Bawo (muž ) Poslat zprávu

BMW řada 5

BMW řada 5, foto 1 BMW řada 5, foto 2 BMW řada 5, foto 3 BMW řada 5, foto 4 BMW řada 5, foto 5 BMW řada 5, foto 6 BMW řada 5, foto 7 BMW řada 5, foto 8
BMW řada 5, foto 9 BMW řada 5, foto 10 BMW řada 5, foto 11 BMW řada 5, foto 12 BMW řada 5, foto 13 BMW řada 5, foto 14 BMW řada 5, foto 15 BMW řada 5, foto 16 BMW řada 5, foto 17 BMW řada 5, foto 18

Přezdívka auta nema Rok výroby 2001 Koupeno ojeté najeto [km]:245000 tuning/stylingoznačené * palivo: nafta počet válců: 6 počet ventilů na válec: 24 objem [cm3]: 2993 výkon [kW]: 142 / 170 * kroutící moment [Nm]: 410 / 500 * zrychlení 0-100 km/h [s]: 7.9 / 7.2 * maximální rychlost [km/h]: 250 / 250 * počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 16 / 17 * zavazadlový prostor [l]: 460 pohon kol: zadní spotřeba [l/100km]: 8 / 8 *

BMW 530d E39....
V podstate stará šunka, vylietaná s približne 400 000km stočenými na 123 000km.... to je také slovenské...
Vlastnia ju chudáci, alebo mladí fetoši čo nemajú na nové BMW a potrebujú skrátka za každú cenu zväčšiť pipíka a budiť dojem.... samozrejme za predpokladu, že to zrovna nie je pokazené a nemajú na opravu keďže si kúpili prémiovku na úver a založili svoju babku do záložne.
A nedaj Bože ešte s ním machrovať na semafóroch na šprintoch a pretekať sa s novými modernými Fábiami alebo Octáviami 1.9 TDi. No to už je fakt ubohost velebnosti...
A najlepšie je závistlivý sused, ktorý má pred domom zánovnú Fabku 1.2 TSi čo kúpil novú za 11 000 Eur k tomu sada koberčekov a rádio. Potom ho preveziete na starej šunke a povie vám, že vy sa máte voziť sa v BMW lebo on má len Fabku za 11 000 Eur a vy BMW za 5 000 Eur...
To je tiež také slovenské... možno aj československé :)
No a teraz vážne.
Nemienim tu rozpisovať výbavu asi len toľko, že to ma malý M packet takže multifunkčný volant,
radička M a to je asi všetko z nejakých paketov z továrne.
Samozrejme xenony, vzduchové vankúše na zadnej náprave, cd menič, full elektrika, digiklíma, palubný PC a športový podvozok. Tu sa zastavím trochu lebo evidentne je neporiadok u mnohých
dodávateľov náhradných dielov. Je to podvozok z výroby označený ako S 227A, čo znamená nie M Packet, ale zníženie oproti sériovke o 3cm.
Zistil som to, keď som chcel po kúpe vymeniť predné tlmiče. O tom neskôr.

No a teraz bližšie k starej šunke...

BMW 530d e39 Touring r.v. 2001, motor 3.0 R6, teda radový 6 valec, výkon 193 koní.
O tomto Baworovi sa hovorí, že je to posledné poctivé BMW zo starej školy a údajne najlepšia 5ka čo bola vyrobená. Svedčí o tom aj to, že mnoho z nich má dnes natočených cez 500 000km a idú akoby sa nič nedialo. Samozrejme za predpokladu že to dotyčný aj trochu servisuje.
K tomuto autu som sa dostal dosť náhodou, keďže som rozmýšľal čo s mojím sedanom, ktorý má poctivých slovenských 291 000km, ale blbo sa tam pchá kočík a skriňa z Ikei...
Taktiež bolo treba niečo zainvestovať a vyriešiť zjavné mechanické závady, ktorých len zistenie by ma stálo cca 300 Eur, teda pol motora von, zistiť či je v prdeli spojka, zotrvačník a podobne.
Tak som si povedal skuknem Bawo... no a našiel som toto, ktoré bolo zrovna blízko destinácie kde som sa chystal s rodinou na víkend. No a nakoniec som s nim siel domov.

