Rasto (muž ) Poslat zprávu

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat, foto 1 Volkswagen Passat, foto 2 Volkswagen Passat, foto 3 Volkswagen Passat, foto 4 Volkswagen Passat, foto 5 Volkswagen Passat, foto 6 Volkswagen Passat, foto 7 Volkswagen Passat, foto 8
Volkswagen Passat, foto 9 Volkswagen Passat, foto 10 Volkswagen Passat, foto 11 Volkswagen Passat, foto 12 Volkswagen Passat, foto 13 Volkswagen Passat, foto 14 Volkswagen Passat, foto 15 Volkswagen Passat, foto 16 Volkswagen Passat, foto 17 Volkswagen Passat, foto 18 Volkswagen Passat, foto 19 Volkswagen Passat, foto 20 Volkswagen Passat, foto 21 Volkswagen Passat, foto 22 Volkswagen Passat, foto 23 Volkswagen Passat, foto 24 Volkswagen Passat, foto 25 Volkswagen Passat, foto 26

Přezdívka auta Rudolf Rok výroby 2017 Koupeno ojeté najeto [km]:107000 palivo: nafta počet válců: 4 počet ventilů na válec: 4 objem [cm3]: 1967 výkon [kW]: 140 kroutící moment [Nm]: 400 zrychlení 0-100 km/h [s]: 7.9 maximální rychlost [km/h]: 235 počet rychlostí: 6 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 18 zavazadlový prostor [l]: 650 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 4.3 (udávaná)spotřeba naměřená:Spritmonitor.de

Recenze Passat 2.0TDI 140kw MT Highline + R-Line

Ahoj, tak tento krát síce neprišiel čas, ale potreba výmeny auta. Zadanie bolo jednoduché. Je január 2021 V lete príde pes - veľký pes a potrebuje sa zmestiť do kufra. To Corolla, ako sedan moc nedávala. Keďže SUV nemusím a nevyužijem, tak ako väščina ľudí, ktorí si ho kúpia, voľba padla na kombi. A keď kombi, potešila by stredná trieda, hlavne kvôli komfortu na diaľnici, vyššiemu užitočnému zaťaženiu (to mi na Corolle naozaj vadilo) a pocitu masívnejšieho auta. Okrem toho som chcel zase niečo silnejšie (to zas moc ťažký task nebol :D).

Výber
Začal som teda pozerať možnosti. Hovoril som si, že som ochotný zobrať niečo mierne ojazdené (max 4roky a 100 000km), alebo nové. Skôr nafta, ale dobrý benzín by tiež šiel a skôr manuál, kým to ešte ide. S manuálom je to vtipné. Raz som tak viezol nábytok a požičal som si naftového Transita s manuálom. No a pomerne ma chytila nostalgia za tou archaickou prevodovkou - ako to tam pekne cvakalo, ako s môžem hrať s plachtením, brzdením motorom.

Tak najprv odbavím výnimky a to nižšiu strednú triedu. Rozmýšľal som nad Octaviou 3 RS TSI a Kiou ProCeed 1.6t-gdi. Nakoniec som to nechal tak. Octavia sa mi moc nepáči, aj keď motor je super a Kia bola v tetoch popísaná ako hlučná a žravá, teda na moje diaľničné jazdy nie úplne vhodná. Potom som ešte videl dobré cenové ponuky na nového Golfa 1.5TSI, ale ten interiér je pre mňa neakceptovateľný (aspoň kým sa dá vybrať ergonomicky normálna alternatíva).

Zameral som sa teda na kombíky strednej triedy.
Peugeot 508 - bol by to pekný návrat po 406-tke. Ako plus som videl spoľahlivý, rokmi overený motor 2.0HDI. Bohužiaľ prvá generácia má hrozné sedadlá (kusy so 60 000km majú úplne presedené bočnice), okrem verzie GT neisté jazdné vlastnosti a výber áut s nízkym nájazdom je veľmi malý. Nová generácia je vážne pekná, aj automat by som prekúsol (8st HDM), ale za nové chcú neskutočné peniaze a jazdené prakticky nie sú.

Ďalší sľubný kandidát bol Opel Insignia. Prvá generácia vyzerala byť celkom fajn - design, výbava, cena aj dosť áut na výber. Jasné, že sa kritizoval priestor, váha, spracovanie, ale to by som asi prekúsol. Horšia mi prišla spoľahlivosť. Ani nie celková, ale také drobnosti, ktoré treba často riešiť (xeóny, dvojhmota, praskajúce hadice, podvozkové diely). To ma nakoniec odradilo. O druhej generácií som rozmýšľal ako o novom aute, pretože mali celkom rozumnú cenovú politiku - 2.0 125kw diesel s rozumnou výbavou za 750 000kč. Nakoniec som si povedal, že radšej pôjdem do jazdenky a ušetrím (snáď pár korún).

Citroen C5 aj Toyota Avensis boli už morálne moc staré autá. Talisman má nezmyselne malú nádrž a do modernizácie biedne motory. Mazda 6 je pekná, ale diesel je NO-GO. 2.0G mi príde slabý (málo Nm) a 2.5G si ľudia cenia vysoko.

Posledný vážny kandidát bol Ford Mondeo. Design sa mi veľmi páči (hlavne liftback, ale aj kombi ujde). Bohužiaľ tým, že som nechcel PowerShift a chcel som 132kw verziu TDCI, lebo 110kw je pre ťažké Mondeo naozaj na hrane, výber bol znova minimálny a keď už sa nejaký objavil, bola to zas holota... Spomeniem, že auto som vyberal, počas vrcholiacej druhej COVID vlny, kedy bolo zakázané cestovať medzi okresmi, Teda som hľadal hlavne v Prahe.

