SparcoSR (muž 32 let) Poslat zprávu

Škoda Fabia 6Y

Škoda Fabia, foto 1 Škoda Fabia, foto 2 Škoda Fabia, foto 3 Škoda Fabia, foto 4 Škoda Fabia, foto 5 Škoda Fabia, foto 6 Škoda Fabia, foto 7 Škoda Fabia, foto 8
Škoda Fabia, foto 9 Škoda Fabia, foto 10 Škoda Fabia, foto 11 Škoda Fabia, foto 12 Škoda Fabia, foto 13 Škoda Fabia, foto 14 Škoda Fabia, foto 15 Škoda Fabia, foto 16 Škoda Fabia, foto 17 Škoda Fabia, foto 18 Škoda Fabia, foto 19 Škoda Fabia, foto 20 Škoda Fabia, foto 21 Škoda Fabia, foto 22

Přezdívka auta haťapka Rok výroby 2004 Koupeno nové najeto [km]:265000 palivo: benzin počet válců: 3 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1196 výkon [kW]: 47 kroutící moment [Nm]: 112 maximální rychlost [km/h]: 165 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 zavazadlový prostor [l]: 480 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.5

Ahojte všetci,

týmto by som vám chcel predstaviť našu (moju) Škodu Fabia Combi, modelového roku 2004, zakúpenú konkrétne v máji, ako služobné vozidlo do firmy môjho otca. Jazdievalo sa na ňom prevažne po diaľnici, a to približne v 80 percentách všetkých jázd. Bolo v podstate dvakrát ťuknuté, keďže sa peknému ujovi na letisku vo Viedni a jeho SUV neuhla na parkovisku :)) a ten Fabii z vďaky "otagoval" pravé zadné dvere. O rok na to sa zasa až príliš jedna mladá slečna zahladela na Fabiin zadok a nedobrzdila pred križovatkou. Našťastie sa nestalo nič vážne, odniesol si to iba zadný nárazník a veko kufra. Vyrovnané, nastriekané, opravené a všetko je v pohode :)

Prežila si a odjazdila si toho už veľa, z firmy si ju otec zobral do domácnosti ako druhé auto pre mamu, a neskôr v podstate už pre mňa, keďže na ňom jazdím viac, ako mama :))

S autom som spokojný, má svoje muchy, ktoré rozpíšem pri silných a slabých stránkach, no mám ho rád a vybudoval som si k nemu určitú formu vzťahu, nedám naň dopustiť :)

Najprv by som ju mal aspoň trochu predstaviť, tak začnem výbavou. Tá nie je rozsiahla, ale na pomery Fabii predaných na slovenskom trhu, celkom fajn. Je to Fabia s balíkom výbavy ICE a tá zahŕňa nasledovné:

- metalický lak
- klimatizáciu s klimatizovanou priehradkou spolujazdca a klimatizovaným odkladacím priestorom na plechovky
- palubný počítač
- svetlá do hmly
- centrálne zamykanie
- malý kožený paket (kožený volant, radiaca páka a ručná brzda)
- výškovo staviteľné sedadlo vodiča
- vodičov airbag
- tónované sklá
- originál gumené rohožky

Vzhľadom na to, že sa pokazil vodičov zámok a jeho výmena bola drahšia, ako dorobenie centrálneho zamykania na diaľkové ovládanie, má haťapka aj túto vymoženosť :)

Momentálne sa v aute nachádza aj archaické autorádio Kenwood na kazety, ktoré bolo dokúpené pri prevzatí auta, no na stolíku mi leží rádio Škoda Symphony zo Superba I, ktoré som kúpil prednedávnom, bolo chvíľu aj v aute, ale keďže pochádza zo Superba, tak bolo nakódované pre verziu s maxidotom a tým pádom ho musím dodatočne prekódovať, aby som spojazdnil podsvietenie rádia, reagovanie na vytiahnutý kľúč zo zapaľovania a takisto aj funkciu GALA. Momentálne je to v štádiu riešenia, ak sa mi to nepodarí, tak pôjde Symphony na predaj :)

S autom som si prežil toho už dosť, aktívne na ňom jazdím niečo vyše roka a pol a prežil som si s ním dobré veci, ale aj zlé.

