doktorbartollo (muž 41 let) Poslat zprávu

Lexus ES 300h Limited Edition

Lexus ES, foto 1 Lexus ES, foto 2 Lexus ES, foto 3 Lexus ES, foto 4 Lexus ES, foto 5 Lexus ES, foto 6 Lexus ES, foto 7 Lexus ES, foto 8
Lexus ES, foto 9 Lexus ES, foto 10 Lexus ES, foto 11 Lexus ES, foto 12 Lexus ES, foto 13 Lexus ES, foto 14 Lexus ES, foto 15 Lexus ES, foto 16 Lexus ES, foto 17 Lexus ES, foto 18 Lexus ES, foto 19 Lexus ES, foto 20 Lexus ES, foto 21 Lexus ES, foto 22 Lexus ES, foto 23 Lexus ES, foto 24 Lexus ES, foto 25 Lexus ES, foto 26 Lexus ES, foto 27 Lexus ES, foto 28 Lexus ES, foto 29

Přezdívka auta eESo Rok výroby 2023 Koupeno nové najeto [km]:3600 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 2487 výkon [kW]: 160 kroutící moment [Nm]: 221 zrychlení 0-100 km/h [s]: 8.9 maximální rychlost [km/h]: 180 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 18 zavazadlový prostor [l]: 454 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5.7

Pozdravujem Vás milí spolumilovníci áut a vítam Vás pri čítaní mojej recenzie na Lexus ES 300h vo farbe Irídiová sonic a s bielym interiérom.

Recenziu som sa rozhodol napísať z dvoch dôvodov:
1) toto auto ešte nie je medzi recenziami
2) toto auto si tu zaslúži byť

VÝBER AUTA:
S mojím Mercedes-Benz a class 180d som za 4 roky nabehal skoro 160 000 km a v poslednom čase sa u neho vyskytlo niekoľko porúch - výmena ESP modulu, výmena predného bezpečnostného pásu, výmena čidla airbagu - viem, poruchy, ktoré nie sú také hrozné (auto inak za 160 000 km šlape ako hodinky) a mne začala končiť záruka (6 rokov alebo 160 000 km) a tak som si povedal, že je čas kúpiť niečo nové. MB mám inak s tým renaulťáckym dízlom 1,5dci čo všetci hejtujú, ale ja sa tomu len smejem. Auto je motoricky vynikajúce - dostatočná dynamika, priemernú spotrebu cez Spritmonitor mám 4,6 litra, brzdy som menil prvýkrát až teraz pri 158 000 km, auto v interiéri vyzerá ako nové a teraz na jeseň pri výmene pneumatík som si dal auto zdvihnúť - chcel som vidieť podvozok - a ten vyzerá tiež ako nový - ani len jeden šrób nie je hrdzavý (ani výfuk). Takže prečo som sa rozhodol kúpiť nové auto, keď som s MB spokojný? Potrebujem spoľahlivé auto, ktoré ma dostane z bodu A do bodu B a v MB som stratil dôveru - predsa len 160 000 km je riadna porcia kilometrov a auto ma DPF filter, močovinu, dvojspojkovú prevodovku, štartér, alternátor atď, veci, ktoré sa môžu v najbližšom čase pokaziť... Auto samozrejme ostáva v mojom vlastníctve a bude mať úlohu druhého auta v rodine.

Aby tento odsek nebol dlhý, tak ho skrátim. Uvažoval som o veľa značkách. Bohužiaľ, ak si raz kúpite auto z prémiovej triedy, tak iné už nebudete chcieť. Nejde o to sa vystatovať pred druhými ľuďmi. Ide o spracovanie, kvalitu materiálov v interiéri aj exteriéri. Ide o Váš pocit v ňom. Bol som v autosalónoch veľa neprémiových značiek, autá sa mi páčili, reálne som o nich uvažoval, ale spracovanie a kvalita ma vždy odradila. Viem, že by som bol kvôli tomu s autom nespokojný a teraz si chcem auto nechať minimálne 8-10 rokov. Nechcem už meniť auto po roku, prípadne po štyroch - je to vyhadzovanie peňazí do vzduchu. Očakávam, že po 8 rokoch a najazdených 300 000 km budem s autom spokojný. Napríklad niekedy si spomeniem na svoju druhú i30 (ktorej generácia sa stále predáva), že to bolo vlastne dobré auto, s ktorým som bol spokojný a ľutujem, že som ho predal po roku vlastníctva.

