dr.biker (muž 36 let) Poslat zprávu

Renault Clio IV 0,9 TCe

Renault Clio, foto 1 Renault Clio, foto 2 Renault Clio, foto 3 Renault Clio, foto 4 Renault Clio, foto 5 Renault Clio, foto 6 Renault Clio, foto 7 Renault Clio, foto 8
Renault Clio, foto 9 Renault Clio, foto 10 Renault Clio, foto 11 Renault Clio, foto 12 Renault Clio, foto 13 Renault Clio, foto 14 Renault Clio, foto 15 Renault Clio, foto 16 Renault Clio, foto 17 Renault Clio, foto 18 Renault Clio, foto 19 Renault Clio, foto 20 Renault Clio, foto 21 Renault Clio, foto 22 Renault Clio, foto 23 Renault Clio, foto 24 Renault Clio, foto 25 Renault Clio, foto 26 Renault Clio, foto 27 Renault Clio, foto 28 Renault Clio, foto 29 Renault Clio, foto 30 Renault Clio, foto 31 Renault Clio, foto 32 Renault Clio, foto 33 Renault Clio, foto 34 Renault Clio, foto 35 Renault Clio, foto 36 Renault Clio, foto 37 Renault Clio, foto 38 Renault Clio, foto 39 Renault Clio, foto 40 Renault Clio, foto 41 Renault Clio, foto 42 Renault Clio, foto 43 Renault Clio, foto 44 Renault Clio, foto 45 Renault Clio, foto 46 Renault Clio, foto 47 Renault Clio, foto 48 Renault Clio, foto 49 Renault Clio, foto 50 Renault Clio, foto 51 Renault Clio, foto 52 Renault Clio, foto 53 Renault Clio, foto 54 Renault Clio, foto 55 Renault Clio, foto 56 Renault Clio, foto 57 Renault Clio, foto 58 Renault Clio, foto 59 Renault Clio, foto 60 Renault Clio, foto 61 Renault Clio, foto 62 Renault Clio, foto 63 Renault Clio, foto 64 Renault Clio, foto 65 Renault Clio, foto 66 Renault Clio, foto 67 Renault Clio, foto 68 Renault Clio, foto 69 Renault Clio, foto 70 Renault Clio, foto 71 Renault Clio, foto 72 Renault Clio, foto 73 Renault Clio, foto 74 Renault Clio, foto 75 Renault Clio, foto 76 Renault Clio, foto 77 Renault Clio, foto 78 Renault Clio, foto 79 Renault Clio, foto 80 Renault Clio, foto 81 Renault Clio, foto 82 Renault Clio, foto 83 Renault Clio, foto 84 Renault Clio, foto 85 Renault Clio, foto 86 Renault Clio, foto 87 Renault Clio, foto 88 Renault Clio, foto 89 Renault Clio, foto 90 Renault Clio, foto 91 Renault Clio, foto 92 Renault Clio, foto 93 Renault Clio, foto 94 Renault Clio, foto 95 Renault Clio, foto 96 Renault Clio, foto 97 Renault Clio, foto 98 Renault Clio, foto 99 Renault Clio, foto 100

Přezdívka auta Clio Rok výroby 2016 Koupeno nové najeto [km]:153000 palivo: benzin počet válců: 3 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 898 výkon [kW]: 66 kroutící moment [Nm]: 140 zrychlení 0-100 km/h [s]: 12.9 maximální rychlost [km/h]: 178 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 300 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5

Zdravím opět všechny čtenáře, jak jsem slíbil, je tu recenze na první moje nové auto, kterým se v prosinci 2016 stal Renault Clio IV 0,9 TCe ve výbavě Limited. V následujících řádcích Vám popíšu, jak jsem i já podlehl vlně downsizingu a pořídil si auto s motorem o objemu menším jak jeden litr!

Proč vůbec nové auto?

Hlavním důvodem bylo stáří (14 let) mého předchozího Clia a nutnost platit za jízdy do práce služebním vozem, který neposkytuje jízdní vlastnosti a celkově komfort jízdy, jaký bych si představoval. Nevadilo by mě platit firmě za využívání nějakého lepšího služebního vozu s bohatou výbavou (např. Golf, Megane, Astra,…) k dojíždění do práce i k soukromým účelům, ale takové služební auto bohužel nemám k dispozici a asi ani mít v dohledné době nebudu. Platit docela dost peněz za jízdy s užitkovými vozy typu Kangoo, Dokker nebo Logan Pick up se mi opravdu nechce a špehování přes GPS lokátor se mi také nelíbí. Svým autem jsem sice jezdil přes léto do práce, ale obával jsem se, že když začnu jezdit pravidelně svým vozem do práce přes celý rok, že se projeví jeho stáří a budu muset hlouběji sáhnout do své kapsy, abych auto udržel v perfektním stavu. Tak jsem začal uvažovat nad tím, že bych si mohl pořídit nové auto nebo alespoň zánovní a jezdit s ním i do práce. Lehce jsem si totiž spočítal, že když si pořídím nové auto se spotřebou do 6 litrů, tak mě cesta do zaměstnání nevyjde dráž, než co jsem platil firmě za využívání služebního vozu a soukromá cesta mě vyjde minimálně dvakrát levněji. I když připočtu náklady na servis svého vozu, tak je to pořád ve výsledku levnější, než kdybych využíval pouze služební vůz ke všem jízdám. Takže jsem se rozhodl obměnit své auto a služebnímu dát sbohem…

Výběr vozu

Jako spokojený majitel Clia druhé generace jsem logicky od začátku uvažoval nad novým Cliem, ale koupě vozu není každodenní rutina, tak jsem se rozhodl seznámit i s konkurencí. Mám rád francouzské vozy, takže jsem se byl podívat na 208 a C3, při návštěvě Citroen roadshow jsem dokonce vyzkoušel i C1. Toto autíčko se mi totiž docela líbí, tak jsem se chtěl detailně seznámit s vozem a projet ho. Auto na svou malou velikost působí docela suverénně a se silnějším motorem i dobře jede, ale ve výsledku je auto dost malé i pro mé účely a finanční úspora oproti kategorii „B“ není výrazná. Takže nic pro mě, stejně jako větší C3 (ještě starý model), který je sice za zajímavé peníze, ale vnější design mě nenadchnul. To konkurenční 208 se mi líbí o poznání více, až na ten jejich kokpit, ten jsem ještě dostatečně nevstřebal. Ve výsledku se mi ale auto líbí a cenově je na tom také dobře. Zbývalo tedy navštívit Renault, abych porovnal 208 s Cliem, které v tuto dobu prodělalo facelift.
Jednoho dne při cestě z práce jsem tedy zavítal do Renaultu, abych prozkoumal změny prodělané při faceliftu. Hned před prodejnou mě zaujal testovací kousek v tmavě červené barvě, která je novinkou.
Uvnitř žádné Clio nebylo, ale domluvili jsme se na projížďce s tím testovacím kouskem. Hned po usednutí za volant jsem věděl, že je to správné auto pro mě, interiér v nejvyšší výbavě na mně zanechal opravdu dobrý dojem, stejně tak jízda s tříválcem TCe, který jsem předtím ještě neřídil. Na tříválec měl tichý až kultivovaný projev a po městě nejel vůbec špatně. Vzal jsem si aktuální ceník domů s tím, že nové auto bude Clio, zbývalo vybrat tu správnou motorizaci a výbavu pro mě.
Začal jsem tedy ve volných chvílích hledat na internetu různé testy a postřehy novinářů i reálných uživatelů, abych zjistil co nejvíce informací o Cliu. Napadla mě i myšlenka koupi ojetého Clia IV, ale narazil jsem na nedostatečnou nabídku a většina vozů je se základní dvanáctistovkou o výkonu 75 koní, která se mi díky emisním normám jeví jako moc slabá motorizace kamkoli jinam než do města.
Cenová úspora oproti novému nebyla navíc největší, nové auto v akci nevyjde o mnoho dráž, takže jsem myšlenku zavrhl a zaměřil jsem svou pozornost pouze na nové vozy.
Váhal jsem mezi motorizacemi 0,9 TCe a 1,2 TCe, začal jsem se ale více přiklánět k té slabší motorizaci, která je o 30 tisíc levnější, předváděcí jízda na mě zanechala dobrý dojem a dle prodejce se na silnější motor čeká podstatně déle.
Nad naftovým motorem jsem chvíli též uvažoval, lákala mě nízká spotřeba, ale pořizovací cena těchto motorů tuto myšlenku rychle zabila. Dokonce mě díky Dacii napadla myšlenka i pohonu na LPG, ale Renault na rozdíl od Dacie nenabízí přestavbu na LPG ve výrobě, přestože mají pod kapotou stejný motor. Je tu sice možnost dodatečné přestavby, ale byl by to pro mě krok do neznáma, nikdy jsem auto na plyn neměl a ani neznám firmu zabývající se přestavbami, které bych plně důvěřoval. Navíc mi přijde, že řidiči provozující LPG nejsou až tak zvýhodňováni za to, že jezdí na ekologické palivo. Navíc nesmí parkovat v podzemních garážích, hustota čerpacích stanic také není dle mých představ a dokonce se šušká, že se bude zvyšovat daň z LPG. Tím by se výhodnost LPG snížila, přitom počáteční investice do přestavby není zrovna malá. Rozhodl jsem se tedy pořídit benzinovou motorizaci s tím, že pokud budu dojíždět do práce svým vozem a bude se mi to zdát nevýhodné, můžu Clio kdykoliv přestavět na LPG.

Jakou verzi jsem si tedy nakonec vybral?
Na konci listopadu jsem opět zavítal do Renaultu, tato návštěva mě ve výběru devítistovky utvrdila.
Dostatečně dlouhá testovací jízda byla po městě i zakroucené okresní silnici, kterou znám, takže jsem Clio pěkně projel. Jízda mě utvrdila, že Clio s tříválcem je nejlepší kompromis na běžné každodenní cestování za přijatelnou cenu. Samozřejmě by se mi motorizace 1,2 TCe zamlouvala více, ale příplatek 30 tisíc je 10% ceny vozu, což je pro mě dost. Bavil jsem se s prodejcem o své situaci a požadavcích, nakonec z prodejce vypadlo, že má vůz v mé požadované specifikaci skladem, že bych do týdne mohl odjet domů novým vozem. Nabídl mi i docela zajímavou finanční nabídku včetně výkupu mého stávajícího vozu Clio II. generace a navrch zimní pneumatiky zdarma. Docela mně to nahlodalo mysl, nechal jsem si víkend na rozmyšlenou. O víkendu jsem si v klidu na nabídku znovu sednul a utvrdil se v tom, že je to výhodná nabídka, kterou finančně zvládnu a zbavím se stávajícího vozu ve správný čas a za docela výhodných podmínek, protože mě v březnu čekala pravidelná návštěva servisu a jako bonus kontrola STK, takže bych musel opravit i nefunkční lambda sondu. Takže jsem se nakonec rozhodl pro předčasný vánoční dárek v podobě nového vozu, v pondělí jsem auto závazně objednal a v pátek před Mikulášem jsem již odjížděl domů novým vozem na zimních pneumatikách Nokian, namontovaným tažným zařízením a s letními pneumatikami Continental v kufru. Staré Clio jsem nechal u prodejce na protiúčet, dal jsem jim plnou moc a zrušil jsem povinné ručení, o nic víc jsem se nemusel starat. Takže to vše nabralo rychlý spád a od prosince 2016 vlastním své první nové auto!

