e1 (muž 39 let) Poslat zprávu

Škoda Fabia Škoda Fabia II Elegance 1.2 TSI DSG 77kW

Škoda Fabia, foto 1 Škoda Fabia, foto 2 Škoda Fabia, foto 3 Škoda Fabia, foto 4 Škoda Fabia, foto 5

Přezdívka auta Fóbia Rok výroby 2011 Koupeno ojeté najeto [km]:21900 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1197 výkon [kW]: 77 kroutící moment [Nm]: 175 zrychlení 0-100 km/h [s]: 10.3 maximální rychlost [km/h]: 189 počet rychlostí: 7 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 315 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7.7 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Myslím si že Fabiu predstavovať nemusím, pozná ju každý. Toto už je model po facelifte, vyrobený bol v decembri 2011, prihlásený začiatkom januára 2012 ako predvádzacie vozidlo z Porsche Inter Auto v Nových Zámkoch a predaný začiatkom júna s 5959 kilometrami na tachometri, takže ak by to bolo auto dovezené zo zahraničia, tak by sa považovalo za nové.
To že ako som sa dostal k Škodovke je dosť zaujímavé. Najprv som pozeral cez intertnet jazdené autá za cca. 11.000 €, veľmi sa mi páčilo Ford Mondeo. cca. 3-4 ročné kusy. Háčik bol v tom že som neuveril najazdeným kilometrom. Nevadilo by mi keby auto malo napr. 180 tisíc, ale chcem vedieť že to je určite toľko a nie nejaký počet niekde medzi 150 až 350 tisícami. Samozrejme ku každému autu ktoré som pozeral bolo písané že majú aj servisnú knižku, ale až tak moc som na hubu nespadol. Autá v takomto veku sa na mobile.de vôbec nevyskytujú s menej kilometrami ako 140 tisíc, a na Slovensku sa zrazu objavujú za podobné, a často ešte o 1.000-3.000 € lacnejšie kusy so 75-120 tisíc kilometrami. Niečo tu nie je v poriadku. Podobne na tom boli ostatné značky, tak som postupne nastavil cenový strop na úroveň 15.000 €a začal hľadať nové auto, prípadne nejaké predvádzacie, maximálne ročné auto. Tu už teoreticky je z čoho vyberať, ale bol tu jeden háčik. Chcel som, resp. potrebujem automat, takže zrazu som sa ocitol v takej situácií, že takmer nie je z čoho vyberať. Navštívil som niekoľko salónov a niektoré značky vôbec nevedeli ponúknuť automat, niektoré by sa do ceny aj zmestili, ale nemali nikde na Slovensku predvádzacie vozidlo, prípadne automat sa dal objednať iba v takej konfigurácií motor/výbava že to bolo cez moje finančné možnosti. Nakoniec ešte bola úzka skupina výrobcov ktorí vedeli ponúknuť automat, aj cenou a výbavou spĺňali moje podmienky, ale samotná automatický prevodovka mi nevyhovovala. Napr. Suzuki ponúka za super cenu Swifta s plnou výbavou, ale nehnevajte sa, v roku 2012 ponúkať archaický 4-stupňový atomat je trochu silné kafé, hlavne ak chcem jazdiť aj mimo mesta. Podobná bola situácia u niekoľkých značiek a ja som mal podmienku, že chcem minimálne 6 stupňov a prevodovka musí byť buď klasická automatická s hydromeničom, alebo dvojspojková. Robotizovaná jednospojková by mohla byť iba v krajnom prípade CVT som nechcel vôbec.
