stevosk (muž 46 let) Poslat zprávu

Ford Mondeo Trend GoldX 2.0 Duratec 107 kW

Ford Mondeo, foto 1 Ford Mondeo, foto 2 Ford Mondeo, foto 3 Ford Mondeo, foto 4 Ford Mondeo, foto 5 Ford Mondeo, foto 6 Ford Mondeo, foto 7 Ford Mondeo, foto 8
Ford Mondeo, foto 8 Ford Mondeo, foto 9 Ford Mondeo, foto 10 Ford Mondeo, foto 11 Ford Mondeo, foto 12 Ford Mondeo, foto 13 Ford Mondeo, foto 14 Ford Mondeo, foto 15 Ford Mondeo, foto 15 Ford Mondeo, foto 15 Ford Mondeo, foto 16 Ford Mondeo, foto 16 Ford Mondeo, foto 17 Ford Mondeo, foto 17 Ford Mondeo, foto 18 Ford Mondeo, foto 18 Ford Mondeo, foto 19 Ford Mondeo, foto 20 Ford Mondeo, foto 21 Ford Mondeo, foto 22 Ford Mondeo, foto 23 Ford Mondeo, foto 24 Ford Mondeo, foto 25 Ford Mondeo, foto 26 Ford Mondeo, foto 27 Ford Mondeo, foto 28 Ford Mondeo, foto 29 Ford Mondeo, foto 30 Ford Mondeo, foto 31 Ford Mondeo, foto 32 Ford Mondeo, foto 33 Ford Mondeo, foto 34 Ford Mondeo, foto 35 Ford Mondeo, foto 36 Ford Mondeo, foto 38 Ford Mondeo, foto 39 Ford Mondeo, foto 40 Ford Mondeo, foto 41 Ford Mondeo, foto 42 Ford Mondeo, foto 43 Ford Mondeo, foto 45 Ford Mondeo, foto 46 Ford Mondeo, foto 48 Ford Mondeo, foto 49 Ford Mondeo, foto 50 Ford Mondeo, foto 51 Ford Mondeo, foto 52 Ford Mondeo, foto 53 Ford Mondeo, foto 54 Ford Mondeo, foto 55 Ford Mondeo, foto 56 Ford Mondeo, foto 57 Ford Mondeo, foto 58 Ford Mondeo, foto 59 Ford Mondeo, foto 61 Ford Mondeo, foto 62 Ford Mondeo, foto 63 Ford Mondeo, foto 64 Ford Mondeo, foto 65 Ford Mondeo, foto 66 Ford Mondeo, foto 67 Ford Mondeo, foto 68 Ford Mondeo, foto 69 Ford Mondeo, foto 70 Ford Mondeo, foto 71 Ford Mondeo, foto 72 Ford Mondeo, foto 73 Ford Mondeo, foto 74 Ford Mondeo, foto 75 Ford Mondeo, foto 76 Ford Mondeo, foto 77 Ford Mondeo, foto 78 Ford Mondeo, foto 79 Ford Mondeo, foto 80 Ford Mondeo, foto 81 Ford Mondeo, foto 82 Ford Mondeo, foto 83 Ford Mondeo, foto 84 Ford Mondeo, foto 85 Ford Mondeo, foto 86 Ford Mondeo, foto 87 Ford Mondeo, foto 88 Ford Mondeo, foto 89 Ford Mondeo, foto 90 Ford Mondeo, foto 91 Ford Mondeo, foto 92 Ford Mondeo, foto 93 Ford Mondeo, foto 94 Ford Mondeo, foto 95 Ford Mondeo, foto 96 Ford Mondeo, foto 97 Ford Mondeo, foto 98 Ford Mondeo, foto 99

Přezdívka auta Ford Mondeo Rok výroby 2009 Koupeno nové najeto [km]:18900 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1999 výkon [kW]: 107 kroutící moment [Nm]: 185 zrychlení 0-100 km/h [s]: 9.9 maximální rychlost [km/h]: 210 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 528 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 8.1

Výber auta:

Niekedy v polovici roku 2008 som sa rozhodol, že si kúpim nové auto. Rozhodovanie to nebolo jednoduché, ale chcel som niečo väčšie, pohodlné a primerane výkonné. Samozrejme peňazí nikdy nie je nazvyš, tak som v prvej fáze rozmýšľal o jazdenom voze. V dávnych časoch, keď mi ešte mlieko tieklo po brade (poznámka autora - stredná škola), som v časopisoch ako aj na autosalóne obzeral a slintal nad Fordom Mondeo prvej generácie. Preto nebolo žiadnym prekvapením, že som sa v prvej fáze hľadania obzeral po Forde Mondeo tretej generácie. Ceny jazdených Mondeí sú nízko a pritom ide o auto priestranné, výkonné a v rámci triedy asi s najlepším podvozkom. Najprv som sa podobne ako väčšina sporivých zameral na dieslové varianty, avšak ako som prešiel fóra väčšiny majiteľov automobilov naprieč značkami, jazdenky dieslov sú značne náchylné na poruchy, nakoľko tieto vozy majú značné nájazdy (ide zväčša o flotilové alebo podnikatelské vozy) a zároveň kvalita nafty u nás je často premenlivá. A tak som si povedal, že do rizika výmeny trysiek, palivového čerpadla a rozvodov okamžite po kúpe sa mi veľmi nechce. Preto som sa pustil do hľadania benzínovej varianty. Ale ouha, benzínových Mondeí je na trhu s jazdenkami ako šafránu a ak sú, poväčšinou sa majiteľom prihodila havárka. Tak som si povedal, že zvýšim rozpočet o štvrtinu a popozerám sa po max. dvojročných vozoch resp. po predvádzačkách predajcov. V rámci brouzdania netom som objavil v ČR predvádzačku Hondu Accord sedan (dátum výroby september 2007) s dvojlitrovým benzínom v modrej metalíze so strednou úrovňou výbavy. Auto malo len 7800 km a cena bola niekde na úrovni mojej vyhradenej sumy. Keďže s Hondou som mal dobré skúsenosti a japonské autá sú spoľahlivé, tak som si povedal, že sa tam zbehnem pozrieť a asi prídem s novým autom domov. Avšak v tom čase sa odrazu začal ohromný pokles stredoeurópskych mien (január 2009) a ja som si len tak pre strandu pozrel cenníky poľských predajcov. Od toho momentu som už jazdenku pustil z hlavy a rozhodol som sa, že si kúpim úplne nové auto strednej triedy. Do môjho výberu som pojal nasledovné automobili: Toyota Avensis, Honda Accord, Ford Mondeo, Škoda Superb, Volkswagen Passat, Kia Magentis, Renault Laguna, Citroen C5 a Lancia Delta. Išlo o pomerne široký záber značiek, pričom som prostredníctvom emailu oslovil predajcov ako v Poľsku tak na Slovensku. Hneď na začiatku som z výberu vyradil Hondu Accord nakoľko k rozumnej cenovej ponuke od predajcov neprišlo. Následne som vypustil z hladáčika Kia Magentis, nakoľko to auto bolo vnútorným spracovaním ako aj použitou technikou, asi tak o generáciu a pol pozadu oproti ostatným. Najviac ma však odradila strašná prevodovka (také dlhé dráhy a gumovosť som už dávno nezažil). Aby som však Magentis iba nehanil, auto má veľký a vzdušný vnútorný interiér a v poľsku aj naozaj nízke ceny (za cenu oholenej oktávie ste mali 150 koňového dieslového magentisa skoro v plnke). Toyota Avensis staršej generácie ma zrovna nepotešila svojim vnútorným spracovaním. Po skúšobnej jazde som nebol spokojný ani s prevodovkou ani so samostatným jazdným prejavom. Nová generácia, ktorá práve vtedy dorazila na salóny, sa ohľadom vnútorného spracovania jasne zlepšila, ale cenovo bola drahšia a pritom rozmerovo menšie ako iný konkurenti, takže Toyota išla z kola von. Škoda Superb bola jednu chvíľu horúcim favoritom, vnútorné spracovanie mi vyhovovalo, systém twindoor