Design vozu

Současná čtvrtá generace Clia je na trhu od roku 2012, je to první vůz značky s novou vizuální identitou inspirovanou konceptem DeZir, kterou později převzali i ostatní modely značky. Musím podotknout, že se mi tento designový směr velice zamlouvá, Clio je nádherný automobil, obzvláště pak v červené barvě Rouge Flamme, design se Holanďanovi van den Ackerovi opravdu povedl.
V roce 2016 Clio prošlo faceliftem, naštěstí Renault nezopakoval nepovedený facelift třetí generace, čtvrtá generace je velice povedená, takže došlo pouze na drobné retuše designu, spíš se zde vylepšovali použité materiály a zavedli technologické novinky, např. světlomety s full led technologií.
Hlavní změnou je přepracovaný přední nárazník a světlomety. Diody denního svícení se přesunuly z masky chladiče dolů pod mlhovky (pokud si připlatíte za LED světla, tak je denní svícení zabudované v hlavních světlometech), zvětšil se znak automobilky a celkově se přepracovala spodní část nárazníku. Za mě určitě změna k lepšímu. Na zádi se změnil trochu také design zadních světel, jinak kromě nových designů litých kol k žádné výraznější změně nedošlo. Ono ani nic víc nebylo potřeba měnit, auto je i po čtyřech letech stále líbivé a svěží, design této generace je opravdu povedený.
V interiéru se toho změnilo snad ještě méně, postřehl jsem ale pár novinek. Byly změněny použité materiály, které působí hodnotněji, z volantu byl odstraněn kritizovaný lesklý plast a také jsem postřehl pár nových ovladačů, přepracovány jsou ovladače klimatizace a zrcátek, auto přišlo o letitý válcovitý joystick pro nastavování zrcátek (nově se ovládají společnými tlačítky). Jinak se myslím nic nezměnilo, zde také nevidím důvod pro výrazné změny, interiér působí stále velmi dobře.

A co se odehrálo za změny v použité technice pod kapotou?
Nabídka motorů se obohatila o vrcholnou dieselovou verzi a nově je tu možnost pořídit manuální převodovku k přeplňované benzinové dvanáctistovce, to před tím nebylo možné. To jsou ale málo prodejné motory z důvodu vyšší ceny, nejvíce vozů se u nás prodá se základní 1,2 a přeplňovanou 0,9.
Tento motor (který jsem si vybral i já) tvoří takový střed nabídky, na tříválcovou devítistovku nemá špatné parametry, nabízí výkon 66 kW/90 k, což na auto velikosti Clia je dostačující motorizace.
Pokud je mi známo, tak k úpravám motoru asi nedošlo, ale zapracovali na jeho odhlučnění. To mohu potvrdit, protože jsem při testovací jízdě měl možnost porovnat tento motor ve verzích před i po faceliftu. Po faceliftu je motor lépe utlumen, do kabiny jde o mnoho míň hluku.

Motor 0,9 TCe

Musím přiznat, že mě motor navzdory předsudkům vůči tříválcům mile překvapil. Vpředu napříč uložený řadový tříválec o objemu 898 cm3 nabízí výkon 66 kW/90 koní při 5000 ot./min, krátkodobě je schopen poskytnout až 70 kW při tzv. overboostu, kdy se zvýší maximální točivý moment ze 140 na 150 Nm, což nejsou vůbec špatné hodnoty na motor o tak skromném objemu. Přeplňovaná devítistovka není sice motor určený pro závodníky, ale pro běžného uživatele na každodenní cestování bohatě stačí. Lenoch to rozhodně není, motor nabízí dostatečnou výkonovou rezervu, přestože papírová hodnota zrychlení 0-100 km/hod za 12,9 s není zrovna oslňující.
Nejlépe se motor cítí ve středních otáčkách (2000-3500), nemá smysl jej příliš vytáčet jako u klasického plnění bez turba. To beru spíše jako výhodu, není potřeba tak často řadit. Převodovka je optimálně poskládaná tak, že po rozjezdu postupně odřadíte k nějakým dvěma tisícům otáček a potom si motor na pátý převodový stupeň poradí s rychlostí nad 70 km/hod, není tedy potřeba tolik podřazovat. Když budete chtít náhle rychle zrychlit, třeba předjet kamion, budete muset podřazovat, ale pokud jste klidný řidič, tak chvíli počkáte na dostatečné uvolnění pruhu a poté provede bezpečný manévr. Ten i bez podřazení nebude trvat dlouho, turbo malému motoru docela dobře pomáhá. Rychle jsem si zvykl na to, že výkon z motoru nemusím získávat vytáčením k omezovači, jak jsem musel praktikovat u své předchozí motorizace 1,4 16v, která ožívala až ve vyšších otáčkách. Motor dobře ladí s klidnou povahou vozu, díky naladění motoru a převodovky jezdím s tímto vozem přirozeně hospodárnějším stylem bez zbytečného vytáčení motoru k omezovači.
S převodovkou jsem měl ze začátku trochu problém, přeřadit z dvojky na trojku se někdy nepovedlo na poprvé, byla jaksi zatuhlá a mezera mezi převody příliš velká. Po ujetí pár stovek kilometrů si ale vše sedlo a nyní bez problému. Spojka zabírá opět až v horní poloze pedálu jako u předchůdců, pro mě tedy žádná změna.

Motor je na tříválec docela tichý, dá se říct, že má po zahřátí kultivovaný projev, při klidné jízdě bez zbytečného vytáčení o motoru skoro nevíte, omezení hluku a vibrací od motoru je na dobré úrovni. Motor se výrazněji projeví až při plné akceleraci, kdy zvuk připomínající rozzuřený vysavač prozradí absenci 1 válce. Stačí ale zvolnit a o motoru takřka nevíte. Při dálniční stotřicítce motor točí nějakých 3200 otáček, motor ale nijak zvlášť neruší posádku, oproti předchozím vozům Clio II a Dokker se dá říct, že je naopak tichý, ten pokles 1000 otáček oproti běžnému atmosférickému motoru je opravdu znát. Díky tomu vyplynou na povrch ruchy, jako třeba aerodynamický šum od zpětných zrcátek nebo valivý hluk od pneumatik na hrubém povrchu silnice.

Spotřeba dle výrobce má být 5 litrů, já dlouhodobě jezdím za 5,5 l / 100 km. Minimálně dvě třetiny tras jezdím po dálnici, zbytek okresky a město. Nejezdím vyloženě na spotřebu (dle aplikace Driving eco2 se pohybuji mezi 70-80%), pouze motor zbytečně nevytáčím ale ani nepodtáčím, ale snažím se jezdit plynule bez zbytečných akcelerací.
Jenom pro porovnání a zamyšlení, s předchozím Cliem 1,4 16v jsem jezdil dlouhodobě pod udávanou hodnotou výrobcem 6,7 litru, u současného vozu toto fakt nehrozí, abych jezdil pod 5 litrů. Měla by se EU nad touto problematikou zamyslet, protože 15 let starý motor 1,4 16v plnící normu euro III spotřeboval pouze asi o 1 litr na 100 km více benzinu a vyprodukoval o 50 g/km CO2 více než rádoby ekologický motor 0,9 TCe plnící normu euro VI. A kdo ví, jak je to s těmi emisemi ve skutečnosti, zda náhodou malý motor při reálném provozu neprodukuje mnohem víc škodlivin CO2, stačí se podívat na černou koncovku výfuku.

Jak tedy ohodnotím motorizaci?
Musím říct, že jsem se s motorem již sžil a dá se říct, že mi i svým charakterem vyhovuje. Po přesednutí do jiného vozu bez turba se mi zdá, že je auto strašně líné a že ten výkon musím z motoru vysloveně páčit. Devítistovka s turbem poskytuje dostatek výkonu již od středních otáček a má i nějakou tu výkonovou rezervu pro předjíždění. V kopcích je sice znát malý objem motoru, ale při běžném vytížení auta dvěma osobami si malé turbo hravě při podřazení s kopci poradí.
Výhodou je jeho kompaktní velikost, rychle se v zimě ohřeje na provozní teplotu (i v zimě má motor potřebu se chladit ventilátorem, pokud stojíte na místě déle jak 5 minut). Další výhodou je poskytovaný výkon již od středních otáček, motor není potřebné tolik vytáčet, auto je ve městě živější a za městem se také neztratí. Překvapivě výhodou je též akustický komfort v autě, zde je citelný rozdíl oproti předchozímu vozu, hlavně při dálničních rychlostech. Spotřeba nakonec asi taky nebude nejhorší, jenom budu muset víc pracovat s citlivostí na plynový pedál než u předchozího Clia, které mělo spotřebu skoro stejnou, ať jsem jel stylem důchodce nebo jako Stig.

Interiér působí na mě dobrým dojmem, je moderní, ale zároveň je na něm znát rukopis Renaultu.
Hlavní změnou oproti předchozím generacím je zrušení analogového rychloměru, což já osobně vítám, je to přehledné, dobře viditelné za každých okolností a nutí mě to víc dodržovat předepsanou rychlost. V mém případě je to ještě víc umocněno navigací, které mě upozorňuje na překračování povolené rychlosti akustickým tónem. Navigací se dostáváme ke středovému tunelu, kde je na vrcholu displej zmíněné navigace, je pěkně v zorném poli řidiče a po ruce. Byl to dobrý nápad dát výdechy topení až pod displej. Pod výdechy je už akorát ovládání klimatizace/topení, startovací tlačítko a slot pro kartu sloužící jako klíč. Jinak tu nic není, je to pěkně čisté, minimalistické.
Multimediální systém se ovládá pomocí dotykového displeje nebo typickým ovladačem pod volantem, na který jsem už zvyklý z ostatních vozů Renault a Dacia. Změnu rádia či přijmutí hovoru tedy zvládnu bez toho, abych musel odložit ruku z volantu. Pro mě jsou nová tlačítka na volantu, jsou to tlačítka pro tempomat a omezovač rychlosti, který se aktivuje tlačítkem na středovém tunelu vedle ruční brzdy. Chválím též druhé tlačítko pro ovládání palubního počítače z páčky stěrače, nově mohu listovat tam i zpět. Jsem ale trochu rozpačitý ze systému palubního počítače, něco na mě píše anglicky a něco zase lámavou češtinou, je to takové zvláštní, obzvláště pak, když multimediální systém je kompletně v češtině.
Použité materiály jsou na danou třídu vozu docela kvalitní, na pohled i dotek působí příjemně.

Výbava

Zvolil jsem výbavu Limited (druhá nejvyšší), která obsahuje vše potřebné, co od dnešního malého vozu očekávám. Zmíním manuální klimatizaci, multimediální systém s dotykovým displejem včetně navigace, zrcátka elektricky ovládaná a vyhřívaná, tempomat, asistent rozjezdu do kopce, startování kartou, atd. Můj skladový kousek měl za příplatek 1000 Kč dešťový a světelný senzor a za 2000 Kč rezervní kolo pod autem. Takto jsem spokojen a nic mi nechybí, co vím, tak se dalo připlatit za impulzní ovládání okna řidiče, elektricky ovládaná okna vzadu, zadní parkovací senzory a světla v LED technologii. Bez těchto příplatků se ale obejdu, takže jsem koupil skladový vůz a za pár dní byl doma, nemusel jsem čekat tři měsíce.
A co cena? Clio se v aktuální generaci příliš cenově nepodbízí, nemá k tomu ani důvod, když se dobře prodává. Co jsem ale studoval ceník, tak Clio je docela slušně vybavené už v základu, celý ceník je dobře postaven, aby každý si mohl „své Clio“ za rozumné peníze dovybavit. Já jsem skončil zřejmě u nejprodávanější výbavy Limited, která obsahuje vše potřebné, co si dnešní zhýčkaný evropský zákazník přeje.