No a teraz ako sa to celé tvári a jazdí.
V prvom rade, keď v ňom idete, môžete rovno zabudnúť na to, že jazdíte v 13 ročnej haraburde.
To auto bez mihnutia oka deklasuje drvivú väčšina vozového parku. Nejde len o rýchlosť a šprinty,
ale aj nadhľad a samozrejmosť ako to auto len tak mimochodom nekompromisne a bez náznaku zaváhania funguje. Všetko je akési príliš mimochodom kvalitné a netvári sa to, že by to extra malo
podliehať opotrebeniu.
Nebavme sa o veciach ako tlmiče, brzdy a podobne. To je bežný spotrebný tovar, ale tu je všetko funkčné až na jedinú vec. Automatický detekovač smradu ktorý má uzavrieť okruh aby vám do auta nešiel smrad z iného auta.
No to ma fakt netrápi.
Auto je veľmi tiché samo o sebe. Minimálny presun hluku zvonku, utlmené a poriadne odhlučnené.
Motor keď sa poriadne prehreje, tak pokiaľ ho len šteklíte pri bežných presunoch a pridávaniach, ani neviete že to je nafta. Jedine pod záťažou v podobe plynu na podlahe začne do kabíny prenikať nasraný zvuk, ktorý však moc diesel nepripomína. Okrem toho už cítite ako vás zadný náhon nekompromisne tlačí s veľkým elánom dopredu. Stupeň č.4 je úžasý. Zbiera sa nazvime to slušne už odspodu cca 1500 ot/min. Potom začne o sebe dávať vedieť turbo, aby ste vedeli že nie len samotný objem tu pre vás zabezpečuje čulé zbieranie sa vpred. To potom okolo 1900 ot/min. začne vyrovnávať chrbticu v spolupráci s cca 410Nmetrami aby ešte pri cca 2600 ot/min. sa k tomu pridalo
193 silných koní.
Výsledkom toho je, že auto tlačí ako sprosté až do 4500ot/min. keď príde obmedzovač.
A sranda je, že toto zvládne aj piaty kvalt od 50km/h do cca 230km/h ak nie viac.
Najväčsia sranda je asi na druhom kvalte, keď nezainteresovaným zrazu ide hlava odtrhnúť opierku.
Naozaj to auto ma veľa síl aj v pokročilom veku.
Jazdné vlastnosti môžem zhodnotiť asi tak, že oproti mojej Mazde 6 nevidím veľký rozdiel.
Toto je ako veľká pochvala pre BMW nie Mazdu.
BMW sa spája s radosťou z jazdy, a každý ho berie ako športové.
No berme to asi takto že tam kde som s Mazdou 6 rezal zákrutu ako so žiletkou, ide BMW rovnako rýchlo ale je cítiť že síce má ambície a udrží sa, ale tiež mi to príde že joooj chalan som Bawo, dám to, šak ok, ale zas ma netráp až toľko.
Pritom Mazda si hovorí že to je všetko? Šak daj ešte zvádnem, jeeej aha ďašia zákruta jupíííí.
Mazda 6 bola špička v zákrutách, ale samozrejme ľahšia !!! Ale Bramborák sa drží statočne. Určite by svoje spravili aj 18 palcove disky a podvozok M, ale myslim ze 16ky so športovym znizenym podvozkom stacia, kedze nase cesty su ako tankodrom.
Pamätám si kamošovu Audi A6 2.5 tdi ako zúfalo sa snažila neísť rypákom von zo zákruty, bolo to fakt
zúfalé keď to porovnám s BMW.
Ano BMW 530d kombi je relatívne veľké a ťažké auto a nie je to žiadne športové náradie ale drží sa statočne a pokojne zahanbí čokoľvek na ceste.
Nech sa nikto na mňa nehnevá, ale keď to zrovnám s napríklad s Octáviou ročník 2010, tak mi to príde ako minimálne sranda.
Nič proti Octávke!!! Pozor nie som pako!! Octávia je dobré auto, ale len dovtedy kým neosedláte takúto Päťku v dobrom technickom stave.
Známy si kúpil Octáviu ten istý ročník čo ja Báwo, má najazdených asi o 10 000km viac, dal za to o tisíc eur viac, a keď som mu dal Bramboru do rúk bol zľahka povedané sklamaný.
Je mi jasné, že neporovnávame rovnakú triedu!!! Nie som idiot. Ale bavíme sa o starých šunkách, kde dokonca Octávka je drahšia než BMW. Ale samozrejme každý chce Octávku 1.9 TDi, alebo Passat.
Kľudne by som si Octávku kúpil, ale pred tým, než som toto osedlal. Teraz by ma do nej nedostali ani za polovičnú cenu oproti BMW, nieto ešte za drahšie :D Príde mi to ako fatal error.
Skrátka to auto je kvalitne postavené a ešte v dobách kedy sa fakt robili byteľné autá.
Za tie roky je tam total minimum hrzde, len oderky. Podvozok v super stave, čo mi potvrdil aj mechanik, ktorý mi riešil závadu unikajúcej nafty. Už som si myslel že prvá veľká závada, ale bola to iba povolená nejaká volovina na vstreku. Dotiahol a je po probléme.
Čo sa menilo a chystá:
Menené
Predné tlmiče – suma s výmenou cca 150 Eur – trochu zmätku lebo nik poriadne nevedel či je to M podvozok alebo niečo iné. Nakoniec som kúpil športové tlmiče a musím ešte vymeniť pružiny, pretože auto je vyššie než séria, takže sme cez notebook museli dvihnúť riť a dorovnať ho.
Keď kúpim športové pružiny, spustím ho zas na továrenskú výšku podľa špecifikácie.
Palivový filter – cca 20 Eur
Vzduchový filter – cca 18 Eur
Urobená geometria – 14 Eur
Nejaké prkotiny do interiéru – nové kožené manžety cca 27 Eur, radička 50 Eur, karbón fólia 16 Eur keďže tam bolo to ohýzdne akožedrevo.
Samé prkotiný za pár eur.

