Citroën Xsara 1,4 SX

Citroën Xsara, foto 1 Citroën Xsara, foto 2 Citroën Xsara, foto 3 Citroën Xsara, foto 4 Citroën Xsara, foto 5 Citroën Xsara, foto 6 Citroën Xsara, foto 8 Citroën Xsara, foto 13
Citroën Xsara, foto 14 Citroën Xsara, foto 15 Citroën Xsara, foto 16 Citroën Xsara, foto 17 Citroën Xsara, foto 18 Citroën Xsara, foto 19 Citroën Xsara, foto 20 Citroën Xsara, foto 21 Citroën Xsara, foto 22 Citroën Xsara, foto 23 Citroën Xsara, foto 24 Citroën Xsara, foto 25 Citroën Xsara, foto 26 Citroën Xsara, foto 27 Citroën Xsara, foto 28 Citroën Xsara, foto 29 Citroën Xsara, foto 30 Citroën Xsara, foto 31 Citroën Xsara, foto 32 Citroën Xsara, foto 33 Citroën Xsara, foto 34 Citroën Xsara, foto 35 Citroën Xsara, foto 36 Citroën Xsara, foto 37 Citroën Xsara, foto 38 Citroën Xsara, foto 39 Citroën Xsara, foto 40 Citroën Xsara, foto 41 Citroën Xsara, foto 42 Citroën Xsara, foto 43 Citroën Xsara, foto 44 Citroën Xsara, foto 45

Přezdívka auta Citroen Xsara Rok výroby 1998 Koupeno nové najeto [km]:106000 palivo: benzin počet válců: 4 počet ventilů na válec: 2 objem [cm3]: 1360 výkon [kW]: 55 kroutící moment [Nm]: 120 zrychlení 0-100 km/h [s]: 12.7 maximální rychlost [km/h]: 175 počet rychlostí: 5 převodovka: manuální průměr kol [palce]: 14 pohon kol: přední spotřeba [l/100km]: 7

Původním autorem recenze je uživatel s nickem "flyte".

V roku 1998 bolo vyhlásené "vyberové konanie" na nové rodinné auto miesto Formana. V ponuke bola

celá nižšia stredná trieda, nakoniec to vyhral Citroen svojou veľkosťou, a pomerom ceny a výbavy.

Objednaná bola Xsara 5dv. 1,4 v strednej výbave SX a farbe Bleau Grand Pavois. Po 4! mesiacoch čakania konečne dorazila, ale vo farbe Bora Bora. Zobrali sme ju, pretože čakanie na modrú Xsaru by znamenalo ďalší mesiac, možno dlhšie. Po deviatich rokoch Xsaru nahradil Focus II, tá sa dostala do mojich rúk a teraz žije svoj život na diaľnici do BA a naspať. :)

Výbava bola na tú dobu pomerne bohatá:
2x Airbag, ABS, pyrotechnické predpínače pásov, posilňovač riadenia, el. predné okná a zrkadlá, 4x výškovo nastaviteľné pásy, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, výškovo a hĺbkovo nastaviteľný volant, velúrové čalúnenie, predné hmlovky, tónované sklá, centrál s diaľkovým ovládaním, príprava na autorádio.
Pribudlo ešte rádio, hliníkové disky, zimné gumy a nosiče na strechu. To všetko bratu za 470000 Sk.

Design je pomerne nadčasový, osobne sa mi páči viac ako po facelifte. Zvnútra tiež neurazí, nepáči sa mi však vzor čalúnenia, ale a tým nič neurobím :)

Motor 1,4 nie je žiaden trhač asfaltu, ale keďže Xsara je pomerne ľahká, prekvapivo na bežné jazdenie stačí. Sčasti to má na svedomí aj ľahko odstupňovaná prevodovka. Odpruženie je o niečo mäkšie, sedadlá tiež, ale osobne mi to vyhovuje viac ako "trestné lavice" v autách Konzernu.

Paradoxne zadné sedadlá sú o dosť tvrdšie ako predné.V Xsare po facelifte boli použité tvrdšie aj vpredu.
Vzadu je samoriaditeľná náprava, doplnená skrutnýni tyčami.
Určite to nie je auto na naháňanie sa po okreskách, sedí jej kľudné vozenie sa v meste a po diaľnici.
Už spomínaná prevodovka je ale aj nevýhodou - pri tachometrových 140 motor točí 4000 otáčok. Páka má dosť dlhé dráhy, ale aj po 104000 km všetko zapadá kam má.