No a tak sme pekne všetko prešli, až ostala dvojica Passat a Superb. Na prvý pohľad obrovský výber po operákoch, vďaka tomu nízke ceny (porovnateľné s Mondeom). Superby sú v ČR paradoxne mierne drahšie a podľa recenzií sú aj trocha horšie (koncernová hierarchia), tak som sa zameral hlavne na VW. Tu človek zistí, že tie lacné kusy sú všetko autá vo výbave Comfortline so škaredými sedadlami a halogénmi vpredu. Tak to teda nie, na to sa nedá pozerať. Limit +100 000kč a podmienka aspoň základné LED a ideálne vonkajší paket R-Line. 2.0TSI je lákavé, ale je ich málo a sú drahé, teda to bude TDI. BiTDI by bolo tiež fajn, ale spája sa iba so 4x4 a DSG. A aj keď oboje je celkom spoľahlivé, nepotrebujem to a radšj ušetrím a vezmem auto s nižším nájazdom. Ako slušný kompromis mi prišlo 2.0TDI so 140kw. Síce som na ten motor moc chvály nečítal (údajne nejde o moc lepšie ako 110kw a žere skoro ako BiTDI), ale dodával sa s manuálom. Dodával, ale iba do konca roku 2017.

Kúpa
Kupovať som nechcel od súkromnej osoby a asi ani od malého bazáru. Predsa len, keď idem niekomu hodiť +- pol milióna na účet, chcem mať akú takú istotu, že právne to bude v pohode a nikto sa ma nebude snažiť okašľať nejakým hlúpym spôsobom. Tak som pozeral VW bazár, SkodaPlus, AAAauto, AutoEsa, AutoDraft a nejaké veľké firmy zaoberajúce sa operákmi.

Nebudem to rozpisovať do oka mi padli 2 Passaty vo vedľajšom okrese - cez ŠkodaPlus u predajcu Auto Opat v Nupakoch. Jeden bol šedý Alltrack 110kw a jeden biely R-Line 140kw. Oba koniec roku 2017 a do 90 000km, cena +- podobná.
Zavolal som teda na inzerát, povedali mi, že auto môžem prísť pozrieť hocikedy, len nech dám hodinku dopredu vedieť, aby ho pripravili. Takisto mi mailom ponúkli financovanie.

O dva dni som sa teda šiel pozrieť. Zavolal som, prišiel som, páni, že mi auto vyparkujú vonku (lebo dnu sa nesmelo). No predajca mi na prvý pokus vyparkoval von biely sedan s DSG. Tak sme potom zistili, že 2017 bielych Passatov tam majú štyroch. Na druhý pokus prišiel konečne ten správny voz. Oproti mojej podobne starej Corolle, malo viac škrabancov a šrámov, ale nič hrozné (aspoň mi nebude ľúto nových). Takisto bola poriadne oplieskaná predná RZ, čo značí diaľničnú prevádzku. Šiel som sa na krátko previezť, kde ma samozrejme potešil ťah turba a výkon. Inak sa auto zdalo byť v poriadku. Ohľadom stavu predajca nič nevedel, okrem toho, že auto je po operáku, že je v poriadku, netreba žiadne investície a že mi pošle protokol o ich servisnej prehliadke, kde všetko dôležité údajne je (auto bolo po 90 000km servise u nich). Tak sme sa rozlúčili s tým, že si to premyslím a ozvem sa.

V zápise z prehliadky, ktorý mi predajca poslal, toho nebolo nič moc. Všetko bolo označené ako opotrebené primerane veku, pneumatiky ktoré nemali snáď ani zákonných 1.6mm boli podľa protokolu na 5mm... Proste formalitka :D, dôveru to vo mne nevzbudilo. Z techničáku som sa dočítal, že auto vlastnil ŠkoFin a bolo predané v Plzni. Pýtal som sa ešte na stav bŕzd a možnosť opravy uvoľneného krytu podvozku. To prisľúbili, že ak auto budem brať skontrolujú. Taksito zmluvne garantovali kilometre a dodali všetky servisné úkony (mimo pravidelný servis každých 30 000km bolo menené čelné sklo).

Po týždni som sa rozhodol, že auto beriem, ostávalo teda vyriešiť financovanie a dať namontovať ťažné. ŠkodaPlus financovanie malo všetky parametre AAA financovania, teda RPSN medzi 13-16% bez poistenia, ale dávali výhodné poistenie a zľavu z kúpnej ceny. Tak no čo si budeme, každý kto vie počítať ide do banky. Potom mi síce ponúkli obdobný úrok ako v banke, ale bez hociakých výhod, tak už to bolo jedno. Hlavne nebrať ponuku so zľavami, ktoré spravidla nie sú zdarma...
Nakoniec som si dal u nich namontovať ťažné zariadenie, zakúpil predĺženú záruku na dva roky a nechal urobiť geometriu, pretože dva disky mali poškodenie, ako keby nimi niekto trafil obrubník, alebo fakt veľkú dieru. Ťažné bolo predražené, ale nechcelo sa mi to riešiť inde, hlavne v tej divokej COVID situácií, ktorá vtedy panovala. Okrem toho som ešte skúšal vyjednať zľavu, ale doba je zlá. Naozaj je to prvé auto, kedy ktoré som predával/kupoval, kde sa mi nepodarila zjednať žiadna zľava. Predajca povedal, že auto tam majú len chvíľu a že zľavu mi proste nemôže dať. Keď videl moje smutné oči, sľúbil mi aspoň, že auto zdarma prihlásia, ako taký bonus. Poslal som teda peniaze a dohodli sme sa na termíne predania.