Jazdíme na zimných 165/65 R14, v lete sú tam 185/60 R14, smola, že stále plechy :(

V podstate je spoľahlivé, na to aké má kilometre, ale veci, ktoré sa začínajú kaziť, veľakrát nepotešia. Najprv som nevedel dlho prísť na to, kde sa stráca chladiaca kvapalina, dosiahlo to štádium, kedy som za týždeň dolieval aj dve celé fľašky, nakoniec to bola len nejaká chybná spona za 30 centov, odvtedy je pokoj :) V lete znenazdajky odišlo servoriadenie, týždeň som jazdil bez serva s vytiahnutou poistkou, bolo to o nervy, ale prežil som :)) Podarilo sa mi potom zohnať repasované servoriadenie s dvojročnou zárukou, tak som ho vymenil a zatiaľ všetko frčí tak, ako má (klop-klop-klop). Ďalej prišlo pátranie po záhadnom zvuku motora a neochoty ísť za plynom (aj keď pri HTP sa o nej moc hovoriť nedá ;) ) a vymenil sa celý výfuk aj s pletencom, ktorý bol deravý. Pomohlo.

S príchodom zimy a treskúcich mrazov začalo auto štartovať neochotne, niekedy chytalo aj na 4-,5-krát a keď prišli teploty okolo -10 až -15 stupňov celzia, nenaštartovalo vôbec. Nasledovali telefonáty otcovi, aby dobehol domov a odtiahol ma do servisu, inak som nemal šancu sa z tejto šlamastiky vyhrabať. Pretrpel som si cestu do autoservisu, zdiagnostikovali, vymenili sviečky a ja som vysmiaty vyšiel von. Prešiel som asi 5 kilometrov a zrazu s autom začalo trhať a šklbať, nepustilo ma to do otáčok väčších, ako 2000 a motor mal problém udržať sa na voľnobehu.

Znova teda nasledovala návšteva servisu, kam som prešiel ledva ledva v núdzovom režime riadiacej jednotky. V servise tentoraz zistili, že je zlá cievka na valci a motor preto išiel len na 2 valce. Prišlo mi to divné, ale zaplatil som a nadávajúc, že sa tam už nikdy nevrátim, keďže na to neprišli aj predtým, som sa pobral domov.

Aj tak im neverím, stále som presvedčený, že to je len nejaké čidlo teploty, budem si musieť kúpiť KKL kábel sám a budem si auto diagnostikovať svojpomocne.

Fabia je môj miláčik, snažím sa o ňu starať najlepšie, ako viem, používam výhradne autokozmetiku značky Autoglym, Meguiar's a Dodo Juice. V interéri rozvoniava plechovička od Californa Scents, momentálne používam Coronado Cherry, je tam už asi pol roka a stále pekne vonia, ale už jej mám plné zuby, takže ju vymením za Fresh Linen :) Kamarát ju má a vonia krásne.

Dnes bolo pekne, plánoval som ju umyť po tej dlhej zime, no ručná umývarka bola zavretá, takže musím znova čakať :( Nakoľko bývam pred panelákom, nemám moc možnosti na ručné umytie a preto musím chodievať na WAPku.

