Škoda Fabia (2011)

8.6.2012

Myslím si že Fabiu predstavovať nemusím, pozná ju každý. Toto už je model po facelifte, vyrobený bol v decembri 2011, prihlásený začiatkom januára 2012…

Škoda Fabia II 1,2 TSI Elegance (e1)

foto Tymkoo

Tymkoo 09.06.2012  01:24

No abych byl upřímný, tak to asi tím autem nebude. Jezdil sem s novou Fabii RS a nebyl problém se s lehkou nohou dostat pod 6. stejne jako s tezkou nad 15..

e1 09.06.2012  02:32

« Re: Spotřeba

No, aj ja mám taký pocit že chyba naozaj bude niekde medzi sedadlom a plynovým pedálom. Mám odskúšané že sa dá ísť aj pod 5 litrov (podľa palubného počítača), len pre mňa to je na dlhej trase trápenie a nesmiem ísť rýchlejšie ako 90-kou. Akonáhle idem trochu svižnejšie a k tomu ešte aj mesto, tak jednoducho s tým priemerom nepohnem a drží sa niekde okolo 7,5 l / 100 km.
      Inak na aktuálnu nádrž som zatiaľ prešiel 513 km a píše mi to ešte dojazd 45 km. Počítam že na jednu nádrž by som mohol dať asi 560 km ak zvyšné kilometre pôjdem opatrne mimo mesta, tak možno 580 km, z čoho mi stále vychádza priemerná spotreba okolo 7,5-8 litrov. :no:

foto BigBang

BigBang 09.06.2012  11:57

« Re: Re: Spotřeba

po 500 ujetejch kilometrech nemůžeš počítat spotřebu, protože si teprve to auto osaháváš a zjišťuješ jak jezdit... já s mojí fabií taky jezdil prvního půl roku pomalu za 8l a postupem času mi to polehoučku padá (a to už jí mám 2 roky) ;-) i když teď už se to asi ustálí někde kolem 7 l, protože se na autě střídáme dva někdy i tři a jízda převážně po městě a pokud se jede mimo, tak to je zase 110 - 120 >:D taky nečekej, že při 70 pojedeš extra úsporně... ideální rychlost vzhledem ke zpřevodování a otáčkám motoru se pohybuje někde kolem 90 km/h :-)

e1 17.06.2012  19:52

« Re: Re: Re: Spotřeba

Tak, za posledný týždeň som toho dosť veľa najazdil, už mám za sebou s novým autom za necelé dva týždne 2.700 km a spotreba sa začala kryštalizovať. Ak budem veľa jazdiť po diaľniciach, tak dlhodobý priemer bude niekde okolo 8l/100km, ale treba dodať že mám naozaj ťažkú nohu, pod 150km/h idem málokedy.
          Inak mimo diaľníc na okresných cestách dokážem jazdiť aj za 5-6,5l/100km, podľa toho či ma práve niečo (LIAZ-ka alebo nejaké auto na "D" - Dacia, Daewoo) zdržuje alebo nie.

foto Rox

Rox 09.06.2012  23:00

« Re: Re: Spotřeba

Doporučuju nepoužívat tempomat. Motor je pak stále v tahu a u mě byla spotřeba cca o 1l horší než bez něj. Rychleji bych se nebál jet, ve stovce bych řekl, že ten motor lépe táhne i než v 90ce s nižší spotřebou. Ale chce si nechat zobrazenou aktuální spotřebu a pak přizpůsobit způsob jízdy, než si člověk zvikne jak sním jezdit za málo . ))

foto SCHROJF

SCHROJF 11.06.2012  09:05

DSG

Uplne chapem tvoje nadsenie z DSGecka,tiez ho mam,a som viac ako na 100% spokojny!A k tej spotrebe,myslim si,ze chyba fakt bude niekde medzi plynovym pedalom a sedadlom (-:,mam ten isty motor a zo zaciatku som rad vyuzival jeho tah a potencial,a tiez som mal 7-8litrov na 100km,chce to trosku zvolnit a naopak ako pise James V viac vyuzivat tempomat,a nie je problem jazdit za 5.5-5.8 l/100km.Prajem vela stastnych kilometrov!!!