Vyriešil som si poistku - čakal som mazec, lebo Praha, nízky vek (aj keď už nie, to čo bývavalo), muž, Passat, ale nakoniec som sa dostal iba mierne nad to, čo som platil za Corollu na SK značkách. Tu by som dal typ - vyhnite sa porovnávačom, ktoré Vám sľubujú najlepšiu cenu. Poviem to tak, keby som dal na garantovanú najlepšiu cenu z porovnávača, platil by som o 20 000Kč ročne viac, ako keď som si obvolal pár poisťovní.
A šiel som na predanie. Auto nablýskané, pripravené pred salónom. Tak som si ho prezeral a čakal na predajcu. A jéje... pozerám gumy a vidím 245/45 R18. Hmmm veď sa mi zdá, že v techničáku, čo mi poslali to malo byť 235/45 R18.
Hovorím to prekvapenému predajcovi a ten sa ide poradiť so šéfom. Za 5 minút je späť a vraví, že no mám pravdu, tak mi môžu urobiť evidenčku, lebo predsa ich moc nekontrolujú a mne by na to prišli (zbohom nové gumy zdarma, ktoré som si naivne predstavoval...). To som odmietol, že gumy aj tak potrebujem vymeniť tak to urobím rovno a evidenčku si spravím sám. Kryt podvozku bol opravený a brzdy boli v poriadku (ale informáciu koľko mm majú som nedostal :(). Nakoniec mi predajca predal protokol z geometrie - nebolo to moc zlé.

Celkovo by som predajcu zhrnul ako fajn veľkú firmu. Predajcovia v pohode, ochotní, do ničoho netlačili, nič na mňa neskúšali, na čom sme sa dohodli to splnili a ponúkali to čo mali. Nič naviac, ako napríklad znalosti o predávanom aute však čakať netreba.

Auto

Tak ako tu už niekto písal Passat sa nekupuje, ale fasuje. No a niekto predsa potom tie nafasované, vyžité Passaty musí odkupovať :). Teda rekapitulácia. Je to biely Passat 2.0TDI 140kw vo výbave R-Line/Highline s manuálom a 2WD. Teda celkom neštandardná kombinácia, keďže väčšina bola s DSG, 4x4, alebo potom 110kw a social edition. Pri kúpe v marci 2021 mal cca 87 000km s rokom výroby 11/2017. K paketu R-Line je zaujímavé, že existovali dve verzie. Jedna sa týkala iba exteriéru - iné nárazníky, vertikálne lišty v maske chladiča a znížený podvozok o 1,5cm s tuhšími tlmičmi. Druhá verzia zasahovala aj do interiéru a pridávala "športový" volant, pedále a kožené R-Line sedadlá. Ja mám tú kompletnú verziu, včetne interiéru. Poviem k tomu len to, že vonkajší paket sa mi páči a vďaka nemu na mňa Passat pôsobí ako celkom pekné auto. Vnútri sa mi to páči tiež, ale tie kožené sedadlá... No radšej by som mal tie klasické Highline s alcantarou.

Najazdené mám v dobe písania recenzie cez 20 000km a absolvoval som 2 dovolenkové dlhé cesty, tak sa podelím so skúsenosťami, neskôr budem updatovať.