bol vcelku zaujímavý, kufor bol praktický a s motorom 1,8 TSI to bolo aj celkom živé vozítko. Avšak potom, čo som dostal cenovú ponuku som zaplakal, či už u nás alebo v Poľsku, Škodovka bola mimo realitu (v obdobnej výbave bola po Honde najdrahšia, len pre ilustráciu oproti Fordu asi o 4000 Eur). Renault Laguna mal strašnú povesť predchádzajúcej generácie, takže do Renaultu som šiel s dešpektom. Auto ma však v celku prekvapilo, interiér bol pekne spracovaný, príjemný na omak teda až na tie prapodivné sedačky v nižšej výbave (rozhodne by som si u Laguny priplatil aspoň za polokožu), dvojlitrový benzín bol celkom živý na to že išlo o atmosféru až prekvapivo a tak som bol pomerne prekvapený. Cena, ktorá mi bola navrhnutá, bola príjemná, avšak obavy z kazivosti pretrvávali. Dnes má však Renault.pl také akciové ceny, že by som veľmi uvažoval nad jeho kúpou v úplne plnej výbave za cenu, kde ostatný ponúkajú iba nejaký základ, minulý rok však ešte u Renaultu taká ponuka nebola. Na základe mojich osobných preferencií bol počiatočným favoritom Citroen C5. Auto je to po dizajnovej stránke veľmi pekné, vnútorným spracovaním asi najkrašie v rámci triedy, sedačky výborne tvarované. Avšak aj tu sa nájdu určité problémy. Prístup ani využitie kufru nie je ideálne. Napriek skutočnosti, že ide o veľké auto, cítite sa hlavne vzadu dosť stiesnene, a vpredu som si dlho hladal správny posed a polohu volantu. Bohužial som nemal možnosť otestovať dvolitrový benzín, ako predvádzačka slúžila nafta. Nech je to už hociako, prvotná ponuka z Polska bola úžasná, naozaj výborná výbava (napr. nadštandarttné položky ako polokoža, bixenóny iba za 30 percent ceny). Lenže potom, čo mi oznámili termín dodania na vyše tri mesiace (a ja som už auto naozaj potreboval) tak vypadol z výberu aj Citroen. Čo sa týka Lancie Delta, auto som si ohmatal iba staticky. V dvojfarebnom laku je to umelecké dielo. Na druhú stranu Delta je na pomedzí nižšej strednej a strednej triedy, podvozkovo je to stále iba natiahnuté Bravo a Lancia nie je dnes zrovna synonymom kvality. Nakoľko akciový cenník tohto modelu bol zverejnený, až potom čo som sa rozhodol, tak Delta z môjho výberu vypadla. V konečnom výbere tak zostali Volkswagen Passat a Ford Mondeo. Keď sa to tak zoberie sú to vlastne európsky lídry v predajoch v strednej triede a nakoniec sa to preukázalo aj v mojom výbere. Volkswagen mi zaslal na moje prekvapenie o niečo lacnejšiu ponuku ako Škoda, na druhú stranu zase drahšiu ako Ford. Teraz bolo už len dôležité porovnať obidve autá. Tak Mondeo pôsobí väčším a dynamickejším dojmom (bod pre Mondeo), vnútorným priestorom sa vyrovná aj Mercedesu E či Audi 6 (bod pre Mondeo), vnútorné spracovanie najmä stredový panel pôsobí u passatu hodnotnejšie (bod pre Passat), sedačky sú o oboch konkurentov v pohode (nerozhodný výsledok), podvozok Mondea vďaka kráľovskému rozvoru je istejší u Forda (bod pre Mondeo), paleta benzínových motorov je lepšia u Passata (najmä 1,8 TSI my v ponuke Fordu chýbal, taže bod pre Passat), nakoľko Mondeo je aj liftback, určite je mondeo praktickejše (bod pre Mondeo) a napokon Passaty sa u nás príliš kradnú. Ako vidno viac som sa prikláňal k Mondeu a keď mi predajca ponúkol, ešte dodatočnú zľavu oproti akciovému cenníku a kratšiu dodaciu dobu ako vo Volkswagene, rozhodol som sa pre Mondeo. Popis výbavy nájdete v spodnej časti tohto článku (aj popis s komentárom tej výbavy na ktorú už nevyšlo).

