovania interiéru aj design interiéru

- Neúnavná aj na dlhé trasy

- Charakter a poslušnosť

- Design exteriéru - ani po 20 tich rokoch
nie je gýčová, celkovo nadčasové auto

- Poloosi

- Korózia

- Odhlučnenie podvozka, hlavne hrubého asfaltu malo medzery

- Škoda, že u nás nebola prijatá a nebolo viac kusov, bola moc nenápadná a nemala športový image ako napr. Honda

v texte

Další vozy Nissan Primera

keby nezradili tie poloosi ...

miesta dosť aj v zadu, ale liftback to nie je

4 ľudia aj na dlhšie cesty bez únavy

nie je o čom

myslím, že dosť dobrý vzhľadom na jazdné vlastnosti auta

prežil som to a auto bolo využívané na maximum, žiadna nákupná taška

všetko sa dá a nie za draho

tak je to dobré, svižné aj nad 100 km/h, ale v dnešnej dobe to už nie je tak ako kedysi

na 2,0 benzín proste špica

tichošlápek ako Honda to nie je, ale hlučnosť motora pri bežnom cestovaní nerobila problém... možná okolo 120 km/h na diaľnici troška dunel, ale stačilo ísť 110 alebo 130 a viac a bolo to OK

až na bočné vedenie super a aj dĺžka sedákov perfektná

skvele dávkovateľné, a informácie tiež putovali, ale pár brzdení zo 180 a mali sme problém... bežné rýchlosti OK a bolo treba chlapsky tlačiť pedál

dobrý