Výbava
Tak všeobecná chvála, že VW dovoľuje individualizáciu hovoríte... No za mňa nie, hlavne ako kupca ojzadeného auta. Led svetlá bez ostrekov, bez automatických diaľkových, tablet bez navigácie, 5 verzií predkolízneho asistenta a asistentov jazdy, kožené AGR sedadlá bez elektrického nastavenia. Ako moje auto je ešte celkom fajn poskladané, ale niektoré Confortline verzie sú naozaj divné. Japonský systém, kedy mám 3 výbavy sa mi páči viac, chráni pred divnými kombináciami a človek skôr získa prehľad čo to auto má vo výbave, lebo keď pozeráte 15 Passatov, tak nakoniec netušíte, čo ktorý vo výbave má.
Asi Vám nebudem písať, že auto má 4 okná v elektrike, tak poviem len veci, ktoré ma oproti Corolle potešili/sklamali, alebo sú nejako zaujímavé.
Adaptívny tempomat - Kto by bol povedal, že posledný dobrý tempomat budem mať v p406? V Corolle nevedel udržať rýchlosť a v Passate je adaptívny. Nútene adaptívny. Ako to funguje? Perfektne na okreske, keď chcete niekoho nasledovať a hrozne na preplnenej diaľnici. Ako prvý skill sa človek naučí po naštartovaní prepnúť tempomat do režimu minimálneho odstupu (on sa pri vypnutí tempomatu/motora vždy vráti automaticky do stredu). Potom na diaľnici sa človek naučí preradzovať sa do ľavého pruhu nezmyselne skoro, aby tempomat nestihol začať brzdiť. Ďalej je nutné včas reagovať, ak niekto odbočuje v odbočovacom pruhu a centimeter auta mu ostal v pruhu priebežnom - to smrdí prudkým brzdením. Niekoho dobiehate a ten Vám uhýba do pravého pruhu? Smola tempomat zabrzdí počká, či už naozaj je v pravom pruhu a naozaj tam chce ostať a nakoniec začne ležérne zrýchľovať. Medzitým cítite ako si šoféri za vami trhajú vlasy. Idete vpravo po mestskej viacprúdovej komunikácii súbežnou jazdou? Haha, tak nie na tempomat. Každú chvíľu sa rozhodne brzdiť, lebo predsa nemôžete predbiehať zprava. Je to proste peklo. Prečo si nemôžem vybrať, či chcem hlúpy, alebo adaptívny tempomat?
LED svetlá + prisvecovanie do zákrut žiarovkami - Zo stretávačiek som sklamaný. Svietia horšie ako Corolla. Chýba mi aj automatické prepínanie, inak slušných diaľkových svetiel. Halogény musia byť neskutočná tragédia. Holt asi sa oplatilo priplatiť za top LED s matrix funkciou. Ako klinec do rakvičky sú chýbajúce ostrekovače svetiel.
FrontAsist - strašne uškriekaný. Corolla dávala menej falošných poplachov. Takisto zaradenie sa na diaľnici do malej medzery znamená pípanie a červená kontrolka na palubke. Prvý krát som sa seriózne naľakal.
Asistent únavy vodiča - keď šoférujete 4h vkuse začne to hlásiť že potrebujete pauzu - zbytočnosť.
Kontrola množstva vody v ostrekovačoch - šikovná vec, keby nebola blbo prevedená. Nemá to pamäť, teda ak ste na hranici detekcie rezervy, pípa to v každej zatáčke.
Autohold + elektronická parkovacia brzda - výborne nastavené, naozaj pomáha.
StartStop systém - výborný. Ak vám zdochne motor, okamžite ho naštartuje. Jedine má vždy po naštartovaní zapnutý blbý režim "detekcia vypaľovania DPF/ detekcia dostatočného nabitia batérie" :D. Naštastie režimy ide prepnúť tlačidlom. Ale vážne. Kto si toto môže nechávať zapnuté? Ešte u benzínu možno, ale u nafty to pri štarte a zhasnutí hnusne vibruje. Chcel som to teda používať, len pri dlhom stáni (oprava cesty, vlak a podobne...). Ale to nemá zmysel, lebo auto vydrží vypnuté tak minútu max dve, potom klesne kapacita batérie a auto sa naštartuje. Ale už mám grif a po naštartovaní okamžite vypínam.
Android Auto - super, škoda, že treba kábel, ktorý niekedy stratí konektivitu a mobil musí byť v lakťovej opierke. Inak Waze a GoogleMaps fungujú perfektne. Taksito musím pochváliť príjem rádia, výpadky nastávajú len minimálne - oveľa lepšie, ako Corolla.
Zastavenie pred prekážkou pri parkovaní - ako má to dve tváre. Na jednej strane to môže pomôcť, ak šofér z neznámych príčin ignoruje pípanie senzorov a obraz zo zadnej parkovacej kamery. Naozaj to pri parkovaní zabrzdí. Bohužial, ja mám skúsenosti z iného rožku. Parkuješ svižne ku kríku, tráve, konáru zo stromu? Tak to teda nie, auto ti pekne zaflekuje. Pravidelne sa mi to stáva pri supermarketoch, kde majú medzi parkovacími miestam nasadené kríky. Posádka a okoloidúci sa na Vás potom nechápavo dívajú, či ste len teraz opustili autoškolu.
Elektrické otváranie veka kufra - nechel som to, lebo som to považoval za zbytočnosť, ktorá sa môže pokaziť. Názor som zmenil, na každý deň je to fajn vec, problém je, keď sa človek balí na dovolenku a má úplne plný kufor, to je potom hra na zatváranie, škoda, že pri zatváraní sa nedá vybrať, či chce človek auto rovno zamknúť.
Keyless - super vec, už by som auto bez toho nechcel.
Automatické zapínanie stretávacích svetiel - fungujú lepšie ako v Corolle a spúšťajú sa aj za dažďa. Na druhej strane stretávačky nemajú kontrolku na budíkoch, takže sa aj tak pri zhoršenej viditeľnosti cez ďen musím pozerať pod volant na vypínač svetiel - to je dosť faul.
Zadná parkovacia kamera - mne sa zvyká ťažko oproti Toyote, lebo tu je to väčšie rybie oko a stále neviem dobre odhadnúť vzdialenosti, ale priateľka je nadšená z vodiacich čiar, ktoré sa točia spolu s volantom (asi by mali cca ukazovať, kde pôjdu zadné kolesá pri danom natočení volantu). Senzory majú pekné grafické znázornenie, ale pravý predný nejako hapruje a reaguje trochu oneskorene, oproti ostatným. Tak to skúsim spomenúť pri výmene oleja, uvidíme, čo povedia.
Ťažné zariadenie - škoda, že nemám sklopné ťažné zariadenie z výroby. VW montuje odnímateľné TZ Wesfalia, ktoré síce vôbec nevidno, ak nie je nasadené, ale osobne som mal radšej riešenie od výrobcu Galia, lebo manipulácia s ním bola ľahšia. Plusom je, že VW rozpozná pripojený vozík a vypne zadné senzory, čo Toyota nevedela.