Treba vymeniť
Motorový olej
Olej v prevodovke
Olej v diferáku
Odhadujem sumu na 120 Eur

Závady:
Zatiaľ fakt nič vážne, akurát mechy vzadu robia problém že občas v zime svieti kontrolka niva a občas
ráno zvykne dofukovať asi tak 5 sekúnd kompresor.
Údajne v zime v systéme zamŕza zostatková voda čo spôsobuje haluze.
Ale keď sa auto zohreje zmizne to a už sa to neobjaví.
Občas po naštartovaní zvykne mierne chvieť na voľnobehu autom.
Zrejme vadný vstrekovač čo je problém commonrailov.
Ale skôr to bude „kvalita“ a staranie sa o naše čerpačky. Nový vstrek stojí 250 Eur cca...
Takže suma slušná ale poviem to tak, aj keby som vymenil všetky za nové, dostanem sa
približne na cenu za akú by sa to auto dalo predať do týždňa.
Ale vstrek sa dá zrepasovať alebo kúpiť použitý za cca stoffku.
Týmto článkom chcem povedať, že momentálne ma auto vôbec nezruinovalo ako si každý myslí že sa človek na BMW nedoplatí. V skutočnosti kolegovi menili komplet spojku na X5 v original servise a stálo to 400 Eur takže to fakt nie je taká tregédia. Bol to manuál samozrejme.
Kopec dielov je v podobných cenách ako na čokoľvek iné vrátane Mazdy alebo Škody.
Týmto som chcel poukázať na to, že aj stará šunka BMW, ktorá bola normálne servisovaná dokáže s prehľadom pokoriť skutočne asi väčšinu moderných áut čo sa týka kvality a samotnej jazdy.
Samozrejme sa nebavme o hovadinách, ktoré nesúvisia s kvalitou auta a jazdou ako cúvacia kamera, radary, start-stop a podobné kraviny. Bavíme sa o AUTE.
Určite ma čakajú nejaké servisy, ale zatiaľ naozaj nič nenasvedčuje tomu, že by malo dôjsť k fatálnej závade. Očakávam ramená, stabilizátory, možno turbo, ale aj to považujem za spotrebnú vec v dnešnej dobe.
Celým týmto hodnotením som chcel poukázať na to, že ak človek má napríklad vysnívané takéto auto a v žiadnom prípade si ho nemôže dovoliť nové napríklad za 50 000 Eur, tak ho dokáže kúpiť za 10% z ceny nového a zrovna v prípade BMW, hoci je staré, nie je tam veľký rozdiel v motoroch a celkovom rukopise auta takže aj takto staré BMW sa príliž nelíši od nového atmosférou a jazdou. Viem o čom hovorím, nechápte ma zle. A taktiež opravy nie sú až tak šialene drahé ako sa každý bojí. Samorejme treba natrafiť na normálny kus, čo je vážny problém.
Inak smelo odporúčam. Auto je úplne suverénne aj na svoj vek a bez hanby sa môžete presúvať krížom krážom aj s takouto starou šotolinou :)

Robustnosť
Suverén na ceste aj po rokoch
Kvalita a trvanlivosť
Pocit kvality z auta pri akejkoľvek jazde
Dobrý pocit z riadenia auta, je to BMW zial je to tak... ma to nieco do seba!
Enormná sila motora / viem nie je to 550dM, ale žerie väčšinu autíčok na ceste
Spotreba – cca od 6 do 8,2 l podľa doterajších skúseností
Aura značky – možno pre niekoho, ani nie tak pre mňa, ale všimol som si že budí rešpekt, stačia „oči“ v spätnom zrkadle a vypratávajú ľavý pruh hoci to nie je potrebné.
Nadhľad nad „modernými“ vozítkami typu Rapid a podobne.
Priestor
Zadný pohon a radosť vrtieť riťou kedy chcem a viem že to je safe
Umyte vyzera ovela drahsie nez je :)

Diesel
Dlhé dráhy riadiacej páky jak na Karose :/ - s Mazdou som radil zápästím, BMW prúser jak mraky..
Trochu povrzavvanie tesneni okolo okien, ale to nie je nic vazne len sa k tomu dostat a premastit to. Po rokoch iste interier ziskal vole takze obcas sa ozve nieco spod palubky ale aj to len kvoli tomu lebo som chcel mat tachokruzky okolo budikov a odkedy som to rozobral tak obcas povrzne..
Fakt ma nič iné nenapadá a to podotýkam, že nie som vôbec typ že BMW a idem sa pototo...
Este mozno aj to ze napriek tomu ze ide uz o relativne stary model stale budi dost pozornosti samozrejme u mladych ale aj starsich ludi. Je to trochu aj ceskoslovenska deformacia ze ja mam nova fabku a sused stare BMW... ale zavidiet musim lebo je to BMW....Fakt je zaujimave ako ste stale s tymto autom v kurze...

Rozhodol som sa prerobit tuto cast co sa tyka poruch alebo oprav.....urobim taky zoznam vyslovene poruch

Jedina porucha ktora mi odstavila auto ze nestartlo boli uhliky a chytena kotva startera. Cena komplet demontaz oprava montaz 110 Eur.....

Dalsie poruchy ktore nesposobili nepojazdnost ale len komplikacie

Prasknuty zadny vankus / mam vzduch vzduchove perovanie vzadu / ... novy ( pouzity) vzduchovy mech 55 Eur, montaz 40 Eur.... to je vsetko k zavadam... dokopy teda 210 Eur.......