Z tohto dôvodu mi ostali 3 značky, o ktorých som uvažval.
1) Mercedes - veľmi sa mi páčila nová C class, ale bohužiaľ MB bolo veľmi drahé (stanovil som si strop 50 000,-Eur). Napríklad moje Ačko zdraželo za 4 roky o 10 000,-Eur!!!!!!! a to som v konfigurátore zadal tú istú výbavu, ktorú mám teraz
2) Audi - už som skoro objednal A4, so zľavou 8% a paketmi za zvýhodnenú cenu (interiér A4 sa mi veľmi páči - hlavne jeho sedačky, matrix, B&O), ale pred objednaním som si povedal: "kúpiš si A4 a o 4 roky budeš riešiť to isté čo teraz - dvojspojka, močovina, DPF atď.
3) Lexus - Lex sa mi vždy páčil, ale cenovo to bolo vysoko. Až teraz v septembri prišla akcia, kde na Limited Edition dávali 18 000,- Eur zľavu a tak nebolo čo riešiť. Môj cenový strop nebol prekročený a to som kúpil k autu aj zimné pneu, komplet poistenie aj s GAP, PPF fóliu celého auta. Moje auto bolo vyrobené 15. 09. 2023 pre nás na Slovensku sviatok, pre Japoncov obyčajný piatok :-)

LEXUS ES300h Limited Edition
Kúpa Lexusu samozrejme bola o kompromisoch z mojej strany. V MB mám výbavu, ktorú Lexus v Limited Edition nemalo (matrixové svetlá, 360 stupňové kamery, príplatkový audio systém a ambientné osvetlenie interiéru). Po mesiaci jazdenia ale musím konštatovať, že jediná vec, ktorá mi z toho chýba sú 360 stupňové kamery. Ten, kto si teraz hovorí, že stačia parkovacie senzory a nie je žena, že potrebuje kamery.....po týždni, keď ich na aute budete mať, pochopíte o čom to je. Ohľadom základného audiosystému Pioneer konštatujem, že hrá lepšie ako príplatkový Burmester a ambientné osvetlenie interiéru mi nechýba. Ohľadom audiosystému Pioneer, tak ako rátam, tak rátam, narátal som v interiéri 8 reproduktorov a nie 10 ako je písané. Matrix funkcia svetiel je fajn, ale v MB mi na dialnici aj tak každú chvíľu blikali kamionisti, takže som ju mal vypnutú a Lexusácke Bi-Led svetlá svietia super (teda ak si ich zdvihnete šrobovákom ako ja :-) - svietili príliš nízko). Apropo k svetlám - vadí mi, že pri daždi sa svetlá nezapnú do stretávacieho režimu a stále svieti denné svietenie. MB toto má vychytané, kde pri aktívnych stieračoch sa automaticky zapnú stretávacie svetlá.

No a teraz tie pre mňa pozitívne stránky Lexusu:
- motor A25A-FXS je spoľahlivý, jednoduchý, pracujúci v Atkinsonovom cykle
- auto nemá prevodovku, alternátor, štartér...
- auto sa vyrába už pomerne dlho, čiže je niekoľkokrát faceliftované a má vychytané "muchy"
- je vyrábané v Japonsku
- napriek zložitej hybridnej technike na mňa auto pôsobí jednoduchým dojmom a mám pocit, že základnú údržbu a opravy zvládnem sám (napr. ako to zdvihnutie svetiel šrobovákom - Lexus to dôkladne označil a presne viem kde a čo treba potočiť)