Vnútro je slušné. Príjemné, mäkké plasty, dobre zlícované, proste sen každého obchytkávača. Nikde nič nevŕzga, neklepe. Mám klasické buíky, ktoré som chcel, lebo sa mi proste páčia viac ako digitálne. Odkladacie priestory sú polstrované. Príjemný kožený volant a slušná ergonómia stredového panelu a palubného tabletu. Čo sa týka ovládania na volante - to je horšie ako v Corolle. Každý recenzent nadával na páčku tempomatu pod volantom, ale ergonomicky je to lepšie. V Corolle som len pohol prstom a tempomat bol vypnutý/zapnutý upravený. Tu keď chcem vypnúť tempomat musím vykrúcať ruku, lebo je to jednoducho ďaleko. Takisto po pol roku stále niekedy zosilim rádio, keď chcem pridať tempomat a naopak. Proste na páčku si treba zvyknúť, ale potom je lepšia. Okrem toho priehradka na mobil je moc malá a mobil sa mi do nej nezmestí. Preto musí byť v lakťovej opierke (kábel), kde sa zmestí len tak tak. Ešte by som spomenul, že display v strede nevie zobraziť prehrávanú skladbu a teda sa človek musí pozerať na stredový tablet, čo odvádza pozornosť. Inak ergonómia bez výhrad.
Sedadlá sú (za mňa) fantastické, čo do nastavenia (dofukovacia a posuvná bedrová opierka, predĺžiteľný sedák, sklon sedáku, posúvanie opierky hlavy dozadu/dopredu), a pohodlnosti. Problém je ich manuálne nastavenie bez pamäti. To sa potom človek celkom namaká, kým si nájde znova svoju polohu (ale viem, nie je to chyba auta, ale nepriplatenej výbavy). Takisto asi nie sú úplne top pre nízke postavy. Priateľka sa sťažuje, že bočnice operadiel jej tlačia to ramien a musí sedieť zhrbená. Čo sa týka povrchu sedadiel - koža je koža, tu navyše niekde/všade nejaká pseudokoža... V AR156 tá koža vyzerá lepšie :).
A teraz prichádza argument v prospech SUV. Nastupovanie. Naozaj, Passat má celkom masívne prahy a sedadlá sú dosť hlboké. Oproti Corolle je nastupovanie citeľne horšie. Babky kvôli tomu vozím vzadu, lebo tam sa nastupuje o chlp lepšie.

Miesta je v kabíne všade kopu, keď si so svojími 189cm sadnem za seba, pred kolenami mám 10cm a nad hlavou 5cm - Superb sa hodí asi len do basketbalového klubu. Na druhej strane veľkosť kufra je pre mňa sklamanie. Pochybujem, že po roletku má viac ako Corolla. Problémom je riešenie dvojitej podlahy a plnohodnotná rezerva. Rezervu mám normálne R18 zliatinový disk, čo je fajn, na druhe strane sa kvôli nemu dvojitá podlaha nedá dať do spodnej polohy. Pritom v hornej polohe je ešte celkom veľa miesta medzi podlahou a rezervou, ktoré sa nedá moc využiť. Keď som pri batožinovom priestore, pochváliť musím samonavýjaciu roletku s medzipolohou. Otvoríte kufor, roletka sa sama navinie tak, že zastaví v strede. Ak ju chcete navinúť úplne, stačí sa dotknúť. Ak ju dávate naspäť, ide pekne v koľajničkách. Toyota, prečo toto nevieš? Takisto veľmi užitočné sú zadné sedadlá delené na tretinky.

Jazda
Tak ako zhrnúť jazdné vlastnosti? Sedí na to presne to, čo tu niekto písal k Passatu 1.5TSI. V meste to nie je nič moc, ale čím rýchlejšie človek ide, tým je auto viac fajn. Vidno, že je robené na dlhé trasy a hlavne diaľnice. Auto je teda aj vďaka zníženému podvozku a osemnástkam celkom tvrdé. V meste na dierach to cítiť. Hlavne po presadnutí z Corolly to bola celkom zmena. Tá veľké diery žehlila lepšie. Situácia sa zlepšila keď som zmenil run-flat pneumatiky za normálne a nahustil ich na 2,5 baru. Ale už som si zvykol. Na zimu mám kúpené balónové R16 na plechu, tak som zvedavý na zmenu komfortu a jazdných vlastností. Na diaľnici je to úplne iná pesnička. Vôbec nie je cítiť bočný vietor alebo predbiehanie kamiónu v 180-tke, čo bola na Corolle už adrenalínová záležitosť. Auto pekne sedí, a ide ako po koľajniciach. Takisto bicykle na guli prakticky na riadení nepoznať. Inak na okreskách v pohode - nie je to uzavretý okruh, kde by som mohol skúšať stratu adhézie pneumatík. Auto drží pekne, nenakláňa sa a na limite bude isto nedotáčavé, čo som ešte nevyskúšal, ale prečo by to malo byť inak? Mal som jednu krízovú situáciu keď predomňa spadol motorkách a vyhýbací manéver s plnými brzdami to zvládlo bez pripomienok.

