Rasto (muž ) Poslat zprávu

Toyota Corolla

Toyota Corolla, foto 1 Toyota Corolla, foto 2 Toyota Corolla, foto 3 Toyota Corolla, foto 4 Toyota Corolla, foto 5 Toyota Corolla, foto 6 Toyota Corolla, foto 7 Toyota Corolla, foto 8
Toyota Corolla, foto 9 Toyota Corolla, foto 10 Toyota Corolla, foto 11 Toyota Corolla, foto 12 Toyota Corolla, foto 13 Toyota Corolla, foto 14 Toyota Corolla, foto 15 Toyota Corolla, foto 16 Toyota Corolla, foto 17 Toyota Corolla, foto 18 Toyota Corolla, foto 19 Toyota Corolla, foto 20 Toyota Corolla, foto 21 Toyota Corolla, foto 22 Toyota Corolla, foto 23

Přezdívka auta Corolla Rok výroby 2018 Koupeno nové najeto [km]:26000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 16 objem [cm3]: 1600 výkon [kW]: 97 kroutící moment [Nm]: 160 zrychlení 0-100 km/h [s]: 11 maximální rychlost [km/h]: 190 převodovka: automatická průměr kol [palce]: 16 zavazadlový prostor [l]: 452 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 6.7

V poslednej dobe, sa tu s recenziami na Auris a Corollu síce roztrhlo vrece a mnou vlastnená kombinácia motora a prevodovky sa tu vyskytuje už trikrát, ale napriek tomu si myslím, že vdaka "neštandardnému" použitiu auta a možnosti priameho porovnania s hybridným Aurisom budem vediet nejaké nové postrehy pridať.
Jedná sa teda o Corollu 1.6 Valvematic 97kw s CVT prevodovkou v prostrednej výbave s LED svetlami.

Ako som k autu prišiel?
Predtým som mal Peugeot 406 Break 2.0HDI 79kw, ktorý po 460 000km začal mať nejaké tie muchy a mňa prestalo baviť to riešiť, preto som sa rozhodol zohnať niečo nové. Taktiež ma prestal baviť diesel, tak napriek tomu, že väčšina mojich jázd je medzi Prahou a Žilinou som vedel, že chcem benzín, možno automat a čo najlepšiu výbavu za čo najlepšiu cenu. Ešte dodám, že v aute väčšinou jadím v štyroch dospelých s plným kufrom a moja maličkosť meria 190cm.
Aby som to skrátil, keby som nepotreboval miesto vzadu berem Mazdu 3, keby som mal väčší rozpočet, berem Civica sedan, keby Peugeot akurát neriešil, či sa do 1.2 Puretech musí tankovať 98 oktánový benzím, mám 308 kombi. No ale ako vidíte, nakoniec mi ako best value for money a taký univerzál, ktorý najlepšie plní moje požiadavky vyšla Corolla. Ešte sa zastavím pri Rapide, ktorý sa javil ako konkurencia pre Corollu. No keď som si ho nakonfiguroval, vyšlo mi, že za tú istú cenu by som dostal horšiu výbavu, lowcostové auto na prvý omak, DSG prevodovku, ktorej reálne hrozí, že sa nedožije 100 000km bez poruchy a o chlp viac dynamiky... No ako som to už niekde čítal, škodovka proste vymyslela novú triedu - takzvaný mastný lowcost.

Auto a priestor
Ako sa človek dočíta v každom teste, Corolla ma s rázvorom 2700mm vzadu miesta na rozdávanie a ja sa posadím sám za seba s rezervou niekoľko centimetrov pred kolenami. Na hlavu to vzadu už také slávne nie je, ale problémom by som to ani pre mňa nenazval. Vpredu je sedenie bez problémov, jediná vec je, pre niekoho nedostatočná možnosť pritiahnuť si k sebe volant a dlhonohý spolujazdec zas bojuje ľavým kolenom s palubnou doskou.