Chalan bol úplne ústretový, povedal nech sa preveziem, jeho brat je automechanik, robil roky v Bawe a on mu to servisuje. Ok, hovorím si máme tu ďalšie plus. Jazdím ďalej auto ani nemukne, žiadne praskanie, pukanie, klepanie, hluk, natriasanie.... nič...
Hovorím si je to diesel tak počkám, nech sa prehreje aspoň trochu, predsa je to stará šunka s niekoľkostotisíc km stočená, tak ju nechám sa zobudiť. Potom som pri cca 70km/h dal za tri, podlaha a auto začalo ísť jak urvané, tlačilo jak lokomotíva a zrazu 150km/h na tachu, tak rýchlo
na brzdy. Hovorím si že toto je celé až moc dobré na to čo je to za starú haraburdu.
Tak som s chalanom ešte podebatil, povedal mi všetko čo menil, dokonca také veci čo niektorí ani nevedia že sú v aute. Potom som si ho preveril, zhoda náhod že ho poznali traja nezávislí ľudia a potvrdili že je fakt seriózny a dá sa mu veriť. Tak som sa na to vyspal. Vyzerá to síce ako životná investícia ale nebolo to o tom. Bolo to o dileme či investovať cca 1000 eur do opravy súčasného auta, kde treba riešiť zásadne vady, alebo kúpiť druhé kde budem riešiť možno tlmič, kotúč a podobné spotrebáky. Tak som sa na to vyspal, previezol sa znova ešte dlhšie a nebolo o čom.
Dohodli sme sa na fakt dobrej cene a šiel som domov na Brambore.

24.5.2016 14:04

BMW z poctivej skoly predane

Tak asi pred vyse polrokom som sa rozlucil s BMW z poctivej starej skoly a nahradil ho novsi model e61 touring, teda auto bez duse so sprenevernym dizajnom. Je to tak??? Pokusim sa to v dalsej recenzii popisat a pomenovat. Stare 530d jazdi bez poruchy dalej so stastnym novym majitelom

2.4.2015 16:28

unik oleja

takze sme zistili ze unik oleja nie je ziadna tragedia takze 30d nesklamal....
Ide iba o tesnenie dole na odmerke s ryskou a na jej spodku uz to tesnenie dosluhuje a tecie to odtial.... tazke bude treba vypustit olej vycistit to a pretesnit. Takze ziadna velka zavada... len flaky na zemi :)

25.3.2015 16:24

Zahada

Takze dnes rano som nasiel ciernu skvrnu pod autom velkosti asi 15x10 cm... v stredu ide auto na komplet vymenu prednej napravy, kupoval som ramena Loemforder takze pekne krasne top kvalitu a zaroven mi pozru vo co gou... som zvedavy...

18.3.2015 10:49

Disky M

Pridal som foto diskov, ako sa hovori...kolesa robia auto...

13.3.2015 08:37

Nove kolesa M

Pridavam postreh z noveho obutia... samozrejme som neodolal a postavil auto na original Mkove 17 palcove disky... a ako vsetci vieme kolecka robia auto.... je to pravda... vyzera ovela lepsie...foto dopnim...

predok 235/45/17, zadok 255/40/17....

resume:

- spotreba sla hore asi o 0,5l
- na nasich vyjazdenych cestach a kolajach mi to ide vyrvat volant z ruky a auto sa "hadze" do pola :)
- zadna naprava so vzduchovymi vankusmi tvrda ako prkno... jednoznacne silentbloky uz su za zenitom... doposial pruzili pneumatiky 255/55/16... zadne laufy 255/45/17 uz nemaju velmi cim pruzit takze sa chystam na vymenu silentov.... zlate 16tky a sladka nevedomost :D

23.2.2015 08:33

Trochu investovania :)

Takze po istom case sem doplnam servisne naklady. Teraz toho bolo trochu viac naraz.

Podotykam ze je to vec pohladu, stale som s autom velmi spokojny aj po "poruchah"

Vymenene:

spojkova sada + zotrvacnik - auto malo pri chipe 240 000km takze spojka uz bola dochodkyna, bol som upozorneny ze po chipe to bude prve co odide, pocital som s tym.
Nepocital som aj so zotrvacnikom, ale mal som stastie a dostal bezchybny z ineho auta za tretinu ceny. Vsetko slape ako ma. Cena 480Eur aj so zotrvacnikom.
Vzduchovy vankus - po tom, co som rano zobral auto zo servisu s novou spojkou a zotrvakom mi poobede sfucal mech... skoro ma vystrelo :)
Jednoznacne dovod je unava materialu po tych rokoch... objednal som novy pre kratkost casu, original z bmw cena 204Eur. Cinske nahrady 180 Eur :D, tak som siel rovno do BMW a na druhy den mech dorazil.

Vstrekovac - odporucal sa dalsi vstrekovac, pred tym som pisal ze som jeden menil, bolo mi povedane ze este jeden je na vymenu ale bude stacit niekedy na jar... nedozil sa chudacik :) Vseobecne vstreky su problem na vsetkych CR dieseloch zjavne "kvalitou" nafty.....Nik neviem co za fajnotku tam tankoval predosly majitel....Ja davam vzdy aditiva takze by to uz malo byt ok.
Objednal som novy vstrekovac, cena 245 Eur, rozdiel bol obrovsky po vymene, neporovnatelne zivsie auto, hladsi chod. Dokazem si predstavit ze by som nespoznal vlastne auto keby som vymenil tych 5 dalsich. Mozno sa nastvem v lete a spravim to.