Čo sa odhlučnenia týka, je to fajn. Všetci spolucestujúci pochvaľujú aké je auto tiché. Od podvozka bez pripomienok. Od motora - no je to nafta. Po presadnutí z Corolly som tam to klepanie dosť počul, dokonca aj pri dialničnom tempe (to ma trochu sklamalo). Teraz som si už zvykol. Pochvalu si však zaslúži potlačenie dunenia, aj keď sa človek rozhodne to vytrápiť a riadiť sa radcom radenia, pošle to na 1100 otáčok a pridá, dunenie nepočuť - za to palec hore. Takisto vytočenie motora ku 4000ot je kultivované a žiadny rámus sa nekoná. Areodinamický hluk je tiež fajn. Do 120 je úplne ticho. Od 130 počuť mierny šum od zrkadiel. A od 190-200 km/h sa šum pocitovo dosť zvýši. Takže inak povedané, či ide človek 130 alebo 170 zvukovo pocitovo je to dosť jedno, a bez pohľadu na tachometer to nerozlíšim.

Inak trocha som sa bál svetlej výšky R-kového podvozka. Ale je to v pohode. Dokonca som spodok zatiaľ nikde nechytil. Ani pri celkom krkolomnom výjazde na chatu, kde som pár krát trafil Corollu, dokonca ani keď priateľka poblúdila v Alpách a šla štrkovou cestou na nejakú lúku a po ceste prešla malý brod cez rieku.

Na VW fóre som sa dočítal o mizernej trakcii FWD B8-ičiek na snehu. To som bol prekvapený, lebo keď to má ťažký naftový motor vpredu, očakával by som dobrú trakciu. To sa mi aj potvrdzuje (zatiaľ len na mokrej tráve), kde držím krok s jemným HSD Aurisom a tam, kde sa Octavia 1,4TSI už mala problém pohnúť som sa ja suverénne rozbehol.

Čo sa týka problémov, žiadne s podvozkom sa zatiaľ neobjavili, okrem občas vŕzgajúcich silentblokov (asi zpredu). Skúsim to spomenúť na preventívnej prehliadke, dúfam, že to vyriešia.

Prevodovka
Prevodovka je teda 6 stupňový manuál. Nie je tam moc čo vytknúť. Odstupňované je výborne. Krátka jednotka, trojka na 35-55, štvorka pobere 55, päťka od 80 a šestka od 100. Pri 130km/h to točí nejakých 2200ot, pri 160km/h 2600ot. Sprevodovanie teda veľmi dobré, na každý rýchlostný limit je vhodný stupeň a šestka je dosť dlhá. Samozrejme netreba počúvať radcu radenia, ktorý tam chce dať v 70km/h šestku a trápiť motor v 1100ot. Prevodovka má rozumne dlhé dráhy a je presná. Jediný problém je, že 1-tka tam občas nezapadne a pri rozbehu vyskočí. Takisto za studena tam dvojka sem tam nejde úplne ako po masle. Spomeniem ešte perfektnú spojku. To auto proste nekape a ani negumuje pri rozbehu. Dávkovanie plynu a záber spojky sú vyriešené fakt blbuvzdorne a akždý, kto to šoféroval to chválil.
Isto si mnoho z Vás povie, že do nafty a navyše v takejto triede patrí automat. Chápem. U mňa za návrat k manuálu hovorilo následovné - asi posledná možnosť kúpiť si manuál do daily car, ak chce človek silnejší motor (od 2018 sa manuál k 140kw TDI už neponúkal). Už som spomínal hlúpeho radcu radenia? Tak DSG sa ním naozaj riadi a motor pernamentne podtáča :). A naoniec pri manuálnej prevodovke mám potenciál ušetriť na servise nejakú tú korunu.

Tak ako som spomínal vybral som 2.0TDI so 140kw pri 3500ot a 400Nm pri 1750-3000ot. Je to taký výkonový stred pre Passat a navyše najvýkonnejší motor, ktorý sa dal kúpiť s manuálom. 1.6TDI a 92kw 1.4TSI považujem za nedostatočné. Ako som spomínal 2.0TSI, či už vo verzii 162kw alebo 206kw je drahé. 140kw verzia sa od 110kw TDI nelíši len iným software, ale aj väčším turbom. Podľa mnohých názorov je 110kw verzia lepšia, lebo sa vďaka menšiemu turbu rýchlejšie zbiera z nízkych otáčok a menej papá. Porovnať to bohužiaľ neviem, lebo v 110kw verzii som šiel len ako spolujazdec. Každopádne s motorom som spokojný. Samozrejme človek musí počítať s tým, že je to turbodiesel - teda hrubý chod a úzke spektrum využiteľných otáčok. Na diaľničnú jazdu je ale perfektný. Nad 100km/h zaradím 6-tku, mám tam 400Nm a nemusím nič riešiť. Auto pekne zrýchľuje aj v ČR nelegálnych rýchlostiach. Dynamika je pre mňa bez výhrad. Čo dieselu až tak nejde je rozbeh v meste. Na semaforoch bývam pomalší ako na Corolle. Tak ako som chválil blbuvzdorné rozbiehanie, tak rýchle rozbiehanie už blbuvzdorné nie je. Tam sa už prejaví turbodiera a 400Nm a je ťažké trafiť, kedy sa auto rozbieha rýchlo a kedy zbytočne hrabe na 1-tke a 2-ke kolesami aj na suchom asfalte. Už som sa to trochu naučil, ale využívam len minimálne a svižne pridávam až od trojky, kedy auto na suchu nehrabe ani pri požiadavke na vyšší výkon. Predbiehanie na okreskách je absolútna pohoda, treba podradiť tak aby mal motor 2500ot a potom krásne ťahá do 4500ot, proste aj keď je max výkon udávaný pri 3500ot, motor po ich prekročení nezdochne. Väčšinou už ani plný výkon nepoužívam, lebo to je zbytočné, maximálne tak do kopca.

