umo (muž 52 let) Poslat zprávu

Škoda Scala

Škoda Scala, foto 1 Škoda Scala, foto 2 Škoda Scala, foto 3 Škoda Scala, foto 4 Škoda Scala, foto 5 Škoda Scala, foto 6 Škoda Scala, foto 7 Škoda Scala, foto 8
Škoda Scala, foto 9 Škoda Scala, foto 10 Škoda Scala, foto 11 Škoda Scala, foto 12 Škoda Scala, foto 13 Škoda Scala, foto 14 Škoda Scala, foto 15 Škoda Scala, foto 16 Škoda Scala, foto 17 Škoda Scala, foto 18 Škoda Scala, foto 19 Škoda Scala, foto 20

Přezdívka auta žiadna Rok výroby 2021 Koupeno nové najeto [km]:21300 palivo: benzin počet válců: 3 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 999 výkon [kW]: 70 kroutící moment [Nm]: 175 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11 maximální rychlost [km/h]: 189 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 467 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 5

ÚVOD

Ani sme to veľmi neplánovali, ale rozhodli sme sa po 11 rokoch dopriať si radosť z nového auta. Pôvodný plán bol počkať na fabiu IV do roku 2023 a fabiu II posunúť synovi. Predpokladali sme, že fabia IV bude priestrannejšia ako predchádzajúce generácie tak ako posledné generácie ibizy a pola. Ale synátor ten zatiaľ nejaví záujem o autá, čo kvitujem, keď vidím, čo sa na cestách deje. Navyše kvôli zmenenej rodinnej situácii posledné mesiace jazdíme často, hlavne po diaľnici. A taktiež naši synovia nás už prerástli. Hlavne mladší (187 cm) už za mnou nemal dostatok miesta a ja som si musel sedačku posúvať dopredu. Niežeby sa to nedalo vydržať, ale už sme chceli ďalšie auto bez kompromisov. Navyše fabia sa už možno dostávala do stavu, kedy by už vyžadovala väčšie investície. A tak sme sa rozhodli výmenu auta zrealizovať už teraz.

VÝBER

Najskôr musím napísať, že je škoda, že v ponuke nissanu nie je pulsar. Ten som chcel odkedy som ho prvýkrát videl. Páčilo sa mi, že bol najväčší spomedzi áut C-segmentu. Určite by bol medzi kandidátmi.
Vyberali sme spomedzi skladových vozidiel, lebo sme nechceli čakať mesiace na nové auto. Priestrannosť interiéru a cena boli naše hlavné kritéria. Do finále sa dostali škodovky fabia combi, scala, kamiq, fiat tipo, dacia duster a renault captur. Na 99% sme vedeli, že víťazom bude škoda. 11-ročná skúsenosť s fabiou nám dokázala, že škodovky sú kvalitne urobené, odolné a spoľahlivé autá. Aspoň moja fabia taká bola. Navyše škoda mala akciu „Vymeň svoju starú“ (teraz sa to volá inak :-)) s odkupným bonusom.
Ale napriek tomu sme dali šancu aj trom „neškodovkám“. Výhodou capturu aj dusteru bol o.i. motor 1.0 Tce s nepriamym vstrekovaním. Ale sklamanie prišlo po sadnutí dovnútra. Aký je duster zvonku mohutný, tak interiér tomu nezodpovedá. V porovnaní so scalou som pri svojej výške 184 cm nemal nad hlavou takmer žiadnu rezervu a pri posadení za seba bolo aj priestoru na kolená menej. Podobne dopadol aj captur. Fiat sme neskúšali, keďže som na ňom mal možnosť jazdiť počas opravy fabie. Keďže som sa snažil vyhnúť turbomotoru, lákal ma na ňom atmosférický motor. Ale ten mi pripadal lenivší ako htp vo fabii. Takže sme nakoniec sme „prekvapivo“ skončili u škody.
Začali sme fabiou combi. Bol som skeptický, lebo som tušil, že keď si sadnem za seba, tak priestoru na kolena nebude veľa. Tým dupľom pre môjho vyššieho syna. Skúsenosť potvrdila, že v trojkovej fabii je vzadu na kolená menej miesta ako v mojej dvojkovej. Takže sme boli nútení ísť do vyššej triedy a rozhodovali sme sa medzi scalou a kamiqom. Keďže priestor na sedadlách je rovnaký, rozhodovala veľkosť kufra a cena. A to hralo v prospech scaly.