Kufor má 452 litrov, či je to veľa alebo málo si musí každý odpovedať sám. Naštvú veľké pánty, ktoré pri zatváraní narážajú do batožiny a absencia čalúnenia na hornej strane, kde je holý plech, navyše asi 20cm pred koncom je tam skok, čo znepríjemňuje ukladanie batožiny v prípade, že sa snažíte naplniť kufor až po okraj. Takisto podlaha kufra je skôr vtip. To som vyriešil gumenou rohožou, nech sa na to nemusím dívať. Auto je štandardne dodávané s lepiacou sadou, našťastie je možné polystyrénovú vaničku vyhodiť a dať tam plnohodnotnú rezervu (Toyota síce ponúka len dojazdovú, ale ja dávam jedno koleso zo zimnej/letnej sady).

Výbava
Okrem bezkľúčového zamykania a sledovania mŕtveho uhla má auto všetko, čo som si predstavoval. Prvé sa dodávalo len v najvyššej výbave, druhé sa nedoddávalo vôbec.

Spomenul by som systém Toyota saefty sense, ktorý zahŕňa sledovanie jazdných pruhov, núdzove brzdenie a upozornenie na hroziacu dopravnú nehodu, číanie značiek a automatické diaľkové svetlá. Sledovanie pruhov používam na diaľnici (v nízkej citlivosti), kedy dúfam, že pri mikrospánku by ma zobudilo. Proste pípa keď bez smerovky prejdete čiaru, točiť volantom nevie a mimo diaľnice vypínam. Čo sa týka brzdenia, to som naštastie ešte nevyskúšal, ale varovania na hroziacu zrážku sem tam dostávam. Väčšinou sú to plané poplachy (tesne míňam zaparkované autá v zákrute, auto predomnou odbočuje, tak nespomaľujem, husté sneženie...). Každopádne ale hodnotím pozitívne, lebo zas to vie výborne vyhodnotiť situácie, keď auto predomnou začne brzdiť a ja nereagujem - to vždy spoľahlivo upozorní. Číanie značiek je viac-menej nanič, keďže nepozná križovatky a začiatok/koniec obce - použitelné len štýlom "aká značka tam vlastne bola?".

Od displaya v strede by som zas očakával, že sa dokáže spárovať s mojim Androidom a premietnem si naň Waze, ale to nedokáže. Blbé je ešte telefonovanie za jazdy, kedy si v posledných volaných kontaktoch neviem listovať šípkami na volante - veľmi nebezpečné capkať po display v strede za jazdy, preto radšej chytám mobil do ruky a číslo si vytočím tak - naozaj je to bezpečnejšie. Inak hudbu prehráva spoľahlivo, aj s príjmaním hovorov problém nie je. Spotrebu ukazuje PP presne na desatinu litra a neviem, čo viac by som od toho mal chcieť.

LED svetlá sú síce úplne hlúpe a nevedia tieňovať autá, ani natáčať sa do zákrut, ale čo by človek chcel za 500eur? Intenzita je oproti halogénom výborná, prepínanie diaľkových funguje bez problémov, až na kamióny na horizonte a kamióny na diaľnici. Takisto majú ostrekovače čo je fajn a so svetlami teda celkovovládne veľká spokojnosť. Jedine klasické hmlovky mi prídu zbytočné, nakoľko po ich zapnutí v hmle nevidím rozdiel.

Posledná kapitola výbavy je tempomat. A ten Vám je fakt debilne nastavený a na celom aute mi vadí úplne najviac. Ešte by som ako tak prekúsol to, že keď ho zapnem v kopci, tak chvíľu trvá, kým sa chytí a auto najprv trocha spomalí aby za pár sekúnd zrýchlilo (riešim tak, že ešte trochu podržím plyn, kým sa tempomat nechytí). Ale to, že v diaľničných stúpaniach auto spomalí zo 140 kľudne na 132, aby potom zistilo, že už ide moc pomaly podradilo a vyhnalo to späť na 140 je fakt nepochopiteľné a neskutočne otravné. Napríklad u HSD s cca rovnakým výkonom tempomat funguje okamžite po zapnutí a na diaľnici je ručička priklincovaná k nastavenej rýchlosti, teda nechápem...