Celkovo panuje s autom spokojnosť, aj keď časom si vyžaduje väčšiu údržbu.

Design :)
Priestrannosť (V čase kúpy bol zvnútra väčší len Focus I)
Batožinový priestor (štyria ľudia na týždňovú dovolenku bez problémov)
Vysoká užitočná hmotnosť
Vonkajšie rozmery (nie je problém zaparkovať skoro kdekoľvek)
Velúrové čalúnenie a obklady dverí
Sklopný kľúč
Servisný kľúč (nedá sa s ním otvoriť kufor a skrinka pred spolujazdcom)
Plynové vzpery kapoty
Vďaka farbe je takmer neukradnuteľná :)))

Občas niečo vŕzga, alebo búcha (najnovšie zo zadných dverí, musím sa na to pozrieť)
Slabé svetlá (aj s Osramami Silverstar nič moc, Focus II svieti so stretávačkami pomaly tak ako Xsara s diaľkovými)
Slabé možnosti nastavenia výduchov vetrania
Strašne sa rosia sklá
Chýbajúca klíma
Elektricky ovládané len pravé zrkadlo (toto som doteraz nepochopil)
Pomaly sa zahrievajúci motor
Ľahká 5-ka
Vďaka farbe nevhodná na akýkoľvek optický tuning :)
Vďaka motoru nevhodná na výkonový tuning :)

Od začiatku sa prejavovala chronická choroba Xsár- občas si blikne kontrolka ABG. Je to spôsobené kontaktami pod prednými sedačkami, nejak to tam nedosadá. Stačí hrabnuť rukou dole a všetko je OK :) Hlavne že za prvého pol roka v servise vymenili hádam všetko vrátane predpínačov - vtedy sa o tomto nedostatku ešte nevedelo.

Asi po 6tich rokoch zlomená vonkajšia kľučka na vodičových dverách, rok na to aj na spolujazdcových.
Prasknuté tesnenie niekde v okolí prevodovky
vymenený predný nárazník a hmlovka po blízkom kontakte zo závejom :)
2x vymenený termostat. (raz pracoval podľa algoritmu na ktorý sa doteraz nepodarilo prísť, a druhý krát bol stále otvorený)
vadná zapaľovacia cievka
Vymenený druhý a tretí diel výfuku po prehrdzavení (tretí po 7 rokoch, druhý po 8 rokoch)

Okrem toho pravidelné prehliadky

Celkový dojem zo servisu je rozpačitý, niečo spravia OK, ale popri skladaní naspäť sa stáva, že niečo nedotiahnu, prípadne zlomia... Samozrejme nasleduje reklamácia a oprava už ide na ich účet.

Predaj prebehol OK, až na dlhú čakaciu dobu.

Tuning?

Zatal ine zadne svetla.

29.1.2010 16:23

130 000 km

Mame 130 000 km, a move chromovane ziarovky v zadnych svetlach. Zda sa mi, ze svietia o cosi menej ako by mali :(

24.1.2010 17:44

Nova antena

Pri odhrabavani snehu som zavadil o antenu a ta sa odporucala. Chodit s dierou v streche nie je nic prijemne, a tak provizorne riesenie dnes nahradila nova antena. Za 10 minut bolo po vsetkom, vratane upratania naradia.

29.11.2009 15:53

Pezinska Baba

Dnes sme sa boli s Harweykom vysantit na Pezinskej Babe. Teda vysantit je silne slovo, pretoze hoci policajti neboli nikde, kazdu jazdu sme dobehli niekoho pomalsieho a vliekli sa za nim az hore, alebo dole do paddocku :(

26.10.2009 09:06

Cez vikend isli do prednych svetiel Osram nightbreakery. Svieti to naozaj najsilnejsie zo vsetkeho, co som zatial mal, naviac krasnym bielym svetlom. Uvidime ako to bude so zivotnostou, predsalen su zname tym, ze vela nevydrzia.

19.10.2009 11:08

Ufffff dlho som sem nic nenapisal. Je cas to zhrnut.
Zvysenu spotrebu oleja vyriesila az vymena tesnenia pod hlavou.
LEDky dosvietili, zatial su v parkovackach naspat ziarovky.
Prepadnute vypinace som opravil a mozem to robit znova.
Nahodil som bluetooth handsfree, nove zadne svetla a klubove podlozky pod znacky.

7.2.2009 20:43

Cez tyzden sa mi prepadlo ovladanie okna dovnutra palubovky. Plastovy ramik co ho drzal je sucastou obrovskeho kusu palubovky. Takze to bud zlepim, a ked to nebude drzat, budeme hladat na vrakaci.