Multimediální systém

V automobilu se nachází multimediální systém MEDIA-NAV Evolution. Pomocí tohoto zařízení můžete poslouchat rádio, hudbu z externího zdroje (nemá CD mechaniku), telefonovat, nechat se navigovat do zvoleného cíle a v neposlední řadě také učit se řídit auto ekologicky a ekonomicky (aplikace Driving eco2). Vnitřní prostředí systému je docela jednoduché, rychle jsem se zorientoval. I spárování s telefonem jsem v pohodě zvládnul na poprvé, u služebního Dokkera jsem s tím bojoval víc. Zkrátka bez problému. S navigací také nemám problém, akorát je horší zadat požadovaný cíl trasy na venkově, který navigace nezná. Nezbývá pak nic jiného, než najít místo v mapě v mobilu a vybrat daný bod ručně. Pokud ale zvládnete zadat cíl, tak navigování je v pohodě, grafické zobrazení a hlasové pokyny jsou na dobré úrovni. Ještě zmíním rychlost odezvy systému, po nastartování trvá probuzení systému asi 20 sekund, poté je odezva na dotyky průměrná, citlivost displeje není nejlepší (mám na něm ještě originální folii, která to asi zhoršuje), díky přehlednosti systému lze ale základní úkony provádět i za jízdy, nový cíl trasy ale raději volím při zastaveném vozidle. A vypadá to, že kdo má telefon s nakousnutým jablíčkem, tak může ovládat telefon za jízdy hlasově.
A jak je to s aktualizací mapových podkladů? Při koupi mi bylo řečeno, že se mám zaregistrovat na stránkách „Renault.naviextras“, abych si mohl do tří měsíců po koupi vozu zdarma aktualizovat mapy. Musel jsem vzít prázdný flash disk, vložit jej v autě do USB zdířky a stáhnou aktuální informace systému na flash disk. Poté jsem vložil flash disk do počítače, kde na výše zmíněných stránkách jsem se přihlásil, ono to podle stažených dat na flash disku rozpoznalo moje auto a potom to dovolilo stáhnout aktualizaci. Poté je potřeba vložit flash disk zpátky do USB zdířky ve voze a nahrát aktualizaci do počítače. Není to nijak složité, akorát to trvá trochu dlouho (asi hodinu se stahovali aktualizace z PC na flash disk a 20 minut pak v autě, je potřeba na to mít trochu času a rychlejší flash disk. Až budu chtít třeba za rok aktualizovat mapy, budu prý muset za to zaplatit. Uvidíme, kolik za to budou chtít.

Bezpečnost vozu

Ještě se sluší zmínit, že Clio IV získalo v roce 2015 plný počet hvězd od asociace EURO NCAP a jako bonus titul nejbezpečnějšího městského vozu. Navázalo tak na bezpečnost svých předchůdců více než jen dobře. Auto prý výborně ochrání posádku při případné nehodě, srážka s chodcem je ale horší, je zde prý prostor pro zlepšení. Aby auto dosáhlo na pět hvězd, musí mít různé elektronické vychytávky. Moje auto má kromě stabilizačního systému též omezovač rychlosti a připomínač pásů pro přední i zadní sedadla (akustický tón se postupně zesiluje až na docela nepříjemnou intenzitu, která musí každého donutit se připoutat). Díky těmto vychytávkám auto získalo nějaké body k dobru.

A jak Clio jezdí?

Nastavení posedu je jednoduché, sedadlo řidiče je v dostatečném rozsahu seřiditelné, a to jak výškově, tak podélně. Sklon opěradla se nastavuje kolečkem a ne páčkou jako u mé předchozí druhé generace. Je to lepší, přesnější. Volant taktéž dobře nastavitelný, jak výškově, tak pro mě i nově podélně. Každý se tedy může nastavit svůj ideální posed vcelku rychle, za mě jako osobu menšího vzrůstu (176 cm) maximální spokojenost. Zmíním ještě loketní opěrku ve dveřích, která na správném místě a je z měkčeného plastu, při delší cestě na dálnici si tedy mohu pohodlně opřít ruku o dveře.
Najít pohodlnou polohu tedy bylo snadné, je tedy na čase si říct, jako auto jezdí.
Startuje se zasunutím startovací karty do otvoru v dolní části palubní desky a stiskem tlačítka start. Motor se ozve typicky tříválcovým zvukem, ale hned se ztiší a na volnoběh není motor v kabině skoro slyšet. O světla se nemusím moc starat, nechávám je v automatickém režimu. Jenom je dobré je občas zkontrolovat, protože někdy senzor vyhodnotí světelné podmínky jako vhodné pro denní svícení, přitom viditelnost není nejlepší (např. mlžný opar nad silnicí), takže někdy raději zapínám světla ručně, abych byl lépe vidět (nesnáším řidiče, co jezdí při špatných světelných podmínkách a po tmě pouze s denním svícením vpředu). Rozjezd je snadný, auto mi ještě nikdy neposkočilo či chcíplo, auto je dobře uživatelsky nastaveno, v kopci navíc pomáhá asistent rozjezdu. Samotná jízda je též jednoduchá, vše se ovládá snadno. Na poměry třídy jsou jízdní vlastnosti ukázkové a to i přesto, že podvozek není žádná novinka, jedná se o optimalizovanou platformu z minulé třetí generace, tedy vzpěry McPherson vpředu a tuhou torzní příčka vzadu. Tužší tlumiče v kombinaci s měkčími pružinami absorbují drobné nerovnosti a i větší nástrahy zvládají filtrovat s noblesou. I na 16-ti palcových kolech je podvozek komfortní, ale přitom poskytuje řidiči pocit jistoty z řízení. Auto je celkem dobře odhlučněné, akorát podvozek má trochu mezery, na hrubém povrchu silnic je slyšet odvalování zimních pneumatik a při dálničních rychlostech se trochu projevuje aerodynamický šum od docela velkých zpětných zrcátek. Je to ale dáno tichým motorem, o kterém při mé nejčastější dálniční rychlosti 110-120 skoro nevím.
Auto jsem převzal začátkem prosince, takže sžívání s jízdními vlastnostmi auta probíhalo za těch nejlepších podmínek, tedy na ledu, sněhu a v té kaši, co vznikne po smíchání s posypovou solí. Takže paráda, vyzkoušel jsem si hned ze začátku, jak se auto chová v nepříznivých podmínkách. Letošní zima ukazovala navíc svou sílu neobvykle dlouho, i v jihomoravském kraji jsme měli docela problémy s přívaly sněhu. Jak se tedy auto chová v zimním provozu?
Musím říct, že jízdní vlastnosti v zimě jsou poměrně dobré, do řízení promlouvá nevypínatelné ESP, které se snaží pomáhat méně zkušeným řidičům. Docela mu to jde, nikdy jsem nezůstal zapadlý na místě, v pohodě se dostanu i tam, kde to bylo se služebním Kangoo nemyslitelné.
Zdá se mi, že ESP je docela benevolentní, v zatáčkách jde auto lehce do smyku, musím rozvážněji volit nájezdovou rychlost do zatáčky. Díky lehčímu motoru a větší šířce pneumatik auto tolik nesedí v zatáčkách na sněhu, předchozí Clio na 15-ti palcových kolech sedělo víc.
Brzdy jsou dobré i za zhoršené přilnavosti, ABS je zde dobře nastaveno.

Co napsat závěrem?

Současné Clio je povedené malé auto, sice nenabízí nejprostornější interiér a kufr, zato okouzlí svým designem a učaruje jízdními vlastnostmi. Ikdyž se auto prodává pátým rokem (v roce 2016), tak stále budí zájem kolemjdoucích. Motor je na svůj objem dostatečně výkonný, spotřeba je sice závislá na jízdním stylu řidiče, ale dá se udržet v rozumných mezích. Jediná otázka je pak jeho spolehlivost, za čtyři roky prodeje nejsou slyšet žádné větší stížnosti, tak snad to bude v pořádku…

-design vozu. Auto budí pozitivní emoce, dost lidí mi auto chválí, jsou mezi nimi i odpůrci značky s kosočtvercem ve znaku, kteří Renaulty nepovažují za dobré vozy. Clio je v červené metalíze opravdu povedené auto, je to krasavec. Tolik jich zase v mém okolí nejezdí, takže to není taková tuctovka, jako třeba oblíbená Fabia.

-jisté jízdní vlastnosti. Na poměry třídy malých vozů jezdí Clio fakt dobře. Auto se příjemně řídí, umí zapojit řidiče do děje, řízení je komunikativní, klade příjemný odpor a má rychlou odezvu na pohyby. Příjemná poloha za volantem vše podtrhuje.

-pohoda při cestování. Clio s tímto motorem na mě působí velice pohodově, najdu si snadno pohodlnou pozici za volantem, pustím dobrou muziku a nechám kolem sebe plynout krajinu. Motor nepotřebuje extra vytáčet, není potřeba tak často řadit, díky tomu motor přibližně do 3000 otáček účinně maskuje svůj tříválcový původ. Do interiéru se nepřenáší žádné vibrace, motor opravdu posádku neobtěžuje. To spíš budete slyšet aerodynamický šum při dálničních rychlostech, protože motor při mé obvyklé rychlosti 110-120 km/hod není skoro slyšet.

-poměr cena/výbava. Výbava Limited obsahuje vše potřebné, co chci v malém voze. Nejsou tu žádné zbytečné asistenční prvky, které řidiči těchto vozidel ani nevyužijí a zbytečně prodražují dané vozy.

-převodovka. Příjemně se drží, je pěkně po ruce a má i celkem přesnou kulisu. Prvním pár kilometrů bylo sice někdy obtížné přeřadit ze dvojky na trojku napoprvé, ale po pár jízdách si to sedlo a nyní je to bez problémů. Celkově tedy s převodovkou jsem spokojený.

-dobře svítící světlomety s klasickými žárovkami, bonusem je světelný senzor, který docela dobře funguje.

-kvalita zpracování středového panelu. Palubní deska je vcelku kvalitně zpracovaná, působí na mě hezky, celkový dojem ale kazí středový vystouplý panel, který na dotyk vrže a celkově nepůsobí moc bytelně. Navíc lesklý plast je potřeba udržovat v čistotě, jinak je na něm vše vidět.

-omezený výhled vzad, je to daň za design vozu, není tedy dobré se cpát do příliš malých mezer při podélném parkování, dokud si na auto nezvyknete.

-nádrž by mohla mít větší objem, po spotřebování 38 litrů jedu již na rezervu. Moje předchozí II. generace měla objem 45+5 litrů, bohužel reálná spotřeba se moc nesnížila, takže důvod ke zmenšení nádrže nevidím.

-málo variabilní sedadla. Zadní sedadla mají nedělený a nevýklopný sedák. Opěradlo je sice dělené v poměru 60:40, ale sedák ne. Po sklopení opěradla tak nevznikne rovná ložná plocha, navíc je zde opět výztuha za zadními sedadly tvořící schod mezi kufrem a sedadly. U mé předchozí druhé generace jsem měl dělený i zadní sedák, ten šel navíc vyklopit či vyjmout, takže po sklopení zadního opěradla vznikla rovná plocha, ikdyž opět tu zde byl ten schod z důvodu výztuhy, ale o poznání menší.
Sedadlo spolujezdce vpředu je zbytečně vysoko ukotvené, navíc v mé výbavě není výškově stavitelné, takže větší postavy můžou mít problém s prostorem nad hlavou. Taktéž bych ocenil sklopné opěradlo do pozice stolečku, abych mohl pohodlněji převážet delší předměty.

-rezervní kolo je umístěno „po francouzsku“ na podvozku auta, raději bych uvítal klasickou prohlubeň na dně kufru. Stejně při defektu musíte vytáhnout věci z kufru, abyste se dostali k páce, která uvolňuje mechanismus držící kolo na podvozku. Kolo je navíc vystaveno odstřikující vodě od zadních kol, takže je věčně špinavé a pokud se o něj nebudete starat, tak za dvě zimy jeho disk zkoroduje.

-izolace podběhů. Zde se asi šetřilo na váze, na hrubém povrchu tudy do kabiny proniká hluk od odvalujících se pneumatik. Je to škoda, jinak je to tiché auto.