EXTERIÉR

Ešte pred 11 rokmi som kupoval čo najkratšie auto kvôli každodennému pozdĺžnemu parkovaniu. Preto som uprednostnil krátku fabiu pred combi a roomstrom, čo som niekoľkokrát oľutoval. Teraz je situácia iná, navyše parkovanie s parkovacími senzormi uľahčuje pozdĺžne parkovanie veľkých áut. O tom som sa presvedčil už pri fiate tipo combi. Trochu nevýhodou oproti fabii pri priečnom parkovaní je výrazne väčšia šírka a nastupovanie kvôli menšej výške. Ale je to otázka zvyku.
Tým, že išlo o skladové vozidlo, farbu sme nemali možnosť vyberať. Ale mne na farbe nezáleží a biela je dobrá. Napokon je to už moje tretie biele auto.

INTERIÉR

Je v porovnaní s fabiou vo všetkých smeroch priestrannejší. Sedadlá sú pohodlné. Už sa nemusím uskromňovať s priestorom za volantom kvôli za mnou sediacemu synovi. Má dostatok miesta aj na hlavu aj na kolená. Na šírku mal aj vo fábii, keďže sme cestovali v drvivej väčšine prípadov štyria. Čo ma však negatívne prekvapilo je horší výhľad z auta. Hlavne v situácii, keď sa pripájam na hlavnú cestu z vedľajšej pod menším ako pravým uhlom. Proste sa musím nahnúť dopredu, inak mi zavadzia B stĺpik.
Väčší kufor nám umožní naložiť viac vecí. Zatiaľ som jeho veľkosť využil raz, a to pri návrate z prázdnin. Kufor, ktorý som dával do batožiňáku priečne, sa teraz zmestí pozdĺžne. A tým mám viac priestoru na ďalšiu batožinu.

VÝBAVA

Ide o stupeň výbavy Ambition, čiže takmer základ. Sú tam pre mňa nové prvky výbavy, ktoré som v predchádzajúcich autách nemal. Napr. automatickú klimatizáciu, tempomat, elektrické vyhrievanie spätných zrkadiel, multifunkčný volant, elektrické okná, štartovanie a vypínanie motoru tlačítkom, štart stop systém, bezkľúčové odomykanie a zamykanie atď. A taktiež rôzni asistenti. Mal som možnosť vyskúšať dažďový senzor a line assist. Pravdu povediac, keby som zadával auto do výroby, zvolil by som si výbavu Active. Naďalej sa držím zásady, že čo v aute nie je, sa nemôže pokaziť :-). Ale v takom prípade by sme dostali auto cca v decembri, a to sa nám nechcelo čakať.

MOTOR

V aute je základný motor 1.0 TSI 70 kW s 5-stupňovým manuálom. Je logické, že ho budem porovnávať s htp a 1.4 fire vo fiate. Nuž, turbo je turbo. Ten záťah od cca 2000 otáčok je super. Najviac ho oceňujem na diaľnici v situácii, keď dobehnem kamión a v ľavom pruhu je veľa áut. Takže musím spomaliť a čakať na vhodnú príležitosť na predbiehanie. Keď sa naskytne, aby som nezdržoval ďalšie autá, musel som pri atmosférických motoroch podradiť a motor vytočiť. Pri tomto motore stačí trochu stlačiť akcelerátor a auto vyrazí. Je to môj prvý turbomotor a na to som nebol zvyknutý. Ale na lepšie sa zvyká ľahko. Zatiaľ nemám skúsenosť, ale s týmto motorom sa už asi nebudem musieť obávať horských prechodov.
Zatiaľ mi robí problém plynulý rozbeh. Tým, že motor je perfektne utlmený, musím sledovať otáčkomer. Toto je veká zmena oproti fabii.
Musím si dávať pozor na to, aby som kvôli dochladeniu turba nevypínal motor hneď po zastavení. Zatiaľ sa mi to darí. Taktiež sa musím vyhnúť podtáčaniu motora. Proste sú tam určité obmedzenia, ktoré si vyžaduje (nielen) turbo. A taktiež sa snažím po naštartovaní vypínať start-stop, ale niekedy zabudnem.
Ďalším príjemným prekvapením je spotreba. Zatiaľ som nemeral dotankovaním, takže sledujem hodnoty z palubného počítača. Dlhodobú od začiatku mi ukazuje 5,0 l/100 km, čo je o cca 1 liter menej ako na htp. Najviac a najpríjemnejšie ma prekvapil údaj o spotrebe z 245 km dlhej jazdy z Kysúc do Blavy (drvivá vačšina po diaľnici). Na tejto trase mi ukázalo spotrebu 4,5 l/100 km. Dúfam, že palubný počítač nekecá :-). Aj preto, že motor je v zábehu, som sa snažil držať tachometrových 120 km/h. Pri tejto rýchlosti motor točí 3000 ot./min.
Motor je výborne odhlučnený a kultivovaný. V kabíne je príjemné ticho a žiadne vibrácie.