Podvozok
Vpredu MacPherson z Avensisu, vzadu tyčka z lešenia a v mojom prípade postavené na R16 205/55. Z toho vyplýva, že ak narazíte na veľkú priečnu nerovnosť v zákrute, zadok si vie poskočiť. Ale inak podvozok hodnotím ako klad a naladenie je rozumný kompromis, medzi pohodlím a neprílišným nakláňaním. Oproti 406-tke, čo je niečo ako gauč na kolieskach (extrémne mäkké), mi najprv Corolla prišla, ako keby jazdila po koľajniciach. Po 26 000km však už viem povedať, že nerovnosti tlmí podvozok dobre, a pritom nie je problém ani svižnejšia jazda. Trochu prekvapiť môže, že keď sa blížite limitu, auto má tendenciu sa viac nakloniť (mňa to raz prekvapilo), ale stále drží stopu. Inak je samozrejme naladené nedotáčavo. Príjemne som bol napríklad prekvapený, keď som sa na ceste medzi Martinom a Ružomberkom zakecal s posádkou, neuvedomil si, že zákruta bude ostrejšia a vošiel do nej 100km/h. Keď som videl hrozný povrch v zákrute - koľaje a vlny na asfalte v kombinácií s ostrosťou, hneď mi napadlo, niečo v zmysle "tak to bude sranda, čo bude robiť zadok auta", celkom som sa divil (chvalabohu), že auto prešlo zákrutu ako po koľajniciach a žiadne odskočenie zadku sa nekonalo.
Podvozok má podľa mňa dve znevýhody. Prvou je (ne)odhlučnenie podbehov od kamienkov. Je to o Aurise a Corolle známe a je to fakt dosť zlé. Keď idete po čerstvom posype, ako keby po vás neikto strieľal. Druhá vec, je celkovo nízke užitočné zaťaženie a schopnosť auta klesnúť na zem. Stačí, že do zadu nasadnú dvaja chlapi a auto pre mňa nepríjemne klesne a človek to cíti v riadení, že sa niečo zmenilo. Tu bol zlatý peugeot, v ktorom som plné auto na podvozku nijak nepociťoval. Ak ho naložíte v štyroch na dovolenku a na guľu dáte 2 bicykle, je z toho hotový športiak, čo sa výšky podvozka týka a vy musíte stále riešiť, či to niekde neošúchate zospodu.

Motor a prevodovka
1.6-tka, atmosféra, nepriame vstrekovanie, bez EGR. Vyrába sa od roku 2009 a netrpí žiadnymi typickými poruchami o ktorých by som vedel (na rozdiel od slabšieho brata s obsahom 1.33).
Je veľká škoda, že Toyota neponúka nič silnejšie, ale inak ma motor veľmi pozitívne prekvapil ako spotrebou, tak aj zladením s CVT prevodovkou. S manuálom by som si ho ale nikdy nekúpil, lebo tam je fakt lenivý a človek musí neustále radiť. Ak hľadáte auto na jazdenie okolo mesta, s občasným výletom na diaľnicu je to bezpochyby výborná voľba. Ako som však v úvode spomínal väčšinu času jazdím po diaľniciach s plným autom, jazdím svižne a nebojím sa ani predbiehania. A ako sa auto vysporiada s týmto štýlom? -Ak sa nebojíte otáčok tak úplne v pohode. Spomalil Vás niekto na diaľnici v kopci? No tak proste sa treba zmieriť s tým, že ručička otáčkomera musí putovať na 5000 aby ste neboli v ľavom pruhu brzdov pre Superby a Octavie s 2.0TDI. CVT-čko radí s princípu hladko, je celkom rýchle a podľa mňa výborne odladené. Ak pridávate mierne (že motor sa pohybuje do 3000 otáčok) správa sa ako klasické CVT a drží konštantné otáčky ale motor nijako extra nepočiť. Ak chcete zrýchľovať viac, začne sa správať ako klasický automat a radí predvolené stupne (cca medzi 3000 a 6000ot). Ak prešliapnete prvý doraz plynu (celkom tuhý, a najprv som si myslel, že mám pokazené auto, lebo nechcelo točiť viac ako 6000 otáčok) tak ručička pristane na 6400 otáčok a auto hučí ako vysávač a neinformovaní spolujazdci sa divia. Ja osobne sa mód vysávač snažím nepoužívať ak práve nepotrebujem úplne maximálny výkon a na predbiehanie si zapnem režim šport, kedy auto pri zošliapnutí plynu na prvý doraz preradzuje virtuálne stupne tesne pred 6400ot a je to rozumný kompromis, medzi maximálnym zrýchlením a zvukom motora. Za mňa teda CVT + motor veľká pochvala a príjemné prekvapenie.