Čo sa týka spoľahlivosti, vlastne všetky motory a prevodovky sú celkom v pohode. Inak povedané, nie sú bez chyby, ale ani nemaju nejaké notorické problémy (možno okrem suchých DSG pre 1.6TDI a 1.4/5TSI). Z kraja produkcie mali 2.0TDI problémy s chladením, ale to by už snáď na mojom kuse malo byť vyriešené. DPF je spoľahlivé a pri rozumnom využívaní auta by sa malo dožívať okolo 300 000km. Do EGR sa vracia vzuch až spoza DPF, takže sa nezanáša ako kedysi. Za mňa len, že motor po 107 000km ide úplne v pohode. Za celý čas nemal poruchu, ani na ňom nebolo nič menené. Najbližšie budem meniť vodnú pumpu a rozvody, kde je interval 210 000km/5 rokov. Bál som sa spotreby oleja (niekedy si tieto TDI-čka vedia zobrať a človek to nemá ako pri kúpe skontrolovať), ale našťastie po 21 000km je hladina oleja niekde okolo tretiny stupnice, čo považujem za veľmi rozumnú spotrebu oleja. AddBlue tiež nerobí problémy. Tam som dolieval raz a 10l AddBlue vystači na približne 11-12000km pri mojej jazde. Auto od dojazdu myslím 3000km hlási pri každom štarte, že bude treba doliať AddBlue a koľko litrov.

Spotreba
No a toto je vec, ktorá ma prekvapila. Čakal som 6 - 6.5l, ako som mal na Peugeote 406 s 2.0 HDI. Predsa len všade čítam, že spotreba naftových motorov šla hore, lebo výkon, lebo emisné systémy, lebo väščie a ťažšie autá. No a po 20 000km zaznamenávania na SpritMonitor som na 5.58l/100km. S minimom 4.9l na nádrž a maximom 6.03l na nádrž. Podľa PP mám spotrebu od kúpy 5,5l, takže je celkom presný. Keďže nádrž má 66 litrov spotreba je proste vždy mix diaľnic, mesta a okresiek. 4,9l bolo, keď som mal menej diaľnic a dal som si záväzok jednu nádrž vyjazdiť predpisovo. To som tankoval až po 1264km - pekný dojazd. Nádrž 6.0l som sa zas viac ponáhľal po diaľniciach. Uvidíme, ako to bude v zime. Možno čosi skompenzujú R16 kola. Takže za mňa paráda, ak ide človek predpisovo po okreskách a obciach, dá sa dostať pod 4,5 litra. Prekvapivo to spotrebou na okreskách (a samozrejme na diaľnici) skoro stíha Aurisu HSD. Inak tankujem na značkových ČS normálnu naftu, iba raz za čas tam nalejem prémiovu (s Corollou som jazdil sem-tam aj na noname benzinky). Ak to číta Ozzman tak pozdravujem a pri tejto položke som asi rád, že som nekúpil Mondeo :D.

Koniec a dilema
Na koniec, kúpil by som znova, čo by som zmenil na špecifikácií? Isto. S autom som celkovo spokojný, očakávania plní. Ak by som vyberal znova zameral by som sa na auto s ideálne elektrickými sedadlami a top LED svetlami, aj keď neviem či by som bol úspešný - pri jazdenke je to proste ťažko, človek si detaily nevyberie. Ak by som chcel BiTdi výbava by bola lepšia. Nakoniec časovo som kúpil dobre. Ceny odvtedy rástli a ponuka klesala. Tak trochu ma trápi, čo si kúpim nabudúce. Predsa očakávam, že prevádzkovať 10 ročný diesel s 300 000km nie je moc výhodné ako ekonomicky, tak na nervy. Doteraz som sa vždy tešil na nové generácie modelov, teraz sa človek každej novej generácie/faceliftu áut skôr bojí. Napríklad p508 prišiel o naftový motor, Passat po facelifte dostal zhoršenu ergonómiu ovládania klimatizácie a prišiel o BiTDI. O novom Golfe škoda hovoriť. Veľkosti nádrží sa zmenšujú, pribúdajú nezmyselné kolečká deaktivácie otravných asistentov v tablete po každom štarte. Elektro zatiaľ pre moje potreby ani trochu nestačí, aj keby nebolo také drahé. Ďalší výber bude asi ťažší...

Výkon vs spotreba
Diaľničná jazda
V R-Line pakete pekné auto
Priestor v interiéri
Kvalitný interiér
Výber pri kúpe jazdenky s naftovým motorom
Cena jazdenky ak je človek ochotný zobrať typickú fleetovu konfiguráciu

Svetlá
Nútený adaptívny tempomat
Neexistuje papierová servisná knižka
Veľkosť kufra s plnohodnotnou rezervou (vzhľadom k veľkosti auta)
Diesel má prejav dieselu
Niekedy nekonzistentná výbava pri jazdenke

Prvú servisnú prehliadku + STK som absolvoval u Auto Opat na Legerovej, lebo v Nupakoch nemali voľno. Celkom fajn, ochotný servisnú technik, všetko vysvetlil, na čom sme sa dohodli, to platilo. Menili sa olej, brzdová kvapalina, predné brzdy komplet. Cena bola pálka, ale to som nejako čakal. Sklamalo, že nechceli riešiť vadný senzor na záruku zakúpenú v ich pobočke v Nupakoch.