Zkušenosti se servisem Opportunity mám zatím pozitivní, zde jsou moje výdaje za provoz vozidla bez PHM:

-plašič hlodavců, napájení z autobaterie = 841 Kč
-výměna oleje+ol. filtr+pyl. filtr, celk. kontrola (35 942 km) = 4442 Kč
-reklamační výměna kožené manžety řadicí páky (36 188 km) = 0 Kč
-tepelná izolace kapoty motoru, barva na brzdy = 1694 Kč
-dálniční známka 2019 = 1500 Kč
-výměna oleje+filtry (olejový, vzduchový, kabinový), svíčky, celková kontrola, oprava úniku PZ zimní pneumatiky (57 382 km) = 6 985 Kč
-oprava vozu po nehodě - přední pravý světlomet, lakování předního nárazníku a pravého předního blatníku (66 547 km) = spoluúčast 6 248 Kč
-koupě střešního nosiče (originální příčníky Renault) 1 410 Kč
-záruční oprava mechanismu předních stěračů (73 782 km) = 0 Kč
-kompletní pojištění na rok 2020 = 10 993 Kč
-výměna oleje, výměna kulového čepu, čištění bubnů zadní brzdy, čištění a doplnění klimatizace, vyvážení disků zimních kol, celková kontrola vozu, (77 665 km) = 8 343 Kč
-dálniční známka 2020 = 1500 Kč
-nové originální čelní stěrače = 990 Kč (96 400 km)
-výměna motorového oleje, olejového a kabinového filtru, brzdové kapaliny a oleje v převodovce, celková kontrola (98 359 km) = 8 729 Kč
-kompletní pojištění na rok 2021 = 11 376 Kč
-emise+STK = 2 140 Kč
-nákup zimních pneumatik Michelin Alpin 6 = 11 172 Kč
-přezutí zimní sady kol = 580 Kč
-výměna motorového oleje, olejového, kabinového a vzduchového filtru, výměna svíček a předních brzdových destiček, promazání zámků dveří, celková kontrola (119 373 km) = 8 570 Kč
-nákup letních pneumatik Continental Ecocontact 6 (najeto 50 km) = 4 200 Kč
-oprava kontrolky "check injection" - kontrola a přeprogramování řídící jednotky vstřikování = 871 Kč
-oprava úniku vzduchu PZ zimní kolo (oxidace disku) = 432 Kč
-žárovka H7 do předního světla 2x - 518 Kč
-dálniční známka 2022 = 1500 Kč
-přezutí letní sady kol = 900 Kč
-úchyt šňůrky zadního plata kufru = 82 Kč
-výměna motorového oleje, olejového, kabinového filtru, výměna chladící kapaliny a řemene pohonu příslušenství a kladek (139 922 km) = 10 866 Kč
-výměna vzduchového filtru motoru = 212 Kč

S prodejcem Renault Opportunity jsem byl maximálně spokojený, koupě nového vozu včetně výkupu starého na protiúčet proběhlo naprosto v pořádku, mohu doporučit.

úpravy vozu

Žádný tuning auto nemá, vše je sériové z výroby, dodatečně se akorát namontovalo tažné zařízení Westfalia ještě před předáním nového vozu.

17.9.2022 20:17

Auto již nevlastním…

Toto Clio již nevlastním, tento týden jsem provedl generační výměnu auta, Clio IV. generace nahradilo nové Clio V. generace s motorem 1,0 Tce v tovární úpravě na LPG, výbava je základní ZEN. Auto jsem nechal u prodejce na protiúčet.

S autem jsem byl spokojený, vlastnil jsem jej necelých 6 let a najel jsem 153 000 km. Letošní zdražování benzinu mě ale opět vnuklo myšlenku na nové Clio, které se nabízí (spíš nabízelo – aktuálně nelze objednat) s pohonem na LPG přímo z továrny. Předváděcí jízda mě přesvědčila, že nové Clio jezdí opravdu pěkně a já tedy objednal jedno z posledních Clií modelového roku 2022 s pohonem na LPG. Vůz je v základní výbavě, za příplatek mám pouze metalízu, zadní parkovací senzory a ozdobnou lištu na palubní desce. Je zajímavé, že předchozí auto bylo ve výbavě Limited (skoro plná výbava) a kromě litých kol, vestavěné navigace a mlhovek mám teď stále stejně bohatou výbavu. Vestavěná navigace mi nechybí, systém totiž umí zrcadlit telefon, který umí navigovat lépe. Litá kola mi také nechybí, strukturované ocelové disky a okrasné kryty kol jsou opravdu pěkné a většina lidí ani nepozná, že se nejedná o lité disky z lehkých slitin. Přední mlhovky mi také nechybí, nově mám LED světla, které svítí opravdu dobře.
Navíc teď mám pár bezpečnostních vychytávek, jako je udržování v jízdním pruhu nebo čtení dopravních značek. Navíc mám také okenní airbagy i pro zadní cestující. Auto je také uvnitř trochu prostornější.
Největší rozdíl ale vidím u podvozku a pohonu, auto jede opravdu pěkně a tiše. Motor je kultivovanější a díky nové šestistupňové převodovce i tišší. Auto je aktuálně v záběhu na benzin (najeto pouze 150 km) takže pohon LPG a spotřebu auta nebudu teď hodnotit. Snad někdy příště v samostatné recenzi. Do fotogalerie jsem přidal fotky nového vozu.

20.8.2022 21:34

150 000 km

Při cestě k Baltskému moři (do Gdaňsku) se na tachometru přetočila cifra 150 000 km. Tento počet kilometrů jsem najel za 5 a ¾ roku. Auto stále funguje bez poruch a slouží k plné spokojenosti majitele.
I přesto jsem se rozhodl objednat nové Clio v tovární úpravě na LPG, protože při mém ročním nájezdu 25-30 tisíc mi poslední dobou náklady na benzin značně vzrostly. Navíc se mi nelíbí, kam směřuje automobilový průmysl v Evropě, takže jsem se rozhodl si koupit nové obyčejné levné auto s nízkými provozními náklady, dokud to ještě jde. Bude to Clio ZEN Tce 100 LPG za ceníkovou cenu 380 000. Stávající auto půjde na protiúčet. Termín dodání mám slíbený na konec září, tak uvidíme, kdy mi nové Clio z Turecka dorazí...

16.4.2022 19:04

Ošetření předních podběhů

Využil jsem pár dní volna k péči o auto, konkrétně k vyčištění a ošetření předních podběhů.
Auto má najeto 140 000 km za 5,5 roku, tak jsem se rozhodl pro jistotu demontovat plastové podběhy předních kol, daný prostor vyčistit a ošetřit antikorozním nátěrem.
Vzhledem k dobře vyřešeným plastovým podběhům byl prostor čistý a suchý, pouze u řidiče v místě prahu bylo trochu listí a vyschlého bláta (u spolujezdce nic, zřejmě v servise vyčistili v rámci výměny příslušenství rozvodů motoru, kdy museli demontovat pravý přední podběh). Vše jsem vyčistil a odmastil a poté natřel černým lesklým antikorozním nátěrem. Prostor je tedy ošetřený a mám jistotu, že karoserie v tomto místě nebude korodovat jako se běžně děje u aut VW group. Navíc mám přední plastový blatník, takže ten je úplně v klidu :-)
Do fotogalerie jsem přidal fotky před a po dokončení prací.

8.4.2022 20:28

Servis při 140 000 km

Dnes jsem byl v servise na plánové sedmé prohlídce při nájezdu 140 000 km (jezdím po 20 000 km), kromě obvyklé výměny motorového oleje (4,1 l) a filtrů se měnila poprvé chladící kapalina (5 l) a také řemen pohonu příslušenství a kladek (nejedná se o klasické rozvody, mám totiž bezúdržbový rozvodový řetěz). Auto bylo také celé zkontrolováno, vše je stále v naprostém pořádku.
Využil jsem návštěvy servisu a koupil jsem nové přídržné plastové sponky předních podběhů, které se chystám demontovat, abych po 5-ti letech provozu zkontroloval stav karoserie pod předními podběhy, celé to tam vyčistil a ošetřil antikorozním nátěrem. Navážu tak na loňský rok, kdy jsem takto ošetřoval zadní část karoserie.

Jinak auto je již přezuto na letní pneumatiky, nadcházející letní sezóny budu jezdit opět na osvědčených pneumatikách Continental Contieco Contant, tentokrát na novější verzi „6.“

17.3.2022 20:09

Rekordně nízká spotřeba

Dnes jsem zajel rekordně nízkou spotřebu 4,3 l/100 km na trase Vyškov – po D1 – Humpolec – Pelhřimov – Tábor – Milevsko a zpět stejnou cestou (celkem 432 km, průměrná rychlost 72 km/hod). Jel jsem sám, na tažném zařízení jsem měl nosič na jízdní kola – tam prázdný – nazpět obsazený jedním novým horským kolem.
Svou rozvážnou jízdou jsem tedy docela eliminoval aktuální vysokou cenu benzinu a zároveň jsem zajel svůj osobní rekord ve spotřebě, a to na nových zimních pneumatikách za suchých podmínek.

21.12.2021 19:25

První prasklá žárovka

Dnes jsem ráno zjistil, že mi nesvítí přední světlo na řidičově straně, praskla mi žárovka H7.
Je to první prasklá žárovka na autě za pět let provozu a 132 000 km. Byla tam z výroby značka Osram made in Germany. Žárovku jsem poměrně snadno a rychle vyměnil ještě po tmě před jízdou, oproti II. generaci Clia s velkým motorem 2,0 16v to byla snadná práce :-)
Odpoledne jsem koupil v Renaultu dvě nové žárovky značky Berner Premium Line a hned je obě vyměnil, ať mi žárovky svítí stejně na obou stranách. Svítí opravdu dobře, hned při cestě domů jsem poznal rozdíl.

2.12.2021 21:09

5. narozeniny

Clio dnes slaví páté narozeniny, tak autíčku přeji všechno nejlepší!
Opět trochu statistiky z provozování vozidla:
Za 5 let jsem najel 131 000 km, vyjel jsem 7 200 litrů benzinu za 230 000 Kč, dlouhodobá průměrná spotřeba mi vychází 5,5 l/100 km, 1 km jízdy vyšel na 1,80 Kč za palivo.

Auto je stále bez vážných poruch a závad, kromě pravidelného servisu jsem akorát řešil po 1,5 roce výměnu manžety řadící páky, po 3 letech opravu zatuhlého mechanismu stěračů (obě závady odstraněny zdarma v záruce) a letos přeprogramování řídící jednotky vstřikování (svítila kontrolka check injection). Řešil jsem tedy pouze tyto 3 „drobné“ závady, které nebránily dojetí do mého cíle.

Co se týče pravidelného servisu, jezdím po 20 000 km na výměnu oleje a filtrů (byl jsem tedy 5x), měnil jsem 2x svíčky (po 60 000 km), v necelých 80 000 km se měnil kulový čep na přední nápravě, při 100 000 km se měnila brzdová kapalina a olej v převodovce a při 120 000 km pak také přední brzdové destičky (kotouče zatím stále původní). A také jsem jednou nechal vyčistit a doplnit klimatizaci. Jinak se z vozidlem nic nedělalo, se spolehlivostí jsem tedy naprosto spokojený.
Jezdím stále do autorizovaného servisu, se službami jsem spokojený, navíc od letošního roku mám nárok na slevu 20% na originální díly, takže nemám důvod jezdit jinam.
Co se týče pneumatik, k vozidlu jsem dostal zdarma i zimní pneumatiky, takže jsem za těch 5 let pneumatiky neřešil. Až letos jsem pořídil na další sezóny nové zimní i letní pneumatiky.
Za servis, pojištění vozidla, STK a dálniční poplatky jsem utratil celkem dalších 100 000 km (jsou započítány i nové pneumatiky na dalších 5 let provozu), celkem mě tedy provoz vozidla za 5 let stál 330 000 Kč, 1 km jízdy mě tedy stojí 2,50 Kč, což je docela pěkná hodnota.

S autem jsem tedy celkově spokojený a nehodlám jej v blízké době vyměnit za jiné. Akorát mě trochu trápí vývoj v automobilovém průmyslu, bojím se, abych za pár let si ještě mohl koupit obyčejné „normální“ neelektrifikované auto velikosti a typu karoserie jako je aktuální Clio/Megane, bez hromady asistenčních systémů, které k životu opravdu nepotřebuji. Zkrátka se bojím, že se budou prodávat pouze bezpohlavní přepravní prostředky pro přemisťování z bodu A do bodu B, které mi neposkytnout radost z řízení a budou mě navíc omezovat svou potřebou se stále nabíjet...