Spotreba a údržba
Tak tu samozrejme záleží hlavne na štýle jazdy. 20 000km som sledoval na SritMonitore a priemer bol 6,7, potom ma to prestalo baviť. Ale diaľnica 130 GPS znamená cca 7l. Ak človek ide na spotrebu po okreskách a dedinách, tak sa dá v pohode dostať na cca 5l. V Prahe zas nie je problém atakovať 9l. V zime je to o 2-3 deci viac, v lete zase menej. Samostatná kapitola bola cesta do Chorvátska s bicyklami za autom, 4 dospelí + plný kufor. Auto sa vôbec nešetrilo, šlo sa 130km GPS po diaľnici a +10km nad limit podľa tachometra v Maďarsku, kde diaľnice moc nie sú. Pozitívom je, že auto nemalo najmenší problém zrýchľovať do ľubovoľného kopca na daných 130km/h ak vás niekto spomalil. Bohužial bicykle sa celkom prejavili na spotrebe, ktorá sa na diaľnici pohybovala okolo 9l.
Príjemnym prekvapením je, že aj napriek veľmi častému vytáčaniu motora a použití oleja 0W-20 motor nezožral zatiaľ ani deci.

Závady:
Pravdepodobne kuna mi uvoľnila nejaký kryt stĺpika riadenia, čo potom vydávalo nepríjemný zvuk pri pridaní plynu. Opravené servisom zadarmo.
Pri určitej konštalácií hviezd (teplota, správne nerovná vozovka) rezonancia od vodičovho A-stĺpika. Nechce sa mi riešiť, tak to nechám tak.

HSD:
Nakoľko rodičia vlastnia Auris TS HSD a sem tam s ním jazdím, uviedol by som drobné porovnanie pohnov. Ak je CVT v Corolle plynulá, tak e-CVT (úplne iný princíp prevodovky) je ešte plynulejšia. Ak sú obe autá v športovom móde, tak dynamika mi príde rovnaká, ak sú v Normal/Eco móde, tak HSD je lenivejšie a na plyn treba viac zatlačiť. Ak Vám bude niekto vykladať, že hybrid šetrí len v Prahe alebo Bratislave tak kecá (zravím Arese). Otec má dlhodobú priemernú spotrebu 4l v lete a 4,5l v zime. Na diaľnici sa človek pohybuje okolo 6l. Pri ceste na chatu s minimálnou premávkou po okreskách a dedinách(45km tam mierne hore a 45km späť mierne dole) vie HSD bez snahy o eco-run ísť za 4.5l a 3.5l, pričom Corolla ide za 6l a 5l. Teda zhrnul by som to, že pri rovnakej dynamike je HSD úspornejšie v meste o 2-4 litre, na okreskách o 1-1.5l a na diaľnici o 1-1.5l. Nová generácia hybridu je podľa SpritMonitora ešte o pol litra lepšia a už konečne môže auto mať ťažné zariadenie. Ak by som šiel v budúcnosti do ďalšej generácie Corolly, bezpochyby budem brať hybrid.

- rozumné naladenie podvozka
- rozumné audio
- zladenie motora a prevodovky
- predpokladaná spoľahlivosť

- naladenie tempomatu
- spracovanie kufra

28.4.2021 12:12

Predané

Tak Corolla predaná. Keď najazdím nejaké kilometre s nástupcom a opadne prvotné nadšenie spíšem recenziu.

20.3.2021 15:58

Corolla na predaj nástupca v garáži

Tak po 3 rokoch 3 mesiacoch a 75 000km pôjde Corolla na predaj. Nástupca je už doma.
Slúžila dobre a bude mi za ňou asi aj smutno. Prakticky za celý čas nebol žiadny problém, okrem uvoľneného krytu v motorovom priestore - asi podľa očakávania.