Capy riadenia + stabilizatory - 105Eur, slovenske tankodromy...

Je treba povedat ze ani jedna vec co som rozpisal nesposobilo ze by ma auto nechalo dakde, akurat pri prudkom pridani plynu stara spojka nedokazala uz preniest zvyseny vykon a smykala.

Celkovo ma to teda stalo aj spracou do 1200 Eur. Niekto si povie ze to je vela, ved je to stare auto, ale ako pisem je to vec pohladu. Ja autu doprajem a viem ze teraz mam s tymito vecami pokoj zas nadlho a je to auto, nie bicykel taze to daco aj stoji.
Mal som znameho co si kupil passata a po troch mesiacoch som mu volal ze ako je spokojny, znel sklesnuto ze moc spokojny nie je lebo uz mu svieti brzdove oblozenie a musi menit..... takze asi tak k podaktorym protagonistom... za mna stale spokojnost..

10.12.2014 11:42

chiptuning

Rozhodol som sa urobit chiptuning a tak sa chcem podelit o vysledok. V prvom rade je nutne povedat ze sa nejedna o naliatie softveru z notebooku ako to robia "renomovane" firmy alias mm a podobne. Chip som daval robit chlapikovi z www.bmwtt.sk a rozhodne ho odporucam na vsetko co sa tyka bmw. Treba pozriet web a recenzie nestastnikov co chodili kadetade po servisoch a on ich potom daval dokopy. Momentalne ma auto cca 230k a 500Nm.
Mozem zodpovedne povedat ze tak dobre vyladenie motora som este nejazdil!!! Mali sme v rodine chipnute dve auta, obe renomovanou firmou ale systemom ako som pisal, notebook... loading... a po 15minutach dovidenia....dokonca sme mali chipnutu x5. Ta sice sla jak urvana z retaze, ale to je presne to.. vyhonene kone aj Nm a auto malo doslova agresivny charakter. V bmwtt ladia kazde auto konretne podla vysledkov z diagu. Auto ma absolutne iny charakter priehenu vykonu. Ide fantasticky jemne az mate pocit ze pred chipom bolo silnejsie.... treba sa vsak urychlene pozriet na tacho lebo zakvaltujem 1..........2..........3 a 110Km/h na tachaci za par sekund. Ten priebeh vykonu bol krasne rozdistribuovany az som mal po prvom zosliapnuti plynu a velkych ocakavaniach zmiesane pocity ci to netaha slabsie ako pred chipom.... no a potom som pozrel na budiky a hopla..... chip je tam.
Tak doslova jemny hladky a "medovy" ten motor nebol. To auto je uplne ine. Teray ma takmer benzinovy charakter a progres motora je ako s atmobennzinom ktory som mal takze viem co pisem. Jednoznadne odporucam chalanov z TT.
Okrem toho som bol u nich na vymene vstrekovaca, diagnostike, zistili mi zavadu, spravili co slubili a len tak pre info, vzduchovy vankus ktory som mal prasknuty stoji novy cez 200 Eur, zohnali sice pouzity ale dobry za 55 Eur . A vvankus je bud dobry alebo zly...
Takze mam momentalne auto ako vymenene, samotny motor je tak jemny a uhladeny ze sa neprestavam cudovat. Absolutna spokojnost

9.8.2014 16:18

Neskutočná spotreba

Tak som sa rozhodol napisat daco ku spotrebe po ceste na dovolenku pretoze tomu nechapem...vysvetlim...

Trasa Bratislava - Selce cez Rakusko a Slovinsko......
Cesta tam.. dialnica, relativne plynula jazda, priemerna rychlost 140-150km/h...
Cca 80 km po serpentinach cesta na ostrov Krk, kto pozna vie... radenie max na trojku a same kopce....
Cesta spat relativne mensia premavka opat po dialnici, priemerna rychlost 150km/h, obcas 160-170km/h.
Auto 4 ludia, plny kufor, vaha tipujem 2tony.
A teraz to najlepsie... Plna nadrz je 70litrov, tankoval som az po ceste spat v rakusku ked som mal najazdenych 1130km. Dojazd pri konstantnej rychlosti bol 63km ked som siel na pumpu. Ak by som vychadzal zo skusenosti tak mozeme hovorit o teoretickom dojazde 1130 + 63 + 10 ( vlastna skusenost s X5 3.0d ktora ukazovala dojazd 0km a behali sme s nou po meste este 20 km ked sme sli tankovat / takze teoreticky dojazd ktory som nechcel riskovat ale zjavne by som to dal kedze rychlost som nemenil na dialnici by bol 1200km.
Takze spotreba 70/1200 = 5,8litra na sto km..!!!!!!!!!!
Ked by sme ale brali najhorsi variant ze som do nadrze vpratal namiesto 70, 75litrov a spocital to len na prejdenych 1130km a nekalkuloval s tym ze mi este ukazuje dojazd 63km a s tym ze viem ze aj pri dojazde 0 auto da minimalne 10km tak vychadza spotreba 75/1130 = 6,6l co je tiez uzas podla mna!!!
Takze spravme spravodlivy priemer a mozeme povedat ze to auto zobralo cca 6l/100km!!!!
Pocital som to asi tak 10 krat lebo som tomu nemohol uverit.
Este raz sumar.. BMW 530d touring, manual, pneu 225/65/16, vaha cca 2 tony, a rychlost na dialnici drvivu vacsinu 150 km/h, pod 140 km/h vobec.....
Skvely motor!!!!!!!