29.10.2021 20:36

Přezuto na zimní pneumatiky

Dnes jsem přezul auto na zimní pneumatiky, po 5-ti sezónách a najetých 53 tisících kilometrů jsem nahradil původní Nokiany WRD3 novými pneumatikami Michelin Alpin 6, jsem zvědavý na jejich jízdní vlastnosti.
Taktéž stávající letní pneumatiky budu nahrazovat novými, na původních Continentalech Contieco contact 5 jsem za 5 sezón najel 76 tisíc kilometrů. Byl jsem s nimi spokojený a narazil jsem na výhodnou koupi, takže jsem pořídil opět ty samé, ale v novější řadě s číslem 6. Mám je od léta již doma, v průběhu zimy nechám přezout a na jaře pak přehodím celá kola v klidu doma podle potřeby.
Letos jsem tedy zainvestoval do koupě letních i zimních pneumatiky, ale na druhou stranu mám na dalších 5 let/100 000 km vystaráno. Aktuální stav kilometrů je 129 038 km.

11.9.2021 19:53

Nátěr brzd a zadních podběhů

Po necelých 5-ti letech už barva na zadních bubnových brzdách nevypadala dobře a hrozilo, že bubny v zimě začnou rezavět, tak jsem koupil opět tu stejnou barvu na brzdy a aplikoval ji na přední brzdové třmeny a zadní bubnové brzdy.
Když už jsem měl demontovaná zadní kola, tak jsem demontoval i zadní plastové podběhy, abych zkontroloval stav karoserie v daném místě po 5-ti letech provozu a najetých 125 000 km. Plastové podběhy jsou opravdu funkční, kritická místa byla takřka čistá. I přesto jsem vše vyčistil, následně odmastil a opatřil ochranným nátěrem. Mám teď tedy jistotu, že jsou zadní podběhy dobře chráněné. Do fotogalerie jsem přidal foto.
Vepředu tato operace nepůjde tak snadno provést, zde podběhy drží pomocí plastových příchytek, které se vždy při demontáži zničí a jedna stojí cca 20 Kč, přitom bych potřeboval tak 10 ks, takže se mi do toho zatím nechce...

21.8.2021 21:47

Clio na polygonu v Brně

Dnes jsem byl na škole bezpečné jízdy na polygonu v Brně, bohužel mé Clio sport není stále hotové, tak jsem zde byl již po druhé s mým denní autem – Clio IV 0,9 Tce.
Dostal jsem pár užitečných rad a informací, které mi pomůžou se zlepšit v řízení a hlavně jsem opět našel limity svého vozu a vyzkoušel jsem si, jak auto funguje za různých extrémních podmínek. Auto je na dnešní dobu docela čitelné, předvídatelné a ovladatelné. Jediné, co mi vadí je to, že nejde vypnout nebo omezit elektronický stabilizační systém a kontrola trakce, tyto systémy jsou v Cliu docela ostře a bezpečně nastavené. Zkušenější řidiči (snad včetně mě) by rádi účinnost těchto systému omezili, abychom byli schopní při smyku v zatáčce použít plyn pro vyrovnání smyku a opuštění zatáčky. Nastavení trakce od Renaultu toto příliš neumožňuje, je dobré si to tedy na bezpečném místě vyzkoušet a naučit se s tím žít. Až opět v zimě napadne sníh, budou se tyto zkušenosti opět hodit…
Jinak jsem si dnes potvrdil že moje letní pneumatiky za pět let už mají opravdu to nejlepší za sebou. Přestože je vzorek ještě nad zákonným limitem, tak pneumatiky už za extrémních podmínek nezvládají odvádět vodu, už se na ně v krizových situacích nemohu spolehnout. Naštěstí už mám koupené nové, takže příští sezonu budu jezdit zase o něco bezpečněji.

20.7.2021 20:36

Nákup letních pneumatik, závada na vstřikování

V neděli jsem koupil "nové" letní pneumatiky Continental Ecocontact 6, našel jsem výhodný inzerát, kdy pán prodával své pneumatiky z nového Clia V, na které ihned po koupi obul větší 17-ti palcová kola. Tím pádem původní letní pneumatiky nabídl k prodeji za výhodnou cenu, takže jsem neodolal a opět budu mít pneumatiky Continental, tentokrát v novější 6. generaci. Pneumatiky byly vyrobené v 44. týdnu minulého roku a mají najeto cca 50 km, takže jsou jako nové, ale za poloviční cenu.

Ještě zmíním závadu na voze, rozsvítila se mi kontrolka "check injection,"která značila chybu na řídící jednotce vstřikování. Vozidlo normálně jelo, nebylo nic znát. V servise byla provedena diagnostika a poté přehráli software řídící jednotky vstřikování a vše je opět v pořádku. Zajímavé je, že chyba se objevila po překročení 120 000 ujetých kilometrů.

12.7.2021 20:50

Servis při 120 000 km

Dnes bylo auto v servise na plánované prohlídce po ujetí 20 000 km. Nechal jsem vyměnit motorový olej, veškeré filtry, svíčky (už podruhé) a přední brzdové destičky (na autě byly stále původní z výroby), kotouče jsou také stále původní. Nechal jsem také seřídit a promazat zámky dveří, aby zmizely pazvuky linoucí se z karoserie při jízdě po nerovnostech. Vozidlo bylo jako obvykle celkově zkontrolováno, žádná chyba nebo vada nebyla nalezena, auto je prý stále v dobré kondici.

2.6.2021 20:02

Přezuto na letní, výměna zimních pneumatik

Venkovní teplota začíná stoupat, tak jsem auto přezul na letní pneumatiky. Sice jsem dál mohl jezdit na zimních pneumatikách, ale nejsem zastánce dojíždění zimních pneumatik v létě. S rostoucími teplotami i kvalitní zimní pneumatika má tragické jízdní vlastnosti, nebudu tedy zbytečně riskovat, že mě pneumatiky nepodrží v krizové situaci, do kterých se bohužel občas díky ostatním účastníkům silničního provozu dostávám.
Přezuto opět na letní pneumatiky Continental contieco contact 5, bude to ale jejich pátá a poslední sezóna, aktuálně mají najeto 61 tisíc kilometrů, takže už si auto příští rok zaslouží nové letní pneumatiky. Plánuji koupit Michelin Primacy 4, zaujal mě jejich vzorek zajišťující stále stejné jízdní vlastnosti po celou dobu životnosti peneumatiky.

Jinak zimní pneumatiky jsem měl Nokian WRD3, za pět zimních sezón jsem najel 53 tisíc kilometrů, vzorek aktuálně ještě těsně splňoval naši normu 4 mm, ale pneumatiky by už nevydržely celou další zimní sezónu, proto jsem je již nahradil novými pneumatikami Michelin Alpin 6, které jsou od včera již nazuté na discích, takže jsem již připraven na zimu a na podzim se nebudu muset stresovat s přezouváním a kdykoliv si přehodím kola doma svépomocí.

Aktuální stav počítadla kilometrů je 115 000 km, je tedy na čase objednat auto na pravidelnou servisní prohlídku po 20 000 km.

7.5.2021 18:30

Dorovnání nájezdu Punta

Na tachometru Clia se mi objevila hodnota 114 000 km, takže už má Clio najeto stejně, jako Punto II mých rodičů, které tuto hodnotu najelo za necelých 18 let. Já to najel za 4,5 roku, hold trochu víc jezdím v porovnání s rodiči :-)

30.1.2021 17:29

Nákup zimních pneumatik

Využil jsem aktuálních slev na zimní pneumatiky k nákupu nových zimních pneumatik na příští zimní sezóny. Díky slevám jsem si mohl dovolit koupit jednu z nejlepších zimních pneumatik na trhu - Michelin Alpin 6 v rozměru 195/55 R16 87H. Pneumatiky doma správně uskladním a v létě je v klidu a bez stresu nechám přezout v rámci plánované servisní prohlídky vozu. Na podzim pak v klidu doma přehodím svépomocí celá kola včetně disků.
Aktuální pneumatiky Nokian WRD3 jezdím už pátou sezonu, ta letošní je tedy již pro ně tou poslední, předpokládám celkový nájezd necelých 50 000 km.

31.12.2020 19:12

Shrnutí roku 2020

Dnes je poslední den roku 2020, tak na pár řádcích shrnu rok mého vozu.
Přidal jsem dalších 25 tisíc kilometrů, aktuálně má tedy vůz najeto necelých 106 tisíc.
Za rok 2020 jsem vyjel 1380 litrů benzinu za 41 tisíc korun, jeden kilometr tedy vyšel na 1,70 Kč.
Co se týče servisu, proběhla pouze jedna plánovaná prohlídka, kdy se měnil motorový olej, brzdová kapalina a na mé přání olej v převodovce a přední stírací lišty.
Auto také bylo poprvé na kontrole emisí a STK, prošlo bez jediného zaváhání, auto je tedy stále ve výborné kondici. Doufám, že tomu tak zůstane i v nadcházejícím roce 2021.

Přeji všem motoristům do následujícího roku, ať můžeme všichni jezdit kamkoliv a čímkoliv chceme bez jakýchkoliv omezení a také nám všem přeji kvalitnější silnice bez dopravních omezení a kolon. Mějte se a hlavně buďte zdraví...

5.12.2020 18:31

4. narozeniny, první STK

Ve středu auto oslavilo 4. narozeniny, proto nastal čas na první kontrolu vozu na STK.
Auto prošlo bez jediného zaváhání, je tedy po 4 letech a ujetých 104 tisících kilometrů stále provozuschopné :-)

31.10.2020 19:34

Příprava na zimu

Tento týden jsem auto připravil na zimní sezonu, ve středu jsem auto přezul na zimní, opět jsou na autě původní Nokian WRD3, pro které bude asi tato pátá sezona poslední. Aktuálně mají najeto necelých 40 000 km, vzorek 5-6 mm. Letní pneumatiky Continental jsou stále v pohodě, jednu sezonu také ještě vydrží, přitom je na nich za 4 sezony najeto lehce přes 60 000 km.

Dnes jsem auto detailně umyl a poté karoserii navoskoval a ošetřil jsem okna přípravkem "tekuté stěrače", auto je tedy připraveno na zhoršené podmínky zimního provozu.
Aktuální stav tachometru je 101 000 km, za měsíc auto má čtvrté narozeniny a tím pádem bude muset na první kontrolu STK+emise.

4.10.2020 15:12

Shrnutí provozních nákladů za 100 000 km

Čas plyne jako voda a za 2 měsíce tomu už budou čtyři roky, co jsem si koupil nový Renault Clio IV 0,9 Tce ve výbavě Limited, takže vozidlo brzy čeká první návštěva STK. Shodou okolností aktuálně vozidlo dosáhlo dalšího důležitého milníku, a to nájezdu 100 000 km. Proto jsem se rozhodl udělat malé shrnutí stavu vozidla a shrnutí nákladů, které jsem investoval do auta za ty 4 roky a projetých 100 000 km.

Začneme stavem auta, auto se stále chová a vypadá jako nové, až na pár drobností, jako je místy porušený lak na kapotě od odletujících kamínků, místy lehce poškrábané čelní okno a pár provozních oděrků na karoserii od ostatních neohleduplných řidičů na parkovištích. Díky mé nepozornosti má auto také přelakovaný přední nárazník a pravý přední blatník a vyměněné pravé přední světlo. Došlo k menší nehodě při výjezdu z parkoviště, na nepřehledném místě jsem přehlédl bílou Octavii a tak došlo k menšímu kontaktu. Vše opraveno v autorizovaném servise, po drobné nehodě není ani památky.