Takto som sa nakoniec dostal ku koncernu VW. V Seate tesne po facelifte mali novú Ibizu ST 1.2 TSI DSG ako predvádzačku. Koncernový moderný automat s výkonným motorom sa mi hneď zapáčil a už som bol viacmenej rozhodnutý pre Seat, ale s tým že ešte pozriem Polo a prípadne aj Fabiu.
Keď som pozrel Polo a začali sme sa baviť aj o cenách, Ibiza vypadla z hry a podobne aj Fabia. Chcel so vyššiu výbavu a po zľave ktorú som dostal na Polo v Premium Highline výbave koncernové značky nemali šancu. Polo má najlepšie spracované materiály, pekný dizajn interiéru aj exteriéru, a ďalšie dobroty. Tuto to už vyzeralo ako výhra pre VW Polo, ale počkal som si ešte na bratislavský autosalón. Tam som si ešte s ďalšími dvoma kamarátmi vyskúšal ďalšie značky, a dokonca dostal som naozaj zaujímavú ponuku na Opel Astru, ale to som si nechal ako alternatívu, nakoľko cena bola predsalen máličko nad 15.000 € (ale treba dodať že tam bola zľava cca. 4000 €). Aj ja, aj jeden z kamarátov sme chceli kúpiť auto. On mal už dlhé mesiace pred tým slabosť na Ibizu ST, ale veci sa rýchlo zmenili po tom, ako sme behom pol hodiny všetci traja sedeli v Ibize, Fabii aj v Pole a začali sa s predajcami baviť o cenách. Ibiza sa stala najdrahšou z trojice, žiadnu zaujímavú cenu nevdeli ponúknuť. Na Polo už boli ceny v poriadku, len kamoš chcel kombi, takže Polo vypadlo z hry a mňa zase Fabia presvedčila vnútorným priestorom. Aby som bol presný, okrem mňa mali podobný názor aj dvaja kamaráti ktorí sedeli so mnou v aute. Ja mám 184 cm, oni niekde okolo 185 a 190 cm, a najviac priestoru nám ponúkla Fabia. Možno je užšia ako ostatné dve autá, ale na výšku aj na nohy bolo v nej najviac priestoru rovnako vpredu aj vzadu.
Po tomto už nechýbalo veľa aby som sa ozval na inzerát ktorý som už niekoľko mesiacov sledoval na stránke Weltauto a autobazar.eu zároveň, predvádzačka Fabia Elegance 1.2 TSI DSG. Ukecal som aj kamoša, začiatkom mája v sobotu sme cestovali vlakom do Nových Zámkov. On išiel iba ako doporovod, ale ukecal som aj jeho na skúšobnú jazdu s automatom. Ja som už DSG poznal zo Seatu, ale mali ste ho vidieť ako sa tváril po tej jazde! On totiž o automate ani nechcel počuť, pre neho to je zbytočné a podobné reči. Ďalšiu sobotu v tom sme boli v tom istom autosalóne v Nových Zámkoch, ja som zarezervoval túto predvádzačku, on si objednal úplne novú Fabiu Combi Elegance 1.2 TSI samozrejme s DSG a v nadštandardnej výbave.