EXTERIÉR:
Auto je vyrobené kvalitne. Plasty na podvozku a plechy sú porovnateľné kvalitou Mercedesu. Podľa detajlného skúmania si môžme všimnúť, že špáry medzi dielami karosérie sú menšie. Taktiež gumené tesnenie je medzi prednými a zadnými dverami - toto som ešte na aute nevidel. Všimol som si, že aj v motorovom priestore je penová izolácia - to som na aute tiež ešte nevidel. Najviac sa mi páči to, že na každom diely karosérie je nalepené vin číslo auta a na dieloch na motore je napísané "made in Japan" :-)
Lak na aute je krásne homogénny, vôbec nie je vidno rozdiel vo farbe plastových a kovových dielov karosérie. Farba by mala byť strieborná, ale na priamom slnku je farba s miernym odtieňom modrej a pri stmievaní mám pocit, ako keby to bola strieborná v matnom vyhotovení. Zaujímavé je, že táto pre mňa najkrajšia farba na ES je ako jediná bezpríplatková.

INTERÉR:
Dizajn interiéru (a vlastne aj exteriéru) je individuálna záležitosť. Mne sa interiér eESa veľmi páči. Je kvalitne vyrobný a z krásnych materiálov. Prevedenie interiéru v bielej koži navodzuje pocit luxusu a oproti zvyčajne čiernym interiérom je to príjemná zmena - verím, že sa bude ľahko čistiť a udržovať. Veľmi dobrý dojem na mňa zanecháva stropnica, ktorá je vyrobená z veľmi jemného materiálu, ktorý na dotyk pôsobí hladko a jemne ako kašmír (aj slnečné clony sú obtiahnuté týmto materiálom). Veľká 12,3 palcová obrazovka je s jemným rozlíšením a teším sa, že v tejto faceliftovanej verzii už nie je ten katastrofálny touchpad. Palubný systém je prehľadný, všetko si môžte nastaviť cez displej. Zaujímavosť - zapnutie klimatizácie je možné zapnúť a vypnúť iba cez displej, tak isto vyhrievanie predného okna pod stieračmi. Klimatizáciu si ale môžete nastaviť, že sa automaticky zapne s tlačítkom AUTO. Klimatizácia má funkciu NANOE, malo by to byť zvlhčovanie vzuchu na báze kladných a záporných iónov. Cez displej si môžte nastaviť citlivosť vyhrievania sedadla, citlivosť vonkajšieho svetelného senzoru, citlivosť vonkajšieho smogu (automatické prepnutie na vnútorný okruh) a iné. Do systému je integrované bezdrátové Apple Carplay, ktoré funguje spoľahlivo a Lexus dovoľuje nastaviť si, či Carplay budete používať iba s médiami alebo len na telefonovanie, prípadne oboje. Bezdrôtovú nabíjačku používam často, takže 5x USB-C a 1x USB-A vstup som ešte v aute nepoužil. Veľmi dobrá vychytávka je automatické regulovanie vyhrievania sedadiel a volantu. O nič sa nestaráte a Lexus vám navodí v interiéri príjemnú atmosféru. Sedadlá sú veľmi pohodlné, aj keď nemajú predlžovanie sedáku. Ani po 4 hodinovej ceste ma nebolí chrbát a verím, že v lete sa v nich nebudem veľmi potiť, keďže majú perforáciu po celej sedacej a chrbtovej časti. Priestrannosť interiéru je vynikajúca - viem si sadnúť sám za seba a to mám pri svojich 192cm posunutú sedačku úplne dozadu. Čo musím vytknúť, je 7 palcová obrazovka pred vodičom, ktorá je na dnešnú dobu už zastaralá a malá, ale poskytuje všetky potrebné informácie, ktoré potrebujete a viete si tieto informácie zvoliť ako potrebujete. Ovládanie na volante je tlačítkové, čo ale musím vytknúť je, že keď si chcem zapnúť adaptívny tempomat, nie je to možné jedným stlačením tlačítka ako v Mercedese. Tu musíte 1 zapnúť tempomat, 2 nastaviť dvoma kliknutiami najnižšiu vzdialenosť adaptívneho tempomatu a následne ďalším tlačítkom nastaviť rýchlosť. Čiže potrebujete 4x stlačiť tlačítko na volante. Mercedes si pamätá najmenšiu vzdialenosť od vozidla a tempomat zapnete stlačením na tlačítko navolenia rýchlosti. Veľmi sa mi páči, že pri automatickom pustení bočných skiel sa pri úplnom otvorení a úplnom zatvorení sklo spomalí a zavre sa v úplnom tichu. Strešné okno je iba bonusom, keď si chcete vyvetrať vzduch v interiéri. Páči sa mi, že na rozdiel od Mercedesu, ak strešné okno vysuniete, tak ten diel strešného okna sa zasúva do karosérie strechy a nie nad, čiže môžete jazdiť s otvorenou strechou aj viac ako 80km/h. Čo musím vytknúť, je nemožnosť automatického sklápania spätných zrkadiel (vo vyššej výbave táto funkcia je) - a pritom tlačítkom ich viete elektricky sklopiť a vyklopiť. WTF? Tomuto nerozumiem - elektricky ich ovládate, ale nevedia to automaticky? Japonci... :-)