V interiéru je vozidlo také jako nové, jediná známka opotřebení je na mém sedadle řidiče, kde levá bočnice na sedáku jeví drobné známky opotřebení, je lehce prosedlá. Jinak interiér je v rámci třídy stále tichý, nikde nic nevrže, tedy pokud se nedotýkám předsazené středové konzole, která na dotyk vrže od samotného začátku. Je to jediná slabina interiéru.

Co se týče mechanického stavu vozidla, tak je na vozidle vše stále původní, měnily se pouze spotřební věci. Kromě pravidelné výměny motorového oleje (po cca 20 000 km) jsem měnil zapalovací svíčky při 60 000 km, kulové čepy na přední nápravě při 80 000 km a teď při 100 000 km se měnila brzdová kapalina, olej v převodovce a čelní stěrače. Pro zajímavost, přední kotouče i destičky jsou stále původní.
Za celou dobu jsem řešil dvě reklamace, a to výměnu manžety řadící páky, která byla z výroby špatně osazena (byla moc napnutá) a docházelo v jednom místě k jejímu poškozování, až se vytvořila dírka. Došlo k výměně při necelých 40 000 km, manžeta je od té doby stále OK. Druhá reklamace byly nefunkční přední stěrače po 73 000 km, kdy došlo k zanesení mechanismu stěračů nečistotami až tak moc, že motorek stěrače neutáhl. Mohla za to asi má změna zaměstnání, kdy už dva roky parkuji přes den na špinavé a velice frekventované Vídeňské ulici ve městě Brně. Vozidlo zde dostávat zabrat, v zimě kolikrát ani není poznat, že je auto červené.
Také zmíním pneumatiky, které mám také pořád původní, na letních Continentalech Contiecocontact 5 mám najeto 60 tisíc a na zimních Nokianech WRD3 mám najeto 38 tisíc kilometrů. Pneumatiky jsou stále ještě provozuschopné, ještě jednu sezonu vydrží.

Nyní se dostávám k číselnému zhodnocení nákladů za 100 000 km:

Natankováno: 5 454 litrů za 173 176 Kč
1 litr benzinu stál v průměru 31,75 Kč
dlouhodobá průměrná spotřeba 5,5 l/100 km, tj. 1,7 Kč/km

Náklady za servis a údržbu vozidla, jeho pojištění a poplatky za dálniční známky: 76 625 Kč
výsledek: 0,77 Kč/km za servis a ostatní poplatky spojené s provozem

náklady celkem za 100 000 km: 249 801 Kč, tj. 2,50 Kč/km

Co říci závěrem? Koupi auta po 4 letech nelituji, auto splnilo mé očekávání, auto dobře splňuje svou roli každodenního nenáročného sluhy, který mě vozí za prací i na výlety. S motorem jsem se sžil, na běžný provoz v 1-2 lidech má dostatek výkonu a spotřeba v mém případě také není špatná (více jak polovinu kilometrů je najeto na naší slavné dálnici D1 v okolí Brna). Motor je nástupce staršího 4 válce 1,4 16v, který jsem také vlastnil v Cliu II a docela se mu to povedlo nahradit tento motor. Tříválec je na každodenní jízdy pohodlnější, má více výkonu v nižších otáčkách, není potřeba tak často řadit a motor vytáčet do vysokých otáček a i celková moje reálná spotřeba je nižší o 0,8 l/100 km (jezdíval jsem za 6,3) a tím pádem i náklady na provoz jsou celkově nižší. S autem jsem tedy celkově spokojený a nehodlám jej teď měnit.

15.9.2020 20:44

Pátá servisní prohlídka při 100 000 km

Auto bylo včera v servise na plánované prohlídce, tentokrát to byla poslední prohlídka v prodloužené záruce, protože již brzy překročím limit nájezdu v záruce – 100 000 km.
Na autě se opět vyměnil motorový olej (po 20 000 km), olejový a kabinový filtr, poprvé se vyměnila brzdová kapalina a na mé přání i olej v převodovce. Překvapilo mě, že výrobce udává, že není potřeba u manuální převodovky měnit olej, já ho nechal preventivně vyměnit.
Auto je tedy pořád ve výborné kondici, první kontrolu na STK tedy v prosinci zvládne auto bez zaváhání. Za dalších 20 000 km budu kromě oleje měnit poprvé i přední kotouče a destičky, které jsou stále původní a dle technika ještě chvíli vydrží. Jinak nic dalšího není v plánu údržby na příští prohlídku. Akorát ještě plánuji příští rok nákup pneumatik, které mám stále původní (zimní mají najeto 38 000, letní lehce přes 60 000 km).
Až se příští měsíc přehoupne na tachometru hodnota 100 000 km, tak dám dohromady všechny faktury a vyčíslím, na kolik mě vyšel provoz vozidla za 100 000 km, vyčíslím zvlášť projetý benzin a servis. Zkrátka udělám takové menší shrnutí mého soužití s vozem Clio IV, co se vše událo a jaké známky opotřebení se projevily po 100 000 km.

14.8.2020 19:50

Rekord ve spotřebě na dálnici + jezevec

Minulý týden jsem strávil prodloužený víkend v Rakousku v Alpách, jel jsem sám z Moravy, u hranic v Ladné jsem dotankoval auto do plné a vymazal palubní počítač. Při příjezdu do Linze jsem byl mile překvapen, cestu jsem po rakouských dálnicích při pátečním dopoledni zvládl s průměrnou spotřebou 4,5 l/100 km a to jsem se nijak zvlášť neloudal, držel jsem mou obvyklou cestovní rychlost 110-120 km/hod. Přestože nemám dálnice v oblibě, tak jsem si cestu relativně užil.

Zpátky domů jsem v neděli jel přes České Budějovice, kde jsem vysadil bratra na vlak do Prahy, koupil sadu starších litých kol na mé druhé Clio a poté sám se vydal domů na Moravu po silnici I. třídy přes Telč, Třebíč a Brno. Tentokrát jsem nejel na spotřebu, jel jsem svižně, abych si cestu užil. Výsledkem byla spotřeba 5,7 l a průměrná rychlost necelých 80 km/hod. Je tedy vidět, že malému tříválci svědčí plynulost dopravy, klidný styl jízdy a relativně rovný profil rakouské dálnice. To po D1 na Prahu se pod 5 l nikdy nedostanu...

Na závěr chci zmínit odolnost předního nárazníku auta, protože jsem v týdnu při cestě do práce po silnici I. třídy mezi poli čelně srazil jezevce, který mi vběhl do cesty těsně před auto. Jezevec byl na místě mrtvý, moje auto mělo daleko větší štěstí, odnesl to pouze rámeček pro registrační značku a značka samotná utrpěla pár šrámů, jinak je auto v pořádku viz fotka auta bez RZ v galerii. Tímto se omlouvám přírodě za úbytek jednoho jezevce a děkuji konstruktérovi auta za odolný nárazník.

18.7.2020 18:23

Dovolená se střešním boxem

poprvé jsem řídil své Clio se střešním boxem, zapůjčil jsem si na dovolenou menší box o velikosti cca 350 l vhodný na mé auto viz foto v galerii. Box byl uchycen pomocí „U“ profilů na střešní příčníky, které jsem vloni výhodně koupil ve výprodeji u jednoho prodejce Renaultu.
Kapacitu boxu jsem skoro celou objemově využil, auto bylo taky plně naložené, navíc jsem vezl jedno kolo na nosiči kol na tažném zařízení. Na jízdě v kopcích byl znát vyšší aerodynamický odpor, byl slyšet aerodynamický šum a musel jsem motor trochu víc točit.
Při cestě do Orlických hor si motor vzal o 1 litr na 100 km víc než běžně (spotřeba byla těsně pod 7 litrů), ale za celou dovolenou spotřeba klesla na obvyklých 5,8 l/100 km, protože proběhlo pár výletů pouze ve třech 3 osobách bez zavazadel (box ale zůstal stále na střeše) mimo dálnice, ale za to v kopcovitém terénu příhraničí s Polskem. Ve výsledku tedy byla spotřeba vyšší pouze o necelých 0,5 l /100 km oproti mému normálu, takže navýšení spotřeby vlivem využití střešního boxu není tak špatné.
Zapůjčení střešního boxu tedy všem majitelům malých vozů doporučuji, jízdní vlastnosti se nijak zvlášť nezmění a zvětšíte si zavazadlový prostor víc jak o polovinu, v mém případě na 650 litrů, což je objem kufru nové Octavie combi…

27.3.2020 18:49

Přezuto na letní

Dnes jsem auto svépomocí přezul na letní kola, opět jdou na auto "původní" Continental Contieco Contact 5, pojedou svou čtvrtou sezonu, zřejmě to bude ale poslední sezona, aktuálně mají najeto necelých 50 000 km.
Zimní pneumatiky Nokian WRD3 jsou stále v dobré kondici, za 4 zimní sezony najeto 38 000 km, příští zimu ještě poslouží, vzorek je stále dostatečný.
Aktuální stav tachometru k dnešnímu dni je 86 666 km.

23.2.2020 17:40

Nátěr výfuku

O víkendu jsem očistil výfuk a poté natřel žáruvzdornou barvou na výfuky, byl totiž opět lehce rezavý. V létě jsem výfuk ošetřil nástřikem hliníkové barvy ve spreji, která je určena na výfuky, barva ale moc nevydržela, po zimě tam už skoro vůbec není. Abych prodloužil životnost výfuku (zejména středové dílu, tj. potrubí), vše jsem pečlivě očistil a dvakrát natřel žáruvzdornou barvou na kamna a výfuky, která odolá až 750°C, tak snad to vydrží. Vypadá to dobře, v galerii je foto.

1.12.2019 11:19

3. narozeniny

Auto oslaví zítra své třetí narozeniny, tak Vám opět napíšu trochu statistiky, na kolik vyjde provoz Clia IV 0,9 Tce.
Za 3 roky jsem najel necelých 79 000 km, vyjel jsem 4 300 litrů benzinu za 138 000 Kč, dlouhodobá průměrná spotřeba tedy vychází na 5,5 l/100 km, jeden kilometr jízdy mě stál 1,80 Kč.
Za servis a údržbu vozidla jsem utratil 39 000 Kč, 4 500 Kč mě stály 3 dálniční známky a 6 200 Kč jsem zaplatil jako spoluúčast při opravě přední části vozidla.
Provozní náklady za 3 roky celkem jsou tedy 188 000 Kč, 1 km jízdy tedy vyšel na 2,40 Kč, což není špatné číslo.
Na závěr srovnání s motorem 1,4 16v v Cliu II, které jsem vlastnil před tím, tento tříválec je jen o 8 koní slabší, dá se tedy říct, že by to měl být nástupce. Díky turbu se ale s malým tříválcem jezdí lépe, je dynamičtější ve středních otáčkách, není jej potřeba tolik vytáčet. Dlouhodobá spotřeba při stejném stylu jízdy je o 1 litr menší, takže přechod na malý tříválec mi nevadí, na každodenní jízdy do práce je to dobrý a nenáročný sluha. Na trochu zvláštní zvuk motoru jsem si také zvykl, na tříválec je ale v celku kultivovaný a do kabiny se nepřenáší jeho vibrace. Výkonově mi motor také stačí, nečekám od něj extra dynamické vlastnosti (na to mám Clio sport II), takže počáteční obavy z tříválce se nenaplnily, jsem s motorem a autem celkově spokojený.

14.11.2019 19:28

Servisní prohlídka při 80 000 km

Auto bylo opět na plánované návštěvě servisu, proběhla výměna motorového oleje po 20 000 km, také vyčistili bubny zadní brzdy (je to předepsáno na stav 90 000 km), a při celkové kontrole objevili špatný kulový čep, takže jej vyměnili. Já nechal po dvou letech převážit disky zimních kol a nechal po třech letech vyčistit a doplnit klimatizaci. Auto je tedy opět jako nové, vůbec není znát, že bude mít za pár dní třetí narozeniny. Aktuální stav na tachometru je 77 700 km.