11.7.2014 10:16

fatalna zavada

Takze mame tu prvu fatalnu zavadu kedy auto zacalo slabo startovat az raz nenastartovalo.
Ani tuk! Otocil som klucom, kontrolky ok, zhavilo, xenony svietili vsetko fungovalo, otocil som klucom ze startovat a hole nic.... ani tuk...ani cvak...
Sli sme vylucovacou metodou.... vysledok starter. Uhliky v prdeli a chytena kotva, dal som to opravit a suma 110 Eur aj s demontazou a montazou, auto muselo na dvihak. Takze ako pisem aj v recenzii, da sa to kludne a zatial sa ukazuje ze zavady na tomto aute viacmenej nie su zavazne a motoricky funguje ako hodiny, obcas sa skratka objavi suciastka ktora sa vekom pyta do dochodku. Starter povodny, vyzdrzal 13 rokov, a ani ten nebol cely na vymenu, len uhliky a dake drobnosti v nom.

20.5.2014 15:21

podlozky foto

Odfotil som narychlo auto s podlozkami na rozsirenie naprav.
Akom som uz pred tym pisal, pomohlo to jazdnym vlastnostiam nad ocakavanie.
Taktiez som vymenil podavacie cerpadlo podla diagnostiky v mmracing.
Takze to mozeme brat ako prvu kvazi zavadu, ktora vsak nesposobila nefukncnost auta...
Naopak premyslam ci diagnostika bola dobra pretoze po vymene cerpadla nebadam rozdiel...
respektive mozno trochu ale bojim sa to precenit ci to nie je placebo :D

3.5.2014 09:33

prepocet aditivum VIF verzus w power nitro a podobne produkty

Trochu vypoctov...
Vif zvysuje cetanove cislo, cisti, chrani a neviem co vsetko, treba vygooglit, je to nieco ako w power nitro, ibaze ked si preratam ze 0,5l letny vif vyde na 9 eur a leje sa do nadrze 80ml, vychadza to na cca 6 nadrzi. Takze vif na nadrz vychadza ze stoji 1,5 eura.
Ked natankujem 70l obyc nafty 1,322/l zaplatim cca 92,54 eura, ak natankujem w power nitro za 1,6 zaplatim 112 eur, tazke rozdiel na nadrz obyc nafta versus nitro je 19,46 eura.
Taktiez je stale otaznik co to nitro obsahuje naozaj a ktora pumpa ako kvalitne nitro ponuka.... akokolvek verim viac uzavretej plechovke VIF nez slovenskemu w poweru a este viac stavu slovenskych pump...
Takze vysledok je jasny VIFko sa oplati. Nic nim nepokazite, prave naopak. Ja som sa presvedcil sam. Kamosma 330d, vkuse mi hovoril ze je to blbost,nakoniec si to kupil. Vysledok tichci jemnejsi motor,mensia spotreba.
Samozrejme tu nikomu nic nevnucujem ale ja to mam odskusane ze to funguje

3.5.2014 09:27

vysledok diagnostiky - prekvapenie vs prekvapenie

takze ako som spominal absolvoval som diagnostiku v chiptuningovej firme mmracing. Mal som podozrenie na zle vsreky pretoze tesne po kupe mi vykazoval jeden dost velku korekcnu hodnotu. Vysledok diagnostiky je vadne podavacie cerpadlo pod vodicom.
Takze mame tu prvu nazvime to zavadu.... v hodnote 160 eur....
To co som vypozoroval na aute,teda akoby obcas zabudlo ze ma ist na plny plyn som pripisoval turbu alebo vstrekom. Prejavovalo sa to tak, ze som dupol plny plyn a auto samozrejme poriadne vyrazilo vpred. Ked som to vsak zopakoval hned znova...pustil plyn, vratil na povodnu rychlost a dal plny znova, auto vyrazilo ako sialene... akoby pribudlo 50 koni... skratka akoby elektronika zistila ze to fakt myslim vazne tak sa spamatala ze ideme...
Nevedel som comu to pripisat, teraz je to jasne, auto nema dostatok paliva obcas a tym nema obcas plny vykon. Cerpadlo je stale funkcne ale uz zjavne hapruje.
Pointa c.2 ohladom diagnostiky je ze vstreky su v perfektnom stave!!!!!!!!
Vysledok je teda jasny!!!!! Aditivum VIF!!!!!!!!! Znova len prizvukujem ze treba aditivovat. Tie vstreky sa dali uplne dokopy! Pocas vlastnenia auta lejem VIFko do kazdej nadrze a do dvoch nadrzi som dal este protec diesel cleaner, a ospevovane aditivum delphi diesel +
Ci zabrali aj posledne dve neviem, asi zrejme v kombinacii s VIFkom. Kazdopadne som sa sam uistil ze clanok ktory som sem dal v predoslych novinkach z autobazar.eu nebol vymysel.
Cerpadlo objednane, dam vediet ked ho nahodim ci pocitim zmenu.