Ohľadne auta a motora ako takého vo všeobecnosti sa asi nemusím rozpisovať, každý pozná Fabiu, každý pozná motor HTP, majú svojich priaznivcov i odporcov, ja sa na to pozerám z racionálneho pohľadu :)) Moje všeobecné pohľady sú medzi silnými a slabými stránkami :)

Ešte taký menší rozpis, čo sa vlastne všetko na aute pod mojimi rukami udialo:

- vymenil som jednožiarovkovú lampičku za trojžiarovkovú, svietila hrozne slabo, teraz už aspoň čosi vidím, keď nastupujem do auta ;)
- spravil som som menšiu heavy tuning style úpravu predných hmloviek, za hmly to svieti lepšie
- opravil som nárazník, nakoľko nejaký dobrák ukradol mriežku nárazníka a vytrhol mi spolu s ňou aj jeden úchyt, takže mriežka tam vôbec nedržala
- s tým súvisí aj ukradnutá puklica, ktorú som tiež musel vymeniť (za mriežku aj puklicu som platil v Škode 16.4 € - ŠOK!!)
- výmena spomínaného Kenwood rádia za Škoda Symphony s CD
- vyleštil som predné svetlá, jedno sa mi podarilo krásne, druhé mi moc nešlo :(
- vytepoval komplet interiér, odstrojil som ho totálne až na holú kosť, nakoľko sa v ňom fajčievalo a ja som ten puch nemohol vystáť
- vymenené vrchné madlá dverí, ktoré boli ulomené a nedržali poriadne (znova šok, keď som zistil, že všetky 4 stáli 7.7 €)

Plány do budúcna sú, ale či sa ich naozaj podarí všetky zrealizovať, to je otázne. K nim patrí hlavne:

- výmena svetiel za xenóny a časom aj dorobenie všetkého, čo k tomu patrí
- výmena pravého malého spätného zrkadla za veľké z anglickej verzie (na tom sa už pracuje)
- výmena bočných smeroviek za zatmavené
- dorobenie bočných ochranných líšt a čiernych fólii na stĺpiky dverí
- výmena zadných svetiel za faceliftové
- výmena zadného stierača za aerotwin
- zníženie podvozku, pravdepodobne štelovacím podvozkom od H&R
- hliníkové disky (mojím snom sú OZ Futura). Momentálne som rozmýšľal nad Schmidt Modern Line 16" s pneu 205/40 ale nakoniec som od toho upustil, nezvýšili peniaze.
- aké plány mám s interiérom sa radšej nejdem rozpisovať, lebo by som to písal do aleluja :)
- hlavne chcem ale udržať auto v tip top stave, či už z pohľadu motora, interiéru alebo exteriéru a to sa mi celkom dúfam darí

Chcem sa ospravedlniť za množstvo fotiek, nepodarilo sa mi ich spraviť viacej vzhľadom na počasie, pokúsim sa zlepšiť v priebehu nadchádzajúcich dní, takisto ako aj so stavom recenzie, ktorú ešte určite doplním :)

+ podvozok
+ presná prevodovka
+ motor (vzhľadom na to, že vydržal toľko, koľko vydržal, v meste má prekvapivo veľkú pružnosť, je živý a dá sa s ním jazdiť svižne)
+ spotreba (nemám problém robiť dlhodobú spotrebu na úrovni 6.5 litra a to jazdím dosť po meste)
+ relatívna spoľahlivosť auta
+ lacné náhradné diely
+ veľký batožinový priestor
+ kvalita vypracovania (aj po toľkých kilometroch stále nič nebuchoce ani nevŕzga - treba brať s rezervou ;) ) vrchný mäkčený plast by mohli Fabii závidieť aj o dve triedy drahšie autá
+ brzdy brzdia za sucha fakt super, za mokra je to vplyvom chýbajúceho ABS dosť o hubu
+ farba auta, tá sahara metalíza je naozaj krásna :)