4.1.2009 00:00

Konverzia na EURO prebehla v poriadku, jedine co bolo treba - natankovat benzin za eurodrobne...

30.11.2008 00:00

Nejak nam Xsara zacala papat olej, dolial som pol litra.

29.11.2008 00:00

Nahodil som biele LEDky do prednych parkovaciek. Svieti to inak a mne sa to paci :D

19.11.2008 00:00

WHOA! presli sme STK a EK. sice na druhy krat - asi blbne relatko na prepinanie dialkovych svetiel, obcas sa zapnu a obcas zostanu svietit stretavacky.
Takisto aj EK, hodnoty lambda veeeelmi blizke 1.

18.11.2008 00:00

Prezuli sme na zimu, dasich par mesiacov budeme behat na Conti

5.10.2008 00:00

Cas pokrocil, tak som vymenil oldschool kazetove radio za zakladneho Pioneera. Nehra to nijako okuzlujuco, ale to som ani necakal. Navyse dobre zapasuje do interieru a ma zelene podsvietenie :)

1.9.2008 00:00

cez vikend konecne poumyvana, povysavana, navonana :) Starosti mi robi akurat cierny vyfuk, zatial neviem cim by tomohlo byt.

10.8.2008 00:00

Xsara bola tento tyzden u doktora kvoli vytahanej rucnej brzde. Vysledok: vymenene lanko a nejake samostely v bubnoch, ktore boli zaseknute a sposobovali ze lanko ostavalo visiet.

21.6.2008 00:00

pridané foto

18.6.2008 00:00

Nalepené tmavé fólie SunTek dozadu, bezpečnostné dopredu, komplet vytepovaný interiér.

8.6.2008 00:00

Vymenena tycka stabilizatora vlavo vpredu, cela naprava je teraz uplne ticha, predtym sa to nedalo pocuvat...

17.5.2008 00:00

Už viem čo je to pretáčavý šmyk s predokolkou. Na suchom asfalte... Trochu som si bol zablbnúť na cestách v okolí a v zátačke kde by som to nečakal sa prejavila záludnosť samoriaditeľnej zadnej nápravy. Takže zadok sa utrhol a veselo predbehol predok. Nabuduce pojdem opatrnejsie :)

25.4.2008 00:00

25.4. 2008 - Stierace este stale stieraju ok, ale zacinaju neznesitelne vrzgat. V podstate pri akejkolvek rychlosti a pri akomkolvek pokryti skla vodou.

20.4.2008 00:00

20.4. 2008 - Xsara dostala nove aero stierace, len na skusku noname za par korun... zatial stieraju ok a vyzeraju o dost lepsie :) dufam ze sa na ne niekto neulakomi.

6.4.2008 00:00

6.4. 2008 - Povysavana, poumyvana aj zvnutra, ideme sa na letnych gumach prebehnut do BA. Subjektivne su tvrdsie ako zimne, aspon pri rovnakych tlakoch citit nerovnosti viac. Zeby az tolko robil rozdiel v zmesi?

5.4.2008 00:00

Inak komplet rucne umyta zvonku po zime. Bohuzial pribudlo zopar parkovacich odrenin, za co dakujem vsetkym ludom pri Tescu & co. Ta vec s priemerom asi 2cm na kapote co vyzerala ako blato je zda sa beton :( Ma niekto nejaky dobry napad ako to dat dole?

24.3.2008 00:00

24.3. 2008 - doplnených pár foto z mobilu, veľmi mierne upravená recenzia.

Další vozy Citroën Xsara

Občas sa niečo pokazilo, ale nebolo to tak vážne, aby sa kvôli tomu musela volať odťahovka.

Nie je problém zaparkovať kdekoľvek. Kufor má akurátny objem.

Dostatočný priestor v kabíne vpredu aj vzadu (dvaja 180cm ľudia sa za seba posadia).

francuz :)

Malý motor si nepýta veľa, závažnejšie poruchy tiež neboli.

Spotreba ND nie je vysoká, ani nie sú extra drahé.

Dostatočný pre dvoch, pri obsadení 4mi ľuďmi už cítiť slabý výkon.

Dlhodobá spotreba 7,0. Minimálna na ceste do Jeny (DE) a naspäť 5,6.

francuz :)

Vedel by som si predstaviť aj silnejšie :)

Väčší ako konkurencia, v galérii je foto krásneho využitia :)