Záverečné zhrnutie:
Plusy:
-spotreba (+- 6,5l priemer, mimo diaľnic v lete kľudne okolo 5,5l)
-spoľahlivosť
-jazdný prejav pri plynule jazde (CVT + atmo 1.6tka)
-dá sa povedať že dostatočný výkon
-pohodlný podvozok
-naladenie prevodovky CVT (dá sa vyhnúť vytiu)
Mínusy:
-tempomat (chytí sa po pár sekundách od zapnutia, na diaľnici necháva padnúťrýchlosť na začiatku kopca, potom to doháňať.. úplne hrozné nastavenie)
-nie vždy sa dá brzdiť motorom, chápem, že si auto pridáva keď je studený motor, ale naozaj nechápem prečo sa niekedy rozhodne pridávať keď ja brzdím dole prudkým kopcom.
-nízka nosnosť a zhoršenie jazdných vlastností pri naložení
-odhlucnenie od kolies
- nevhodné pre neplynulú jazdu

8.10.2020 16:47

Nemecké diaľnice

Pred nedávnom som s Corollou podnikol cestu Praha - Luxemburg - Praha. Celá cesta výlučne po diaľnici. No a konečne bolo kopu času na skúšanie top speed :). Musím priznať svoj omyl, kedy som niekomu hovoril, že Corolla má obmedzovač na 200km/h - vtedy mi to tak naozaj prišlo, ale teraz sa mi podarilo okolo 215 -220km/h tacho, podľa GPS 207km/h. Samozrejme auto na to podvozkovo nie je stavané a pri predbiehaní kamiónov v takej rýchlosti je pocitovo nestabilné. Inak zvyšok cesty kde bola neobmedzené rýchlosť som šiel 150km/h tacho čo je ešte celkom konfortné s rozumnou spotrebou. Celkom som prešiel 1500 km s priemernou spotrebou 7,2l/100km.

17.9.2020 14:49

Toyota assistance a update

Tak medzičasom prebehla servisná prahliadka po 60 000km a auto má aktuálne najazdené niečo cez 66 000km. Okrem pravidelnej údržby sa v servise nemuselo riešiť nič, dokonca ani 0W20 olej mu nechutí a pred výmenou bol len kúsok pod MAX.

Inak v lete ma príjemne prekvapila spotreba kedy sa za asi 6000km držala na 5,7l - ale bolo to menej jázd po diaľnici a viac s prazdnym autom po Slovensku.

Nakoniec len zmienka o Toyota Assistance. V nedeľu ráno som si našiel v kolese zapichnutý šrobík - koleso síce nevyfučalo, ale plánoval som absolvovať 450km prevažne po diaľniciach a predstava, výmeny kolesa na diaľnici mi atraktívna zrovna neprišla. Bohužiaľ pneuservis nebol otvorený žiadny, tak som skúsil zavolať na asistenčnú linku. Tam mi teta povedala, že defekty oni riešiť v nedeľu nevedia a že či si dokážem pomôcť sám. Tak som si pomohol, ale bol by som zvedavý, čo by sa stalo, keby idem len s lepiacou sadou a niekedy cez sviatok zničím pneumatiku - toyota assistance asi nepomôže. Načo to teda je, keď nevedia vyriešiť defekt netuším...

9.9.2019 11:44

45 000km, Auris HSD a Nová Corolla

Tak auto má po 19 mesiacoch najazdené 44 500km akurát som s ním bol na prehliadke po 45 000km a neprekvapivo všetko v pohode ale za 154eur. V lete mi vďaka obmedzeniam na D1 a častejším výletom na chatu spadla dlhodobá spotreba na 6,4l/100km.

Rodičia ho mali požičané do Chorvátska kvôli nosiču na bicykle na guli, všetko fajn, len auto bolo plne naložené, padnuté, tak pri zjazde z trajektu skoro odtrhli elektriku pre ťažné - to je fakt hrôza...(akú nízku má užitočnú hmotnosť)

V salóne som si prešiel nové modely Toyoty a no Corolla pekná, ale mali tma kombi v plnej so sklenenou strechou a tam som sa nezmestil ani dopredu :D. V sedane bolo miesta podobne ako v mojom - vzadu trochu menej na nohy ale bez problémov by mi stačilo. Problém vidím hlavne v absencii veľkých odkladacích priestorov vpredu. Fľašu nedá človek nikde, bohužiaľ štýl vyhral nad praktickosťou. Najviac sa mi páčila Camry - to je fakt pekná loď to by som bral.