2.5.2014 06:55

Rozsirovacie podlozky 1,5cm

Takze podlozky nahodene.
Nie je to len o vizuale, samozreme auto vyzera ovela lepsie, ale hlavne jazdne vlastnosti su ovela lepsie!!! Pisem ovela.
Hned je citit ze auto je viac rozcapene a skratka je akoby prikrcene na ceste.
Taktie hlavne je to citit v zakrute pod plynom ked auto malo tendenciu sa prevalovat cez napravu a vytlacat zadok mimo osi. Teraz citim ako sa zahryzne co asfaltu a drzi. Vyborne.
Vely rozdiel!!!

29.4.2014 10:27

rozsirovacie podlozky

Takze som zakupil rozsirovacie podlozky, pretoze ked som kupil letnu sadu zistil som ze kolesa su viac vpadnute dnu a autu to jednoznacne nerobi dobre.
Evidentne citim väcsie naklony a nestabilitu.
Zvolil som rozsirenie 1,5cm, takze 3 cm na napravu. Vo stvrtok nahodin, a okrem toho ze dufam ze nebudem musiet s otvarakom na konzervy otvorit blatniky tak aj napisem a odfotim ako to vyzera a ci budem pocitovat zlepsienie. Suma za 4ks podlozky vratane srobov 105 Eur

28.4.2014 09:00

diagnostika

Caka ma v piatok diagnostika vo firme mmracing.
V prvom rade kvoli motoru ci je ok, potrebujem pozriet trysky v akom su stave a tiez ci su v motore dobre tlaky takze som zvedavy v akej forme je dochodca.
Ale ako vidavam nemeckych dochodcov na obhliadke nasej bananovej republiky tak forma by mala byt dobra :)
Taktiez som zakupil rozsirovacie podlozky 1,5cm pretoze letna sada ma ine ET a kolesa su prepadnutejsie ako na zimakoch a na jazdy to citit hned.
Tak som zvedavy ci nebudem potrebovat autogen na blatniky...

28.4.2014 08:56

zopar foto

Takze som sa konecne dostal k tomu, ze umyjem auto a vyhadzem po detoch vzadu vsetky vydobytky gastronomie po asi dvoch tyzdnoch. Clovek by ani neveril ake veci sa vzadu po case daju najst :)
Napriklad taky mesacny nedojedeny pagac :)
Fotene len s mobilom, neviem ci sa niekedy dostanem k lepsim fotkam. Snad v lete :)
Inak schnitzel vyzera hned na 15 000 eur ked sa umyje :)

17.4.2014 11:06

dalsie info

Caka ma vymena podblatnika kedze mi predok natuningoval kamikadze zajac ktory vybehol z pola rovno predo mna...rana ako z dela... vysledok urvana hmlovka a podblatnik total prec..
ten zajac ho asi stihol zjest....sroby nechal... zlaty :)

Trochu k dieslovym aditivam....
zaujimava tema...

Ked som bol na diagnostike asi pred vyse polrokom, jeden vstrekovac ukazoval priliz vysoku korecku az +1,8 co je udajne uz na vymenu. Ale tiez som na forach pozistoval ze chalani leju do nadrze aditiva, konretne najlepsie je aditivum VIF zimne alebo letne.
Hlavne udajne zvysuje akesi cetanove cislo nafty, u nas je norma 91, v rakusku 95.
Suma sumarum kupite si za 10 eur 0,5 litra vifu a jazdite s nim cele leto, vlastne si spravite z nafty beznej akysi v power nitro.
Ja osobne sa vzdy snazim tankovat v rakusku plus vifko do nadrze.
Je mnoho ludi ktori tomu neveria, ze placebo a tak...vratane mojho znameho ktory ma 330d. Uz to leje stvrtu nadrz, zrovna mi pisal ze je to super, udajne motor sa mu lepsie zdviha zospodu, menej klepe a spotreba dole asi o 0,4l.
Naozaj to aditivuj funguje, kto to nepozna nech si to vygoogli...
Teraz som tam nalial protec diesel cleaner, ktory vyslovene cisti trysky a palivovu sustavu.
Samozrejme VIFkujem odkedy mam auto takze pointa tohto blogu o aditivach je ze chcem ist znova na diagnostiku a pozriet hodnoty trysiek ci sa vseobecne zlepsili a hlavne ta jedna ci ma lepsie hodnoty. Ak nie ide o mechanicku zalezitost takze pojde na vymenu.
Pripajam zaujimavy link na chlapika co skusal aditiva.

Pointa je v tom , ze VIF zvysuje ucinnost nafty a tym je lepsia spotreba a bezne chalani co tankuju rakusko plus VIF spravia na nadrz o 100km viac.

17.4.2014 10:54

trochu aktualizacie

Text som pisal davnejsie len nebol cas to zavesit....
Pokusim sa este rozpisat ohladom veci co som uz menil...

Motorovy olej

Takze uz je vymeneny motorovy olej dal som Shell Diesel Ultra 10w 40 - pochodil som strasne vela for o bmw a tiez olejoch a jednoznacne sa vyber zuzil na Mobil 1 alebo tento Shell... pri shell oleji pisali ze motor po nom stichne a ide hladsie a je to pravda!!!