e1 11.06.2012  11:18

« Re: DSG

No, James píše že by som mal jazdiť radšej bez tempomatu, a podobné doporučenie som čítal už aj inde. Na druhej strane ja s tempomatom jazdím dosť veľa, dokonca aj v meste ho zapínam a snažím sa ísť tak, aby som musel čo najmenej brzdiť alebo zrýchľovať. Keď som sledoval aktuálnu spotrebu s tempomatom alebo bez, nevidel som rozdiel v spotrebe, ale predpokladám že tým ako ten tempomat sa snaží stále udržiavať nastavenú rýchlosť, tak asi "púšťa" viac paliva aby kompenzoval stratu rýchlosti napr. pri jazde do kopca. Bežný šofér by asi podržal plyn na rovnakej hladine a auto by spomalilo napr. zo 110 na 95-100 km/h, ale tempomat aj vtedy drží nastavenú rýchlosť a tým pádom do kopca žerie motor viac. Aspoň takýto mám z toho pocit doteraz. Druhá vec je to, že dosť veľa jazdím mesto, alebo mimo obce, ale rýchlosťou okolo 110-130, a ako som pozeral, tak pri 130-ke to spapá už tých 7,5 litra. Na druhej strane som zistil že keď idem normálne tak sa dokážem dostať aj na 6,5 litra, len som si musel prepnúť na palubnom počítači priemernú spotrebu na hodnotu č. 1. Nevedel som že sú dve hodnoty a ja som stále sledoval spotrebu č. 2, čo je dlhodobý priemer. :*)
      Inak ku tempomatu s DSG ešte asi budem mať poznámku, lebo ma štve jeho jedna vlastnosť, ale to si ešte odsledujem a potom napíšem o čo sa jedná a či s tým má problém aj niekto iný. Zatiaľ ďakujem z príspevky.

foto Makovnik

Makovnik 11.06.2012  13:49

« Re: Re: DSG

S tempomatom nebudes mat vyssiu spotrebu, to je nezmysel.
        Stratu rychlosti do kopca, ktoru spravis bez tempomatu budes musiet tak ci tak dohnat za kopcom.
        Nove tempomaty dokonca umoznuju dosiahnut vyssiu rychlost pri jazde z mierneho kopca, aby auto nabralo vyssiu hybnost, ktorou potom vylezie protilahly kopec alebo postupne zvolni na nasledujucej rovinke.

Ked si to frcis 110-130 mimo obce, necuduj sa, ze to mas za 7.5.
        6.5 budes mat tak pri 90-110, 5.5 pri 80-90.

Co sa tyka oleja, ak mas predpisany 5W-40, nelej tam redsi, najma nie 30ku, ked uz tak 0W-40. Olej je po zohriati tak riedky, ze v podstate vsetky oleje su na hrane opuzitelnej viskozity pri hornom teplotnom strope.
        0W ma vyznam ak byvas niekde zakopany na Orave a budes denne jazdit aj v zime a nemas garaz.
        Olej nie je kvalitnejsi tym, ze ma nizsie cislo, ktore znamena viskozitnu triedu.
        Skratit vymeny oleja ma zmysel, o tom bez debaty. Najma prvu vymenu. 30tis. km do prvej vymeny je hotove trapenie a motor,ak to bol prave kus nachylny na dobre zabehnutie, moze zacat zrat olej.

Inak, netusim preco si isiel do fabie, ked polo je jednoznacne aj pravitkovo vacsie auto ako fabia. Fabia je taky priemer v triede, vynika len vyskou nad hlavou, ale to nie je podstatne pre cloveka s vyskou 185. Vtedy staci vyska nad zadnym sedadlom okolo 90-92cm a to s prehladom splna 4/5 predavanych aut.

e1 12.06.2012  05:12

« Re: Re: Re: DSG

K tým olejom. K autu nie je predpísaná žiadna viskozita, len trieda oleja. Servisný interval podla servisnej knižky mám QG2, tj. olej by mal spĺňať VW 502 00. Vtip je v tom že aktuálny interval mám podľa palubného počítača nastavený na premenlivý, tj. QG1, ale určite nepočkám na to kedy ma palubný počítač upozorní na výmenu, prvý olej vymením najneskôr po 10.000 km, ďalšie budem používať maximálne do 15.000 km.
          Ešte k tej viskozite. Na Orave síce nežijem, ale jazdiť môžem hocikde a pokiaľ nebudem motor trápiť ako závodník (tam sa používajú iné oleje), tak redší olej určite neuškodí, ale skôr pomôže, hlavne pre rýchle mazanie hneď po štarte motora.