Auto je priestranné (miesta vpredu aj vzadu je habadej), pohodlné a ani po 700 km v kuse z neho nevyleziete dolámaný. Je to aj zásluha sedačiek, hoci k dokonalosti im chýba pevnejšie bočné vedenie, naopak vykurovanie v sedačkách je výborná vec a po tejto zime ich chcem mať v každom aute. Benzínové mondeo sa v zimných mesiacoch veľmi rýchlo vykúri a vďaka vyhrievaným sklám sa nenarobíte ani zo zoškrabovaním námrazy. Podvozok Mondea pekne drží aj v ostrejších zákrutách, aj keď určité náklony sú cítiť. Športové znížené odpruženie Einbach by to asi vyriešilo, ale asi by som prišiel o časť komfortu na našich "výborných cestách". Na druhú stranu v zimných mesiacoch som na zladovatelých či zasnežených cestách bez problémov prešiel miestami kde to iným predokolkám točilo zo zadkom ako splašenej krave (zásluhu na tom majú aj zimné pneumatiky DUNLOP SP WINTER SPORT 3D).

Duratec je benzínový atmosférický dvojliter, ktorý ma ešte taký starosvetský charakter. Hoci zlé jazyky tvrdia že na rozpohybovanie Mondea MK IV už nestačí, opak je pravdou a akonáhle mu doprajete otáčky (nad 4000) vie sa Mondeo pekne rozčertiť a to ako na okreske tak na dialnici. Samozrejme kilá neoklamete a nad 170 km/h už auto zrýchluje pozvolne a viac ako 200 km/h tachometrových som s ním ani nešiel (dialnica smerom na Mníchov). Na druhú stranu, v prípade ak budete jazdiť s ľahšou nohou, odmenou Vám bude spotreba pod 8 litrov na 100 km (pri 115 km/h ustalených je spotreba iba 6.8 litra) a to je veru na tak velké auto celkom dobrá vizitka. Celkovo je práve pre naše cesty tento motor ideálnou voľbou teda až do času, kým Ford konečne pustí do obehu nové benzínové turbomotory motory SCTi.

Praktickosť liftbacku je neoddiskutovateľná, do kufra nacpete prakticky skoro všetko (napr. 4 zimné 16" gumy) a po sklopení zadných sedačiek si to nezadá z väčšinou kombíkov na trhu.

Výmena žiaroviek je aspoň u zadných svetiel jednoduchá vec aj pre 10 ročné dieťa. Auto vám oznamuje nefunkčnú žiarovku na displeji. Stačí vyklopiť tapacírované dvierka v kufri, zatlačiť jednu záklopku a vyťiahnuť svetlo na drôte. Odšroubujete, zašroubujete novú žiarovku, zatlačíte naspät do zápatky a zavriete dvierka. Ak ste nevypli motor tak ho vypnete, opäť naštartujete a vymaže sa vám aj chybové hlásenie. (jednoduchosť sama)

Mondeo potrebuje k svojmu vzhľadu veľké kolesá, preto ma asi neminie nákup 18" diskov (môj favorit je OZ Anniversary resp. OZ Botticelli). Velké kolesá to sú aj vyššie náklady na pneumatiky, hold život je drahý.

Benzínový atmosférický dvojliter je motor, ktorý bezproblémov rozpohybuje velké mondeo. Dá sa s ním jazdiť dynamicky, ale vtedy si jednoducho pýta otáčky. Niekomu takýto charakter nemusí vyhovať a radšej má vysoký krútiaci moment už v nižších otáčkach, jednoducho Fordu chýba motor typu 1.8 TSI. Zdá sa však, že sa blýska na lepšie časy nakolko sa má čoskoro zjaviť nový dvojlitrový benzínový turbomotor. Horšie je, že z ponuky vypadáva 2.5T. Snáď sa Ford pochlapí a ponúkne do mondea aj motor vyššieho objemu napr. 3.0T (304 koní/440Nm), ktorý by mondeu opäť prepožičal dynamiku pôvodných ST verzií.

Velkosť auta je hlavne na parkovanie v upchatých mestkých uliciach nevhodná, avšak časom si zvyknete napchať týchto "4,8 m živej váhy" aj na miesta, kde by Vás to ani nenapadlo.

Mondeo má výborný bezpečnostný štandard, avšak robustnosť stavby automobilu, znamená jednak kilá navyše, ale aj hrubé stĺpiky a s tým späté mŕtve uhly. Práve dnes sa mi podarilo vpáliť do pruhu jednej Octavii II (čím sa vodičovi na dialku ospravedlňujem), pričom po tom čo som si narýchlo čekol ľavé spätné zrkadlo a nikoho som v jazdnom pruhu nevidel tak som sa preradil, našťastie som mal kapku vyššiu rýchlosť a vodič duchaprítomnosť. Každopádne na toto by si mal dať každý majiteľ Mondea (a nielen jeho obdobný neduh má aj Citroen C5 alebo nový Mercedes triedy E) pozor.

Prevodovka. Aby nedošlo k mýlke, táto prevodovka je výborná, má krátke dráhy, je veľmi presná, výborne synchronizovaná, ale bohužiaľ iba 5-stupňová. A ten 6. stupeň by sa na dialnici uživil nakoľko motor má na to sily dostatok, ostatne odvážim sa tvrdiť že v prípade ťažkého prevodu by sa 6. stupňom pri rýchlosti 140 km/h ušetril minim. 1 liter benzínu na 100 km.