Popísané v texte recenzie.

21.6.2023 14:37

Rozlúčka

Tak včera som Passat predal naspäť do AutoOpat. Mal najazdených približne 152 000km, teda sme spolu urobili okolo 65 000km. Za 2 roky a 3 mesiace. Finančne to bolo menej stratové ako vlastníctvo predošlej Corolly takže za mňa spokojnosť až na poruchu vodnej pumpy. Špeciálne pre Mikeusa zdôrazňujem, že za 150 000km sa menil jeden parkovací senzor a spomínaná vodná pumpa. Autu inak nič nebolo, len si na 20 000km zobralo vždy necelý liter oleja, čo mi príde v norme. Teda auto vôbec nestálo v servise a mohlo tak veselo otravovať ovzdušie :).

Už jazdím na nástupcovi, tak keď opadne moje prvotné nadšenie a získam viac skúseností, spíšem recenziu.

22.8.2022 10:24

Prvá vážna závada 130 000 km a auto nepojazdné

Tak konečne sa dostalo na Mikeusove slová o tom, že koncern stojí viac v servise ako jazdí.
V skutočnosti to také hrozné nie je, odišla vodná pumpa. Takže po nájazde na diaľnicu v Průhoniciach som sa rozbehol na 140km/h a auto začalo kričať, že sa prehrialo, tak som na neutráli došiel na zjazd v Čestliciach. Tam počkal kým sa vychladí a potom to rovno zaviezol 2km do AutoOpat. Na lepšom mieste sa to pokaziť nemohlo :).

Vodná pumpa je celkom chronická závada u 2.0TDI a to som rozmýšľal, či ju mám preventívne vymeniť aj s rozvodmi pri najbližšej prehliadke - auto rozhodlo za mňa. Dôležité je hlavne okamžite zastaviť a neupiecť motor.

21.4.2022 07:02

Prezuté + prírastok v garáži

Tak konečne som prezul na letné. Okrem toho som usúdil, že sa moc veľa cukám po meste a rozhodol sa zaobstarať si niečo, čo by to cukanie po meste zvládalo lepšie ako Passat aj s nejakou tou zábavou za volantom ale hlavne nič drahé. Po čase snáď pridám recenziu.

21.1.2022 10:42

Prvá závada + riešenie cez ŠkodaPlus

Včera mi vymenili vadný parkovací senzor. Pozoroval som to už od leta, že jeden senzor žije vlastným životom, ale nechcelo sa mi s tým nič robiť.

Spomenul som to v jeseni na prehliadke v Auto Opat na Legerovej, tam potvrdili, že senzor treba vymeniť, ale neurobili to, lebo som to chcel riešiť na dokúpenú "záruku" a poslali ma do Nupakov, kde som auto kupoval, že to mám riešiť tam (pritom rovnaká firma). Tak som sa po novom roku objednal do Nupakov. Tam mi technik vysvetlil, že to nie je záruka, ale poistenie a mal by som to riešiť cez oddelenie ojetých vozov, kde som poistenie kúpil :). Potom ale dodal, že som to nemal odkiaľ vedieť, a že to vyrieši on v rámci prozákaznickeho prístupu a že bude inštruovať kolegov na Legerovej, aby to nabudúce riešili a nepreháňali ma. Po pár dňoch došlo zamietavé stanovisko od poskytovateľa záruky bez vysvetlenia. Tak som im zavolal a žiadal vysvetlenie. Na druhý deň sa mi ozval technik zo škodaPlus, že sa ospravedlňuje, že sa stala chyba a že to preplatia.
Včera som tam auto zaviezol, senzor bol za 2 hodiny vymenený a ešte mi aj umyli auto. Takže so servisom aj prístupom celkovo spokojnosť. A po malom popostrčení, dokonca aj "záruka"/poistka fungovala.

19.11.2021 15:32

Prezuté na zimu

Tak minulý víkend som prezul na zimné pneumatiky na plechových r16 diskoch. Čakal som zvýšenie komfortu, ale žiadne sa nedostavilo. Asi preto, že letné už mali len 2.2baru a zimné som dal na predpísaných 2.7baru. Zlepšila sa ale asi mierne spotreba, vďaka užším a nahustenym pneu.

Inak autorizovaný servis mi tak kvalitne dotiahol skrutky pri poslednej návšteve, že som nedokázal uvoľniť bezpečnostnú skrutku na jednom kolese a musel som ísť do pneuservisu, kde sa stým 15 minút trápili na striedačku kľúč s metrovou pákou, potom rázovou uťahovačku prekladané ranami kladivom. Nakoniec sa podarilo za cenu deštrukcie korunky bezpečnostnej sady skrutiek. Nechcem si predstaviť dostať na to koleso defekt...

Další vozy Volkswagen Passat

Zatiaľ jeden zlý senzor.

Kombi

Pre 4 pasažierov super.

Na diaľnici výborné.

Na začiatku mi to prišlo tvrdé, ale už som si zvykol.

Nízka spotreba, drahý servis v Prahe, ale dalo by sa ušetriť, len som lenivý.

Normálne ceny v kontexte miesta - senzor s lakovaním 4000kč. Predné brzdy komplet 9 000kč. Autorizák, Praha.

Výkon fajn, len ten naftový charakter...

Príjemné prekvapenie.

Diesel, ale neduní,

Výborné sedenie, aspoň pre moju postavu. Zamrzí koža.

brzdia

Tá medzipodlaha nič moc.