Ford Mondeo Titanium 2.2 TDCi (+chip 158kw)

Ford Mondeo, foto 1 Ford Mondeo, foto 2 Ford Mondeo, foto 3 Ford Mondeo, foto 4 Ford Mondeo, foto 5

Přezdívka auta Mondejko Rok výroby 2008 Koupeno ojeté najeto [km]:220000 tuning/stylingoznačené * palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 16 objem [cm3]: 2187 výkon [kW]: 129 / 158 * kroutící moment [Nm]: 420 / 488 * zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.7 / 8.3 * maximální rychlost [km/h]: 220 / 235 * počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 18 zavazadlový prostor [l]: 540 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7 / 6.5 * (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Zdravim,

Ford Mondeo mk4 mi padlo do oka uz pri jeho premiere vo filme s Jamesom Bondom Casino Royale :-)
Pokukoval som po nom na cestach a vravel si ze raz si ho mozno kupim. To "raz" ale bola vzdialena buducnost pretoze nove stoji nemale peniaze.

Predtym som vlastnil Kiu Cee'd 1,6CRDi 85kw r.v.2007 a bol som s nou velmi spokojny. Postupne som ale zistil ze mi chybaju niektore prvky vybavy ktore sa v case kedy som ju kupoval este nedali objednat, alebo neboli vobec v ponuke ako:

- tempomat (bolela ma noha na dlhsich dialnicnych trasach a to ze velmi)
- 6tka (znizi hluk a spotrebu na dialnici)
- bixenony (jazdim dost v noci)
- automaticka klima
- ESP (bezpecnost nadovsetko)

Takze ked sa mi naskytla po skoro 5 rokoch moznost predat Ceeda isiel som do toho.

Bol som aj na niekolkych testovackach inych aut, skor z principu aby som mohol byt spokojny ze som skusil viac znaciek. Jazda s predvadzacim Mondeom ma ale presvedcila ze moje sympatie nemusia byt len srdcove ale aj racionalne, to auto bolo pre mna ako usite! Pekny utulny interier, skvele audio, dobry pocit za volantom a podvozok o par tried lepsi ako Kia.

Ak porovnam Mondeo s novym Passatom, Mondeo na mna posobilo "sportovnejsie" (aj vdaka silnejsiemu motoru), zazitok z jazdy bol taky precitenejsi. Pasat sa mi zdal "gumovy".
Bol som zajazdit aj s Insigniou 2,2 biturbo, bol to ale automat a 4x4 takze posobil tazkopadne a pomalo.
Neskor uz ked som mal Mondeo som este skusil Kiu Optima s 1,7l CRDi motorom, dizajn pekny ale ten motor...slimak.

Naschval dojmy zverejnujem az po 30 000+ odjazdenych km aby uz prvotne nadsenie opadlo ale pozor, dostavilo sa este silnejsie druhotne :-)

S autom je radost jazdit aj ked je to diesel, ma dost silny motor aby ste si jazdu uzili, vdaka vykonu 200k+ predbehnete bezpecne kazdu kolonu a ide sa dalej.
Na zatocenych okreskach sa da vdaka dobremu podvozku aj napriek vahe a velkosti zajazdit s chutou. To najlepsie ale da zo seba auto na dialnici a menej zatackovitych cestach.
Este by som vyzdvihol ESP, zasahuje citlivo a viete o nom az keby ste mali vazny problem. Da sa vypnut ale nerobte to na beznej ceste, bezpecnost na prvom mieste. Mne zachranilo penazenku uz 2x. 1x by ma vynieslo zo zatacky na zvodidla (namraza na ceste), 2x som isiel rychlo v tiahlej zakrute a ustrelilo mi zadok na mokrych listoch, to by boli hodiny ako vysite, vdaka ESP z toho bol len "efektny" driftik.

Moja vybava Titanium:
- 7" LCD obrazovka
- bixenony s prisvetlovanim do zakrut
- vyhrievane predne sklo (v zime na nezaplatenie!)
- stresne okno
- kvalitne premium 6xCD Sony audio s MP3
- elektrochromaticke spatne zrkadlo
- dazdovy senzor/automaticke stierace
- nocny senzor - automaticke zapinanie svetiel po zotmeni
- vyhrievane a odvetravane sedacky
- TPMS - kontrola tlaku v pneumatikach (super vec)
- krasne Ford 18" disky, pneu 235/40 R18

Koho zaujima spotreba, da sa jazdit od 5,7l/100km pri pohodovej jazde do 130km/h az po 7,4l/100km pri dynamickej jazde (po okreskach do 130km/h s nejakou tou dialnicnou premiou pri 180km/h).
Ak sa clovek utrhne tak max. som mal 8,7l/100km ale to som dupal aj cez 200km/h.
Po chipe isla spotreba realne dole cca o 0,5l pri rovnakom style jazdy.
Len pre zaujimavost maximalka po chipe je 234km/h podla GPS, tachometer uz ukazuje 245km/h.