17.9.2019 07:27

První závada

Na autě se objevila po necelých třech letech provozu první závada - nefunkční přední stěrače. Auto má dešťový senzor, po jeho aktivaci se sice stěrače spustily, ale jejich chod byl pomalý a při cestě nazpět do své výchozí polohy se zasekly, nepomohlo ani přepnutí páčky do manuálního režimu. V servise diagnostikovali zatuhlý mechanismus pantografu, prý to bylo zaneseno nečistotami, vše vyčistili, promazali a stěrače jsou nyní opět plně funkční. Servisní zásah proveden v rámci 5-ti leté záruky zdarma, aktuálně má vozidlo 2 a ¾ roku a najeto necelých 74 tisíc km.

31.8.2019 18:01

Střešní nosič

Díky tomu, že na trh pomalu přichází nová generace Clia a tím pádem dealeři začínají vyprodávat originální doplňky na stávající IV. generaci, tak jsem neváhal a koupil střešní nosiče (příčníky) za super cenu. Montáž je jednoduchá, provedení vypadá kvalitní a díky dobrému oválnému tvaru by příčníky neměly při jízdě vydávat nadměrný aerodynamický hluk.
Nosič bude sloužit pro občasnou potřebu převést delší předměty, ale hlavně si na dovolenou mohu půjčit rakev a nebudu muset tedy všechny zavazadla cpát do kufru stylem hry Tetris :-)

3.6.2019 17:54

Pojistná událost

Poslední dubnový den jsem měl menší nehodu, při výjezdu z parkoviště jsem přehlédl v mrtvém úhlu rychle jedoucí bílou Octavii, které jsem trochu vjel do cesty. Výsledkem byla odřená přední pravá část mého vozu a na Octavii odřené oboje dveře na řidičově straně. Protože je Clio havarijně pojištěné, tak jsem řešil opravu i mého vozu, kde se z důvodu prasklého horního uchycení měnilo pravé přední světlo, rovnal se držák blatníku a lakoval přední nárazník a pravý přední plastový blatník. Oprava stála necelých 21 tisíc, zaplatil jsem spoluúčast 6000 Kč, za blbost a nepozornost se hold platí. Do galerie jsem přidal fotky před a po opravě, auto je opět jako nové, aktuální stav necelých 67 tisíc kilometrů.

9.4.2019 19:43

Mám další Clio...

Dnes jsem si splnil klukovský sen, přivezl jsem si domů Clio sport ph1!
To auto se mi i po 19 letech stále líbí, sehnal jsem auto ve skoro originálním stavu a v docela i zachovalém stavu s přihlédnutím na věk a typ auta.
Jakmile se s autem více seznámím, tak se s Vámi podělím o své dojmy z mé "nové" hračky pro dospělé kluky, časem třeba i sepíši recenzi :-)

3.1.2019 19:04

Servisní prohlídka 60 000 km

Dnes bylo Clio v servise na plánované třetí prohlídce. Provedena výměna motorového oleje (4,1 l 5W40 ELF Evolution), vyměněny filtry-olejový, kabinový a vzduchový v motoru. Dále se vyměnily zapalovací svíčky, poprvé byla doplněna chladící kapalina. Auto prošlo opět kontrolní diagnostikou, vše je naprosto v pořádku. Na žádost bylo také zkontrolováno PZ kolo, které zřejmě vlivem špatné těsnosti mezi diskem a pneumatikou pomalu ucházelo a bylo nutné kolo pravidelně kontrolovat. Servisní prohlídka proběhla opět k naprosté spokojenosti. Cena za servis doplněna do odstavce "Zkušenosti se servisem."
Aktuální stav je 57 400 km, příští prohlídku plánuji absolvovat v prosinci, kdy auto bude mít 3 roky a předpokládaný nájezd 80 000 km.

30.11.2018 18:57

Druhé narozeniny

Clio oslaví v neděli již druhé narozeniny, ten čas opravdu letí!
Auto stále jako nové, denně slouží bez vad a poruch ke spokojenosti majitele.
Aktuálně najeto 55 000 km, vyjeto 3000 litrů benzinu za 95 000 Kč, dlouhodobá průměrná spotřeba vychází na 5,4 l/100 km.
Po Novém roce jsem objednán na třetí plánovanou servisní prohlídku spojenou s pravidelnou výměnou motorové oleje po ujetí 20 000 km.

19.10.2018 20:23

Spotřeba při ekonomickém stylu jízdy

Snažil jsem se v posledních 14-ti dnech při dojíždění za prací řídit ekonomicky, tj. nejezdit stylem plyn-brzda, ale snažit se udržovat konstantní rychlost na dálnici 100-110, využívat setrvačnosti a zbytečně nezrychlovat, abych dosáhl dobré spotřeby. Není to snadné v ranní a odpolední špičce na D1 u Brna (pokud tedy nechcete jet s kamiony 80-90), ale nakonec se mi podařilo ujet na jednu nádrž bez využití rezervy (nádrž 40+5 l) necelých 850 km, průměrná spotřeba vyšla na 4,7 l/100 km. To není špatný výsledek na auto bez jakýchkoliv ekologických vychytávek typu eco režim, start-stop apod. Se spotřebou motoru 0,9 TCe jsem tedy spokojen.
Výkaz jízdy je na posledních dvou fotkách v galerii.

10.9.2018 18:48

50 000 km

Na tachometru se již brzy přehoupne hodnota 50 000 km, tak je na čase sepsat zase trochu statistiky. Auto vlastním 21 měsíců, průměrně tedy najedu necelých 2 400 km za měsíc. Za celou dobu jsem vyjel 2 700 litrů benzinu za 86 tisíc korun, dlouhodobá skutečná spotřeba vychází stále 5,5 l/100 km, 1 km jízdy mě vyšel v průměru na 1,70 Kč. Kdyby teď cena benzinu nestoupala na Brněnsku ke 35 Kč, mohlo by to být i lepší.

Jinak auto stále bez poruch, je jako nové, pouze má pár drobných provozních oděrků od kamínků na laku karoserie a čelním skle. Auto dostalo k malému jubileu kompletní vnější očistu včetně navoskování karoserie. Do nádrže jsem opět po delší době nalil čistič palivové soustavy od Sonaxu.

Za tři měsíce půjde auto do servisu již na třetí plánovanou servisní prohlídku spojenou s výměnou motorového oleje. Dle programu údržby se mají při 60 000 km kromě běžných úkonů vyměnit i zapalovací svíčky, tak uvidíme, zda budou chtít provést i na mém voze.

10.6.2018 20:07

40 000 km

Dnes se na tachometru ukázala hodnota 40 000 km, vozidlo vlastním již rok a půl, takže trocha statistiky opět neuškodí. Za celou dobu jsem vyjel 2193 litrů benzinu za necelých 69 tisíc korun, reálná průměrná dlouhodobá spotřeba opět klesla o desetinu na 5,5 l/100 km, jeden kilometr mě vyšel na 1,70 Kč za pohonné hmoty. Z provozními náklady jsem docela spokojený.

30.4.2018 18:48

Reklamace manžety řadicí páky a další drobné úpravy

Minulý týden mi v servise na počkání zdarma vyměnili koženou manžetu obložení řadicí páky, která byla v jednom místě vlivem špatné montáže moc napnutá a tím pádem se začala tvořit dírka. Nová manžeta má větší vůli, není tak napnutá při řazení, takže by mohla vydržet déle. Výměna proběhla na počkání, akorát jsem stihl prolézt nové Renaulty včetně Megane sport, je to opravdu krasavec!
Dnes jsem využil den volna k úpravám vozu, konečně jsem se odhodlal vyměnit originální izolaci kapoty motoru prožranou od kuny za novou izolaci, a to samolepicí protihlukovou a tepelnou izolaci tl. 10 mm s hliníkovou folií. Montáž byla docela snadná, výsledek se mi líbí, bude to funkční a hlodavcům snad hliník nechutná. Výsledek práce jsem přidal do galerie.
Také jsem si po druhé zimní sezoně všiml počínající koroze zadních bubnových brzd, tak jsem je očistil a natřel speciální odolnou barvou na brzdy (Foliatec), to samé jsem udělal i s brzdovými třmeny u předních kotoučových brzd. Odstín jsem zvolil červený matný, výsledek opět v galerii.

21.4.2018 18:56

Výměna oleje, druhá servisní prohlídka

Auto absolvovalo druhou plánovanou servisní prohlídku. Po ujetí 20-ti tisíc km (za 9 měsíců) byl vyměněn motorový olej, opět ELF Evolution 900 SRX 5W40, a to 4,1 litru. Samozřejmě byl vyměněn olejový a pylový filtr a provedena celková kontrola vozidla. Vše v naprostém pořádku, aktuální stav je 36 000 km.
Mám objednanou výměnu kožené manžety řadicí páky na reklamaci, stále prodejci nedorazila. Bude vyměněno později na počkání. Je tam menší dírka v místě ohybu koženky, není to nic závažného, ale když je auto v záruce, tak ať to vymění. Prodejce s tím nemá problém, takže není co řešit.

30.3.2018 19:22

Jarní údržba vozidla

Dnes jsem provedl na autě jarní údržbu, tj. pečlivě jsme vyčistil celou karoserii i podvozek, přezul auto svépomocí na letní kola, navoskoval karoserii a ošetřil všechny vnější plasty. Navázal jsem tak na minulý víkend, kdy jsem vyčistil interiér a vložil nové originální textilní koberce (gumové nechám vždy jen na zimu).
Auto stále slouží bez jediného zaváhání, na tachometru se blíží hodnota 35 000 km, auto je již objednané do servisu na druhou výměnu oleje po ujetí 20 000 km. Objednal jsem též reklamační výměnu kožené manžety řadicí páky, která je v místě ohybu koženky prasklá. To je jediná drobná závada na autě, jinak auto vypadá stále jako nové.

18.1.2018 12:30

10. nejlepší recenze!

Moje recenze se dostala na 10 místo, patří tedy mezi nejlepší recenze!
Díky všem čtenářům, co pozitivně ohodnotili mou recenzi, 10. místo mě potěšilo :-)

12.1.2018 14:53

30 000 km

V týdnu se na tachometru objevila číslice 30 000, tuto porci kilometrů jsem zvládl najet za 14 měsíců. Auto stále jako nové, brzy objednám auto na druhou plánovou návštěvu servisu, první výměna oleje proběhla při 16 500 km, takže bude za chvíli opět nevhodnější čas na výměnu oleje. I na doporučení servisu jsem si stanovil rozumný interval pro výměnu oleje max 20 000 km tj. při mém současném nájezdu ¾ roku. Long life olejům nevěřím...

1.12.2017 18:44

1 rok

Zítra to bude přesně rok, co jsem si domů ze salonu přivezl nové Clio, ten čas opravdu letí!
Po roce mohu s klidem napsat, že koupi vůbec nelituji, lepší auto jsem si nemohl za ty peníze koupit. Auto slouží k plné spokojenosti a bez jediného zaváhání. Díky každodenním jízdám za prací kilometry přibývají, za rok jsem najel 28 000 km, vyjel jsem něco málo přes 1 500 l benzinu, reálná průměrná spotřeba mi vyšla 5,5 l / 100 km, jeden kilometr mě tedy vyšel na 1,70 Kč za palivo. To nejsou špatné hodnoty, zaostávám pouze 0,5 litru za normovou spotřebou. Pokud by moje cesta do zaměstnání nevedla přes časté kolony na D1 u Brna (motorest Rohlenka), tak bych té normované hodnoty mohl dosáhnout.
První rok byl bez poruch a závad, v servise jsem byl pouze 2x a to plánovaně, poprvé na jaře na přezouvání pneumatik, podruhé pak v létě na výměnu motorového oleje. Olej měním zhruba po 15 000 km, takže mě po Vánocích čeká druhá výměna oleje. Doufám, že se mi za to motor odvděčí a bude stále jako nový. K narozeninám auto dostalo plnou nádrž 100 oktanového benzinu.