A keď už sme pri tej výbave, tak niečo o mojej Fabii. Ako som už písal, je to Fabia II po facelifte, rok výroby 2011, modelový rok 2012, motor 1.2 TSI 77 kW so 7-stupňovou automatickou dvojspojkovou prevodovkou. Výbava je Elegance, tj. vyhrievané sedadlá, tempomat, automatická klimatizácia, palubný počítač s dipslejom MaxiDOT, auto v metalíze, Sunset - tmavšie sklá od B stĺpika dozadu, 16" disky Comet a navigácia.

Motor je na svoj objem naozaj výkonný a pružný, jednoducho to turbo robí svoje, hlavne v spolupráci s DSG. Dupnem na plyn a idem, je to trochu ako v počítačových hrách, a to hlavne vtedy keď idem s tempomatom a mením rýchlosť iba tlačítkami na páke smeroviek. :-)
Maximálku som ešte neskúšal, ale dostať sa cez hranicu MPR nie je žiaden problém a auto to vôbec nevadí. Mne osobne veľmi vyhovuje tempo do 140-150 km/h, to že motor má menší objem je cítiť až okolo 160-ky. Budúci týždeň pôjdem auto prevetrať aj na diaľnicu uvidíme čo to dá.
Ďalej ma teší prítomnosť navigácie. Najprv som ju vôbec nechcel, veď ju mám v telefóne, ale predsalen je lepšie ju mať zabudovanú, a už som ju pár krát aj použil keď som bol v Maďarsku. Ďalším pozitívom navigácie je, že má vstup na SD kartu. Pri hľadaní vhodného auta som mal podmienku že chcem rádio s podporou MP3 a hlavne s USB alebo SD vstupom. Jednoducho nechcem v aute nosiť a stále meniť desiatky CD-čok. Takto mám v aute 32GB kartu, a mám so sebou všetku hudbu ktorú mám rád. Samozrejme ak by som kupoval úplne nové auto, tak by som asi nedal takmer 600 € za navigáciu a objednal by som iba MDI s USB vstupom, ale aspoň som toto dilema nemusel riešiť. :-)
Ešte pár riadkov k DSG pre tých, ktorí ho vôbec nepoznajú. Je naozaj dobré, radí perfektne, jemnejšie ako bežný automat s hydromeničom. Ak idem normálne a nepozerám sa na otáčkomer, tak naozaj neviem kedy preradil. Pri ľahkej nohe sa nad 2.000 ot./min. nedostanete, jedine pri diaľničnom tempe. S ľahkou nohou sa dá ísť 60-kou na siedmom stupni na cca. 1200-1300 ot./min., čo je perfektné, a vtedy aj spotreba sa pohybuje na naozaj nízkej úrovni. Ak vám to financie dovolia, kúpte si automat, neoľutujete, a ak by ste predsa chceli radiť podľa seba, dá sa aj to. Len tak na okraj, cena DSG modelu už automaticky obsahuje aj ESP a Hill Holder, takže ten cenový rozdiel nie je až taký priepastný.
Medzi slabé stránky som uviedol spotrebu, ale musím ju uviesť aj sem. Ak má niekto ľahkú nohu, dá sa jazdiť aj za 5-5,5 litra. Bolo to pre mňa trápenie, ale dá sa to, dokonca ak niekto dokáže jazdiť naozaj predvídavo a málo akceleruje, tak je možné sa dostať aj na hodnotu okolo 4,5 litra, ale to doporučujem iba ak nie je hustá premávka, inak ste hneď označený za sviatočného deda v klobúku ktorý každého iba zdržuje.

Zatiaľ mám najazdených 7600 km, takže to ešte nie je také objektívne ako keby som mal najazdených napr. 100 tisíc. Každopádne pár veci už mám.

Prvou je spotreba. Mám ťažkú nohu a v poslednom čase dosť veľa jazdím po diaľniciach, kde akonáhle prekročím 130-ku, spotreba rapidne stúpa. Pri 160-ke to už je takmer 11 litrov a to mi dosť vadí. Ak jazdíte veľa po diaľniciach a máte radi väčšie tempo, tak Fabia 1.2 TSI nie je práve ideálna voľba. Má zlú aerodynamiku, vysoký odpor vzduchu a k tomu ešte aj široké pneumatiky spravia svoje. Keď už Fabiu, tak určte kúpte kombíka (má lepšiu aerodynamiku), a obyčajné 15-ky so šírkou 185-195 mm. Pár decilitrov by to mohlo ušetriť.
Okrem toho je spotreba ešte dosť závislá na kvalite asfaltu. Na slovenskej D1 pri rýchlosti 85 km/h sa pohybovala aktuálna spotreba medzi 3,9-5,2 litra podľa toho že práve po akom asfalte som išiel. Klimatizácia bola zapnutá, vonkajšia teplota nad 30 stupňov.

Druhá vec ktorá mi trochu vadí, je búchanie kolies na zlých cestách. Mám 16" kolesá, pneu 205/45, a je počuť že náprava toho musí zniesť trochu viac. Našťastie na komforte to necítiť, len ten hluk a búchanie od kolies by mohlo byť tichšie. Možno si dám do dverí a podbehov nalepiť nejaký tlmiaci materiál.