JAZDNÉ VLASTNOSTI

Auto vďaka svojim rozmerom lepšie sedí na ceste aj v zákrutách. Väčšia šírka, rozchod kolies a menšia výška oproti fabii robia svoje. Občas vie byť otravný line assist. Hlavne v situáciách, keď sú dočasne premiestnené jazdné pruhy a musím často prechádzať cez pôvodné čiary. Ale nie je to nič hrozné.
Citlivosť na bočný vietor je oproti fabii nižšia.

Na výmenu oleja by som mal prísť po 30 000 km alebo dvoch rokoch. Všade čítam, že je lepšie to skrátiť na polovicu: Vraj je to pre turbo lepšie. S najväčšou pravdepodobnosťou to aj urobím. Očakával som, že mi to potvrdí aj predajca. Prekvapil ma ale jeho názor, že on by to na mojom mieste nechal na pôvodnom intervale, však výrobca vie, čo robí a keby to malo skracovať životnosť motora, tak by to neodporúčal. V tej chvíli som si spomenul na problémy s motorom 1.2 tsi spred vyše desiatich rokoch, keď koncern urobil zo zákazníkov pokusných králikov.

Toto sú zatiaľ úvodné postrehy. Recenziu budem postupne doplňovať o nové skúsenosti.

- kvalitný a priestranný interiér
- dobré jazdné vlastnosti
- výkonný a úsporný motor
- presné radenie

- nemožnosť sklápať zadné sedáky, ktoré nie sú delené
- o niečo horší výhľad z auta smerom do boku dozadu
- horšia viditeľnosť prepínača svetiel

Na servis som radšej začal chodiť do iného značkového servisu po negatívnych skúsenostiach kolegu so servisom u predajcu, kde som auto kúpil.

veľmi dobré

7.4.2023 15:33

1. záručná prehliadka + 1. záručná oprava

Rozhodol som sa nečakať na august a 1. servisnú prehliadku spojenú s výmenou oleja atď. absolvovať teraz. Nemám veľkú dôveru v takýto dlhý interval výmeny oleja, ale zase jazdím menej ako v minulosti, takže mi to až tak nevadí. Myslel som si, že to bude rýchlovka. Jeden deň som auto priviezol do servisu a na druhý deň som si ho mal odviezť s vymeneným olejom. Aké bolo moje prekvapenie, keď mi volali, že zistili únik oleja cez tesnenie. Niekoľkokrát povedali, že sa s týmto stretli u tohto motoru s takýmto nájazdom prvýkrát. Nuž dúfam, že po oprave bude všetko fungovať tak ako má a poruchy ma budú obchádzať.

22.8.2022 15:37

Rok so scalou

Už prešiel rok od výmeny auta. Čo sa mi na aute najviac páči?
- Priestor vo vnútri, všetci rodinní príslušníci majú dostatok miesta v kabíne.
- Zrýchľovanie na diaľnici vďaka turbu.
- Veci, ktoré som na predchádzajúcich autách nemal (tempomat, elektrické okná).
- Batožinový priestor. Odkedy máme psa, vozíme na dovolenky jeden kufor navyše. Preto využívame celý o 167 litrov väčší batožiňák. Zatiaľ som nemusel dávať dole plato, aby som mohol nakladať až ku streche. Fabia by to nedávala, niečo by už muselo ísť do kabíny. Pri prevážaní bicykla síce musím dávať dole predné koleso, ale netreba odmontovať sedlo. Taktiež sa ľahšie prepravuje veľká kolobežka, netreba odmontovať predné koleso.
- Spotreba. Nečakal som, že 1,0 TSI bude o toľko úspornejšie oproti 1,2 HTP. Najnižšia nameraná spotreba (nie dotankovaním) 3,7 litra. S plne naloženým autom okolo 5 litrov (väčšinou diaľnica).
- Vzhľad, je to fakt pekné auto, krajšie ako fabia 2. Ale naďalej platí, že vzhľad nie je pre mňa najdôležitejší.
Na čo som si ešte úplne nezvykol?
- Rozbiehanie a nelineárny záťah motora. Do cca 1800 ot. slabý, potom sa to vďaka turbu zlepší. Budem si zvykať ďalej :-).
Celkovo vládne veľká spokojnosť.