28.10.2017 21:35

Příprava na zimu

Dnes jsem auto svépomocí přezul, od jara mám připravené zimní pneu Nokian na druhé sadě litých kol o rozměru 6,5J 16-43 ze Scenika II. Tyto kola dokonale padnou na Clio, mají akorát číslo ET o 1 menší, ale to vůbec nevadí. Tyto disky se mi líbí, Clio bude elegantní i v zimě (viz nové foto v galerii).
Také jsem vyčistil podběhy a podvozek, zbavil jsem hnací tyč na přední nápravě koroze a natřel barvou na podvozky. Jinak je podvozek a nápravy pěkně ošetřen. Je vidět, že se používají různé kvality nátěrů, hlavní nosné rámy jsou ošetřeny kvalitním odolným lesklým nátěrem, pomocné konstrukce jako je tyč stabilizátoru je ošetřena hůře (matnou barvou) a na hnací tyč se už vykašlali a evidentně ji nechali v základní barvě, která nic nevydrží. Jinak je podvozek pěkně zakrytý plastovými výlisky, měl by tedy být chráněný vůči korozi. I motor je pěkně zakrytý, sůl z podvozku se k němu nedostane.
Premiérově jsem také sundal rezervní kolo z držáku pod autem, kolo jsem po roce provozu vyčistil a ošetřil. Mechanismus vypadá složitě, ale podle návodu jsem demontáž i zpětnou montáž zvládl rychle.
Aktuální stav tachometru je 25 908 km, auto stále jako nové, brzy oslavíme první rok společného soužití.

15.8.2017 08:18

20 000 km

Na tachometru se včera ukázala hodnota 20 000 km, kterou jsou překonal za 3/4 roku užívání vozidla. Vyjel jsem 1125 litrů benzinu za 35 tisíc korun, reálná průměrná spotřeba vyšla na 5,6 l/100 km, jeden kilometr mě vyšel na 1,75 Kč za pohonné hmoty. Tato cena je ovlivněna drahým benzinem v Jihomoravském kraji, pokud bych bydlel v jiném regionu, bylo by to ještě lepší (rozdíl na Shellce v Brně a Náchodě byl v létě 2,50 Kč/litr!).
Auto stále jako nové, žádné poruchy nejsou, vše funguje jak má. Pořád mě akorát zlobí návštěvy kuny, rozsah poškození izolací kabiny se zvětšil, včera jsem proto izolace vystříkal sprejem proti kunám. Tak uvidíme, zda to pomůže.

15.7.2017 18:22

Výměna oleje, první servisní prohlídka

Tak má Clio za sebou první výměnu motorového oleje, dostalo nový olej ELF Evolution 900 SRX (typ 5W40) a to 4,1 litru. Kromě olejové filtru byl také vyměněn pylový filtr. Proběhla také celkové kontrola vozidla včetně diagnostiky, vše je naprosto v pořádku. Aktuální stav 16 500 km, ¾ roku provozu za námi.
Nic reklamovaného nebylo, příčinu povrzávání palubní desky jsem odhalil a vyřešil sám - podložen styk středového panelu s palubní deskou ve spodní části kouskem papíru a lépe jsem rozmístil převážené věci v autě. Zjistil jsem, že např. půl litrová lahev uložená v prohlubni středového tunelu občas rezonuje, taktéž bonbony v přihrádce palubní desky vydají pazvuky, tak jsem vystřihl do všech drobných odkládacích prostor gumové protiskluzové podložky a je ticho. To by člověk neřekl, kolik hluku umí způsobit krabička s bonbony v autě. Také je potřeba při nevyužitém sedadle spolujezdce jeho pás opřít o kraj opěradla sedadla, aby se nedotýkal plastového obložení B sloupku a nevydával pazvuky, které mě v docela tichém autě přivádějí k šílenství. Vady na laku kapoty způsobených odlétávajícími kamínky ze zimního provozu zatím neřeším, taktéž malé porušení kožené manžety řadicí páky. Poškození je minimální, budu řešit později. Poslední drobné poškození – nakousané tepelné izolace v motorovém prostoru nějakých hlodavcem také neřeším. Upozorňuji, že mám nainstalovaný odpuzovač hlodavců, zřejmě si na to již zvířata z okolí zvykla...
Příští návštěvu servisu plánuji po ujetí dalších 15 tisíc kilometrů, tedy ideálně při dosažení 30 000. V mém případě to bude tak do ¾ roku. Doporučovaný interval 30 000 km/1 rok opravdu nehodlám dodržovat, své auto mám rád a nehodlám jej hned tak prodat, takže mu častější servis rád dopřeju, abych předešel možným problémům.

Jinak spotřeba není špatná, včera jsem jel sám odpoledne trasu Brno-Svitavy-Ústí n.O.-Rychnov-Nové město nad Metují, spotřeba 4,6 l/100 km, a to jsem se vůbec neloudal.
Novináře zkrátka nechápu, ten motor není vůbec špatný...

4.6.2017 18:56

Půl roku spolu…

Čas plyne jako voda, s novým Cliem už jezdím půl roku! Auto má aktuálně najeto 13 660 km, vyjezdil jsem 787 litrů benzinu za 24 733 Kč, průměrná spotřeba tedy byla 5,8 l/100 km, 1 km jízdy mě stál 1,80 Kč za pohonné hmoty. Tolik statistiky a teď pár postřehů ze společného soužití.
Auto fungovalo a funguje bez jediného zaváhání, motor se dobře zajel, výkon mi dostačuje a se spotřebou jsem také docela spokojen (pohybuje se teď těsně nad hranicí 5-ti litrů). Oceňuji rychlé zahřátý motor, dobře fungující klimatizaci a celkově snadné ovládání vozu.
Abych jen nechválil, tak zmíním pár drobných nedostatků, které jsem objevil. Například tloušťka a kvalita laku není nejlepší, po první zimě mám několik míst na kapotě poškozených od kamínků až na základní lak. Zatím jsem to neřešil, zkusím na první prohlídce zjistit cenu za opravnou tužku. Dále zmíním občasné pazvuky v interiéru zejména pak z palubní desky. Zřejmě není nejkvalitněji smontována, vystrčený středový panel povrzává při jízdě po nekvalitních cestách, občas se ozve palubní deska někde před spolujezdcem. Mohli se Turci trochu víc snažit. Také jsem si všiml, že kožená manžeta řadicí páky se lehce začíná v přední namáhané části odírat a praskat, brzy tam bude dírka. Kůže je moc jemná a tenká, moc toho nevydrží. Zkusím na prohlídce vyreklamovat.
Také musím zmínit, že auto již navštívila kuna, přestože je nainstalovaný odpuzovač hlodavců napájený z autobaterie. Mám trochu poškozenou izolaci oddělující motorový prostor od kabiny. To je to parkování venku na vesnici, chtělo by to garáž...

Jinak na zmiňovanou návštěvu servisu se chystám v průběhu léta, až dosáhnu hranice 20 000 km.
Výrobce sice uvádí rok nebo 30 000 km, sám prodejce ale nedoporučoval takto interval natahovat, těch 20 000 km za 3/4 roku mi přijde jako optimální volba. Jak to máte Vy se svými malými turbomotory, jak často měníte olej? Napište mi do diskuze. Díky.

7.4.2017 20:40

Prvních 10 000 km

Na tachometru se nezadržitelně blíží hranice 10 000 km, takže je čas trochu zhodnotit provozní náklady. Vyjel jsem benzin za necelých 18 000 Kč, reálná průměrná spotřeba je 5,8 l/100 km, jeden ujetý kilometr mě vyšel na 1,80 Kč. Průměrnou spotřebu mi ovlivnilo prvních 5000 km, kdy jsem zajížděl syrový vůz v mrazivém období, spotřeba byla 6,1 l/100 km. Nyní je již motor zajetý, auto je přezuto na letní a i teploty stoupají, naopak spotřeba jde dolů, drží se mezi 5 a 5,5 litry podle stylu jízdy, vytíženosti vozu a náročnosti terénu. Spotřeba tedy není nejhorší, uvidíme, jak v létě ovlivní spotřebu chod klimatizace.

Jinak zpráva pro Ádu, auto stále voní novotou a vše funguje tak, jak má :-)

31.3.2017 20:33

Auto přezuto na letní, druhá sada disků na zimu

Clio jsem nechal v týdnu přezout na letní pneumatiky Continental, které byly na autě z výroby. Využil jsem návštěvy servisu a nechal zrovna obout zimní pneumatiky z auta na hliníkové disky, které jsem sehnal na internetu. Koupil jsem pěkně zachovalé a zrenovované alu disky ze Scenica II. generace, rozměr mají 6,5 J16 - 43, takže dokonale sednou na mé Clio (já mám akorát ET 44). Designově se mi kola opravdu líbí, za cenu 3500 super koupě, děkuji pánovi z HavlBrodu.
Jinak jsem si v týdnu vyzvedl třetí SPZ na nosič jízdních kol na tažné zařízení, zítra hurá na výlet s kolem, jaro je v plném proudu...

5.3.2017 10:38

Prvních 5 000 km

Už jsem ujel s novým autem prvních 5 000 km za necelé tři měsíce, takže už jsem se s autem docela sžil. Používám auto denně k dojíždění za prací (2x40 km), takže kilometry naskakují. Služebního Dokkera jsem nechal v práci, když zaměstnavatel zjistil, že vozem nejezdím domů a služebních jízd je opravdu málo, tak mi vůz odebral. Takže momentálně se vozím pouze vlastním Cliem a jsem spokojený. Přestože panovala nadprůměrně chladná zima s dostatkem srážek, tak auto fungovalo bez sebemenšího zaváhání, vždy jsem dojel bezpečně do cíle. S motorem jsem navzdory se všeobecnou nespokojeností novinářů a většiny diskutérů spokojen, je dostatečně výkonný, hlukem mě neobtěžuje a spotřeba na syrový motor není nejhorší. Za prvních 5 000 km v zimním provozu jsem vypočítal průměr 6,2 l/100 km, musím ale poznamenat, že asi 70% cest tvořila naše slavná dálnice D1 v okolí Brna. Jakmile nejezdím tolik po dálnici, tak spotřeba padá na hranici 5,5 litru úplně v pohodě.

Momentálně řeším dvě věci ohledně auta, a to disky pro zimní pneumatiky a nosič jízdních kol. Sháním nějaká zachovalá originální alu kola, abych nemusel pořád jezdit přezouvat do servisu a neničil si pěkné nové originální alu disky v zimním provozu. Clio má docela neobvyklý rozměr 6,5J 16-44, tak uvidíme, co najdu a nakonec pořídím. Mám na to času dost do příští zimy. Díky EU budu muset také koupit ventilky se senzory.
Na auto jsem nechal namontovat tažné zařízení, takže převoz kol budu řešit nosičem na tažné zařízení. Nosič na dvě kola české značky od Opavy je již doma, zbývá zažádat o vydání třetí registrační značky, abych nemusel pořád předělávat tu z auta na nosič. Plastové výlisky již nejsou legální, tak budu muset obětovat 600 Kč a darovat je úřadu za vydání třetí značky.

Přidat názorDiskuse: Renault Clio IV 0,9 TCe

Další vozy Renault Clio

nové auto, vše bez problémů funguje

na malý vůz je auto v celku praktické

prostornost je na malé auto dobrá, mě vyhovuje

na běžné malé auto jsou jízdní vlastnosti dobré

komfort i na 16-ti palcových kolech je dobrý

viz moje shrnutí v novinkách

dobrá dostupnost náhradních dílů

na běžné každodenní používání bohatě stačí

spotřeba není zatím špatná, ale výrobce sliboval lepší hodnoty

motor není na tříválec hlučný, vůbec mě neobtěžuje

sedadla jsou kvalitní, mohly by mít ale trochu delší sedáky

brzdy opět bez výhrad, vpředu jsou po 100 000 km stále původní kotouče i destičky

je dostatečně prostorný a hluboký, škoda ale té výztuhy za sedadly