Brzdenie motorom. No, na toto môžete takmer úplne zabudnúť, dolu kopcom to auto naberá rýchlosť aj keď zo siedmeho stupňa podradím na tretí.

Motor - Car Dunajská Lužná s.r.o. - bol som predčasne (12118 km) na výmene oleja a filtra. Doniesol som vlastný olej (Castrol EDGE FST 0W-30, VW 502 00), bez problémov ho naliali. Zadarmo nastavili automatické zamykanie auta pri 20 km/h, a pokúsili sa nastaviť aj Corner funkciu pre hmlovky. Auto bolo možné sledovať cez okno. Bez oleja som platil nejakých 29 €, z mojej strany spokojnosť, doporučujem.
AUTOBORS Vojtechovce - Ponúkli mi byť počas servisu pri aute. Čo viac si priať? :-)

Porsche Inter Auto Slovakia, Nové Zámky - narazil som na dobrého predajcu, vo všetkom je ústretový. Dokonca so mnou rieši aj papierovačky nad rámec bežného predaja s maximálnou ochotou. Doporučujem ich.

Další vozy Škoda Fabia

K novej práci by sa mi viac hodil kombík, ale kupoval som predvádzačku, tak som nemal na výber. Samozrejme krátkosť (a úzkosť) má aj svoje výhody, v meste a parkoviskách sa s ním ľahko manévruje.

Dostatok priestoru bol jeden z dôvodov prečo som sa rozhodol v danej triede pre Fabiu. Samozrejme sú aj väčšie autá, ale vrámci patrí k priestrannejším, čo potvrdzujú aj náhodný spolucestujúci (napr. ukradnutá nevesta).

Priznajme si pravdu, BMW to nie je a nikdy nebude, ale vďaka 16" kolesám docela dobre drží stopu aj v zákrutách a napr. svojmu malému objemu aj motor k tomu veľa napomáha.

Tie kolesá by mohli v meste búchať trochu menej a mohlo by sa prenášať aj menej hluku od podvozku. Dá sa s tým žiť, len ja mám rád ticho. Trochu mi vadí aj naklánanie v zákrutách, ale mám sedadlá v najvyššej možnej polohe a brzdím pred zákrutami.

Zatiaľ to s mojou priemernou spotrebou nevyzerá dobre, ale odkedy som sa začal krotiť začalo sa to zlepšovať. Uvidíme keď budem mať najazdených viac kilometrov. Iné náklady zatiaľ nemám.

Ako maloobjemovému motoru mu musím dať 9 bodov. V tejto triede to je z najlepších motorov. 10 bodov nechávam pre 180 koňové 1.4 TSI.

Zatiaľ žiadna sláva. Budem spokojný ak sa dostanem dlhodobo na úroveň 6-6,5 l /100 km, aktuálne keď sa nekrotím, tak to je okolo 8-8,5 l /100 km. Ak sa neponáhľam, tak viem jazdiť aj za 5,5 litra, ale najlepší priemer na 1,5 nádrže je zatiaľ 6,89 l.

Počas jazdy do 2.000-2.500 ot./min. o motore vôbec neviem. Pri státi by mohol byť ten motor aj trochu tichší. Čakal som niečo také, že nebudem vedieť že ide, ale za toto môže asi slabá zvuková izolácia Fabie. V tejto triede sa šetrí na takýchto veciach.

Vyhovuje mi že sedadlá sa dajú nastaviť do výšky. Nemám rád autá v ktorých sa sedí na zemi. Sedadlá sú inak pohodlné, ale doporučujem vyskúšať tie ktoré sú vo Fabii RS alebo Monte Carlo.

Mám aj vzadu kotúče, takže to brzdí naozaj dobre. Vadí mi ale že brzdný účinok nastupuje moc rýchlo a jemné pribrzdenie pri nízkych rýchlostiach alebo pri parkovaní s automatom je takto o niečo ťažšie.

V tejto triede ak nepočítam kombi verziu Fabie, prípadne Ibizu ST, tak väčší kufor asi nemá žiadne auto.