ASISTENČNÉ SYSTÉMY
Asistenčné systémy verzie 2,5 sú pomerne fajn. Na to, že oproti Mercedesu, kde sú dve kamery v čelnom okne má Lexus iba jednu, tak systémy fungujú veľmi dobre. Adaptívny tempomat je veľmi jemný a reaguje na premávku pohotovo. Čo zamrzí, že oproti MB nemá vyhrievané miesto, kde je radar, takže pri snežení Vám nefunguje. Čo je ale vyriešené geniálne je, že sa dá podržaním aktivačného tlačítka tempomatu zmeniť adaptívny tempomat na "normálny" tempomat a tak si viete udržovať rýchlosť aj ďalej (v MB to možné nie je a pri veľkom snežení výhrev radaru nestíha a tak musíte držať plynový pedál celý čas alebo zastať a radar očistiť, čo ale vydrží tak 10 minút). Držanie v pruhu je na tom horšie (veľmi často si systém pomýli čiary na ceste a volant mi vibruje aj napriek tomu, že sa nedotknem bielej čiary) - hold, Mercedes vie toto lepšie. Našťastie sa dá tento systém vypnúť stlačením jedného tlačítka na volante. Sledovanie slepého uhla je vyriešené vynikajúco. Ani nejde o svietivosť ikony v spätnom zrkadle, ako o funkcionalitu. Viete si nastaviť intenzitu svietenia aj vzdialenosť kedy má ikonka zasvietiť.
Na obranu Lexusu oproti Mercedesu musím pripomenúť, že do novších modelov dáva Lexus systém 3.0, kde tieto funkcie sú určite vylepšené a obsahujú aj automatické núdzové zastavenie, čo mi v mojom eESe veľmi chýba a čo MB má.

HLUČNOSŤ
Zrejme najočakávanejší odsek recenzie. Meral som hlučnosť v interiéri pri 130km/h a nameralo mi 65db. Nie je to najmenej, ale pocitovo je auto naozaj veľmi tiché. Je to vďaka dvojitému zaskleniu okien, prídavnému tesneniu dverí a motorového priestoru.
Najväčšou slabinou a najväčším zdrojom hluku v Toyotách/Lexusoch s e-CVT prevodovkami je hluk od motora pri zrýchlovaní. Konštatujem, že toto sa Lexusu podarilo odstrániť a motor aj vďaka svojmu objemu 2,5 litra nevytáča motor do vysokých otáčok. Pri razantnejšom zrýchlovaní otáčky vybehnú na cca 3000 a v interiéri je motor počuť, ale nie je to nič dramatické. Až pri stlačení akcelerátora na podlahu vyletia otáčky k 5500 a motor už je počuť dosť, ale to sa mi za mesiac stalo možno 4-5x a vtedy, keď som úmyselne chcel vyskúšať zrýchlenie alebo pružnosť motora. Čo ale musím pochváliť, že zvuk motora v týchto otáčkach - nie je vôbec zlý a trochu mi pripomína zvuk R6, čo sme mali v Jaguári XJ6.
Resume: Lexus si oproti Toyote naozaj dal prácu s potlačením hluku a po mesiaci jazdenia mi e-CVT - najväčší problem hybridov - nevadí, dokonca sa mi aj páči. (viem o čom hovorím, vlastnil som cca 1 rok Toyotu CHR 1,8 hybrid prvej generácie a tú som musel kvôli hluku predať).