Na Mondeu ocenujem okrem vyborneho motora aj priestranny interier, vyborne Sony audio, a mierne nadstandardne prvky vybavy ako bixenony s prisvetlovanim do zakrut, senzor dazda, elektrochromaticke spatne zrkadlo, vyhrievane predne sklo (skvele v zime), snimac tlaku v pneumatikach a siber. Na tieto funcie sa rychlo zvyka uz by som auto bez nich nechcel.

Este by som chcel vyzdvihnut velmi kvalitny a hruby lak, auto vyzera po umyti aj po 4 rokoch ako nove.

Co sa tyka negativ, chybaju mi parkovacie senzory (skrabol som uz 2x predny naraznik, musim si zvyknut na dlhy predok..)
DPF filter tiez povazujem za negativum aj ked zatial funguje OK.

Celkovo musim zatial auto len doporucit, dufam ze ostane spolahlive ako doteraz a uzijem si ho este aspon dalsich 5 rokov.

- tichy a silny motor
- dobra spotreba
- vyborny podvozok
- dobre odstupnovana 6st. prevodovka
- dobre odhlucnenie interieru => nizky hluk pri vysokych rychlostiach
- priestranny interier, sedadla vhodne aj na dlhe trasy, nastavitelna bedrova opierka
- velky kufor s dobrym pristupom (liftback)
- radost z jazdy :-)

- 18" kolesa nie su vhodne na vsetky cesty v SK
- plna nadrz zblnka!
- easyfuel je fajn ale pri natankovani cez limit vyrobcu moze vytiect nafta pri divokej jazde
- DPF filter je casovana bomba (nastastie jazdim dialnice tak vzdy prebehne regeneracia, v meste by to ale bol problem)
- nemam plnohodnotnu rezervu, len sadu na opravu defektu
- tazko sa s nim jazdi pomaly :-)

Tu pisem len mimoriadne poruchy
(bezny spotrebak ako vymena tlmicov alebo tyciek stabilizatora atd pisem do Noviniek)

- oprava seknuteho kabla snimaca otacok laveho zadneho kolesa (opravene svojpomocne) 2012

- klakson prestal trubit - opravene vo Ford KE (el. izolacia konektora) 2012

- prasknuta hadica k turbu (vymenena vo Ford KE) 2013

- problem s netesnostou sania - nahla strata vykonu motora (vymena tesnenia vo Ford KE) 2014

spokojnost (autobazar)

co planujem:

- vyhodit DPF filter (zatial regeneruje pravidelne kazdych 800-900 km)

- kameru dopredu aj dozadu (done, 2013)

24.2.2015 15:26

Mondeo predane

auto predane z dovodu upgrade na Jaguar XF 4.2 SV8

2.1.2015 09:40

Servisna prehliadka pri 220 000km

Standardna serviska, netrebalo robit nic extra. Olej original Ford formula, filtre MAN.

21.8.2014 16:12

nejake opravy

- problem s netesnostou sania (nahla strata vykonu motora) - vymena tesnenia vo Ford KE + diagnostika + praca = 120Eur!

19.4.2014 18:49

nove video

natocil som zrychlenie 130 - 230km/h, pre niekoho kto uvazuje o chipe - mozem len odporucat

19.4.2014 18:39

generalka prednej napravy

na jar som spravil generalku prednej napravy, takze:
Číslo produktu: FO-973 x 2
69,50 € 1,00 20.0 % 69,50 €
Číslo produktu: 321937
Ford MONDEO 8/2007 predné rameno ľavé
69,50 € 1,00 20.0 % 69,50 €
339719 | 1 ks Tlmiče Tlmič perovania predný lavý FORD MONDEO IV Mk4 KYB 339719 | cena s DPH: € 55.52
339718 | 1 ks Tlmiče Tlmič perovania predný pravý FORD MONDEO IV Mk4 KYB 339718 | cena s DPH: € 48.60
1539863 Ložisko predného tlmiča Mo4 - FORD 25 EUR 2 ks 50 EUR

17.4.2013 17:47

rozvody vymenene + nove pneu

- vymenene rozvody + vodna pumpa

- nahodene nove pneu Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 225/45R18 95Y, jazdi sa na nich skvelo