- motor mimo mesta, jednoducho mu chýba výkon a na predbiehanie, prípadne rýchlu jazdu je tých 47 kW málo. Takisto aj pri jazde s viacerými osobami je výkonový deficit veľmi cítiť
- pocitová šírka auta v interiéri (nie som veľký, ale cítim sa v ňom trochu stiesnene)
- malý uhol otvorenia zadných dverí
- podvozok (áno, vyzdvihoval som ho, ale teraz ho musím potopiť, nakoľko v zákrutách drží dobre, ale na nerovnostiach nepríjemne odskakuje)
- všeobecná poctitová lacnosť (počínajúca zvukom zatvárajúcich sa dverí, cez detaily, ako je napríklad nemožnosť otvoriť kufor priamo zozadu, ale iba páčkou v interiéri, až po chýbajúce stropné madlá vzadu a chýbajúce stropné svetielka vzadu) tieto veci ma naozaj vytáčajú do nepríčetna!!!
- spodný roh palubnej dosky, obúchavam si o neho stále koleno, rovnako ako aj o "švihadlo" otvárania okien.
- lámajúce sa lamely výduchov klimatizácie :(

Skúsenosti so servisom sú v podstate popísané v texte.
Mimo výmeny oleja a filtrov si toho moc nevypýta, ale sem-tam sa čosi prihodí.
Štve ma čidlo chladiacej kvapaliny, ktoré už trikrát odišlo.

Naposledy som pri 260 tisíc km vymenil olej za Valvoline 10W40, peľový, palivový, vzduchový a olejový filter, plus dorazy tlmičov zadnej nápravy

Auto bolo kupované v Araver Piešťany, nebol som pri kúpe, takže detaily nemôžem poskytnúť :)

6.4.2012 22:40

Stĺpiky

pridaná fotka ;)

10.3.2012 19:38

Umyté a navoskované

Konečne sa počasie ako-tak umúdrilo, tak som využil príležitosť a doprial Fabii trochu lásky :) Pridané fotky z dneška

3.3.2012 18:07

Odstránené držiaky ŠPZ

Už dlhšiu dobu mi to vadilo, tak som ich dal dneska preč, myslím, že to hneď vyzerá lepšie :)

Další vozy Škoda Fabia

Spoľahlivosť je na dobrej úrovni, väčšinou odchádzajú maličkosti, a sem tam sa vyskytnú aj väčšie opravy, ale vzhľadom na vek auta a počet odjazdených kilometrov je to také adekvátne.

Do kufra sa vojde veľa vecí, sedadlá sa sklápajú a vyberajú ľahko, takže nie je problém prevážať aj väčšie veci.

Miesta na zadných sedadlách nie je moc, hlavne v šírke to cítiť, priestor nad hlavou je celkom fajn, viac, ako 2 ľudia sa ale vzadu neodvezú, pohodlne teda určite nie. Čo sa týka miesta v predu, tak tam je to celkom fajn, ale takisto, málo miesta na šírku

Podvozok drží dobre v zákrutách, ale na nerovnostiach odskakuje, brzdy brzdia tiež dobre, riadenie je citlivé, ale viem presne, čo sa odohráva tam dolu, mám pocit, že to držím pevne v rukách, pri jazde na Passate B5 tento pocit nemám

Tam nemám moc výhrady, auto je samozrejme trochu hlučnejšie, hlavne pri vyšších rýchlostiach, ale dá sa to prežiť

Mohlo by to byť aj menej rozožrané, ale v rámci toho, že ide o benzín, som spokojný, spotreba je celkom fajn, pri rýchlejšej jazde si to vypýta ale dvakrát toľko

Cena náhradných dielov je primeraná, za niektoré veci som ale platil prekvapivo málo priamo v servise Škoda, za čo majú u mňa veľké plus.

Motoru chýba výkon hlavne vo vyšších rýchlostiach a pri vyššom počte osôb v aute, inak sa to dá prežiť, v meste je celkom živý

Mohla by byť aj nižšia, ale vzhľadom na to, že ide o benzín, a jazdí sa s ním hlavne v meste, je celkom prijateľná

hmmm...niečo ako hukot vysávača :D

sedadlá sú celkom fajn, mohli by mať ale výraznejšie bočné vedenie popri stehnách, som navyknutý na S-line sedačky z Audi A4 :)

Spomenuté aj v texte, za sucha dobré, za mokra je to horšie, kvôli tomu, že Fabia nemá ABS

k nemu nemám výhrady, na tak malé auto je to super