Metalíza. Áno čierna metalíza bola moja voľba a keby si vyberám znova, tak ju beriem opäť nakoľko Mondeu naozaj pristane. Avšak staré známe neduhy čiernej (rýchlo sa špiní a v lete sa auto viac prehrieva pri parkovaní na slnku) sú ešte trochu znásobené nie práve najkvalitnejším lakom. Našťastie okrem jednej jamky na prednej kapote od kamienku zatiaľ nič vážne na karosérii nie je, avšak ľahko sa v laku robia také jemné ryhy. Napr. po otvorení piatych dverí sa dotýkali drôtiku (boli na ňom priložené snáď 15 sekúnd a taká jemná linka tam je vidieť, asi by nebolo Ford zabilo keby bol zvolil väčšiu hrúbku laku. Ale na druhú stranu ak by sa s autom neudialo nič vážnejšie, tak ho dám po čase prelakovať a bude ako nové (dúfam že ten čas je ešte ďaleko).

Auto zatiaľ nemalo žiadnu poruchu (poklepal som pre istototu po dreve). Zažil som však zaujímavú skúsenosť počas cesty po Francúzsku. Auto začalo zvláštne pískať, pričom to jemné pištanie sa prejavilo vždy po stlačení plynu. Sledoval som to ale nemalo to žiadny súvis s rýchlosťou či otáčkami (resp. pri vysokých otáčkach to asi zanikalo v hluku motora). Avšak potom čo som natankoval plnú nádrž v nemecku (Shell, kdesi napol cesty medzi Strasbourgom a Mníchovom) a vyjazdení asi polovice nádrže pišťanie zázračne prestalo. Takže je dosť možné, že to bol nejaký "kvalitný benzín" vo Francúzsku, takže pozor na čerpačky treba dávať aj v západnej európe.

Nakoľko ma ešte len čaká prvá servisná tak veľkú predstavu o kvalitách servisu na Tuhovskej ceste v Bratislave nemám.

Automobil som kúpil v Polsku v predajni Ford Wikar Nowy Targ. Mám s touto predajnou len najlepšie skúsenosti. Rokovania o cene a výbave vozu sme uskutočnili prostredníctvom emailu. Potom čo som bol vozidlo objednať, tak bolo na predajňu dodané s týždenným predstihom. Narozdiel od našich luhov a hájov bol rozdiel v cene zásadný (17 500 eur za takto vybavené Mondeo považujem za výbornú cenu, veď ešte pred nedávnom ste za to dostali nie veľmi vybavené auto nižšej strednej triedy) a ešte som dostal darček v podobe koberčekov a leštených prahov ako bonus, keď som si auto prišiel prevziať. Na predajni som dohodol hraničné poistenie (zelená karta) a jediné špecifikum bolo vybavenie prevozných značiek v krajskom meste, avšak aj tu to bolo jednoduché. Ochotný predajca na úrad zavolal a keď som tam prišiel, predložil som doklady, zaplatil kolok a o 5 minút som už mal značky, jednoducho úrady na Slovensku sa majú od tých poľských ešte čo učiť. Pri odchode predajca nezabudol dodať, že na nákup ďalších vozidiel mám stálu dodatočnú zľavu oproti akciovým cenám a v prípade servisnej prehliadky mi určite urobia cenu lepšiu ako na Slovensku.

Technické údaje a podrobný popis výbavy

Rozmery:

označenie: 2.0 Duratec
objem: 1999 cm3
popis:
Zážehový řadový čtyřválec / DOHC / 16 V /
hlava a blok motoru z lehkých slitin /
elektronické vícebodové vstřikování paliva /
dvouhmotový setrvačník
výkon: 107 kW (145 k) při 6000 min-1
krútiaci moment: 185 Nm při 4500 min-1