Keďže rodičia mali moju Corollu ja som dostal Auris TS HSD. Šiel som známu cestu ZA-PRG, takže viem celkom porovnať. Tam 4 ľudia plný kufor, 140km/h diaľnica 110 km/h okresky ak sa dalo za 5,5l/100km. Pocitovo do 100km/h auto mrštnejšie rýchlejšie reaguje na plyn, lepšie sa pocitovo obieha. Nad 100km/h alebo pri rozbehoch do prudšieho kopca už ale auto pocitovo nevládze nie že by nezrýchľovalo ale tam sa prejavuje 1.6-tka lepšie. Na diaľnici to je celkom jedno - šlo sa mi lepšie, lebo na rozdiel od Corolly tempomat okamžite a celý čas drží zvolenú rýchlosť.
Po Prahe nie je o čom tam je HSD geniálne - 4-5l bez hociakej snahy namiesto 6-10 s 1.6-tkou + oveľa mrštnejšie pri rozjazdoch.
Späť do ZA som šiel sám trochu volnejšie na diaľnici - len 130km/h tacho na okreskách tak rovnako tak 100-110 aj som obiehal a Buchlovské kopce som si užil. Auris je jednak na 17-kolesách, je tuhšie naladený a vzadu má multilink. Naozaj to bolo na jazde cítiť auto parádne zatáčalo - normálne mi to urobilo radosť. No a spotreba bola 5.0l/100km. Teda keby som si mohol vybrať čo je lepšie, tak jednoznačne hybrid a kľudne by som menil ako diaľnice, tak mesto a okresky. Je to väčšinu času príjemnejšia jazda s lepšou spotrebou.

2.3.2019 13:06

škola šmyku + oplatí sa hybrid na diaľnici?

Tak som sa zúčastinil spolu s otcom školy šmyku na Slovakiaringu. Bola to skvelá skúsenosť - mal by si to skúsiť každý ideálne ešte v autoškole. Okrem teórie sa skúšalo jazda medzi kužeľmi na hrane, krízove brzdenie na suchom, šmykľavom a jednej strane suchom, druhej šmykľavom povrchu z rýchlostí medzi 30 - 60km/h. Potom zákruta dole kopcom s vyhýbaním sa vodným stenám z 30-40km/h, potom šmykľavý okruh na tréning nedotáčavého šmyku a nakoniec tréning pretáčavého šmyku na odtrhovej plošine, ktorá vám poslala zadnú nápravu do šmyku. Takže jednoznačne každému odporúčam za tých 130eur to stálo. Inak boli sme skupinka 7 áut jednoznačne najhoršie na tom bola Felicia bez ABS a ESP, potom Citroen C4 picaso s čerstvým vodičom a 5 ročnými zodratými zimnými gumami. Ostatné autá si boli cca rovné (Auris, Corolla, Astra, BMW 3 GT), jedine Renault Megane GT s natáčacou zadnou nápravou aj na šmykľavom povrchu lepšie zatáčal. Napriek tomu sa najťažší level odtrhovej plošiny s náhodným smerom odtrhu podarilo vyrovnať len mne a až na tretí pokus. Ešte som pozoroval, že Toyoty majú asi inak naladené ESP ako ostatné autá, kde pri vyhýbacom manévri - teda brzdení a točení Toyoty mali tendenciu ísť viac rovno a slabšie zatáčať, pričom ostatné autá menej brzdili a viac točili - každopádne vyhýbací manéver som zvládol pri 41km/h spolu s Opelom ostatní boli tesne pod 40km/h a Felícia ostala na 30km/h.

Späť sme šli s otcom za sebou - ja na corolle a on s HSD. cesta bola 90% po diaľnici 10% okresky (215km) teda podľa niektorých absolútne nepriateľné prostredie pre hybrid, kde bude žrať. Obe autá mali rovnaké gumy - zimné Nokian WDR3 HSD nahustené na 2,4bar Corolla na 2,6bar a boli obsadené len vodičom. Išli sme 132GPS iba asi 30km počas extrémneho dažďa 115GPS inak väčšinu cesty pršalo a teplota bola okolo 7 stupňov. No a pri tých rovnakých podmienkách šla Corolla za 7,1l a Auris TS HSD za 5,9l - teda je to asi jasné, hybrid je aj na diaľnici úspornejší oproti benzínu.