JAZDA:
Toto je asi najväčšia prednosť Lexusu. Jazda je pohodlná, tichá a upokojujúca. Je pravda, že ako predvádzačku som mal eESo na 17 palcových diskoch a tam je jazda ešte viac "smooth". Takže na leto si zrejme kúpim 17 palcové kolesá. Čo mi vadí je, že napriek tomu, že hluk od pneumatík je na minimálej úrovni a na dialnici je počuť skôr šum od spätných zrkadiel, tak ak sú na ceste kamienky, tak tie je do interiéru počuť viac, až tak, že je to nedôstojné k tomuto autu. Ale inak je naozaj podvozok veľmi dobre odhlučnený, ako aj zvyšok auta. S mojim MB sa to nedá porovnať.... Čo musím ešte spomenúť je, že niekedy je cítiť prechod z elektrickej jazdy na benzínovú a naopak. Nie je to nič hrozné, ale pri tej tichej a plynulej jazde to zamrzí. Ďalší strašiak hybridov je ovládanie bŕzd - tu to Lexus má vyriešené veľmi dobre a necítim na brzdovom pedále prechod z rekuperácie na brzdný účinok. Ešte k brzdám jeden dovetok - veľmi sa mi páči, že si viem nastaviť, že mi parkovacia brzda nezabrzdí zadné kolesá pri každom vypnutí motora. V MB to nie je možné a raz sa mi stalo, že sa mi zasekla a museli mi to prísť uvoľniť - bolo to spôsobené tým ESP modulom, ale aj tak. Ak by sa to automaticky bez možnostia vypnutia nezabrzďovalo, tak môžem pokračovať v ceste a nie čakať na odťahovku. Ďalej mám výtku voči funkcii Autohold - vypína sa pri každom vypnutí motora + svieti ikonka HOLD na prístrojovom paneli. Na čo? Toto má MB vyriešené opäť lepšie - žiadne tlačítko, ale keď stojíte na brzde, tak rýchlo zatlačíte brzdový pedál a autohold sa aktivuje a zasvieti ikonka, ktorá pri pridaní plynu zhasne.
Riadenie na volante je pre mňa dostatočne komunikatívne, je tuhšie a priamejšie ako na MB a čo sa týka radenia na volante páčkami pod volantom, skúšal som to raz a aj posledný raz :-)

SPOTREBA:
V meste viete až 70% jazdiť na elektrinu. V aplikácii Lexus Link+ mám údaje o každej jazde a niekedy až neverím, čo mi tá aplikácia ukazuje. Na mixe to je cca 40-50% a najhoršie je na tom diaľnica, kde ten pomer je cca 5-10%.

Ja jazdím prevažne diaľnice, najčastejšie 118-140km/h a priemernú spotrebu pri tejto dialničnej jazde mám 5,7-6,3 litra. Mesto je okolo 3,5-4,0 litra, okresky 4-5 litrov. Na skoro 5 metrovú limuzínu s hmotnosťou 1,7 tony to je veľmi dobrý výsledok. A to jazdím od 4. 12. 2023, čiže v lete očakávam ešte o 0,5-1,0 litra menej na dialnici a na okreskách.

Spotreba na diaľnici určite súvisí s otáčkami motora, ktoré sú pri 130km/h okolo 1800!!, takže napriek malému využitiu elektrickej jazdy je spotreba tak nízka. Pri predbiehaní alebo pri stúpaní (napr. na začiatku D1 z Prahy do Brna) vyletia otáčky motora max na cca 2500-3000, takže hluk od motora neobťažuje.

Celkovo sa mi e-CVT prevodovka páči, je to veľmi návykový spôsob jazdy. Myslím tým kontinuálne zrýchlovanie bez vnímania preraďovania prevodových stupňov.

Auto má 50 litrovú nádrž, no reálne využíva iba 40. Prečo, je mi záhadou. Aby som to vysvetlil: palubný počítač mi ukazuje dojazd 30-40 kilometrov a keď tankujem, natankujem 38-40 litrov. Zatiaľ to tak bolo vždy. Čiže auto Vás ukráti o 150-200 km dojazdu, ktorý mne osobne na dlhých cestách chýba. Uvidíme, či sa to časom neskalibruje.