Výbava:
Kotoučové brzdy na všech kolech, přední ventilované
ABS se systémem elektronického rozdělení brzdné síly EBD
Zdokonalený elektronický stabilizační systém (ESP) s protiprokluzovým asistentem (TCS), regulace rozjezdu do svahu(HSA)a bezpečnostní brzdový asistent (EBA)
Automatická aktivace varovných světel při nouzovém brzdění
Palivová nádrž (70 litrov)
Bezzátkový systém doplňování paliva s detektorem správné palivové pistole Ford Easy Fuel
Hydraulický posilovač řízení (HPAS)
Přední – nezávislé zavěšení kol na vzpěrách MacPherson, spodní příčná ramena s hydraulickým uložením, izolovaný pomocný rám, torzní stabilizátor
Zadní – nezávislé víceprvkové zavěšení Control Blade s příčným torzním stabilizátorem
Inteligentní systém ochrany (IPS)
Airbagy řidiče a spolujezdce
Stropní airbagy řidiče, spolujezdce a pro cestující na krajních zadních sedadlech
Boční airbagy řidiče a spolujezdce
Kolenní airbag řidiče
Signalizace nezapnutého bezpečnostního pásu řidiče a spolujezdce
Bezpečnostní pásy – tříbodové, vpředu s výškově nastavitelným ukotvením
Sloupek řízení – nastavitelný ve 4 směrech
Imobilizér – pasivní systém proti krádeži (PATS)
Obvodový alarm s prostorovým čidlem
Zámky – bezpečnostní, odolné proti vylomení, kryté zesíleným pouzdrem, dětská bezpečnostní pojistka na zadních dveřích, dvojité centrální zamykání s dálkovým ovládáním
2 sklopné klíče dálkového ovládání
6½x16" kola z lehkých slitin s 5 paprsky, pneumatiky 215/55
Bezpečnostné skrutky kolies
Nárazníky a kliky dveří v barvě karoserie
Metalický lak Panthera Black
Stereorádio/CD 6000 – RDS EON, kódování proti krádeži „Keycode“, zásuvka pro připojení externího přehrávače, 8 HiFi reproduktorů, ovládání na volantu
Úložná přihrádka s elektrickou zásuvkou – vpředu a vzadu
Klimatizace – automatická duální, včetně vnitřní recirkulace vzduchu
Senzor kvality vzduchu – obsahuje chlazenou přihrádku před spolujezdcem
Středová konzola – odkládací schránka, loketní opěrka, 2 držáky na nápoje
Zpětné zrcátko s automatickým zatmíváním
Stropní konzola s přihrádkou na sluneční brýle
Sluneční clony – s osvětlenými zrcátky
Elektricky ovládaná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka s el. sklápěním a osvětlením prostoru pod zrcátky
Přední okna – elektricky ovládaná s tlačítkem jednotkového otevření/zavření a funkcí globálního otevření/zavření
Zadní okna – elektricky ovládaná s funkcí globálního otevření/zavření
Sedadlo řidiče s elektricky nastavitelnou výškou a nastavitelnou bederní opěrkou
Sedadlo spolujezdce s nastavitelnou opěrkou hlavy a s bederní opěrkou
Přední sedadla – vyhřívaná, s regulací teploty, vyhřívané čelní sklo a vyhřívané trysky ostřikovačů, automatické stěrače a světlomety
Bezpečnostní pásy – vpředu samonavíjecí s omezovači tahu a výškově nastavitelným ukotvením; vzadu tři samonavíjecí tříbodové
Podlahové rohože – přední a zadní
Kožený volant
Kožená hlavice řadící páky
Přední ozdobné lišty prahů
Hliníkové pedály

Výbava, ktorú by som určite bral keby bolo viac peniažkov:

Biely kožený interiér s čiernym prešitím zo sady Individual
motor 2.5T (má úžasný záťah bohužial aj vysokú spotrebu)
výduchy klimatizácie v bočných stĺpikoch (bohužial iba vo vyšších výbavách)
bixenóny (predsa len viac svetla na ceste nie je na škodu)

Výbava, ktorá mi nejako zásadne nechýba:

DVD navigácia (bola za neskutočný príplatok a pritom z USA sa dá objednať za menej ako štvrtinu ceny a ešte má navyše aj parkovaciu kameru, parkovacie senzory a DVBT modul)
Adaptabilný tempomat (s automatikou určite vec dobrá, ale s manuálom ???)
Convers+ (absolútne nevyužitý displej, klasické budíky sa mi páčia viac)
Parkovací asistent (za ten príplatok sú to asi najdrahšie senzory na trhu)
Bezklúčové otváranie a štartovanie (radšej nie, potom čo som počul ako sa niektorím ľudom auto zamklo na pumpe a museli volať odťahovku)

21.10.2011 09:51

Servisná prehliadka 2 rok

Ešte koncom júna som absolvoval servisnú prehliadku po 2 roku. Auto nevykazovalo žiadne problémy, až na to že zadné brzdové kotúče boli už pred koncom životnosti. Trochu ma to prekvapilo nakoľko tých 48 000 najazdených km sa mi zdalo trochu málo (tipoval som minimálne 60 000 km). Tak či onak chlapciv bratislavskom Szilcare mi urobili fakt dobrú cenu a výmena zadných kotúčov ma vyšla iba na 85 Eur, čo sa mi zdá naozaj v pohode aj v porovnaní s neautorizovanými servismi, nehovoriac o servise prémiových značiek. Inak Mondeo pracuje bez nejakej závady a vyhli sa mi aj nejaké nehody vrátane môjho roadtripu po Chorvátsku (popis cesty a fotky pripojím cez víkend).