A že prečo Fabia? Behom pol hodiny som vyskúšal Fabiu, Polo, aj Ibizu a možno je na tom Polo papierovo lepšie, ale prakticky bola Fabia pohodlnejšia. Najprv sa mi to nezdalo, ale potvrdili to aj moji kamaráti. Ja osobne napríklad rád sedím vysoko, nevyhovuje mi na zem spustené sedadlo a kolená pri ušiach. A keď si sedadlo pustím vyššie, tak z Fabie ešte vidím von. Pri Pole už mám hlavu moc blízko stropu a už zle by som videl napr. na svetlá a pod. Tiež mi vadil plast stredového tunela v Pole pri držiakoch na poháre. Fabia ho nemá a mne to vyhovuje viac. Nakoniec bola Fabia dostupná ako predvádzacie vozidlo s dobrou výbavou za dobrú cenu, tak som išiel do toho.

foto Makovnik

Makovnik 12.06.2012  09:44

« Re: Re: Re: Re: DSG

Tak vlastne si to bral kvoli vyhodnej cene predvadzacky :-)

Oleje - norma VW502 00 splnaju najma oleje viskozitnej triedy 5W-40, semtam nejake redsie. [odkaz]

Oravu spominam len preto, ze su tam najnizsie zimne teploty.
            V beznych teplotach do -10°C nema vyznam redsi olej, naopak, po zohriati redsi olej vytvara tensi mazaci film a motor moze zrat olej.
            O olejoch som precital celu haldu clankov, lebo tiez som chcel venovat motoru patricnu pozornost, ale najdolezitejsie zo vsetkeho, suma sumarum je pravidelna vymena a spravna viskozita (a samozrejme, neliat noname olej zo supersklepov :-) ).

e1 17.06.2012  19:43

« Re: Re: Re: Re: Re: DSG

Výbava a cena predvádzačky (tj. menšia okamžita strata hodnoty), okamžitá dostupnosť auta, viac miesta, teoreticky nižšie náklady na servis a náhradné diely. Toto všetko boli dôvody pre Fabiu.

Ešte k tým olejom. O olejoch som si toho naštudoval dosť aj ja, strávil som tým minimálne dve celé noci, pozeral som rôzne zdroje informácií a môj sumár je nasledujúci.
              1. Pravidelne meniť olej a filtre!
              2. Interval výmeny oleja a filtrov maximálne 15.000 km, ideálne menej podľa spôsobu jazdy (mesto, diaľnice, mimo mesta). Vyvarovať sa predĺženého intervalu.
              3. Nebrať olej v supermarketoch, a ani v servise ale kúpiť si ho sám online s tým že treba vybrať olej ktorý spĺňa požadovanú normu výrobcu. Ak stojíme pri aute počas výmeny tak vieme že naozaj aký olej je v aute a nemusíme sa spoliehať že olej ktorý je v servise v sudoch je vlastne vôbec vhodný do daného motora. Oleje zo supermarketov je škoda komentovať, tie by som nenalial ani do Trabanta alebo do kosačky na trávu.
              4. Redší (longlife) olej neuškodí, ba dokonca môže trochu znížiť spotrebu kvôli menšiemu vnútornému treniu motora, ale olej sa musí naozaj pravidelne meniť.
              5. Longlife oleje sú pri normálnom/krátkom intervale vhodnejšie hlavne z dôvodu že okolo 15.000 km ešte nie sú na konci svojej životnosti. Bežný olej je už po 10.000 km zasvinený a nemá tie vlastnosti ktoré by mal mať.
              6. Riedke oleje nie sú doporučované iba pri závodných a športových autách kde sa očakáva vysoká záťaž motora, tam sa dávajú vysoké letné čísla, často aj -50-70
              7. Síce v našich končinách papierovo vyhovujú aj zimné čísla 5W alebo 10W, ale neide iba o to že pri akej teplote olej zatuhne, ale aj o to že dajme tomu pri -10°C akú bude mať hustotu. Hustota má vplyv na to ako rýchlo sa dostane olej "do každého kúta" v motore, a ten začne byť motor úplne mazaný. Riedky zimný olej premaže motor po štarte aj o desiatky sekúnd skôr.
              8. Treba pravidelne kontrolovať hladinu oleja.

Nakoľko sa dobré oleje dajú cez internet kúpiť za dobrú cenu, ja idem touto cestou, lebo aj najkvalitnejšie oleje sú cez web lacnejšie, ako ten priemerný v servise.
              Čo sa týka toho tvôjho odkazu, je fajn, ale škoda že ten zoznam olejov je už neaktuálny, je z roku 2006, takže je 6 ročný. Aktuálne je na trhu o dosť viac riedkych olejov ktoré spĺňajú danú normu. Je pár 0W-30-ok, pre tento motor, a o dosť viac 5W-30, alebo 5W-40-ok,
              Len tak na okraj, do niektorých japonských malých áut výrobcovia predpisujú a aj od výroby plnia oleje 0W-20.