RESUME:
Ak túžite po komfortnom, tichom, relatívne úspornom a hlavne rokmi overenom aute s nepriestrelnou spoľahlivosťou a momentálne s vynikajúcou cenovou politikou, neváhajte, toto auto tu už dlho nebude. 2025 má prísť nová generácia eESa a cena bude zrejme niekde úplne inde - presne ako to robia ostatné automobilky pri predstavení nových generácii.

PS: Auto ešte nemá to povinné pípanie pri prekročení rýchlosti, nemá ani start-stop systém, ani sledovanie vodiča či sa pozerá na cestu.... aká blaženosť....

PS2: Prečo som nekúpil Toyotu Camry, ale Lexus ES, o ktorom sa hovorí, že je iba predraženou Toyotou? Mal som predvádzaciu jazdu na Camry (v ten istý deň ako na ES) a úprimne, je to úplne iné auto. Najväčší rozdiel je v odhlučnení a dizajne interéru. V Camry som mal pocit, že mám otvorené okno, taký hluk od vozovky som počul a aj motor pri pridávaní plynu bolo počuť oveľa viac. Kvalita plastov v interiéri o triedu nižšie ako ES. Ďalšími rodielmi je iná technológia vo výrobe a montovaní karosérie, v súčasnosti novší palubný systém atď. Zaujímavý komentár mechanika v USA, kde vyrábaju Camry a ES na jednej linke a ktorý som našiel na internete: Camry schádza z linky každých 68 sekúnd a ES každých 4-5 minút.

PS3: Lexus som pri písaní recenzie porovnával s Mercedesom, verím, že to nikomu nevadí. Ale príde mi to adekvátne hodnotiť dve prémiové značky.

- spoľahlivosť
- kvalita vypracovania
- overená technológia
- komfort jazdy
- tichosť počas jazdy

- nie je možné sklopenie zadných sedadiel
- funkciami jednoduchšia aplikácia Lexus Link+ v mobile oproti Mercedes me
- dĺžka auta, ktorá súvisí s parkovaním v meste
- zadná kamera nie je zasúvateľná a tým pádom sa špiní

- zatiaľ bez opráv a porúch

- predajca Juraj G. veľmi ochotný a nápomocný. Lexus Bratislava.
- k autu som dostal darčeky ako plná nádrž, Lexus dáždnik, Lexus tričko a niekoľko doplnkov.

5.3.2024 20:03

Po 8000km

Po troch mesiacoch a najazdení 8000km konštatujem, že Lexus je vynikajúce auto - pohodlné, priestranné, tiché a zatiaľ samozrejme bezporuchové. Priemernú spotrebu mám 5,6 litra a to sú diaľnice zhruba 60%. Veľká spokojnosť na to, že to je 2,5 litrový benzín a 1800kg vážiace auto.
PPF fóliu odporúčam na predok auta - okrem toho, že mi to chráni lak pred kamienkami, tak hmyz pri umývaní auta ide ľahšie preč. Už som aj musel čistiť sedačku vodiča - bolo na nej vidno fľaky os sedenia - hold na bielej koži vidno všetko. Robota s prípravkom na kožu zhruba 10 minút, ale po impregnácii som musel čakať zhruba 4 hodiny do vyschnutia prípravku.
Kúpu zatiaľ neľutujem a teším sa na každú jazdu. Veľa ľudí na fórach písalo, že kto si kúpi Lexus, už ostane pri Lexuse. Je na tom niečo pravdy :-)

Další vozy značky Lexus

je to Lexus

bod za nesklopiteľné sedadlá a za dĺžku auta

zmestím sa sám za seba s mojimi 192cm

najpohodlnejšie auto, aké som kedy vlastnil

na tak veľké auto je spotreba veľmi dobrá

pružné zrýchlenie je vynikajúce

nebolí ma v nich chrbát, čo ma v MB bolel pri dlhšej ceste

brzdím zvyčajne rekuperáciou

nedajú sa sklopiť sedačky, chýbajú háčiky na upevnenie a elektro