Tlmice predne

Vymenil som uz aj tlmice - tie predne boli na srot neprejavovalo sa to ale nijako !!! Tu je treba si povedat ze auto je perfektne odhlucnene a "pevne" takze to nie je ako Octavia ktora trieska ako rychlik na vyhybkach.... Jedine som to zistil ked som presiel cez retarder a prejavilo sa to tak ze som mal pocit akoby sa najprv prepadli tlmice a na nich spadla potom karoseria..skratka take bum a hned bac.. To bolo jedine.
Po vymene ale okrem toho ze uz to nerobilo som si vsimol hned ze auto lepsie komunikuje do volantu do prstov. To som miloval na Mazde... vzdy ked som presadol z Mazdy 6 do Vw Passat mal som pocit ze soferujem sud na vode a este k tomu cez kondom... katastrofalne auto....
BMW toto vie sprostredkovat tiez, nie je to tak priame ako v Mazde ale vie to a to cloveka potesi!!!

Brzdove kotuce predne

Chystam sa na vymenu, kupil som Zimmermann, teraz su tam ATE a su zvlnene, osobne som precital mnoho for kde na ATE nadavaju prave kvoli tomu ze sa vlnia... Ked sacnem pri 140km/h brzdit prudsie mam pocit ze si vybijem zuby a postracam par suciastok za auta.
Ak to nepomoze tak potom uz len otoce. Kolega s tym mal problem stale mu triaslo, vymenili mu polovicu auta ramena, tlmice, kotuce a neviem co vsetko a nakoniec to boli otoce. Udajne BMW je na to nachylne.

Budem musiet skontrolovat zadne mechy. Vsetko funguje, auto sa nafukne ako ma, ale prava strana je asi o 1cm nizsie. Neviem preco... musim zistit. Bud mech ktory ale nefuci alebo dake cidlo...

Stale si neviem a ani nezvyknem na katastrofalne dlhy drahy manualnej prevodovky, Tu zas musim porovnat s Mazdou 6, kde som radil zapastim cvak cvak... Tu Bmw moze potupne sklopit usi je to uplny pruser proti prevodovke z Mazdy.

Další vozy BMW řada 5

Zatial vzhladom na vek fakt skvele! Obcas sa objavi nejaky zvuk, trochu blblo servo v zime, asi dva dni po sebe sa stalo ze cukalo do volantu a ten stuhol a siel tahsie. Odvtedy klud. Stacilo nakoniec doliet 3dcl oleja.

Davam 9 len preto, ze to nie je Fiat Ducato :)

V pohode staci aj pre dve deti vzadu.

Tu davam 10. Podrobne som to uz rozpisal. Tazky uchrochtany ropak schopny rezat zakruty ako benzinova 1400kg Mazda 6, ktora patri na spicku v podvozkoch. Prosim usetrite ma porovnavania s Nissan GTR a podobne chujoviny

Komfort davam kludne za 10. Po odskusani noveho Seatu Altea by som dal tejto starej sotoline aj 37 bodov keby to slo :D A co sa tyka odhlucnenia tak je to fakt vazne a bez srandy najvyssia uroven. Zavrete okna a mate svoj svet. To auto je dost dobre!

Tazko hodnotit... Zerie v meste cca 8litrov, podotykam len mesto! Vonku tempomat 90km/h v pohode do 5l Mam za sebou drobne investicie, nic vazne takze zatial viem zhodnotit ze uplne ale uplne v pohode.

no problem, mam cez firmu 40% zlavy na vsetky diely a hlavne vsetko na to dostat. Akokolvek aj keby som zlavy nemal tak ceny su uplne normalne ako na najdokonalejsie auto na Zemeguli Octaviu...

Auto uz v serii v podstate deklasovalo drvivu vacsinu aut no teraz s vykonom 230k a masivnymi 500Nm je to uplne ine auto. Ono nejde ani tak o vysledne cisla vykonu ale o to, ze auto bolo ladene namieru ziadne nahratie softveru za 15 minut a odchod..

Tu je to nadlho pre psychopatov co si myslia ze ak mas diesel musi zrat pod 5l. A je jedno ze ma 68 valcov a objem 3 645 126cm3. Je to diesel tak pod 5l. Ak nie tak je to sunka alebo to mas porouchany vole... Ja hovorim ze spotreba je vyborna

Milujem ten nasrany zvuk pri plnom plyne. Ak sa uplne dokonale prehreje, na co dochodca potrebuje fakt aspon 20-30 km tak je tichy ako prd na diskoteke. Inak samozrejme rapidne stichne hned po 5km, ale zistite ze po 20 km ide vsetko ako maslo zrazu...

Sadnem si... idem... vystupim... a tiez idem... takze asi dobra :) Nemam na ne oslavne ody ale ani nic proti

Na auto treba slapat ako do kapusty. Pedal je taky "pohodak" ... musite tomu slapnut poriadne pretoze takmer 2 tony maju zotrvacnost. Zatial som vzdy dobrzdil. Momentalne kotuce zimmermann takze ok.

Asi ako pri ostatnych autach. Otvorim kufor vlozim kocik a tasky a zatvorim kufor. Dogu nemame, sliepky nevozim, kon by sa uz aj tak nevosiel takze kufor postacuje. Vyhoda je vyklopne okno, ktore pouzvaim v 90% pripadoch.