11.1.2019 16:45

Servisná prehliadka po 30 000 a nový kryt zrkadla

Tak letí to, auto mám 11 mesiacov a 15 dní a na tachometri 29 920km. To si vyžiadalo servisnú prehliadku v AT Žilina za 204 eur. Dostal som olej 0w-20. Napriek tomu, že auto väčšinu kilometrov prešlo po diaľnici v plnom obsadení a pravidelne ho točím do 6000-6400ot hodnotím pozitívne, že kontrola hladiny oleja pred výmenou ukázala, že za 15 000km ubudlo len minimum oleja (kúsok pod hornou ryskou).

Okrem toho mi ešte pred vianocami menili kryt zrkadla so smerovkou, ktoré mi zobral kamión, človek si povie taká maličkosť, ale komplet to vyšlo na 201 eur. Našťastie platila poisťovňa vinníka.

Mal som možnosť odskúšať jazdu v poriadnom snehu a zhrnul by som to nasledovne - ak má človek dosť trakcie na pohnutie, tak je CVT lepšie ako manuál, lebo môžem plyn veľmi jemne dávkovať tak aby sa mi neprešmykli kolesá (jasné, že sa to dá aj na manuále, to ale smrdí spojkou...,). Ak trakcia nie je a človek je v jame má problém, lebo s automatom sa veru nerozhúpe :D.

Inak s autom spokojnosť, má svoje slabšie a silnejšie stránky, sem tam ma prepadne pri tankovaní ľútosť, že som radšej nevzal niečo s naftou, potom zas počujem studený diesel na parkovisku a zas ma to prejde :D. Som celkom zvedavý na novú Corollu, škoda, že ju ešte v Žiline nemali, ale aj nová Mazda3 v sedane vyzerá výborne. Tam som veľmi zvedavý na Skyactive-X.

4.12.2018 00:09

Tuning zrkadla od kamióna

Tak novinka pribudla rýchlejšie ako by som chcel... To som si tak išiel v pohode na Slovensko po D1 a v pri Jihlave v poslednom zostávajúcom zúžení ma kamión pritlačil ku stredu tak, že som už nemal kde uhnúť a sklopil mi zrkadlo v cca 80km/h. Musel som volať políciu, aby ho zastavili, nakoniec súhlasil so svojou vinou a tak sa to vypísalo. Na aute našťastie len stratený kryt zrkadla a odretá smerovka, takže oprava by mal byť nejako do 100eur.

A poučenie? Vždy v zúžení sledujte ako ide auto v pravom pruhu a ak sa nevie udržať v svojom pruhu neobiehať. Takisto nevchádzajte do zúženia vedľa niekoho. Ja to tak zvyknem robiť a už mi to zachránilo minimálne dve nehody, kedy človek z pravého pruhu prešiel plynule do ľavého pri vstupe do zúženia. Teraz sme však išli prakticky v kolóne ako v pravom, tak aj ľavom pruhu, nechcel som zbytočne brzdiť a vošiel som vedľa kamióna, To sa po pár sekundách ukázalo ako chyba, ten predo mnou to ešte stihol s plynom a mne ostalo už len brzdiť a snažiť sa držať čo najviac pri stredových zvodidlách.
Som rád, ako to dopadlo, pretože to mohlo skončiť oveľa nepríjemnejšie, jediná vec, čo ma mrzí je, že keď som sa potom rozprával so šoférom kamiónu vravel, že on nemohol nič urobiť, že mal prázdny náves a fúkal vietor. Lenže ja som potom šiel ešte 10km v tom zúžení za ním, a celý čas šiel kolesami po stredovej čiare, alebo niekoľko centimetrov v ľavom pruhu. To je potom jasné, že keď mu náves posunie o pár centimetrov, tak je z toho nehoda (a bolo tam ešte niekoľko situácií, kde to od ďalšej nehody delili milimetre). Preto, ak to číta nejaký kamionista, by som sa chcel spýtať, či vodičovi krivdím a naozaj ak mal prázdny kamión s tým nemohol nič urobiť a mal jednoducho smolu a všetkých tých X kamiónov, čo som predtým míňal bolo naložených, lebo sa v pruhu udržať vedeli, alebo sa jednoducho nevie zmestiť do svojho pruhu. Foto zrkadla v galérii.

Další vozy Toyota Corolla