2.6.2011 22:26

Čosi o spotrebe

O zmene jazdných vlastností po prezutí na širšie pneumatiky som už písal, ale ešte pridávam určitý postreh o zmene priemernej a aktuálnej spotreby. Spotreba išlo rozhodne hore a najmä v prípade bežných dialničných rýchlostí v rozpätí 130-160 km/h (občas pridáte, občas pribrzdíte) musíte počítať s 10 litrami na 100 km. Pri ustálenej rýchlosti 130 km/h je to 9 l na 100 km. Pri ustálenej rýchlosti 115 km/h je to 8 l na 100 km. Pri bežnej jazde na okreskách je to okolo 8 l na 100 km a pri ekorally (brzdím motorom, iba jemne akcelerujem, snažím sa o ustálených 90 km/h) je 6,8 litrov na 100 km (ale zároveň je to utrpenie). Celkovo sa dá skonštatovať, že priemerne stúpla spotreba auta o 0,5 litra na 100 km a môže za to pravdepodobne 30 mm šírky novej pneumatiky navyše rovnako ako iný dezén tejto pneumatiky.

29.5.2011 10:18

Nové fotky

Pridal som nejaké nové fotografie.

11.4.2011 20:04

Nové kolieska + fotky

Po čase som trochu investoval do autíčka a zakúpil nové disky. Vzhľadom na stav našich ciest som riešil dilemu, či kúpiť 17" alebo 18" disky. Nakoniec zvíťazilo volanie po zachovaní akého takého komfortu a zakúpil som 17" disky. Ide o novinku od firmy AEZ disky Valencia. K novým diskom som zakúpil aj nové obutie, na ktoré som si brúsil už dlhší čas zuby. Ide o plášte Good Year Eagle F1 v rozmere 17"/235/45. Zväčšenie diskov a zväčšenie šírky pneumatík zo sebou prinieslo aj zmenu jazdných vlastností. Auto lepšie drží v zákrutách a pocitovo má lepší odpich pri akcelerácii. Strata pohodlia nie je veľmi citeľná, občas sa však silnejší náraz pri určitých priečnych nerovnostiach. Najväčšou zmenou však je rapídne zväčšenie citlivosti riadenia na vyjazdené koľaje od kamiónov, na niektorých bratislavských uliciach cítiť ako ťahá volant do jednej strany. Zatiaľ som nemal možnosť prehnať pneumatiky v nejakej peknej sérii utiahnutých zatáčok, avšak aj na bežnej okreske je pocit z toho ako auto drží výborný.
Disky si môžete pozrieť v štyroch fotkách, ktoré som pridal, avšak väčšie fotenie nás ešte len čaká.

16.10.2010 21:54

Takže Mondeo zažilo prvú haváriu

V stredu večer som išiel v Bratislave neďaleko NBS a z vedľajšej ulice prichádzala Toyota Auris, vodička zastavila a keď som bol na jej úrovni tak sa rozbehla. Neviem na čo stará pani myslela, ale na jazdu to asi nebolo, lebo tvrdila že ma nevidela. Napriek pomerne velkej rane, som nakoniec zistil že mám iba trocha oškretý nárazník z boku. Inak to vyzerá úplne v pohode. Tak či onak budem sa teraz musieť otravovať s obhliadačom, s dohodnutím termínu vo Forde a ako ich poznám nakoniec zostanem niekoľko dní bez auta. No čo už, aj takéto veci sa stávajú.

30.8.2010 20:51

Fotky z dovolenky v Taliansku II

Tentokrát pripájam fotografie z Gargana, Raveny a Benátok. (niektoré už bez auta, ak nevadí)

26.8.2010 19:55

fotky z dovolenky

Mondeo sa vybralo aj tento rok na potulky Európou. Tento krát sa pozrel do Rakúska a Talianska (asi 100 km prechádzku si urobil aj v Nemecku pri Chiemsee). Celkovo sme spolu najazdili vyše 6000 km a Mondeo sa nezapotilo ani vo vysokých rýchlostiach na diaľnici, ani na kľukatých cestičkách v Dolomitoch. Milovníkov krútenia volantom cesty v Dolomitoch potešia, veď len k hotelu Norge na Monte Bondone som prekonal výškový rozdiel 1200 m a zdolal vyše 30 serpentín. Našinca však trochu zaskočia uličky v starých mestečkách kde sa občas neprepchá ani maličká Fiat Panda nieto Mondeo. Tak či onak Taliansko je nádherné a s niektorými fotkami sa s Vami podelím.