24.12.2021 08:05

Rozsvietená kontrolka, kufor, spotreba

Na diaľnici pri predbiehaní kamióna sa mi rozsvietila oranžová kontrolka trojuholníka s výkričníkom vo vnútri. Znepokojilo ma to a zastavil som na najbližšom odpočívadle, aby som sa pozrel do manuálu, čo tá kontrolka znamená. Motor som po zastavení kvôli dochladzovaniu turba nevypol. Po cca minúte státia kontrolka zhasla a teda pokračoval som v ceste. Už sa viac nerozsvietila ani počas zvyšku cesty. Napriek tomu som nechcel nechať nič na náhodu a konzultoval som udalosť s technikom škody. Čakala ma ďalšia dlhšia cesta a nechcel som nič nechať na náhodu. Ten ma ukľudnil. Zopakoval to, čo som si zistil v manuáli a na nete, ale uistil ma, že to nebude nič, vďaka čomu by som ostal nepojazdný. S najväčšou pravdepodobnosťou to spôsobilo znečistenie čelného skla, ktoré na krátko odstavilo snímače asistentov. Keďže servisný technik mi povedal ako príčinu rozsvietenia kontrolky aj málo kvapaliny v ostrekovači, doplnil som aj tú. Odvtedy sa mi už kontrolka nerozsvietila.
Prvýkrát som otestoval veľkosť kufra. Manželke sa ho podarilo naplniť po plato na prasknutie, Nemusel som dávať dole plato, takže by sa ešte niečo zmestilo. Keby sme mali fabiu, neviem, ako by sme to odviezli.
Už skoro dva mesiace jazdím na zimných pneumatikách. Rozhodol som sa kúpiť aj plechové disky. Toto spôsobilo očakávaný nárast spotreby, aj keď vyšší, ako som očakával. Zrejme sa mi nepodarí dostať sa v zimnom období pod 5 litrov :-).

27.9.2021 15:08

Tempomat

Nikdy som nemal v aute tempomat a prvýkrát som ho vyskúšal včera na diaľnici. Musím skonštatovať, že je to super nastaviť si rýchlosť a potom nechať auto udržovať ju. Je to lepšie ako som si to predstavoval. Len som nevedel, že keď zapnem tempomat nastavený na určitú rýchlosť, dobehnem pomalšie auto a autá v ľavom pruhu sa blížia, zrýchlim kvôli predbehnutiu a po ňom, keď rýchlosť klesne na nastavenú, auto ju naďalej udržiava. Myslel som si, že treba tempomat zapnuť nanovo.
Dal som namontovať zásterky a čaká ma nákup zimných kompletov. Má to vraj viac výhod ako kúpiť len pneumatiky a dvakrát do roka ich prezúvať. Dobre, že som odmietol ponuku škodováckych kompletov. Tušil som, že budú drahšie ako kúpené inde.

Přidat názorDiskuse: Škoda Scala

Další vozy značky Škoda

Priskoro hodnotiť. Pokiaľ bude na úrovni fabie, budem spokojný.

Škoda, že sa (tak ako u fabie) nedajú sklopiť aj sedáky.

V porovnaní s fabiou excelentná.

Dobre sedí v zatáčkach, menej citlivé na bočný vietor.

Vyhovujúci.

Zatiaľ nebolo treba. Lacnejšie ako na fabiu asi nebudú, s tým sa počíta.

Postačujúci, vysoko prevyšujúci moje doterajšie autá.

Maximálna spokojnosť, citeľne nižšia ako u fabie.

Tichší ako htp.

Vyhovujúca.

Všetky kotúčové a brzdia dobre.

Číselne o viac ako 50% väčší ako u fabie a má vyhovujúci tvar.