17.1.2013 18:52

Servis po 180 000km

Dal som spravit dokladnu prehliadku (pri 180 000km):
- vymena oleja (Mobil ESP Formula 5W-30) a filtrov vratane palivoveho (MAN)
- rozvody motora a vodnu pumpu (Ford)
- vymena vonkajsich kladiek a drazkoveho remena (Ford)
- vymena brzdovaj kvapaliny, precistenie brzdicov
- vymena prednych capov a tyciek riadenia (Ford)
- vymena zadnych tlmicov (Monroe) a ulozenia tlmicov (SACHS)
- vymena capov ramien vzadu (Moog)
- geometriu
- vymena stieracov (Valeo X-TRM)

vsetky diely bud original Ford alebo najlepsie na trhu

1.11.2012 08:44

dojmy z brzd EBC po 10 000km

- prve brzdenie (studene brzdy) - nastup menej ostry ako originaly, brzdna sila +- rovnaka

- druhe a dalsie brzdenia po zahriati, podstatne rychlejsi nastup aj brzdna sila, ziadne vadnutie, praveze pocit "lepivosti", brzdi lepsie a lepsie.

- viacnasobne brzdenie z vysokych dialnicnych rychkosti na 110km/h - pri original brzdach naznak vadnutia uz pri druhom brzdeni, EBC bez problemov (o to mi islo)

- kedy EBC vadnu? zatial neviem, na beznej ceste by sa to nemalo stat. pri jazde na okruhu urcite zacnu vadnut ale po akej dobe neviem, chce to vyskusat.

=> investujte do lepsich brzd, oplati sa to ak chcete bezpecne vyuzit potencial auta/motora.

27.8.2012 21:37

eco test - 5,5l / 100km

Rozhodol som sa obetovat pohodlie zvedavosti a na skoro 900km trase som zistoval aku ma Mondeo spotrebu pri (skoro)dodrziavani predpisov na okreskach a dialnicnej maximalke 110km/h.
Vysledok? PP ukazal 5,1l, realne po dotankovani vysla spotreba 5,5l. Aj to je vsak pekne cislo, bola pouzita klima a cestou spat fukal silny protivietor. Tak isto prejazd centrom Budapesti v zapchach na dobrej spotrebe nepridal. Trasa Presov - Balaton a spat.

10.8.2012 10:52

folie 3M

tak uz mam aj folie, konecne. foto spravim neskor. cena 120Eur.

8.8.2012 12:22

ostrekovace

vymenil som original ostrekovace predneho skla za rozprasovace z noveho Ford Focus (pasuju).
Sada stoji 14Eur (s vyhrievanim).
mozem len odporucat, rozprasovac lepsie a rovnomoennejsie ostrieka okno, spotrebuje aj menej vody

21.7.2012 19:16

upgrade brzd

vymenene predne a zadne kotuce/oblozenie za nove od znacky EBC Brakes (oblozenie Redstuff/ kotuce Ultimax), casom sa podelim o skusenosti, zatial fajn

23.5.2012 22:04

Zopar videi z jazdy po chipe

22.5.2012 05:41

spotreba po chipe

Zda sa ze spotreba sa zlepsila, odjazdena jedna nadrz, dotankovane 68l, najazdene 1028km, spotreba isla dole na 6,6l.
odjazdene na trase KE - PO, mesto - dialnica - mesto.

20.4.2012 11:30

Chip tuning

Namerane hodnoty PRED upravou:
181k/420Nm

Namerane hodnoty PO uprave:
212k/488Nm

Graf z brzdy prikladam: http://db.tt/VdHvWNHw

Pocitovo auto taha samozrejme lepsie, skusal som zatial akurat maximalku na dialnici, na 220km/h auto vybehne rychlo a potom pomalsie na 235km/h co bol max. Mam pneumatiky 235/40 R18. Verim ze na uzsom rozmere by sa dala dat aj tachometrova 240km/h.

Co sa tyka spotreby, musim odjazdit aspon nadrz aby som mohol nieco porovnavat, kazdopadne neskor dopisem aj tuto informaciu. A samozrejme dalsie postrehy alebo problemy.

20.3.2012 06:33

nove fotky

pracujem na nejakych dalsich fotkach, dodam coskoro :-)

Další vozy Ford Mondeo

jedna oprava, uvidime co bude dalej, bojim sa hlavne o elektroniku (vid seknuty kabel...)

velky kufor + liftback = pre mna ideal, kombiky sa mi nepacia

v predu kopec priestoru, vzadu tak akurat

z ohladom na zameranie auta (pohodlna jazda) vyborne

dobry na 235/40 R18 (17" by boli asi ideal), v zime 215x55 R16 poskytuju plavny a pohodlny jazdny zazitok

normalne v danej triede aut

nemenil som zatial nic, ceny v internet shopoch v pohode

tak akurat k velkosti a vahe auta, plynuly zatah uz od nizkych otacok bez turbokopanca

sviznym stylom 7l, pri ekojazde medzi 5-6l

na diesel tichy, linearny zatah

pohodlne ale pevne, tak akurat

netesoval som nejake extremne brzdenie, pocitovo spolahlivo ubrzdia aj z vysokej rychlosti

velky :-)