11.7.2010 19:22

Čosi ohľadom spotreby a jedno poršátko

Nedávno som sa pozrel na zúbok dialničnej spotrebe. Na ceste zo Žiliny do Bratislavy som sa rozhodol pre jazdu s ľahkou nohou. Nie nehovorím o brzde provozu ale o cestovaní s určitou predvídavosťou s minimom akcelerácie a brzdenia, zato v rýchlostiach medzi 130-160 km/h. Výsledná spotreba je 8,3 litra. Áno táto cesta je trochu s kopca, ale napriek tomu je to pekný výsledok, ktorý dokazuje že aj s atmosferickým benzínom sa dá jazdiť rýchlo a pritom úsporne.
Aby to nebolo také suchopárne pridal som aj nejaké fotky a ako bonus jedno poršátko z Bruselu.

2.5.2010 22:34

Zase nejaké fotky

Už je to skoro rok, čo je Mondeo doma (človek sa ani nenazdá) a tak som sa po 21000 km vybral na ročnú prehliadku. Absolvoval som ju v bratislavskej pobočke Szilcar. Všetko prebehlo v pohode, tak ako sme sa dohodli s pánom Drobňákom telefonicky. Nerobilo ani žiaden problém, že som prvý krát nemohol a termín sme presunuli na iný deň. Ročná prehliadka stála 229 Eur, pričom zahŕňa výmenu filtrov a motorového oleja (olej sa účtuje asi o 100 percent drahšie ako keď si ho kúpite cez internet, ale nakoľko ide o garančnú prehliadku v záruke, tak to človek oželie. Po uplynutí záruky si určite budem nosiť do servisu vlastný olej.)
Po prehliadke som bol auto prebehnúť v Rakúsku a Čechách, pričom z tohto výletu pripájam zopár fotiek. (plus bonusové fotky spod Akropoly, kde som bol minulý týždeň služobne)

17.4.2010 21:37

Nové fotografie

Po tom čo som včera konečne prezul Mondeo do letných papučiek (Michelin Pilot Primacy HP), vybral som sa dnes na obed a na prechádzku na hrad Červený kameň. Z tohto minivýletu prikladám zopár fotiek z rodinného alba.

PS: Inak prechod na letné gumy už bol vyslovene potrebný, nakoľko keď som išiel vo štvrtok večer do Schwechatu po okreske v brutálnom daždi, tak sa mi auto zdalo akési nestabilné (jednoducho v teplotách nad 7 stupnov sú už zimáky menej účinné). Ďalšim rozdielom oproti zimným Dunlop Wintersport 3D je aj zníženie valivého hluku.

28.3.2010 22:12

Nové fotky

Na požiadanie drahých kolegov som doplnil fotografie motoru a batožinového priestoru. Nakoľko jar asi s konečnou platnosťou začala, Mondeo sa pozrelo aj do prírody a túto prechádzku dokumentujú ďalšie fotografie.

13.3.2010 21:19

Nové fotografie

Moje Mondeo a kaštiel v Klátovej Novej Vsi - celkom fotogenická kombinácia.

9.3.2010 20:16

úpravy textu

Upravil a doplnil som skúsenosti s Mondeom v častiach Silné stránky a Slabé stránky.

6.3.2010 17:59

Nové fotografie

Keďže som sa bol naobedovať v hoteli Hradná brána pod hradom Devín, pripájam aj zopár fotiek z dnešného dňa (slniečko však veľmi neprialo.

4.3.2010 00:11

3.3.2010

Doplnil som zopár fotiek, ktoré som našiel v notebooku. ďalšie pribudnú ako sa nám rozbehne jar a auto vydrží čisté viac ako zopár minút. Inak ešte poznámka k laku Mondea. čierna sa mi odjakživa na autách páčila a k mondeu určite pristane, ale na druhú stranu ľahko sa špiní a vidno na nej každý kamenček. Kvalita laku resp. jeho odolnosť proti oderu je u Fordu dosť nízka, ale zatiaľ sa to našťastie okrem jednej ďubky na prednej kapote neprejavilo.

Přidat názorDiskuse: Ford Mondeo Trend GoldX 2.0 Duratec 107 kW

Další vozy Ford Mondeo